Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 41, 42, 43  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 24, 2019 12:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Την επιστήμη που αποκλείει όσο μπορεί τη δυνατότητα οι συστηματικές της παρατηρήσεις να οφείλονται σε λογικές πλάνες ή στον παράγοντα τύχη.

Έλα τώρα, σοβαρέψου. Χαίρω πολύ! Αυτό το "όσο μπορεί" ακυρώνει τον ορισμό. Μετατρέπει την τόσο "σωστή" επιστήμη αυτού του ορισμού σε μπακαλική. Οφείλεις να εκφράσεις επιστημονικά αυτό το πόσο μπορεί, με κανονική επαγωγική στατιστική. Κάνε το! Αν δεν μπορείς, άσε το καλύτερα, γιατί το πράγμα ξεπέφτει στον επίπεδο... του επιστημονικού βελονισμού.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 24, 2019 4:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα αυτό κάνει η επαγωγική στατιστική,σου λέει ακριβώς ποιο είναι το περιθώριο λάθους στα συμπεράσματα που εξάγει από τα δεδομένα.

Και είναι πολύ καλύτερα αυτά τα συμπεράσματα από αυτά του τύπου
"εγώ θεραπεύτηκα και στ' απαυτά μου!".
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Κυρ Φεβ 24, 2019 6:22 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 24, 2019 5:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλο το όσο μπορεί, άλλο το ακριβώς.

Το ότι είναι καλύτερα, από πού το συνάγεις;

Για κανένα από τα δυο δεν φαίνεται να μπορούμε να είμαστε βέβαιοι. Εξαρτάται...
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 24, 2019 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή είναι ισότιμη επιστημολογικά η Παλαιά Διαθήκη με την αστρονομία...ωραία το λύσαμε το πρόβλημα! Τραβάμε το χαλί κι όποιον πάρει ο Χάρος! Laughing
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 24, 2019 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΚ, αφού θεωρείς ότι εξίσωσα την παλιά διαθήκη με την αστρονομία, ας πάω πάσο καλύτερα, για να μη προσβάλω την επιστημολογία, κρίμα θα ήταν. Πάω για ξεμάτιασμα κατευθείαν.
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 25, 2019 7:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν λες ότι η αβεβαιότητα είναι κοινή και στην επιστήμη και στη μαγική σκέψη,χωρίς να διευκρινίζεις ότι αυτό που μετράει την αβεβαιότητα είναι και το πιο έγκυρο ταυτόχρονα,με υποχρεώνεις να πάω κι εγώ να διαβάσω ξανά την Παλαιά Διαθήκη! Laughing
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 25, 2019 10:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
"gianiss"]
Ένας κατάλληλος ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να υποβάλει με ύπνωση αυτές τις συνθήκες σε κάποιους φίλους σου , όχι να τους θεραπεύσει από κάποιο ψυχοσωματικό πρόβλημα.
Βέβαια την απόδειξη αυτή που ζητάς , δεν θα στην προσφέρει τζάμπα.

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
Το τι νιώθεις βλέποντας ένα όνειρο δεν σημαίνει ότι το σώμα βρίσκεται σε αντίστοιχη κατάσταση.Δηλαδή αν με πείσει ότι έχω πνευμονία ,θα έχω;Η σειρά μου να γελάσω!Αλλά όχι να τον πληρώσω κιόλας,γελάω και τσάμπα.

Άλλα αντί άλλων .
Γελάω και εγώ με αυτά “απίστευτα” που λες
Εγώ αναφέρομαι σε “υποβολή” με ύπνωση , όχι σε ύπνωση για θεραπεία .
Σου πρότεινα τρόπο απόδειξης (πρώτο χέρι) που θα μπορούσες να διαπιστώσεις εσύ ο ίδιος την ψυχοσωματική αντίδραση ατόμων σε υποβολή ψύχους ή ζέστης , μια αντίδραση που έχω ίδιος επιβεβαιώσει πειραματικά στο παρελθόν όταν εξέταζα τα αποτελέσματα της “υποβολής” (σε ύπνωση ή σε εγρήγορση , αλλά και της αυθυποβολής )
Η μεγάλη άγνοιά σου για το θέμα , σε παραπλανά .
Να γιατί γελάς

Παράθεση:
gianiss
Σε ρωτώ για τέταρτη φορά , ποια η προέλευση των “άγνωστων φυσικών αιτίων”?
Τις θεωρείς να ενεργούν έξω από το σώμα των πασχόντων , γιατί εσωτερικά υπάρχει μόνο ο νους κυρίαρχος και συντονιστής.
Θεωρείς να υπάρχει και κάτι άλλο μες στο σώμα?

