Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΙΣΤΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 75, 76, 77  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 12:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

«Ότι μεν ούν ουκ έστιν η ψυχή χωριστή του σώματος, ή μέρη τινά αυτής – ή μεριστή πέφυκεν – ουκ άδηλον» (Αριστοτέλης,Περί ψυχής, 413a4-6). Ελεύθερη απόδοση: «Είναι λοιπόν φανερό ότι η ψυχή δεν υπάρχει χωριστά από το σώμα ούτε και κανένα από τα μέρη της, αν από τη φύση της αποτελείται από μέρη».


Αυτό είναι σωστό .
Είναι κάτι που είχα κουβεντιάσει με καθηγητή μου, όταν εκείνη την “παλιά εποχή” , μας μίλαγε για την ψυχή, ως απαραίτητο στοιχείο της ζωής του ανθρώπου
Τότε τον ρώτησα – για πλάκα- , αν η ψυχή .... τεμαχίζεται και τι γίνεται όταν από ένα “ζωντανό” σώμα, αφαιρείται ένα νεφρό και από την Κρήτη μεταφέρεται στην Κοζάνη , σε έναν άλλο “ζωντανό” άνθρωπο, που θα μπορούσε να είναι και διαφορετικού φύλου, μια και κάποιοι μιλάνε για γυναικεία και αντρική “ψυχή” , συγχέοντας την φυσιολογική διαφορετικότητα των φύλων

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιωάννη εδώ είναι η διαφορά αντίληψης μας :
Δεν πιστεύεις στην αθανασία της ψυχής.
Δεχομαι την αθανασία της ψυχής.
Είσαι πληρης με αυτήν την πεποίθηση.
Είμαι ευτυχισμενος με την δική μου πεποίθηση.
Μία χαρά είμαστε έτσι.
Η απορία μου :
Αφού δέχεσαι ότι το σύμπαν, ο κόσμος είναι άπειρος και εμείς, η ανθρωπότητα είμαστε μέρος του, γιατί να μην ισχύει η ιδιότητα το χαρακτηριστικό γνώρισμα του σύμπαντος, του κόσμου, της απειροσυνης, της αιωνιότητας και για εμάς ;
Παράλογο θα ήτανε να μην ισχύει για εμάς, εκτός και αν δεν ισχύει και μπορείς να το τεκμηριώσεις λογικά, με την δική σου ατομική λογική.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Προσωπική σου άποψη .

Για μένα , η επίγνωση της αναγκαιότητας του θανάτου , για την εξέλιξη της ίδιας της ζωής που την οδήγησε σε αυτή την βιοποικιλότητας που παρατηρούμε στην φύση , δεν περιέχει καθόλου τραγικότητα, όπως δεν είναι βεβαίως “τραγική” η “μάχη” για την επιβίωση των ειδών, αυτό που κάποιοι “ιδεολόγοι” ονομάζουν απαξιωτικά “νόμοι της ζούγκλας” , ενώ είναι σοφία της φύσης .

Αν έχεις ασχοληθεί με το θέμα αυτό σοβαρά , θα καταλάβεις τι εννοώ

Υ.Γ
Τραγικό είναι , να πεθαίνουν νέοι άνθρωποι, χωρίς να έχουν γευτεί την χαρά της δημιουργίας, ή όταν πεθαίνει κάποιος , ενώ είναι ακόμα σε στάδιο δημιουργίας.

.


Πάντως ,και τραγικό να μην το πεις,δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα στον κόσμο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 1:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Αφού δέχεσαι ότι το σύμπαν, ο κόσμος είναι άπειρος και εμείς, η ανθρωπότητα είμαστε μέρος του, γιατί να μην ισχύει η ιδιότητα το χαρακτηριστικό γνώρισμα του σύμπαντος, του κόσμου, της απειροσυνης, της αιωνιότητας και για εμάς ;
Παράλογο θα ήτανε να μην ισχύει για εμάς, εκτός και αν δεν ισχύει και μπορείς να το τεκμηριώσεις λογικά, με την δική σου ατομική λογική.


Η ενέργεια είναι αθάνατη,όχι οι μορφές της.Αν η ψυχή είναι καθαρή ενέργεια,τότε θα ήταν αθάνατη.Είναι;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:
Προσωπική σου άποψη .

