Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ποιο είναι το νόημα της ζωής;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 07, 2017 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

0.2.2.β.β.β.β.β

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΕ
Ποιά ειναι τα ατομα αυτα ;
Μπορεις να τα κατονομασεις ;

Είναι τα άτομα με συμπαντική συνείδηση .
Δηλαδή όλες εκείνες οι συνειδήσεις που θεωρούν πατρίδα τους το σύμπαν και οικογένειά τους την ανθρωπότητα .
Τώρα θα μου πεις ,μα υπάρχουν αυτά τα άτομα εδώ στον πλανήτη μας ???
Υπάρχουν και αγωνίζονται με ένα και μοναδικό κριτήριο το οποίο είναι η ανιδιοτέλεια .
Για παράδειγμα θα αναφέρω την Greenpeace ,παιδικά χωριά SOS και όλες τις υπόλοιπες αφιλοκερδείς ομάδες που προσπαθούν να προσφέρουν έργο προς την ανθρωπότητα .
Και εδώ υπάρχει βέβαια πρόβλημα διαφθοράς ,αλλά αυτό είναι φυσιολογικό φαινόμενο σε ένα δυαδικό περιβάλλον.
Οι άνθρωποι που ενισχύουν οικονομικά τις προσπάθειες αυτών των οργανώσεων ,είναι συνειδήσεις που διαμορφώνουν ανιδιοτελή νοοτροπία.

Απλα αναρωτιεμαι ...
Αν καποια ατομα με ανιοδετελη συνειδηση, που ενισχυουν αυτες και άλλες παρεμφερεις οργανωσεις, εχουν συναισθηση οτι υπαρχει εστω ενα 1% διαφθορα σε αυτες ( υποθετω οτι αναφερεσαι σε οικονομικη διαφθορα ) πως ανεχονται να συμβαλλουν ( οικονομικα παντα ) στη στηριξη αυτης της διαφθορας ;
Ειναι δυνατον η ανιδιοτελεια τους να υποστηριζει συνειδητα την ιδιοτελεια που υποκινει τη διαφθορα ;
Αν δεν το ξερουν ή δεν εχουν σκεφθει τη πραγματικη πιθανοτητα διαφθορας, καλά κανουν και υποστηριζουν οικονομικα ...
Αν ομως εχουν συναισθηση της διαφθορας, τοτε ;
Και παλι ξαναλεω, απλα αναρωτιεμεαι

Παράθεση:
Ίσως διερωτηθείς για πιο λόγο δίνω τόση μεγάλη σημασία στην ανιδιοτέλεια ???
Επειδή είναι η αντίθετη δύναμη της ιδιοτέλειας .
Κάθε άτομο μπορεί να προσπαθήσει να ισορροπήσει αυτές τις δύο δυνάμεις μέσα του ιδιοτέλεια & ανιδιοτέλεια ,έτσι ώστε να μην υπερισχύει ούτε το καλό ,ούτε το κακό στην ζωή του ,δηλαδή να ακολουθήσει την μέση οδό που μας πρότειναν οι πρόγονοί μας

Το ερωτημα για μενα παραμενει : μπορει η ανιδιοτελεια συνειδητα να στηριζει την ιδιοτελεια ;

Παράθεση:
Πάμε τώρα στα άτομα που διάγουν ενάρετη ζωή 24 ώρες το 24 όρο.
Προσωπικά γνώρισα μονάχα ένα τέτοιο άτομο ,είναι φίλος μου και βίωσα τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεται συμπεριφέρεται και γενικότερα τις περιπέτειες του στην ζωή και την εργασία όπου είμαστε συνάδελφοι .
Αυτό το άτομο δεν μπορεί να πει ψέμματα ,να αδικήσει και γενικότερα να κάνει κακό σε συνάνθρωπο . Αντίθετα δημιουργεί εκείνες τις προϋποθέσεις που είναι απαραίτητες ,ώστε να βοηθάει τον συνάνθρωπο .
Διάγει ενάρετη ζωή 24 ώρες το 24 όρο

Το μονο που εχω να πω σε καποιον που εχει βρει πραγματικα ενα εναρετο πραγματικο, ειναι να προσπαθησει οσο γινεται περισσοτερο να μη του μοιασει, με την εννοια να μη τον μιμηθει
Διοτι και τη ζωη του εναρετου θα δυσκολεψει και η ιδιος θα εμπλακει σε μια ανευ προηγουμενου περιπετεια

