Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Όταν ο χρόνος σταματά
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 08, 2018 2:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Όταν ο χρόνος σταματά Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:

“Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. That's relativity.”

― Albert Einstein


Σε αυτό το κείμενο θα επιχειρήσω να εξηγήσω γιατί κάποιες φορές βιώνουμε το χρόνο με διαφορετικό ρυθμό.
Δυστυχώς ένα τμήμα της λογικής μου βασίζεται σε μια προσωπική εμπειρία η οποία είναι σχεδόν αδύνατη να περιγραφεί με λέξεις.

Τα παρακάτω αποτελούν μια μη ολοκληρωμένη θεωρία, ανοιχτή προς κριτική.

Όπως λέει και ο Albert, ο βιωματικός χρόνος κυλάει πιο γρήγορα όταν περνάς καλά και πιο αργά όταν είσαι σε κατάσταση δυσφορίας. Πολλοί θεωρούν αυτή τη χρονική απόκλιση ως μια ψευδαίσθηση και ένας από αυτούς ήμουν κι εγώ, αλλά όχι πλέον.

Ο λόγος που έπαψα να είμαι ένας από αυτούς είναι επειδή βίωσα αυτή τη χρονική διαφορά σε τόσο μεγάλο βαθμό, που δεν θα μπορούσα να το φανταστώ αν δεν τη βίωνα. Το αποκορύφωμα έγινε όταν ο χρόνος έμοιαζε να σταμάτησε, δηλαδή η μια μονάδα χρόνου στον πραγματικό κόσμο(έστω δευτερόλεπτο) φάνταζε ως άπειρος βιωματικός χρόνος (time loop).
Όταν ήμουν σε εκείνη την κατάσταση, είχα δύο επιλογές. Μπορούσα να μείνω εκει για άπειρο χρόνο ή να επιλέξω να πάω στο επόμενο δευτερόλεπτο του πραγματικού χρόνου. Αυτή η δυνατότητα μου έδινε την αίσθηση ότι ήμουν κυρίαρχος του χρόνου. Επίσης, μου χάρισε την εξής γνώση:

Ο τρόπος με τον οποίον μπορούσα να πάω στο επόμενο δευτερόλεπτο, ήταν να εναρμονιστώ με την κατάσταση που βίωνα.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ με ένα παράδειγμα από την καθημερινότητα μου.
Αν κάποιος κάνει διαλογισμό και εστιάσει στο μηδέν θα παρατηρήσει ότι ο χρόνος περνάει πολύ πιο γρήγορα. Δηλαδή η μια ώρα θα φαίνεται σαν μερικά λεπτά. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή χάνεται το σημείο αναφοράς της μέτρησης του χρόνου. Ο τρόπος για να το πετύχεις είναι να έχεις καλή εστίαση ώστε να μπορέσεις να εναρμονιστείς σε μια συγκεκριμένη κατάσταση, να έρθεις σε μια ισορροπία ή καλύτερα να συντονιστείς.

Είναι λογικό να πει κανείς ότι δεν θέλει να βιώνει αρνητικά συναισθήματα αλλά μόνο θετικά. Αυτό σημαίνει ότι όταν κάποιος βιώνει ένα αρνητικό συναίσθημα, δεν θα εστιάσει πάνω σε αυτό γιατί δεν θέλει να τον επηρεάσει, θέλει απλά να το ξεχάσει.
Ενώ αυτό έχει κάποια λογική βάση, κρύβει μια τεράστια παγίδα. Η παγίδα είναι ότι αν δώσουμε μικρότερη εστίαση, θα αργήσουμε να εναρμονιστούμε με την κατάσταση που βιώνουμε οπότε θα αυξηθεί ο βιωματικός χρόνος.
Αντίστοιχα, όταν βιώνουμε ένα θετικό συναίσθημα, θα δώσουμε όλη μας την εστίαση για να βιώσουμε αυτό το συναίσθημα όσο πιο έντονα μπορούμε, με αποτέλεσμα ο βιωματικός χρόνος να φαντάζει απειροελάχιστος.

