Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η κενότητα της Δύσεως (ή: Η ύβρις του διαφωτισμού)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 5:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation .... Η Ζωη Εχει Το Νο- .... Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green .... ημα Που Της Δινεις .... Exclamation
                                  0.0.2.2.β.β.β.β

Και κατι ακομα Ouliathis ...

Μια και εισαι προθυμος να ερμηνευεις, θα ηθελα τη γνωμη σου για τους παρακατω στιχους του Βαρναλη, που εχει ο Ιωαννης στην υπογραφη του

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 5:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δηλαδη θεωρεις το δικο μου λογο πιο πολυπλοκο απο το λογο του θεου και προσπαθεις να κατανοησεις τι λεω, αραδιαζοντας τα νοηματα σου το ενα μετα το άλλο ... ( παραθεση ) ... ενω το λογο του θεου τον θεωρεις ευνοητο Question Question Question

Πολυ "λογικο" ...

Και δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει καν ουτε και πως θεωρουν και εκλαμβανουν οι χριστιανοι το θεο



Κατά πρώτον θα έλεγα πως πρέπει εσύ και ο θεός να συνεννοηθείτε πρώτα ως προς το τι εννοεί ο καθένας σας, ωστε να υπάρχει ελπίδα να καταλάβουμε κι εμείς οι υπόλοιποι. Δεύτερον ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη δεν γίνεται. Αυτό ούτε ο θεός δεν μπορεί να το καταφέρει. Κατά τα άλλα, αν εσύ αρέσκεσαι στο να θεωρείς πως καταλαβαίνεις πράγματα από τα συγκεκριμένα χωρία που εμείς, η ο θεός, η οι αλλοι, η οι οποιοιδήποτε αδυνατούμε να καταλάβουμε, τότε μην τα γράφεις, γιατί έτσι γλυτώνουμε κι εμείς από τον άδικο κόπο.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 5:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι δεν είμαι πρόθυμος να ψάχνω για μεγάλα κρυμένα μυστικά στις λέξεις. Εκτιμώ αυτούς που μιλούν απλά, καθαρά, και εννοούν αυτό που λένε. Όπου υπάρχει η αοριστία, κάπου εκεί γύρω κρύβεται και ο δόλος. Όποιος και αν παριστάνει πως είναι αυτός που τα λέει.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 5:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation .... Η Ζωη Εχει Το Νο- .... Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green .... ημα Που Της Δινεις .... Exclamation
                                  0.0.2.2.β.β.β.β

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Δηλαδη θεωρεις το δικο μου λογο πιο πολυπλοκο απο το λογο του θεου και προσπαθεις να κατανοησεις τι λεω, αραδιαζοντας τα νοηματα σου το ενα μετα το άλλο ... ( παραθεση ) ... ενω το λογο του θεου τον θεωρεις ευνοητο Question Question Question

Πολυ "λογικο" ...

Και δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει καν ουτε και πως θεωρουν και εκλαμβανουν οι χριστιανοι το θεο

Κατά πρώτον θα έλεγα πως πρέπει εσύ και ο θεός να συνεννοηθείτε πρώτα ως προς το τι εννοεί ο καθένας σας, ωστε να υπάρχει ελπίδα να καταλάβουμε κι εμείς οι υπόλοιποι. Δεύτερον ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη δεν γίνεται. Αυτό ούτε ο θεός δεν μπορεί να το καταφέρει. Κατά τα άλλα, αν εσύ αρέσκεσαι στο να θεωρείς πως καταλαβαίνεις πράγματα από τα συγκεκριμένα χωρία που εμείς, η ο θεός, η οι αλλοι, η οι οποιοιδήποτε αδυνατούμε να καταλάβουμε, τότε μην τα γράφεις, γιατί έτσι γλυτώνουμε κι εμείς από τον άδικο κόπο.

Καλά αστο αυτο ...

Για σκεψου και πες μου τι θελει να πει ο ποιητης ;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation .... Η Ζωη Εχει Το Νο- .... Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green .... ημα Που Της Δινεις .... Exclamation
                                  0.0.2.2.β.β.β.β

Ouliathis έγραψε:
Όχι δεν είμαι πρόθυμος να ψάχνω για μεγάλα κρυμένα μυστικά στις λέξεις. Εκτιμώ αυτούς που μιλούν απλά, καθαρά, και εννοούν αυτό που λένε. Όπου υπάρχει η αοριστία, κάπου εκεί γύρω κρύβεται και ο δόλος. Όποιος και αν παριστάνει πως είναι αυτός που τα λέει.