Ο τροπος, για μενα, αποκομισης κερδους απο την κοινη βιωτη με ενα"τυπο" που θεωρειται εναρετος ειναι ο προσωπικος παραδειγματισμος μεσω κατανοησης, του τι αντιπροσωπευει ο εναρετος στη ζωη του "μαθητη"

Αυτη η κατανοηση ανοιγει νεους δρομους δρασης στη ζωη του μαθητη, ενω αφηνει ελευθερο τον εναρετο να ασκησει την αρετη του και σε νεα πεδια

Παράθεση:
Γιατί όμως να επιλέξει ένα άτομο την ενάρετη ζωή και να την κάνει σκοπό ζωής ,δηλαδή να υπηρετήσει τον συνάνθρωπο ,η την ανθρωπότητα ???

Απάντησα στο ερώτημα ,αλλά θα ήθελα να διαβάσω την προσωπική σου άποψη

Την εναρετη ζωη δεν την επιλεγεις, σε επιλεγει
Κι οταν σε επιλεξει τοτε πρεπει να ανταποκριθεις
Το να γινει καποιος εναρετος λοιπον, ειναι ενα θεμα ...
... διοτι ενω μεν δεν ειναι επιλογη του η κληση προς την κατευθυνση αυτη...
... οταν του γινει, ειναι ελευθερος να αποφασισει αν θα συμφωνησει ή οχι

Οσο ειναι κάποιος λοιπον εκτος κλησης στην εναρετη ζωη ...
... μπορει να ειναι καλος ή κακος ...
... κατα το δοκουν ...
... και συμφωνα παντα με τα προσωπικα του κριτηρια ...
... αλλά και τα κριτηρια της κοινωνιας που ανηκει

Οταν ομως χτυπησει το καμπανακι της εναρετης ζωης, τοτε τα "δινει" ολα ( πρεπει να τα δινει ολα κατα τη γνωμη μου ) προκειμενου να ανταποκριθει στο καλεσμα και να ειναι συνεπης σε αυτο

Και γιατι αυτο ;

Γιατι κατα τη γνωμη μου, τα κοινωνικα προβληματα που καλειται να αντιμετωπισει και τα κοινωνικα αλλά και παγκοσμια πεδια στα οποία καλειται να ασκησει την αρετη ( με όποιο προσωπο κι αν του εχει παρουσιασθει ... και ειναι αληθεια οτι η αρετη ειναι πολυπροσωπη και δεν μπαινει σε καλουπια ... και ... μαλλον συναρταται αυτο με τη φυση του ατομου που επιλεγει καθε φορα ) ειναι τα πλεον καταλληλα για αυτον ωστε να αποκτησει τη συμπαντικη συνειδηση ή τουλαχιστον να αρχισει να βαδιζει προς αυτην

Κι οταν λεω συμπαντικη συνειδηση εννοω εκεινη τη ζωσα συναισθηση τη σταθερη που βιωνεται συνεχως απο τον ενεργο εναρετο η οποία συναισθηση τον φερνει σε μια επιγνωση διαρκειας οτι ειναι ενα με τον κοσμο και η οποια συναισθηση εντεινεται διαρκως και περισσοτερο οσο ο εναρετος επιμενει σταθερα σε αυτο το δρομο
Και αποτελεσμα αυτης της σταθερα αυξανομενης επιγνωσης ειναι η κατακτηση διαρκως και περισσοτερο βιωματικης γνωσης καθολικοτητος, η οποία δεν αποκταται μέσα απο οσους τονους ( ή μεγατονους ) βιβλιων κι αν μπορεις να φανταστεις και η οποία βιωματικη γνωση βεβαιως παραμενει στον εναρετο αναβαθμιζοντας θεαματικα τα κυτταρα του ... προς την ολοτητα
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 07, 2017 6:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Οι προτασεις μου που εχεις τονισει τα λενε ολα
Αν δεν καταλαβαινεις δεν ευθυνομαι εγω

