Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΤΙ ΕΜΠΟΔΙ/ΖΕΙ/ΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 53, 54, 55  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 03, 2018 9:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                        Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Ως υλική πραγματικότητα αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μου ,
ενέργειες από άγνωστες δυνάμεις ,
οι οποίες εκδηλώνονται
στο δυαδικό μας περιβάλλον
ως δεδομένα ,
με άπειρα χαρακτηριστικά γνωρίσματα .

Οι αισθησεις ειναι οργανικες λειτουργιες, πως λες οτι αντιλαμβανονται ;
( Οι αισθησεις δεν εχουν νοηση )

Αν οι δυναμεις ειναι αγνωστες, πως τις ξερεις και τις αναφερεις ;
( Κατα τη γνωμη μου, δεν προκειται για δυναμεις, αλλά για καποια "άλλα πραγματα" )

Τι σημαινει δυαδικο περιβαλλον ;

Τι θεωρεις δεδομενα ;
( Μαλλον αναφερεσαι σε διαμορφωσεις του περιβαλλοντος που οφειλονται αποκλειστικα και μόνο στις ... δυναμεις )

Αφου τα γνωρισματα τα αποκαλεις χαρακτηριστικα, ( αρα ), αυτα αποτελουν διαγνώσιμα στοιχεια ( ιδιοτητες συγκεκριμενες ) του περιβαλλοντος τοτε γιατι λες οτι ειναι απειρα ;


σημειωση
εννοειται οτι και εσυ μπορεις να ρωτησεις ο,τι θες ( στον ορισμο που δινω της υλης, στην προηγουμενη δημοσιευση μου ) και να παρεις τις καταλληλες διευκρινισεις ...
... οπως αρμοζει σε μια συζητηση που γινεται με καλες προθεσεις

γιατι μόνο ετσι μπορουμε να βγαλουμε μια ακρη σε ο,τι λεμε


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 04, 2018 9:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Οι αισθησεις ειναι οργανικες λειτουργιες, πως λες οτι αντιλαμβανονται ;
( Οι αισθησεις δεν εχουν νοηση )

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Ευχαριστώ για την επισήμανση ,διόρθωση : Ως υλική πραγματικότητα αντιλαμβάνεται το μυαλό μου ,ενέργειες από άγνωστες δυνάμεις ,
οι οποίες εκδηλώνονται
στο δυαδικό μας περιβάλλον
ως δεδομένα ,
με άπειρα χαρακτηριστικά γνωρίσματα .


Αν οι δυναμεις ειναι αγνωστες, πως τις ξερεις και τις αναφερεις ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Αναφέρονται και περιγράφονται στα 24 βιβλία της Αλίκη Μπέιλη.

Τι σημαινει δυαδικο περιβαλλον ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Το Φυσικό πεδίο,δηλαδή o χώρος όπου αντιλαμβανόμαστε μονάχα τις 3 διαστάσεις ,μήκος, πλάτος & ύψος.

Τι θεωρεις δεδομενα ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ:Οτιδήποτε ξεπερνάει τα σύνορα αντίληψης της διάνοιας μου.


Αφου τα γνωρισματα τα αποκαλεις χαρακτηριστικα, ( αρα ), αυτα αποτελουν διαγνώσιμα στοιχεια ( ιδιοτητες συγκεκριμενες ) του περιβαλλοντος τοτε γιατι λες οτι ειναι απειρα ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Αυτά που ο νους μας αντιλαμβάνεται ναι .Πέρα από τα σύνορα αντίληψης του ,τα δεδομένα παραμένουν άγνωστα ..,και τα άγνωστα είναι πολύ περισσότερα από τα γνωστά .

