Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η Μακεδονία σε χρειάζεται.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 7:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ένα φαντασμα πλανιέται πάνω από την χώρα, το φάντασμα του ανθελληνισμου. Ο σπύρος αρνείται πως από την ρωμαϊκή κατάκτηση η μακεδονία δεν είναι μόνο η αιγαιακή. Μιλάμε για πάνω από 2.000.

Αλλα θα σε πώ και κάτι άλλο, όταν στις αρχες του 90 έγινε όλο το θέμα, ο καθένας προπαγανδιζε τις θέσεις του, η μακεδονία είχε τις μεθόδους της και η ελληνική πλευρά είχε τις δικές της, ανα την ευρώπη μάζευε σε πανεπιστήμια και γενικά όπου μπορούσε κόσμο για να τους πείσει για το δίκιο της. Αρχιζε την δική σου τακτική για μεγαλέξανδρους, πριν χιλιάδες χρόνια, τους σταλιν και τιτο πριν δεκαετίες και ο κόσμος σηκωνόταν και εφευγε. Ξέρεις γιατί; Δεν μιλάς για το σήμερα με όρους του παρελθόντος. Εσύ ζείσε στο παρελθόν επειδή απογοητεύεσε από το σήμερα, δικαιωμα σου, μετά μην κλαίς ότι σε πούλησαν.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 8:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ από την πλευρά μου κατανοώ τις ιστορικές ευαισθησίες μιας μερίδας συμπατριωτών μας.
Και η ιστορική πραγματικοτήτα ειναι με το μέρος μας έστω και μόνο διότι ομιλουμε Ελληνικα.
Δυστυχως η πολιτική πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική καθώς εκατονταδες κράτη εχουν αναγνώρισει τα Σκόπια ως Μακεδονία.
Τι νοημα εχει να τρεχουμε πισω απο μια φουσκα που εχει ξεφουσκωσει οριστικα;
Μερικές φορες ειναι σοφοτερο να ριχνεις λευκη πετσετα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 9:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ιστορική πραγματικότητα μας λέει οτι η Μακεδονία είναι ελληνική και οτι η πολιτική πραγματικότητα καταχράστηκε στην ουσία την ιστορική. Εγώ είμαι της πολύ απλής άποψης του "κάνε το καλό και ρίχτο στο γιαλό". Συλλαλητήριο? Ναι, συλλαλητήριο. Υπογραφή? Ναι, υπογραφή. Το ότι δεν έχουμε να περιμένουμε και καμία συνταρακτική εξέλιξη, νομίζω το ξέρουμε ήδη. Όμως δεν είναι δυνατόν να βάζουμε τα χέρια μας και να βγάζουμε τα μάτια μας λέγοντας οτι τα Σκόπια είναι Μακεδονία, ούτε και να αδιαφορούμε παντελώς. Ή μήπως είναι? Δεδομένου οτι ο περισσότερος κόσμος αδιαφορεί.. Τέλος πάντων, όσοι πήραν θέση.. πήραν, έστω και τη λιγότερο δυνατή. Η απραξία και η αδιαφορία πάντως είναι πολύ χειρότερη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 10:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Η ιστορική πραγματικότητα μας λέει οτι η Μακεδονία είναι ελληνική και οτι η πολιτική πραγματικότητα καταχράστηκε στην ουσία την ιστορική. Εγώ είμαι της πολύ απλής άποψης του "κάνε το καλό και ρίχτο στο γιαλό". Συλλαλητήριο? Ναι, συλλαλητήριο. Υπογραφή? Ναι, υπογραφή. Το ότι δεν έχουμε να περιμένουμε και καμία συνταρακτική εξέλιξη, νομίζω το ξέρουμε ήδη. Όμως δεν είναι δυνατόν να βάζουμε τα χέρια μας και να βγάζουμε τα μάτια μας λέγοντας οτι τα Σκόπια είναι Μακεδονία, ούτε και να αδιαφορούμε παντελώς. Ή μήπως είναι? Δεδομένου οτι ο περισσότερος κόσμος αδιαφορεί.. Τέλος πάντων, όσοι πήραν θέση.. πήραν, έστω και τη λιγότερο δυνατή. Η απραξία και η αδιαφορία πάντως είναι πολύ χειρότερη.
Μεταξυ μας μπορουμε να αποκαλουμε τα Σκοπια οπως θελουμε.
Διπλωματικα και επισημα πρεπει να βαλουμε νερο στο κρασι μας.
Δεν ειναι θεμα αδιαφοριας αλλα ρεαλισμου.Ολη αυτη η ιστορια εχει στοιχησει πολυ στη χωρα ακομα και σε οικονομικο επιπεδο.
Οσο σκληρη σταση και να κρατησει η Ελλαδα η διεθνης πραγματικοτητα δεν θα αλλαξει για τον πολυ απλο λογο οτι κανενα κρατος στον κοσμο δεν εχει οφελος να αναιρεσει την αποφαση του να αναγνωρισει αυτο το κρατος ως Μακεδονια.
Τωρα για συλλαλητηρια και υπογραφες ανευ νοηματος,οχι ευχαριστω δεν θα παρω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 11:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vedder έγραψε:
Εγώ από την πλευρά μου κατανοώ τις ιστορικές ευαισθησίες μιας μερίδας συμπατριωτών μας.
Και η ιστορική πραγματικοτήτα ειναι με το μέρος μας έστω και μόνο διότι ομιλουμε Ελληνικα.
Δυστυχως η πολιτική πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική καθώς εκατονταδες κράτη εχουν αναγνώρισει τα Σκόπια ως Μακεδονία.
Τι νοημα εχει να τρεχουμε πισω απο μια φουσκα που εχει ξεφουσκωσει οριστικα;
Μερικές φορες ειναι σοφοτερο να ριχνεις λευκη πετσετα...