Λες μπούρδες και ξανά μπούρδες !
Βεβαίως δεν έχεις εσύ την ευθύνη για όσα λες, καλά κάνεις και αποποιήσαι της ευθύνης
Την ευθύνη την έχει άλλος , αυτός που σου έδωσε μόνο αυτό το μυαλό (σύμφωνα πάντα με τα δικά σου “πιστεύω” περί δημιουργίας)
Γιατί να φταις εσύ?
Η λογική τεκμηρίωση όσων λες , υπερβαίνει τις δυνατότητές σου
Παράθεση:
Θεος δεν ειναι αυτο που κατασκευαζεις ως εικονα του, αλλά αυτο που πιστευεις ειλικρινα μεσα σαν ανωτατο παντων στον κοσμο
Εμ! αυτό σου ζητώ να πεις.
Αυτό που εσύ “πιστεύεις ειλικρινά ” για θεό.
Αν πιστεύεις δηλαδή ειλικρινά στον Γιαχβέ και την αγία τριάδα, πες πιστεύω στον Γιαχβέ και την αγία τριάδα, αλλά μαζί με αυτά πιστεύω και στον διάβολο, γιατί χωρίς τον διάβολο , ούτε λόγος για Ιησού και αγία τριάδα
Συμφωνείς ?

Εκτός και αν πιστεύεις στον Ερμή τον τρισμέγιστο
Που να ξέρω τι πιστεύεις εσύ, αν το κρατά μυστικό .... ερμητικά κλεισμένο?
Μήπως ντρέπεσαι να το ξεστομίσεις , να το πεις ξεκάθαρα?

Παράθεση:
Δεν με ενδιαφερει τι εχεις περιγραψει περιστασιακα και κατα καιρους ή τι γνωσεις εχεις ή ποσους αιωνες αργοτερα απο τους "δασκαλους" σου ζεις
Με ενδιαφερει να πεις ρητα και αμεσα : για μενα θεος = ανωτερο ολων των πραγματων στο συμπαν πιστευω οτι ειναι ... "αυτο" :
Μπορεις να το πεις και να το "περιγραψεις" ετσι απλα το ... "αυτο";

Αν ναι, παει καλά ...

Αν οχι, ε, τοτε δεν εχεις το θεο σου

Βεβαίως δεν έχω τον θεό μου, τον δικό μου προσωπικό θεό όπως θα έλεγες εσύ.
Τέτοιος θεός ΔΕΝ υπάρχει.
Αυτά που λένε κάποιοι ότι τον είδαν ,του μίλησαν, τους είπε και του είπαν , είναι είτε απάτες , είτε αυταπάτες , είτε φαντασιώσεις , αυθυποβολές , ή όνειρα ...θερινής νύχτας

Και για να ξέρεις .
Ούτε και ο Σπινόζα , ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Αϊνστάιν , ο Ηράκλειτος και τόσοι τόσοι άλλοι
νοήμονες πίστευαν σε κάποιον προσωπικό θεό .
Η μεγάλη διαφορά μου με αυτούς είναι πως δεν γνώριζαν για το “πρόγραμμα” όλων των εμβίων όντων , που “γράφηκε” και συνεχίζει να γράφεται απροσδιόριστα , γραμμή πως προς γραμμή, δισεκατομμύρια δοκιμές, γράψε σβήσε .
Αν γνώριζαν αυτό το πρόγραμμα για τα έμβια που δεν είναι έργο συγγραφής κάποιου ανώτερου όντος, ενδεχομένως να έκαναν τη σκέψη , μήπως υπάρχει κάτι και για τα άβια όντα
Παράθεση:

Το προγραμμα δεν γραφεται μονο του ...
Το κατασκευαζει μια νοημοσυνη

Ποιος στο είπα αυτό?
Τόσα ξέρεις τόσα λες .

Δεν έχεις καμία ιδέα πως “γράφεται” ο γενετικός κώδικα όλων των εμβίων όντων .
Παράθεση:
σε ενα τοπο καπου στο συμπαν όπου δεν θα υπαρχει θανατος, το προβλημα μπορει να ειναι η απολυτη ελευθερια
Εξ αιτιας της οποίας, για παραδειγμα, θα υπαρχουν ατομα ή φατριες ασυλληπτης χλιδης και δυνατοτητων ζωης
Και απο την αλλη ατομα σε ανειπωτη φτωχεια και μιζερια μπροστα στην οποία η ζωη των ζωων εδω να μοιαζει παραμυθενια
Ρε συ μην παραμυθιάζεσαι τόσο εύκολα σαν μικρό α νοήμων παιδί, από ανόητους φαντασιόπληκτους

Είσαι ενήλικας πια.

