Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 41, 42, 43  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 13, 2019 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αφού εγώ παίρνω προσωπικά το skepdick, καλά τα λες Mr. Green
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 13, 2019 8:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε,ρε γέλια!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 13, 2019 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 13, 2019 9:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Στις δοκιμές νέων φαρμάκων συμμετέχουν άτομα με προβλήματα υγείας σε δύο ίσες ομάδες .
Στην μία δίνουν το νέο φάρμακο στην άλλη (συνήθως )ζάχαρη .
ΔΕΝ συμμετέχουν ασθενείς που δεν παίρνουν κάτι.


Τι κόλλημα είναι αυτό; Αν ψάξεις στο διαδίκτυο,θα δεις ότι κάνεις λάθος.

gianiss έγραψε:

πως δικαιολογούν οι εξεταστές την συμμετοχή στο πείραμα στους “τιποτένιους” , τι τους λένε ?


Τους λένε πολύ απλά ότι θα συγκριθούν με τους υπόλοιπους.Πού είναι το παράξενο;




gianiss έγραψε:

Κατάλαβε τέλος πάντων ότι Δεν είναι η ζάχαρη που θεραπεύει κάποιους ζαχαρένιους , αλλά η “πίστη” (σοβαρή πεποίθηση) ότι παίρνουν ένα φάρμακο που θεραπεύει το πρόβλημα τους .
Πως απέκτησαν αυτή την πίστη? Με την εξαπάτηση του νου τους που ενεργοποιεί μέσω του εγκεφάλου το ανοσοποιητικό .
Για να γίνει αυτό , θα πρέπει τα άτομο αυτά να είναι πολύ καλοί δέκτες υποβολής .


Αυτό είναι ένα κόλλημα που έχεις εσύ κι όχι οι έρευνες.Δεν έχει αποδειχτεί ότι ο νους έχει τέτοια επίδραση στο ανοσοποιητικό.Κάνε μια έρευνα να το αποδείξεις.
gianiss έγραψε:

Αν στα πειράματά σου , κάποιοι τιποτένιοι που συμμετέχουν στα τεστ , γιατρεύονται, θα πει πως και αυτοί είναι καλοί δέκτες υποβολής με .... λόγια .


Το κόλλημα ,πάλι.Βρες αποδείξεις,επειδή το λες δε σημαίνει ότι ισχύει κιόλας.


gianiss έγραψε:

Αν στήνετε πειράματα για να πάρετε το αποτέλεσμα που θέλετε , και όχι την έρευνα του “φαινομένου” , τότε τα αποτελέσματα που θα πάρετε είναι αναξιόπιστα.
Δεν είναι θέμα στατιστικής .


Αρχίσαμε τις θεωρίες συνωμοσίας τώρα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 14, 2019 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ

Αυτό είναι ένα κόλλημα που έχεις εσύ κι όχι οι έρευνες.Δεν έχει αποδειχτεί ότι ο νους έχει τέτοια επίδραση στο ανοσοποιητικό.Κάνε μια έρευνα να το αποδείξεις.


Εσύ έχεις μεγάλο κόλλημα με την “υποβολή” φίλε μου , που υπάρχει σε όλα τα τεστ και δεν το έχεις πάρει πρέφα.
Ίσως λόγω πλήρους άγνοιας του θέματος .
Αναφέρομαι στην δράση του νου πάνω στο σώμα , και ενώ το “φαινόμενο placebo” ορθώνεται μπροστά στα μάτια σου , σε όλα τα τεστ νέων φαρμάκων, εσύ κλείνεις τα μάτια αναφωνώντας “δεν υπάρχει ! δεν υπάρχει!” .
Όταν μετά ανοίγεις ξανά τα μάτια , και το “φαινόμενο” είναι ακόμα εκεί και σου βγάζει την γλώσσα , παραμιλάς λέγοντας , δεν ξέρω , δεν ξέρω , μπορεί να είναι θέμα “πίστης” , ή μπορεί να .... “ ενεργοποιείται ..... “αυτόματα” το ανοσοποιητικό”
Όταν σου επισήμανα ξανά και ξανά , ότι η ενεργοποίηση του ανοσοποιητικού γίνεται ΠΑΝΤΑ μετά την ζάχαρη και ΠΟΤΕ πριν την πάρει ο ασθενής , απαντάς – λόγω του νοητικού κωλύματος σου , το άλλο το χαζό, αυτό με το ..... “πρωθύστερο”

