Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 48, 49, 50  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ε, το ποιος ονειρευεται νομιζω γινεται σαφες απο το ποιος εχει δικη του αποψη και δεχεται και συζηταει και τις αποψεις των αλλων, και ποιος οχι

τωρα αν μου λες οτι οφειλω να συζηταω με καποιον που δεν συζηταει... πολλα θες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα γιατί; Τόσα επιχειρήματα πρόσφερες στη συζήτηση ,γιατί διέκοψες ξαφνικά;

Μου άρεσαν ιδιαίτερα τα σχόλιά σου στις δικές μου θέσεις..."διάφανα" εντελώς!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 5:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

οταν φτυνεις, να περιεμενεις να... βρεξει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή εσύ δεν έχεις επιχειρήματα νομίζεις ότι όποιος έχει σε φτύνει;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αυτό περί ανθρωπιστικής επιστήμης λόγω θρησκείας δεν ισχύει γιατί σου εξήγησα το λόγο...υπάρχουν και άπιστοι που είναι καλύτεροι άνθρωποι από πιστούς. Άρα υπάρχουν και άθεοι επιστήμονες που είναι ανθρωπιστές.


Όπως και να 'χει,όμως,το πράγμα,ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕΣ ότι η ανθρωπιστική επιστήμη έχει ωφελήματα...δηλαδή ομολόγησες ότι έπαιζες θέατρο πως δεν τα ξέρεις αυτά τα ωφελήματα!

Πάει κι αυτό...να δούμε τώρα ποιες φαντασιώσεις της θρησκείας έγιναν πραγματικότητα...τίποτα ,ε;

Δεν εξηγησες τιποτα !
Γιατι αυτο που λες στην αρχη ειναι ενας απλος ισχυρισμος, που ειναι μονο λογια και τιποτα άλλο
Γιατι ουτε το περιεχομενο του ορου "ανθρωπος" εξηγεις ουτε βεβαια και τι εστι "καλυτερος" και "χειροτερος" υποθετωντας οτι με τη χρηση των ορων αυτων απο σενα ο άλλος δεχεται αυτοματα και το περιεχομενο που εσυ τους δινεις
Και ανεξαρτητα με αυτα, σου απαντησα σχετικα οτι καλοι και κακοι ανθρωποι υπαρχουν σε ολους τους χωρους
Και σε καθε χωρο, οφειλει να ειναι σαφως ορισμενο το νοημα των ορων αυτων

....................................................

Παλι επαναλαμβανεις την ιδια τακτικη στη συνεχεια, θεωρωντας οτι αποδεχομαι εγω και ο οποιοσδηποτε αλλος το αοριστο για σενα νοημα του ορου "ανθρωπιστικος" ( που για σενα ειναι απλως μια λεξη χωρις περιεχομενο ) ενω δυο φορες ( και η παρουσα ειναι η τριτη ), σου τονισα οτι ο ορος ανθρωπιστικος για μενα ενεχει σαφεστατα και τη συμβατικη επιστημη και την ενεργο θρησκεια

Η συμβατικη επιστημη εκ των πραγματων αποδεικνυεται απανθρωπη

Και το μονο που τη διασωζει, ειναι η θρησκεια με τη μορφη της την ενεργο την οποία λαμβανει ( η θρησκεια ) οταν ο πιστος στο θεο ανθρωπος αποφασιζει να εφαρμοσει τις αρχες της συμβατικης επιστημης πορευομενος με βαση αξιωματα που αντλει απο τη θρησκεια

Αυτη η μορφη που λαμβανει η θρησκεια, οταν ο πιστος στο θεο ανθρωπος αποφασιζει να την περασει πρακτικα στη ζωη του, ειναι η αποκαλουμενη απο μενα ενεργος θρησκεια

Και βεβαια αυτη η μεικτικη μορφη συμβατικης επιστημης και επιλεγμενης θρησκειας, καμια σχεση δεν εχει ουτε με τη συμβατικη και εκ των πραγματων απανθρωπη επιστημη ουτε βεβαια και με την καθε θρησκεια η οποία απαιτει την "τυφλη" υποταγη των πιστων στο θεο δια μεσου αυτης

