Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πέθανε ο Θεός;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 19, 20, 21
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 30, 2018 8:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

georgemaus έγραψε:

Όσο για τα χαμένα της αρχαιοελληνικής γραμματείας, το ποσοστό που αναφέρεις δεν έχει μάλλον καμιά σχέση με την πραγματικότητα και έγινε από κάποιους ηλίθιους φανατικούς οι οποίοι δεν είχαν καμιά σχέση με την αληθινή ουσία του χριστιανισμού. Ηλίθιοι και φανατικοί υπάρχουν παντού, είναι αλήθεια...



Σήμερα αυτή η φάρα συγκυβερνάει τον ελλαδικό χώρο, τους ραγιάδες .
Τι σχέση έχουν όλοι αυτοί με τον χριστό & την διδασκαλία του ?

Δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν είναι η ιδέα του χριστού που πολεμάνε όλοι εδώ μέσα στο φόρουμ (εκτός από τον Σκαπανέα ) ,αλλά ο τρόπος υλοποίησης & πραγμάτωσης της ιδέας ?
Αυτός δεν σου δείχνει τι έχει αντιληφθεί ο Νεοέλληνας από τον χριστό ?
Εκτός και αν δεν ζεις στον ελλαδικό χώρο .
Η μαζί τους είσαι ,η εναντίον τους ,ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει ,σε δημόσια κουβέντα .


Εγώ έβγαλα συμπέρασμα για τον χαρακτήρα σου και φυσικά το δήλωσα , για έναν και μοναδικό και απλούστατο λόγο …,
Επιχειρηματολογώ όπως λέει και ο Σκαπανέας :
1. Χάθηκε ο κόσμος βρε αδελφέ ,να μας μιλήσεις για τις βιωματικές εμπειρίες του πνευματικού πλούτου που αποκόμισες μελετώντας τον χριστό ;;; ???
2. Δεν αναφέρθηκες ούτε μια φορά στον ιδρυτή ,παρά μονάχα και αποκλειστικά στον χριστιανισμό τυχαίο ???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 30, 2018 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

George, george, μη εικη περι των μεγιστων συμβαλλομεθα. Αυτό το αρχαίο δεν το βρήκες σε κανέναν χριστιανό συγγραφέα; Κάποια στιγμή ίσως κάτσω να αναλύσω τα νέα που έγραψες, προς το παρόν απλά κατέληξα στο συμπέρασμα, με τα μέχρι τούδε, ότι είσαι ένας ενδιαφέρων, κατά τα άλλα, βερμπαλιστής. Το παιχνίδι με τις λέξεις το παίζεις καλά.

Χριστιανός δεν είσαι. Με το ειδικό βάρος που έχει προσλάβει ο όρος από την... ιστορία - ασχέτως με τον ορισμό που γουστάρεις ή όχι εσύ ή εγώ. Πρόσεξε όμως φίλε τους χριστιανούς, υπάρχουν κάποιοι ανάμεσά τους που είναι πολύ ύπουλα επικίνδυνοι με τους αιρετικούς, τζιχαντιστές που θα θελήσουν να σού κόψουν το κεφάλι, μιλάμε για ψυχοπαθείς κανονικούς. Να προσέχεις.

Έχεις ένα δικό σου δρόμο, ιδιαίτερο, νομίζω έχεις μπερδέματα, είσαι μπερδμένη περίπτωση, μην ανησυχείς! δεν τρέχει τίποτα, ο καθείς και μια περίπτωση στην τελική, καλή συνέχεια. Smile

ΥΣ. Κάτι τελευταίο, αυτός ο "χριστός" μονάχα χριστιανός δεν ήταν... ακόμα μια βρωμιά χριστιανική η οικειοποίησή του, αλλα΄ίσως τα πούμε άλλη φορά.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 30, 2018 9:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Eυχαριστώ όλους τους φίλους για την κουβέντα. Ειπώθηκαν κάποια πράγματα. Πολλά επίσης δεν ειπώθηκαν. Εδώ δεν υπάρχει νικητής. Κι ό, τι είπαμε νερό κι αλάτι. Να είστε καλά όλοι σας.

