Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 41, 42, 43  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2019 8:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Y.Γ
Δεν τρέχω πίσω από ....παραπομπές του ενός και του άλλου .
Απόψεις μελών στο φόρουμ κουβεντιάζω και όχι απόψεις άλλων που δεν μπορώ να τους ρωτήσω άμεσα εξηγήσεις .

δηλαδη ποια ειναι η διαφορα εν προκειμενω "του ενος και του αλλου" απο "τα μελη του φορουμ" ;

και ποια ειναι η διαφορα της "παραπομπης ενος" με "την αποψη ενος που κανει την εν λογω παραπομπη" ;

καταλαβαινω βεβαια οτι πολλοι χρησιμοποιουν παραπομπες συστηματικα εξουθενωτικα
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2019 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιωάννη μετά από 29,5 σελίδες, που έγραψε το θέμα ,θέλω να σε ρωτήσω ως θεματοθέτη :
Σού έδωσε κάτι και αν ναι τι ?

Θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον να τοποθετηθούν όλα τα μέλη που συμμετείχαν ,η απλά μονάχα παρακολούθησαν το θέμα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 11:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
gianiss έγραψε:
Y.Γ
Δεν τρέχω πίσω από ....παραπομπές του ενός και του άλλου .
Απόψεις μελών στο φόρουμ κουβεντιάζω και όχι απόψεις άλλων που δεν μπορώ να τους ρωτήσω άμεσα εξηγήσεις .

δηλαδη ποια ειναι η διαφορα εν προκειμενω "του ενος και του αλλου" απο "τα μελη του φορουμ" ;

και ποια ειναι η διαφορα της "παραπομπης ενος" με "την αποψη ενος που κανει την εν λογω παραπομπη" ;

καταλαβαινω βεβαια οτι πολλοι χρησιμοποιουν παραπομπες συστηματικα εξουθενωτικα


Η απάντηση υπάρχει και είναι ήδη εκεί γραμμένη στο δικό μου κείμενο, αυτό που εσύ έχεις παραθέσει .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 12:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πως απαντάει αυτο στο γιατί τσουβάλιαζεις κάθε παραπομπή αδιακριτως;

ειδικά εν προκειμενω, σου είπε ο ιωαννης για κατι, είπες ότι δεν ξερεις, και σε παρέπεμψε για να μαθεις

ας έλεγες εξ αρχής ότι όχι απλά δεν ξερεις, αλλα και δεν γουστάρεις να μαθεις, να τελειωνουμε, οχι μα μου δεν γουστάρω παραπομπές
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δες τι Γράφω......

"Απόψεις μελών στο φόρουμ κουβεντιάζω και όχι απόψεις άλλων που δεν μπορώ να τους ρωτήσω άμεσα εξηγήσεις ."


Τι δεν καταλαβαίνεις ?

Αν έχεις δική σου άποψη για το θέμα , άποψη που μπορείς εσύ ο ίδιος να αναπτύξεις λογικά , μολόγα , το να με παραπέμπεις σε απόψεις άλλων εκτός φόρουμ που δεν μπορώ ο ίδιος να κουβεντιάσω , είναι χάσιμο χρόνου .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Πράγματι παίρνοντας την παραδοσιακή θεωρία των Κινέζων βασικά, κάποιοι κατέγραψαν συστηματικά τους ενεργειακούς μεσημβρινούς του ανθρώπου, δυτικοί, Ρώσοι και Γάλλοι νομίζω, και έχουμε σήμερα με λεπτομέρεια τους βελονιστικούς χάρτες, την τοπογραφία δηλαδή των στοιχειακών ενεργειών όπως ρέουν στο σώμα, και επηρεάζουμε τα σημεία αυτά καταλλήλως και πετυχαίνουμε θεραπευτικό αποτέλεσμα.


Νομίζεις;Σε ποιον νομίζεις ότι μιλάς; Είμαι ή δεν είμαι ο άπιστος Θωμάς;Laughing
Λογικά αυτά που λες αλλά δεν είναι κάθε λογική θεωρία αναγκαστικά και πραγματική.Γι' αυτό υπάρχει η επαγωγική στατιστική.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-09/eecc-adn092607.php

iason έγραψε:
Τα πρώτα σημεία τα ανακάλυψαν (μιλάμε 3000 π.Χ. οι Κινέζοι) επειδή δουλεύοντας στα χωράφια με τα χέρια, τσιμπιόντουσαν και παρατήρησαν ότι διαφορετικά τσιμπήματα έφερναν θεραπείες σε διαφορετικά σημεία του σώματος, αυτά ήταν τα βασικά σημεία "σου" των Κινέζων από τον αγκώνα και κάτω.



