Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

προτάσεις φιλοσοφικών ταινιών-η φιλοσοφία στον κινηματογράφο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 14, 15, 16
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Sotiris
Καθηγητής


Εγγραφή: 22 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 62

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 26, 2006 7:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis οσων αφορά το fando y lis το είχα κατεβάσει πιο παλιά από κάπου κ δούλευε μια χαρά...Δεν ξέρω τι να σου πω...

Για τις συνεντεύξεις που λες κ γω της ίδιας άποψης είμαι. Απλά εγώ δεν βλέπω να χάνεται τόσο η μαγεία από την στιγμή που δεν μιλάνε για τις ταινίες τους. Κ ο Γιοντοροφσκι κ ο Λίντς π.χ. κ άλλοι σκηνοθέτες παρόμοιου στύλ θα δείς οτί δεν μιλάνε για τις ίδιες τις ταινίες τους καθόλου. Λαμβάνεις μια σφαιρικότερη άποψη για τον άνθρωπο Γιοντοροφσκι που αν μπορείς κ θες δεν αφήνεις να επιρεάζει του τι έχεις αποκομήσει από τις ταινίες του. (Θα μου πείς τον άνθρωπο αν θέλω να τον γνωρίσω θα τον γνωρίσω μέσα άπ'το έργο του...Μαζί σου). Εγώ προσωπικά δεν δίνω τόσο σημασία στις συνεντεύξεις των καλλιτεχνών όσο δίνω στο ίδιο το έργο που αφήνουν πίσω τους. Το μήνυμα είναι που μετράει (Νίτσε: "Τι σημασία έχεις εσύ; Πες ότι έχεις να πείς κ μετά γκρεμίσου"....έτσι πάει νομίζω). Απλά ώρες ώρες σε τρώει η περιέργεια για κάποια παρασκηνιακά πράγματα... Razz

Για τους υπότιτλους που λες δυστηχώς δεν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι για τέτοιες ταινίες. Σπάνια θα βρείς αν βρείς. Νιώθω πολύ τυχερός που ξέρω την αγγλική γλώσσα τόσο καλά.

Το Holy Mountain έχω να το δώ αρκετό καιρό. Πάντως απ'ότι θυμάμαι εμφανίζεται το εννεάγραμμα 2-3 φορές στην ταινία. Μάλλον στο τέλος που λες κ νομίζω ότι το φοράει κ στο λαιμό του σαν μενταγιόν όταν είναι ντυμένος μάγος στα άσπρα. Αλλά δεν είναι μόνο το εννεάγραμμα...
_________________
Πως κανείς να κρυφτεί απ' αυτό που ποτέ δεν δυεί; - Ηράκλειτος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 26, 2006 10:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αδερφακια μου... Razz


Το εννεαγραμμα στο Holy Mountain εμφανιζεται αρχικα οταν ο ηρωας ανεβαινει τον τεραστιο πυργο με το μαχαιρι στο χερι. Επειτα στα περι μαγου...


Παντως το αριστουργημα ειναι νομιζω στην εξης σκηνη: ''This is not real life. We are leaving the Holy Mountain. We are going back to reality...'' με αποτομο zoom out...


Καλο βραδυ...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nektarios alexi
Καθηγητής


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 63

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 28, 2006 1:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Osoi eisaste anagnostes toy Ntostoyevski,kai latreis tis operas,min xasete tin eykairia na deite to Match Point tin nea tainia toy Woody Allen.Vasimeni sto mythistorima toy megalyteroy sygrafea olon ton epoxon Egklima kai Timoria.Foveri mousiki sxedon se olo to ergo akouontai fovera kommatia apo to repertorio spoudaion ergon operas,senario spoudaio,skinothesia poli dynati,kai ermineies yperoxes.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 30, 2006 7:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οπερα?
Ειναι αυτο που καποιος μαχαιρωνεται στην πλατη, κι αντι να πεθαινει ....τραγουδαει?
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 04, 2006 4:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

''Tα ομορφα χωρια ομορφα καιγονται'', Σερβου σκηνοθετη που δεν θυμαμαι. Πολυ καλο σχολιο για τον προσφατο πολεμο του 1992. Πολυ καλα ψυχογραφικα στοιχεια...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2006 7:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια χαρα σε ολους... Smile


''Τοσο μακρυα τοσο κοντα'' του Wim Wenders, ποιητικη ταινια του Γερμανου σκηνοθετη με αναφορα σε κοινωνικα θεματα μεσα απο την σκοπια των υποτιθεμενων αγγελων και της σχεσης τους με τους ανθρωπους...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
karolos-anazititis
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 07 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 07, 2006 4:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Η ΤΑΙΝΙΑ "WIT". Ο ΤΙΤΛΟΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ JOHN DONNE.Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.
_________________
ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ,ΠΕΡΙΗΓΗΤΗΣ,ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 09, 2006 10:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"i heart huckabees".υπαρξιακοι ντετεκτιβς με πεποιθησεις οτι ολα ειναι ενα και συνδεδεμενα αναλαμβανουν να λυσουν τα υπαρξιακα οσων ενδιαφερονται.αντιπαλος τους γαλλιδα νιχιλιστρια πρωην μαθητρια τους που πιστευει οτι τιποτα δεν συνδεεται,ημαστε μονοι και αυτο που κυριαρχει ειναι η ομωτητα του συμπαντος!
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BOHALIS
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 17 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: PARIS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 31, 2006 6:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Για το φορουμ Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ηθελα αν μπορειτε να γραφεται τους τιτλους των ταινιων αλλα να μην κανετε αναλυση γιατι διαβαζω μερικα και φρικαρω.
_________________
BOHALIS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 28, 2007 11:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

INLAND EMPIRE.επιτελους.α,θα ηθελα και ενα χαρεμι μιας που εκφραζουμε τις επιθυμιες μας.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 02, 2007 12:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

the fountain(η πηγη της ζωης) του αρονοφσκυ!!!
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 14, 15, 16
Σελίδα 16 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center