κανένας δεν αναγνώρισε τα σκόπια ως μακεδονία όπως ανοήτως κάνουν οι έλληνες αλλα δεν κάνει να λένε το όνομα, τα σκόπια είναι η πρωτεύουσα της μακεδονίας διεθνώς.

Κατα την αποψη λόγιων ελλήνων του 19ου αιώνα το μακεδονικό και το ελληνικό έθνος ήταν διαφορετικά. Κοραής και άλλοι.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 11:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Η ιστορική πραγματικότητα μας λέει οτι η Μακεδονία είναι ελληνική και οτι η πολιτική πραγματικότητα καταχράστηκε στην ουσία την ιστορική. Εγώ είμαι της πολύ απλής άποψης του "κάνε το καλό και ρίχτο στο γιαλό". Συλλαλητήριο? Ναι, συλλαλητήριο. Υπογραφή? Ναι, υπογραφή. Το ότι δεν έχουμε να περιμένουμε και καμία συνταρακτική εξέλιξη, νομίζω το ξέρουμε ήδη. Όμως δεν είναι δυνατόν να βάζουμε τα χέρια μας και να βγάζουμε τα μάτια μας λέγοντας οτι τα Σκόπια είναι Μακεδονία, ούτε και να αδιαφορούμε παντελώς. Ή μήπως είναι? Δεδομένου οτι ο περισσότερος κόσμος αδιαφορεί.. Τέλος πάντων, όσοι πήραν θέση.. πήραν, έστω και τη λιγότερο δυνατή. Η απραξία και η αδιαφορία πάντως είναι πολύ χειρότερη.

δεν είναι ελληνική αποκλειστικότητα, στη μακεδονία έζησαν πολλές λαότητες όλους αυτους τους αιώνες που ανέπτυξαν μακεδονική συνείδηση. Εκτός αν η ιστορική πραγματικότητα αρχίζει με τον αρχέλαο σταματάει με τον μεγαλέξανδρο και ξαναξεκινάει το 1992.