Και οι γιαγάδες εδώ κι αιώνες έχουν ανακαλύψει την αξία του ξεματιάσματος...Laughing


iason έγραψε:

Τώρα αν θέλει κάποιος να το πει κομπογιαννιτισμό, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα σε αυτό, εγώ θεραπεύτηκα και στα τέτοια μου.


Θεραπεύτηκες αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι φταίει ο βελονισμός γι' αυτό;Μη μου πεις τώρα το "αφοπλιστικό"..."τα είχα δοκιμάσει όλα!".Sad

http://skepdic.gr/Entries/Alpha/anecdotes.htm


iason έγραψε:

Η επιστήμη του σήμερα δεν είναι η επιστήμη του χτες. Άρα, η επιστήμη του αύριο δεν θα είναι η επιστήμη του σήμερα. Χαλάρωσε λοιπόν, μη νομίζεις ότι έπιασες τον παπά απ΄ τα ράσα, και να θυμάσαι ότι η επιστήμη στην οποία εναποθέτεις τις ελπίδες σου δεν είναι δεδομένη. Εάν θέλουμε να υπηρετήσουμε την επιστήμη, ας είμαστε ανοιχτοί γιατί αυτά που μας περιμένουν είναι πιο ενδιαφέροντα από αυτά που κατακτήσαμε.



Μα επειδή αφήνει παράθυρα ανοιχτά η επιστήμη πειραματίζεται και με εναλλακτικές υποθέσεις αλλά δυστυχώς δεν έχουν επιβεβαιωθεί.Τι να κάνουμε ,με το ζόρι παντρειά;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Ένας κατάλληλος ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να υποβάλει με ύπνωση αυτές τις συνθήκες σε κάποιους φίλους σου , όχι να τους θεραπεύσει από κάποιο ψυχοσωματικό πρόβλημα.
Βέβαια την απόδειξη αυτή που ζητάς , δεν θα στην προσφέρει τζάμπα.


Το τι νιώθεις βλέποντας ένα όνειρο δεν σημαίνει ότι το σώμα βρίσκεται σε αντίστοιχη κατάσταση.Δηλαδή αν με πείσει ότι έχω πνευμονία ,θα έχω;Η σειρά μου να γελάσω!Αλλά όχι να τον πληρώσω κιόλας,γελάω και τσάμπα.



gianiss έγραψε:

Σε ρωτώ για τέταρτη φορά , ποια η προέλευση των “άγνωστων φυσικών αιτίων”?
Τις θεωρείς να ενεργούν έξω από το σώμα των πασχόντων , γιατί εσωτερικά υπάρχει μόνο ο νους κυρίαρχος και συντονιστής.
Θεωρείς να υπάρχει και κάτι άλλο μες στο σώμα?


Π.χ.μπορεί να φταίει το ανοσοποιητικό σύστημα ή τα φυσικά παυσίπονα του σώματος,όπως οι εγκεφαλίνες.Είτε δώσεις placebo είτε όχι,αυτές οι διαδικασίες λειτουργούν αλλά επειδή δεν ξέρουμε πώς,δίνουμε την εύκολη απάντηση της "δύναμης του νου".

gianiss έγραψε:

Όσο για την άλλη περίπτωση που αναφέρεις, τις “υποκειμενικές θεωρήσεις των ατόμων”, σε ρωτώ ποιος “θεωρεί” , τι εποπτεύει και προς τι?
Υπάρχει κάτι άλλο εκτός του νου ?


Εννοώ ότι αν λέει ότι είχα φοβερό πονοκέφαλο και μου πέρασε με τον βελονισμό,ίσως να μην είχε τόσο φοβερό πονοκέφαλο και ίσως να μην του έχει περάσει εντελώς.Για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να βασιζόμαστε σε αντικειμενικές ενδείξεις κι όχι υποκειμενικές εκτιμήσεις,π.χ. είχα 42 πυρετό και μου έπεσε στα 38.


gianiss έγραψε:

Δώσαμε σε εκατό εθελοντές ένα σκεύασμα λέγοντάς τους πως θα τους προκαλούσε διάρροια , ( αυτή την αντίδραση μελετάμε) , αλλά στους πενήντα το σκεύασμα ήταν ζάχαρη .
Σε δέκα ζαχαρένιους εκδηλώνεται διάρροια
Πως το εξηγούν οι δικοί σου “επιστήμονες” σου , ότι η διάρροια των δέκα είναι “υποκειμενική” , υπάρχει δηλαδή μόνο στο μυαλό τους ?