Πόσο συνειδητό έλεγχο έχουμε πάνω σε αυτή τη λειτουργία; Αυτό πιστεύω ότι έχει να κάνει με το πόσο εκπαιδευμένο υποσυνείδητο έχει ο καθένας. Επειδή η λογική του να αποφύγουμε κάτι το αρνητικό φαντάζει σωστή, το υποσυνείδητο μας την θεωρεί ως δεδομένη, οπότε οι περισσότεροι έχουμε μικρό συνειδητό έλεγχο.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Tesla στις Τετ Νοέ 27, 2019 7:43 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 08, 2018 5:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                  Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει = ... = ( Χ^3 ) = β.β.β.2.0.2.β.β.β

Θα ηταν πιο ευκολο να παρακολουθησω τι ακριβως λες,
αν "οριζες" και τι εννοεις λεγοντας χρονος

      Εικαζω οτι, εκ της μετοχης του ορου στο θεμα σου, εκλαμβανεις το χρονο ως "κατι" που "τρεχει"

      Κι αρα ως μια ρεουσα διαδοχη "πραγματων"

      Αν λοιπον ειναι ετσι,
      τοτε γιατι αυτη η ρεουσα διαδοχη πραγματων να μην ειναι δυνατον να επιβραθυνθει ή και να ανασταλει ακομα ...
      ... με την εν δυναμει δυνατοτητα φυσικα αυτης της ροης ακομα και να αντιστροφει ;

Με αυτη την προσεγγιση,
το θεμα δεν ειναι η ταχυτητα του χρονου,
αλλά η φυση των "πραγματων" που ρεουν,
και αρα η ουσια του χρονου,
καθως και οι συνθηκες που επιτρεπουν την κατα βουληση μεταβολη της ταχυτητας ροης "τους" απο τους νοημονες ...

... διοτι μόνο οι νοημονες εχουν συναισθηση του χρονου

Οπως και να εχει λοιπον το θεμα,
πιστευω οτι ο χρονος βασιζεται στην κβαντικη μορφη υπαρξης της ενεργειας ...

... και αποτελει τη συναισθηση,
την καταγραφομενη στη συνειδηση των νοημόνων,
της δια του φυσικου τους σωματος διελευσης της αει ρεουσας προς καθε κατευθυνση συμπαντικης ενεργειας


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 08, 2018 11:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια ισοδύναμη εμπειρία πολλών είναι σε κάποια όνειρα στα οποία θες να κάνεις κάτι αλλά είναι αδύνατον να το πετύχεις,σαν κάποια μαγική δύναμη να σ' εμποδίζει,π.χ. θες να φωνάξεις αλλά μένεις ακίνητος και παγιδευμένος.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην πραγματικότητα,π.χ. στον ξαφνικό τρόμο.

Ο χρόνος εδώ δρα διχασμένος:

α)ερήμην του υποκειμένου ως απόλυτη αντικειμενικότητα μιας αναπόδραστης μοίρας.

β)ως "άπειρος βιωματικός χρόνος" ,κατά τον οποίο κυριαρχεί η άρνηση της αναπόδραστης πραγματικότητας.

Η μια διάσταση δεν νοείται ανεξάρτητη της άλλης:αυτό που λες ότι θα μπορούσες να επιλέξεις να μείνεις εκεί για άπειρο χρόνο είναι μια σκέψη που πατάει με το ένα πόδι της στον αντικειμενικό χρόνο και με το άλλο στον υποκειμενικό.

Η παντελής υιοθέτηση της πρώτης επιλογής θα οδηγούσε στον φόβο της απόλυτης άρνησης ελέγχου των γεγονότων (διότι το υποκείμενο μετατρέπεται σε αντικείμενο χωρίς βούληση,βλ. μαζοχισμό) ενώ η άλλη στον φόβο της απόλυτης αποδοχής της παντοδυναμίας του υποκειμένου (διότι η βούληση σε μια τέτοια εκδοχή θα αντιμετωπίσει την απόλυτη μοναξιά του σολιψισμού,βλ. σχιζοφρένεια).

Γι' αυτό και τελικά η ορθότερη επιλογή είναι η μέση λύση:το επόμενο δευτερόλεπτο δεν έρχεται επειδή εναρμονίζομαι με την προηγούμενη κατάσταση αλλά επειδή εναρμονίζομαι με την διττή φύση του χρόνου (αντικειμενική-υποκειμενική) και δρω ως υποκείμενο που ανακαλύπτει το νόημά του στην αντικειμενικότητα.

