Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ιστοριες καθημερινες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 3:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κάπως έτσι "κάνει την δουλειά του" ο κόσμος Sad

αναρωτιέμαι όμως, σύμφωνα με την κουβέντα πάνω στην προηγούμενη ιστορία, αν οι μαστορηδες (που μάλλον αυθαιρεσία - και με την νομική έννοια - εκαναν με το τοιχακι εξ αρχής), θα ήταν ηθικα οκ, κατά την γνώμη σου, αν χωρίς να περιμένουν απάντηση (όπως δεν ρώτησαν πριν χτίσουν) αφηναν 1000 ευρώ για την καλη σας (και εσου ως γείτονα) πραξη να δεχτείτε την αυθαιρεσία τους


(ξέρεις ε, αν είναι σε δημόσιο χώρο πχ δρόμο, και γινει καταγγελία στην πολεοδομία, έχει προστιμο ανέγερσης και δεν ξέρω σίγουρα αν μετά, αυτή τη στιγμή έχει πρόστιμο συντήρησης ή πρωτόκολλο κατεδάφισης, και δεν ξέρω κι αν έχει ποινικες κυρώσεις ο καταστηματιας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 5:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            ..... "Παντα δυνατα τω πιστευοντι" ( Μαρκ. θ, 23 ) .....

    JollyRoger έγραψε:
    κάπως έτσι "κάνει την δουλειά του" ο κόσμος Sad

    αναρωτιέμαι όμως, σύμφωνα με την κουβέντα πάνω στην προηγούμενη ιστορία, αν οι μαστορηδες (που μάλλον αυθαιρεσία - και με την νομική έννοια - εκαναν με το τοιχακι εξ αρχής), θα ήταν ηθικα οκ, κατά την γνώμη σου, αν χωρίς να περιμένουν απάντηση (όπως δεν ρώτησαν πριν χτίσουν) αφηναν 1000 ευρώ για την καλη σας (και εσου ως γείτονα) πραξη να δεχτείτε την αυθαιρεσία τους


    (ξέρεις ε, αν είναι σε δημόσιο χώρο πχ δρόμο, και γινει καταγγελία στην πολεοδομία, έχει προστιμο ανέγερσης και δεν ξέρω σίγουρα αν μετά, αυτή τη στιγμή έχει πρόστιμο συντήρησης ή πρωτόκολλο κατεδάφισης, και δεν ξέρω κι αν έχει ποινικες κυρώσεις ο καταστηματιας)

    JollyRoger

    Η παρεμβαση σου, πριν κανεις την προσθηκη με την παρενθεση στο τελος, με προβληματισε σε ενα δυο σημεια ...

    Και πριν σου απαντησω, κατεβηκα κατω στο καταστημα για να παρω πληροφοριες

    Η καταγραφη που αποτελει την ιστορια, ειναι ο,τι ειδα


    Απο τους ιδιοκτητες του καταστηματος λοιπον εμαθα οτι,
    τελικα το τοιχιο δεν ειναι δικη τους κατασκευη
    Και παρεπιπτοντως ( μόνο ) οριοθετει και το δικο τους ελευθερο χωρο μπροστα στην πολυκατοικια
    Εξ ου και η παρανοηση μου που καταγραφεται στην ιστορια ...
    ... οτι η κατασκευη του τοιχιου δηλαδη ηταν μετα απο δικη τους αποφαση

    Σκοπος του τοιχιου αυτου,
    οπως εμαθα επιπλεον,
    ειναι να περασει απο κει ο αγωγος του φυσικου αεριου προς την πολυκατοικια ολοκληρη ...
    ... λογω του οτι ενας απο τους ενοικους της αποφασισε να εγκαταστησει στο διαμερισμα του φυσικο αεριο


    Στη συνεχεια πηγα στο διαχειριστη της πολυκατοικιας,
    για να πληροφορηθω τα περι νομιμοτητος αυτης της κατασκευης ...
    ... και απο αυτον εμαθα οτι ...
    ... η σχετικη νομοθεσια περι του φυσικου αεριου στις πολυκατοικιες ...
    ... επιτρεπει αυτου του τυπου τις κατασκευες για τους αγωγους του