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
Π.χ.μπορεί να φταίει το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος,όπως οι εγκεφαλίνες.Είτε δώσεις placebo είτε όχι,αυτές οι διαδικασίες λειτουργούν αλλά επειδή δεν ξέρουμε πώς,δίνουμε την εύκολη απάντηση της "δύναμης του νου".

Βρε καλέ μου άνθρωπε , σε ρωτώ ξανά – πέμπτη , έκτη φορά έχασα το μέτρημα- , , ποιος φαντάζεσαι ότι ενεργοποιεί “το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος” όπως λες , που κάπου διάβασες να αποδίδουν το “φαινόμενο” ?
Είναι προφανές ότι “κάτι” ενεργοποιεί όλο το οργανικό σύστημα (ή μέρος του) , αλλά δεν γνωρίζουμε προς το παρόν τους μηχανισμούς που αυτή η κινητοποίηση συντελείται.
Κατάλαβες να λέω κάτι το διαφορετικό εγώ?
Εσύ διάβασες , -χωρίς να καταλαβαίνεις το νόημα- , ότι ενδέχεται να ενεργοποιείται “το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος” και να έχουμε το “φαινόμενο placebo”.
Νομίζεις πως θα μπορούσε να γίνει αυτό που περιγράφεις – που σωστά το λέει – από κάποιο παράγοντα ή “μηχανισμό” , εκτός του σώματος ?
Ποιος άλλος εκτός του “νου” ελέγχει όλες τις λειτουργίες του σώματος?
Το παράδοξο είναι – να γιατί το λέμε “φαινόμενο” - ότι ενώ ο νους “φαίνεται” να μπορεί να αντιμετωπίσει επιτυχώς τέτοια ψυχοσωματικά προβλήματα , αδρανεί και θέτει τον οργανισμό σε λειτουργία αντίδρασης όταν πείθεται (ψευδώς) ότι μπορεί να το κάνει μόνο με μια εξωτερική τάχατες βοήθεια (το σκεύασμα).

Παράθεση:
gianiss έγραψε:

Όσο για την άλλη περίπτωση που αναφέρεις, τις “υποκειμενικές θεωρήσεις των ατόμων”, σε ρωτώ ποιος “θεωρεί” , τι εποπτεύει και προς τι?
Υπάρχει κάτι άλλο εκτός του νου ?

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
Εννοώ ότι αν λέει ότι είχα φοβερό πονοκέφαλο και μου πέρασε με τον βελονισμό,ίσως να μην είχε τόσο φοβερό πονοκέφαλο και ίσως να μην του έχει περάσει εντελώς.Για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να βασιζόμαστε σε αντικειμενικές ενδείξεις κι όχι υποκειμενικές εκτιμήσεις,π.χ. είχα 42 πυρετό και μου έπεσε στα 38.

Και ποιος σου είπε ότι δεν έχουμε και τέτοιες περιπτώσεις, όπως μείωση της θερμοκρασίας placebo ?
Όσο για τον .. ...“πονοκέφαλο” , που σου έχει γίνει εμμονή λες και είναι αυτό το μόνο “φαινόμενο placebo” , μπορεί να φύγει ακόμα και με ξεμάτιασμα (αν βεβαίως η αιτία του πονοκεφάλου είναι αυθυποβολή με ......μάτι)

Παράθεση:
gianiss έγραψε:

Δώσαμε σε εκατό εθελοντές ένα σκεύασμα λέγοντάς τους πως θα τους προκαλούσε διάρροια , ( αυτή την αντίδραση μελετάμε) , αλλά στους πενήντα το σκεύασμα ήταν ζάχαρη .
Σε δέκα ζαχαρένιους εκδηλώνεται διάρροια
Πως το εξηγούν οι δικοί σου “επιστήμονες” σου , ότι η διάρροια των δέκα είναι “υποκειμενική” , υπάρχει δηλαδή μόνο στο μυαλό τους ?

