Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 10, 2019 5:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχουν ,όμως,όρια σ' αυτό που μπορώ να γίνω έτσι ώστε να παραμένω άνθρωπος,άρα αυτογνωσία είναι η οριοθέτηση του απείρου.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 10, 2019 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η προσπάθεια οριοθέτησης του απείρου ,φαίνεται να είναι αυτονόητη και πολύ εύκολη ,απλή διαδικασία για ανθρώπινες συνειδήσεις ,που έχουν προσαρμοστεί απόλυτα στο σύστημα παραγωγής ,προώθησης και διαιώνισης χειραγωγημένων Όντων .
Πρόβλημα φαίνεται να έχουν τα άτομα που η συνείδησή τους δεν μπορεί να προσαρμοσθεί σε αυτό το σύστημα .
Στην ουσία συμβαίνει το αντίθετο ,δλδ οι πρώτοι που αποδέχονται εντάσσονται και εργάζονται για την πραγματικότητα ,που διαιωνίζει το σύστημα εξουσίας ,επειδή οριοθέτησαν το άπειρο αυστηρά και το πετσόκοψαν κυριολεκτικά ,ζούνε για να τρώνε .
Οι δεύτεροι είναι αυτοί ,αν και ελάχιστοι ,που τρώνε για να ζούνε .
Επομένως το να είναι ,να συμπεριφέρεται ως άνθρωπος ένα άτομο ,δείχνει πόσα γραμμάρια αυτογνωσίας διαθέτει η συνείδησή του …,,,,διότι το να μπορείς να είσαι και να παραμένεις καθημερινά άνθρωπος, είναι η πιο τελειοποιημένη θρησκεία στον πλανήτη μας .
Διευκρίνιση :
Δεν αναφέρομαι με την έννοια άνθρωπος στο φυσιολογικό σώμα του ατόμου .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 10, 2019 7:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλο οριοθέτηση κι άλλο καλούπωμα της συνείδησης.Είναι η διαφορά της ελευθερίας με αυτογνωσία ώστε να λαμβάνεις υπόψιν σου τον εαυτό σου ισότιμα με τον συνάνθρωπο και της χειραγώγησης,δηλαδή της επίφασης της ελευθερίας,λόγω άγνοιας ή ατομικού συμφέροντος,ώστε ο εαυτός σου και ο συνάνθρωπος να βρίσκονται σε υπαρξιακή ανισότητα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 11, 2019 7:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η “σοφία” – (η γνώση των πάντων) – και το “άπειρο”, δεν είναι "μεγέθη" , ούτε “σύνολα” , είναι έννοιες που δεν πληρούνται, δεν οριοθετούνται, δεν καλουπώνονται .

Πέραν αυτού , είναι λάθος να σχετίζουμε το “μηδέν” με το “άπειρο” , κάτι δηλαδή μη υπαρκτό με αυτό που όντως υπάρχει.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 11, 2019 8:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Άλλο οριοθέτηση κι άλλο καλούπωμα της συνείδησης.Είναι η διαφορά της ελευθερίας με αυτογνωσία ώστε να λαμβάνεις υπόψιν σου τον εαυτό σου ισότιμα με τον συνάνθρωπο και της χειραγώγησης,δηλαδή της επίφασης της ελευθερίας,λόγω άγνοιας ή ατομικού συμφέροντος,ώστε ο εαυτός σου και ο συνάνθρωπος να βρίσκονται σε υπαρξιακή ανισότητα.


Ωραία μένουμε σε αυτήν την πραγματικότητα .
Εσύ που την γεύεσαι καθημερινά ,σε ενοχλεί ,σε προβληματίζει ,σε φέρνει σε απόγνωση ,είσαι βολεμένος οικονομικά και δεν ασχολείσαι ,αντιδράς με απάθεια ?
Ρωτάω σε προσωπικό επίπεδο για τον εξής λόγο :
Ένα άτομο φυσιολογικό δεν νομίζω να μπορεί να αντέξει αυτήν την πραγματικότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα ,εκτός και αν έχει απορροφηθεί από το σύστημα και δεν το πήρε πρέφα ,δεν το συνειδητοποίησε, η ανήκει στο σύστημα και περνάει οικονομικά φίνα κότα.
Το να ξέρεις ποιες είναι οι αιτίες για αυτήν την αρρωστημένη πραγματικότητα ,δεν νομίζω να μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα ,όση αυτογνωσία και αν αποκτήσεις ....,
εκτός και αν γνώρισες κάτι μέσω της αυτογνωσίας ,το οποίο σου δίνει την δύναμη να αντέχεις αυτήν την καθημερινή κατάσταση ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 11, 2019 3:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν ήμουν έξω απ' το σύστημα,δεν θα έγραφα στον ελεύθερο χρόνο μου για κοινωνικά ζητήματα,θα ζούσα μόνος μου σε μια καλύβα στο δάσος.

