Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 41, 42, 43  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2019 6:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σωστά τι;
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2019 9:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ότι μόνο αν υπάρχουν κοινές εμπειρίες μπορούμε να συνεννοηθούμε...είτε για τον έρωτα είτε για την επιστήμη...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 11, 2019 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αισιοδοξώ ότι δεν με δουλεύεις, γιατί εγώ ρώτησα:

πριν μάθεις για ερωτα απο πρώτο χέρι, όσο ήξερες μόνο από 2ο χέρι..., ήταν εφικτό να διανοηθείς ότι μπορεί να υπάρχει και άλλο εκτός από αυτό που... ξέρεις ;


υγ, επεσα πανω σε αυτο παλι, το ειχα ξαναδει παλιοτερα, και μου φανηκε σχετικο: https://www.youtube.com/watch?v=KDQrMoksJ4Q
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 6:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ, πριν εγγραφείς στο φόρουμ αυτό, μπορούσες να μπεις στην ιστοσελίδα και να διαβάσεις όλα όσα συζητούσαν οι άλλοι που είχαν εγγραφεί πριν από σένα;

Ναι ή όχι;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 9:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

η αντιστοιχία είναι λάθος

η σωστή θα ήταν.. εσύ πριν ρωτήσεις καποιον, δηλαδή οσο τον έβλεπες να μιλαει με άλλους, μπορούσες να διανοηθείς ότι μπορεί να απαντήσει κάτι εντελώς διαφορετικό σε εσένα; ναί ή όχι

και βέβαια αν ρωτας εμένα, τοτε που αναφέρεσαι, οχι, τώρα ναι... εσύ;
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Δεν παραβιάζονται οι φυσικοί νόμοι,διαστρέφεται το μέτρο τους,π.χ. το φαινόμενο του θερμοκηπίου είναι φυσικότατο,η απότομη αύξησή του από τις καύσεις των ανθρώπινων κοινωνιών δημιουργεί το πρόβλημα .

Φυσικότατο !
Στα καλά καθούμενα και χωρίς αιτία.. αποφάσισε η δημιουργία
να ξεσπάσει σε ένα ¨φωτεινό¨ δημιούργημά της.
Η δε φύση.. σε καμία περίπτωση δεν ανταποδίδει την κτηνωδία του.
Είναι τυχαίο που αυτό το ¨φωτεινό¨ δημιούργημα.. από όπου έχει
περάσει έχει αφήσει πίσω του καταστροφή και μόνο καταστροφή.

Φυσικές καταστροφές.
Από τις καύσεις;
Ωραίο παραμύθι.
Όμως….ω….τι σύμπτωση.
Έτσι εκδηλώνεται η εντροπία και ο κύκλος του αέναου πυρός.
Εν τω μεταξύ.
Δεν παραβιάζεται κανένας νόμος.. όταν ένα άναρχο κτήνος περιφέρεται
στην γη, καταστρέφοντας ότι δεν του ανήκει.
Δεν παραβιάζεται κανένας νόμος.. όταν ένα άναρχο κτήνος περιφέρεται
στην γη και δεν υπάρχει αδίκημα που να μην το έχει διαπράξει.
Δεν παραβιάζεται κανένας νόμος.. όταν ένα άναρχο ον εναντιώνεται
αλαζονικά στην φύση.
Απλά.. διαστρέφεται λίγο το μέτρο του.
Να υποθέσουμε ούτε λίγο ούτε πολύ.. πως αυτό το σύμπαν
κτίστηκε άναρχα.. μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσει ένα άναρχο
και ανόητο ον που κατοικεί την γη;
Και δε αναφέρομαι στην εξαίρεση.
Υποθέτω πως κάτι ανάλογο πίστευαν και κάποιοι άλλοι
πριν τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνα.. που μόνο κατακλυσμός
υδάτων δεν ήταν.
Γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται.. όσο τούτο το ον που ονομάζεται
άνθρωπος (άνθρωπος ..τέλος πάντων), διαπράττει το ίδιο και το αιώνιο λάθος;
Μόνο που αυτήν την φορά είναι όλα διαφορετικά.
Διαφορετικά.. σε ότι αφορά το μέγεθος της δυναμικής παρουσίας της δημιουργίας
και το αποτέλεσμα αυτής.