Αλλιώς θα εξαφανιστώ ή στην πραγματικότητα ή στις φαντασιώσεις μου.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 09, 2018 2:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Όταν ο χρόνος σταματά Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ με ένα παράδειγμα από την καθημερινότητα μου.
Αν κάποιος κάνει διαλογισμό και εστιάσει στο μηδέν θα παρατηρήσει ότι ο χρόνος περνάει πολύ πιο γρήγορα. Δηλαδή η μια ώρα θα φαίνεται σαν μερικά λεπτά. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή χάνεται το σημείο αναφοράς της μέτρησης του χρόνου. Ο τρόπος για να το πετύχεις είναι να έχεις καλή εστίαση ώστε να μπορέσεις να εναρμονιστείς σε μια συγκεκριμένη κατάσταση, να έρθεις σε μια ισορροπία ή καλύτερα να συντονιστείς.


Παράθεση:
Είναι λογικό να πει κανείς ότι δεν θέλει να βιώνει αρνητικά συναισθήματα αλλά μόνο θετικά. Αυτό σημαίνει ότι όταν κάποιος βιώνει ένα αρνητικό συναίσθημα, δεν θα εστιάσει πάνω σε αυτό γιατί δεν θέλει να τον επηρεάσει, θέλει απλά να το ξεχάσει.
Ενώ αυτό έχει κάποια λογική βάση, κρύβει μια τεράστια παγίδα. Η παγίδα είναι ότι αν δώσουμε μικρότερη εστίαση, θα αργήσουμε να εναρμονιστούμε με την κατάσταση που βιώνουμε οπότε θα αυξηθεί ο βιωματικός χρόνος.
Αντίστοιχα, όταν βιώνουμε ένα θετικό συναίσθημα, θα δώσουμε όλη μας την εστίαση για να βιώσουμε αυτό το συναίσθημα όσο πιο έντονα μπορούμε, με αποτέλεσμα ο βιωματικός χρόνος να φαντάζει απειροελάχιστος.



Βάση της λογικής σειράς που έχεις υιοθετήσει αν κάποιος έχει ένα πρόβλημα να λύσει και εστιάσει σε αυτό ο βιωματικός (πραγματικός) χρόνος που απαιτείται θα αυξηθεί. Με βάση τη λογική αυτή, λοιπόν, αυτό που πραγματικά θα γίνει είναι να βουλιάξει μέσα στο ίδιο το πρόβλημα χάνοντας έτσι σε πραγματικό χρόνο και μη καταφέρνοντας ίσως να λύσει το ίδιο το πρόβλημα. Αν όταν εστιάζεις σε κάτι, όπως σωστά ανέφερες με τον διαλογισμό, ο χρόνος φαντάζει απειροελάχιστος αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ περισσότερος... τότε χάνεις σε πραγματικό χρόνο είτε μιλάμε για θετική είτε για αρνητική κατάσταση. Άρα την αίσθηση του χρόνου μπορούμε να την αντιληφθούμε τόσο υποκειμενικά όσο κι αντικειμενικά. Αυτό,όμως, νομίζω είναι κάτι που ο νους μας μπορεί να διαχωρίσει σχετικά εύκολα. Εγώ την απλή εξήγηση που θα δώσω σε αυτό είναι οτι όταν ασχολούμαστε με κάτι έντονα επειδή ο εγκέφαλος εστιάζει σε αυτό, ίσως να απομονώνει άλλες λειτουργίες, όπως αυτή της αντικειμενικής αίσθησης του χρόνου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 09, 2018 5:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεγονός:κοιμόμαστε και ξυπνάμε μια προκαθορισμένη ώρα (αντικειμενικός χρόνος). Ταυτόχρονα βιώνουμε τον αντικειμενικό χρόνο του ύπνου ως χρόνο που περνάει γρήγορα.

Α. Εφαρμογή της ερμηνείας tesla: επειδή στον ύπνο εναρμονιζόμαστε (=εστιάζουμε πλήρως) με την ανάγκη για ανάπαυση (θετική κατάσταση) ο χρόνος περνάει γρήγορα και τελικά περνάμε στην επόμενη φάση,του ξυπνήματος.

Ερώτημα :Στο μεγαλύτερο μέρος του ύπνου δεν εστιάζουμε σε τίποτα ή τουλάχιστον έτσι μας φαίνεται όταν ξυπνάμε.Πώς γίνεται ,λοιπόν,η εναρμόνιση και ξυπνάμε στον αντικειμενικό χρόνο;

Β. Εφαρμογή της ερμηνείας timestotimes: στον ύπνο ασχολούμαστε έντονα με κάτι και η αντικειμενική αίσθηση του χρόνου απομονώνεται.

Ερώτημα: με τι ακριβώς ασχολούμαστε και δεν το έχω πάρει είδηση ακόμα; Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 09, 2018 6:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Γεγονός:κοιμόμαστε και ξυπνάμε μια προκαθορισμένη ώρα (αντικειμενικός χρόνος). Ταυτόχρονα βιώνουμε τον αντικειμενικό χρόνο του ύπνου ως χρόνο που περνάει γρήγορα.


