Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πανάγιος Τάφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 26, 27, 28
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 08, 2017 11:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas
Ο "λογος" που αναφερεσαι εσυ και τον οποιο οπως αναποδεικτα ισχυριζεσαι εντοπιζει ( απο το πουθενα ) καθε νοημων και ευφυης στο συμπαν, μου ειναι αγνωστος

Το ότι σου είναι άγνωστος επιβεβαιώνει πως δεν είσαι νοήμων και ευφυής .
Το ίδιο επιβεβαιώνεται άλλωστε και από το ότι δεν είσαι απόλυτα σίγουρος , άν πράγματι υπάρχεις .
Μπορεί να το φαντάζεσαι , σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου.

Μην αμφιβάλεις λοιπόν ούτε λεπτό .
Δεν είσαι νοήμον και ευφυής.
Δεν μου πάει να σου πως ψέματα πως τάχα είσαι.
Να σε ξεγελάσω ?
Δεν είναι πρέπον

Εμενα, μου ειναι αγνωστος ... ο "λογος" ...
Και με το δικιο μου ...
Δεν μπορω να ξερω τι κυκλοφοφορας στο μυαλο σου ...

Αλλά να σου ειναι σενα αγνωστος ο "λογος", παει πολυ ...

Εκτος και δεν ξερεις ουτε συ τι σκεφτεσαι ...

Αρα ενω εγω ειμαι νοημων και ευφυης, και σου το διευκρινησα ( "αποδεικτικα" ) παραπανω, εσυ που δεν ξερεις καν τι ειναι ο "λογος" που συνεχεια τσαμπουνάς και ο οποίος σημειωτεον βρισκεται ως φαινεται αποκλειστικα και μόνο στο κεφαλι σου δεν εισαι οντως νοημων και ευφυης

Τι να λεμε τωρα ...

Αν εισαι νοημων και ευφυης : πεσ΄ "τον" ... προσδιορισε "τον" ... δωσε ενα παραδειγμα "του" ...


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 08, 2017 8:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δες τι πρόσφατα έγραψες

“Κανείς νοημων και ευφυης δεν ειναι υποχρεωμενος να δεχθει τα αξιωματα των άλλων ...”

Αυτό που είπα όμως , δεν ήταν αξίωμα, αλλά μια λογική διαπίστωση / παραδοχή, που κάθε νοήμων και ευφυές όν θα οδηγηθεί αργά η γρήγορα , όταν αναρωτηθεί αν υπάρχει “κάτι” ή “τίποτα”
Το λέω ξανά....

“Κάθε νοήμων και ευφυής , οφείλει να δεχθεί πως “κάτι όντως υπάρχει” , και αυτό (το όντως υπαρκτό “κάτι”) ΔΕΝ μπορεί να έχει μη υπαρκτή αιτία”

“Η λογική αυτή διαπίστωση , οδηγεί αξιωματικά στο συμπέρασμα πως αυτό το “κάτι”, είναι αυθύπαρκτο , άναρχο, αιώνιο και άπειρο”

Καταλαβαίνεις τον “λόγο”?
Καταλαβαίνεις δηλαδή γιατί όλα τα νοήμονα και ευφυή όντα – οπουδήποτε στο σύμπαν και οποτεδήποτε τέτοια υπάρξουν - θα δεχθούν αναμφίβολα πως “κάτι όντως υπάρχει”?
Αποκλείεται!!!
Γιατί ?
Γιατι εσύ δεν την απαιτούμενη νοημοσύνη ούτε καν να αποφασίσεις ΑΠΟΛΥΤΑ αν ο ίδιος πράγματι υπάρχεις , ή ..... ονειρεύεσαι ότι υπάρχεις , όπως έχεις αναφέρει στο παρελθόν όταν κουβεντιάζαμε το ίδιο ακριβώς θέμα.

Όλοι οι άλλοι λόγοι που αναφέρεις , είναι λόγια χωρίς “λόγο”


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 09, 2017 11:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β . Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Δες τι πρόσφατα έγραψες

“Κανείς νοημων και ευφυης δεν ειναι υποχρεωμενος να δεχθει τα αξιωματα των άλλων ...”