Αν αγνοείς τους νόμους που σε διέπουν ως ον και απέχεις
συμπαντικού γίγνεσθαι.. πως άραγε θα καταφέρεις
να ξεχωρίσεις ποιο μέρος των φυσικών καταστροφών αφορά
την αλόγιστη χρήση της τεχνολογίας, ποιο την ανθρώπινη παρέμβαση
και ποιο την διαδικασία των νόμων και του πυρός;
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Η συνύπαρξη των όντων υπό το πρίσμα της εξέλιξης των ειδών εμπεριέχει και την καταστροφή.

Η εξέλιξη των ειδών αγαπητέ μου Νεοφώτιστε ..
δεν προϋποθέτει σε καμία περίπτωση καταστροφή.
Σε καμία.
Τότε τι σόι εξέλιξη είναι;
Μου λες δηλαδή.. πως τα χιλιάδες παιδιά που πεθαίνουν
και τα τόσα άλλα συμβαίνουν στην γη (όπως ο αφανισμός των ειδών)..
είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης και των φυσικών διαδικασιών της δημιουργίας;
Πως είναι μία φυσική διαδικασία με καταστροφικές και παράπλευρες απώλειες;
Αν μου λες κάτι τέτοιο ... τότε τι να πω;
Ζήτω η τρέλα μας.
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Ο άνθρωπος,όμως,καταστρέφει χωρίς να δημιουργεί συνθήκες εξέλιξης,καταστρέφει το μέτρο της ισορροπίας συνύπαρξης και καταστροφής.


Εδώ… κάπως ισορροπήσαμε.
Ο άνθρωπος (που ως ον και απ’ αρχής της δημιουργίας του φέρει
την απόλυτη δικαιοσύνη και το απόλυτο κάλος), ορίστηκε
από την δημιουργία ως διαχειριστής της ύλης.
Αυτό λένε οι σοφοί.
Αν την διαχειριστεί ορθά εξελίσσεται, οι πολιτισμοί του έχουν
διάρκεια χιλιάδων ή εκατομμυρίων ετών και διαιωνίζει το είδος του.
Όπως π.χ ο Ελληνικός πολιτισμός της Αιγηίδας και όχι μόνο.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CE%AF%CE%B4%CE%B1_(%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1)
Μπορεί αυτή η διαχείριση να είναι και αέναη, ακολουθώντας
την αέναη κίνηση του σύμπαντος.
Αν όχι.. αυτοκαταστρέφεται με δική του ευθύνη, επιταχύνοντας
τις διαδικασίες.
Σημασία έχει.. πως η δημιουργία αναδομεί κυρίως την ύλη
των χαμηλών δομήσεων, όπου και αν πεπαλαιώνεται.
Μπορεί με ορθή διαχείριση να μην πεπαλαιωθεί και ποτέ.
Αναδομεί το κάθε κύτταρό της που λειτουργεί ως ανασταλτικός
παράγοντας, στον αέναο κύκλο της.
Την ύλη την διαχειρίζεσαι ορθά όταν την έχεις κάτω από πόδια σου
και όχι όταν σου έχει σκεπάσει και το κεφάλι.
Εδώ κάτω δε... σκέπασε όλο το σπήλαιο.

Όταν τα λογικά όντα εναντιώνονται στην φύση... μετά εναντιώνονται
στον εαυτό τους και αυτοκαταστρέφονται.
Ενεργοποιείται το συναίσθημα της αυτοκαταστροφής.
Ένας νόμος αμείλικτος και μη αναστρέψιμος.
Δεν ξέρω αν υπάρξει ιστορικός του μέλλοντος να καταγράψει
το τι επακολουθεί σε αυτήν την γη.
Μα αν υπάρξει.
Αυτές οι φράσεις θα αναφέρονται ως αίτιο στα κείμενά του.
¨Άγνοια και αυτοκαταστροφική μανία.¨


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την mars στις Τρι Φεβ 12, 2019 10:42 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 10:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Μπορείς να γίνεις ποιο σαφής?
Πως συμβιβάζεται η άγνοια των νόμων “από τον σημερινό άνθρωπο”, με την επισήμανσή σου ότι ο σημερινός άνθρωπος τους παραβιάζει ?
Για να επιβεβαιωθεί μια παραβίαση , πρέπει ο ....“τροχονόμος” που θα το επιβεβαιώσει, να γνωρίζει το κάθε νόμο που παραβιάζεται και να “κόβει” την κλήση.