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ
Με φανταστικές έρευνες θα μιλάμε; Καμιά πραγματική έχεις με επιστημονική μεθοδολογία ;Ξέχασα,δεν ανοίγεις παραπομπές.Μείνε στην άγνοιά σου,λοιπόν.

“Φανταστικές έρευνες” είναι οι δοκιμές νέων σκευασμάτων?
Τέτοιες γίνονται χιλιάδες κάθε χρόνο , το γνωρίζεις άραγε?
Θαρρείς πως σκευάσματα ΜΟΝΟ για τον πονοκέφαλο δοκιμάζονται ?
Σκευάσματα με βασική ουσία την “δισακοδύλη”,τη “σέννα” , το “πικοθειικό νάτριο” και τόσα άλλα , δεν δοκιμάζονται λες?
Γνωρίζεις τη δράση τέτοιων , και πολλών άλλων σκευασμάτων ?
Για ποιο λόγο δοκιμάζονται (αν έμαθες οτι δοκιμάζονται) τέτοια σκευάσματα?
Γνωρίζεις ?
Μάλλον όχι !
Να γιατί χλευάζεις αυτά που σου περιγράφω.
Είναι λόγω αγνοίας
Καλό είναι να ερευνάς στο διαδίκτυο , δεν λέω , και να συνεχίζεις να το κάνεις, αλλά χρειάζεται και να σκέφτεσαι αν αυτά που διαβάζεις είναι σωστά , αν είναι τα μόνα σωστά , αν υπάρχει ή δεν υπάρχει μονομερής αξιολόγηση ενός “φαινομένου” , ειδικά όταν για τέτοια φαινόμενα δεν υπάρχει σαφής επιστημονική γνώση των μηχανισμών που αυτό οφείλεται , και το “φαινόμενο” , όπως το placebo , ερευνάται

Παράθεση:
Ξέχασα,δεν ανοίγεις παραπομπές.Μείνε στην άγνοιά σου,λοιπόν.

Τις έρευνες που διαβάζεις εσύ τώρα , αν αυτές όπως λες σχετίζονται με το φαινόμενο placebo, τις γνωρίζω καιρό πριν .
Δεν εξηγεί καμία τους το “φαινόμενο” , ενώ όλες όσες ξέρω επιβεβαιώνουν το “φαινόμενο”.
Βεβαίως εσύ μπορεί να νομίζεις πως δεν υπάρχει καν το “φαινόμενο”, όποτε είναι χάσιμο χρόνου να κουβεντιάζω με ένα παντελώς άσχετο.

.
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 25, 2019 12:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όταν λες ότι η αβεβαιότητα είναι κοινή και στην επιστήμη και στη μαγική σκέψη,χωρίς να διευκρινίζεις ότι αυτό που μετράει την αβεβαιότητα είναι και το πιο έγκυρο ταυτόχρονα,με υποχρεώνεις να πάω κι εγώ να διαβάσω ξανά την Παλαιά Διαθήκη! Laughing

Η αβεβαιότητα μπορεί να εκφραστεί με διάφορους τρόπους. Όχι, δεν είναι κοινή, είναι άλλη η φύση της. Στον επιστημονικό της ορισμό είναι συγκεκριμένη και μετρήσιμη, ορίζεται όπως θεωρείται. Όμως πριν την έκφραση επί της ουσίας, προηγείται η έκφραση επί της αρχής. Και όχι, δεν προπαγανδίζω καμία "μαγική σκέψη", ούτε με ενδιαφέρει.
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2019 7:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Σου πρότεινα τρόπο απόδειξης (πρώτο χέρι) που θα μπορούσες να διαπιστώσεις εσύ ο ίδιος την ψυχοσωματική αντίδραση ατόμων σε υποβολή ψύχους ή ζέστης , μια αντίδραση που έχω ίδιος επιβεβαιώσει πειραματικά στο παρελθόν όταν εξέταζα τα αποτελέσματα της “υποβολής” (σε ύπνωση ή σε εγρήγορση , αλλά και της αυθυποβολής )
Να γιατί γελάς [/b]

Kαι η γιαγιά μου όταν με εξετάζει μετά το ξεμάτιασμα καλά με βρίσκει.Επιστημονική έρευνα έχεις κάνει;

gianiss έγραψε:
ποιος φαντάζεσαι ότι ενεργοποιεί “το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος” όπως λες , που κάπου διάβασες να αποδίδουν το “φαινόμενο” ?

