Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 44, 45, 46  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 04, 2017 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Θες παραδειγμα απο αυτα που γνωριζω ή απο αυτα που δεν γνωριζω ;

Το παράδειγμα αυτής της απάντησής σου, μου αρκεί .
Είναι προφανές πως η βλακεία είναι ακατανίκητη

Παράθεση:
Αυτο που λες, δειχνει ποσο ασχετος εισαι
Για παραδειγμα : σκεψη εχουμε και στον ηλεκτρονικο υπολογιστη, ο οποίος ως γνωστο δεν διαθετει εγκεφαλο υλικο

Η ημιμάθεια σου προβάλετε σε όλα τα επίπεδα.
Δεν γνωρίζεις ούτε καν τα πολύ απλά.

Ένας Η/Υ καλέ μου άνθρωπε , δεν “σκέπτεται” λειτουργεί μηχανικά βάση του προγράμματος που κάποιος άνθρωπος σκέφτηκε και “έγραψε” (τουλάχιστον μέχρι τώρα)
Ο “εγκέφαλος” του Η/Υ δεν έχει καμία σχέση με τον ανθρώπινο εγκέφαλο
Χρειάστηκαν πάνω από 3 δις χρόνια λύσεων και εξελίξεων στην φύση, για να οδηγηθεί σε αυτό το άκρως περίπλοκο “υλικό” , τον ανθρώπινο εγκέφαλο .
Αυτό βέβαια που πήρε στην φύση τόσο μεγάλο διάστημα να εξελιχθεί , θα μπορέσει ενδεχομένως ο άνθρωπος να το αναπαράγει τεχνικά, σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα, αρκεί να έχει τον χρόνο σύμμαχό του ..
Ο "λόγος" είναι πως ο άνθρωπος “σκέπτεται” , ενώ η φύση όχι .
Ο άνθρωπος είναι η ανώτερη γνωστή μας εξελικτική βαθμίδα της φύσης , και ενδεχομένως είναι τα όρια της
Παράθεση:
Για αναφερε ενα μονο παραδειγμα βιολογικου κυκλου

Σου ανέφερα ήδη δύο παραδείγματα και δεν το πήρες καν χαμπάρι.
Ένα επιπλέον ,θα ήταν άχρηστη υπερβολή

Παράθεση:

Μα τοσο ασχετος εισαι ;
Κάνεις ή προσπαθεις τουλαχιστον να κάνεις "παιχνιδι" με αυτα που εγω πιστευω ;
Αυτα που πιστευω ειναι ουτως ή αλλως αληθεια ...
Για μενα τουλαχιστον ...
Παιχνίδι κάνεις εσύ , κριμένος κάτω από το διάτρητο ρούχο της πίστης σου, φοβούμενος την αδυσώπητη πραγματικότητα που κρύβει η “αλήθεια” σου.
Παράθεση:

Οντως δεν καταλαβαινω γιατι εξακολουθεις και παραμενεις ασαφης
Σε ξαναρωταω για πολλοστη φορα : σε ποιον Αδαμ της Βιβλου αναφερεσαι ;

Συνεχίζεις βλακωδώς με διάτρητα κολπάκια να κρύβεις την δογματική πίστη σου, λες και η βίβλος που δογματικά πιστεύεις , αναφέρεται σε πολλούς και διαφορετικούς .... Αδάμιδες.
Σύμφωνα με όσα αναφέρει η “βίβλος” σου, ο πρωτόπλαστος άνθρωπος , ο Αδάμ, ήταν ένα τέλειο “πλάσμα” ( τον έπλασε από πηλό με τα χέρια του ο Γιαχβέ , και του φύσηξε κατάμουτρα πνοή “ζωής” , δεν είπε και έγινε όπως τα άλλα όντα και δεν τους φύσηξε πνοή “ζωή” )

Ο Αδάμ λοιπόν , ο πρωτόπλαστος , ήταν ένας και μοναδικός,, άλλο τώρα αν εσύ βλακωδώς δεν καταλαβαίνεις τι λέει η βίβλος σου, και ρωτάς -ξανά βλακωδώς- σε ποιον Αδάμ αναφέρομαι.

Ή είσαι μέγας βλάκας , ή καταλαβαίνεις τις συνέπειες αυτής της ιστοριούλας της βίβλου και κάνεις τον βλάκα για να αποφύγεις την απάντηση.

Σε ρωτώ ξανά και ξεκάθαρα.
Είσαι πράγματι βλάκας ή κάνεις τον βλάκα?
Παράθεση:

Εχει και παραεχει ...
Αρκει μονο να ορισεις συγκεκριμενα και με σαφηνεια τι ειναι το "υπαρκτο" ...
Ξερεις τι σημαινει ορισμος , ε ;

Εγώ έχω κατ επανάληψη “ορίσει” τι νοείται “υπαρκτό”.
Η πλάκα είναι με σένα , που στην προσπάθεια σου να “ορίσεις” το “MH υπαρκτό” , λες εσύ και κάθε άλλος βλάκας με αντίστοιχη τη δικής σου νοημοσύνης πως “υπάρχει” αυτό που “δεν υπάρχει”

Δεν καταλαβαίνεται το μέγεθος της ανοησίας σας και δίνετε “ουσία” και “υπόσταση” στο “”μη υπαρκτό μηδέν/τίποτα” , όταν είναι απόλυτα σίγουρο πως “κάτι όντως υπάρχει” και το κυριότερο , δεν έχετε την απαιτούμενη ευφυΐα να καταλάβετε πως το “όντως υπαρκτό κάτι” είναι μοναδικό , δεν έχει δηλαδή - και δεν νοείται να έχει- “αντίθετο”, ούτε σαν “ουσία και υπόσταση” , αλλά ούτε καν σαν “υπόθεση” (φανταστικά) .

Καταλάβατε βρεεεεεεεεε.
Για να “υποθέσεις” ή “φανταστείς” έστω , το μη υπαρκτό “μηδέν/τίποτα” , απαιτείται να υπάρχεις πρώτα εσύ που θα κάνεις την “υπόθεση” , ή να το “φανταστείς” .
Η δική σου όμως ύπαρξη , ακυρώνει αυτόματα δια παντός (αιώνια) αυτό που θα φανταστείς ή θα υποθέσεις .
Το καταλαβαίνετε βρεεεεεεεεε!