Για να γίνω ποιο σαφής.
Από τα λεγόμενα σου εγώ καταλαβαίνω , ότι εσύ γνωρίζεις τους νόμους της φύσης , που ο σημερινός άνθρωπος – από άγνοια του – παραβιάζει.

Αυτό λες , ή λάθος κατάλαβα?

Φίλε Γιάννη.
Θέλω να πιστεύω πως σε κάλυψα μα την απάντησή μου στον Νεοφώτιστο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 11:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι φίλε μου , δεν με κάλυψες.
Άλλο ρώτησα εγώ , άλλο ο Νεοφώτιστος , αλλά δεν υπάρχει παρεξήγηση .
Αρχικά νόμιζα πως αναφερόσουν σε παραβίαση φυσικών νόμων από τον άνθρωπο , αλλά εσύ μάλλον εννοείς “ηθικούς νόμους” .
Εκτός αυτού, διαπίστωσα – από τα λεγόμενα σου στον Νεοφώτιστο – ότι αναφέρεσαι και στις “μαζικές” καταστροφές στην επιφάνεια της γης, που και φυσικά αίτια είχαν και ουδεμία παραβίαση φυσικών νόμων του “σύμπαντος” υποκρύπτουν , που εσύ φαίνεται να υπονοείς.

Ο κόσμος μας (μέρος του σύμπαντος είναι ) δεν είναι ούτε ηθικός ούτε ανήθικος .
Αυτά είναι ανθρώπινα “πάθη/συναισθήματα”.
Ο κόσμος μας δεν τα ...γνωρίζει αυτά.
Δεν είναι καλός ούτε κακός.

Ο αγώνας επιβίωσης των όντων πάνω στην γη , φαίνεται σε μας σκληρός και ενδεχομένως μοχθηρός και βασανιστικός , αλλά στην ουσία είναι σοφός για την σωστή εξέλιξη των ειδών του πλανήτη .
Η μόνη παραφωνία στην φυσική εξέλιξη της ζωής των ειδών , είναι το ζώο άνθρωπος που με την αλαζονική συμπεριφορά του στο φυσικό περιβάλλον αλλά και με την τεχνολογία που ανέπτυξε τον τελευταίο αιώνα, οδηγείται προς εξαφάνιση.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 11:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:
Ξεχνάς τις περιπτώσεις placebo.

.



http://skepdic.com/placebo.html


Δεν κατάλαβα ποια είναι η θέση σου στο θέμα αυτό.

Αυτό που ξέρω -και λέω -είναι ότι ο εγκέφαλος είναι το κέντρο ελέγχου όλων των λειτουργιών και δράσεων του σώματος , συντονίζει και ελέγχει όλους τους αδένες παραγωγής ουσιών που δρουν και αντιδρούν βιοχημικά , αντιμετωπίζοντας συνδυαστικά πολλά σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα του ατόμου, ακόμα και σε περιπτώσεις “ψευδούς” συναγερμού λόγω υποβολής ή άλλης αιτίας .
Σε σοβαρές ιατρικές επεμβάσεις έχει αναγνωρισθεί η δύναμη της “πίστης” στην ταχύτερη ανάρρωση του παθόντα , και για τον λόγο αυτό καλείται η συνδρομή ψυχολόγου πριν και μετά την επέμβαση.