Υπάρχουν βεβαίως πολλοί “τόποι” στο σύμπαν που δεν υπάρχει θάνατος .
Οι ποιο πολλοί τόποι είναι έτσι.
Σε αυτούς όμως δεν υπάρχει ούτε και ζωή.

Στο φεγγάρι υπάρχει θάνατος?
Όχι!
Γιατί?
Γιατί δεν υπάρχει ίχνος έμβιου όντος

Στην γη νοείται ο θάνατος ,γιατί υπάρχει ζωή , αλλά όχι ζωή αιώνιος .

Φανταστικά – με τον νου δηλαδή- αναφερόμαστε για αιωνιότητα όχι της ζωής αλλά θύμησης της ζωής του εκλιπόντος .

Έτσι λέμε για τον πεθαμένο “αιωνία του η μνήμη”


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 07, 2017 10:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Το ερωτημα για μενα παραμενει : μπορει η ανιδιοτελεια συνειδητα να στηριζει την ιδιοτελεια ;



Φυσικά όχι .

Επομένως με τα στοιχεία που έχουμε συλλέξει μέχρι τώρα ,μπορούμε να πούμε το εξής :
Το νόημα της ζωής μιας σύνθετης ανθρώπινης οντότητας ,είναι η αυτοσυνειδητότητα ,μέσω της οποίας αυτοπροσδιορίζεται και καλλιεργώντας το πνεύμα αναπτύσσει αρετές ,οι οποίες την καθιστούν ικανή ως συνειδητοποιημένο άτομο να διάγει ενάρετη ζωή ,της οποίας το τελικό αποτέλεσμα είναι ,η επίγνωση ότι είναι ένα με τον κόσμο.


Αν συμφωνείς μέχρι εδώ ,προτείνω να προχωρήσουμε στην προσπάθεια εκτίμησης της αξίας αυτής της επίγνωσης .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 07, 2017 10:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

0.0.2.2.β.β.β.β

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Οι προτασεις μου που εχεις τονισει τα λενε ολα
Αν δεν καταλαβαινεις δεν ευθυνομαι εγω

Λες μπούρδες και ξανά μπούρδες !
Βεβαίως δεν έχεις εσύ την ευθύνη για όσα λες, καλά κάνεις και αποποιήσαι της ευθύνης
Την ευθύνη την έχει άλλος , αυτός που σου έδωσε μόνο αυτό το μυαλό (σύμφωνα πάντα με τα δικά σου “πιστεύω” περί δημιουργίας)
Γιατί να φταις εσύ?
Η λογική τεκμηρίωση όσων λες , υπερβαίνει τις δυνατότητές σου
Παράθεση:
Θεος δεν ειναι αυτο που κατασκευαζεις ως εικονα του, αλλά αυτο που πιστευεις ειλικρινα μεσα σαν ανωτατο παντων στον κοσμο
Εμ! αυτό σου ζητώ να πεις.
Αυτό που εσύ “πιστεύεις ειλικρινά ” για θεό.
Αν πιστεύεις δηλαδή ειλικρινά στον Γιαχβέ και την αγία τριάδα, πες πιστεύω στον Γιαχβέ και την αγία τριάδα, αλλά μαζί με αυτά πιστεύω και στον διάβολο, γιατί χωρίς τον διάβολο , ούτε λόγος για Ιησού και αγία τριάδα
Συμφωνείς ?

Εκτός και αν πιστεύεις στον Ερμή τον τρισμέγιστο
Που να ξέρω τι πιστεύεις εσύ, αν το κρατά μυστικό .... ερμητικά κλεισμένο?
Μήπως ντρέπεσαι να το ξεστομίσεις , να το πεις ξεκάθαρα?