Να σας το πω αλλιώς!
Ένας “κενός / άδειος “ ντενεκές , μπορεί να “περιέχει” τίποτα (να μην έχει “κάτι”) , αλλά για αυτόν τον προσδιορισμό του “κενού / τίποτα” , απαιτείται να υπάρχει ο τενεκές .

Καταλαβαίνεις το νόημα αυτών που λέω?

Μόνο “τενεκέδες άνθρωποι , ξεγάνωτοι” φαντάζονται το “αντίθετο” του “όντως υπαρκτού” , και σκέφτονται ώς υπαρκτό το μη υπαρκτό “μηδέν / τίποτα”

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να στα εξηγώ αυτά , δυστυχώς ματαίως

Να γιατί οι βλακώδεις απόψεις της “Έλενας” , βρίσκουν πρόσφορο έδαφος σε ανεγκέφαλους ημιμαθείς .

Ώρα είναι τώρα , να μου φέρεις σαν επιχείρημα , τη βλακεία του “κενού του νερού”, που εμείς δεν βλέπουμε , και το καλύπτει η ......ζάχαρη , την άποψη δηλαδή που παρουσιάζουν στους αφελείς και ημιμαθείς οπαδούς της “Νέας Ακρόπολις” , σαν ένα φαινόμενο που παραβιάζει τους νόμους της φύσης .
Η βλακεία είναι αυτή που παραβιάζει τους νόμους της φύσης .

Προφανώς δεν γνωρίζουν κάτι για την “διαλυτότητα” και τους “μοριακούς” ή τους”πολικούς” διαλύτες

Στην περίπτωση του νερού που αναφέρομαι, ο όγκος του διαλύματος δεν μεταβάλλεται , αλλά η πυκνότητα (και προφανώς η μάζα) του διαλύματος , μέχρι τον κορεσμό.
Αυτά είναι γνωστά φυσικά “φαινόμενα” .

Γνωστό “κατηγόρημα” της ύλης σε ατομικό επίπεδο , είναι το πρωτόνιο και το ηλεκτρόνιο , αλλά και η τεράστια μεταξύ τους απόσταση (κενό) που τα χωρίζει .
Αυτή η απόσταση είναι τόσο μεγάλη , που αν μπορούσαμε να την ....εξαφανίσουμε , έτσι που το ένα να ακουμπά το άλλο , θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε ΟΛΗ την ύλη του ορατού σύμπαντος , σε ένα κύβο με ακμή λίγο ποιο μεγάλο από ένα εκατοστό του μέτρου

Αυτά στα λέω ενημερωτικά , για να μην αρχίσεις και μου λες πράγματα που έχεις παντελώς μεσάνυχτα , όπως συνηθίζουν οι βλάκες ημιμαθείς της “Ακρόπολις”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 04, 2017 3:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneasΘες παραδειγμα απο αυτα που γνωριζω ή απο αυτα που δεν γνωριζω ;

Το παράδειγμα αυτής της απάντησής σου, μου αρκεί .

Καταπιες τη γλωσσα σου παλι, ε;

Δεν εδωσα κανενα παραδειγμα
Σου εδωσα μονο το νοημα τι σημαινει τα παντα ( ρει και ουδεν μενει )
Αυτα που γνωριζω και αυτα που δεν γνωριζω κανουν τα παντα ( που λεει το ρητο )
Εσυ απο ποια περιοχη της γνωσης μου θελεις το παραδειγμα της μη μεταβολης ;

Παράθεση:
Αυτο που λες, δειχνει ποσο ασχετος εισαι
Για παραδειγμα : σκεψη εχουμε και στον ηλεκτρονικο υπολογιστη, ο οποίος ως γνωστο δεν διαθετει εγκεφαλο υλικο

Η ημιμάθεια σου προβάλετε σε όλα τα επίπεδα.
Δεν γνωρίζεις ούτε καν τα πολύ απλά.

Ένας Η/Υ καλέ μου άνθρωπε , δεν “σκέπτεται” λειτουργεί μηχανικά βάση του προγράμματος που κάποιος άνθρωπος σκέφτηκε και “έγραψε” (τουλάχιστον μέχρι τώρα)
Ο “εγκέφαλος” του Η/Υ δεν έχει καμία σχέση με τον ανθρώπινο εγκέφαλο

Κι εσυ προγραμμα εχεις, πως εχεις τονισει "200000" φορες
Στη σκεψη λοιπον δεν διαφερεις απο ενα υπολογιστη

Παράθεση:
Για αναφερε ενα μονο παραδειγμα βιολογικου κυκλου

Σου ανέφερα ήδη δύο παραδείγματα και δεν το πήρες καν χαμπάρι.
Ένα επιπλέον ,θα ήταν άχρηστη υπερβολή

Για να εχει νοημα ο βιολογικος κυκλος, πρεπει το ον να επιστρεφει στο σημειο της αφετηριας του
Στα παραδειγματα σου δεν συμβαινει κατι τετοιο
Προκειται μονο για βιολογικες πορειες ανοιχτου τυπου : με αφετηρια ( γεννηση φυσικη ) και τελος ( θανατος φυσικος )

Παράθεση:
Μα τοσο ασχετος εισαι ;
Κάνεις ή προσπαθεις τουλαχιστον να κάνεις "παιχνιδι" με αυτα που εγω πιστευω ;
Αυτα που πιστευω ειναι ουτως ή αλλως αληθεια ...
Για μενα τουλαχιστον ...

Παιχνίδι κάνεις εσύ , κριμένος κάτω από το διάτρητο ρούχο της πίστης σου, φοβούμενος την αδυσώπητη πραγματικότητα που κρύβει η “αλήθεια” σου

Η πιστη ποτέ δεν ειναι ελλιπης, οταν ο πιστος ειναι ικανοποιημενος με τα αποτελεσματα της και κυριως η πιστη παντοτε αληθευει οταν ο πιστος ειναι ειλικρινης με αυτα που πιστευει και με οσα πραττει στη ζωη του με βαση την πιστη του

Παράθεση:
Οντως δεν καταλαβαινω γιατι εξακολουθεις και παραμενεις ασαφης
Σε ξαναρωταω για πολλοστη φορα : σε ποιον Αδαμ της Βιβλου αναφερεσαι ;

Σύμφωνα με όσα αναφέρει η “βίβλος” σου, ο πρωτόπλαστος άνθρωπος , ο Αδάμ, ήταν ένα τέλειο “πλάσμα” ( τον έπλασε από πηλό με τα χέρια του ο Γιαχβέ , και του φύσηξε κατάμουτρα πνοή “ζωής” , δεν είπε και έγινε όπως τα άλλα όντα και δεν τους φύσηξε πνοή “ζωή” )

Ο Αδάμ λοιπόν , ο πρωτόπλαστος , ήταν ένας και μοναδικός,, άλλο τώρα αν εσύ βλακωδώς δεν καταλαβαίνεις τι λέει η βίβλος σου, και ρωτάς -ξανά βλακωδώς- σε ποιον Αδάμ αναφέρομαι.