Γιατί κάποιος να κάνει συλλαλητήριο για το όνομα ενός άλλου κράτους;
Είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Μετα γίνεται λένε ρεζίλι διεθνώς η ελλάδα
πως να μην γίνει.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 11:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vedder έγραψε:
timestotimes έγραψε:
Η ιστορική πραγματικότητα μας λέει οτι η Μακεδονία είναι ελληνική και οτι η πολιτική πραγματικότητα καταχράστηκε στην ουσία την ιστορική. Εγώ είμαι της πολύ απλής άποψης του "κάνε το καλό και ρίχτο στο γιαλό". Συλλαλητήριο? Ναι, συλλαλητήριο. Υπογραφή? Ναι, υπογραφή. Το ότι δεν έχουμε να περιμένουμε και καμία συνταρακτική εξέλιξη, νομίζω το ξέρουμε ήδη. Όμως δεν είναι δυνατόν να βάζουμε τα χέρια μας και να βγάζουμε τα μάτια μας λέγοντας οτι τα Σκόπια είναι Μακεδονία, ούτε και να αδιαφορούμε παντελώς. Ή μήπως είναι? Δεδομένου οτι ο περισσότερος κόσμος αδιαφορεί.. Τέλος πάντων, όσοι πήραν θέση.. πήραν, έστω και τη λιγότερο δυνατή. Η απραξία και η αδιαφορία πάντως είναι πολύ χειρότερη.
Μεταξυ μας μπορουμε να αποκαλουμε τα Σκοπια οπως θελουμε.
Διπλωματικα και επισημα πρεπει να βαλουμε νερο στο κρασι μας.
Δεν ειναι θεμα αδιαφοριας αλλα ρεαλισμου.Ολη αυτη η ιστορια εχει στοιχησει πολυ στη χωρα ακομα και σε οικονομικο επιπεδο.
Οσο σκληρη σταση και να κρατησει η Ελλαδα η διεθνης πραγματικοτητα δεν θα αλλαξει για τον πολυ απλο λογο οτι κανενα κρατος στον κοσμο δεν εχει οφελος να αναιρεσει την αποφαση του να αναγνωρισει αυτο το κρατος ως Μακεδονια.
Τωρα για συλλαλητηρια και υπογραφες ανευ νοηματος,οχι ευχαριστω δεν θα παρω.

εδώ να πούμε ότι η ελλάδα είχε αναγνωρίσει την μακεδονία ως μακεδονία από το 50 περίπου.
Η ουνέσκο αναγνώρισε τις μακεδονικές εθνότητα και γλώσσα επίσης από τότε.
Στην ελλάδα έμεινε να της αναγνωριστεί ο μακεδονικός χαλβάς, τι να κάνουμε.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 17, 2018 11:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
Vedder έγραψε:
Εγώ από την πλευρά μου κατανοώ τις ιστορικές ευαισθησίες μιας μερίδας συμπατριωτών μας.
Και η ιστορική πραγματικοτήτα ειναι με το μέρος μας έστω και μόνο διότι ομιλουμε Ελληνικα.
Δυστυχως η πολιτική πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική καθώς εκατονταδες κράτη εχουν αναγνώρισει τα Σκόπια ως Μακεδονία.
Τι νοημα εχει να τρεχουμε πισω απο μια φουσκα που εχει ξεφουσκωσει οριστικα;
Μερικές φορες ειναι σοφοτερο να ριχνεις λευκη πετσετα...


κανένας δεν αναγνώρισε τα σκόπια ως μακεδονία όπως ανοήτως κάνουν οι έλληνες αλλα δεν κάνει να λένε το όνομα, τα σκόπια είναι η πρωτεύουσα της μακεδονίας διεθνώς.

Κατα την αποψη λόγιων ελλήνων του 19ου αιώνα το μακεδονικό και το ελληνικό έθνος ήταν διαφορετικά. Κοραής και άλλοι.
Μακεδονικο και Ελληνικο εθνος ηταν και δεν ηταν διαφορετικα.
Οταν λατρευαν τους ιδιους θεους,ειχαν σχεδον την ιδια γλωσσα κ.τ.λ. οι πολιτισμικες συγγενειες ειναι ολοφανερες.Το πιθανοτερο ειναι οτι οι Μακεδονες ηταν αρχικα ενα βαρβαρικο η ημιβαρβαρικο φυλο το οποιο σταδιακα εξελληνιστικε.
Αλλα δεν θελω να καταπιαστω με την ιστορια της συγκεκριμενης χρονικης περιοδου καθοτι δεν την εχω μελετησει σοβαρα και επιφυλασσομαι να εκφρασω αποψη.
Κοιταω την καθαρα πρακτικη πλευρα του ζητηματος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2018 12:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ότι εξελληνίστηκε ισχύει, δεν διαφωνώ.
αλλά η ουσία δεν είναι αν είχε ή δεν είχε δίκηο ο κοραής και άλλοι
λόγιοι αλλά τι θεωρούσαν ότι ισχύει, αρα τι θεωρούσαν και στις μερες τους ότι ίσχυει. Αν δηλαδή στην εποχή του κοραή οι έλληνες λόγιοι θεωρούσαν τους μακεδόνες μη έλληνες.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2018 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
9 καὶ ὅραμα διὰ τῆς νυκτὸς ὤφθη τῷ Παύλῳ· ...