Μιλάμε για πολύ μεγάλο κόλλημα φίλε .
Δεν θα χάσω άλλο τον χρόνο μου να σε ...... ξεκολλήσω .
Μείνε εκεί στο δόγμα σου.
Παράθεση:
Τους λένε πολύ απλά ότι θα συγκριθούν με τους υπόλοιπους. Πού είναι το παράξενο;


Αυτό από μόνο του δεν αρκεί, δεν παράγει καμία δράση.
Είναι προφανές ότι δεν έχεις την ικανότητα να περιγράψεις με απλά λόγια , κάποιο από αυτά τα πειράματα που σε εντυπωσίασαν.
Σε αντίθεση εγώ σου έχω εξηγήσει πολλές φορές , τον απλό και συνήθη τρόπο που οι φαρμακοβιομηχανίες (όλες) , δοκιμάζουν τα νέα φάρμακα , όπου σε κάθε τεστ εντοπίζονται και “φαινόμενα placebo”, αυτά που εσύ σφαλίζεις τα μάτια μην τα δεις .

Δεν έχει κανένα νόημα να σου ζητήσω για άλλη μια φορά να περιγράψεις ένα από τα δικά σου τεστ

Αν το έκανες , θα σου εξηγούσα τον λόγο που τα τεστ αυτά είναι αναξιόπιστα με τα αποτελέσματα που παίρνουν .
Τα τεστ των φαρμάκων είναι πολύ απλά και γίνονται σωστά , καθώς σε ΟΛΕΣ τις δοκιμές, ΟΛΑ τα άτομα που συμμετέχουν και έχουν το ίδιο πρόβλημα υγείας , αντιμετωπίζονται πανομοιότυπα , δίνουν δηλαδή σε ΟΛΟΥΣ να δοκιμάσουν το σκεύασμα, λέγοντας σε ΟΛΟΥΣ ότι είναι για το πρόβλημα υγείας που έχουν .\
Ο διαχωρισμός σε δύο ομάδες , γίνεται εν αγνοία των συμμετεχόντων.
ΜΟΝΟ οι εξεταστές γνωρίζουν σε ποια άτομα έδωσαν ζάχαρη αντί για φάρμακο.
Έτσι αν γιατρευτούν και άτομα που πήραν μόνο ζάχαρη , η γιατριά ΔΕΝ θα οφείλεται στην ζάχαρη(η ζάχαρη από μόνη της ΔΕΝ θεραπεύει) , αλλά στον “νου” τους , που “πίστεψε” ότι πήρε το φάρμακο για να γίνει καλά .
Είναι μια ακόμη περίπτωση “υποβολής” .

Απλή διαδικασία είναι , κατανοητή για τους νουν και λογική κρίση έχοντες, αδιανόητη για όσους έχουν άγνοια ή άγριο κόλλημα με τις δράσεις του νου πάνω στο σώμα .
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 14, 2019 2:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βιβλιογραφία έχεις; Άρα μηδέν εις το πηλίκο. Και ομάδα ελέγχου υπάρχει σε κάποιες έρευνες που δεν παίρνει τίποτα και η δύναμη του νου δεν έχει αποδειχτεί και το placebo χρησιμεύει ως υπόθεση και τίποτ' άλλο μέχρι στιγμής.

Χρησιμοποίησε το διαδίκτυο να ενημερωθείς,αφού η Στατιστική δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη σου.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 14, 2019 7:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Βιβλιογραφία έχεις; Άρα μηδέν εις το πηλίκο. Και ομάδα ελέγχου υπάρχει σε κάποιες έρευνες που δεν παίρνει τίποτα και η δύναμη του νου δεν έχει αποδειχτεί και το placebo χρησιμεύει ως υπόθεση και τίποτ' άλλο μέχρι στιγμής.

Χρησιμοποίησε το διαδίκτυο να ενημερωθείς,αφού η Στατιστική δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη σου.