Α, μαλιστα, σε αυτον τον Αδαμ αναφερεσαι
Στον πρωτοπλαστο
Τωρα μιλας καθαρα
Και γιατι δεν το λες απο την αρχη και το παιδευεις ;

Μη ξεχνας ομως οτι υπαρχει και ο Αδαμ που προεκυψε μετα τη δημιουργια της Ευας απο τον Αδαμ τον πρωτοπλαστο
Και προφανως αυτος ο "νεος" Αδαμ ηταν διαφορετικος απο τον πρωτοπλαστο
Με δεδομενο παντα οτι αφαιρεθηκε υλικο απο πανω του για τη δημιουργια της Ευας

Εκτος βεβαια και θεωρεις την Ευα και κατ΄επεκταση τη γυναικα μηδενικη ποσοτητα

Παράθεση:
Εχει και παραεχει ...
Αρκει μονο να ορισεις συγκεκριμενα και με σαφηνεια τι ειναι το "υπαρκτο" ...
Ξερεις τι σημαινει ορισμος , ε ;

Εγώ έχω κατ επανάληψη “ορίσει” τι νοείται “υπαρκτό”.
Η πλάκα είναι με σένα , που στην προσπάθεια σου να “ορίσεις” το “MH υπαρκτό” , λες εσύ και κάθε άλλος βλάκας με αντίστοιχη τη δικής σου νοημοσύνης πως “υπάρχει” αυτό που “δεν υπάρχει”

Δεν καταλαβαίνεται το μέγεθος της ανοησίας σας και δίνετε “ουσία” και “υπόσταση” στο “”μη υπαρκτό μηδέν/τίποτα” , όταν είναι απόλυτα σίγουρο πως “κάτι όντως υπάρχει” και το κυριότερο , δεν έχετε την απαιτούμενη ευφυΐα να καταλάβετε πως το “όντως υπαρκτό κάτι” είναι μοναδικό , δεν έχει δηλαδή - και δεν νοείται να έχει- “αντίθετο”, ούτε σαν “ουσία και υπόσταση” , αλλά ούτε καν σαν “υπόθεση” (φανταστικά) .

Καταλάβατε βρεεεεεεεεε.
Για να “υποθέσεις” ή “φανταστείς” έστω , το μη υπαρκτό “μηδέν/τίποτα” , απαιτείται να υπάρχεις πρώτα εσύ που θα κάνεις την “υπόθεση” , ή να το “φανταστείς”
Η δική σου όμως ύπαρξη , ακυρώνει αυτόματα δια παντός (αιώνια) αυτό που θα φανταστείς ή θα υποθέσεις
Το καταλαβαίνετε βρεεεεεεεεε!

Να σας το πω αλλιώς!
Ένας “κενός / άδειος “ ντενεκές , μπορεί να “περιέχει” τίποτα (να μην έχει “κάτι”) , αλλά για αυτόν τον προσδιορισμό του “κενού / τίποτα” , απαιτείται να υπάρχει ο τενεκές

Καταλαβαίνεις το νόημα αυτών που λέω?

Μόνο “τενεκέδες άνθρωποι , ξεγάνωτοι” φαντάζονται το “αντίθετο” του “όντως υπαρκτού” , και σκέφτονται ώς υπαρκτό το μη υπαρκτό “μηδέν / τίποτα”

Αφου λοιπον για να προσδιορισεις το μηδεν τιποτα απαιτειται ... ενας αδειος τενεκες, γιατι λες οτι το μηδεν - τιποτα ειναι ανυπαρκτο ;

Ο αδειος τενεκες δεν ειναι υλικο ;

Βλεπεις λοιπον που το οντως υπαρκτο : γεματος με μπετο τενεκες : εχει τον αντιθετο του : αδειος τενεκες ;

Εσυ ... σε ποια κατηγορια ανηκεις ; Cool

"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 04, 2017 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Συνεχίζεις να λες βλακείες , καμαρώνοντας πως λες κάτι σωστό.
Διάβασε αυτά που λες και ενδεχομένως καταλάβεις τι ...ωραίες μπούρδες λες.
Να μην στο υποδείξω εγώ και σε εκθέσω
Παράθεση:

Μα στο είπα πως είσαι σε σύγχυση.
Να πεις πως δεν στο είπα?
Μπερδεύεις τα φρύδια με τα μύδια.
Εγκέφαλος λες ο ένας (του Η/Υ) , εγκέφαλος και ο άλλος , ένα πράμα .
Με πρόγραμμα ο ένας , με πρόγραμμα και ο άλλος .
Και αν ο εξελιγμένος εγκέφαλος του ανθρώπου, μπορεί στα τελευταία μόνο λίγα χιλιάδες χρόνια , από τα δισεκατομμύρια εξέλιξης του , να κατάφερε να σκέπτεται λογικά , νομίζεις πως είναι λογικό ο εγκέφαλος ενός Η/Υ , ένα πρόσφατο ανθρώπινο τεχνολογικό δημιούργημα, να μπορεί να μιμηθεί τον εγκέφαλο του ανθρώπου ?