Β. Εφαρμογή της ερμηνείας timestotimes: στον ύπνο ασχολούμαστε έντονα με κάτι και η αντικειμενική αίσθηση του χρόνου απομονώνεται.

Ερώτημα: με τι ακριβώς ασχολούμαστε και δεν το έχω πάρει είδηση ακόμα; Laughing


Με παραισθησιογoνα, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια.

Εφαρμογη ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΥ: ο χρονος κυλαει οχι επειδη δεν εναρμονιζομαστε μαζι του αλλα επειδη εναρμονιζομαστε με τη διττη του φυση.

Ερωτημα: εσυ οταν κοιμασαι ασχολεισαι εντονα με κατι ή οι αισθησεις σου ειναι σε καταστολη; 😛

Σημειωση: ο υπνος ειναι φυσικη και αυτοματη λειτουργια ενω ο διαλογισμος αυθυποβολη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mars
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 218

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 09, 2018 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Όταν ο χρόνος σταματά Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:


Πόσο συνειδητό έλεγχο έχουμε πάνω σε αυτή τη λειτουργία; Αυτό πιστεύω ότι έχει να κάνει με το πόσο εκπαιδευμένο υποσυνείδητο έχει ο καθένας. Επειδή η λογική του να αποφύγουμε κάτι το αρνητικό φαντάζει σωστή, το υποσυνείδητο μας την θεωρεί ως δεδομένη, οπότε οι περισσότεροι έχουμε μικρό συνειδητό έλεγχο.


Να θέσω κάποιες ερωτήσεις;

-Τι είναι χρόνος και πότε σταματά;

-Πόσα τα είδη του χρόνου όπως εμείς τον αντιλαμβανόμαστε;

-Τι είναι συνείδηση;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 09, 2018 8:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:

Με παραισθησιογoνα, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια.

Εφαρμογη ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΥ: ο χρονος κυλαει οχι επειδη δεν εναρμονιζομαστε μαζι του αλλα επειδη εναρμονιζομαστε με τη διττη του φυση.

Ερωτημα: εσυ οταν κοιμασαι ασχολεισαι εντονα με κατι ή οι αισθησεις σου ειναι σε καταστολη; 😛

Σημειωση: ο υπνος ειναι φυσικη και αυτοματη λειτουργια ενω ο διαλογισμος αυθυποβολη.


Τα όνειρα εννοείς;Η αντικειμενική τους διάρκεια είναι πολύ μικρή.Ωστόσο ,ας υποθέσουμε ότι λαμβάνουμε υπόψιν την υποκειμενική τους διάρκεια,οπότε κρατούν "όλη τη νύχτα"...σύμφωνα με την ερμηνεία σου θα έπρεπε να έχει απομονωθεί ο αντικειμενικός χρόνος...γιατί ,λοιπόν,ξυπνάμε αυτόματα για να κάνουμε μια δουλειά την ώρα που πρέπει;

Η "δική μου" ερμηνεία πιο αναλυτικά είναι ότι μπορούμε ταυτόχρονα να κοιτάζουμε τα δυο ρολόγια (υποκειμενικό και αντικειμενικό) κι αυτό είναι εφικτό γιατί ο εαυτός μας αναδύθηκε απ' την άρνηση της αρχέγονης φαντασιωτικής κατάστασης της πλήρους παντοδυναμίας (έμβρυο-μητέρα) ,που εκπροσωπεί τον άπειρο υποκειμενικό χρόνο του tesla,ενώ ταυτόχρονα όντας εδώ και τώρα αντιμετωπίζουμε την άρνηση της πραγματικότητας να την ελέγξουμε πλήρως ,μια κατάσταση που οδηγεί στο αντικειμενικό βίωμα του πεπερασμένου χρόνου των πεπερασμένων δυνατοτήτων μας.

Εφαρμογή:ο ύπνος ,λοιπόν,οδηγείται στην αφύπνιση την ώρα που πρέπει γιατί τα όνειρα εξυπηρετούν τους φόβους και τις επιθυμίες μας σχετικά με την πραγματικότητα,δεν υπάρχει δυνατότητα συνειδητής επιστροφής στην απόλυτη φαντασίωση της κατάργησης του εγώ και του άπειρου βιωματικού χρόνου της αρχέγονης παντοδυναμίας. Βλέπουμε όνειρα για να ξυπνήσουμε καλύτερα προσαρμοσμένοι,ακόμα κι αν αυτά είναι τρομακτικά !

