Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΙΣΤΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 75, 76, 77  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η πίστη έχει δύο όψεις. Δύο στάδια. Στο πρώτο στάδιο, στοχεύει στην άντληση ουσίας από εκεί που η γνώση δεν έχει διεισδύσει: γνωρίζω ότι δεν μπορώ να γνωρίσω σχετικά με το τάδε θέμα, και γνωρίζοντας αυτό, δεν προσμένω από τη γνώση αλλά προσμένω, προσδοκώ, από την πίστη. Στο δεύτερο στάδιο, το πιο "προχωρημένο", η πίστη αποκτά και αντικείμενο -χρησιμοποιώ τον όρο αντικείμενο σε αντιδιαστολή με το υποκείμενο- και καταλήγουμε συνήθως στη θρησκεία: ο θεός υποκαθιστά το μη γνωστέο. Το άγνωστο αντικείμενο αποκτά και υποκείμενο. Το οποίο υποκείμενο πρέπει από τη μια να είναι γνωστό γιατί έτσι αποκτά βάση η πίστη, από την άλλη να είναι άγνωστο γιατί έτσι η πίστη πρέπει να παραμένει πίστη. Αυτό συνιστά και τον βασικό παραλογισμό της θρησκείας.

Εκτιμώ ότι ο θεματοθέτης έθεσε το θέμα στην πρώτη του εκδοχή. Πριν προχωρήσουμε στο 2ο στάδιο, να δούμε το 1ο. Να ανιχνεύσουμε τη διαδρομή της πίστης. Και ξαφνικά μπουκάρει ένας ταύρος μέσα στο υαλοπωλείο:

"Δηλαδή ο χρόνος είναι πεπερασμένος; Άρα υπάρχει το μηδέν!"

Η ποιότητα αυτού του φιλοσοφικού προβληματισμού μού θύμισε την ποιότητα ενός άλλου: ο ΟΤΕ είναι οργανισμός, το δέντρο είναι οργανισμός, άρα ο ΟΤΕ είναι δέντρο.

Προσπάθησα να δω πώς ο Ουλιάδης αντιλήφθηκε το θέμα έτσι όπως τέθηκε. Σιωπή και από εκεί.

Αυθόρμητε, κατάλαβα πώς το έθεσες; Ή μήπως λαθεύω;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 10:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χρόνος=αιωνιότητα.

Οποιαδήποτε άλλη εκδοχή εισάγει παραλογισμό ,όπως έδειξα, και παράλογη πίστη.

Κι αυτό δεν αφορά μόνο την Κοσμολογία αλλά και την ανθρωπολογία:η ίδια η φύση των εννοιών στον άνθρωπο είναι η γενίκευσή τους πέρα απ' το εδώ και τώρα,κάθε έννοια είναι ένα απειροσύνολο.

Αυτά τα απειροσύνολα μπορεί να είναι εμπειρικά,μαθηματικά ή φανταστικά (χωρίς κανένα λογικό ή εμπειρικό αντίκρυσμα).Στις 2 πρώτες περιπτώσεις μιλάμε για πίστη=εμπειρική ή λογική πιθανότητα να συμβεί κάτι ενώ στην τρίτη για πίστη=μαγεία. (βλ. ταύρους εκεί που δεν υπάρχουν)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χρόνος - αιωνιότητα, λοιπόν, οκ ταύρε, το έδειξες, έτσι; Και επειδή το έδειξες θα πρέπει έτσι να είναι; Απέδειξέ μου πρώτα ότι το απειροσύνολό σου δεν είναι φανταστικό.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Η πίστη έχει δύο όψεις. Δύο στάδια. Στο πρώτο στάδιο, στοχεύει στην άντληση ουσίας από εκεί που η γνώση δεν έχει διεισδύσει: γνωρίζω ότι δεν μπορώ να γνωρίσω σχετικά με το τάδε θέμα, και γνωρίζοντας αυτό, δεν προσμένω από τη γνώση αλλά προσμένω, προσδοκώ, από την πίστη. Στο δεύτερο στάδιο, το πιο "προχωρημένο", η πίστη αποκτά και αντικείμενο -χρησιμοποιώ τον όρο αντικείμενο σε αντιδιαστολή με το υποκείμενο- και καταλήγουμε συνήθως στη θρησκεία: ο θεός υποκαθιστά το μη γνωστέο. Το άγνωστο αντικείμενο αποκτά και υποκείμενο. Το οποίο υποκείμενο πρέπει από τη μια να είναι γνωστό γιατί έτσι αποκτά βάση η πίστη, από την άλλη να είναι άγνωστο γιατί έτσι η πίστη πρέπει να παραμένει πίστη. Αυτό συνιστά και τον βασικό παραλογισμό της θρησκείας.