Φίλε μου χρειάζεσαι πολύ μεγάλη εκπαίδευση , για να μπορείς να διακρίνεις την άβυσσο που χωρίζει τον έναν και τον άλλο εγκέφαλο
Παράθεση:
Για να εχει νοημα ο βιολογικος κυκλος, πρεπει το ον να επιστρεφει στο σημειο της αφετηριας του
Προκειται μονο για βιολογικες πορειες ανοιχτου τυπου : με αφετηρια ( γεννηση φυσικη ) και τελος ( θανατος φυσικος )

Μιλάμε για “βιολογικό κύκλο” , και όχι για γεωμετρικό.
Και αν κρίνω από τον τρόπο που σκέφτεσαι σε συνδυασμό με το άγχος που σου προκαλεί η γνώσh της φυσιολογικής ολοκλήρωσης του δικού σου κύκλου - γέννηση , πολλαπλασιασμός , θάνατος- είσαι λίγο πριν το τέλος σου
Άντε βρε !
Καλή ψυχή, αν και δεν είναι 100% σίγουρο πως πιστεύεις σε αυτά , αν κρίνω από την απέλπιδα προσπάθεια σου και ελπίδα , να παραμείνεις ζωντανός με σάρκα και οστά.
Παράθεση:

Η πιστη ποτέ δεν ειναι ελλιπης, οταν ο πιστος ειναι ικανοποιημενος με τα αποτελεσματα της και κυριως η πιστη παντοτε αληθευει οταν ο πιστος ειναι ειλικρινης με αυτα που πιστευει και με οσα πραττει στη ζωη του με βαση την πιστη του
Βεβαίως !
Τόσες φορές σου έχω μιλήσει , πόσο σπουδαία είναι η πίστη , όταν αυτή γαληνεύει τον άνθρωπο και του δίνει ελπίδα .
Η πίστη σε κάτι που θα σε σώσει , λειτουργεί ακριβώς σαν ναρκωτικό , σε κάνει να νιώθεις υπέροχα , ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο από αυτό που βιώνεις.
Παράθεση:
Στον πρωτοπλαστο
Τωρα μιλας καθαρα

Έλα ρε συ!
Μετά από τόσες αναφορές μου στον Αδάμ τον πρώτο άνθρωπο που έπλασε με τα χεράκια του ο Γιαχβέ , τώρα κατάλαβες σε ποιον Αδάμ αναφέρομαι?

Άρα δίκαιο έχω που σε θεωρώ τελείως “στούμπο”
Παράθεση:

Μη ξεχνας ομως οτι υπαρχει και ο Αδαμ που προεκυψε μετα τη δημιουργια της Ευας απο τον Αδαμ τον πρωτοπλαστο
Θεωρείς λοιπόν πως η βίβλος μιλά για δύο διαφορετικούς ....Αδάμιδες .
Σωστά?
Βέβαια αυτή είναι δική σου άποψη και όχι η επίσημη της εκκλησίας της Ελλάδας.
Βεβαίως την άποψή σου, σου ζήτησα .
Για πες !
Τι είδος ήταν ο ένας ο Αδάμ (ο πρώτος) , τι είδος ο άλλος .
Προφανώς ο πρώτος Αδάμ, ήταν ένα άλλο είδος ανθρώπου , χωρίς αρχίδια , καθώς από λάθος υπολογισμό του Γιαχβέ , δεν ήταν πλασμένος να πολλαπλασιάζεται.
Σωστά ?

Εσύ με αυτόν τον Αδάμ τον πρώτο – χωρίς γεννητικά όργανα - συγγενεύεις ή τον άλλο, τον άντρακλα Αδάμ που είχε και γυναίκα και έτοιμος ήταν να αναπαράγεται?

Για πες τώρα που ξεκαθαρίσαμε το σόι σου....
Παράθεση:

Αφου λοιπον για να προσδιορισεις το μηδεν τιποτα απαιτειται ... ενας αδειος τενεκες, γιατι λες οτι το μηδεν - τιποτα ειναι ανυπαρκτο ;

Επιτέλους , εντόπισες τον εαυτό σου , που βεβαίως είναι “κάτι” (υπαρκτό), κενό μεν (εκ του αποτελέσματος) , αλά όχι “μηδέν/τίποτα” , καθώς δεν νοείται να υπάρχει “κάτι” (ο τενεκές εαυτός σου) και ταυτόχρονα να επιμένεις πως είσαι “μηδέν/τίποτα”

Ρε συ κατάλαβε το .
Στην χειρότερη περίπτωση , αν δεν είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος , είσαι ένας κενός, κοινός τενεκές.
Αν τώρα εσύ τώρα επιμένεις να “πιστεύεις” , πως είσαι “μηδέν/τίποτα” , αυτό οφείλεται σε μια μορφής σχιζοφρένιας .
Ποιο απλά !
Είσαι μεγάλη τρελάρα φίλε μου.

Ρε συ ,από το Δαφνί γράφεις?

.
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 04, 2017 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Συνεχίζεις να λες βλακείες , καμαρώνοντας πως λες κάτι σωστό.
Διάβασε αυτά που λες και ενδεχομένως καταλάβεις τι ...ωραίες μπούρδες λες.
Να μην στο υποδείξω εγώ και σε εκθέσω

Για να το υποδειξεις εσυ, για να εισαι σε θεση να μου υποδειξεις κατι σωστο επ΄ αυτου, πρεπει να το εχεις εντοπισει ...
Εντοπισε το πρωτα και μετα υποδειξε το και μη σκεφτεσαι τις συνεπειες

Παράθεση:

Μα στο είπα πως είσαι σε σύγχυση.
Να πεις πως δεν στο είπα?
Μπερδεύεις τα φρύδια με τα μύδια.
Εγκέφαλος λες ο ένας (του Η/Υ) , εγκέφαλος και ο άλλος , ένα πράμα .
Με πρόγραμμα ο ένας , με πρόγραμμα και ο άλλος .
Και αν ο εξελιγμένος εγκέφαλος του ανθρώπου, μπορεί στα τελευταία μόνο λίγα χιλιάδες χρόνια , από τα δισεκατομμύρια εξέλιξης του , να κατάφερε να σκέπτεται λογικά , νομίζεις πως είναι λογικό ο εγκέφαλος ενός Η/Υ , ένα πρόσφατο ανθρώπινο τεχνολογικό δημιούργημα, να μπορεί να μιμηθεί τον εγκέφαλο του ανθρώπου ?

Φίλε μου χρειάζεσαι πολύ μεγάλη εκπαίδευση , για να μπορείς να διακρίνεις την άβυσσο που χωρίζει τον έναν και τον άλλο εγκέφαλο

Ανεξαρτητα απο το χρονο εξελιξης του ενος και του άλλου εγκεφαλου, στο ζητημα της σκεψης δεν διαφερουν
Ο,τι κανει ο ενας κανει και ο αλλος
Γιατι βλεπεις ειναι ... ζητημα προγραμματος

Παράθεση:

Μιλάμε για “βιολογικό κύκλο” , και όχι για γεωμετρικό.