Δεν χρειάζεται ο νους για να ενεργοποιηθούν αυτοί οι μηχανισμοί,λειτουργούν ακόμα και στα μωρά .

gianiss έγραψε:

Και ποιος σου είπε ότι δεν έχουμε και τέτοιες περιπτώσεις, όπως μείωση της θερμοκρασίας placebo ?

Επιστημονικές έρευνες έχεις;

gianiss έγραψε:

Όσο για τον .. ...“πονοκέφαλο” , που σου έχει γίνει εμμονή λες και είναι αυτό το μόνο “φαινόμενο placebo” , μπορεί να φύγει ακόμα και με ξεμάτιασμα (αν βεβαίως η αιτία του πονοκεφάλου είναι αυθυποβολή με ......μάτι)

Συμφωνείς με τη γιαγιά μου!

gianiss έγραψε:

Τις έρευνες που διαβάζεις εσύ τώρα , αν αυτές όπως λες σχετίζονται με το φαινόμενο placebo, τις γνωρίζω καιρό πριν .
Δεν εξηγεί καμία τους το “φαινόμενο” , ενώ όλες όσες ξέρω επιβεβαιώνουν το “φαινόμενο”.
Βεβαίως εσύ μπορεί να νομίζεις πως δεν υπάρχει καν το “φαινόμενο”, όποτε είναι χάσιμο χρόνου να κουβεντιάζω με ένα παντελώς άσχετο.

.

Δείξε μας κάποια ,εγώ ανοίγω παραπομπές.Προς το παρόν ξανακοίτα εδώ...

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM200105243442106
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2019 7:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Όμως πριν την έκφραση επί της ουσίας, προηγείται η έκφραση επί της αρχής.

Αυτό κάνει και η σοβαρή επιστήμη...ελαχιστοποιεί την αρχή της αβεβαιότητας κι έως τώρα έχει ένα πλούσιο οικοδόμημα.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2019 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν δε μου λες όμως ποια είναι αυτή η σοβαρή επιστήμη, είναι σα να με πας σε μια βρύση που δεν είναι σίγουρο ότι έχει καλό νερό. Μιλάς θεωρητικά και υποθετικά.
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2019 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Να γιατί γελάς [/b]

Παράθεση:

Kαι η γιαγιά μου όταν με εξετάζει μετά το ξεμάτιασμα καλά με βρίσκει.

Η επίδραση των μεταφυσικών δυνάμεων της γιαγιάς σου πάνω σου, σε αποπροσανατολίζει .
Έτσι απαντάς άλλα αντί άλλων
Μείνε στις γνωστές συνταγές τη γιαγιάς σου.

gianiss έγραψε:
ποιος φαντάζεσαι ότι ενεργοποιεί “το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος” όπως λες , που κάπου διάβασες να αποδίδουν το “φαινόμενο” ?

Παράθεση:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Δεν χρειάζεται ο νους για να ενεργοποιηθούν αυτοί οι μηχανισμοί,λειτουργούν ακόμα και στα μωρά .

Βεβαίως “λειτουργούν ακόμα και στα μωρά” , γιατί τα μωρά δεν είναι ανεγκέφαλα
Στους μωρούς δεν λειτουργούν .

Να γιατί δεν απαντάς για έκτη φορά , ποιος ενεργοποιεί “το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος” μια εξήγηση (πολύ σωστή βεβαίως ) που κάπου πιθανόν διάβασες και αναμασάς , χωρίς να έχεις την δυνατότητα κρίσης , ή υποψίας έστω , ποιος ενεργοποιεί όλα αυτά που λες

gianiss έγραψε:

Παράθεση:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Συμφωνείς με τη γιαγιά μου!