Με προλαβες παραπανω ...

Ελπιζω να σε προλαβω εγω τωρα ...

Και το συμπερασμα μου απ΄ όσα λες ειναι οτι δεν εκτιμας τους ποιητες
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 6:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τους εκτιμώ όταν έχουν κάτι να πουν και πολύ μάλιστα. έγραψα πως δεν εκτιμώ την αοριστία, αυτό είναι άλλο. Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις πολύ καλά τι λέω. Αυτός που έχει κάτι να πει θα το πει. Αυτός που δεν έχει θα καταναλώνεται σε μάχες χαρακωμάτων προσπαθώντας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. Φυσικά όσο περισσότερο θα προσπαθεί, σε τόσο πιο απίθανα και αόριστα συμπεράσματα θα καταφεύγει. Αυτή είναι η μοίρα όποιου προσπαθεί να δικαιολογήσει την ανοησία.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation .... Η Ζωη Εχει Το Νο- .... Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green .... ημα Που Της Δινεις .... Exclamation
                                  0.0.2.2.β.β.β.β

Ouliathis έγραψε:
Τους εκτιμώ όταν έχουν κάτι να πουν και πολύ μάλιστα. έγραψα πως δεν εκτιμώ την αοριστία, αυτό είναι άλλο. Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις πολύ καλά τι λέω. Αυτός που έχει κάτι να πει θα το πει. Αυτός που δεν έχει θα καταναλώνεται σε μάχες χαρακωμάτων προσπαθώντας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. Φυσικά όσο περισσότερο θα προσπαθεί, σε τόσο πιο απίθανα και αόριστα συμπεράσματα θα καταφεύγει. Αυτή είναι η μοίρα όποιου προσπαθεί να δικαιολογήσει την ανοησία.

Τοτε γιατι αρνεισαι να πεις την αποψη σου για το νοημα των στιχων του Βαρναλη ;
Εκτος και θεωρεις οτι ειναι αοριστοι για σενα στο νοημα τους και λογικο ειναι, βασει οσων λες παραπανω, οτι δεν τον εκτιμας

Ouliathis έγραψε:
Όπου υπάρχει η αοριστία, κάπου εκεί γύρω κρύβεται και ο δόλος. Όποιος και αν παριστάνει πως είναι αυτός που τα λέει

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 8:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

timestotimes έγραψε:
Nαι ρε ouliathi, θα καταλάβαινες τι σου λέει ο θεός! Δεν καταλαβαίνεις το πως εκλαμβάνουν οι χριστιανοί τον θεό! Γιατί ο θεός είναι βίωμα, δεν είναι αυτό που λέει ο θεός, δλδ το ευνόητο!

Λογικά πράματα... Laughing Laughing Laughing


Βλέπεις; Έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου.
Μόνο με το διάβασμα δεν κερδίζεις τίποτα. Και όχι μόνο δεν κερδίζεις, αλλά μπερδεύεσαι περισσότερο. Αυτό ακριβώς παθαίνουν όσοι βρίσκονται έξω από την εκκλησία. Διαβάζουν κάτι, κολλάνε σε μια αυθαίρετη ερμηνεία και βγάζουν συμπεράσματα που τους εγκλωβίζουν στην πλάνη.
Όσοι όμως έχουν αυτή τη πολυπόθητη βιωματική σχέση (που μόνο με τη συμμετοχή στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας μπορεί να τελειωποιηθεί), ξέρουν την αλήθεια της παραπάνω φράσης και την πραγματική της σημασία.