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 04, 2018 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Υλη ειναι ο,τι αντιλαμβανομαστε δια των αισθησεων






Αν παραμείνουμε σε αυτήν την απλή διατύπωση ,αφήνουμε περιθώρια παρερμηνείας ,επειδή συνήθως το κάθε άτομο αντιλαμβάνεται δια των αισθήσεων ,κάτι διαφορετικό .
Επομένως για μένα θα ήταν εποικοδομητικό να διευκρινήσεις το τι αντιλαμβάνεται ο Νους ,η διάνοια σου ,στις πληροφορίες που προσκομίζουν τα 5 αισθητήρια όργανα ,ερχόμενα σε επαφή με την ύλη ....,η να προσπαθήσεις να την περιγράψεις .

Το να προτείνω κάτι δεν σημαίνει φυσικά ότι και εσύ το βλέπεις ως εποικοδομητικό αυτό που προτείνω ,ώστε να μπεις σε αυτήν την διαδικασία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 04, 2018 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:


1.Αν οι δυναμεις ειναι αγνωστες, πως τις ξερεις και τις αναφερεις ;
( Κατα τη γνωμη μου, δεν προκειται για δυναμεις, αλλά για καποια "άλλα πραγματα" )



2.Τι θεωρεις δεδομενα ;
( Μαλλον αναφερεσαι σε διαμορφωσεις του περιβαλλοντος που οφειλονται αποκλειστικα και μόνο στις ... δυναμεις )



1. Ποια είναι αυτά τα άλλα πράγματα ??????
2.Ναι .Δεν μπορούμε όμως να αντιληφθούμε ακόμη τον τρόπο με τον οποίο ενεργούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 04, 2018 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                        Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Οι αισθησεις ειναι οργανικες λειτουργιες, πως λες οτι αντιλαμβανονται ;
( Οι αισθησεις δεν εχουν νοηση )

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Ευχαριστώ για την επισήμανση ,διόρθωση : Ως υλική πραγματικότητα αντιλαμβάνεται το μυαλό μου ,ενέργειες από άγνωστες δυνάμεις ,
οι οποίες εκδηλώνονται
στο δυαδικό μας περιβάλλον
ως δεδομένα ,
με άπειρα χαρακτηριστικά γνωρίσματα .


Αν οι δυναμεις ειναι αγνωστες, πως τις ξερεις και τις αναφερεις ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Αναφέρονται και περιγράφονται στα 24 βιβλία της Αλίκη Μπέιλη.

Τα βιβλια της Μπεϊλη σταματησα να τα διαβαζω πριν απο 35 ( τριαντα πεντε ) χρονια περιπου
Οχι βεβαια γιατι εμαθα ο,τι λενε ...
Αλλά γιατι ( μαλλον ) πηρα τις πληροφοριες που μου ηταν χρησιμες απο αυτα ( οπως συμβαινει και πρεπει να συμβαινει με καθε βιβλιο που μελεταμε ) και συνεχισα τις μελετες μου σε άλλες πηγες

Ωστοσο, οφειλω να παρατηρησω οτι, αν στον ορισμο που σου ζητησα για την υλη, χρησιμοποιεις πληροφοριες απο άλλους, τοτε ο ορισμος δεν ειναι δικος σου και δεν μπορουμε να συζητησουμε πανω σε αυτον

Ο αντιστοιχος ορισμος που σου εδωσα εγω ( τον οποίο βρισκεις απλο ) προερχεται απο μενα και μόνο απο μενα ( εξ ου και ο χαρακτηρισμος σου )


Τι σημαινει δυαδικο περιβαλλον ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Το Φυσικό πεδίο,δηλαδή o χώρος όπου αντιλαμβανόμαστε μονάχα τις 3 διαστάσεις ,μήκος, πλάτος & ύψος.

Τι θεωρεις δεδομενα ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ:Οτιδήποτε ξεπερνάει τα σύνορα αντίληψης της διάνοιας μου.