Με φανταστικές έρευνες θα μιλάμε; Καμιά πραγματική έχεις με επιστημονική μεθοδολογία ;Ξέχασα,δεν ανοίγεις παραπομπές.Μείνε στην άγνοιά σου,λοιπόν.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Ιωάννη μετά από 29,5 σελίδες, που έγραψε το θέμα ,θέλω να σε ρωτήσω ως θεματοθέτη :
Σού έδωσε κάτι και αν ναι τι ?

Θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον να τοποθετηθούν όλα τα μέλη που συμμετείχαν ,η απλά μονάχα παρακολούθησαν το θέμα .


Δυστυχώς,περίμενα ν' αποδειχθεί κάποια μορφή πίστης ή παραεπιστήμης αλλά τίποτα...περιμένω το θαύμα ακόμα! Wink
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 1:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Δες τι Γράφω......

"Απόψεις μελών στο φόρουμ κουβεντιάζω και όχι απόψεις άλλων που δεν μπορώ να τους ρωτήσω άμεσα εξηγήσεις ."


Τι δεν καταλαβαίνεις ?

Αν έχεις δική σου άποψη για το θέμα , άποψη που μπορείς εσύ ο ίδιος να αναπτύξεις λογικά , μολόγα , το να με παραπέμπεις σε απόψεις άλλων εκτός φόρουμ που δεν μπορώ ο ίδιος να κουβεντιάσω , είναι χάσιμο χρόνου .

.

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ρωτας για τις εξηγήσεις που θέλεις, αυτον που σε παραπέμπει στην εν λόγω άποψη, αφού δεν μπορεί να σε παραπέμπει τυχαία

βέβαια εν προκειμένω έχεις την φωλιά σου λερωμενη γιατί πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν είναι το ότι δεν γνωρίζεις, όπως ισχυριστηκες, το πρόβλημα σου
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 2:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
gianiss έγραψε:
Δες τι Γράφω......

"Απόψεις μελών στο φόρουμ κουβεντιάζω και όχι απόψεις άλλων που δεν μπορώ να τους ρωτήσω άμεσα εξηγήσεις ."


Τι δεν καταλαβαίνεις ?

Αν έχεις δική σου άποψη για το θέμα , άποψη που μπορείς εσύ ο ίδιος να αναπτύξεις λογικά , μολόγα , το να με παραπέμπεις σε απόψεις άλλων εκτός φόρουμ που δεν μπορώ ο ίδιος να κουβεντιάσω , είναι χάσιμο χρόνου .

.

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ρωτας για τις εξηγήσεις που θέλεις, αυτον που σε παραπέμπει στην εν λόγω άποψη, αφού δεν μπορεί να σε παραπέμπει τυχαία

βέβαια εν προκειμένω έχεις την φωλιά σου λερωμενη γιατί πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν είναι το ότι δεν γνωρίζεις, όπως ισχυριστηκες, το πρόβλημα σου



Το τι δεν καταλαβαίνεις εσύ , είναι πρόβλημα είναι δικό σου , όχι δικό μου πρόβλημα.
Έχεις και το άλλο μέγα πρόβλημα – και το έχουμε επισημάνει από παλιά – ότι δεν μπορείς να διατυπώσεις μια σωστή άποψη δική σου , και παραπέμπεις σε απόψεις άλλων.

Ρε συ κατάλαβε τέλος πάντων , αν σε εντυπωσιάζει κάτι που είδες ή διάβασες στο διαδίκτυο , αλλά αδυνατείς να το εξηγήσεις ο ίδιος , δεν σημαίνει πως θα πρέπει να χάσω εγώ τον χρόνο μου να ασχοληθώ , ώστε να στο εξηγώ ή να το σχολιάσω , την στιγμή που εσύ είσαι ανίκανος να το κουβεντιάσει με δικές σου τεκμηριωμένες προτάσεις και όχι με άλλες νέες παραπομπές.