Εις το επανιδείν...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 31, 2018 6:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

georgemaus έγραψε:
Eυχαριστώ όλους τους φίλους για την κουβέντα. Ειπώθηκαν κάποια πράγματα. Πολλά επίσης δεν ειπώθηκαν. Εδώ δεν υπάρχει νικητής. Κι ό, τι είπαμε νερό κι αλάτι. Να είστε καλά όλοι σας.

Εις το επανιδείν...

georgemaus

Αυτο ηταν ;

Τελειωσε η συζητηση ;

Δεν θα μας πεις τι αποκομισες ;

Το ρεζουμέ ...

Ή αν θελεις το σκοπο για τον οποία ξεκινησες τη συγκεκριμενη "αντιπαραθεση", αν βεβαια πιστευεις οντως στο θεο, οπως αφηνεις να εννοηθει ...

Γιατι εβαλες την "ατακα" του Νιτσε σε δημοσιο διαλογο, αν ησουν βεβαιος οτι ειχε λαθος ;

Οφειλεις, κατα τη γνωμη μου, να μας πεις τη θεση σου για το Νιτσε μεσα απο το πρισμα αυτου που ειπε με τη βεβαιοτητα πλεον και τη σιγουρια και τη καθαροτητα που σου εμπνεει η δικη σου θεση ως προς το θεο Smile .. Cool
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
georgemaus
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 712

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 31, 2018 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέα φίλε μου δεν έχει νόημα να συνεχίσει αυτή η κουβέντα. Πρέπει να ξέρει κανείς πότε πρέπει να αποχωρεί από μια κουβέντα. Είναι μια τέχνη κι αυτό. Αν συνεχίσουμε θα γυρνάμε γύρω από το ίδιο σημείο. Τα βασικά που ήταν να ειπωθούν ειπώθηκαν απ' όλες τις πλευρές. Θέλω να πιστεύω ότι κάτι κερδίσαμε όλοι απ' αυτήν την κουβέντα. Οπότε τα λέμε σε άλλη θεματική... Smile
Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 01, 2018 10:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                            .... Το κλειδι της ζωης ειναι το μη αντικαταστασιμο ....

georgemaus έγραψε:
Σκαπανέα φίλε μου δεν έχει νόημα να συνεχίσει αυτή η κουβέντα. Πρέπει να ξέρει κανείς πότε πρέπει να αποχωρεί από μια κουβέντα. Είναι μια τέχνη κι αυτό. Αν συνεχίσουμε θα γυρνάμε γύρω από το ίδιο σημείο. Τα βασικά που ήταν να ειπωθούν ειπώθηκαν απ' όλες τις πλευρές. Θέλω να πιστεύω ότι κάτι κερδίσαμε όλοι απ' αυτήν την κουβέντα. Οπότε τα λέμε σε άλλη θεματική... Smile
Σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή!

Βασικα συμφωνω ...

Εδω ομως ειναι ειδικη περιπτωση ...
Δεν προκειται για αποχωρηση,
αλλά για κλεισιμο της συζητησης,
μιά και εσυ την ξεκινησες Cool

Αν εσυ θεωρεις οτι το κλεισιμο δεν συνεπαγεται ανακεφαλαιωση,
αφου οπως ειπα εσυ που την ξεκινησες αναγγελεις το τελος της
και δεν την αφηνεις να "κλεισει" απο μονη της με την σιωπη απο ολους τους μετεχοντες,

τοτε ...

... εγω ειμαι αυτος που ...

... αποχωρω Smile
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 03, 2018 5:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέθανε ο Θεός; Απάντηση με Συμπερίληψη

georgemaus έγραψε:
Σύμφωνα με τον Νίτσε, ο Θεός πέθανε.
Συμφωνείτε;;


