Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 41, 42, 43  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 3:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Εσύ, πριν εγγραφείς στο φόρουμ αυτό, μπορούσες να μπεις στην ιστοσελίδα και να διαβάσεις όλα όσα συζητούσαν οι άλλοι που είχαν εγγραφεί πριν από σένα;

Ναι ή όχι;

οχι, γιατι πρωτα γραφτηκα και μετα διαβασα Mr. Green
(σοβαρα)

και το προβλημα που νομιζω προσπερνας, ειναι οτι αν δεν ειναι σαφως διακριτη η διαφορα μεταξυ του... βλεπω τους αλλους να κανουν κατι... και... κανω κατι ο ιδιος... τοτε μπορω να παρακολουθω και να νομιζω οτι συμμετεχω
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 4:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάλι το πας αλλού! Απίστευτος!

Δε σε ρώτησα τι έκανες. Σε ρώτησα εάν μπορούσες, να κάνεις κάτι συγκεκριμένο.

Φοβερό πράγμα. Να ρωτάς κάτι, και ο άλλος συνέχεια να απαντάει ο,τιδήποτε εκτός από αυτό που ρωτήθηκε. Συμπεριφορά επικίνδυνη για τη δημόσια φιλοσοφική ασφάλεια.

(Και το να περνιέται και μάγκας ο άλλος, εκεί να δεις. Αλλά αυτό γενικά, το λέω, για αυτό το τελευταίο δεν έχω ενδείξεις για σένα, μάλλον δεν ισχύει, μη νομίσεις ότι έχω κάτι μαζί σου σε παρακαλώ.)
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 4:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τι παλι αλλου ρε; αποψη μου ειναι και οπου θελω την τοποθετω... εσυ εισαι που παρενεβεις εν προκειμενω

και τι λες; οτι παρενεβεις με ασυναρτησια; διοτι μονο ετσι εξηγειται το να μην εξηγεις την σχεση με το προηγουμενο, οταν με κατηγορεις οτι δεν απανταω
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 4:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μηπως δεν ειδες εδω;
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=201608#201608
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 5:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
καλα, πες εσυ πως φανταζεσαι οτι βρισκει ενας μονος του... με ποιον τροπο φτανει δηλαδη σε αποτελεσμα

και ασε τις υποκρισιες οτι δεν φτανει, διοτι δεχεσαι οτι ενας εφτασε



Αυτή είναι δική σου τοποθέτηση , και αναφέρονται σε φαινόμενα psi , όπως σου υπέδειξα , άλλο αν εσύ ο ίδιος έχεις πλήρη άγνοια για το θέμα αυτό που έφερες στην συζήτηση.
Μετά ευρισκόμενος σε δυσκολία σοβαρής απάντησης , γράφεις πως δεν σε ενδιαφέρει το θέμα.

Και σε ρωτώ ξανά!
Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά , γιατί τα θέτεις στην συζήτηση ?
Ελπίζοντας ότι με τέτοιες μπούρδες θα βραχυκυκλώσει ο συνομιλητής σου?

Και η άλλη ερώτηση που πάλι κατάπιες .
Εσύ που πιστεύεις σε “έξωαισθητηριακή αντιληψη” - όπως την λες -, έχεις δοκιμάσει ο ίδιος την διαδικασία και γνωρίζεις από “πρώτο χέρι”, όπως επαναλαμβάνεις σαν καραμέλα , το αποτέλεσμα ?


Για πες , τρολάκιας είσαι ή άσχετος ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 5:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
καλα, πες εσυ πως φανταζεσαι οτι βρισκει ενας μονος του... με ποιον τροπο φτανει δηλαδη σε αποτελεσμα

και ασε τις υποκρισιες οτι δεν φτανει, διοτι δεχεσαι οτι ενας εφτασε



Αυτή είναι δική σου τοποθέτηση , και αναφέρονται σε φαινόμενα psi , όπως σου υπέδειξα , άλλο αν εσύ ο ίδιος έχεις πλήρη άγνοια για το θέμα αυτό που έφερες στην συζήτηση.
Μετά ευρισκόμενος σε δυσκολία σοβαρής απάντησης , γράφεις πως δεν σε ενδιαφέρει το θέμα.

Και σε ρωτώ ξανά!
Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά , γιατί τα θέτεις στην συζήτηση ?
Ελπίζοντας ότι με τέτοιες μπούρδες θα βραχυκυκλώσει ο συνομιλητής σου?

Και η άλλη ερώτηση που πάλι κατάπιες .
Εσύ που πιστεύεις σε “έξωαισθητηριακή αντιληψη” - όπως την λες -, έχεις δοκιμάσει ο ίδιος την διαδικασία και γνωρίζεις από “πρώτο χέρι”, όπως επαναλαμβάνεις σαν καραμέλα , το αποτέλεσμα ?


Για πες , τρολάκιας είσαι ή άσχετος ?


.