Αυτό βεβαίως δεν θα πει ότι με την δύναμη και μόνο του νου , μπορεί να λυθεί ένα σοβαρό ιατρικό πρόβλημα , εκτός και αν η αιτία του προβλήματος είναι καθαρά στο νου (στην φαντασία) του πάσχοντος (έχω εξετάσει τέτοια περιστατικά)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 12:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
λίγο με ενδιαφερουν προσωπικά τέτοια που λες παρα μόνο ως ιδέες για αξιωματα, αλλά δεν πιστεύω ότι στον κόσμο της "διαφήμισης", χωράει να γίνει τετοιος ντόρος




Μα πως δεν σε ενδιαφέρουν ?
Αν δεν σε ενδιέφεραν , τότε γιατί τα πρότεινες ώς απόδειξη των δικών σου εμμονών?
Δεν αναφέρθηκα εγώ σε αυτά αλλά εσύ , και μάλιστα τα θεωρείς δεδομένα “για κατασκοπευτικους-στρατιωτικους σκοπους, πειραματα υπηρεσιών πληροφοριών μεγάλων δυνάμεων”
Σκέφτεσαι το πολύ απλό , στέλνουν οι Ρώσοι του δικούς τους “ιπτάμενους πνευματιστές” , μέσα στα Αμερικάνικα επιτελεία και μυστικές βάσεις και πειραματικούς σταθμούς , και μαθαίνουν άμεσα και μάλιστα από “πρώτο χέρι” , όλα τα μυστικά σχέδια και όπλα , το ίδιο και οι Αμερικάνοι με τους δικούς τους “ιπτάμενους” .

Για να είσαι τόσο μεγάλος φαν του είδους , θα έχεις και ο ίδιος τέτοια βιώματα “πρώτο χέρι”
Σωστά?
Παρατάς μόνο του το σώμα σου και πετάς πετάς στα ουράνια βρε μπαγάσα .
Κάποιοι σε έρευνα που έκανα παλιά μου έλεγαν πως έχουν .... “πετάξει” μέχρι και τον “βήτα Σείριο” , περιγράφοντας λεπτομερώς και τι είχαν δει εκεί.

Και ξέρεις κάτι.
Η ταχύτητα του νου , παραβιάζει ακόμα και την ταχύτητα του φωτός .
Με τον νου , είσαι στο τσακ μπαμ στον εγγύτατο του Κενταύρου , που το φως χρειάζεται 4 χρόνια ταξίδι

.

αλλο ενδείξεις και αλλο αποδείξεις

ενδείξεις 2ο χέρι, είναι οκ
οι αποδείξεις όμως δεν μπορούν να είναι "συναιτερικες", διότι δεν νιώθουμε παρεα.

βέβαια μπορούμε να θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχουν συναισθήματα, και να καταστησουμε εαυτόν ρομποτ που πασχίζει σώνει και καλά να πάρει συναίνεση, λες και γεννηθηκε παρεα με άλλους και είναι εξαρτημενο για να λειτουργήσει αποτελεσματικά

και βέβαια θα αντιφασκουμε οσο παει αν ταυτόχρονα δεχομαστε ότι ενας μόνος στην φύση βρήκε


Άλλα αντί άλλων !!
Δες τι είχες πει.

Παράθεση:
φανταζομαι, για σενα, όσοι μιλάνε για έξωαισθητηριακή αντιληψη για κατασκοπευτικους-στρατιωτικους σκοπους, πειραματα υπηρεσιών πληροφοριών μεγάλων δυνάμεων κλπ, είναι όλοι συνομοσιολογοι, και αν αυτά όντως συνέβαιναν θα το λέγανε στις ειδησεις


Σου εξήγησα τον παραλογισμό αυτών των περιπτώσεων, που υπάρχουν πολλές στο διαδίκτυο και αναπαράγουν οι αφελείς για τους αφελείς.

Αντί κάποιας σοβαρής απάντησης, δήλωσες πως δεν σε ενδιαφέρουν αυτά , αυτά που όμως εσύ ανέφερες , θεωρώντας αυτά που έγραφες σαν πραγματικά περιστατικά και πάγιες πρακτικές των μεγάλων δυνάμεων .

Σε ερωτώ , αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά , τότε γιατί τα αναφέρεις?
Έτσι για χαβαλέ?

