Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Σχετικά με τον Αμβρόσιο!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 27, 2018 1:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Σχετικά με τον Αμβρόσιο! Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz




Δημοσιεύθηκαν πολλά αυτές τις ημέρες για την συμφορά που έπληξε τους συνανθρώπους μας στην Αττική. Μόνο πληροφοριακά θα σας πω ότι έχουν αναληφθεί πρωτοβουλίες και δράσεις ώστε άνθρωποι με μεγάλη οικονομική δυναμικότητα και εταιρείες με ισχύ και αποθεματικά, να συνεισφέρουν για την ανακούφιση όσων υποφέρουν' χωρίς η βοήθεια τους να γίνει θήραμα στα δόντια του αδηφάγου ελληνικού Κράτους...

Κάτι για τον "άγιο" Αμβρόσιο και τις ευγενείς δηλώσεις του:

Έχω και πιο παλιά γράψει ότι γεννήθηκα και γαλουχήθηκα σαν Καθολική αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου υπήρξα αγνωστικίστρια.
Μόνο τα τελευταία χρόνια δέχθηκα την αλήθεια της Ορθοδοξίας και ανήκω ολόψυχα σε αυτήν.
Με όλο τον σεβασμό στον γέροντα Ιεράρχη για την ιδιότητά του, νομίζω ότι προσφέρει πολύ αρνητικές υπηρεσίες στην Εκκλησία και την Θρησκεία που δηλώνει ότι υπηρετεί, επιλέγοντας την προβολή προσωπικού φανατισμού' που δεν συνάδει κατά κανένα τρόπο με τα διδάγματα του Θεάνθρωπου.
Τέτοιες προσωπικότητες είναι που δημιούργησαν τον αρνητισμό απέναντι στο πραγματικό ανθρωπιστικό μήνυμα της Ορθοδοξίας.
Το τραγικό και αστείο συνάμα είναι ότι αυτές οι ίδιες συμπεριφορές υπήρξαν ιστορικά και τα πρότυπα επάνω στα οποία καλλιεργήθηκαν οι μεγάλες μορφές των "αντίπαλων"??? αθεϊστικών υποτίθεται πολιτικών δογμάτων - που στην πραγματικότητα έχουν όλα τα χαρακτηριστικά θρησκευτικών κλειστών κοινωνιών φανατικών φονταμεντελιστών.
Έτσι πρόχειρα να υπενθυμίσω ότι ο πασίγνωστος Ιωσήφ Τζουγκασβίλι υπήρξε άριστος μαθητής θρησκευτικού σεμιναρίου εκπαίδευσης υποψήφιων ιερωμένων, πριν να στραφεί στην μετέπειτα δραστηριότητά του σαν ληστής, εκβιαστής, τρομοκράτης και τελικά πολιτικός ηγέτης και δικτάτορας με το όνομα Στάλιν.





Evil or Very Mad Evil or Very Mad Confused Evil or Very Mad Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 27, 2018 11:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΙΡΕΘΕΙ Ο ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 27, 2018 11:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΡΟΣ ΑΜΒΡΟΣΙΟ:"ΣΚΑΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!"
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 28, 2018 5:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είναι η εξαίρεση. Επισήμως η υποταγή στον σουλτάνο και το πάρσιμο της πόλης ήταν νουθεσια θεου προς το γένος.


Για τον συντροφο σήφη δε θα τσιμπήσω
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 28, 2018 10:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπήρξαν πολλοί ιερωμένοι που μπήκαν στην επανάσταση κι αυτά που λέει ο Αμβρόσιος τα θεωρούν μπούρδες!

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1:%CE%9A%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF_%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_1821
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 28, 2018 1:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πράγματι υπήρχαν. Για κάθε κληρικό που αγωνίστηκε υπήρχαν 10 που πολέμησαν την επανάστα.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 29, 2018 8:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι κατώτεροι ιερείς δεν είχαν ιδιαίτερους λόγους να πολεμήσουν την επανάσταση,φτωχοί άνθρωποι ήταν που βίωναν το δράμα του λαού κι εκ των πραγμάτων συντάσσονταν μαζί του.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center