ως ιδεες τα αναφερω, που χρηζουν πρωτου χεριου, που δεν παραδεχεσαι υποτιθεται, ενω απο την αλλη δεχεσαι οτι ο αλλος βρηκε.. ψαχνω να βρω τι σκατα παραδεχεσαι εκτος απο το οτι βρηκε με μαγικο τροπο... το βραχυκυκλωμα εσυ το κερνας, λεγοντας οτι βρηκε μονος στη φυση μεν, αλλα απορριπτοντας καθε πιθανη ιδεα δε, και μη προτεινοντας ο ιδιος καποιον δρομο


ναι εχω δοκιμασει καποτε με μια φιλη, να σκεφτεται καποιος κατι, και ο αλλος να το μαντεβει... αλλα δεν το κουρασα πολυ... μετα απο λιγες αποτυχιες τα παρατησα... λες και αμα το ειχα κανει αυτο οταν μαθαινα να περπαταω, θα περπαταγα τωρα...

λες κι εσυ ξερεις οτι εξαντλησες καθε περιπτωση... ειδικα αν ξεκινας με την ουρα σου απ εξω αξιωματικα
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εχω ομως να σου πω, για ESP, οτι εχω υπαρξει παρων σε ενα σεμιναριοειδες διαλογισμου που προσωπικα δεν μου αρεσε...

ομως δεν μπορω να μην παραδεχτω οτι ανθρωπος αγνωστος, υπεδειξε με το δαχτυλο στον λαιμο του, το σημειο που ηταν η τομη απο χειρουργειο ενος αλλου που δεν ειχε συναντησει ποτε στην ζωη του, κι ουτε συναντησε


η "ασκηση" ειχε ως εξης:
γραφαμε (εγω εκανα την κοτα και δεν συμμετειχα) σε ενα χαρτι που ειχε ενα σχεδιαγραμα σωματος, ενα Χ στο σημειο που ειχε το θεμα, και το περιγραφαμε επιγραματικα

χωρις να το μοιραστουμε με καποιον, χωριζομασταν σε ζευγαρια και ο ενας χαλαρωνε... και ο αλλος τον καθοδηγουσε.. του ελεγε, φερε τωρα τον ταδε στο νου σου, βαλτον να χορεψει, κλπ... βαλτον να σου δειξει που εχει προβλημα....

ε, οταν ο τυπος εδειξε στο λαιμο του το σημειο της τομης, εγω ψαρωσα... μιλαμε για τελειως αγνωστο ατομο, γνωριμια του 5λεπτου (το ατομο με την τομη, γνωστο)

τωρα επικοινωνησε με τον αλλο που εγραψε το Χ? επικοινωνησε με τον αρωστο? ... κατι αλλο? παντως κατι μυστηριο παιχτηκε
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ειμαι ηδη σχεδον σιγουρος οτι θα μου πεις οτι ξερεις εσυ οτι ειδε το χαρτι με το σημειωμα στο λαιμο χαχα... διοτι... ξερεις εσυ οτι αυτα δεν γινονται... αλλα ο αλλος βρηκε κατα τα αλλα... και προτεινομενος τροπος ουδεις! Mr. Green
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 6:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
JollyRoger

ναι εχω δοκιμασει καποτε με μια φιλη, να σκεφτεται καποιος κατι, και ο αλλος να το μαντεβει... αλλα δεν το κουρασα πολυ... μετα απο λιγες αποτυχιες τα παρατησα... λες και αμα το ειχα κανει αυτο οταν μαθαινα να περπαταω, θα περπαταγα τωρα...


Το δοκίμασες λοιπόν “πρώτο χέρι” και διαπίστωσες ότι οι “μαντεψιές” σου ήταν στα πλαίσια του στατιστικού λάθους .
Σωστά?
Παρόλα αυτά , πίστεψες και πιστεύεις τις αρλούμπες των άλλων , για δυνάμεις και κατορθώματα “φανταστικά” , ακόμα και ότι τάχα μπορούν να υπερίπτανται νοητικά και να .... κατασκοπεύουν εκ του ασφαλούς , εεε?
Ρε συ τι μυαλό κουμαντάρει στο κεφάλι σου και δέχεσαι ότι παπαριά σου πλασάρουν οι άλλοι , χωρίς καμία λογική τεκμηρίωση και έλεγχο?

Τα άλλα που με ρωτάς στα έχω εξηγήσει πολλές φορές .... από “πρώτο χέρι”
Το ότι δεν κατάλαβες την λογική τους , δεν φταίω εγώ .

Όσο για τα σεμιναρίσματα ESP που παρευρέθηκες και .... καράφλιασες , όπως λες , είναι κόλπα πρωτάρηδων αν τα συγκρίνεις με τα κόλπα του Ντέιβιντ Κόπερφιλντ , ακόμα και του Γιούρι Γκέλερ
Αυτά τα “κόλπα” , τους έχουν κάνει πλούσιους με την αφέλεια των θεατών τους.
Δεν λέω , είναι ... φανταστικά σαν θέαμα και καταπληκτικά στην μεθοδολογία της εξαπάτησης

Κανένας τους όμως δεν μπόρεσε να τα επαναλάβει , έστω και κάποια από αυτά , σε απόλυτα επιστημονικά ελεγμένο περιβάλλον.