Τοτε μη μιλας για βιολογικο κυκλο, γιατι διαστρεβλωνεις την πραγματικοτητα

Χωρις να ξερω φυσικα αν αυτο γινεται απο σενα σκοπιμα ή λογω της αγνοιας σου στο ζητημα της ζωης

Ειναι προτιμοτερο ομως και ακριβεστερο φυσικα να μιλας για βιολογικη διαδρομη, η οποία ως γνωστον εχει αρχη, μεση και τελος

Παράθεση:

Βεβαίως !
Τόσες φορές σου έχω μιλήσει , πόσο σπουδαία είναι η πίστη , όταν αυτή γαληνεύει τον άνθρωπο και του δίνει ελπίδα .
Η πίστη σε κάτι που θα σε σώσει , λειτουργεί ακριβώς σαν ναρκωτικό , σε κάνει να νιώθεις υπέροχα , ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο από αυτό που βιώνεις.

Τοτε γιατι την πολεμας ανελεητα ;

Θελεις οι συνανθρωποι σου που εχουν εναποθεσει την ελπιδα τους σ΄αυτην ζωντας τη δυσκολη ζωη της Γης να ειναι δυστυχισμενοι εξ αιτιας σου ;

Παράθεση:
Στον πρωτοπλαστο
Τωρα μιλας καθαρα

Έλα ρε συ!
Μετά από τόσες αναφορές μου στον Αδάμ τον πρώτο άνθρωπο που έπλασε με τα χεράκια του ο Γιαχβέ , τώρα κατάλαβες σε ποιον Αδάμ αναφέρομαι?

Άρα δίκαιο έχω που σε θεωρώ τελείως “στούμπο”

Δεν το καταλαβα με δικη μου προσπαθεια

Εσυ το ειπες επιτελους καθαρα, ξεπερνωντας το φοβο σου, μη θεωρησουν οι "συναδελφοι" σου οτι μελετας τη Βιβλο

Παράθεση:

Θεωρείς λοιπόν πως η βίβλος μιλά για δύο διαφορετικούς ....Αδάμιδες .
Σωστά?
Βέβαια αυτή είναι δική σου άποψη και όχι η επίσημη της εκκλησίας της Ελλάδας.
Βεβαίως την άποψή σου, σου ζήτησα .
Για πες !
Τι είδος ήταν ο ένας ο Αδάμ (ο πρώτος) , τι είδος ο άλλος .

Μα δεν υπαρχουν μονο δυο Αδαμ

Υπαρχει και ο Αδαμ που εξεπεσε απο τον παραδεισο ( 3ος )

Υπαρχει ο Αδαμ με την εξελιξη που ακολουθησε μεχρι την εποχη του Χριστου ( 4ος )

Υπαρχει ο Χριστος ( 5ος = Νεος Αδαμ )

Υπαρχουν οι Αγιοι ( 6ος Αδαμ )

Υπαρχουν οι σημερινοι πιστοι, που αγωνιζονται ο καθενας με τον τροπο του να καταστει συγχρονος και εν ζωη αγιος ( 7ος = Υπερνεος Αδαμ )

Οπως βλεπεις υπαρχει μια πληθωρα τυπων Αδαμ

Με ποιον ακριβως με ρωτας αν μοιαζω ;

Κι εσυ, με ποιον απο τους παραπανω τυπους λες οτι μοιαζεις ;

Και δεν υπαρχει περιπτωση να μην εντασσεσαι καπου, με δεδομενο οτι αυτοι οι 7 προαναφερομενοι τυποι Αδαμ καλυπτουν ολο το φασμα του ανθρωπου απο τη δημιουργια του μεχρι σημερα

Παράθεση:

Επιτέλους , εντόπισες τον εαυτό σου , που βεβαίως είναι “κάτι” (υπαρκτό), κενό μεν (εκ του αποτελέσματος) , αλά όχι “μηδέν/τίποτα” , καθώς δεν νοείται να υπάρχει “κάτι” (ο τενεκές εαυτός σου) και ταυτόχρονα να επιμένεις πως είσαι “μηδέν/τίποτα”

Εισαι αντιφατικος τελικα

Απο τη μια λες οτι ειμαι κενο-τιποτα και απο την αλλη μου απαγορευεις να λεω αυτο που ... "ειμαι"

Γιατι δεν μου επιτρεπεις να λεω αυτο που λες οτι ειμαι ;

Μηπως γιατι δινεις δυο σημασιες αντικρουομενες στο μηδεν-τιποτα ;

Μαλλον ...

Απο τη μια λες οτι το μηδεν-τιποτα ειναι ενας ... αδειος τενεκες και απο την αλλη λες οτι το μηδεν-τιποτα ειναι το ... ανυπαρκτο

Για αυτο λεω παραπανω οτι εισαι αντιφατικος

Ιδιον των ατομων που ειναι σε συγχυση, μπερδευουν τα λογια τους, νευριαζουν και δεν ξερουν τι λενε ...

Υπομονη ...

"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 05, 2017 7:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Πραγμα που σημαινει οτι το μηδεν ουτως ή αλλως ειναι υπαρκτο

Ον:μήλα

Μηδέν μήλα στο τραπέζι: στο τραπέζι υπάρχει ένα άλλο ον,δεν υπάρχει το μηδέν να καταπίνει την ύπαρξη.

Μηδέν=έτερο ον κι όχι μηδενισμός του όντος.
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 05, 2017 8:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Για να το υποδειξεις εσυ, για να εισαι σε θεση να μου υποδειξεις κατι σωστο επ΄ αυτου, πρεπει να το εχεις εντοπισει ...