Παράθεση:
Δεν με ενδιαφερει τι εχεις περιγραψει περιστασιακα και κατα καιρους ή τι γνωσεις εχεις ή ποσους αιωνες αργοτερα απο τους "δασκαλους" σου ζεις
Με ενδιαφερει να πεις ρητα και αμεσα : για μενα θεος = ανωτερο ολων των πραγματων στο συμπαν πιστευω οτι ειναι ... "αυτο" :
Μπορεις να το πεις και να το "περιγραψεις" ετσι απλα το ... "αυτο";

Αν ναι, παει καλά ...

Αν οχι, ε, τοτε δεν εχεις το θεο σου

Βεβαίως δεν έχω τον θεό μου, τον δικό μου προσωπικό θεό όπως θα έλεγες εσύ.
Τέτοιος θεός ΔΕΝ υπάρχει.
Αυτά που λένε κάποιοι ότι τον είδαν ,του μίλησαν, τους είπε και του είπαν , είναι είτε απάτες , είτε αυταπάτες , είτε φαντασιώσεις , αυθυποβολές , ή όνειρα ...θερινής νύχτας

Και για να ξέρεις .
Ούτε και ο Σπινόζα , ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Αϊνστάιν , ο Ηράκλειτος και τόσοι τόσοι άλλοι
νοήμονες πίστευαν σε κάποιον προσωπικό θεό .
Η μεγάλη διαφορά μου με αυτούς είναι πως δεν γνώριζαν για το “πρόγραμμα” όλων των εμβίων όντων , που “γράφηκε” και συνεχίζει να γράφεται απροσδιόριστα , γραμμή πως προς γραμμή, δισεκατομμύρια δοκιμές, γράψε σβήσε .
Αν γνώριζαν αυτό το πρόγραμμα για τα έμβια που δεν είναι έργο συγγραφής κάποιου ανώτερου όντος, ενδεχομένως να έκαναν τη σκέψη , μήπως υπάρχει κάτι και για τα άβια όντα
Παράθεση:

Το προγραμμα δεν γραφεται μονο του ...
Το κατασκευαζει μια νοημοσυνη

Ποιος στο είπα αυτό?
Τόσα ξέρεις τόσα λες .

Δεν έχεις καμία ιδέα πως “γράφεται” ο γενετικός κώδικα όλων των εμβίων όντων .
Παράθεση:
σε ενα τοπο καπου στο συμπαν όπου δεν θα υπαρχει θανατος, το προβλημα μπορει να ειναι η απολυτη ελευθερια
Εξ αιτιας της οποίας, για παραδειγμα, θα υπαρχουν ατομα ή φατριες ασυλληπτης χλιδης και δυνατοτητων ζωης
Και απο την αλλη ατομα σε ανειπωτη φτωχεια και μιζερια μπροστα στην οποία η ζωη των ζωων εδω να μοιαζει παραμυθενια
Ρε συ μην παραμυθιάζεσαι τόσο εύκολα σαν μικρό α νοήμων παιδί, από ανόητους φαντασιόπληκτους

Είσαι ενήλικας πια.

Υπάρχουν βεβαίως πολλοί “τόποι” στο σύμπαν που δεν υπάρχει θάνατος .
Οι ποιο πολλοί τόποι είναι έτσι.
Σε αυτούς όμως δεν υπάρχει ούτε και ζωή.

Στο φεγγάρι υπάρχει θάνατος?
Όχι!
Γιατί?
Γιατί δεν υπάρχει ίχνος έμβιου όντος

Στην γη νοείται ο θάνατος ,γιατί υπάρχει ζωή , αλλά όχι ζωή αιώνιος .

Φανταστικά – με τον νου δηλαδή- αναφερόμαστε για αιωνιότητα όχι της ζωής αλλά θύμησης της ζωής του εκλιπόντος .

Έτσι λέμε για τον πεθαμένο “αιωνία του η μνήμη”


.

Λεω στη αρχη οτι δεν ευθυνομαι εγω για το οτι δεν καταλαβαινεις ο,τι λεω

Τωρα σου ξαναλεω οτι δεν ευθυνομαι εγω και για το γεγονος οτι δεν καταλαβαινεις ουτε εσυ αυτα που λες
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 07, 2017 11:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Το ερωτημα για μενα παραμενει : μπορει η ανιδιοτελεια συνειδητα να στηριζει την ιδιοτελεια ;

Φυσικά όχι .

