Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ????
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 13, 2006 4:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βεβαίως ο καθένας έχει τα δικά του παραδειγματα...και είναι σεβαστό αυτό.
Η τεχνολογία είναι ένα μέσο, η χρήση της όμως έχει σκοπιμότητες πέρα από τον δηλωμένο σκοπό χρήσης που έχει φτιαχτεί.

Για παράδειγμα γίνεται χαμός με τον εμπλουτισμού ουρανίου, όχι γιατί είναι "κακός" ο εμπλουτισμός αλλά γιατί η δύναμη που δίνει σ΄αυτόν που τον κάνει μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κακές ενέργειες, αλλά μπορεί και για καλές ενέργειες που θα δημιουργήσουν κακές επιπτώσεις σε παλαιότερους δικαιούχους της χρήσης της, όπως η ανακατανομή της απαιτησης σε ενέργεια...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Adamantia
Υφηγητής


Εγγραφή: 10 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 13, 2006 7:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Εγώ, σε αντιδιαστολή με την Αδαμαντία διαφωνώ και πολύ με τα στερεότυπα ότι το πλούσιο παιδί από "ανώτερη" οικογένεια παίρνει καλύτερο βαθμό στο σχολείο και το άλλο της εργατικής οικογένειας υστερεί... Κι αν δεν είχα πάμπολλα παραδείγματα από τον περίγυρό μου, θα αρκούσε να αναφέρω τον εαυτό μου, παιδί οικοδόμου, που ποτέ δεν είχα το συναίσθημα ότι αδικήθηκα λόγω κοινωνικής προελεύσεως (αν και έτρωγα πότε πότε βαθμολογικές κατραπακιές) και συχνά ήμουν και πολύ καλύτερος από παιδιά γιατρών, δικηγόρων κλπ.


--βρε sigmafi,δεν είναι στερεότυπο.Εχουν γίνει και στατιστικές και έρευνες.Τις έχεις υπόψη σου,δεν χρέιαζεται να αναφέρω.Δημοσιέυονται και στον καθημέρινό τύπο και σε ειδικευμένα έντυπα για το ρόλο που έχει η κοιν/οικονμ/μορφωτικη κατάσταση της οικογένειας στην αγωγή του παιδιού ,στις επιδόσεις του στο σχολείο κλπ.Ότι απο ορισμένους η δεδομένη κονωνική ανισότητα που επικρατεί (σε διάφορα επίπεδα), μπορεί να χρησιμοποιηθέι ως επιχείρημα ώστε να μην ενεργήσουν προς "βελτίωση" της θέσης τους,ναι είναι γεγονός.

Δεν θα γράψω περισσότερα γιατί θα πρέπει να μεταφερθούμε σε άλλη Θ.Ε.
_________________
Είμαι διατηρητέο,είπε το χάος στους εργολάβους.Μέσα,τα πράγματα θα μείνουν όπως είναι.Μικροαλλαγές μόνο στην πρόσοψη επιτρέπω...
("Εκδοχή Δημιουργίας",Κ.Δημουλά)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
sigmafi
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 57
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 13, 2006 9:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Adamantia έγραψε:
--βρε sigmafi,δεν είναι στερεότυπο.Εχουν γίνει και στατιστικές και έρευνες.Τις έχεις υπόψη σου,δεν χρέιαζεται να αναφέρω.Δημοσιέυονται και στον καθημέρινό τύπο και σε ειδικευμένα έντυπα για το ρόλο που έχει η κοιν/οικονμ/μορφωτικη κατάσταση της οικογένειας στην αγωγή του παιδιού ,στις επιδόσεις του στο σχολείο κλπ.Ότι απο ορισμένους η δεδομένη κονωνική ανισότητα που επικρατεί (σε διάφορα επίπεδα), μπορεί να χρησιμοποιηθέι ως επιχείρημα ώστε να μην ενεργήσουν προς "βελτίωση" της θέσης τους,ναι είναι γεγονός.