Και οι φαρμακέμποροι συνεχίζουν ακάθεκτοι τις δοκιμές νέων φαρμάκων με τον σωστότατο τρόπο που εκτενώς σου περιέγραψα, και το placebo προκύπτει ξανά και ξανά σε όλες τις δοκιμές ως αποτέλεσμα εξαπάτησης του νου, και όλοι αυτοί οι φαρμακέμποροι επιμένουν να γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τις “επιστημονικές” δοκιμές με ανύποπτους “τιποτένιους” , και όλοι αυτοί συνεχίζουν .... πεισματικά να δαπανούν χρόνο και χρήμα, εμμένοντας στις παλιές σωστές πρακτικές ελέγχου της αποτελεσματικότητας των νέων φαρμάκων τους, αγνοώντας επιδεικτικά τα πειράματα των σκεπτικιστικών σου,

Τι να πει κανείς με τα κολλήματα στο νου των άσχετων?

Ο ..... θεός να μας φυλά από τους σκεπτικιστές .


Υ.Γ
Αρκετές φορές το διαδίκτυο παραπλανά.
Θέλει λογική και σωστή κρίση η έρευνα της αλήθειας

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 15, 2019 7:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Xωρίς βιβλιογραφία αυτά παθαίνεις!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 15, 2019 11:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Xωρίς βιβλιογραφία αυτά παθαίνεις!


Την να την κάνεις φίλε μου την βιβλιογραφία , αν δεν έχεις λογική και την ικανότητα κρίσης , μια ικανότητα που σου αποστερεί το κόλλημα στο νου σου ο δογματισμός ?

Τα δεδομένα στα παρουσίασα και είναι απλά .
Οι δοκιμές των νέων φαρμάκων συνεχίζονται με τον ίδιο απλό τρόπο που υπομονετικά σου ανέφερα ξανά και ξανά , χωρίς την συμμετοχή των “τιποτένιων” σου.

Μα να τους αγνοούν παντελώς τους ειδικούς ερευνητές σου?
Μα ούτε την τόσο καλά τεκμηριωμένη βιβλιογραφία του διαδικτύου διαβάζουν ?

Φίλε μου ερευνητή , απορώ πως παραμένεις ήρεμος και δεν καταγγέλεις σθεναρά την μεγάλη απάτη

Υ.Γ
Η συνέχιση αυτής της κουβέντας μαζί σου δεν έχει νόημα .
Τόσα λογικά επιχειρήματα , πήγανε στράφι

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 15, 2019 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν παρουσίασες δεδομένα,ερμηνείες-κολλήματα παρουσίασες.Γι' αυτό κι αυτά που λες σε καμιά έρευνα δεν υπάρχουν ή δεν έχω βρει εγώ ,τουλάχιστον.

Το φαινόμενο placebo είναι μια υπόθεση χρήσιμη για τις ανάγκες της έρευνας και κανείς δεν έχει αποδείξει ότι οφείλεται στη δύναμη του νου.Μόνο εσύ με την άπταιστη "λογική" σου!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 16, 2019 8:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

θυμάμαι κάποτε οταν σου έλεγαν ότι το γεγονός ότι η παλίρροια συντονίζεται με το φεγγάρι δεν αποτελεί απόδειξη ότι το φεγγάρι είναι αιτια, εσυ επέμενες για το αντιθετο

το ίδιο πράγμα μας λες τώρα εσύ για το νους-πλασιμπο, το σκεπτικό αμφισβήτησης είναι το ιδιο... δηλαδη οτι η χρονική απόσταση δεν αποδεικνύει αιτιαση
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 16, 2019 9:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είναι κάθε χρονική συσχέτιση αναγκαστικά και αιτιώδης,αλλά κάθε αιτιώδης είναι αναγκαστικά και χρονική.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 16, 2019 9:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ασε τα μπερδεψιμεικα και παραδεξου οτι πρωτα πιστευεις δογματικα και μετα προσπαθεις να εξηγησεις λογικα (ληψη ζητουμενου)

διαφορετικα θα εδειχνες την υποτιθεμενη σαφη διαφορα μεταξυ παλιροια-φεγγαρι και νους-πλασιμπο
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 16, 2019 9:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CF%81%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%B1
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 16, 2019 9:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

α γεια σου.. ξεκινας απο το ζητουμενο, αρα η λογικη ειναι για τις εντυπωσεις
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 41, 42, 43  Επόμενο
Σελίδα 42 από 43

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center