    Αυτα, προς αποκαταστση της αληθειας πασης περι του τοιχιου Twisted Evil Mr. Green


    Ετσι λοιπον,
    η μόνη αυθαιρεσια που μενει ...
    ... ειναι αυτη που εχω καταγραψει ως αξιοπροσεχτο καθημερινο γεγονος,
    του μπαζωματος του ρειθρου στο δρομο,
    η οποία βεβαια αυθαιρεσια δεν αφορα τους περιοικους αλλά το δημο
    _________________
    Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
    Επιστροφή στην κορυφή
    Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
    JollyRoger
    Πρύτανης


    Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
    Δημοσιεύσεις: 3610

    ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 7:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

    σωστά, το αν βολεύτηκες να μην απαντήσεις λόγω και καλά "εκτός θέματος" ή αν αρνηθηκες στα ισα να μου απαντήσεις, μάλλον "ακουει" στην αρχη της απροσδιοριστιας, όπως λέει ο φίλος gianiss, άρα δεν μπορεί γίνει σχετικός λογος περι αυθαιρεσίας ή μη
    Επιστροφή στην κορυφή
    Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
    skapaneas
    Πρύτανης


    Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
    Δημοσιεύσεις: 12421
    Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

    ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 7:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                              ..... "Παντα δυνατα τω πιστευοντι" ( Μαρκ. θ, 23 ) .....

      JollyRoger έγραψε:
      σωστά, το αν βολεύτηκες να μην απαντήσεις λόγω και καλά "εκτός θέματος" ή αν αρνηθηκες στα ισα να μου απαντήσεις, μάλλον "ακουει" στην αρχη της απροσδιοριστιας, όπως λέει ο φίλος gianiss, άρα δεν μπορεί γίνει σχετικός λογος περι αυθαιρεσίας ή μη

      Κανεις λαθος !!!

      Δεν αποφευγω την απαντηση ...

      Με την τοποθετηση ομως του θεματος στη σωστη του βαση, το ερωτημα πρεπει να διατυπωθει εκ νεου ...

      Λοιπον ;

      Τι ακριβως ρωτας τωρα, επι του πραγματικου παντα και οχι θεωρητικα, με βαση τα δεδομενα οπως εχουν αναδιαμορφωθει ;
      _________________
      Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
      Επιστροφή στην κορυφή
      Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
      JollyRoger
      Πρύτανης


      Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
      Δημοσιεύσεις: 3610

      ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 8:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

      σαν να έχεις ένα δίκιο.. έτσι όπως το έχω θέσει εξαρτάται πολυ από παραμέτρους που βγήκαν εκτός θέματος
      Επιστροφή στην κορυφή
      Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
      JollyRoger
      Πρύτανης


      Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
      Δημοσιεύσεις: 3610

      ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 20, 2018 3:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

      Idea Idea

      σε ένα καφε, πλησιάζει μια τύπισσα περι τα 60...

      ζηταει λεφτά για να πάρει μια τυρόπιτα...

      στα 20μετρα (κυριολεξία), είναι ενας "γρήγορης-μικρογευματα"

      παω τα 10 μετρα προς τον γρήγορη και της λέω, ελα να σου παρω

      δεν έρχεται...

      θα ρθεις να σου παρω; ρωταω

      φερ' τη μου εδω, απαντάει

      οκ, εχασες! της απανταω

      γιατί; λέει

      ..... φεύγει......

      μου λενε, μόλις έφυγε, κάποια παιδια που πιναν καφε εκει δίπλα και είδαν το σκηνικό: ξέρεις ποσα ακίνητα έχει αυτή;

      λεω, πότε δεν ξέρεις, δεν αποκλείεται

      οχι, μου λέει, είναι γεγονός, την ξέρω... γιαυτό δεν ερχόταν και ήθελε να της την πας την τυρόπιτα!
      Επιστροφή στην κορυφή
      Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
      skapaneas
      Πρύτανης


      Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
      Δημοσιεύσεις: 12421
      Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

      ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 21, 2018 1:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                                ..... "Παντα δυνατα τω πιστευοντι" ( Μαρκ. θ, 23 ) .....