Αν,όμως,ήμουν πλήρως ενταγμένος,δε θα συμμετείχα σ' αυτή τη συζήτηση.

Ούτε επαναστάτης είμαι ούτε εθελόδουλος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 11, 2019 4:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ

https://www.youtube.com/watch?v=-vmr1iidh5g
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 12, 2019 11:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν ήμουν έξω απ' το σύστημα,δεν θα έγραφα στον ελεύθερο χρόνο μου για κοινωνικά ζητήματα,θα ζούσα μόνος μου σε μια καλύβα στο δάσος.

Αν,όμως,ήμουν πλήρως ενταγμένος,δε θα συμμετείχα σ' αυτή τη συζήτηση.

Ούτε επαναστάτης είμαι ούτε εθελόδουλος.


Μπορείς να γράψεις τι είσαι ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 12, 2019 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

΄Ενας απλός άνθρωπος ,που οραματίζεται μια άλλη κοινωνία,υποστηρίζει τις αντίστοιχες ιδέες, αποδομεί όσο μπορεί τα ιδεολογήματα της εξουσίας που παρουσιάζεται ως "αναγκαία" και προσπαθεί να ζει όσο το δυνατόν πιο απλά και με περισσότερη αξιοπρέπεια.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 12, 2019 5:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επομένως το σημείο αναφοράς σου ενάντια στην χειραγώγηση, είναι να ζεις απλα ,με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αξιοπρέπεια .
Έτσι δεν μπορεί να σε χειραγωγήσει το σύστημα,ούτε να σε αφανίσει.
Αν το επιδιώκαμε όλοι σοβαρά,το σύστημα από μόνο του θα κατέρρεε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 12, 2019 9:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν είχαμε όλοι ένα σπιτάκι κι ένα κτήμα με λίγα ζώα ώστε να επιβιώνουμε ,το σύστημα θα κατέρρεε αλλά μια τέτοια συνειδητή επιλογή θα απαιτούσε πολύ μικρότερο πληθυσμό στη Γη και κατάργηση του καταμερισμού της εργασίας ,άρα και αναστολή της φυσικής τάσης του ανθρώπου να κάνει τη ζωή του ευκολότερη,πιο ασφαλή,πιο περιπετειώδη και την εργασία του πιο ξεκούραστη, πιο γρήγορη και πιο αποδοτική.

Το μέτρο,λοιπόν,είναι ανάμεσα στην υπερπαραγωγή αγαθών με εκμετάλλευση του ανθρώπου ως να ήταν μηχανή και στην ουτοπία της "επιστροφής στη φύση": ένας πολιτισμός όπου η παραγωγή θα είναι πιο οικολογική,τα ωράρια αντίστοιχα ανθρώπων κι όχι μηχανών,τα προϊόντα της θέμα κοινωνικής επιλογής κι όχι τεχνητών αναγκών ,οι μισθοί αξιοπρεπείς για όλους και ίσοι για όλους και η παιδεία ανάλογη των ικανοτήτων μας κι όχι των προνομίων μας ή της έλλειψής τους.

Σε μια τέτοια προοπτική,η ύπαρξη ανώνυμου χρήματος,ώστε κάποιοι να έχουν τα πάντα επειδή κάποιοι δεν έχουν τίποτα,δεν θα είχε κανένα νόημα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 14, 2019 8:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας ξεχωρίσουμε πρώτα τις δυο έννοιες, χαρακτήρας και ρόλος.

Ο ρόλος αναφέρεται στην απόκριση που πρέπει να έχει κάποιος σε συγκεκριμένη κατάσταση. Μπορεί κανείς με απτά στοιχεία να δείξει πόσο ο άλλος είναι καλός στο ρόλο του. Η δουλειά μας είναι ένας ρόλος, μπορεί να αξιολογηθεί. Το ερώτημα εδώ που θέλω να απαντήσω είναι αν ο ρόλος σχετίζεται με το χαρακτήρα. Ασφαλώς το υποκείμενο, έχει και χαρακτήρα και ρόλο να παίξει, αλλά μας ενδιαφέρει αν το μέτρο της αξιολόγησης βάσει του ρόλου μπορεί να εφαρμοστεί στο χαρακτήρα.