Και πρεπει να κατανοησεις οτι η θρησκεια, μπορει να περασει πρακτικα και παντα συνειδητα εννοειται στη ζωη του ανθρωπου κι αρα να καταστει ενεργος για αυτον και μονο οσον αφορα τον ιδιο, με διαφορους τροπους δοκιμασμενους ή μη
Αλλά μονο οταν η θρησκεια περναει στη ζωη του ανθρωπου με τη χρηση των αρχών της συμβατικης επιστημης αποκαλειται ( απο μενα ) ανθρωπισμος

Αρα : Ανθρωπισμος ειναι η εφαρμοσμενη κατ΄ επιλογην θρησκεια με βαση τις αρχες της συμβατικης επιστημης


Αντιλαμβανεσαι λοιπον, ποσο μακρια εισαι για μενα, απο το ανθρωπιστικο πεδιο, αφου ουτε επιστημονας εισαι ( αρα αδυνατεις να εφαρμοσεις στην πραξη τις αρχες της συμβατικης επιστημης ) ουτε και πιστος στο θεο ( οπότε δεν εχεις καμια πηγη αντλησης αξιωματων υπερ του ανθρωπου )

Σημειωσε εδω οτι δεν αναφερομαι αποκλειστικα στο Χριστιανισμο ( ανεξαρτητα απο τη επιλογη του απο μενα ) διοτι ολες οι γνωστες πεντε μεγαλες θρησκειες του κοσμου εχουν σαν βαση τον ανθρωπο και αρα αποτελουν τελειες πηγες αντλησης αξιωματων προς επιστημονικη εφαρμογη τους απο τους πιστους της καθε μιας απο αυτες τις θρησκειες

Αρα ( μπορουμε να ) εχουμε πεντε τουλαχιστον μορφες ανθρωπισμου στον κοσμο

Και δεν ειναι καποιος καλυτερος απο τους αλλους

Ο καθενας ταγμενος απο τη γεννηση του ή την επιλογη του σε μια απο αυτες τις θρησκειες και μονο σε μια μπορει να αποδειχθει στην πραξη ανθρωπιστης, εφαρμοζοντας τη θρησκεια του επιστημονικα στη ζωη του


Ετσι εσυ για παραδειγμα, μπορεις ως νυν αθεος να επιλεξεις καποια απο τις μεγαλες θρησκειες που αποδεχονται το θανατο στο δογμα τους, εκτός προφανως απο το χριστιανισμο ο οποίος μιλα καθαρα για αιωνιοτητα

Αν θελεις λοιπον να ζησεις ανθρωπιστικα συμφωνα με τα παραπανω, πρεπει να πιστεψεις αρχικα στο θεο, να μαθεις τις αρχες της επιστημης και να επιλεξεις μια θρησκεια "ανατολικα" της Χριστιανικης Ελλαδος

Διαφορετικα εισαι απολυτως υπευθυνος για τις συνεπειες της μη ανθρωπιστικης σου πορειας


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή εσύ δεν ξέρεις κανέναν χριστιανό εγκληματία ,ούτε κάποιον άθεο ανθρωπιστή;(θες να σου εξηγήσω μήπως και τι σημαίνει "εγκληματίας"; Ή ν' αρχίσουμε από τα πιο βασικά...Λόλα ,να ένα μήλο... Laughing )

Κι επίσης απορρίπτεις κάποιος να είναι επιστήμονας άθεος και ανθρωπιστής.

Ε,τότε,έχεις πολύ χαμηλή εμπειρία από ανθρώπους.Να επικοινωνείς περισσότερο ή να διαβάζεις ιστορία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 6:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Δευ Ιούν 05, 2017 6:16 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 6:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Δευ Ιούν 05, 2017 6:16 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 6:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ανθρωπιστές άθεοι
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Δευ Ιούν 05, 2017 6:24 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 6:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bertrand Russell -άθεος ,ανθρωπστής κι επιστήμονας


Είδες που γίνεται,λοιπόν; Ξύπνα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 6:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και για να είμαστε αντικειμενικοί και αμερόληπτοι...να κι ένα παράδειγμα όπου η θρησκεία και η ανθρωπιστική επιστήμη έχουν ομοφωνία.Βέβαια,η πράξη ανήκει στην επιστήμη,όχι στις προσευχές!