Αφου τα γνωρισματα τα αποκαλεις χαρακτηριστικα, ( αρα ), αυτα αποτελουν διαγνώσιμα στοιχεια ( ιδιοτητες συγκεκριμενες ) του περιβαλλοντος τοτε γιατι λες οτι ειναι απειρα ;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ: Αυτά που ο νους μας αντιλαμβάνεται ναι .Πέρα από τα σύνορα αντίληψης του ,τα δεδομένα παραμένουν άγνωστα ..,και τα άγνωστα είναι πολύ περισσότερα από τα γνωστά .

¶λλα σχολια στα παραπανω δεν κανω γιατι ο ορισμος "σου" για την υλη ειναι μη αποκλειστικα απο σενα κι αρα δεν συζηταμε διερευνητικα σε δικες μας σκεψεις


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 04, 2018 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                        Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Υλη ειναι ο,τι αντιλαμβανομαστε δια των αισθησεων

Αν παραμείνουμε σε αυτήν την απλή διατύπωση ,αφήνουμε περιθώρια παρερμηνείας ,επειδή συνήθως το κάθε άτομο αντιλαμβάνεται δια των αισθήσεων ,κάτι διαφορετικό .
Επομένως για μένα θα ήταν εποικοδομητικό να διευκρινήσεις το τι αντιλαμβάνεται ο Νους ,η διάνοια σου ,στις πληροφορίες που προσκομίζουν τα 5 αισθητήρια όργανα ,ερχόμενα σε επαφή με την ύλη ....,η να προσπαθήσεις να την περιγράψεις .

Το να προτείνω κάτι δεν σημαίνει φυσικά ότι και εσύ το βλέπεις ως εποικοδομητικό αυτό που προτείνω ,ώστε να μπεις σε αυτήν την διαδικασία .

Παρερμηνεια μπορει υπαρξει μόνο απο οσους εχουν μαθει να αρεσκονται σε βαρυγδουπες φρασεις που εν πολλοις δεν κατανοουν

1ο : Επαληθευεις αμεσα ο,τι λεω προηγουμενως περιοριζοντας τις αισθησεις ( μόνο ) σε 5, ενω στον ορισμο αυτο δεν αναφερεται καν αριθμος

2ο : Τα αισθητηρια ( οσα κι αν ειναι ) δεν ερχονται σε επαφη με την υλη, αλλά με την πραγματικοτητα που μας περιβαλλει ( γιατι βεβαια μαλλον συμφωνεις οτι "κατι" μας περιβαλλει και οτι δεν ζουμε στο ... κενο ) και αυτο που δια των αισθησεων αντιλαμβανομαστε ( απο αυτο που μας περιβαλλει, γιατι ειναι σιγουρο οτι δεν το αντιλαμβανομαστε πληρως ) το ονομαζουμε υλη ( συμφωνα με τον ορισμο μου )

3ο : Η περιγραφη που ζητας για την υλη, δινεται μεσα απο τον ορισμο ( στην παραθεση )
Μεσα στον ορισμο αυτο λοιπον υπαρχει μια τεραστια Shocked γκαμα πληροφοριων μεσα στην οποία μπορει οποιοσδηποτε να βρει κατανοητικα ο,τι θελει σχετικα με την υλη
Οχι βεβαια αυτα που εχουμε συνηθισει γυρω μας να αποκαλουμε υλη, αλλά αυτα στα οποία μας παραπεμεπει ο τυπος ( της ) που δινω παραπανω

4ο : Οταν μπαινει ενα θεμα για συζητηση ( καθορισμενο ), ο καθενας μπορει να προτεινει κατι πανω σε αυτο, εκτος βεβαια απο το να πει οτι διαφωνει με το θεμα ή να προτεινει κατι τελειως διαφορετικο σχετικα με το θεμα
Μπορει ομως να προσεγγισει νοηματικα αυτο που τιθεται προς συζητηση και να προτεινει ο,τι θελει ως επαγωγη δικη του απο αυτα που καταλαβε
Σε αυτη τη βαση, εγω βλεπω παντα ως εποικοδομητικο ο,τι και να πεις πανω σε αυτο που λεω για την υλη, αρκει βεβαια να ειναι δικο σου
παραδειγμα
Στο σχολιασμο μου στον ορισμο που εδωσες εσυ για την υλη, δεν εκανα καμια απολυτως αναφορα στο τι λεω εγω για την υλη, αλλά περιορισα τη σκεψη μου σε ο,τι ελεγες εσυ