Νοιώθω πολύ άσχημα φίλε μου, να σου υποδεικνύω συνεχώς τα λάθη των συλλογισμών σου
Μάλλον δεν σε βοηθώ , όταν στα εξηγώ όλα , χωρίς να βασανίζεις λιγάκι το νιονιό σου
Παράθεση:

Ανεξαρτητα απο το χρονο εξελιξης του ενος και του άλλου εγκεφαλου, στο ζητημα της σκεψης δεν διαφερουν

Σου εξήγησα όσο μπορούσα ποιο συνοπτικά , την μεγάλη διαφορά του ενός και του άλλου.
Τι άλλο να σου πω?
Προφανώς αυτά που λες είναι από αυτά που δεν ....... γνωρίζεις , και παρόλο αυτά , επιμένεις να τα πεις , αδιαφορώντας αν σε εκθέτουν ή όχι .
Παράθεση:

Χωρις να ξερω φυσικα αν αυτο γινεται απο σενα σκοπιμα ή λογω της αγνοιας σου στο ζητημα της ζωης

Μιλώ ακριβώς για “βιολογικό κύκλο” , γιατί αναφέρομαι στη ζωή , και ειδικά σε πολυκύτταρους οργανισμούς , και όχι για γεωμετρικά σχήματα.
Η δική σου στενομυαλιά , διαστρεβλώνει το νόημα αυτών που λέω .
Ενώ μιλάμε για “βιολογικό κύκλο , εσύ αναφέρεσαι σε γεωμετρικά σχήματα .
Προτείνεις αριθμητικές προόδους , και αντιστοιχώντας την διάρκεια της ζωής των όντων με αριθμούς, καταλήγεις στο βλακώδες συμπέρασμα , πως αν οι φυσικοί αριθμοί είναι άπειροι , το ίδιο πρέπει να ισχύει και με την διάρκεια της ζωής των όντων.

Μένω εμβρόντητος με την λογική σου.
Παράθεση:

Θελεις οι συνανθρωποι σου που εχουν εναποθεσει την ελπιδα τους σ΄αυτην ζωντας τη δυσκολη ζωη της Γης να ειναι δυστυχισμενοι εξ αιτιας σου ;

Πολεμώ φιλε μου ανελέητα όσους εκμεταλλεύονται αυτή την ανθρώπινη “ανάγκη” , με το ίδιο μένος που πολεμώ και τους εμπόρους κάθε παραισθησιογόνου ουσίας , ή τελετουργικής διαδικασίας , που στόχο έχουν να πουλούν ελπίδα σε δύσμοιρους ανυποψίαστους αφελείς και να τους κρατούν εξαρτημένους στο μαντρί τους.
Παράθεση:
Επιβεβαιώνεις δηλαδή τον χαρακτηρισμό “στούμπος” ?
Παράθεση:

Υπαρχει ο Αδαμ με την εξελιξη που ακολουθησε μεχρι την εποχη του Χριστου ( 4ος )

Υπαρχουν οι σημερινοι πιστοι, που αγωνιζονται ο καθενας με τον τροπο του να καταστει συγχρονος και εν ζωη αγιος ( 7ος = Υπερνεος Αδαμ )

Και δεν υπαρχει περιπτωση να μην εντασσεσαι καπου, με δεδομενο οτι αυτοι οι 7 προαναφερομενοι τυποι Αδαμ καλυπτουν ολο το φασμα του ανθρωπου απο τη δημιουργια του μεχρι σημερα

Ρε συ , ξέχασες τον άλλον τον ΑΔΑΜ (Αριθμών Διαδικτυακής Ανάρτησης Μητρώου )
Μάλλον δεν θα έχει σχέση με το δικό σου σόι ε?

Στην κουβέντα μας όμως.
Τώρα που μου ανέφερες όλο το γενεαλογικό σου δέντρο , έγινε σαφές ποιος είσαι .
Είπα και εγώ , σε ποιον μοιάζει , σε ποιον μοιάζει

Τουρλού τουρλού , λίγα από όλα .
Σωστά ?
Παράθεση:
Απο τη μια λες οτι ειμαι κενο-τιποτα και απο την αλλη μου απαγορευεις να λεω αυτο που "ειμαι"

Δεν σου απαγορεύω να λες και να δηλώνεις , ότι θες.

Ότι πεις!
Δεν υπάρχεις?
Δεν υπάρχεις !

Τρελός , τρελός!!! .
.
Είναι δυνατόν να καταλάβει ένας τρελός (ή ένας ... α νοήμον) , ότι ο ίδιος υπάρχει ?
Να καταλάβει πως αν υπάρχει ο ίδιος , είναι τρέλα (ή ανοησία) να λέει πως υπάρχει ..... “τίποτα”?

Το λέει και το άσμα .... “άσε τον τρελό στην τρέλα του......”

.
Επιστροφή στην κορυφή
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 05, 2017 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Πολεμώ φιλε μου ανελέητα όσους εκμεταλλεύονται αυτή την ανθρώπινη “ανάγκη” , με το ίδιο μένος που πολεμώ και τους εμπόρους κάθε παραισθησιογόνου ουσίας , ή τελετουργικής διαδικασίας , που στόχο έχουν να πουλούν ελπίδα σε δύσμοιρους ανυποψίαστους αφελείς και να τους κρατούν εξαρτημένους στο μαντρί τους.

ενω με την απελπισια σου, σωθηκαν!

κι απο την αλλη πιστευεις υποτιθεται οτι η αυθυποβολη ειναι ικανη να θεραπευσει... μαλλον θα πιστευεις οτι η απελπισια ειναι θεραπευτικη
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Πραγμα που σημαινει οτι το μηδεν ουτως ή αλλως ειναι υπαρκτο

Ον:μήλα

Μηδέν μήλα στο τραπέζι: στο τραπέζι υπάρχει ένα άλλο ον,δεν υπάρχει το μηδέν να καταπίνει την ύπαρξη.

Μηδέν=έτερο ον κι όχι μηδενισμός του όντος.

Κατ΄ αρχας να παρατηρησω οτι η πρωτη φραση ειναι λαθος
Το ον ( με την εννοια του αντικειμενου παντα ) δεν ειναι μονο μηλα, ειναι και μηλα
Αρα η σωστη διατυπωση ειναι : μηλα=ον

Στη συνεχεια εχουμε την ακολουθη διορθωση :
Μηδεν μηλα στο τραπεζι = δεν υπαρχουν μηλά στο τραπεζι (≠)ⁿ Μηδέν μήλα στο τραπέζι: στο τραπέζι υπάρχει ένα άλλο ον
Η οποια υπογραμμιση συνιστα αυθαιρεσια
Πολυ δε περισσοτερο που δεν προσδιοριζεις αυτο το αλλο ον

Προσεξε οτι, εκτος απο τα μηλα και το τραπεζι, δεν χρησιμοποιεις άλλο αντικειμενο(ν)

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 10:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν δεν υπάρχουν μήλα στο τραπέζι,υπάρχει κάποιο άλλο ον,όχι το μηδέν.Τι δεν καταλαβαίνεις πάλι;
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Νοιώθω πολύ άσχημα φίλε μου, να σου υποδεικνύω συνεχώς τα λάθη των συλλογισμών σου
Μάλλον δεν σε βοηθώ , όταν στα εξηγώ όλα , χωρίς να βασανίζεις λιγάκι το νιονιό σου
Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:
Επιβεβαιώνεις δηλαδή τον χαρακτηρισμό “στούμπος” ?
Παράθεση:

Ρε συ , ξέχασες τον άλλον τον ΑΔΑΜ (Αριθμών Διαδικτυακής Ανάρτησης Μητρώου )
Μάλλον δεν θα έχει σχέση με το δικό σου σόι ε?