Δεν έχω όρεξη και χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά με τέτοιες παπαριές , έχουν την πλάκα τους σαν θέαμα , αλλά μέχρι εκεί .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 7:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:
Ξεχνάς τις περιπτώσεις placebo.

.



http://skepdic.com/placebo.html


Δεν κατάλαβα ποια είναι η θέση σου στο θέμα αυτό.


Ότι δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες για την θετική επίδραση του placebo.

gianiss έγραψε:

Σε σοβαρές ιατρικές επεμβάσεις έχει αναγνωρισθεί η δύναμη της “πίστης” στην ταχύτερη ανάρρωση του παθόντα , και για τον λόγο αυτό καλείται η συνδρομή ψυχολόγου πριν και μετά την επέμβαση.



Έχεις κανέναν σύνδεσμο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 7:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:

πριν μάθεις για ερωτα απο πρώτο χέρι, όσο ήξερες μόνο από 2ο χέρι..., ήταν εφικτό να διανοηθείς ότι μπορεί να υπάρχει και άλλο εκτός από αυτό που... ξέρεις ;




Αν δεν νιώσεις έρωτα ,δεν μπορείς να νιώσεις έναν ερωτευμένο.Αν δεν γνωρίσεις από πρώτο χέρι την επιστήμη,δεν μπορείς να μιλάς γι' αυτήν.Ούτε τώρα συμφωνούμε;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 8:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.pathfinder.gr/stories/3380583/to-alogo-poy-mporoyse-na-lynei-mathhmatikes-praxeis

Η τέχνη της δημιουργίας ψευδαισθήσεων!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 8:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
ειμαι ηδη σχεδον σιγουρος οτι θα μου πεις οτι ξερεις εσυ οτι ειδε το χαρτι με το σημειωμα στο λαιμο χαχα... διοτι... ξερεις εσυ οτι αυτα δεν γινονται... αλλα ο αλλος βρηκε κατα τα αλλα... και προτεινομενος τροπος ουδεις! Mr. Green



Σωστές οι επιφυλάξεις.Ένα σοβαρό πείραμα θα πρέπει ν' αποκλείει άλλους παράγοντες που τυχόν επηρεάσουν τ' αποτελέσματα και να επικεντρώνεται στον παράγοντα που μελετά.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 9:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ότι δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες για την θετική επίδραση του placebo.


Πως δεν υπάρχουν ?
Το γεγονός και μόνο ότι κάποια “άρρωστα” άτομα , θεραπεύθηκαν πλήρως με χαπάκια ζάχαρης , δεν σου λέει κάτι ?
Τι έρευνα άλλη έρευνα αναζητάς?
Αυτή είναι η έρευνα .
Τέτοιες περιπτώσεις συνάντησα αρκετές όταν ερευνούσα την “δράση” της ζάχαρης (ή αλεύρων) σε ασθενείς με ψυχοσωματικά προβλήματα.
Τα χαπάκια εκείνα είχαν σχεδόν την ίδια δράση με την “υποβολή” σε κατάσταση ύπνωσης ή σε εγρήγορση .
Μην ξεχνάς την δράση και την αποτελεσματικότητα των εμβολίων.
Τι κάνουν αυτά?
Ξεγελούν τον νου με “πτώματα” ιών που εισάγουμε στο σώμα και τον ενεργοποιούν (τον νου) να δώσει εντολές στους κατάλληλους αδένες να παράγουν τα σωστά αντισώματα

.
Παράθεση:


Έχεις κανέναν σύνδεσμο;

Όχι !
Δεν ενημερώνομαι από το διαδίκτυο, αλλά έχω την εντύπωση πως εκεί πρέπει να υπάρχουν πολλές αναφορές για το placebo, και περιπτώσεις αυτοϊασης, αλλά και το αντίθετό του, το nocebo, με υγιείς που .... αυτοκαταστρέφονται

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 11:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
JollyRoger έγραψε:

πριν μάθεις για ερωτα απο πρώτο χέρι, όσο ήξερες μόνο από 2ο χέρι..., ήταν εφικτό να διανοηθείς ότι μπορεί να υπάρχει και άλλο εκτός από αυτό που... ξέρεις ;




Αν δεν νιώσεις έρωτα ,δεν μπορείς να νιώσεις έναν ερωτευμένο.Αν δεν γνωρίσεις από πρώτο χέρι την επιστήμη,δεν μπορείς να μιλάς γι' αυτήν.Ούτε τώρα συμφωνούμε;

αν συμφωνεις οτι ο,τι κι αν δεν νιωσεις πρωτο χερι, αποτελει φανταστικη εκτιμηση(που εχει τις -περιορισμενες ανθρωπινως- εφαρμογες της, δεν λεω), καθως κι οτι ακομα κι αν νιωσεις, ενδεχεται απλα να συμφωνουμε (εχουμε κοινο αντικειμενικο ορισμο)κι οχι να νιωσαμε το ιδιο(υποκειμενικο αισθημα - ουσια - πραγματικοτητα του καθενος), τοτε ναι συμφωνουμε
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 41, 42, 43  Επόμενο
Σελίδα 23 από 43

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center