Εκτιμώ ότι ο θεματοθέτης έθεσε το θέμα στην πρώτη του εκδοχή. Πριν προχωρήσουμε στο 2ο στάδιο, να δούμε το 1ο. Να ανιχνεύσουμε τη διαδρομή της πίστης. Και ξαφνικά μπουκάρει ένας ταύρος μέσα στο υαλοπωλείο:

"Δηλαδή ο χρόνος είναι πεπερασμένος; Άρα υπάρχει το μηδέν!"

Η ποιότητα αυτού του φιλοσοφικού προβληματισμού μού θύμισε την ποιότητα ενός άλλου: ο ΟΤΕ είναι οργανισμός, το δέντρο είναι οργανισμός, άρα ο ΟΤΕ είναι δέντρο.

Προσπάθησα να δω πώς ο Ουλιάδης αντιλήφθηκε το θέμα έτσι όπως τέθηκε. Σιωπή και από εκεί.

Αυθόρμητε, κατάλαβα πώς το έθεσες; Ή μήπως λαθεύω;



Στο πρώτο στάδιο είσαι μέσα στο μυαλό μου .


Στο δεύτερο δεν είναι απαραίτητο να καταλήξει ένα άτομο στην θρησκεία .
Ναι μπορεί να καταλήξει εκεί ,μπορεί όμως και έχει τουλάχιστον και μια άλλη επιλογή .
Να συλλέξει πληροφορίες & στοιχεία από κάποιες θρησκείες ,η αν μπορεί από όλες .
Αυτά επιβάλλεται να προσπαθήσει να τα υλοποιήσει στην καθημερινότητα του .
Θα κρατήσει φυσικά μονάχα εκείνα τα στοιχεία τα οποία τον χρησιμεύουν και τα υπόλοιπα θα τα πετάξει στα σκουπίδια .
Μιλάμε για ατομικό επίπεδο διερεύνησης και πραγμάτωσης .


Δηλαδή ότι για μένα π.χ απέδωσε ,στον ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ μπορεί να αποτύχει παταγωδώς.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Απόπειρα ορισμών.

Αφού μιλάς για γνώση, η πίστη πού κολλάει; Η πίστη προϋποθέτει την άγνοια. Όπου υπάρχει γνώση δεν υπάρχει πίστη.

Αιωνιότητα, π.χ. Άγνοια χρόνου. Αν κατανοήσεις το χρόνο, αιωνιότητα τέλος, δεν έχεο νόημα.


Συμφωνώ , αν κατανοήσω την έννοια του χρόνου ,μέσα στον οποίο κινούμε & εξελίσσομαι τουλάχιστον από την γέννηση μου μέχρι σήμερα ,η αιωνιότητα θα μου ήταν άχρηστη …..,,,,,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Χρόνος - αιωνιότητα, λοιπόν, οκ ταύρε, το έδειξες, έτσι; Και επειδή το έδειξες θα πρέπει έτσι να είναι; Απέδειξέ μου πρώτα ότι το απειροσύνολό σου δεν είναι φανταστικό.