Στην κουβέντα μας όμως.
Τώρα που μου ανέφερες όλο το γενεαλογικό σου δέντρο , έγινε σαφές ποιος είσαι .
Είπα και εγώ , σε ποιον μοιάζει , σε ποιον μοιάζει

Τουρλού τουρλού , λίγα από όλα .
Σωστά ?
Παράθεση:
Απο τη μια λες οτι ειμαι κενο-τιποτα και απο την αλλη μου απαγορευεις να λεω αυτο που "ειμαι"

Δεν σου απαγορεύω να λες και να δηλώνεις , ότι θες.

Ότι πεις!
Δεν υπάρχεις?
Δεν υπάρχεις !

Τρελός , τρελός!!! .
.
Είναι δυνατόν να καταλάβει ένας τρελός (ή ένας ... α νοήμον) , ότι ο ίδιος υπάρχει ?
Να καταλάβει πως αν υπάρχει ο ίδιος , είναι τρέλα (ή ανοησία) να λέει πως υπάρχει ..... “τίποτα”?

Το λέει και το άσμα .... “άσε τον τρελό στην τρέλα του......”

Σου εξήγησα όσο μπορούσα ποιο συνοπτικά , την μεγάλη διαφορά του ενός και του άλλου.
Τι άλλο να σου πω?
Προφανώς αυτά που λες είναι από αυτά που δεν ....... γνωρίζεις , και παρόλο αυτά , επιμένεις να τα πεις , αδιαφορώντας αν σε εκθέτουν ή όχι

" ..., ... χαλκος ηχων ή κυμβαλον αλαλαζον " ( Α΄Κορινθιους ιγ, 1 ) Cool

Παράθεση:
Παράθεση:

Μιλώ ακριβώς για “βιολογικό κύκλο” , γιατί αναφέρομαι στη ζωή , και ειδικά σε πολυκύτταρους οργανισμούς , και όχι για γεωμετρικά σχήματα.
Η δική σου στενομυαλιά , διαστρεβλώνει το νόημα αυτών που λέω .
Ενώ μιλάμε για “βιολογικό κύκλο , εσύ αναφέρεσαι σε γεωμετρικά σχήματα .
Προτείνεις αριθμητικές προόδους , και αντιστοιχώντας την διάρκεια της ζωής των όντων με αριθμούς, καταλήγεις στο βλακώδες συμπέρασμα , πως αν οι φυσικοί αριθμοί είναι άπειροι , το ίδιο πρέπει να ισχύει και με την διάρκεια της ζωής των όντων.

Μένω εμβρόντητος με την λογική σου

Σου παραθετω πιο κατω το γνωστο ποιημα του Ριτσου ( οπως κάνεις συνηθως κι εσυ "χαριτολογωντας" ... δηθεν ... Mr. Green Mr. Green )

Αν όλα τα παιδιά της γης - 1997

Αν όλα τα παιδιά της γης
πιάναν γερά τα χέρια
κορίτσια αγόρια στη σειρά
και στήνανε χορό
ο κύκλος θα γινότανε
πολύ πολύ μεγάλος
κι ολόκληρη τη Γη μας
θ’ αγκάλιαζε θαρρώ.

Αν όλα τα παιδιά της γης
φωνάζαν τους μεγάλους
κι αφήναν τα γραφεία τους
και μπαίναν στο χορό
ο κύκλος θα γινότανε
ακόμα πιο μεγάλος
και δυο φορές τη Γη μας
θ’ αγκάλιαζε θαρρώ.

Θα `ρχόνταν τότε τα πουλιά
θα `ρχόνταν τα λουλούδια
θα `ρχότανε κι η άνοιξη
να μπει μες στο χορό
κι ο κύκλος θα γινότανε
ακόμα πιο μεγάλος
και τρεις φορές τη Γη μας
θ’ αγκάλιαζε θαρρώ!

Δεν πιστευω να νομιζεις οτι ο Ριτσος παραπανω αναφερεται σε γεωμετρικο κυκλο
Ωστοσο μιλαει για πραγματικο κυκλο που σχηματιζεται απο μια ομαδα ατομων, και καθε ομαδα ατομων λογικων, που μπαινει σε χορο

Αν λοιπον επεκτεινουμε την ιδεα του "βιολογικου" κυκλου ( που μεταχειριζεσαι ακριτα ) στην πραγματικοτητα, θα μιλησουμε π.χ. για τον κυκλο τον καθημερινο του καθε φυσιολογικου οντος ( ζωντανου οντος ), το οποίο ξεκιναει την ημερησια πορεια του στον κοσμο καθε
πρωϊ και μετα τη διαδρομη του στη διαρκεια της ημερας και τον βραδυνο υπνο, βρισκεται παλι την επομενη το πρωϊ στο "σημειο αφετηριας" της προηγουμενης μερας
Αυτος ο κυκλος ισχυει για τα ημεροβια οντα
Για τα νυχτοβια οντα ισχυει καποιος άλλος αντιστοιχος κυκλος

Αν τωρα θελησουμε να εισαγουμε την εννοια του βιολογικου κυκλου γενικοτερα στη ζωη των οντων, ( πραγμα που δεν σε συμφερει προσωπικα και δεν εισαι σε θεση να εισαγεις εσυ προοσωπικα ως "θανατοφιλος"), θεωρωντας τη γεννηση ως την αρχη του κυκλου του βιολογικου στον οποίο αναφερεσαι, θα πρεπει για να κυριολεκτουμε μιλωντας για τον βιολογικο κυκλο των οντων ( οπως σου εξεθεσα παραπανω με τον ημερησιο βιοκυκλο των οντων ) να θεωρησουμε οτι τα οντα επιστρεφουν και παλι στο σημειο αφετηριας τους, που εν προκειμενω ειναι η γεννηση
Για να μπορει να συμβαινει ομως αυτο ( και τα οντα να επιστρεφουν μετα το θανατο τους και παλι στη γεννηση ) θα πρεπει να δεχτουμε οτι ισχυει ο νομος της μετενσαρκωσης
Οπότε με τις διαρκεις ανακυκλωσεις τους, καθε φορα σε διαφορετικο σωμα, εχει απολυτως νοημα να μιλαμε για τον βιολογικο κυκλο των οντων ( και η λεξη βιολογικο χωρις εισαγωγικα, γιατι κυριολεκτουμε περι του βιοκυκλου των οντων
... οπως ο Ριτσος Smile Cool Twisted Evil ... και κατι παραπανω )