Μεταμοσχεύσεις και Εκκλησία
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 8:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δηλαδή εσύ δεν ξέρεις κανέναν χριστιανό εγκληματία ,ούτε κάποιον άθεο ανθρωπιστή;(θες να σου εξηγήσω μήπως και τι σημαίνει "εγκληματίας"; Ή ν' αρχίσουμε από τα πιο βασικά...Λόλα ,να ένα μήλο... Laughing )

Κι επίσης απορρίπτεις κάποιος να είναι επιστήμονας άθεος και ανθρωπιστής.

Ε,τότε,έχεις πολύ χαμηλή εμπειρία από ανθρώπους.Να επικοινωνείς περισσότερο ή να διαβάζεις ιστορία.

Σε βλεπω προθυμο να ( μου ) εξηγησεις τι σημαινει "εγκληματιας", αλλά τσιμουδια για το τι σημαινει για σενα ανθρωπιστης ...

Γιατι αραγε ;

Εχει καμιά σχεση η προθυμια σου με τη βιωματικη σου πορεια ;

Τι να τις κανω τις παραπομπες και τις "εξυπναδες", οταν χρησιμοποιεις τις "πιασαρικες" λεξεις μηχανικα ;

Κι οπως σου εξηγησα επανειλημμενα, και την τελευταια φορα εξαιρετικα αναλυτικα, αθεϊα και ανθρωπισμος ( για μενα ) ειναι ασυμβατοτητες

Και μη μου μιλησεις για "χριστιανο" εγκληματια, αυτα λιγο πολυ εχουν ειπωθει εδω

Μιλα μου αν εχεις την καλωσυνη ( και εαν ξερεις, εννοειται ) για δασκαλο και εκπαιδευτικο γενικοτερα εγκληματια

Που καρφωνει θανασιμα ( ή σωτήρια αντιστοιχα αν ειναι συνειδητός στη δουλεια του και ανεξιγνωμος = οχι φανατικος ) με το λογο του χιλιαδες παιδια συνολικα στην καρδια


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 05, 2017 9:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε,αφού ξέρεις τι είναι "εγκληματίας" ...το αντίθετο ακριβώς είναι ο ανθρωπιστής. Πάλι ομολογείς ότι έπαιζες θέατρο.

Επίσης,παρόλες τις εμπειρικές αποδείξεις που δειγματοληπτικά ανέβασα (άθεοι ανθρωπιστές και άθεος ,ανθρωπιστής επιστήμονας) εσύ συνεχίζεις αντιεπιστημονικά εντελώς το βιολί σου ότι δεν υπάρχει ανθρωπισμός χωρίς θρησκεία.

Είναι αυτό που έλεγα πιο πάνω για το αμπάρι...η ανθρωπιστική σκέψη κι επιστήμη (είτε είναι άθεη είτε όχι) τους ωφελεί όλους ,άσχετα αν κάποιοι φανατικοί, όπως εσύ, βλέπουν μόνο τα φαντάσματά τους αντί για την πραγματικότητα.


Κι αν θέλεις και δάσκαλο...ο Ράσσελ ήταν ένας δάσκαλος άθεος και ανθρωπιστής,που η αγάπη του για τον άνθρωπο ήταν έμπρακτη αντί για κάποιους που μόνο λόγια ξέρουν να λένε και να σταυροκοπιούνται ή το παίζουν επαναστάτες απ' το σαλόνι.Τέτοιοι δάσκαλοι είναι λίγοι,οι υπόλοιποι...αέρας κοπανιστός!

Τελικά βρήκες κάποια θρησκευτική φαντασίωση που να έγινε πράξη ή παρέμεινε αέρας κοπανιστός;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 06, 2017 6:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ε,αφού ξέρεις τι είναι "εγκληματίας" ...το αντίθετο ακριβώς είναι ο ανθρωπιστής. Πάλι ομολογείς ότι έπαιζες θέατρο.