Αυτό που είπα όμως , δεν ήταν αξίωμα, αλλά μια λογική διαπίστωση / παραδοχή, που κάθε νοήμων και ευφυές όν θα οδηγηθεί αργά η γρήγορα , όταν αναρωτηθεί αν υπάρχει “κάτι” ή “τίποτα”
Το λέω ξανά....

“Κάθε νοήμων και ευφυής , οφείλει να δεχθεί πως “κάτι όντως υπάρχει” , και αυτό (το όντως υπαρκτό “κάτι”) ΔΕΝ μπορεί να έχει μη υπαρκτή αιτία”

Εγω ξερω τι εγραψα ...

Εσυ δεν ξερω αν εχεις συναισθηση τι γραφεις ...

Παραπανω λες οτι αυτο που εγραψες και επαναλαμβανεις δεν ειναι αξιωμα ...

Δες ομως παρακατω τι εχεις πει για το ιδιο πραγμα : το κατι που οντως υπαρχει, οπως λες


gianiss έγραψε:
Η επιστήμη προτείνει διάφορες αξιόλογες ιδικές θεωρίες , που έχουν λογική βάση .
Φιλοσοφικά ξεκινούν από το ίδιο αξίωμα πως “κάτι” όντως υπάρχει , και αυτό δεν μπορεί να έχει μη υπαρκτή αιτία.
Αυτή η αλήθεια , οδηγεί – μετά από μια σειρά λογικών προτάσεων- πως αυτό το όντως υπαρκτό “κάτι” , είναι άναρχο, αυθύπαρκτο, αιώνιο και άπειρο (είναι και άλλα που ....”ανακαλύπτονται” μετά)

Τη μιά λοιπον το λες αξιωμα και την άλλη το αναιρεις και το βαφτιζεις λογικη διαπιστωση

Οπως ομως και να το πεις η ουσια δεν αλλαζει

Γιατι και τη λογικη διαπιστωση εσυ και μόνο εσυ την κάνεις κι αρα ειναι αξιωμα ...

Και για να της δωσεις υποτιθεται ισχυ, την προσεταιριζεις ως γενικη διαπιστωση σε ολους τους νοημονες και ευφυεις όπου κι αν βρισκονται


Εγω ομως, αν θελω τη δεχομαι ως αληθη αυτη τη δικη σου λογικη διαπιστωση που ειναι δικο σου αξιωμα, κι αν θελω οχι

Γιατι ως νοημων και ευφυης, οπως συμβαινει κατα κανονα με την πλειοψηφια των ανθρωπων, αντιλαμβανομαι οτι αυτο που λες ειναι αναποδεικτο και κατα συνεπεια αυθαιρετο

Γιατι αν το αποδεικνυες λογικα, οτι δηλαδη οι νοημονες και ευφυεις αναντιρρητα και λογω της νοημοσυνης τους και της ευφυϊας τους και εξ αιτιας αυτων ( κι οχι απλα επειδη ειναι νοημονες και ευφυεις ) δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα παρα να αναγνωρισουν την αναγκαιοτητα αυτης της ( δικης σου ) λογικης διαπιοστωσης, τοτε θα το δεχομουνα ...

Αλλά εσυ μόνο το ισχυριζεσαι ( επειδη ετσι σου αρεσει ) οτι δηλαδη αν καποιος ειναι νοημων και ευφυης πρεπει να δεχθει σωνει και καλα αυτο που λες

Αλλιως τα ΄χει "χαμενα" ( οπως λες του λογου σου )

Επειδη λοιπον ειμαι νοημων και ευφυης, σου ζητω να αποδειξεις λογικα τον ισχυρισμο σου

Κι αν η αποδειξη σου δεν παρουσιαζει κενα, τοτε ναι, θα δεχθω την αληθεια αυτου που λες

Διαφορετικα, κατηγορηματικα οχι !!!