Βεβαίως συμφωνώ με το ξεμάτιασμα της γιαγιάς σου, γιατί προφανώς είναι 100% αποτελεσματικό πάνω σου , όπως εσύ διαβεβαιώνεις , και εγώ δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.

Επιβεβαιώνεις άλλωστε το αποτέλεσμα και της δικής μου έρευνας σχετικά με την αυθυποβολή.
Αν εσύ “πιστεύεις” ότι κάποιος σε μάτιασε , και σου δημιούργησε τον πονοκέφαλο, τότε σίγουρα το ξεμάτιασμα της γιαγιάς σου , που είναι για σένα και θαυμαστή , είναι η ποιο κατάλληλη αντιμετώπιση .
Άντε και περαστικά σου βρε......
Μην το ψάχνεις ...
Το αποτέλεσμα μετρά πάντα .
Καλά να είναι και η γιαγιά να σε ξεματιάζει..

gianiss έγραψε:

Παράθεση:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Δείξε μας κάποια ,εγώ ανοίγω παραπομπές.Προς το παρόν ξανακοίτα εδώ...

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM200105243442106

Δεν ανοίγω παραπομπές .
Αν μπορείς να εξηγήσεις την δική σου θέση με μια απλή πρόταση , προχώρα.
Αλλά πριν, ξεκαθάρισε τι “πιστεύεις” .
Έχει παρατηρηθεί ή όχι το “φαινόμενο placebo”?
Υπάρχει θέμα με αυτό?

Δεν μπορώ να παρακολουθήσω μέχρι σήμερα τις μετατοπίσεις σου.
Έχεις καταλήξει κάπου τελικά?
Επιστροφή στην κορυφή
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2019 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιαννη,

οπως εσυ λες:
αν περασε ο πονοκεφαλος με ξεματιασμα, τοτε "προφανως δεν υπηρχε πονοκεφαλος" αλλα "πιστη σε ματι"

ομοιως ακριβως ο ιωαννης λεει:
αν περασε η αρρωστια με πλασιμπο, τοτε "προφανως δεν υπηρχε αρρωστια" αλλα "λαθος στην ερμηνεια των μετρησεων"

ποιος το μαμει το αποτελεσμα, η θεωρια να 'ναι καλα!
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2019 4:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Όταν δε μου λες όμως ποια είναι αυτή η σοβαρή επιστήμη, είναι σα να με πας σε μια βρύση που δεν είναι σίγουρο ότι έχει καλό νερό. Μιλάς θεωρητικά και υποθετικά.

Είναι αυτή της οποίας οι μέθοδοι αποκλείουν στο ελάχιστο άλλους παράγοντες εκτός από αυτούς των οποίων η επίδραση εξετάζεται.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 26, 2019 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
γιαννη,

οπως εσυ λες:
αν περασε ο πονοκεφαλος με ξεματιασμα, τοτε "προφανως δεν υπηρχε πονοκεφαλος" αλλα "πιστη σε ματι"

ομοιως ακριβως ο ιωαννης λεει:
αν περασε η αρρωστια με πλασιμπο, τοτε "προφανως δεν υπηρχε αρρωστια" αλλα "λαθος στην ερμηνεια των μετρησεων"

ποιος το μαμει το αποτελεσμα, η θεωρια να 'ναι καλα!

Θα πρέπει πρώτα ρε συ, να περιμένω να επιβεβαιώσει ο νεοφώτιστος , ότι σε όρισε εκπρόσωπο του, γιατί ο ίδιος ενδεχομένως βρίσκετε σε κάποια δυσκολία να εξηγήσει με δικά του λόγια και όχι με παραπομπές στο διαδίκτυο σε ότι τόσες φορές τον έχω ρωτήσει , για το ποιος ενεργοποιεί όπως ο ίδιος δηλώνει “το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος” .
Είναι “κάτι” εντός ή εκτός του σώματος του ασθενούς ?

Τι διαβάζετε .... στις παραπομπές ?
Ως τότε ..... ας αναμένομε

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 30, 31, 32 ... 41, 42, 43  Επόμενο
Σελίδα 31 από 43

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center