Όπως και να έχει το πρόβλημα σου , -πως δεν καταλαβαίνεις όπως λες - , είναι πρόβλημα δικό σου , δεν με απασχολεί .

Τα Σαββατοκύριακα έχω πολύ ποιο ευχάριστες δραστηριότητες από το ασχολούμαι μαζί σου.

Τα λέμε από βδομάδα , χρόνο να έχω και ....... παιχνιδιάρικη διάθεση

Μην το πάρεις πάλι προσωπικά και σε χάσω , έτσι?
Ώρες ώρες είσαι αμίμητος ρε μπαγάσα !!!



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 3:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εσύ ρωτησες τι δεν καταλαβαίνω, και όταν σου λέω, ξυνιζεις

όπως όταν σε παρεπεμψε ο ιωαννης μετά την δική σου δήλωση άγνοιας, και καλά σου έφταιγε η παραπομπή...


και τώρα, τι να πω. ότι είναι έκπληξη ότι... έχεις πιο ενδιαφέροντα;
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 3:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θωμά, χαίρομαι που στα ίσα μολογάς την απιστία σου, οπότε αντάμα με τη δικιά μου την απιστία στα ίσια θα στα ρίξω κι εγώ.

Δεν ισχυρίζομαι καν ότι η θεωρία που εξήγησα είναι λογική. Πόσο μάλλον πραγματική. Ψάχνομαι. Αναρωτιέμαι. Την αδυναμία της επαγωγικής σκέψης θα πρέπει να τη γνωρίζεις, έτσι δεν είναι; Αποδεικνύει ότι βεβαιότητα δεν μπορούμε να έχουμε για τίποτα. Η γνώση δεν υπακούει στη λογικη του άσπρου μαύρου. Ξέρουμε ότι τα κοράκια είναι μαύρα, αλλά δεν μπορούμε να το αποδείξουμε, λογικά και επιστημονικά. Παραθέτοντας αυτό για την επαγωγική στατιστική, παίζεις πούστικα γιατί με ένα παράδειγμα προσπάθησες να προσβάλεις το γενικό, εσύ ο ίδιος έπεσες στην παγίδα σου την ίδια, αλλά έπεσες σε παλιά πουτάνα, περίμενα κάτι πιο έξυπνο από σένα.

Ώστε ξεμάτιασμα οι γιαγιάδες ε; Όταν ήσουν μικρός η δικιά σου η γιαγιά σε ξεμάτιασε; Έπιασε ή όχι; Για τη δική μου θεραπεία, εγώ σού λέω ότι δε με νοιάζει καν αν ο βελονισμός με θεράπευσε, και συ μου ζητάς να στο σιγουρέψω. Μπράβο, έλυσες την άσκηση χωρίς να ακούσεις την εκφώνηση. Αυτό είναι επίτευγμα! Μπράβο ξεμάτιασμα η γιαγιά!

Μού προτάσσεις τον πειραματισμό της επιστήμης, χωρίς να με πείθεις (Θωμάς κι εγώ εWink ότι κατάλαβες τι είναι η επιστήμη με το δικό μου ορισμό, επμένοντας να την ερμηνεύεις με το δικό σου. Να μη μπεδεύουμε το φεγγάρι με το δάχτυλο. Για ποια επιστήμη μου μιλάς, μού το εξηγείς;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 23, 2019 7:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Ιωάννη μετά από 29,5 σελίδες, που έγραψε το θέμα ,θέλω να σε ρωτήσω ως θεματοθέτη :
Σού έδωσε κάτι και αν ναι τι ?

Θα ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον να τοποθετηθούν όλα τα μέλη που συμμετείχαν ,η απλά μονάχα παρακολούθησαν το θέμα .


Δυστυχώς,περίμενα ν' αποδειχθεί κάποια μορφή πίστης ή παραεπιστήμης αλλά τίποτα...περιμένω το θαύμα ακόμα! Wink


Δηλαδή κάτι που θα σου συμβεί και δεν θα μπορείς να το εξηγήσεις μέσω της επιστημονικής μεθόδου, η της λογικής σου.
Ναι υπάρχει για μένα ένας και μοναδικός σωστός τρόπος .
Η επίκληση .
Μέσω αυτής επικαλείσαι με όλη την δύναμη του νου σου ,του είναι σου ,της ψυχής σου ,να σου αποκαλυφθεί από το άγνωστο ,ένα τέτοιο θαύμα που περιμένεις .
Σε εμένα είχε αποτέλεσμα .
Αν δεν το χρειάζεσαι δεν θα πετύχεις τίποτα .
Το μυστικό επιτυχίας της επίκλησης ,είναι το πόσο πολύ το χρειάζεσαι και θέλεις να σου αποκαλυφθεί από το άγνωστο ,ένα σημάδι .