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Σαβ Μάϊ 05, 2018 3:18 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 04, 2018 6:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                        Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
1.Αν οι δυναμεις ειναι αγνωστες, πως τις ξερεις και τις αναφερεις ;
( Κατα τη γνωμη μου, δεν προκειται για δυναμεις, αλλά για καποια "άλλα πραγματα" )

2.Τι θεωρεις δεδομενα ;
( Μαλλον αναφερεσαι σε διαμορφωσεις του περιβαλλοντος που οφειλονται αποκλειστικα και μόνο στις ... δυναμεις )

1. Ποια είναι αυτά τα άλλα πράγματα ??????
2.Ναι .Δεν μπορούμε όμως να αντιληφθούμε ακόμη τον τρόπο με τον οποίο ενεργούν.

1. Εσυ αναφερθηκες στις ... δυναμεις
Εγω απλα εκανα μια σκεψη σχετικα με αυτες

2. Δεν μπορεις να αντιληφτεις τον τροπο που ενεργουν γιατι δεν ειναι δικη σου συλληψη η υπαρξη τους ( "καπου εκει", "εξω", "μακρια" )

Αυτο σημαινει οτι ο ορισμος που εδωσες για την υλη δεν προερχεται απο την εμπειρια σου με αυτο που εχουμε "μαθει" να λεμε υλη
Πραγμα που συμβαινει στον καθενα μας, σε ... "απειρα" πραγματα, στην προσπαθεια μας να εξηγησουμε κατι ...

Αν μιλησεις απολυτως προσωπικα για την υλη θα απορησεις πραγματικα

Δοκιμασε το ...

Αλλιως, περιοριζομαστε στον δικο μου ορισμο


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 05, 2018 5:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο εαυτός μας ,άγνωστος μέχρι στιγμής , υπάρχει και εξελίσεται μέσα σε μια υλική πραγματικότητα ,όπως την αντιλαμβάνεται το κάθε άτομο μέσω των αισθήσεων του.
Τι αντιλαμβάνεσαι ως προσωπικότητα σε ένα άτομο. ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 05, 2018 9:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                        Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Ο εαυτός μας ,άγνωστος μέχρι στιγμής , υπάρχει και εξελίσεται μέσα σε μια υλική πραγματικότητα ,όπως την αντιλαμβάνεται το κάθε άτομο μέσω των αισθήσεων του.
Τι αντιλαμβάνεσαι ως προσωπικότητα σε ένα άτομο. ;

"Προχθες", αναφερθηκες στα στοιχεια που συνιστουν τον ανθρωπο : πνευματικοτητα, ψυχη, συνειδηση, σωμα
Και σε σχετικη ερωτηση μου, προσθεσες και την προσωπικοτητα
Με τα οποία στοιχεια βεβαια συμφωνω ως "περιγραφικα" του Ανθρωπου

Επειδη ομως δεν θεωρω πληρη την "περιγραφη" αυτη, προσθεσα δυο ακομα στοιχεια σε αυτα που εσυ εδωσες, το λογο και το εγω, τα οποία κατα τη γνωμη μου ολοκληρωνουν την εικονα που μπορει να εχει καποιο ανθρωπινο ατομο για τον Ανθρωπο

Παρακατω με τη γενικη ονομασια : Φυσιομορφια του Ανθρωπου : δινω το περιεχομενο καθε στοιχειου