1. Πώς αλλιώς θα μπορούσε να είναι; Να υπάρχει το μηδέν κι εκ του μηδενός να ξεπηδούν ταύροι;

2.ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ:δεν μπορείς να φτιάξεις ταύρο εκ του μηδενός ούτε και να τον μετατρέψεις σε μηδέν.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:


Συμφωνώ , αν κατανοήσω την έννοια του χρόνου ,μέσα στον οποίο κινούμε & εξελίσσομαι τουλάχιστον από την γέννηση μου μέχρι σήμερα ,η αιωνιότητα θα μου ήταν άχρηστη …..,,,,,,


Δηλαδή,αφού η επιστήμη υπερβαίνει την προσωπική μας ζωή, θα κατανοήσεις τον χρόνο έξω απ' την επιστήμη!

Ε,τότε,δεν θα σου είναι μόνο η αιωνιότητα άχρηστη αλλά και η επιστήμη!

(η αποθέωση της new age μαγικής σκέψης)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

νεοφωτιστη αρχη λειτουργίας:


ουδεν υπάρχει ακατανόητο στον νεοφωτιστο

ότι καταλαβαινει ο νεοφωτιστος έτσι είναι

αν κάτι δεν το καταλάβει ο νεοφωτιστος, σίγουρα αυτός που το λέει είναι πλανεμενος

όταν εντοπίζεται πλανεμενος, είναι τέτοια η ανιδιοτέλεια του νεοφωτιστου που γίνεται θυσία για να υποδεικνύει, και να υποδεικνύει, και να υποδεικνύει....... .... .... .... και να υποδεικνύει.... και να υποδεικνύει.....


Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προσωπικές χυδαιότητες λόγω μαγικών φαντασιώσεων ότι η αλήθεια είναι προσωπική.

Γνωστά αυτά!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χαχαχα μμμμμεγαλε!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
gianiss έγραψε:
Ποιο το... αυγό , ποια η ....κότα?

Τι σε κάνεις να πιστεύεις ότι υπάρχει σχέση αυγού-κόττας ανάμεσα σε αυτά τα δύο;


Η αναφορά μου για το “αυγό και την κότα” , έγινε σε δική σου ερμηνεία προέλευση / έννοια της λέξης “πίστη” , ως “εμπιστοσύνη” σε κάτι, και όχι τυφλή παραδοχή (χωρίς λογική εξήγηση) σε κάτι .
Σου εξήγησα – κόντρα στα λεξικά σου- πως ή λέξη “εμπιστοσύνη” , προέρχεται από την λέξη “πίστη” και το ρήμα “πιστεύω”, που σημαίνει “τυφλή παραδοχή” , χωρίς λογική σε κάτι.
¨Ως εκ τούτου , σε καμιά περίπτωση η “πίστη” δεν μπορεί να συμβάλει στην γνώση
Εσύ διάβαζε τα λεξικά σου , και αυτά να .... “πιστεύεις” .
Όσον αφορά την εξήγηση του νεοφώτιστου για τον χρόνο που οφείλει να νοείται αιώνιος, και είναι σωστή αντίληψη , καθότι διαφορετικά θα είχε μιαν αρχή , κάτι αδιανόητο
Σωστά λοιπόν στα λέει ο νεοφώτιστος

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γνωστά και τα γελάκια πριν και μετά τη χυδαιότητα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Γνωστά και τα γελάκια πριν και μετά τη χυδαιότητα!

σ αυτό μάλλον οφειλω να δεχτω την πείρα σου

Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένα απ' τα γνωρίσματα της μαγικής σκέψης είναι και η επιλεκτική αντίληψη,αφαιρεί ό,τι δεν την βολεύει και βολεύεται στον θρόνο της,ανίδεη και χορτάτη !


Ξεβολέψου,λοιπόν,η αλήθεια είναι πιο υπέροχη απ' τα όνειρά σου!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 03, 2019 2:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

έχεις ακούσει την έκφραση : κατουρα και λίγο.... μην μονο... ?

Mr. Green
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 75, 76, 77  Επόμενο
Σελίδα 3 από 77

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center