Το να περιμένεις να έρθουν να σου παραδώσουνε το θαύμα ,άλλα άτομα είναι άτοπο, διότι οι προσωπικές βιωματικές εμπειρίες δεν μεταδίδονται με τίποτα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 24, 2019 9:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Ξέρουμε ότι τα κοράκια είναι μαύρα, αλλά δεν μπορούμε να το αποδείξουμε, λογικά και επιστημονικά.


Η επαγωγική στατιστική δεν ισχυρίζεται ότι τα συμπεράσματά της ισχύουν παντού και πάντα.Απλά δίνει τα περιθώρια λάθους με εξαιρετική ακρίβεια,άρα και τα περιθώρια μεγάλης πιθανότητας σε σχέση με την μικρή πιθανότητα να μην οδηγήθηκε σε σωστά συμπεράσματα λόγω της τύχης.

Παρόλ' αυτά,έτσι χτίζεται το επιστημονικό οικοδόμημα σε πολυπαραγοντικά φαινόμενα,όχι με υποθέσεις που επιβεβαιώνονται χωρίς μαθηματική επεξεργασία.Βέβαια,και μέσω δοκιμής και πλάνης σ' ένα μεγάλο χρονικό διάστημα μπορείς να έχεις γνώση για σχετικά απλά θέματα,δεν θα έχεις,όμως,ολοκληρωμένη γνώση μέσω αυστηρών γενικεύσεων και δεν θα έχεις γνώση που προάγει άλλη γνώση,διότι είναι αποσπασματική και αγκιστρωμένη στο εδώ και τώρα.

iason έγραψε:

Για τη δική μου θεραπεία, εγώ σού λέω ότι δε με νοιάζει καν αν ο βελονισμός με θεράπευσε, και συ μου ζητάς να στο σιγουρέψω.


Εμένα με νοιάζει πού θα δίνω τα εύσημα,είναι θέμα αξιοκρατίας.

iason έγραψε:

Μού προτάσσεις τον πειραματισμό της επιστήμης, χωρίς να με πείθεις (Θωμάς κι εγώ εWink ότι κατάλαβες τι είναι η επιστήμη με το δικό μου ορισμό, επμένοντας να την ερμηνεύεις με το δικό σου. Να μη μπεδεύουμε το φεγγάρι με το δάχτυλο. Για ποια επιστήμη μου μιλάς, μού το εξηγείς;


Την επιστήμη που αποκλείει όσο μπορεί τη δυνατότητα οι συστηματικές της παρατηρήσεις να οφείλονται σε λογικές πλάνες ή στον παράγοντα τύχη.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Κυρ Φεβ 24, 2019 10:03 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 24, 2019 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:


Δηλαδή κάτι που θα σου συμβεί και δεν θα μπορείς να το εξηγήσεις μέσω της επιστημονικής μεθόδου, η της λογικής σου.
Ναι υπάρχει για μένα ένας και μοναδικός σωστός τρόπος .
Η επίκληση .
Μέσω αυτής επικαλείσαι με όλη την δύναμη του νου σου ,του είναι σου ,της ψυχής σου ,να σου αποκαλυφθεί από το άγνωστο ,ένα τέτοιο θαύμα που περιμένεις .
Σε εμένα είχε αποτέλεσμα .
Αν δεν το χρειάζεσαι δεν θα πετύχεις τίποτα .
Το μυστικό επιτυχίας της επίκλησης ,είναι το πόσο πολύ το χρειάζεσαι και θέλεις να σου αποκαλυφθεί από το άγνωστο ,ένα σημάδι .





Μα αυτό το κάνουν όλοι οι άνθρωποι,είναι η ονειροπόληση ,που άλλοτε επαληθεύεται στο μέλλον κι άλλοτε όχι.Άρα το μυστικό δεν είναι η δύναμη της επίκλησης ,αφού και στη διάψευση και στην επαλήθευση η ίδια δύναμη είναι.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 41, 42, 43  Επόμενο
Σελίδα 30 από 43

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center