Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ιστοριες καθημερινες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 3:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κάπως έτσι "κάνει την δουλειά του" ο κόσμος Sad

αναρωτιέμαι όμως, σύμφωνα με την κουβέντα πάνω στην προηγούμενη ιστορία, αν οι μαστορηδες (που μάλλον αυθαιρεσία - και με την νομική έννοια - εκαναν με το τοιχακι εξ αρχής), θα ήταν ηθικα οκ, κατά την γνώμη σου, αν χωρίς να περιμένουν απάντηση (όπως δεν ρώτησαν πριν χτίσουν) αφηναν 1000 ευρώ για την καλη σας (και εσου ως γείτονα) πραξη να δεχτείτε την αυθαιρεσία τους

(ξέρεις ε, αν είναι σε δημόσιο χώρο πχ δρόμο, και γινει καταγγελία στην πολεοδομία, έχει προστιμο ανέγερσης και δεν ξέρω σίγουρα αν μετά, αυτή τη στιγμή έχει πρόστιμο συντήρησης ή πρωτόκολλο κατεδάφισης, και δεν ξέρω κι αν έχει ποινικες κυρώσεις ο καταστηματιας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 5:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

..... "Παντα δυνατα τω πιστευοντι" ( Μαρκ. θ, 23 ) .....

JollyRoger έγραψε:
    κάπως έτσι "κάνει την δουλειά του" ο κόσμος Sad

αναρωτιέμαι όμως, σύμφωνα με την κουβέντα πάνω στην προηγούμενη ιστορία, αν οι μαστορηδες (που μάλλον αυθαιρεσία - και με την νομική έννοια - εκαναν με το τοιχακι εξ αρχής), θα ήταν ηθικα οκ, κατά την γνώμη σου, αν χωρίς να περιμένουν απάντηση (όπως δεν ρώτησαν πριν χτίσουν) αφηναν 1000 ευρώ για την καλη σας (και εσου ως γείτονα) πραξη να δεχτείτε την αυθαιρεσία τους

(ξέρεις ε, αν είναι σε δημόσιο χώρο πχ δρόμο, και γινει καταγγελία στην πολεοδομία, έχει προστιμο ανέγερσης και δεν ξέρω σίγουρα αν μετά, αυτή τη στιγμή έχει πρόστιμο συντήρησης ή πρωτόκολλο κατεδάφισης, και δεν ξέρω κι αν έχει ποινικες κυρώσεις ο καταστηματιας)

JollyRoger

Η παρεμβαση σου, πριν κανεις την προσθηκη με την παρενθεση στο τελος, με προβληματισε σε ενα δυο σημεια ...

Και πριν σου απαντησω, κατεβηκα κατω στο καταστημα για να παρω πληροφοριες

Η καταγραφη που αποτελει την ιστορια, ειναι ο,τι ειδα

Απο τους ιδιοκτητες του καταστηματος λοιπον εμαθα οτι,
    τελικα το τοιχιο δεν ειναι δικη τους κατασκευη
    Και παρεπιπτοντως ( μόνο ) οριοθετει και το δικο τους ελευθερο χωρο μπροστα στην πολυκατοικια
    Εξ ου και η παρανοηση μου που καταγραφεται στην ιστορια ...
    ... οτι η κατασκευη του τοιχιου δηλαδη ηταν μετα απο δικη τους αποφαση

Σκοπος του τοιχιου αυτου,
    οπως εμαθα επιπλεον,
    ειναι να περασει απο κει ο αγωγος του φυσικου αεριου προς την πολυκατοικια ολοκληρη ...
    ... λογω του οτι ενας απο τους ενοικους της αποφασισε να εγκαταστησει στο διαμερισμα του φυσικο αεριο

Στη συνεχεια πηγα στο διαχειριστη της πολυκατοικιας,
    για να πληροφορηθω τα περι νομιμοτητος αυτης της κατασκευης ...
    ... και απο αυτον εμαθα οτι ...
    ... η σχετικη νομοθεσια περι του φυσικου αεριου στις πολυκατοικιες ...
    ... επιτρεπει αυτου του τυπου τις κατασκευες για τους αγωγους του

Αυτα, προς αποκαταστση της αληθειας πασης περι του τοιχιου Twisted Evil Mr. Green

Ετσι λοιπον,
    η μόνη αυθαιρεσια που μενει ...
    ... ειναι αυτη που εχω καταγραψει ως αξιοπροσεχτο καθημερινο γεγονος,
    του μπαζωματος του ρειθρου στο δρομο,
    η οποία βεβαια αυθαιρεσια δεν αφορα τους περιοικους αλλά το δημο
    JollyRoger
    Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 7:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σωστά, το αν βολεύτηκες να μην απαντήσεις λόγω και καλά "εκτός θέματος" ή αν αρνηθηκες στα ισα να μου απαντήσεις, μάλλον "ακουει" στην αρχη της απροσδιοριστιας, όπως λέει ο φίλος gianiss, άρα δεν μπορεί γίνει σχετικός λογος περι αυθαιρεσίας ή μη
    Επιστροφή στην κορυφή
    skapaneas
    Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 7:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

..... "Παντα δυνατα τω πιστευοντι" ( Μαρκ. θ, 23 ) .....

JollyRoger έγραψε:
      σωστά, το αν βολεύτηκες να μην απαντήσεις λόγω και καλά "εκτός θέματος" ή αν αρνηθηκες στα ισα να μου απαντήσεις, μάλλον "ακουει" στην αρχη της απροσδιοριστιας, όπως λέει ο φίλος gianiss, άρα δεν μπορεί γίνει σχετικός λογος περι αυθαιρεσίας ή μη

Κανεις λαθος !!!

Δεν αποφευγω την απαντηση ...

Με την τοποθετηση ομως του θεματος στη σωστη του βαση, το ερωτημα πρεπει να διατυπωθει εκ νεου ...

Λοιπον ;

Τι ακριβως ρωτας τωρα, επι του πραγματικου παντα και οχι θεωρητικα, με βαση τα δεδομενα οπως εχουν αναδιαμορφωθει ;
      JollyRoger
      Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 04, 2018 8:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σαν να έχεις ένα δίκιο.. έτσι όπως το έχω θέσει εξαρτάται πολυ από παραμέτρους που βγήκαν εκτός θέματος
      Επιστροφή στην κορυφή
      Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
      Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
      Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
      Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
      Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
      Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
      Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
      Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
      Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center