“Η λογική λοιπον διαπίστωση , οδηγεί αξιωματικά στο συμπέρασμα πως αυτό το “κάτι”, είναι αυθύπαρκτο , άναρχο, αιώνιο και άπειρο”

Η λογικη διαπιστωση κατα τη γνωμη σου, σε καμιά περιπτωση δεν οδηγει αξιωματικα σε καποιο συμπερασμα ... αλλά μόνο λογικα ...
Κι αυτο βεβαια και παλι μόνο αν καποιος τη θεωρησει ως αξιωμα και αρα δεχθει οτι αληθευει

Διοτι, οπως ειπα παραπανω και το επαναλμβανω, η ιδια η λογικη διαπιστωση και καθε λογικη διαπιστωση ( και οχι αποδειξη ) ειναι αξιωμα

Και αρα "χρησιμοποιειται" σαν βαση λογικων συλλογισμων και επαγωγων



Καταλαβαίνεις τον “λόγο”?
Καταλαβαίνεις δηλαδή γιατί όλα τα νοήμονα και ευφυή όντα – οπουδήποτε στο σύμπαν και οποτεδήποτε τέτοια υπάρξουν - θα δεχθούν αναμφίβολα πως “κάτι όντως υπάρχει”?
Αποκλείεται!!!

Θα καταλαβω το "λογο" που με ρωτας, αν αποδειξεις λογικα οτι οντως καθε νοημων και ευφυης λογω αυτων ακριβως των ιδιοτητων του δεν μπορει να κανει διαφορετικα παρα να φτασει και αυτος στην ιδια με σενα οπως λες διαπιστωση

Αν δεν το αποδειξεις δεν θα εχω "λογο" να πιστεψω αυτο που λες

Η νοημοσυνη μου και η ευφυϊα μου δεν μου επιτρεπουν να δεχομαι καθε τι που ισχυριζεσαι χωρις να το αποδεικνυεις ...

Εκτος βεβαια κι αν αποφασισω οτι δεν μου χρειαζεται αποδειξη για να πιστεψω κατι ως αληθες

Και σ΄αυτην βεβαια την τελευταια περιπτωση, θα χρησιμοποιησω την νοημοσυνη μου και την ευφυϊα μου για να δω τι συνεπαγεται λογικα αυτο που δεχομαι αναποδεικτα ως αληθες

Σημειωση

Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι τωρα οτι, το "όταν αναρωτηθεί αν υπάρχει “κάτι” ή “τίποτα”" που επισημαινω στην παραθεση, αποτελει ενα ακομα αξιωμα σου

Γιατι δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι ενα νοημον και ευφυες ον, θα αναρωτηθει πραγματι αυτο που λες

Κι ουτε ειναι απαραιτητο να αναρωτηθει κατι τετοιο

Αν εσυ ως νοημον και ευφυες ον ( λεμε τωρα ) αναρωτιεσαι αν υπαρχει οντως κατι ή τιποτα, ειναι γνωρισμα της δικης σου της ευφυϊας και αυτο ακριβως που απαντάς ειναι προσωπικο σου αξιωμα ...

Διοτι εσυ εισαι μόνο αυτος που δινει ως απαντηση αυτη τη λογικη διαπιστωση, που επιμενεις να προσαπτεις σε καθε νοημον και ευφυες ον ...

Μόνο που τα νοημονα και ευφυη οντα, αν οντως ειναι νοημονα και ευφυη πραγματικα και οχι κατ΄επιφασιν, θα το ψαξουν πολυ το θεμα πριν δεχθουν τον ισχυρισμο σου ( που για σενα ειναι απλως μια βεβαιοτητα που χαρακτηριζει την ευφυϊα σου )

Κι αν δεν εχουν απο σενα την ακλονητη λογικη αποδειξη της αληθειας συτου του ισχυρισμου δε θα δεχτουν με τιποτα αυτο που εσυ θεωρεις εκ των ων ουκ ανευ

Καταλαβαινεις τι σου λεω ;

Ειναι το ιδιο πραγμα, για να σε βοηθησω περισσοτερο και αναλογικα παντα, με αυτο που λες εσυ περι θεου ...