            Φυσιομορφια του Ανθρωπου

      Πνευματικοτητα : το αϋλο στοιχειο του Ανθρωπου
      ............... Ψυχη : το ζωοποιο στοιχειο του Ανθρωπου
      ....... Συνειδηση : το συνολο της επιγνωσης του Ανθρωπου
      Προσωπικοτητα : το αθροισμα των επικτητων χαρακτηρων του Ανθρωπου
      ............... Σωμα : ο φυσικος του φορεας του Ανθρωπου
      .............. Λογος : το μεσον της επικοινωνιας του Ανθρωπου
      ................. Εγω : το ανεπιγνωστο με αμεσο τροπο μερος του Ανθρωπου

Θεωρωντας λοιπον οτι η υλική πραγματικότητα που αντιλαμβανεται καθε ατομο, ειναι η "εντυπωση" που αποκομιζει δια μεσου των 5 φυσικων του αισθησων αυτου που τον περιβαλλει, ( σε "αντιδιαστολη" με αυτο που εγω ονομαζω υλη ), εχω τη γνωμη οτι αυτη η "περιγραφη" του ανθρωπου που δινω ( δινουμε ακριβεστερα, γιατι τα περισσοτερα στοιχεια προερχονται απο σενα ) παραπανω και με τις "επεξηγησεις" μου που περιλαμβανονται σ΄αυτη, καλυπτει τις αναγκες καθε ανθρωπου για τη γενικη γνωση του εαυτου του
Με την παρατηρηση βεβαια οτι αυτες οι επεξηγησεις δεν περιλαμβανουν δυσνοητους ( για την καθημερινοτητα μας ) ορους

Καθε ατομο συνεπως ανθρωπινο που επιθυμει την αυτογνωσια μπορει, κανοντας τις απαραιτητες για αυτο προσθηκες ή τροποποιησεις στην παραπανω "περιγραφη" και επεξηγωντας στη συνεχεια τις οποιες προσθηκες του, μπορει ( επαναλαμβανω ) να φθασει με την κατανοηση σ΄αυτη ( την αυτογνωσια δηλαδη ) ...
... μη περιμενοντας ( προφανως ) απο κανένα αλλο να του πει ποιος ειναι ως ανθρωπος


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 05, 2018 6:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρώτος στόχος επιτεύχθηκε .
Έχουμε έναν πίνακα εκκίνησης .
Εργάστηκες περισσότερο επειδή εγώ απλά ανέφερα τα στοιχεία επιγραμματικά ,ενώ εσύ μπήκες στην πολύ δύσκολη διαδικασία να δώσεις ορισμούς για το καθένα .
Για να δούμε αν ο πίνακας είναι χρήσιμος ,κάνοντας ένα απλό πρακτικό τεστ .

Φυσιομορφια του Ανθρωπου

Πνευματικοτητα : το αϋλο στοιχειο του Ανθρωπου
............... Ψυχη : το ζωοποιο στοιχειο του Ανθρωπου
....... Συνειδηση : το συνολο της επιγνωσης του Ανθρωπου
Προσωπικοτητα : το αθροισμα των επικτητων χαρακτηρων του Ανθρωπου
............... Σωμα : ο φυσικος του φορεας του Ανθρωπου
.............. Λογος : το μεσον της επικοινωνιας του Ανθρωπου
................. Εγω : το ανεπιγνωστο με αμεσο τροπο μερος του Ανθρωπου


Πάμε :
Ο φυσικός φορέας του κάθε ανθρώπου το Σώμα ,συλλέγει πληροφορίες μέσω των 5 αισθήσεων.
Αυτές που καταλήγουν ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 05, 2018 8:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

                        Ανθρωπος = ον με κατανοηση και πίστη σε οσα παραγει

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Πρώτος στόχος επιτεύχθηκε .
Έχουμε έναν πίνακα εκκίνησης .
Εργάστηκες περισσότερο επειδή εγώ απλά ανέφερα τα στοιχεία επιγραμματικά ,ενώ εσύ μπήκες στην πολύ δύσκολη διαδικασία να δώσεις ορισμούς για το καθένα .
Για να δούμε αν ο πίνακας είναι χρήσιμος ,κάνοντας ένα απλό πρακτικό τεστ .