Για μένα , η επίγνωση της αναγκαιότητας του θανάτου , για την εξέλιξη της ίδιας της ζωής που την οδήγησε σε αυτή την βιοποικιλότητας που παρατηρούμε στην φύση , δεν περιέχει καθόλου τραγικότητα, όπως δεν είναι βεβαίως “τραγική” η “μάχη” για την επιβίωση των ειδών, αυτό που κάποιοι “ιδεολόγοι” ονομάζουν απαξιωτικά “νόμοι της ζούγκλας” , ενώ είναι σοφία της φύσης .

Αν έχεις ασχοληθεί με το θέμα αυτό σοβαρά , θα καταλάβεις τι εννοώ

Υ.Γ
Τραγικό είναι , να πεθαίνουν νέοι άνθρωποι, χωρίς να έχουν γευτεί την χαρά της δημιουργίας, ή όταν πεθαίνει κάποιος , ενώ είναι ακόμα σε στάδιο δημιουργίας.

.


Πάντως ,και τραγικό να μην το πεις,δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα στον κόσμο.


Είναι το “αναγκαίο καλό” , για την φυσική (άρα σωστή) εξέλιξη όλων των όντων , όλων των “μορφών” ζωής στον πλανήτη.

Υ.Γ.
Δες το θέμα του “γονιδίου του θεού” που ανέφερα , αλλά και του “εγωιστικού γονιδίου” , αν έχεις βέβαια χρόνο και .....έρωτα γνώσης .
Για το πρώτο δεν ξέρω, για το δεύτερο νομίζω πως έχεις.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 2:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή κάποιοι έχουν το γονίδιο και κάποιοι δεν το έχουν;Αυτό δεν θα ερμήνευε,τότε ,την μεταστροφή από την θρησκευτική πίστη στην αθεΐα και αντιστρόφως.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Αφού δέχεσαι ότι το σύμπαν, ο κόσμος είναι άπειρος και εμείς, η ανθρωπότητα είμαστε μέρος του, γιατί να μην ισχύει η ιδιότητα το χαρακτηριστικό γνώρισμα του σύμπαντος, του κόσμου, της απειροσυνης, της αιωνιότητας και για εμάς ;
Παράλογο θα ήτανε να μην ισχύει για εμάς, εκτός και αν δεν ισχύει και μπορείς να το τεκμηριώσεις λογικά, με την δική σου ατομική λογική.


Η ενέργεια είναι αθάνατη,όχι οι μορφές της.Αν η ψυχή είναι καθαρή ενέργεια,τότε θα ήταν αθάνατη.Είναι;


Πάμε μετά στην ψυχή.
Δίχως την ψυχή ο Άνθρωπος τι είναι καθαρή, η μη καθαρή ενέργεια ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 30, 2019 10:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Απαντώντας στο ερώτημα του ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΥ ,ανοίγω νέο θέμα για τη σχέση σώματος και συνείδησης και πολύ θα μ' ενδιέφερε η άποψη όλων των συνομιλητών ,αρκεί να μην εκτροχιαστούμε πάλι σε ειρωνικά σχόλια.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2019 9:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δηλαδή κάποιοι έχουν το γονίδιο και κάποιοι δεν το έχουν;Αυτό δεν θα ερμήνευε,τότε ,την μεταστροφή από την θρησκευτική πίστη στην αθεΐα και αντιστρόφως.


Όχι !
Όλοι έχουμε αυτό το γονίδιο (αυτό προτείνεται) .

Το γονίδιο αναπτύχθηκε πολύ νωρίς στην εξελικτική πορεία , και απέτρεψε την εξαφάνιση του ανθρώπινου είδους , ισορροπώντας τη ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου , αυτό το υπέρ όπλο που μας οδήγησε εξελικτικά σε Homo sapiens sapiens .
Υπάρχουν πρόσφατα στοιχεία που συνηγορούν ότι το ίδιο γονίδιο είχαν και οι Homo sapiens neanderthalensis .
Προφανώς να παρουσιάστηκε στο τελευταίο εξελικτικό στάδιο του Homo erectus (κοινό πρόγονο των δύο Homo sapiens
Με την συνεχή ανάπτυξη της νόησης τα τελευταία 3.000 χρόνια και την πληρέστερη κατανόηση του κόσμου μας , την πληρέστερη ερμηνεία των φυσικών φαινομένων, περιορίζονται “συνειδητά”
οι συνέπειες αυτού του γονιδίου.
Έτσι κάποιοι καταφέρνουν να δώσουν άλλο ουσιαστικό (νοητικό) στόχο στην ζωή τους , χωρίς την ψευδαίσθηση της μετά θάνατον συνέχισης του “εγώ”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 31, 2019 10:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:


Το γονίδιο αναπτύχθηκε πολύ νωρίς στην εξελικτική πορεία , και απέτρεψε την εξαφάνιση του ανθρώπινου είδους , ισορροπώντας τη ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου , αυτό το υπέρ όπλο που μας οδήγησε εξελικτικά σε Homo sapiens sapiens .