Λες : αποδειξε μου οτι υπαρχει θεος και θα πιστεψω στην υπαρξη του

Το ιδιο σου λεω κι εγω : αποδειξε μου οτι αληθευει ο ισχυρισμος σου και θα πιστεψω σ΄αυτον τον ισχυρισμο


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 12, 2017 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επαναλαμβάνω συνοπτικά , όσα κατά καιρούς σου έχω εξηγήσει πολύ αναλυτικά , θεωρώντας – τότε- πως είχες την απαραίτητη νοημοσύνη να εννοήσεις
Λέω λοιπόν !
Αξιωματικά δεχόμαστε , πως αυτό που “όντως υπάρχει” , είναι αυθύπαρκτο , άναρχο, αναίτιο, αιώνιο και άπειρο.(σου έχω αναλύσει το γιατί)

Το ότι “κάτι όντως υπάρχει” , δεν είναι αξίωμα, αλλά λογική απόφαση/συμπέρασμα , για κάθε νοήμονα και ευφυή .
Αν εσύ δεν μπορείς να οδηγηθείς σε αυτό το “λογικό” συμπέρασμα , είναι κάτι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πως θα μπορούσα να βοηθήσω κάποιον – σαν εσένα- που δεν μπορεί να αποφασίσει ο ίδιος και μάλιστα ΑΠΟΛΥΤΑ , ότι ο ίδιος υπάρχει .

Είναι ανέντιμο να σε εκθέτω δημόσια .
Δεν μπορώ να δεχθώ να χαχανίζουν πίσω από την πλάτη σου κάποιοι , για τις μπούρδες που λες απαντώντας σε ότι εγώ σου εξηγώ και εσύ δεν γρικάς

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2017 11:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Επαναλαμβάνω συνοπτικά , όσα κατά καιρούς σου έχω εξηγήσει πολύ αναλυτικά , θεωρώντας – τότε- πως είχες την απαραίτητη νοημοσύνη να εννοήσεις
Λέω λοιπόν !
Αξιωματικά δεχόμαστε , πως αυτό που “όντως υπάρχει” , είναι αυθύπαρκτο , άναρχο, αναίτιο, αιώνιο και άπειρο.(σου έχω αναλύσει το γιατί)

Στο αξιωμα σου ξαναλεω, δεν χωραει εξηγηση ( ουτε αναλυση εννοειται )

"Ετσι" γουσταρεις και απαιτεις

Το αν θελεις να εξηγησεις για ποιους λογους εφτασες να απαιτησεις αυτο που αξιωνεις ως αληθες, ειναι άλλο θεμα

Και αυτο μπορει να οφειλεται στην καλη σου τη διαθεση να βαλεις τον αλλο μεσα στο κλιμα της σκεψης σου κσι της αξιωσης σου

Μπορεις ομως αν θελεις να προσπερασεις αυτην την εξηγηση και να "πας" παρακατω, αναζητωντας τις λογικες συνεπειες αυτης σου της αξιωσης

Και ... σε όποιον αρεσει




Το ότι “κάτι όντως υπάρχει” , δεν είναι αξίωμα, αλλά λογική απόφαση/συμπέρασμα , για κάθε νοήμονα και ευφυή .
Αν εσύ δεν μπορείς να οδηγηθείς σε αυτό το “λογικό” συμπέρασμα , είναι κάτι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πως θα μπορούσα να βοηθήσω κάποιον – σαν εσένα- που δεν μπορεί να αποφασίσει ο ίδιος και μάλιστα ΑΠΟΛΥΤΑ , ότι ο ίδιος υπάρχει

Ομως ...

Το να λες οτι ειναι λογικη αποφαση/συμπερασμα που αφορα καθε νοημονα και ευφυη, η λογικη διαπιστωση δηλαδη οτι "κατι οντως υπαρχει", αυτο χρειαζεται οπωσδηποτε εξηγηση και αυτη η εξηγηση ειναι απαιτητη απο καθε νοημονα και ευφυη διοτι τον αφορα αμεσα αυτος σου ο ισχυρισμος ...