Συμπερασματικά,κάθε διαφοροποίηση του αντικειμενικού χρόνου ως υποκειμενικό βίωμα είναι δυνατή επειδή η συνείδησή μας υπάρχει ως επιθυμία της πραγματικότητας (ο χρόνος κυλάει γρήγορα σαν να μην υπάρχει Εγώ,όπως στον ύπνο) ή ως άρνησή της (ο χρόνος κυλάει αργά σαν να εμποδίζεται απ' το Εγώ που "βαραίνει" απ' τα εμπόδια) .
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 09, 2018 10:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι δεν εννοώ τα όνειρα, εννοώ τον ύπνο σαν ξεκούραση του πνεύματος σε αντιδιαστολή με το μηδέν που πρέπει να φτάσει ο διαλογιζόμενος για να ξεκουράσει/αποφορτίσει το πνεύμα του. Αλλά ναι.. θα μπορούσε κανείς να εκλάβει τα όνειρα ως ένα καλό παράδειγμα. Η ελευθερία, λοιπόν, των ονείρων ξεκουράζει κατά κάποιο τρόπο. Δεν ξεχνάμε όμως ότι όλο αυτό λειτουργεί υποσυνείδητα είτε αυτό αφορά στον ύπνο μας, είτε στο ξύπνιο μας. Μόνο, λοιπόν, όταν ξυπνήσουμε αντιλαμβανόμαστε οτι είδαμε κάποιο όνειρο ενώ, ταυτόχρονα, στον ύπνο μας έχουμε την έννοια να ξυπνήσουμε για να πάμε στη δουλειά (για παράδειγμα). Το υποσυνείδητο λοιπόν απο ότι φαίνεται δουλεύει παντώς καιρού. Γι αυτό και μπορούμε να ξεχωρίζουμε το αντικειμενικό από το υποκειμενικό. Τι δλδ είναι αυτό που θα θέλαμε σε αντίθεση με αυτό που πραγματικά έχουμε. Μπορούμε να κοιτάζουμε δύο ρολόγια ταυτόχρονα? Ναι μπορούμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 10, 2018 8:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να μπορεί,όμως,το υποσυνείδητο να κοιτάζει ταυτόχρονα τον αντικειμενικό χρόνο καθώς και τον υποκειμενικό των ονείρων,θα πρέπει αυτές οι δυο διαδικασίες να έχουν κάτι κοινό:το κοινό είναι ότι τα όνειρα υπάρχουν για να προσαρμοζόμαστε καλύτερα στην πραγματικότητα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 10, 2018 10:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε ενα μεγαλο βαθμο, ναι, εχουν αυτη την ιδιοτητα. Το σημειο που ξυπναμε και προσπαθουμε να καταλαβουμε/εξηγησουμε τι ονειρευτηκαμε ειναι και η στιγμη που συνειδητα πλεον αναγνωριζουμε τον λογο που το ονειρευτηκαμε. π.χ. ειδα οτι ειχα παει διακοπες, αρα χρειαζομαι διακοπες ή ειδα κατι ασχημο, αρα ειμαι αγχωμενος/η (αυτα τα συναισθηματα/αναγκες τα αναφερω ως συνεπειες πραγματικων καταστασεων κι οχι μεμονομενα). Ομως δεν θα εδινα στα ονειρα αυτη και μονο τη καθολικη σημασια. Πολλες φορες, για παραδειγμα, δεν θυμομαστε τα ονειρα μας. Επειδη τα ονειρα λειτουργουν υποσυνειδητα και δεν ελεγχεται η λειτουργια τους παντα απο το συνειδητο μας κομματι, ειμαι λιγο επιφυλακτικη στο να τους δωσω αυτη την εννοια μονο.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την timestotimes στις Τρι Ιούλ 10, 2018 10:52 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 10, 2018 10:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ακόμα και τ' απωθημένα όνειρα ικανοποιούν συμβολικά τις επιθυμίες που η πραγματικότητα απαγορεύει.Έτσι παρόλο που δεν τα θυμόμαστε τον στόχο τους τον πέτυχαν:να φέρουν έναν συμβιβασμό ανάμεσα στις επιθυμίες και την πραγματικότητα προς όφελος της τελευταίας. (όλοι θυμόμαστε όνειρα που όταν ξυπνήσαμε δεν τα γνωρίζαμε και κάτι στη διάρκεια της ημέρας τα ανέσυρε απ' το υποσυνείδητο)