Δεν κατάλαβα γιατί η ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου έπρεπε να επιβραδυνθεί...κάποιος άλλος μπορεί να έλεγε ότι με το γονίδιο αυτό θα επιταχυνθεί η ανάπτυξη του εγκεφάλου γιατί ο άνθρωπος θα προσπαθήσει να μοιάσει στον θεό.

Σε τελική ανάλυση,τα γονίδια δεν θα μπορούσαν να ξέρουν σε ποιον πολιτισμό θα δώσουν την ενέργειά τους και πώς αυτός ο πολιτισμός θα τα κατευθύνει,αν συμφωνούμε ότι ο άνθρωπος είναι το ον που δεν καθορίζεται απ' τα ένστικτά του αλλά απ' τα πάθη και τις επιθυμίες του,δηλαδή κοινωνικές μορφοποιήσεις της αρχέγονης φαντασιακής ενέργειας,όπως θα έλεγε ,μάλλον, κι ο Καστοριάδης.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2019 5:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Δεν κατάλαβα γιατί η ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου έπρεπε να επιβραδυνθεί...κάποιος άλλος μπορεί να έλεγε ότι με το γονίδιο αυτό θα επιταχυνθεί η ανάπτυξη του εγκεφάλου γιατί ο άνθρωπος θα προσπαθήσει να μοιάσει στον θεό.



Που ανέφερα επιβράδυνση της ανάπτυξης του εγκεφάλου?
Ανέφερα μια ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου , λόγω δραστικής αλλαγής του τρόπου ζωής και αλλαγή στη διατροφή του. Κατεβαίνοντας από τα δέντρα , άρχισε αρχικά να τρέφεται και με βολβούς , μικρά έντομα και σαύρες , τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες και ζωικά λύπη.
Η ραγδαία ανάπτυξη του εγκεφάλου , είχε αποτέλεσμα στην ραγδαία ανάπτυξη της νόησης , με αποτέλεσμα την γνώση του κύκλου της ζωής και του θανάτου και την πλήρη εκμηδένιση του “εγώ” του.
Αυτή η γνώση θα είχε τρομακτικά αποτελέσματα στους πρωτόγονους , καθώς θα γνώριζαν πως θα ήταν μάταια κάθε προσπάθεια πάλης για επιβίωση , χαρακτηριστικό ένστικτο όλων των όντων.
Όλα τα όντα παλεύουν ενστικτωδώς , να αποφύγουν τον πόνο, την δείψα , την πίνα και για την επικράτηση στην περιοχή τους , ώστε τα ισχυρότερα να είναι αυτά που θα μεταφέρουν τα γονίδια τους στους απογόνους τους.
Το “γονίδιο του θεού” , δίνοντας ελπίδα της μετά θάνατον συνέχισης της ζωής, δίνει ένα άλλο νόημα στη ζωή τους.

Παράθεση:
Σε τελική ανάλυση,τα γονίδια δεν θα μπορούσαν να ξέρουν σε ποιον πολιτισμό θα δώσουν την ενέργειά τους και πώς αυτός ο πολιτισμός θα τα κατευθύνει,αν συμφωνούμε ότι ο άνθρωπος είναι το ον που δεν καθορίζεται απ' τα ένστικτά του αλλά απ' τα πάθη και τις επιθυμίες του,δηλαδή κοινωνικές μορφοποιήσεις της αρχέγονης φαντασιακής ενέργειας,όπως θα έλεγε ,μάλλον, κι ο Καστοριάδης.
Τα γονίδια ΔΕΝ ξέρουν.
Τι να ξέρουν?
Πως να ξέρουν ?

Τα γονίδια Δεν “σκέπτονται” , απλά κάνουν καλά την δουλειά τους , ακολουθώντας τον κώδικα
Και ούτε ποτέ γνωρίζουν το αποτέλεσμα που θα επιφέρει το “λάθος” στον οργανισμό , στον κάθε οργανισμό.