Φυσιομορφια του Ανθρωπου

Πνευματικοτητα : το αϋλο στοιχειο του Ανθρωπου
............... Ψυχη : το ζωοποιο στοιχειο του Ανθρωπου
....... Συνειδηση : το συνολο της επιγνωσης του Ανθρωπου
Προσωπικοτητα : το αθροισμα των επικτητων χαρακτηρων του Ανθρωπου
............... Σωμα : ο φυσικος του φορεας του Ανθρωπου
.............. Λογος : το μεσον της επικοινωνιας του Ανθρωπου
................. Εγω : το ανεπιγνωστο με αμεσο τροπο μερος του Ανθρωπου


Πάμε :
Ο φυσικός φορέας του κάθε ανθρώπου το Σώμα ,συλλέγει πληροφορίες μέσω των 5 αισθήσεων.
Αυτές που καταλήγουν ;

Θα μου επιτρεψεις να παρατηρησω οτι προκειται για κατι πολυ περισσοτερο απο ενα απλο πινακα : Η Φυσιομορφια Του Ανθρωπου : αφου ( κατα τη γνωμη μου ) αποτελει τη βαση της ανθρωπινης αυτογνωσιας ( κι ας μη του φαινεται Cool )

Επι πλεον στα παραπανω, θα προσθεσω οτι άλλο ειχα στο νου μου για αυτο τον "Πινακα" ...
... για το οποίο οφειλω να αδιαφορησω, εφ΄οσον η κουβεντα ειναι συλλογικη και οχι ατομικη
( κι αν απορεις με το τελευταιο ...
... : ειναι δυνατον καποιος να κανει συζητηση με τον εαυτο του στην οποία μπορει αν θελει να κραταει και πρακτικα :
αλλά αυτο ειναι άλλο θεμα
)


Ερωτηση λοιπον ( μη ξεχνας οτι κουβεντα κανουμε )
Πως περιμενεις να δεις τη χρησιμοτητα του "Πινακα" κανοντας ενα "απλο" τεστ ;
( τωρα γιατι το ... τεστ ... το λες απλο, εσυ ξερεις ... Smile )
Και τι ειδους τεστ ειναι αυτο το οποίο εχεις στο νου σου, ( και παλι ), εσυ ξερεις

Πρεπει να ξερεις ( ομως ) οτι αυτα τα πραγματα, ( αναφερομαι στη Φυσιομορφια Του Ανθρωπου ), δεν τεσταρονται θεωρητικα, διοτι δεν αποτελουν κομματι της θεωρουμενης συμβατικης επιστημης, η οποία ως γνωστον βασιζεται στα πειραματα τα οποία εχουν κανει ανω-κατω τον κοσμο, ( αλλά κι αυτο ειναι άλλο θεμα ) ...
... αλλά μόνο πραγματικα ...
... και απο ανθρωπινα ατομα, που θελουν πραγματικα να αλλάξουν ...
Δεν υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα του : να δουμε πως θα πανε τα πραγματα δοκιμαζοντας τα θεωρητικα κι αν μας "βγουνε" μετα βλεπουμε ...
Κι αυτο, γιατι το : "να δουμε πως θα πανε τα πραγματα θεωρητικα ..." : δεν ειναι σε θεση καποιος που δεν εχει αλλαξει να το δει ως μη αλλαγμενος και εξελιγμενος ανθρωπινα
( ειναι σαν να λες σε ενα πενταχρονο : " βαλε φωτια στο χαρτι που κρατας για να δεις τη χρησιμοτητα της στη ζωη σου " ... )