Επομένως με τα στοιχεία που έχουμε συλλέξει μέχρι τώρα ,μπορούμε να πούμε το εξής :
Το νόημα της ζωής μιας σύνθετης ανθρώπινης οντότητας ,είναι η αυτοσυνειδητότητα ,μέσω της οποίας αυτοπροσδιορίζεται και καλλιεργώντας το πνεύμα αναπτύσσει αρετές ,οι οποίες την καθιστούν ικανή ως συνειδητοποιημένο άτομο να διάγει ενάρετη ζωή ,της οποίας το τελικό αποτέλεσμα είναι ,η επίγνωση ότι είναι ένα με τον κόσμο


Αν συμφωνείς μέχρι εδώ ,προτείνω να προχωρήσουμε στην προσπάθεια εκτίμησης της αξίας αυτής της επίγνωσης .

Εστω κι αν εκτιμησουμε οτι η αξια αυτης της επιγνωσης ειναι απειρη ...
... θα την αυξησουμε με τη κουβεντα ακομα και κατα ενα χιλιοστο του γραμμαριου ; ( που λεει ο λογος ...
... γιατι δεν ξερω πως μετρανε τη βιωματικη επιγνωση της συμπαντικης ενοτητος ...
... σε μια ανθρωποτητα που εχει το "νου" της μονο στη γνωση τη "θεωρητικη" )


0.2.2.β.β.β.β.β
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 08, 2017 12:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραίος επίλογος :
Ανεκτίμητη η αξία αυτής της επίγνωσης .
Να προσθέσω και τον δικό μου επίλογο :Idea
Μέσω αυτής της επίγνωσης ,μπορεί ένα άτομο να προσπαθήσει και τελικά να ενοποιηθεί με τα πάντα .
Ξέρουμε ότι μόνο όσοι ενοποιήθηκαν με τα πάντα ,μπορούνε να αγαπάνε ουσιαστικά .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 08, 2017 6:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Ωραίος επίλογος :
Ανεκτίμητη η αξία αυτής της επίγνωσης .
Να προσθέσω και τον δικό μου επίλογο :Idea
Μέσω αυτής της επίγνωσης ,μπορεί ένα άτομο να προσπαθήσει και τελικά να ενοποιηθεί με τα πάντα .
Ξέρουμε ότι μόνο όσοι ενοποιήθηκαν με τα πάντα ,μπορούνε να αγαπάνε ουσιαστικά .

Οντως !!!


0.2.2.β.β.β.β.β
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 08, 2017 11:36 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Ε, τωρα, εθελοτυφλεις Twisted Evil

Οταν πας για κατουρημα ( π.χ. ), "σταχτες" πετας Mr. Green


Δεν τις πετάς όλες,όμως.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 08, 2017 12:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation
0.2.2.β.β.β.β.β

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Ε, τωρα, εθελοτυφλεις Twisted Evil

Οταν πας για κατουρημα ( π.χ. ), "σταχτες" πετας Mr. Green

Δεν τις πετάς όλες,όμως.

Αυτες που πετάς ομως, τις πετάς οριστικα !!

Και το σπουδαιοτερο : αυτο γινεται απολυτως μεσα στα πλαισια της ζωης
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 09, 2017 9:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσο η φλόγα καίει ,οι στάχτες θα συσσωρεύονται χωρίς να μπορούν ν' απομακρυνθούν συνολικά,αν δεν απομακρυνθεί η φλόγα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 09, 2017 12:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation
0.2.2.2.β.β.β.β

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όσο η φλόγα καίει ,οι στάχτες θα συσσωρεύονται χωρίς να μπορούν ν' απομακρυνθούν συνολικά,αν δεν απομακρυνθεί η φλόγα.

"Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι" Smile Cool
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 09, 2017 2:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz




https://www.youtube.com/watch?v=oTG6wsILXfM


Αυτή είναι η μια όψη της συνολικής συζήτησης που προηγήθηκε για το Νόημα της Ζωής' και απαντάω με αυτό τον τρόπο κυρίως στον giannis που επιμένει να την βλέπει ΜΟΝΟ έτσι.