        Ο,τι "λαμπει" δεν ειναι χρυσος Twisted Evil


        .............. Ειναι δικαιωμα καθε νοημονος να πιστευει ο,τι θελει και ουδεις εχεφρων μπορει να υποδεικνυει σε άλλο νοημονα τι να πιστευει και τι οχι ..............
        _________________
        Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
        Επιστροφή στην κορυφή
        Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
        skapaneas
        Πρύτανης


        Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
        Δημοσιεύσεις: 12421
        Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

        ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2019 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                                  ..... "Παντα δυνατα τω πιστευοντι" ( Μαρκ. θ, 23 ) .....

          Idea Idea

          Ειπα να βγω μια βολτα, να παρω αερα, να περπατησω, και να "ξεμουδιασω"

          Και μιά και θα ΄βγαινα εξω, ειπα να παρω κι ενα λογαριασμο ... να παω στην τραπεζα πρωτα να τον πληρωσω

          Ετσι κι εγινε

          Πηγα στην τραπεζα

          "Πενηντα" ατομα στην ουρα

          Πηρα χαρτι προτεραιοτητας και περιμενα υπομονετικα τη σειρα μου

          Τα ταμεια με την ησυχια τους

          Αργα και ... βασανιστικα

          Κι εγω περιμενα οπως και δεκαδες άλλοι

          Αλλοτε καθισμενος σε μια θεση ...

          Και αλλοτε βολταροντας περα δωθε και πανω κατω ...

          Κι ας εβλεπα καποιους που περιμεναν οπως κι εγω να παρατηρουν απορημενοι

          Κι εκει που πηγαινα πανω κατω ( και περα δωθε, μη το ξεχναμε Twisted Evil ), αναρωτιομουνα :

          - Καλα, εγω περιμενω να πληρωσω το λογαριασμο που εχω στα χερια μου ...

          - Εμενα ομως ποιός θα μου πληρωσει τον πολυτιμο προσωπικο μου χρονο που ξοδευω απολυτως ασκοπα στην αναμονη ;


          .............. Ειναι δικαιωμα καθε νοημονος να πιστευει ο,τι θελει και ουδεις εχεφρων μπορει να υποδεικνυει σε άλλο νοημονα τι να πιστευει και τι οχι ..............
          _________________
          Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
          Επιστροφή στην κορυφή
          Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
          JollyRoger
          Πρύτανης


          Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
          Δημοσιεύσεις: 3610

          ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 04, 2019 2:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

          και που να δεις το κορυφαιο που καναν στην eurobank..

          εχουν μειωσει τα ταμεια, καιρο τωρα

          και εχουν ποτε 1 και ποτε 2 ατομα, και σου βγαζει χρονο αναμονης 15-30-45 λεπτα...

          εβαλαν λοιπον "εξυπνο" συστημα που μοιραζει νουμερα, το οποιο δεχεται και καρτα αν θες, και το οποιο οταν δει καρτα επαγγελματικου λογαριασμου, δινει σειρα αριθμου "Α", ενω οι κοινοι θνητοι παιρνουν σειρα "Β"...

          κι εκει που περιμενεις εσυ το επομενο νουμερο, αντι να αναψει πχ απο το Β9 το Β10 που κρατας, ξαφνικα αναβει το Α4, και σου μπαινει σφηνα ο αλλος
          Επιστροφή στην κορυφή
          Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
          skapaneas
          Πρύτανης


          Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
          Δημοσιεύσεις: 12421
          Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

          ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2019 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                                    ..... "Παντα δυνατα τω πιστευοντι" ( Μαρκ. θ, 23 ) .....

            Idea Idea

            Βγηκα το πρωϊ εξω για μια δουλεια

            Ανεβαινα στο αριστερο πεζοδρομιο του κεντρικου δρομου της περιοχης ...

            ... και εχοντας μπει στον παραδρομό του ...

            ... ετοιμαζομουνα να κοψω λοξα δεξια για να ξαναβγω στον κεντρικο ...

            ... οταν πηρε το ματι μου ενα τυπο ψηλο, αδυνατο και κακοντυμενο στο απεναντι πεζοδρομιο του παραδρομου ...

            ... που εψαχνε διερευνητικα με το ματι σκυμμενος πανω απο ενα καδο σκουπιδιων ...

            ... μουρμουριζοντας

            Μεχρι να φτασω στο υψος του παραδρομου που βρισκοταν αυτος ...