Ας δούμε τι δεν είναι ο χαρακτήρας. Ο χαρακτήρας δεν είναι κάτι που μας δόθηκε. Δηλαδή δεν γεννιόμαστε με χαρακτήρα. Αυτό που συμβαίνει είναι να κτίσουμε το χαρακτήρα μας, και σίγουρα όσο μεγαλώνουμε τόσο πέφτει η όποια ενέργεια κτίσης του. Η έννοια ωρίμανση σχετίζεται με την δημιουργία ενός μη εύπλαστου χαρακτήρα. Έτσι ξεκινάμε από το μηδέν και κτίζουμε πάνω σε κάτι εύπλαστο και αν δεν πάθουμε κάτι παθολογικό (ώστε να αλλάξει ο χαρακτήρας μας), φθάνουμε σε μια ολοκλήρωση. Πώς όμως κτίζεται ο χαρακτήρας; Είναι μια εσωτερική διαδικασία; Όχι, είναι μια διαδραστική διαδικασία, μια συνέχεια σχεδόν μοναδική για το καθένα. Το σχεδόν κολλάει στο γεγονός ότι αυτό ήταν γνωστό από τα αρχαία χρόνια και για το σκοπό αυτό έχουμε τα σχολεία, όπου η γνώση μεταδίδεται σε ομάδες, σε μαθητές, και όχι στον καθένα ξεχωριστά. Ο στόχος είναι να δοθούν γνώσεις σε φάσεις "κοινής" εμπειρίας. Εδώ έχουμε το αποτέλεσμα για κάποια άτομα να αδυνατούν να ανταποκριθούν. Εδώ λοιπόν φροντίζει η πολιτεία να μας μάθει ρόλους. Το κοινό των δύο εννοιών χαρακτήρας και ρόλος, είναι η ύπαρξη της εμπειρίας. Η εμπειρία τροφοδοτεί τον χαρακτήρα (όσο είναι εύπλαστος). Ο ρόλος είναι η απαίτηση από την κοινωνία ή και το σχολείο για μικρότερους, για κοινές εμπειρίες, κοινά γυμνάσια, με στόχο την απόκτηση εμπειρίας και της διαμόρφωσης χαρακτήρα.

Πώς λοιπόν να χαρακτηρίσουμε κάποιον, με μια λέξη, για τον χαρακτήρα του, όταν δεν γνωρίζουμε το περιβάλλον στο οποίο ζει;. Η εύκολη απάντηση βρίσκεται στους κοινούς ρόλους. Πχ ο ρόλος του συνοδού μιας κοπέλας, και ότι περιλαμβάνει αυτό, δείχνει σημάδια του χαρακτήρα, όταν όμως υπάρχει αξιολόγηση. Δηλαδή για να κρίνουμε το χαρακτήρα κάποιου πρέπει να δούμε τις αξιολογήσεις σε διάφορους ρόλους. Με μια απλή έννοια, πρέπει να ψάξουμε πάνω στις εμπειρίες του. Πράγμα όχι εύκολο.

Συνήθως λοιπόν χαρακτηρίζουμε κάποιον από τις συνήθειές του, και μάλιστα επειδή δεν είναι όλες γνωστές, από ένα υποσύνολο αυτών, που σχετίζεται με αυτό που εμάς ενδιαφέρει. Έτσι χαρακτηρίζουμε τον άλλο, με βάσει το δικό μας χαρακτήρα. Στην ουσία αν μαζευτούν δέκα άτομα γνωστά μεταξύ τους και γράψει ο καθένας για το χαρακτήρα του άλλου, από τα γραπτά θα βγουν πράγματι οι χαρακτήρες τους, αλλά όχι επειδή γνώριζαν τον άλλο, αλλά επειδή εκφράστηκαν με τρόπο που φανερώνει τον χαρακτήρα τους.

Η αντίληψη της αλήθειας είναι μέρος του χαρακτήρα μας. Όταν αναλαμβάνουμε ένα ρόλο, και έχουμε επιτυχία, είναι επειδή έχουμε εκπαιδευτεί τόσο καλά ώστε γνωρίζουμε και προσαρμοζόμαστε στην αλήθεια του ρόλου μας. Άλλες φορές αναλαμβάνουμε ρόλους από υποχρέωση και άλλες γιατί απλά μας αρέσει. Ο ρόλος μας δεν είναι απόδειξη του χαρακτήρα μας. Πολλοί διαφορετικοί χαρακτήρες είναι για παράδειγμα γονείς, εκτελώντας το ρόλο του γονέα. Επειδή κάποιος είναι γονέας δεν σημαίνει ότι είναι στοιχείο του χαρακτήρα του. Μπορεί να μην του αρέσει αυτό, να μην ταιριάζει με τις εμπειρίες που θα ήθελε να βιώνει, και τις οποίες έχει αποδεχτεί ότι του ταιριάζουν καλύτερα.