Διοτι πολυ απλα ο καθε νοημονας και ευφυης αρχιζει και αναρωτιεται :

ρε "συ" μηπως κανω "λαθος" που θεωρω τον εαυτο μου ως ανθρωπο νοημονα και ευφυη ενω δεν εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι "κατι οντως υπαρχει" ;

Γι΄αυτο σου λεω οτι, πρεπει να αποδειξεις λογικα οτι καθε νοημων και ευφυης που σεβεται την νοημοσυνη του και την ευφυϊα του πρεπει να καταληξει οπωσδηποτε σε αυτο το συμπερασμα




Είναι ανέντιμο να σε εκθέτω δημόσια .
Δεν μπορώ να δεχθώ να χαχανίζουν πίσω από την πλάτη σου κάποιοι , για τις μπούρδες που λες απαντώντας σε ότι εγώ σου εξηγώ και εσύ δεν γρικάς

Αν δεν το πραξεις αυτο που σου λεω παραπανω, αποδειξη δηλαδη του ισχυρισμου σου για το "οντως υπαρκτο κατι", τοτε εσυ εισαι αυτος που εκτιθεται ανεπανορθωτα δημοσια


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2017 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι μπορώ να πω σε κάποιο που δεν νογά αν ο ίδιος όντως υπάρχει ?

'Ότι πεις εσύ φίλε .
Δεν υπάρχεις , πάει , δεν υπάρχεις !!!!

Μην ορκίζεσαι , ο λόγος σου αρκεί..

Να σε εκθέτω άλλο δημόσια , δεν μου πάει

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2017 3:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Τι μπορώ να πω σε κάποιο που δεν νογά αν ο ίδιος όντως υπάρχει ?

'Ότι πεις εσύ φίλε .
Δεν υπάρχεις , πάει , δεν υπάρχεις !!!!

Μην ορκίζεσαι , ο λόγος σου αρκεί..

Να σε εκθέτω άλλο δημόσια , δεν μου πάει

.

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Εσυ ..... αμφιβαλλεις οτι υπαρχω ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 14, 2017 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Τι μπορώ να πω σε κάποιο που δεν νογά αν ο ίδιος όντως υπάρχει ?

'Ότι πεις εσύ φίλε .
Δεν υπάρχεις , πάει , δεν υπάρχεις !!!!

Μην ορκίζεσαι , ο λόγος σου αρκεί..

Να σε εκθέτω άλλο δημόσια , δεν μου πάει

.

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Εσυ ..... αμφιβαλλεις οτι υπαρχω ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση


Ένας .... “θεός” ξέρει ,
...εσύ όχι!!!

Μακάρι να σε “φωτίσει” κάποτε ο θεός σου – αν υπάρχει- , να μάθεις και εσύ “κάτι” .
Αλλά που!!!
Τέτοια ... θαύματα δεν γινονται

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 14, 2017 4:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Τι μπορώ να πω σε κάποιο που δεν νογά αν ο ίδιος όντως υπάρχει ?

'Ότι πεις εσύ φίλε .
Δεν υπάρχεις , πάει , δεν υπάρχεις !!!!

Μην ορκίζεσαι , ο λόγος σου αρκεί..

Να σε εκθέτω άλλο δημόσια , δεν μου πάει

.

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Εσυ ..... αμφιβαλλεις οτι υπαρχω ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

Ένας .... “θεός” ξέρει ,
...εσύ όχι!!!

Μακάρι να σε “φωτίσει” κάποτε ο θεός σου – αν υπάρχει- , να μάθεις και εσύ “κάτι” .
Αλλά που!!!
Τέτοια ... θαύματα δεν γινονται

Ο θεος σιγουρα ξερει οτι υπαρχω ... Smile

Εγω κατα τη γνωμη σου δεν ξερω αν υπαρχω ... Cool

Εσυ ομως τι λες : υπαρχω ή δεν υπαρχω ; Twisted Evil


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 14, 2017 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Εγω κατα τη γνωμη σου δεν ξερω αν υπαρχω ..