Φυσικά,και το άτομο ικανοποιείται αλλά όχι άμεσα,συμβολικά ώστε να μην τρελαθεί απ' το βάρος του Υπερεγώ. Και όποιος δεν τρελαίνεται,είναι προσαρμοσμένος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 10, 2018 12:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ακόμα και τ' απωθημένα όνειρα ικανοποιούν συμβολικά τις επιθυμίες που η πραγματικότητα απαγορεύει.Έτσι παρόλο που δεν τα θυμόμαστε τον στόχο τους τον πέτυχαν:να φέρουν έναν συμβιβασμό ανάμεσα στις επιθυμίες και την πραγματικότητα προς όφελος της τελευταίας. (όλοι θυμόμαστε όνειρα που όταν ξυπνήσαμε δεν τα γνωρίζαμε και κάτι στη διάρκεια της ημέρας τα ανέσυρε απ' το υποσυνείδητο)
.


Δεν διαφωνουμε σ' αυτο, αλλου ειναι η ενσταση μου. Λεω απλα οτι δεν ονειρευομαστε μονο οταν εχουμε να αντιμετωπισουμε μια κατασταση, ενα συναισθημα ή ενα αποθημενο.. Αλλα και σε στιγμες που το ονειρο δεν συνδεεται με τιποτα απο τα παραπανω. Τοτε μπορει να δει κανεις στο ονειρο μονο μια φυσικη λειτουργια χωρις καμια συνδεση με καποια αλλη αιτια.

Παράθεση:
Φυσικά,και το άτομο ικανοποιείται αλλά όχι άμεσα,συμβολικά ώστε να μην τρελαθεί απ' το βάρος του Υπερεγώ. Και όποιος δεν τρελαίνεται,είναι προσαρμοσμένος


Ωραιο αυτο και πολυ αληθινο! Και θα κανω ερωτηση: Σε αυτη τη βαση δεν θα μπορουσαμε να πουμε οτι για να μην φτανουν στα δυο ακρα το υπερεγω ή ο απολυτος συμβιβασμος, το ονειρο λειτουργει εξισοροπιστικα? Και η κριση τι ρολο παιζει σε αυτο? Η κριση δεν ειναι αυτη που επιλεγει τι μπορει να γινει πραγματικοτητα και τι θα μεινει στη σφαιρα του ονειρου? Σαν εικασια το θετω και οχι σαν δεδομενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 10, 2018 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένα παράδειγμα "φυσικού ονείρου";

Η κρίση εισέρχεται με το Εγώ,τη λογική και την πνευματική μας καλλιέργεια να γνωρίζουμε τον κόσμο και τον εαυτό μας. Και ,βέβαια, το Εγώ είναι φορέας κάποιων πολιτιστικών αξιών που στρέφονται περισσότερο ή λιγότερο προς την ελευθερία.

Απόλυτη ελευθερία,όμως,δεν υπάρχει.Ο πολιτισμός για να υπάρχει χρειάζεται να απαγορεύει την πλήρη εξουσία των ενστίκτων.Γι' αυτό πάντα θα υπάρχουν όνειρα,το περιεχόμενό τους θ' αλλάζει ή το ειδικό τους βάρος,δηλαδή κατά πόσον αφήνουν περισσότερη ελευθερία δράσης στο άτομο να ικανοποιεί άμεσα τις ανάγκες του.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 10, 2018 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενα "φυσικο ονειρο" .. χμμ.. θα σου πω ενα παλιο που μου ειχε κανει εντυπωση. Μια ασκοπη περιπλανηση σε αγνωστα μερη οπου συναντουσα αγνωστους ανθρωπους. Κατι φαινεται βεβαια πως εψαχνα, αλλα δεν ηταν καθολου ξεκαθαρο, ουτε και εγινε (ξεκαθαρο). Ασχετο με την πραγματικοτητα, ονειρο, τουλαχιστον εκεινη τη περιοδο.

Απολυτη ελευθερια, οχι, δεν υπαρχει. Υπαρχουν ομως στιγμες απολυτης ελευθεριας. Συνηθως λιγες αλλα πολυτιμες. Υπαρχουν βεβαια και τα ονειρα, οπως ανεφερες παραπανω, προς αμεση ικανοποιηση. Ειναι κι αυτος ενας τροπος..


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την timestotimes στις Τρι Ιούλ 10, 2018 1:54 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 1 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center