            ... ειχε τελειωσει την ερευνα του και γυριζοντας την πλατη στον καδο ...

            ... αρχισε να διασχιζει καθετα τον παραδρομο "κοβοντας" μου το δρομο

            Στο μεταξυ ειχα φτασει περιπου στα δυο μετρα κοντα ...

            ... και εβλεπα το ολο σκηνικο μεσα στο γενικο οπτικο μου πεδιο

            Προσπερνωντας τον σχεδον,

            γυριζει και μου λεει καθαροτατα, ευγενεστατα και με ηρεμο υφος : Μη με κοιταζετε γιατι βριζω

            Δεν μιλησα, δεν κοιταξα και συνεχισα το δρομο μου


            .............. Ειναι δικαιωμα καθε νοημονος να πιστευει ο,τι θελει και ουδεις εχεφρων μπορει να υποδεικνυει σε άλλο νοημονα τι να πιστευει και τι οχι ..............
            _________________
            Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
            Επιστροφή στην κορυφή
            Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
            JollyRoger
            Πρύτανης


            Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
            Δημοσιεύσεις: 3610

            ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2019 12:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

            ενδιαφερον θα ειχε, νομιζω, να τον κοιταγες, να βλεπαμε αν θα σε εβριζε χαχα
            _________________
            "επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
            Reboot!
            Επιστροφή στην κορυφή
            Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
            JollyRoger
            Πρύτανης


            Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
            Δημοσιεύσεις: 3610

            ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 09, 2019 4:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

            " Idea Idea "


            Κάθε πρωί άκουγαν όλοι στο χωριό το μικρό τσοπανόπουλο που έβγαζε τα πρόβατά του στη βοσκή…

            – Ντε, άντε ντεεεε…

            Τα φώναζε μέχρι που ν΄ ανέβουν στις πλαγιές με το δροσερό χορτάρι κι ύστερα τ΄ άφηνε να βοσκήσουν ήσυχα και κείνος καθόταν όλη μέρα μαζί τους, παίζοντας τη φλογέρα του.

            – Ε, χωριανοί τον ακούτε τον Μήτσο, τον μικρό βοσκό, τι ωραία που λαλεί το σουραύλι του;

            O κυρ Θύμιος έπινε τον καφέ του στο καφενείο του χωριού και καμάρωνε τον Μήτσο, που ήταν μικρανέψι του.

            – Μπράβο του, καλά τα κουμαντάρει τα πρόβατα, συμφωνούσαν σχολιάζοντας και οι υπόλοιποι συγχωριανοί.

            Οι μέρες όμως περνούσαν ολόιδια και ο μικρός βοσκός μας βαριόταν εκεί πάνω στην πλαγιά, επειδή δεν είχε κάτι άλλο να κάνει, παρέα με τα πρόβατα μέχρι να σουρουπώσει. Κι έτσι, μια μέρα του μπήκε μια πρωτότυπη ιδέα, όπως πίστευε.

            – Θα τρέχουν όλοι σαν τρελοί, θα σπάσουμε πλάκα μεγάλη!

            Είχε ξεκαρδιστεί στα γέλια μόνο που το σκεφτόταν: θα φώναζε να τον βοηθήσουν, γιατί τάχα ορμήσανε λύκοι στα πρόβατα. Κι αμέσως έβαλε σε εφαρμογή το σχέδιό του…

            – Τώρα να δεις δράση, μονολόγησε και…

            – Λύκος, λύκος στα πρόβατα! Τρεχάτε χωριανοί, βοήθειααα!

            Αλαφιασμένοι οι συγχωριανοί του σκαρφάλωσαν στην πλαγιά, μα βρήκαν τα πρόβατα να βόσκουν ήσυχα-ήσυχα και το τσοπανόπουλο να κρατάει την κοιλιά του από τα γέλια…

            – Σας την έφερα, σας την έφερα, χα χα χα χα….

            Σχεδόν έκλαιγε από τα γέλια ο μικρός βοσκός και χτυπιόταν καθισμένος στη μεγάλη πέτρα του βουνού.