Όχι κατά την γνώμη μου , αλλά κατά δική σου δήλωση/απάντηση σε ερώτηση μου , αν είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος ότι υπάρχεις , απάντησες θαραλέα πως δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Το ξέχασες

Θα ήταν πολύ μεγάλη βελτίωση της νοημοσύνη σου, αν επιτέλους τώρα κατάλαβες ότι όντως υπάρχεις και μάλιστα πως είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος για αυτό .

Ιδού το μέγα και συγκλονιστικό ερώτημα για σε .

Τι λες ?
Υπάρχεις , δεν υπάρχεις και γιατί?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 15, 2017 11:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Εγω κατα τη γνωμη σου δεν ξερω αν υπαρχω ..

Όχι κατά την γνώμη μου, αλλά κατά δική σου δήλωση/απάντηση σε ερώτηση μου , αν είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος ότι υπάρχεις , απάντησες θαραλέα πως δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Το ξέχασες

Θα ήταν πολύ μεγάλη βελτίωση της νοημοσύνη σου, αν επιτέλους τώρα κατάλαβες ότι όντως υπάρχεις και μάλιστα πως είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος για αυτό .

Ιδού το μέγα και συγκλονιστικό ερώτημα για σε .

Τι λες ?
Υπάρχεις , δεν υπάρχεις και γιατί?

Το ζητημα δεν ειναι αν ειμαι εγω βεβαιος οτι υπαρχω ...
( Και ας λες οτι κατα τη γνωμη σου δεν ξερω αν υπαρχω )

Αλλά ..., αν εσυ εισαι βεβαιος οτι υπαρχω ...

Και οι δυνατοτητες ειναι δυο ( κι ας κανεις το κοροϊδο ... ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε οχι ... )

Και αυτες οι δυνατοτητες ειναι : ή εισαι βεβαιος ή δεν εισαι βεβαιος

Και ...

... αν μεν εισαι βεβαιος ( οτι υπαρχω ) δεν εχεις παρα να εκθεσεις εδω τους λογους της βεβαιοτητας σου ( οτι υπαρχω, το λεω και παλι ) ...

... αν ομως δεν εισαι βεβαιος οτι υπαρχω, τοτε φιλε μου εχεις πολυ σοβαρο προβλημα Smile, διοτι καλεισαι να διευκρινησεις με ποιον ( ή ... με τι Wink ) μιλας τοσα χρονια ...

Και το συμπερασμα σε αυτη τη δευτερη περιπτωση προκυπτει αβιαστα : μιλας και επιχειρηματολογεις ( υποτιθεται Mr. Green ) με το ανυπαρκτο ...

Οπότε φιλε μου εισαι για το Δαφνι ... ( το λενε και Δρομοκαϊτειο, αν εχεις ακουστα Twisted Evil )


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 15, 2017 8:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Εγω κατα τη γνωμη σου δεν ξερω αν υπαρχω ..

Όχι κατά την γνώμη μου, αλλά κατά δική σου δήλωση/απάντηση σε ερώτηση μου , αν είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος ότι υπάρχεις , απάντησες θαραλέα πως δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό.
Το ξέχασες

Θα ήταν πολύ μεγάλη βελτίωση της νοημοσύνη σου, αν επιτέλους τώρα κατάλαβες ότι όντως υπάρχεις και μάλιστα πως είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος για αυτό .

Ιδού το μέγα και συγκλονιστικό ερώτημα για σε .

Τι λες ?
Υπάρχεις , δεν υπάρχεις και γιατί?

Το ζητημα δεν ειναι αν ειμαι εγω βεβαιος οτι υπαρχω ...
( Και ας λες οτι κατα τη γνωμη σου δεν ξερω αν υπαρχω )

Αλλά ..., αν εσυ εισαι βεβαιος οτι υπαρχω ...

Και οι δυνατοτητες ειναι δυο ( κι ας κανεις το κοροϊδο ... ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε οχι ... )

Και αυτες οι δυνατοτητες ειναι : ή εισαι βεβαιος ή δεν εισαι βεβαιος

Και ...