Έτσι δεν μπορούμε να δούμε το χαρακτήρα κάποιου αν αυτός δεν μας περιγράψει τις εμπειρίες του, και πώς ο ίδιος τις χαρακτηρίζει. Από την θέαση των διάφορων ρόλων του, μπορούμε να τον αξιολογήσουμε για το κάθε ρόλο ξεχωριστά, σαν να γράφουμε ένα βιογραφικό σημείωμα. Το σημείωμα όμως αυτό δεν είναι ο χαρακτήρας του ανθρώπου, είναι αποδείξεις ικανότητας, δύναμης.

Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι ο χαρακτήρας μας είναι κάτι εσωτερικό, το οποίο διαμορφώνεται με τη πάροδο του χρόνου μέσα στο περιβάλλον που ζούμε, και αντιπροσωπεύει την "αλήθεια" μας. Είμαστε δηλαδή χαρακτήρες και κάνουμε ρόλους. Αυτά τα δυο ρήματα ξεχωρίζουν το χαρακτήρα (είμαι) με το ρόλο (κάνω). Δεν είμαστε αυτό που κάνουμε! Για το λόγο αυτό μπορούμε να κάνουμε πράγματα που δεν είχαμε κάνει μέχρι τώρα.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 15, 2019 11:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman ,τι ευχάριστη έκπληξη είναι αυτή .Νόμιζα ότι δεν ασχολείσαι πλέον με το φόρουμ .
Πάνω σε αυτά που γράφεις ,θέλω να δούμε μαζί ένα καθοριστικό σημείο ,για την διαμόρφωση του χαρακτήρα σε ένα συγκεκριμένο άτομο .

Όταν ένα άτομο ασχολείται αποκλειστικά σχεδόν σε όλη την ζωή του ,με την διεύρυνση της συνείδησής του για τον κόσμο στον οποίο υπάρχει ,για να τον αντιληφθεί όσο το δυνατόν καλύτερα ώστε να προσπαθήσει να πραγματώσει ,υλοποιήσει ,τον ατομικό σκοπό ύπαρξης του ,αντιμετωπίζει ένα ουσιαστικό πρόβλημα, το οποίο είναι ,το πώς προέκυψε ο κόσμος ,δηλαδή αν υπήρξε αίτιο ,η αίτια ,η αν αυτός είναι αυθύπαρκτος και υπάρχει δίχως αίτιο ,αίτια .
Σε αυτήν την αναζήτηση αναδύεται το ερώτημα ,τι είναι η ύλη με την οποία έρχεται σε καθημερινή επαφή 24 ώρες το 24 όρο.
Ήδη όμως ο χαρακτήρας του έχει διαμορφωθεί .
Και αυτός είναι ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ .
Αν παρατήσει την προσπάθεια ,π.χ επειδή κουράστηκε ,η επειδή διαπίστωσε ,ότι το δεδομένο κόσμος ξεπερνάει την δύναμη της αντίληψης του ,επαρκείτε στο περιβάλλον όπου υπάρχει και προσπαθεί σε αυτό να βρει έναν σκοπό για να τον υπηρετήσει .Αυτή η επιδίωξη είναι φυσικά πιο εύκολη, διότι διαθέτει εμπειρική γνώση του συγκεκριμένου περιβάλλοντος.
Και όπως έγραψες επιλέγει συνειδητά η ασυνείδητα τον ρόλο που θα παίξει μέσα σε αυτό και σύμφωνα με αυτόν διαμορφώνει χαρακτήρα .

Σε αυτήν την περίπτωση ,δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ,διότι υποδύεται ρόλους τους οποίους του προτείνει το περιβάλλον ,το κοινωνικό σύνολο στο οποίο υπάρχει .
Στην περίπτωση που δεν θέλει να κάνει ότι του προτείνει ,ότι του λέει να κάνει το κοινωνικό σύστημα ,θα πρέπει μέσα σε αυτό να βρει σημείο ,η σημεία αναφοράς ,τα οποία θα τον κρατάνε μακριά ,από την χειραγώγηση
Εσύ έχεις τέτοια σημεία ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center