Το πιο απλό: αν η ερμηνεία είναι αυτό που υπονοεί ο Ιωάννης, τότε θα έπρεπε όλοι οι χριστιανοί να ειμασταν δολοφόνοι. Αν δεν είμαστε, τότε ο Ιωάννης και εσυ κανετε λάθος.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
timestotimes
Πρύτανης


Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 1951

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 8:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι.. ναι, σπύρο, έρχομαι στα λόγια σου και είναι και απλό.
Γιατρεύεται η κουτήτιδα? Αμ δε γιατρεύεται...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2017 10:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation .... Η Ζωη Εχει Το Νο- .... Mr. Green Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green Mr. Green .... ημα Που Της Δινεις .... Exclamation
                                  0.0.2.β.β.β.β.β

spyros έγραψε:
Το πιο απλό: αν η ερμηνεία είναι αυτό που υπονοεί ο Ιωάννης, τότε θα έπρεπε όλοι οι χριστιανοί να ειμασταν δολοφόνοι. Αν δεν είμαστε, τότε ο Ιωάννης και εσυ κανετε λάθος.

Σπυρο, που την ειδες την ερμηνεια ;

Οσοι "αθεοι" διαβαζουν τη Βιβλο ( γιατι κανείς αθεος δεν ενδιαφερεται για τη Βιβλο ) την προσεγγιζουν με τη λογικη του : 1+1=2

Που σημαινει με τη λογικη του ορισμου των λεξεων κυριολεκτικα ...
... Διοτι δεν εχουν την μετα πιστεως "συμμετοχή στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας" που μπορει να τους επιτρεψει το διαβασμα πισω απο το "συρματοπλεγμα" των λεξεων
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 17, 2017 12:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Διοτι δεν εχουν την μετα πιστεως "συμμετοχή στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας" που μπορει να τους επιτρεψει το διαβασμα πισω απο το "συρματοπλεγμα" των λεξεων


Ναι σωστά η μετά πίστεως συμμετοχή κλπ σας επιτρέπει να "δείτε" πίσω από το συρματόπλεγμα των λέξεων. Συνεπώς, πίστεψε τι σου λέω πρώτα, ανεξάρτητα από τι σου λέω, και μετά θα καταλάβεις αυτό που σου λέω. Πόσο βολικό πράγματι!!!!!! Το μόνο πρόβλημα είναι η εγγενής ηλιθιότητα της πρότασης, αφού απαιτεί πρώτα την πίστη στο ότι η πρόταση κάτι προκαθορισμένο είναι που λέει, ανεξάρτητο τελείως από το τι αυτή λέει. Δηλαδή το σφάξτε τους μπροστά μου, μπορεί να σημαινει (αν έχεις την ανάλογη πίστη) φέρτε τους μπροστά μου να τους σώσω, η να τους κεράσω καμιά βότκα, η να τους πάω εκδρομή, εξαρτάται, από το ποια ακριβώς απάντηση σε έχει ήδη καθοδηγήσει να δεχτείς η πίστη σου. Το τι λένε τα ίδια τα λόγια ελάχιστη ως ουδεμία σχέση έχει!! Εξαιρετικά βολικό θα έλεγα!!! Ποιο βολικό δεν γίνεται δηλαδή!! Evil or Very Mad
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 17, 2017 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την ερμηνεία ότι ο Χριστός( που τελικά σταυρώθηκε για τον άνθρωπο), έδωσε εντολή να σφαχτούν οι εχθροί του.
Ένας που αρκείται στο διάβασμα και την επιλεκτική αναπαραγωγή συγκεκριμένων φράσεων, εύκολα μπερδεύεται και παρασύρεται σε άστοχες ερμηνείες και συμπεράσματα. Αυτός όμως που έχει μια βιωματική εμπειρία του Χριστιανισμού, αντιλαμβάνεται το νόημα και την αλήθεια του. Απλά τα πράγματα αλλά όχι το ίδιο για όλους.

@ timestotimes
Ε να εγώ προσπαθώ να βοηθήσω και εσύ με φτύνεις..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 17, 2017 5:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Την ερμηνεία ότι ο Χριστός( που τελικά σταυρώθηκε για τον άνθρωπο), έδωσε εντολή να σφαχτούν οι εχθροί του.
Ένας που αρκείται στο διάβασμα και την επιλεκτική αναπαραγωγή συγκεκριμένων φράσεων, εύκολα μπερδεύεται και παρασύρεται σε άστοχες ερμηνείες και συμπεράσματα. Αυτός όμως που έχει μια βιωματική εμπειρία του Χριστιανισμού, αντιλαμβάνεται το νόημα και την αλήθεια του. Απλά τα πράγματα αλλά όχι το ίδιο για όλους.