Επίσης,παρόλες τις εμπειρικές αποδείξεις που δειγματοληπτικά ανέβασα (άθεοι ανθρωπιστές και άθεος ,ανθρωπιστής επιστήμονας) εσύ συνεχίζεις αντιεπιστημονικά εντελώς το βιολί σου ότι δεν υπάρχει ανθρωπισμός χωρίς θρησκεία.

Είναι αυτό που έλεγα πιο πάνω για το αμπάρι...η ανθρωπιστική σκέψη κι επιστήμη (είτε είναι άθεη είτε όχι) τους ωφελεί όλους ,άσχετα αν κάποιοι φανατικοί, όπως εσύ, βλέπουν μόνο τα φαντάσματά τους αντί για την πραγματικότητα.


Κι αν θέλεις και δάσκαλο...ο Ράσσελ ήταν ένας δάσκαλος άθεος και ανθρωπιστής,που η αγάπη του για τον άνθρωπο ήταν έμπρακτη αντί για κάποιους που μόνο λόγια ξέρουν να λένε και να σταυροκοπιούνται ή το παίζουν επαναστάτες απ' το σαλόνι.Τέτοιοι δάσκαλοι είναι λίγοι,οι υπόλοιποι...αέρας κοπανιστός!

Τελικά βρήκες κάποια θρησκευτική φαντασίωση που να έγινε πράξη ή παρέμεινε αέρας κοπανιστός;

Αυτα που ξερω εγω αποτελουν κτημα δικο μου και οχι δικο σου

Και δεν μπορεις να κανεις συζητηση μονο με αυτα που ξερω εγω κι εσυ να σιωπας επι της ουσιας

Κι ολα οσα λες οτι ανεβασες, δεν αποτελουν δικες σου αποψεις αλλά αποψεις τριτων

Τωρα θα μου πεις : που να τις βρεις τις αποψεις τις δικες σου οταν εισαι "κλειδωμενος" στο ανηλιαγο αμπαρι ... Cool
( δικη σου επινοηση το "αμπαρι", μαλλον αυτογνωσιακη Smile )


Οσο για το Ρασσελ, δασκαλος μπορει να ηταν ( με την εννοια παντα τη συμβατικη, της μεταδοσης με το λογο της γνωσης που κατειχε σε αλλους ), αλλά αθεος και ανθρωπιστης ταυτοχρονα αποκλειεται να ηταν, οπως σου εξηγησα πολλες φορες αλλά εμμενεις στο να μη το καταλαβαινεις.

Και για το αν αγαπουσε τον ανθρωπο, αυτο για να το διαπιστωσουμε εστω και εκ των υστερων αλλά και εξ αποστασεως χρονικης ( δεδομενου οτι εχει εκδημησει εις Κυριον ) θα πρεπει να μας πεις τι ειναι η αγαπη ( οπως λες ομως εσυ, κι οχι οπως λενε οι αλλοι ) και μετα να αναφερθεις στα σχετικα γεγονοτα της ζωης του που χαρακτηριζονται απο αυτο που εσυ λες οτι ειναι η αγαπη και εμεις να κρινουμε αν οντως αυτα τα εργα του ηταν αγαπη

Οπως βλεπεις, υπαρχει μεγαλη αποσταση αναμεσα σε αυτο που λες οτι ειναι καποιος και στην αποδειξη δια των δρωμενων της ζωης του οτι οντως ειναι φορεας αυτων που λες οτι ειναι

Και οπωσδηποτε σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να λες οτι ηταν ανθρωπιστης ο Ρασσελ, χωρις να εχεις προσωπικα την παραμικρη ιδεα για το τι ειναι ο ανθρωπισμος

Δεν μπορεις να κανεις κουβεντα στοχευμενα διαπροσωπικη ( με καποιον αλλο δηλαδη συγκεκριμενα ) με αναφορα απο σενα "ξερά" τι λεει ο ενας και ο αλλος

Διοτι ναι μεν η αναφορα σου στις αποψεις άλλων δειχνει οτι υπαρχουν ανθρωποι με αποψεις ( ενθεοι ή αθεοι, εννοειται ), αλλά αποκαλυπτει συναμα οτι εσυ ( αν και αθεος ) δεν εισαι σε θεση να εχεις σχετικη με τις αναφορες σου αποψη