Υπάρχει όμως και μια άλλη όψη:





https://www.youtube.com/watch?v=RY94MPw1xqs


Razz Evil or Very Mad Embarassed Twisted Evil Razz
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 09, 2017 6:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation
0.2.2.2.2.2.2.2.β

eleonora έγραψε:
Αυτή είναι η μια όψη της συνολικής συζήτησης που προηγήθηκε για το Νόημα της Ζωής' και απαντάω με αυτό τον τρόπο κυρίως στον giannis που επιμένει να την βλέπει ΜΟΝΟ έτσι.

Υπάρχει όμως και μια άλλη όψη : ...

eleonora

........... Μια και η εικονικη
απαντηση σου ...............
............ δεν αφορα μονο
τον gianiss, ....................
................ στο μερος της
που μου αναλογει, .........
................... σε όποιο %,
θα ηθελα, ......................
.... απεναντι στη μια οψη
να εχω την αλλη οψη ...
.... και οχι μια άλλη οψη
καθως συνοπτικα λες ....

"Αν"ειναι ευκολο ....... Cool
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 10, 2017 12:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

"Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι" Smile Cool


Ναι,θέλει προσοχή στο μάζεμα της στάχτης όταν έχει σβήσει η φωτιά γιατί σκορπίζει εύκολα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 10, 2017 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:
Razz




https://www.youtube.com/watch?v=oTG6wsILXfM


Αυτή είναι η μια όψη της συνολικής συζήτησης που προηγήθηκε για το Νόημα της Ζωής' και απαντάω με αυτό τον τρόπο κυρίως στον giannis που επιμένει να την βλέπει ΜΟΝΟ έτσι.

Υπάρχει όμως και μια άλλη όψη:





https://www.youtube.com/watch?v=RY94MPw1xqs


Razz Evil or Very Mad Embarassed Twisted Evil Razz


Δεν ξέρω ποσό κοκκινόξανθη .....χαζούλα είσαι, εσύ το λες , και οφείλω να σε πιστεύω αυτό που λες .
Ξέρω όμως – με αυτά που τώρα λες - πόσο ονειροπαρμένα ξανθοκόκκινη είσαι!
Αγνοείς τον πραγματικό φυσικό κόσμο, αν και κάποιες (ελάχιστες) δράσεις του στις περιέγραψα, και επιμένεις να φαντάζεσαι ένα ψεύτικο κόσμο , ένα φανταστικό κόσμο.
Οι εικόνες που δείχνεις , αντιπροσωπεύουν για σένα , την “κόλαση” , που αρρωστημένα μυαλά σου έδειξαν από μικρή για να σε τρομάζουν, και τον παράδεισο (που χωρίς λογική σου είπαν και εσύ ονειρεύεσαι) .
Το δυστύχημα είναι πως αυτά τα εξωπραγματικά που σου υπέβαλαν σαν αλήθεια στην νιότη σου, εσύ κατά δήλωσή σου τα “διδάσκεις” και σε άλλα ανυποψίαστα (σαν και εσένα) νεαρά άτομα , και καμαρώνεις για το έργο σου.
Και γιατί να μην καμαρώνεις ?
Το πιστεύεις δογματικά σαν αλήθεια , και μάλιστα πληρώνεσαι για αυτό?


Οι κόσμοι όπως που φαντάζεσαι ΔΕΝ είναι φυσιολογικοί κόσμοι.
Ειδυλλιακά όμορφα περιβάλλοντα, παραδεισένια , όπου η λεοπάρδαλη παίζει χαρούμενα με τον χιμπατζή , και ο λύκος με το πρόβατο, και όλα μαζί με τα άλλα τα δημιουργήματα, εξυμνούν τον Γιαχβέ δημιουργό τους, δεν υπάρχουν πουθενά ?


Βρε συ!
Είναι σίγουρο πως είσαι γνήσια κοκκινόξανθη ?
Κοκκινόξανθη παντού?

Δεν σε πιστεύω.....
Φιλάς .....σταυρό ?

Y.Γ

Για την θεωρία της εξέλιξης τον ειδών, έχεις αλήθεια ακούσεις κάτι?
Μήπως μπορείς να πεις την άποψη που έχουν για το θέμα οι ξανθοκόκκινες?
Έχουν άποψη ,ή έστω δογματικά “πιστεύω” , οι γλυκές αυτές .....χαζούλες υπάρξεις ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 5 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center