Μία από τα ίδια! Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα
Αν δεν κατάλαβες προ τι οι κορφές και οι κανέλες, αυτό οφείλεται στο λατρευτικό τυπικό που κρύβεται πίσω από το συρματόπλεγμα των λέξεων, το οποίο βέβαια δεν γνωρίζεις, και αυτό σε οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Απλά τα πράγματα αλλά όχι ίδια για όλους.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 17, 2017 9:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΠΥΡΟ και ΣΚΑΠΑΝΕΑ

Ουτε Θεος ουτε αγιοι ουτε αγγελοι ουτε διαβολος υπαρχει η υπηρχαν ποτε διαχρονικα....Το μονο που υπαρχει με βεβαιοτητα είναι η ανθρωπινη ΦΑΝΤΑΣΙΑ να δημιουργει Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ οποτε θελήσει ειτε από αναγκη ειτε από σκοπιμοτητα πολιτικη η οικονομικη. Αν γνώριζατε στοιχειοδως την φυση του ανθρωπου και πως λειτουργει θα καταλαβενατε πως όλα γυρο μας στο κοινωνικο συνολο αποτελουν ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ δημιουργήματα. ΤΙΠΟΤΑ δεν μας εδωσε κανενας Θεος η Διαβολος.

Την καλοσυνη και την κακια την εχουμε κληρονομισει από το DNA μας και αφορα ολους μας. Οι επονομαζόμενοι "αγιοι" από τους Εβραιοχριστιανους ομοϊδεάτες σας ....ησαν οι περισσοτεροι εγκληματίες, δολιοφθορείς πολιτισμών, κλέφτες , ψεύτες και ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΟΙ σε βαθμο τετοιο που δολοφονουσαν σε ολο τον κοσμο αθωους ανθρώπους για να τους εξαναγκασουν να ασπασθουν τον Εβραιοχριστιανισμο τους. Η "αγαπη" δε αυτή που εσχάτως επικαλούνται οι σκοταδιστες ομοϊδεάτες και φιλοι σας ...αποτελει την μεγιστη ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ όπως και η παραχαραξη της ιστοριας σας ανα εποχη και συνθήκες....

Αν οι ανθρωποι γνωριζαν το 1/100 των εγκληματων των εβραιοχριστιανων ...δεν θα υπηρχε ουτε ΕΝΑΣ γνωστικος να είναι οπαδος αυτης της θρησκείας...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 17, 2017 10:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros


Την ερμηνεία ότι ο Χριστός( που τελικά σταυρώθηκε για τον άνθρωπο), έδωσε εντολή να σφαχτούν οι εχθροί του.



Κάτσε ρε σπύρο , τι θα πει , “ ο Χριστός( που τελικά σταυρώθηκε για τον άνθρωπο)”

Δεν ήταν κανονισμένη από τον ίδιο , - πριν καν κτίσεως κόσμου- η ...σταύρωση?.
“Θυσιάστηκε” λες για τον άνθρωπο , όπως όμως ήταν κανονισμένο από τον ίδιον , πολύ πριν ο ίδιος αποφασίσει να δημιουργήσει τον άνθρωπο, που δημιούργησε μια μοναδική στιγμή– αλλά απόλυτα γνωστή από πάντα- και μάλιστα τον δημιούργησε ελεύθερο , με αυτήν ακριβώς την ελευθερία στις επιλογές του, που ήταν η φοβερή “αμαρτία στη γνώση” , να θέλει σώνει και καλά να μάθει τι είναι καλό και κακό ( άκου θράσος) ?

Τι το σπουδαίο έκανε ?
Ποια θυσία ?
Ο ίδιος τα είχε κανονίσει έτσι.
Οργάνωσε μια σικέ θυσία , και γνώριζε πως το ... μαρτύριο θα κρατούσε τρεις μέρες μόνο και πάπαλα, έτσι για να λες εσύ , και πας άλλος πιστός, για το μαρτύριο της σταύρωσης , λες και ήταν ο μοναδικός που σταυρώθηκε .
Για τα μεσαιωνικά βασανιστήρια δεν έχεις ακούσει τίποτα?
Τις φρικτές μεθόδους των χριστιανών κατά παντός αλλόδοξου απόστολου , τις έχεις ακούσει ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 10 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center