( Παραδειγμα συναφες με τα παραπανω
Ο Χριστος μεσα στο ευαγγελιο του αποκαλυπτει πληθωρα αληθειων υπερβατικων
Η απλη αναφορα καποιου σε αυτες τις αληθειες, δεν τον κανει οντως χριστιανο
Και οι αθεοι αναφερονται στις αληθειες του Χριστου
Η προσαρμογη ομως αυτων των αληθειων με την προσωπικη κατανοηση του ανθρωπου στον εαυτο του και
η εμπρακτη βιωση του συμφωνα με αυτα που κατανοησε,
τον βαζουν στο δρομο της συνειδητης ζωης κατα Χριστον )


Κι αυτη η αποκαλυψη ειναι το καμπανακι για σενα οτι ειναι ωρα να βγεις απο το "αμπαρι"


Σημειωση
Κι αν θες, εξηγησε και τι σημαινει φαντασιωση, μια και πολυ τη χρησιμοποιεις τη λεξη τωρα τελευταια
Σου θυμιζω οτι εχεις παραδεχτει οτι και η επιστημη φαντασιωνεται
Και με δεδομενο οτι αναφερεσαι και σε θρησκευτικες φαντασιωσεις, ( υποθετω ανεξαρτητα απο το "ειδος" της θρησκειας, κι οτι δεν αναφερεσαι αποκλειστικα σε ... χριστιανικες φαντασιωσεις, γιατι αυτο θα σημαινε την προσωπικη σου εμμονη εναντια στο Χριστιανισμο ), καλο θα ειναι να παρεις θεση για το νοημα της "φαντασιωσης", χωρις να το ριξεις παλι στα "νηπια" και στα ευνοητα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 06, 2017 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αθεϊσμός και Ράσσελ


Να ,λοιπόν,ένα στοιχείο που μπορεί να σε υποψιάσει ότι ο Ράσελ ήταν άθεος κι ο ανθρωπισμός του(διάβασε για τον αγώνα που έκανε για τη διεθνή ειρήνη,μην κλείνεις τα μάτια σαν φανατικός) οφειλόταν εν μέρει στην αθεΐα του. Υπάρχουν κι άλλα στοιχεία ,αν δεν ανδιαφέρεσαι να παραμείνεις τυφλός στο αμπάρι ,μακριά από την εμπειρική πραγματικότητα,μόνο με τα φαντάσματά σου!

Οι υποθέσεις και της επιστήμης και της θρησκείας ενεργοποιούνται από τη φαντασία,το μέρος του νου όπου οι πληροφορίες ανασυνδυάζονται ώστε να γεννηθεί κάτι καινούριο.Η τεράστια διαφορά,όμως,είναι ότι φαντασιώσεις της θρησκείας δεν έχουν καμιά εφαρμογή επί της ουσίας...τα βιβλία και οι ναοί και οι παπάδες αποτελούν απόδειξη των ισχυρισμών της όσο αποτελεί απόδειξη ότι θεός είναι ο Ολυμπιακός αφού ο ναός του είναι το στάδιο Καραϊσκάκη!

Υπάρχει ,λοιπόν,κάποια θρησκευτική φαντασίωση που να έγινε πράξη ή παρέμεινε αέρας κοπανιστός;


Και σταμάτα ,επιτέλους,αυτή την τακτική όταν δεν έχεις τι ν' απαντήσεις να προσπαθείς να κερδίσεις χρόνο ζητώντας τη σημασία εννοιών που εσύ ο ίδιος χρησιμοποιείς πριν εξηγήσεις το νόημά τους. (π.χ. "Αυτα που ξερω εγω αποτελουν κτημα δικο μου και οχι δικο σου":καμιά έννοια από αυτές δεν έχεις εξηγήσει αλλά εγώ δεν παίζω θέατρο όπως εσύ ν' αρχίσω να ζητώ ορισμούς για το αυτονόητο)

Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 48, 49, 50  Επόμενο
Σελίδα 8 από 50

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center