Ερωτηση ( δευτερη )
Γιατι λες οτι το σωμα του ανθρωπου ( και καθε ζωντανου οργανισμου εννοειται ) συλλεγει πληροφοριες ;
Βεβαια, "συλλεγει" οντως πληροφοριες, αλλά δεν τις καταχωρει καπου, αφου ειναι απλος διαβιβαστης των εισερχομενων ενεργειων ( ή καλυτερα επιδρασεων ενεργειακων ) τις οποίες και στελνει στο κεντρο αξιολογησης του εγκεφαλου ( το οποίο δεν ξερω ακριβως ποιό ειναι, αλλά αυτο δεν εχει τωρα σημασια )
Κι αυτο συμφωνα με οσα ειναι γνωστα μεχρι τωρα για τη "χρησιμοτητα" του σωματος μεσω της συμβατικης επιστημης ( ή τουλαχιστον, συμφωνα με οσα εμενα μου ειναι γνωστα )

      Η προσωπικη μου αποψη για το σωμα στο σημειο ακριβως αυτο ειναι οτι :
      το σωμα αποτελει το ... κεντρο μνημης του ανθρωπου
      ( μικρο α το οποίο δηλωνει το καθε ανθρωπινο συνηθισμενο ατομο )
      το οποιο βεβαρυνομενο σταδιακα με τον ογκο των πληροφοριων που καταχωρειται σε αυτο
      με ασυντακτο τροπο ( και τυχαιο θα προσθετα )
      αναδιαμορφωνεται σταδιακα
      και τελικα μπαινοντας στη διαδικασια της γηρανσης
      δεν αντεχεται απο τον κυβερνητη του και εγκαταλειπεται
      ( αυτο που λεμε φυσικος θανατος )
      ενω ο ιδιος ο κυβερνητης του
      ( θυμιζει τον πλοιαρχο που εγκαταλειπει τελευταιος το πλοιο που βυθιζεται )
      συνεχιζει "αλλού"


Ερωτηση τριτη
Γιατι διαχωριζεις το σωμα απο τα άλλα στοιχεια της Φυσιομορφιας Του Ανθρωπου "αναπαραγοντας" το λαθος της συγχρονης ( συμβατικης ) επιστημης που απομονωνει εξεταστικα τα στοιχεια που αποτελουν ενα συνολο κατακερματιζοντας το ; ( σαν το χασαπη που τεμαχιζει ενα σφαγμενο φαγωσιμο ζωο για να το πουλησει πιο ευκολα )

Το σωμα πρεπει να εξεταζεται ως μερος αναποσπαστο της Φυσιομορφιας Του Ανθρωπου για να "φανει" στον "ιερο Cool Question" - εξεταστη η πραγματικη του μετοχη στο "συνολο" που ονομαζουμε ανθρωπο


σημειωση
Οι τρεις ερωτησεις μου ειναι πραγματικες ...
... ( κι οχι απλο ρητορικο βημα για να πω τα ... δικα ... μου Cool )


.................................................... Εσο ειλικρινης ............... Πραττε αει καλλιον δυνατον ............... Κατανόει το μη νοουμενον ..................................................
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 09, 2018 9:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φυσιομορφια του Ανθρωπου

Πνευματικοτητα : το αϋλο στοιχειο του Ανθρωπου
............... Ψυχη : το ζωοποιο στοιχειο του Ανθρωπου
....... Συνειδηση : το συνολο της επιγνωσης του Ανθρωπου
Προσωπικοτητα : το αθροισμα των επικτητων χαρακτηρων του Ανθρωπου
............... Σωμα : ο φυσικος του φορεας του Ανθρωπου
.............. Λογος : το μεσον της επικοινωνιας του Ανθρωπου
................. Εγω : το ανεπιγνωστο με αμεσο τροπο μερος του Ανθρωπου

Πνευματικοτητα : το αϋλο στοιχειο του Ανθρωπου
Ως ύλη ορίζουμε την υλική πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε μέσω των αισθήσεών μας .
Επομένως το πνεύμα ,που λέμε ότι είναι άυλο ,δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε μέσω των αισθήσεών μας ,επειδή προφανώς είναι αόρατο ,η συμβαίνει κάτι άλλο,δηλαδή πέρα από την δυνατότητα αντίληψης ,μέσω των αισθήσεών μας .
Αν αυτά που γράφω ακούγονται λογικά και γίνονται κατανοητά από όλους ,τότε το πνεύμα μπορούμε να πούμε συμπερασματικά :
1 .Είναι αόρατο .
2. Μπορεί να είναι κάτι πέρα από το αόρατο ,μη αντιληπτό για τον Νου μας .