Παράθεση:
βέβαια μπορούμε να θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχουν συναισθήματα, και να καταστησουμε εαυτόν ρομποτ που πασχίζει σώνει και καλά να πάρει συναίνεση, λες και γεννηθηκε παρεα με άλλους και είναι εξαρτημενο για να λειτουργήσει αποτελεσματικά

και βέβαια θα αντιφασκουμε οσο παει αν ταυτόχρονα δεχομαστε ότι ενας μόνος στην φύση βρήκε

Την Αρχή του Αρχιμήδη στα υγρά , την έχεις ακουστά ?
Μόνος του (πρώτος) αυτός την εντόπισε (πρώτο δικό του χέρι)
Δέχεσαι ότι αυτή η αρχή είναι σωστή (δεύτερο χέρι) , ή πασχίζεις να την δεχθείς σαν .... ρομπότ, για να μην ξεφύγεις από την παρέα ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σου ειπα, για να κρινω αν ειναι σωστα, πρεπει να τα δοκιμασω..
εσυ προφανως δεχεσαι οτι στον κοσμο της διαφημισης, ειναι λογικο οτι θα εβγαιναν αυτα στην φορα κι οχι οτι θα λεγανε οτι δεν δουλεψανε...

ε, τι θες, να το συζητησω κιολας; ετσι σου φαινεται, οκ, βαριεμαι να το κουρασω


τι θα γινει, καποια απαντηση σχετικα με το γιατι δεχεσαι οτι βρηκε αυτος μονος του στην φυση, θα δωσεις ή θα συνεχισεις να κανεις οτι δεν βλεπεις την ερωτηση;
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 1:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
η αντιστοιχία είναι λάθος

η σωστή θα ήταν.. εσύ πριν ρωτήσεις καποιον, δηλαδή οσο τον έβλεπες να μιλαει με άλλους, μπορούσες να διανοηθείς ότι μπορεί να απαντήσει κάτι εντελώς διαφορετικό σε εσένα; ναί ή όχι

και βέβαια αν ρωτας εμένα, τοτε που αναφέρεσαι, οχι, τώρα ναι... εσύ;

Δε σε ρώτησα να μου πεις τι είναι λάθος ή τι όχι. Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο. Και δεν απάντησες.

Και όχι μόνο δεν απάντησες, αλλά ερμήνευσες την ερώτησή μου, κατά το δοκούν.

Εσύ δεν συζητάς, απλά μονολογάς. Σε αυτό είσαι πολύ καλός. Αξιοζήλευτα καλός. Δεν το λέω υποτιμητικά. Αλλά δεν επικοινωνείς. Δεν διαλέγεσαι. Έχεις μια αδυναμία να έρθεις στη θέση του άλλου. Παράδειγμα, η "απάντηση" που έδωσες στην ερώτηση που σού έκανα.

Αυτά δεν είναι μομφή. Δεν θέλω να σε προβάλω, μια σφαλιαρίτσα ρίχνω προς πάσα κατεύθυνση. Είναι συνηθισμένα πράγματα σήμερα πια. Οι άνθρωποι όσο πάνε και κλείνονται στο καβούκι τους. Και αυτό το κλείσιμο αποκτά όλο και πιο λεπτά προσχήματα.

Αυτές είναι οι παρενέργειες της εποχής... της δήθεν επικοινωνίας... της δήθεν φιλοσοφίας... όλα τα δήθεν, της κοινωνίας της αποβλάκωσης, που όλα τα ξέρει και δεν ξέρει τι της γίνεται.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
σου ειπα, για να κρινω αν ειναι σωστα, πρεπει να τα δοκιμασω..
εσυ προφανως δεχεσαι οτι στον κοσμο της διαφημισης, ειναι λογικο οτι θα εβγαιναν αυτα στην φορα κι οχι οτι θα λεγανε οτι δεν δουλεψανε...

ε, τι θες, να το συζητησω κιολας; ετσι σου φαινεται, οκ, βαριεμαι να το κουρασω


τι θα γινει, καποια απαντηση σχετικα με το γιατι δεχεσαι οτι βρηκε αυτος μονος του στην φυση, θα δωσεις ή θα συνεχισεις να κανεις οτι δεν βλεπεις την ερωτηση;


Επαναλαμβάνω τα δικά σου λόγια..
“για μενα, όσοι μιλάνε για έξωαισθητηριακή αντιληψη για κατασκοπευτικους-στρατιωτικους σκοπους, πειραματα υπηρεσιών πληροφοριών μεγάλων δυνάμεων κλπ,” , - ΔΕΝ- “είναι όλοι συνομοσιολογοι” .

