Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλόλογοι, την βοήθειά σας παρακαλώ!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vbnmmnbv
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 28, 2006 12:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Φιλόλογοι, την βοήθειά σας παρακαλώ! Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήθελα να θέσω και εγώ μια ερώτηση, μα δεν ξέρω αν θα πρέπει να δημιουργήσω νέο «θέμα» στο forum ή όχι. Αρχίζω και βλέπουμε. Η ερώτησή μου αφορά την σύνταξη της παθητικής μετοχής ενεστώτα. Η συγκεκριμένη φράση που με απασχολεί είναι η εξής:
«Το κόστος της δράσης ανέρχεται στα 500 ευρώ, φόρου προστιθεμένης αξίας (Φ.Π.Α.) συμπεριλαμβανομένου».
Συνάδελφος στην δουλειά με «διόρθωσε» Mad λέγοντάς μου πως η φράση θα έπρεπε να είναι ως εξής:
«Το κόστος της δράσης ανέρχεται στα 500 ευρώ, συμπεριλαμβανομένου φόρου προστιθεμένης αξίας (Φ.Π.Α.)».

Ποια, λοιπόν, είναι η σωστή σύνταξη;

Άποψή μου είναι πως και οι δύο τρόποι σύνταξης είναι σωστοί. Μη όντας φιλόλογος όμως – και μη μπορώντας να επιχειρηματολογήσω ουσιαστικά - θα ήθελα τις απόψεις κάποιων που γνωρίζουν καλύτερα το θέμα.

Παραθέτω και 2-3 περιπτώσεις παρόμοιας χρήσης μετοχής ενεστώτα που μου ήρθαν στο μυαλό ή ανέσυρα από το διαδίκτυο:
«Θα φύγω απόψε, καιρού επιτρέποντος» (ενεργητική μετοχή ενεστώτα, αλλά με παρόμοια χρήση).
«Οι περισσότεροι δυτικοί ομιλητές εκπροσωπούν προσεγγίσεις μάλλον ιδεαλιστικές, ενώ οι δύο ανατολικοευρωπαίοι εκπροσωπούν, κατ' όνομα τουλάχιστον, μια υλιστική μαρξιστική προσέγγιση· αυτού δεδομένου εντυπωσιάζει η υπόγεια σύγκλισή τους σε μία κοινή νοηματική δομή»
«Ευτυχώς που παίζει που και που η εθνική και - σχεδόν ολοκλήρου της ίλης απουσιάζουσας στο ΚΨΜ - μπορώ να διαβάσω ανενόχλητος Μακιαβέλλι στο θάλαμό μου»

Παρακαλώ, αν κάποιος μπει στον κόπο να μου απαντήσει, να αιτιολογήσει συντακτικά την απάντησή του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
_________________
Μην χρησιμοποιείς κάτι που δεν γνωρίζεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MERKAS
Καθηγητής


Εγγραφή: 24 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 28, 2006 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

irthe to kalokairi k esi psaxnis min po ti >>>>>>eleos!!!!!ti simasia exei?vale ena magio k pigene gia mpanio
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vbnmmnbv
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 29, 2006 6:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MERKAS έγραψε:
irthe to kalokairi k esi psaxnis min po ti >>>>>>eleos!!!!!ti simasia exei?vale ena magio k pigene gia mpanio


Φίλτατε, έχω μόνο να πώ πως "ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται". Αντίθετα για τον χορτάτο δεν ακούγεται τίποτα. Πρακτικά ζώ στην παραλία, αφού περνώ τουλάχιστον 4 ώρες της κάθε ημέρας μου εκεί (τα καλά του να εργάζεσαι σε νησί) Cool . Ευχαριστώ για το σχόλιο πάντως.

Κάποιος άλλος με απάντηση επί του θέματος ίσως;
_________________
Μην χρησιμοποιείς κάτι που δεν γνωρίζεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 29, 2006 7:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑι οι 2 τρόποι σύνταξης σωστοί είναι. Σε όποια θέση και να βάλεις τη μετοχή δεν αλλάζει συντακτικό ρόλο. Απλά ίσως ακούγεται παράξενα στο αυτί σε κάποια περίπτωση.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
epikritis
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 404
Τόπος: αττικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 29, 2006 4:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν ειμαι φιλολογος αλλα σιγουρα ειναι και τα δυο σωστα. το ξερω
_________________
philosophy to the real world is what masturbation is to sex
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 29, 2006 9:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κοστος της δρασης ανερχεται στα 100 ευρω, και 400 το χαρατσι.
Τα 100 μπορεις και να μην τα πληρωσεις αν θελεις, (τουλαχειστον τα επομενα 10 χρονια),το Χαρατσι ομως αν το καθηστερησεις κανα μηνα, θα σουρθει πιο ακριβο, παρα να ληστεψεις Τραπεζα!!!!!. Wink
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vbnmmnbv
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 30, 2006 7:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την συμμετοχή σας ("του χιούμορ σας συμπεριλαμβανομένου" ή εξίσου σωστά "συμπεριλαμβανομένου του χιούμορ σας"). Το ερώτημα μου απαντήθηκε και αιτιολογήθηκε πλήρως μέσα από άλλο forum (pnevma.gr). Για όσους ενδιαφέρονται, παραθέτω την αιτιολογημένη απάντηση:

"Αγαπητε φιλε, μελετησα το θεμα που σε απασχολει και εχω να σου πω πως, αν και δεν εισαι φιλολογος, το γλωσσικο σου αισθημα σε καθοδηγει σωστα. Και οι δυο τροποι συνταξης ειναι σωστοι. Η περιπτωση αυτη που αναφερεις, ως συντακτικο φαινομενο, λεγεται ''γενικη απολυτη μετοχη''. Το συντακτικο του Νικου Ασωνιτη, απο το οποιο μελετω εγω συνταξη, αναφερει οτι στην περιπτωση αυτη της γενικης απολυτης μετοχης το υποκειμενο βρισκεται στην ιδια πτωση, δηλαδη σε γενικη. Ωστοσο, δεν αναφερει πουθενα ποια ειναι η σωστη θεση του υποκειμενου της , πριν ή μετα την μετοχη. Ακομη και στα παραδειγματα που παραθετει υπαρχει εναλλαγη των δυο τροπων συνταξης. Αναφερω δυο:

1. ''Δρυος πεσουσης'', οπου το υποκειμενο προηγειται της μετοχης

2. ''Γενομενης της ναυμαχιας'', οπου το υποκειμενο επεται της μετοχης.

Αλλα και απο τα παραδειγματα που παρεθεσες εσυ, τα οποια μαλιστα προερχονται απο την νεα ελληνικη, βλεπεις οτι δεν εχει αλλαξει κατι στην συνταξη της μετοχης αυτης. Υπαρχει ελευθερη εναλλαγη και κανεις δεν μπορει να πει οτι το ταδε ειναι σωστο και το δεινα λαθος.Υπαρχουν εκφρασεις οι οποιες εχουν παγιωθει με εναν τροπο και θεωρουνται σωστες επειδη οι περισσοτεροι ανθρωποι τις λενε ετσι. Αυτο ισχυει στην περιπτωση της φρασης που σε απασχολει. Οι περισσοτεροι λενε ''συμπεριλαμβανομενου ΦΠΑ'', χωρις να σημαινει ομως οτι ο αλλος τροπος ειναι λαθος. Αυτη ειναι κατα την αποψη μου και η ομορφια της γλωσσας, το οτι μας δινει ενα πληθος απο επιλογες ωστε να εκφραζομαστε οπως ταιριαζει στον καθενα.

Ελπιζω να σε βοηθησα
kiki "

Και πάλι ευχαριστώ.
_________________
Μην χρησιμοποιείς κάτι που δεν γνωρίζεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 30, 2006 9:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω σου απάντησα πέρα από το χιούμορ πάντως και με αιτιολόγηση σε μια ερώτηση που κατα τ'άλλα είναι αρκετά προφανής.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MERKAS
Καθηγητής


Εγγραφή: 24 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 01, 2006 5:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

den ithela na se prosvalo alloste ego eime apo volo k den exo provlima me ti thalassa apla ithela na sou po na min provlimatizese me tosi zesti ontos k ta dio einai sosta .pos k psaxnis kati tetoio?einai to antikeimeno sou i stixima me kapoio filo?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vbnmmnbv
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 28 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 04, 2006 8:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παιδια, δεν προσβλήθηκα από κανέναν σας. Όταν είπα πως σας ευχαριστώ και για το χιούμορ σας, το εννοούσα. Smile

Τώρα, σχετικά με το πώς ξεκίνησε η όλη ιστορία:
Μία συνάδελφος με "διόρθωσε" λέγοντάς μου πως αντί για "ΦΠΑ συμπεριλαμβανομένου" θα έπρεπε να γράφω "συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ". Confused
Αυτό που με εξόργισε στην όλη ιστορία ήταν ο τρόπος της και όχι τόσο το γεγονός ότι διαφωνούσε πάνω σε κάτι - όπως και εσείς παρατηρήσατε - προφανές. Το αστείο είναι πως ακόμη και μετά από συγκεκριμένες αναφορές σε λεξικά και συγγράμματα, εξακολουθεί να λέει τα δικά της. Rolling Eyes Μάλλον το όλο θέμα πηγάζει από το γεγονός ότι είναι από τις λίγες συναδέλφους χωρίς πτυχίο και με κάθε ευκαιρία προσπαθεί να αποδείξει την δική της αξία και να υποβαθμίσει τους πτυχιούχους.
Anyway, σας ζάλισα. Και πάλι ευχαριστώ. Very Happy

Με την ευκαιρία, ξέρετε που μπορώ να βρώ κάποια σελίδα για το τμήμα αγγλικής φιλολογίας της φιλοσοφικής σχολής Αθηνών; Δεν μπορώ να παρακολουθήσω τα μαθήματα αλλά θέλω να έχω μια επαφή, μήπως και καταφέρω να περάσω κανένα μάθημα. Cool
_________________
Μην χρησιμοποιείς κάτι που δεν γνωρίζεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center