spyros, επειδή κι εγώ χτες βράδυ είδα ένα όραμα, ότι ήρθε ο θεός και μου είπε, πρόσεξε αύριο ένα μαλάκας και τζιχαντιστής και ψωνισμένος και ψυχασθενής στο φόρουμ του filosofιa.gr θα σκάσει μύτη και θα αρχίσει τα χυδαία βρισίδια κατά πώς του λένε άλλοι θεοί να κάνει, πρόσεξε καλά και συμμαζέψου γιατί θα αρχίσει να πέφτει σβήσιμο.

Αφήνω τα λεχθέντα σου επίτηδες χωρίς να τα κοπιάρω πράγμα που θα μπορούσα να κάνω, αφήνοντας τη δυνατότητα σε σένα να τα σβήσεις αν θέλεις, έτσι ώστε εκτός από την ευκαιρία που άδραξες να αρχίσεις τις χυδαιότητες να έχεις επιπλέον και την ευκαιρία να τις σβήσεις , για να αποδειχτεί και ένα άλλο προσόν σου, το κατά πόσο έχεις και όρχεις, που τόσο τους διαφημίζεις! να δηλώνεις υπεύθυνα τη γνώμη σου και να την υπερασπίζεσαι ευθαρσώς με τον υπέροχο τρόπο σου.

Η δική σου η "Μακεδονία" σου να σε χαίρεται.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2018 1:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν παίρνεις το κουβαδάκι σου πιο πέρα ρε Ιάσον λέω εγώ;

Που ανάθεμα τα βιβλία φιλοσοφίας και ψυχολογίας που έχεις διαβάσει, αν δεν μπορείς να διακρίνεις ότι η χυδαιότητα βρίσκεται στην πρόκληση ενός συγκεκριμένου μέλους να παρέμβει ειρωνικά σε ένα θέμα το οποίο αποδεδειγμένα όχι μόνο δεν τον ενδιαφέρει, αλλά το διαστρεβλώνει ωσαν να εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία από το προξενείο των Σκοπίων για αυτό, και συν τοις άλλοις, η ακόμα μεγαλύτερη χυδαιότητα είναι ότι θεωρεί ως επιχείρημα το γεγονός ότι εφόσον αυτή είναι η κεθυστηκυία άποψη των Αμερικάνων είναι η ορθή, ενώ την ίδια ώρα υποτίθεται ότι κινείται σε έναν πολιτικό χώρο που είναι ο πλέον αντιαμερικάνικος. Είμαστε αντιαμερικάνοι αλλά στηρίζουμε 100% την προπαγάνδα τους, ιδίως όταν αυτή είναι εναντίων της πατρίδος μας. Εδώ δεν βλέπεις καμία χυδαιότητα ηλίθιε;

Εφόσον λοιπόν δεν μπορείς να διακρίνεις το πραγματικά χυδαίο και υποκριτικό, καλά θα κάνεις να πάρεις το κουβαδάκι σου αφού πρώτα κάνεις το καθήκον σου ως ο μέγας ιεροεξεταστή του φόρουμ. Πάρε το κουβαδάκι σου και το πουλάκι σου και πήγαινε να το παίξεις σε άλλη παραλία, σε παρακαλώ πολύ.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2018 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η προπαγανδα ειναι σταλινικη η αμερικανικη τελικα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2018 4:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Spyro μπορούμε να διαφωνούμε χωρίς να βριζόμαστε ή μήπως νομίζεις δεν μπορώ και γω να πληκτρολογήσω λέξεις και φράσεις όπως "πούστη", "γαμημένε", "σαλτα και γαμήσου" κτλπ κτλπ;