... αν μεν εισαι βεβαιος ( οτι υπαρχω ) δεν εχεις παρα να εκθεσεις εδω τους λογους της βεβαιοτητας σου ( οτι υπαρχω, το λεω και παλι ) ...

... αν ομως δεν εισαι βεβαιος οτι υπαρχω, τοτε φιλε μου εχεις πολυ σοβαρο προβλημα Smile, διοτι καλεισαι να διευκρινησεις με ποιον ( ή ... με τι Wink ) μιλας τοσα χρονια ...

Και το συμπερασμα σε αυτη τη δευτερη περιπτωση προκυπτει αβιαστα : μιλας και επιχειρηματολογεις ( υποτιθεται Mr. Green ) με το ανυπαρκτο ...

Οπότε φιλε μου εισαι για το Δαφνι ... ( το λενε και Δρομοκαϊτειο, αν εχεις ακουστα Twisted Evil )


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση


Τέτοια να λες και μετά παραπονιέσαι όταν σου λέω πως λες μπούρδες

Στα έχω εξηγήσει ποιο παλιά φίλε μου αυτά, και μάλιστα λεπτομερώς , αλλά προφανώς τα έλεγα σε ντουβάρι .
Επαναλαμβάνω συνοπτικά.
Οτιδήποτε σε πληροφορούν οι αισθήσεις σου (και οποιονδήποτε τρίτο) , μπορεί να είναι μια φαντασίωση , ένα όνειρο , μια ψευδαίσθηση , μπορεί και όχι .
Για τίποτε από αυτά δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος , αν όντως υπάρχει .

Για τον εαυτό σου , τι λες?
Ισχύει το ίδιο?
Είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος , αν υπάρχεις , ή δεν υπάρχεις και γιατί ?

Έχεις την απαιτούμενη νοημοσύνη και ευφυΐα να αποφανθείς ΑΠΟΛΥΤΑ, όπως κάθε νοήμων και ευφυΐες όν , οπουδήποτε αυτό υπάρξει?

Σε παλιότερη συζήτηση μας , σου είχα θέσει το ίδιο ακριβώς ερώτημα και είχες απαντήσει πως , καταλαβαίνεις πως ... πρέπει να υπάρχεις , αλλά δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για αυτό .

Τώρα τι λες, υπάρχεις δεν υπάρχεις , και πως οδηγήθηκες σε αυτή σου – την όποια – απόφαση ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 16, 2017 1:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Στα έχω εξηγήσει ποιο παλιά φίλε μου αυτά, και μάλιστα λεπτομερώς , αλλά προφανώς τα έλεγα σε ντουβάρι .
Επαναλαμβάνω συνοπτικά.
Οτιδήποτε σε πληροφορούν οι αισθήσεις σου (και οποιονδήποτε τρίτο) , μπορεί να είναι μια φαντασίωση , ένα όνειρο , μια ψευδαίσθηση , μπορεί και όχι .
Για τίποτε από αυτά δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος, αν όντως υπάρχει

Βλεπεις που ερχεσαι στα λογια μου ;

Πως λοιπον μου ζητας να σου αποδειξω οτι ειμαι απολυτως σιγουρος οτι υπαρχω, οταν μονος σου λες οτι κανείς δεν μπορει μεσω των αισθησεων να ειναι απολυτως σιγουρος για κατι που θεωρει οτι υπαρχει ;

Εσυ εισαι απολυτως σιγουρος οτι υπαρχεις ;

Κι αν ναι, μπορεις να δωσεις εδω την αποδειξη του ισχυρισμου σου ;

Προφανως η αποδειξη σου οφειλει να ειναι λογικη, αν οντως εχεις καταληξει σε αυτη, μιά και οι αισθησεις οπως λες ξαναλεω ποτέ δεν μπορουν να σου προσφερουν την απολυτη βεβαιοτητα


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 26, 27, 28
Σελίδα 28 από 28

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center