Τα γονίδια είναι αποτέλεσμα μεταλλάξεων (επαναλαμβάνω , είναι λάθη στην αντιγραφή)
Η αιτία των μεταλλάξεων είναι απροσδιόριστη (όπως σε όλο τον μικρόκοσμο), μπορεί να οφείλεται στην ακτινοβολία , στην βιοχημεία , αλλά και σε μια απλή κβαντική διακύμανση.
Μια μετάλλαξη επικρατεί σε ένα είδος , εκ του αποτελέσματος , γιατί ?
Γιατί είναι ο “λόγος” της απλότητα στη φύση , δηλαδή η λογική επικράτησης της βέλτιστης αλλαγής για το είδος . Θα ήταν παράλογο να επικρατήσει μια βλαπτική αλλαγή

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2019 7:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Αυτή η γνώση θα είχε τρομακτικά αποτελέσματα στους πρωτόγονους , καθώς θα γνώριζαν πως θα ήταν μάταια κάθε προσπάθεια πάλης για επιβίωση , χαρακτηριστικό ένστικτο όλων των όντων.


Και μια αντιλόπη που βλέπει το μικρό της να το κατασπαράζουν ύαινες ξέρει πως δεν θα το ξαναδεί ,γι' αυτό και προσπαθεί να το σώσει.Αν δεν τα καταφέρει ,όμως,δεν θα πέσει σε κατάθλιψη,θα συνεχίσει να ζει.

Η επιθυμία να υπάρχει θεός έχει να κάνει περισσότερο με την προσπάθεια του ανθρώπου να κατανοήσει τι συμβαίνει γύρω του παρά με το ένστικτο επιβίωσης.Ο θεός είναι σε τελική ανάλυση η γνώση που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη.



gianiss έγραψε:
Τα γονίδια ΔΕΝ ξέρουν.
Τι να ξέρουν?
Πως να ξέρουν ?

Τα γονίδια Δεν “σκέπτονται” , απλά κάνουν καλά την δουλειά τους , ακολουθώντας τον κώδικα
Και ούτε ποτέ γνωρίζουν το αποτέλεσμα που θα επιφέρει το “λάθος” στον οργανισμό , στον κάθε οργανισμό.


.


Αφού συμφωνούμε σε αυτό ,άρα πώς θα γνωρίζουν έννοιες όπως "θεός";
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2019 8:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣΜια αντιλόπη που βλέπει το μικρό της να το κατασπαράζουν ύαινες ξέρει πως δεν θα το ξαναδεί ,γι' αυτό και προσπαθεί να το σώσει


Αυτή η αντιλόπη που αναφέρεις ενδεχομένως να δοκιμάσει να το σώσει, λόγω μητρικού ενστίκτου, χωρίς όμως να διακινδυνεύσει η ίδια , καθώς το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι ποιο ισχυρό.

Παράθεση:
Αφού συμφωνούμε σε αυτό ,άρα πώς θα γνωρίζουν έννοιες όπως "θεός";


Γιατί να είναι απαραίτητο να γνωρίζουν τέτοιες έννοιες τα γονίδια?.
Πως θα μπορούσαν άραγε να το γνωρίζουν ?


Αυτό που εγώ ξέρω να κάνουν , είναι να είναι μέρος του προγράμματος που θέτει σε λειτουργία τον ζωντανό οργανισμό , που τον κάνουν και “μοναδικό” , όσο και να μας φαίνεται ίδιος με άλλους του είδους του.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 02, 2019 8:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα τότε τι ρόλο παίζει το "γονίδιο του θεού";Γιατί η έλλειψή του να εξαφάνιζε τον άνθρωπο αφού η γνώση του θανάτου δεν είναι ισχυρότερη απ' το ένστικτο της επιβίωσης;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 02, 2019 12:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μα τότε τι ρόλο παίζει το "γονίδιο του θεού";Γιατί η έλλειψή του να εξαφάνιζε τον άνθρωπο αφού η γνώση του θανάτου δεν είναι ισχυρότερη απ' το ένστικτο της επιβίωσης;



Γιατί την ραγδαία εξέλιξη του εγκεφάλου, ακολούθησε σταδιακά η ανάπτυξη της νοημοσύνης και αυτή είχε σαν συνέπεια την γνώση του θανάτου.
Η γνώση αυτή καθιστούσε μάταιη την ενστικτώδη ανάγκη επιβίωσης , ιδικά όταν οι συνθήκες ήταν πολύ οδυνηρές για το άτομο και θα εγκατέλειπε ένα ανούσιο αγώνα
Έτσι ο πληθυσμός της αγέλης θα μειωνόταν σιγά σιγά αλλά σταθερά και σε βάθος χρόνου θα μηδενιζόταν ,αν δεν προέκυπτε το γονίδιο της “ελπίδας” για τη συνέχιση του εγώ και μετά τον θάνατο.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... , 75, 76, 77  Επόμενο
Σελίδα 76 από 77

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center