            – Και σε είχα για σεβαστικό παιδί, τον πλησίασε αγριεμένα ο μπάρμπας του ο Θύμιος και οι άλλοι χωριανοί τον ακολουθούσαν φωνάζοντας. Κι όταν με το καλό κατέβηκαν ταλαιπωρημένοι στο χωριό, ο μικρός βοσκός έτριβε τα χέρια του για την «επιτυχία» του σχεδίου του.

            – Ούτε γάτα ούτε ζημιά, μονολογούσε …

            Και όπως καταλαβαίνετε το ξανάκανε και δεύτερη φορά…. Στα ψεύτικα ουρλιαχτά του κι αυτή τη φορά έτρεξαν οι συντοπίτες του να διώξουν τον… λύκο που έτρωγε τα πρόβατα…

            – Το παλιόπαιδο, δε βάζει μυαλό, φώναζαν αγριεμένοι και εξουθενωμένοι από τον ανήφορο του βουνού.

            – Θα την πατήσεις και να μου το θυμάσαι, του φώναξε με νόημα ο μπάρμπας του, ο κυρ Θύμιος καθώς τρανταζόταν ο βοσκός μας από τα γέλια!

            Έλα όμως που πραγματικά μια μέρα όρμησε ο λύκος στα πρόβατά του και κείνος έτρεχε κουτρουβαλώντας στην πλαγιά φωνάζοντας για βοήθεια! Κανείς όμως από τους συγχωριανούς του δεν του έδωσε σημασία και έτσι ο λύκος τα κατασπάραξε τα πρόβατα!

            – Ο ψεύτης δε γίνεται πιστευτός, ακόμα κι αν τύχει να λέει την αλήθεια, του είπε με νόημα ο κυρ Θύμιος, την άλλη μέρα, που καθόταν στην άκρη του χωριού κι έκλαιγε την κακή του τύχη.



            http://www.pemptousia.gr/2016/09/o-pseftis-voskos/
            _________________
            "επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
            Reboot!
            Επιστροφή στην κορυφή
            Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
            JollyRoger
            Πρύτανης


            Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
            Δημοσιεύσεις: 3610

            ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 20, 2019 2:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

            "Idea Idea"

            γνωστός λαχειοπωλης...

            -"πολλά εκατομμύρια μοιραζει το...."

            -"ποιος ξεχασε να πάρει παιδιά ;"
            _________________
            "επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
            Reboot!
            Επιστροφή στην κορυφή
            Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
            JollyRoger
            Πρύτανης


            Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
            Δημοσιεύσεις: 3610

            ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 21, 2019 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

            " Idea Idea "

            απο κουβεντα αυτες τις μερες με μια φιλη....


            λεει η φιλη:


            οταν ημουν μικρη, εφερε η γειτονισα ενα φαγητο ...
            επειδη δεν αρεσε στη μανα, το δωσανε στις κοτες...

            ερχεται η γειτονισα, και ρωταει... ωραιο το φαι;
            απανταει η μανα: πολυ ωραιο
            πεταγεται η φιλη: ψεμματα, ψεμματα!! ελατε να σας δειξω, ακομα το τρωνε οι κοτες!!!


            ρωταω: τελικα εσυ την πληρωσες;
            φιλη: ε βεβαια!
            _________________
            "επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
            Reboot!
            Επιστροφή στην κορυφή
            Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
            JollyRoger
            Πρύτανης


            Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
            Δημοσιεύσεις: 3610

            ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 22, 2019 4:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

            " Idea Idea "

            Μια φορά κι έναν καιρό, σε μια μακρινή χώρα, ζούσε ένας γκρινιάρης βασιλιάς. Κάθε μέρα ζητούσε από τους ράφτες του να του ράβουν καινούρια ρούχα για να εντυπωσιάζει τους υπηκόους του.

            Ύστερα από μερικά χρόνια όμως, οι ράφτες του δε μπορούσαν να σκεφτούν νέα σχέδια. Όταν τόλμησαν να του το πουν, ο βασιλιάς θύμωσε πάρα πολύ και άρχισε να τους φωνάζει:

            – Είστε τρελοί; Δε μπορώ να φοράω κάθε μέρα τα ίδια ρούχα!