Πειραματική εργασία ,η οποία αναφέρεται στην πρώτη περίπτωση που το πνεύμα είναι αόρατο :
Το πνεύμα βρίσκεται ενεργό εντός μας για όλο το διάστημα που ζούμε συνειδητά .
Όταν ο φυσικός μας φορέας κοιμάται , ανέρχεται σε άλλο χώρο ,πέρα από τον κόσμο των 3 διαστάσεων και παραμένει εκεί για κάποιο χρονικό διάστημα .
Αυτόματα αλλάζει και το σημείο συνειδητότητας .
Όταν ξυπνάμε και έχει επιστρέψει το πνεύμα στον φυσικό φορέα μας ,θυμόμαστε κάποιες φορές όλη την πνευματική δραστηριότητα ,ως όνειρο ,η αδυνατούμε να θυμηθούμε οτιδήποτε .
Κάποιες φορές,η ίσως και σε τακτικά χρονικά διαστήματα να σας έτυχε να βλέπετε όνειρα και να βγαίνουν αληθινά στην υλική πραγματικότητα,που αντιλαμβανόμαστε μέσω των αισθήσεων .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drosistis
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 400
Τόπος: Μελβούρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 23, 2018 2:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΟΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ


Νίκησαν θαρρούν
τους Έλληνες,
οι κοντόφθαλμοι.

Και δεν αντιλαμβάνονται
ό,τι οι ίδιοι αποσκίρτησαν
στην ευκολία της κατωτερότητας
της πνευματικής ηττοπάθειας,
από την συμπαντική επικράτεια
των ιδεών τους.

Και τώρα υπερφίαλα
μετρούνται ως κυρίαρχοι
από την διάρκεια της αποσύνθεσης
της υλικής τους υπόστασης.

© Michael Pais alasinos
https://alasinos.blogspot.c
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drosistis
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 400
Τόπος: Μελβούρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 26, 2018 1:46 am    Θέμα δημοσίευσης: ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ
Παλιά τους φύλακες των αξιών
τους εξόριζαν για τον ξεκάθαρο λόγο τους,
που τον υπεράσπιζαν με την ζωή τους.
Σήμερα τους εξουδετερώνουν
με μια διάκριση (καθημερινής χρήσης),
και με ένα οικείο φιλικό κτύπημα στη πλάτη,
που τους κάνει να ξεχνιούνται
(όχι όλους ευτυχώς)
από τον φυσικό τους στόχο
και σαν παιδιά νΆ αποτραβιούνται
από τα φλέγοντα ζητήματα
για να απολαύσουν
τη σοκολάτα που τους δίνεται.

© Michael Pais alasinos
https://alasinos.blogspot.c
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drosistis
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 400
Τόπος: Μελβούρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 07, 2018 4:01 am    Θέμα δημοσίευσης: ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ

Ποτέ μην ξεχνάς,
πως είσαι της αλήθειας σου,
η μόνη εκδοχή.
Γιατί αυτή είναι η στιγμή,
που σε γέννησε μοναχοπαίδι της.
ΚιΆ αλάνθαστα σε κουβαλάει
στο διηνεκές των πηγαίων
όσο κρατιέσαι απΆ αυτήν.

© Μichael Ρais Αlasinos
https://alasinos.blogspot
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 53, 54, 55  Επόμενο
Σελίδα 40 από 55

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center