Μπααα, πού να πεθάνει αυτός, έτσι εύκολα πεθαίνουν οι θεοί νομίζεις; Βασικά δε νομίζω πως μπορούν να πεθάνουν, γιατί λέμε άλλωστε πως είναι αθάνατοι; Ούτε και οι άλλοι θεοί που και καλά σκότωσε ο χριστιανικός θεός πέθαναν πραγματικά, έτσι είχε πει ο νίτσε, πως τους είπε ένα αστείο, αυτοί άρχισαν να γελούν ώσπου έσκασαν τελικά και πέθαναν από τα γέλια. Το αστείο που τους είπε ήτανε πως μόνο ένας θεός υπάρχει και αυτός είναι ο ίδιος, αυτός ο χριστιανικός, το οποίο είναι όντως αστείο αν το καλοσκεφτεί κανείς, ίσως όχι τόσο αστείο για να πεθάνει κανείς από τα γέλια, αλλά μάλλον οι θεοί έχουν άλλη αίσθηση του χιούμορ από εμάς τους ανθρώπους, ποιος ξέρει. Είχε κυνηγήσει λοιπόν που λέτε, και είχε εξοντώσει μπόλικους από τους άλλους θεούς, αρχαίους και νεότερους, ο θεός των χριστιανών. Αυτοί οι λίγοι που έμειναν κρύβονταν και δεν έμεναν στα ανοιχτά να πολεμήσουν, κάναν κάτι σαν ανταρτοπόλεμο, hit and run. τότε ο θεός των χριστιανών σκέφτηκε να τους αφήσει, αφού δεν τον πολυενοχλούσαν. αλλά μετά το μετάνοιωσε, γιατί σου λέει δε γίνεται, όλο και κάποια μαλακία θα κάνουνε, και άλλωστε παίζει να ανασυνταχθούν και να μου τη φέρουνε εκεί που δεν το περιμένω, there can be only one! αλλά πώς θα τους σκοτώσω από τη στιγμή που κρύβονται; έτσι λοιπόν τους είπε το παραπάνω αστείο και τους τελείωσε και αυτούς τους τελευταίους. πολύ μετά, αιώνες μετά, ήρθε ο νίτσε και βρήκε τον θεό των χριστιανών κατάκοιτο. του μίλησε, δεν απάντησε, του φώναξε, τίποτα. τον πλησίασε και τον σκούντησε πηδώντας μακριά. καμιά αντίδραση. τον ξαναπλησίασε και τον αφουγκράστηκε να δει αν αναπνέει. κανένα σημείο ζωής. μετά άρχισε να ουρλιάζει μέσα στο αυτί του, τίποτε. και τέλος σκαρφάλωσε πάνω του και άρχισε να χοροπηδά με μανία στο σώμα του. τίποτα τίποτα τίποτα. ε σου λέει, πέθανε αυτός, τι διάολο, μετά από όλα αυτά κάποια αντίδραση, έστω και μικρή, θα υπήρχε αν ήταν ζωντανός, άρα πέθανε. και μετά ο νίτσε, σαν καλός ντετέκτιβ που ήτανε, ξεκίνησε να βρει τα αίτια του θανάτου του, ώσπου οι έρευνές του τον οδήγησαν στο ότι ο άνθρωπος τον σκότωσε. αλλά τρίχες τελικά ήταν όλα αυτά, δεν είχε πεθάνει, δεν ξέρω γιατί δεν αντιδρούσε στις προκλήσεις του νίτσε, μπορεί να κοιμότανε, να βαριότανε να ασχοληθεί με ένα ανθρωπάκι, να το έπαιζε νεκρός για τους λόγους του, ξέρω και γω. ε κάποια στιγμή τον τσάντισε πολύ ο νίτσε, και τον εγάμησε. γενικά δεν είναι να πολυπαίζουμε και να πολυασχολούμαστε με τους θεούς εμείς οι ανθρώποι, μπορεί να παίξει μαλακία! και βέβαια κανένας θεός δεν πεθαίνει, δεν μπορεί να πεθάνει, το πολύ πολύ να γίνει τόσο αδύναμος που η ύπαρξή του να είναι μη υπολογίσιμη στα τεκταινόμενα. αυτό νομίζω πως πάθανε και οι αρχαίοι οι θεοί, αλλά μπορεί στο μέλλον να δυναμώσουνε ξανά, ίσως με τον ίδιο τρόπο που πεθάνανε, με κάποιο δυνατό και καλό αστείο δηλαδή, αντίστοιχο του άλλου, το γέλιο και νεκρούς ανασταίνει, που λένε! χεχε Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 22, 2019 3:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

νομιζω αυτος συμφωνει με τον νιτσε χαχα

https://www.youtube.com/watch?v=8r-e2NDSTuE
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 19, 20, 21
Σελίδα 21 από 21

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center