            Την επόμενη μέρα, ο βασιλιάς έστειλε τους φρουρούς του να ξεχυθούν στους δρόμους και να διαλαλήσουν ότι όποιος του έφτιαχνε τα πιο πρωτότυπα ρούχα θα ανταμειβόταν γενναιόδωρα.

            Όλοι οι ράφτες της χώρας έβαλαν τα δυνατά τους για να τον ικανοποιήσουν, αλλά ο γκρινιάρης βασιλιάς τους έδιωχνε, γιατί έβρισκε πολύ συνηθισμένα τα ρούχα που του πρότειναν.

            Ώσπου μια μέρα έφτασαν στο παλάτι δυο νεαροί, που ζήτησαν να δουν το βασιλιά.

            – Μεγαλειότατε, ταξιδέψαμε από την Περσία μέχρι την όμορφη χώρα σας για να ικανοποιήσουμε την επιθυμία σας. Είμαστε δυο γνωστοί ράφτες και φτιάχνουμε ρούχα από ένα πολύ σπάνιο ύφασμα. Το ύφασμα αυτό μπορούν να το δουν μόνο οι έξυπνοι άνθρωποι!

            -Χμμ.. πολύ ενδιαφέρον. Έτσι θα μπορέσω να καταλάβω ποιοι από τους υπηκόους μου είναι έξυπνοι και ποιοι είναι χαζοί. Εντάξει, λοιπόν! Ξεκινήστε αμέσως το ράψιμο.

            …διέταξε ο βασιλιάς και τους έδωσε ένα μπαούλο γεμάτο χρυσά νομίσματα.

            Οι ράφτες όμως, ήταν στην πραγματικότητα δυο απατεώνες που είχαν κοροϊδέψει το βασιλιά. Έτσι, κάθισαν στον αργαλειό και άρχισαν να προσποιούνται ότι ράβουν τα καινούρια ρούχα του βασιλιά.

            Ύστερα από μερικές μέρες, ο βασιλιάς έστειλε τον έμπιστο σύμβουλό του να δει αν τα ρούχα του ήταν έτοιμα. Ο σύμβουλος κοίταζε και ξανακοίταζε τον αργαλειό, αλλά δεν έβλεπε τίποτα!

            Ο καημένος ο σύμβουλος δεν ήξερε τι να κάνει. Αν του έλεγε ότι δε μπορούσε να δει το ύφασμα, ο βασιλιάς θα νόμιζε ότι ήταν χαζός και θα τον έδιωχνε από το παλάτι. Έτσι, αποφάσισε να του πει ψέματα.

            – Μεγαλειότατε, δεν έχω ξαναδεί τόσο όμορφα ρούχα! Είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστείτε μόλις τα δείτε!

            Ο βασιλιάς χάρηκε τόσο πολύ με τα νέα, που έδωσε στους δυο πονηρούς ράφτες άλλο ένα μπαούλο με χρυσά νομίσματα.

            Ύστερα από λίγες μέρες, ο βασιλιάς έστειλε τον αξιωματικό της φρουράς του να ρωτήσει πότε θα ήταν έτοιμα τα καινούρια ρούχα του. Ο καημένος ο αξιωματικός κοίταζε και ξανακοίταζε τον αργαλειό, αλλά δεν έβλεπε το ύφασμα!

            Όταν γύρισε στην αίθουσα του θρόνου, ο αξιωματικός φοβόταν τόσο πολύ μήπως χάσει τη θέση του, που αναγκάστηκε να πει στο βασιλιά ότι τα καινούρια ρούχα του ήταν περίφημα!

            Ο βασιλιάς ήταν πολύ χαρούμενος, αλλά είχε αρχίσει να ανυπομονεί. Έτσι, αποφάσισε να επισκεφτεί τους ράφτες για να δει με τα ίδια του τα μάτια τα καινούρια του ρούχα.

            Όταν ο βασιλιάς μπήκε στο εργαστήριο, πλησίασε στον αργαλειό, κοίταξε, ξανακοίταξε, αλλά δεν είδε τίποτα!

            – Πως σας φαίνονται τα καινούρια σας ρούχα μεγαλειότατε; Δεν είναι υπέροχα;

            …τον ρώτησαν ο σύμβουλος και ο αξιωματικός.