Θα το πω ξανά, η ιστορία της μακεδονίας δεν σταματάει στον μεγαλέξανδρο και πηδάει κατευθείαν στο 1992. Λες ότι οι σλαβοι δεν έχουν καμιά σχέση με τον μεγαλέξανδρο, γιατί μήπως έχουν οι αλβανοί, οι βλάχοι, οι πόντιοι και χιλιοι δυο που ήρθαν στην μακεδονία όλους αυτους τους αιώνες; ή μήπως όσοι ήρθαν από μικρα ασία δεν είναι μακεδόνες σήμερα πλέον;

Όλοι οι καλοί χωράνε.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2018 7:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Δεν παίρνεις το κουβαδάκι σου πιο πέρα ρε Ιάσον λέω εγώ;

Που ανάθεμα τα βιβλία φιλοσοφίας και ψυχολογίας που έχεις διαβάσει, αν δεν μπορείς να διακρίνεις ότι η χυδαιότητα βρίσκεται στην πρόκληση ενός συγκεκριμένου μέλους να παρέμβει ειρωνικά σε ένα θέμα το οποίο αποδεδειγμένα όχι μόνο δεν τον ενδιαφέρει, αλλά το διαστρεβλώνει ωσαν να εκτελεί διατεταγμένη υπηρεσία από το προξενείο των Σκοπίων για αυτό, και συν τοις άλλοις, η ακόμα μεγαλύτερη χυδαιότητα είναι ότι θεωρεί ως επιχείρημα το γεγονός ότι εφόσον αυτή είναι η κεθυστηκυία άποψη των Αμερικάνων είναι η ορθή, ενώ την ίδια ώρα υποτίθεται ότι κινείται σε έναν πολιτικό χώρο που είναι ο πλέον αντιαμερικάνικος. Είμαστε αντιαμερικάνοι αλλά στηρίζουμε 100% την προπαγάνδα τους, ιδίως όταν αυτή είναι εναντίων της πατρίδος μας. Εδώ δεν βλέπεις καμία χυδαιότητα ηλίθιε;

Εφόσον λοιπόν δεν μπορείς να διακρίνεις το πραγματικά χυδαίο και υποκριτικό, καλά θα κάνεις να πάρεις το κουβαδάκι σου αφού πρώτα κάνεις το καθήκον σου ως ο μέγας ιεροεξεταστή του φόρουμ. Πάρε το κουβαδάκι σου και το πουλάκι σου και πήγαινε να το παίξεις σε άλλη παραλία, σε παρακαλώ πολύ.


Οκ, αυτό μένει, scripta manent, έτσι ώστε ο αναγνώστης του μέλλοντος, όπως λέμε ένα πράγμα ιστορικός του μέλλοντος, κάπως έτσι, να μπορεί να κρίνει τα σχετικά, π.χ. ιεροεξεταστές τζιχαντιστές συζητητές οράματα κλπ., το ποιος μιλά επί της ουσίας και το ποιος επί της αρχής, το ποιος μπορεί ή ξέρει να σκέπτεται ή να φιλοσοφεί, κλπ. Προσωπικά με έχεις καλύψει και ευχαριστώ για το δείγμα γραφής.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 18, 2018 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο θέμα μας πάλι: Η ελλάδα είχε αναγνωρίσει την μακεδονία και πριν το '90.
Σε επίσημα έγγραφα του κράτους στη θέση της πγδμ (γελοίο όνομα κατα την αποψη μου) αναφερόταν ως σοσιαλιστική δημοκρατία της μακεδονίας, φυσικά μέσα στην σοσιαλιστική συνομοσπονδία της γιουγκοσλαβίας. Όταν τέλος πάντων διαμελίστηκε η συνομοσπονδία σαν ανεξάρτητο κράτος πλέον η μακεδονία δεν ήταν σοσιαλιστική δημοκρατία, τι πιο φυσικό λοιπόν το κράτος αυτό που είναι ο πολιτικός κληρονόμος-συνεχιστής εκείνου του κράτους να συνεχίσει χωρίς το "σοσιαλιστικό". Παντου φαινόταν παράλογο να αρνείται η ελλάδα αυτην την λογική εξέλιξη.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Επόμενο
Σελίδα 2 από 23

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center