καλά υποχωρώ ... Embarassed Twisted Evil
_________________
http://sfrang.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 13, 2006 9:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια κοινωνία κινείται πάντα σε δυο άξονες, τον τεχνολογικό και τον ιδεολογικό. Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε φταίχτη την τεχνολογία, ξερά λες και είναι πρόσωπο, αλλά την επιδίωξη για ανώτερη τεχνολογία μπορούμε να την δούμε ως παράγοντα ανισορροπίας της κοινωνίας. Το ίδιο θα συμβεί και με την ιδεολογία. Η επιστήμη της κυβερνητικής ασχολείται με τα σημεία αυτοκαταστροφής που μπορεί να συμβούν σε ένα σύστημα, και μέλημά της είναι να αλλάζει τους κανόνες ώστε να αλλάζουν οι συνθήκες και να μεταθέτουν τα σημεία αυτοκαταστροφής.
Αλλαγές στους κανόνες συντελούνται και σήμερα, με την αύξηση της τιμής του πετρελαίου. Η ισορροπία του συστήματος "παγκόσμια κοινωνία" θα μεταβληθεί και οι αγορές θα αλλάξουν στάση. Στις τάσεις αλλαγής υπάρχουν και αντιστάσεις...οι οποίες σε περίπτωση που έχουμε μεγάλο τεχνολογικό άλμα εκδηλώνονται με τρομοκρατικές ενέργειες (ενώ στα ιδεολογικά άλματα έχουμε επαναστάσεις). Έτσι όσο βλέπουμε πολεμικές ενέργειες τόσο οι ισορροπίες μεταβάλλονται..και με την παύση αυτών θα έρθει η νέα κατάσταση.

Η εκπαίδευση είναι καθαυτή μέρος όλου του παιχνιδιού της ισορροπίας...με τη διαφορά πως εμείς σήμερα θέλουμε να φτιάξουμε την εκπαίδευση του αύριο με την εικόνα του σήμερα, ενώ θχειάζεται πρόβλεψη για την εικόνα του αύριο, και σχεδιασμό για τότε! Που σημαίνει πως κάποιος πρέπει να αναλάβει την ευθύνη και οι άλλοι να ακολουθήσουν!

Στο θέμα "τεχνολογία και εγώ", η τεχνολογία απαιτεί προσαρμογή άρα ένα εγώ με ανεκτικότητα. Το να φθάσουμε να επιβάλουμε τη δική μας τεχνολογία είναι πια πολύ απίθανο. Έτσι για την ώρα η τυχόν σύνδεση με την τεχνολογία θα γίνει στην εκπαίδευση, είτε αυτή γίνει σε μέση και ανωτέρα, ή σαν επαγγελματική κατάρτιση, εντός επιχειρήσεων και ειδικών κέντρων (ΚΕΚ). Αυτοί που θα τολμήσουν να γυρίσουν την πλάτη στην τεχνολογία θα γίνουν οι τεχνολογικοί πρόσφυγες....που δεν θα τους δέχεται κανείς...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sigmafi
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 57
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 06, 2006 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sigmafi έγραψε:

Δεν έχω στοιχεία ότι η Εκκλησία αντιτάχθηκε στην τεχνολογία, με συγκεκριμένα ιστορικά παραδείγματα, αν διαθέτεις κάποια στοιχεία θα με ενδιέφεραν πολύ.


Αυτό το έγραψα σε προηγούμενη τοποθέτησή μου και τώρα μου ήρθε στο μυαλό όλο το πανηγύρι που κάνουν οι θεόπληκτοι με τον γραμμωτό κώδικα (bar code), τις πιστωτικές κάρτες, τις μαγνητικές ταινίες, τον αριθμό 666 και όλες αυτές τις ιδεοληψίες, οι οποίες αποτελούν κατ' εξοχήν έκφραση τεχνοφοβίας.

Με τις ψηφιακές εγγραφές θα φακελώνονται οι πολίτες, λένε διάφοροι, οι οποίοι κάνουν ότι ξέχασαν ότι τα εκατομμύρια φάκελοι για μη αρεστούς πολίτες που έφτιαχναν η Αστυνομία και η Χωροφυλακή παλαιότερα ήταν γραμμένοι με το χέρι... Σιγά μην χρειάζονταν υπολογιστές για να καταγράψουν τις καταθέσεις των χαφιέδων. Και τότε, όπως και επί χούντας, δεν θυμάμαι ποτέ να διαμαρτυρήθηκε ο όποιος αρχιεπίσκοπος για φακέλωμα και τέτοια. Τώρα το θυμήθηκαν με την τεχνολογική εξέλιξη - η τεχνολογία είναι που τους τρομάζει, όχι το φακέλωμα!

ΥΓ: Φεύγω για διακοπές, Βενετία, Τουρίνο, Κάννες μέχρι ισπανικά σύνορα. Με το καλό και με τη συνδρομή της άχρηστης τεχνολογίας (μπλιαχχχχ!) θα φέρω επιστρέφοντας πολλές φωτογραφίες. Μέχρι τότε μπορείτε να κοιτάτε μερικές από αυτές που έβγαλα πριν από 1-2 εβδομάδες, όταν βρέθηκα στη Βιέννη...
_________________
http://sfrang.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center