            – Θεέ μου! Πως είναι δυνατόν; Γιατί δε βλέπω το ύφασμα; Μήπως είμαι χαζός;

            …σκέφτηκε ο βασιλιάς που είχε αρχίσει να ιδρώνει από τον φόβο του. Δε μπορούσε όμως να ομολογήσει την αλήθεια στους αυλικούς του!

            Τελικά ένα πρωί, οι δυο ράφτες επισκέφτηκαν το βασιλιά στο παλάτι για να του ανακοινώσουν ότι τα ρούχα του ήταν έτοιμα. Έπειτα, άνοιξαν μια τσάντα και προσποιήθηκαν ότι έβγαζαν από μέσα τα καινούρια ρούχα για να του τα δείξουν.

            – Πως σας φαίνονται μεγαλειότατε; Είμαστε σίγουροι ότι οι υπήκοοι σας θα μείνουν άφωνοι από θαυμασμό μόλις σας δουν μΆ αυτά τα ρούχα

            …είπαν οι απατεώνες.

            Οι δυο ράφτες τον βοήθησαν να βγάλει την στολή του και ο βασιλιάς άρχισε να προσποιείται ότι βάζει τα καινούρια του ρούχα κουνώντας τα χέρια και τα πόδια του.

            – Ω, είναι θαυμάσια! Και τόσο άνετα και δροσερά! Λοιπόν; Πως σας φαίνονται;

            …ρώτησε το σύμβουλο και τον αξιωματικό του που τον παρακολουθούσαν έκπληκτοι.

            – Είναι υπέροχα, μεγαλειότατε, και σας πηγαίνουν πάρα πολύ.

            …του απάντησαν φοβισμένοι.

            Έπειτα, ο βασιλιάς διέταξε να βγουν όλοι στους δρόμους για να θαυμάσουν τα καινούρια του ρούχα. Καθώς περνούσε ανάμεσα στους υπηκόους του, που είχαν μείνει άφωνοι, φώναζε καμαρώνοντας:

            – Μόνο όσοι είναι έξυπνοι μπορούν να δουν τα ρούχα μου!

            Και οι καημένοι οι άνθρωποι χειροκροτούσαν και φώναζαν ενθουσιασμένοι ότι τα καινούρια ρούχα του βασιλιά ήταν καταπληκτικά!

            Ξαφνικά όμως, μέσα από το πλήθος, πετάχτηκε ένα αγοράκι που πλησίασε το βασιλιά και άρχισε να φωνάζει:

            – Κοιτάξτε! Ο βασιλιάς βγήκε στο δρόμο γυμνός! Θα κρυώσει!

            Ο κόσμος ξέσπασε σε δυνατά γέλια και ο βασιλιάς μονολόγησε ντροπιασμένος:

            – Θεέ μου! Το παιδί έχει δίκιο! Είμαι γυμνός! Οι δυο ράφτες με κορόιδεψαν!

            Έπειτα πήρε στην αγκαλιά του το αγοράκι, ανέβηκε βιαστικά στο άλογο του και κάλπασε προς το παλάτι.

            Όλοι νόμιζαν ότι ο βασιλιάς θα σκότωνε το καημένο το παιδί που τον έκανε ρεζίλι. Το επόμενο πρωινό, όμως, ο βασιλιάς κάλεσε το σύμβουλο και τον αξιωματικό του και τους είπε:

            – Αυτό το αγοράκι είναι πολύ έξυπνο και ειλικρινές. Δε φοβήθηκε να μου πει την αλήθεια. ΓιΆ αυτό θέλω να το ανταμείψετε με πολλά δώρα και να στείλετε μερικά σακιά χρυσές λύρες στους φτωχούς γονείς του!

            Και από εκείνη τη μέρα ο βασιλιάς σταμάτησε να ασχολείται με τα ρούχα του και άρχισε να κυβερνά τη χώρα του δίκαια και σοφά!


            https://paramythades.org/2012/09/22/%CF%84%CE%B1-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC/
            _________________
            "επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
            Reboot!
            Επιστροφή στην κορυφή
            Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
            Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
            Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
            Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
            Σελίδα 3 από 3

             
            Μετάβαση στη:  
            Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
            Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
            Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
            Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
            Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





            Μηχανισμός forum: PHPBB

            © filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

            Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center