Για να “πιστεύεις” αυτά , θα τα έχεις επιβεβαιώσει “ πρώτο χέρι”, διαφορετικά δεν θα τα έλεγες.
Έτσι δεν είναι?
Πως επιβεβαίωσες ότι η “έξωαισθητηριακή αντιληψη” σου , ανταποκρίνεται σε κάτι πραγματικό και όχι σε μιά δική σου ψευδαίσθηση?

Όσον αφορά την δική μου κρίση, μην την κρίνεις με το μέτρο της δικής σου, ειδικά στον βαθμό που εσύ διαμορφώνεις άποψη προφανώς από τις διαφημίσεις .
Αν ήταν έτσι , θα “πίστευα” στις ψευδαισθήσεις κάθε φαντασμένου , που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν επιστημονικά .
Δεν είναι απαραίτητο ρε συ αν έχω δοκιμάσει ο ίδιος τις δικές σου φαντασιώσεις , για να εξακριβώσω αν στέκουν ή όχι .
Δεν έχει νόημα το “πρώτο χέρι” που αναμασάς ξανά και ξανά.
Την δική σου αξιοπιστία (και κάθε άλλου) θα εξετάσω επιστημονικά , όπως ήδη έχω εξετάσει πριν πολλά χρόνια , τέτοιες και άλλες περιπτώσεις , με άλλους φαν του είδους σου .
Το πειραματικό σκηνικό είναι πάρα πολύ απλό , και επιβεβαιώνει την απάτη του νου , σε κάθε μιά περίπτωση.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 2:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

καλα, πες εσυ πως φανταζεσαι οτι βρισκει ενας μονος του... με ποιον τροπο φτανει δηλαδη σε αποτελεσμα

και ασε τις υποκρισιες οτι δεν φτανει, διοτι δεχεσαι οτι ενας εφτασε
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 12, 2019 2:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
η αντιστοιχία είναι λάθος

η σωστή θα ήταν.. εσύ πριν ρωτήσεις καποιον, δηλαδή οσο τον έβλεπες να μιλαει με άλλους, μπορούσες να διανοηθείς ότι μπορεί να απαντήσει κάτι εντελώς διαφορετικό σε εσένα; ναί ή όχι

και βέβαια αν ρωτας εμένα, τοτε που αναφέρεσαι, οχι, τώρα ναι... εσύ;

Δε σε ρώτησα να μου πεις τι είναι λάθος ή τι όχι. Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο. Και δεν απάντησες.

Και όχι μόνο δεν απάντησες, αλλά ερμήνευσες την ερώτησή μου, κατά το δοκούν.

Εσύ δεν συζητάς, απλά μονολογάς. Σε αυτό είσαι πολύ καλός. Αξιοζήλευτα καλός. Δεν το λέω υποτιμητικά. Αλλά δεν επικοινωνείς. Δεν διαλέγεσαι. Έχεις μια αδυναμία να έρθεις στη θέση του άλλου. Παράδειγμα, η "απάντηση" που έδωσες στην ερώτηση που σού έκανα.

Αυτά δεν είναι μομφή. Δεν θέλω να σε προβάλω, μια σφαλιαρίτσα ρίχνω προς πάσα κατεύθυνση. Είναι συνηθισμένα πράγματα σήμερα πια. Οι άνθρωποι όσο πάνε και κλείνονται στο καβούκι τους. Και αυτό το κλείσιμο αποκτά όλο και πιο λεπτά προσχήματα.

Αυτές είναι οι παρενέργειες της εποχής... της δήθεν επικοινωνίας... της δήθεν φιλοσοφίας... όλα τα δήθεν, της κοινωνίας της αποβλάκωσης, που όλα τα ξέρει και δεν ξέρει τι της γίνεται.

εξηγα τοτε πως κολαει αυτο που ρωτησες σε αυτο στο οποιο απαντησες με την ερωτηση

γιατι σαν να περιαυτολογεις τοση ωρα, μου φαινεται
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 41, 42, 43  Επόμενο
Σελίδα 22 από 43

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center