Καποιος λοιπον που πιστευει οτι η ζωη για τα οντα συνεχιζεται μετα θανατον, εχει νοημα να μιλαει για βιολογικο κυκλο, αν βεβαια αυτος ο καποιος πιστευει παραλληλα και στη μετενσαρκωση

Καποιος ομως οπως κι εσυ που πιστευει φανατικα οτι η ζωη ειναι : οτι φαμε κι οτι πιουμε ... "αυριον γαρ αποθνησκομεν" ( και ... αφανιζομαστε ολοκληρωτικα ) : δεν εχει δικαιωμα να μιλαει για βιολογικο κυκλο, αλλά μονο για βιολογικη διαδρομη ( αν βεβαια θελει να ειναι ακριβης επιστημονικα πραγμα που σημαινει οτι ξερει τι του γινεται ως επιστημων ή τουλαχιστον ανθρωπος καθημερινος, λογικος, αλλα ενημερωμενος σωστα Twisted Evil )

skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν δεν υπάρχουν μήλα στο τραπέζι,υπάρχει κάποιο άλλο ον,όχι το μηδέν.Τι δεν καταλαβαίνεις πάλι;

Παραπανω, σου εφιστω την προσοχη σε οσα ισχυριζεσαι, διοτι εκτος απο τα μηλα και το τραπεζι δεν αναφερεις καποιο άλλο αντικειμενο σ΄αυτα που λες ...

Και επαναλαμβανεις στην παραθεση την αυθαιρεσια σου οτι, χωρις μηλα πανω στο τραπεζι υπαρχει ενα άλλο ον ...

Ποιο ειναι αυτο ;

Προσδιορισε το !

Πραγματικα ομως ( ενεργεία υπαρκτο ) και οχι στη φαντασια σου ( δυναμει υπαρκτο ) Cool Cool

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 11:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται! Δεν απαντώ στους συνομιλητές μου σαν να ήταν τρίχρονα παιδιά. Σεβάσου,λοιπόν,κι εσύ τον εαυτό σου και σκέψου τ' αυτονόητα μόνος σου!
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 12:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

" ..., ... χαλκος ηχων ή κυμβαλον αλαλαζον " ( Α΄Κορινθιους ιγ, 1 )

«Τυφλός τα τ' ώτα τον τε νουν τα τ' όμματ' ει»
(Σοφοκλής στο «Οιδίπους Τύραννος» (στχ.371))

Παράθεση:
Σου παραθετω πιο κατω το γνωστο ποιημα του Ριτσου ( οπως κάνεις συνηθως κι εσυ "χαριτολογωντας" ... δηθεν ...
Απίστευτο ρε φίλε !!!!!
Έχεις διαβάσει Γιάννη Ρίτσο?
Φαντάζομαι τότε , πως θα έχεις διαβάσει και το ανεπανάληπτο “μοιρολόγι” της χαροκαμένης μάνας στον “Επιτάφιο” .
Ένα μέρος του , το μελοποίησε ο Θεοδωράκης .
Σου παραθέτω το φινάλε του (που δεν έχει μελοποιηθεί) και ενδεχομένως δεν το έχεις σαν άκουσμα, και έτσι δεν το γνωρίζεις

Ὦ Παναγιά μου, ἂν εἴσουνα, καθὼς ἐγώ, μητέρα,
βοήθεια στὸ γιό μου θἄστελνες τὸν Ἄγγελο ἀπὸ πέρα.
Κι, ἄχ, Θέ μου, Θέ μου, ἂν εἴσουν Θεὸς κι ἂν εἴμασταν παιδιά σου
θὰ πόναγες καθὼς ἐγώ, τὰ δόλια πλάσματά σου.
Κι ἂν εἴσουν δίκειος, δίκαια θὰ μοίραζες τὴν πλάση,
κάθε πουλί, κάθε παιδὶ νὰ φάει καὶ νὰ χορτάσει.
Γιέ μου, καλὰ μοῦ τἄλεγε τὸ γνωστικό σου ἀχεῖλι
κάθε φορὰ ποὺ ὁρμήνευε, κάθε φορὰ ποὺ ἐμίλει:
Ἐμεῖς ταγίζουμε ζωὴ στὸ χέρι: περιστέρι,
κ᾿ ἐμεῖς οὔτ᾿ ἕνα ψίχουλο δὲν ἔχουμε στὸ χέρι.
Ἐμεῖς κρατᾶμε ὅλη τὴ γῆς μὲς στ᾿ ἀργασμένα μπράτσα
καὶ σκιάχτρα στέκουνται οἱ Θεοὶ κι ἀφέντη ἔχουνε φάτσα.

Πολύ ουσιώδης επίλογος
Συμφωνείς φαντάζομαι ...
Έτσι?

Παράθεση:
Ωστοσο μιλαει για πραγματικο κυκλο που σχηματιζεται απο μια ομαδα ατομων, και καθε ομαδα ατομων λογικων, που μπαινει σε χορο
Βεβαίως ο Ρίτσος αναφέρεται σε γεωμετρικό κυκλικό σχήμα .
Είναι ξεκάθαρο αυτό .
Τι δεν καταλαβαίνεις?

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις , για τον “βιολογικό κύκλο” των εμβίων όντων , είσαι σε διαρκή σύγχυση .
Ο “κύκλος” αυτός , αναγνωρίζεται σε κάθε διακριτό είδος όντων , όχι σε μεμονωμένο άτομο.
Για να καταλάβεις μάλιστα την έννοια του όρου, σου υπέδειξα δύο παραδείγματα διακριτών ειδών με μεγάλο εύρος στην διάρκεια στον κύκλο της ζωής τους (το άλογο και την χελώνα) .
Η διάρκεια του βιολογικού τους κύκλου , (σύλληψη, γέννηση , ενηλικίωση , πολλαπλασιασμός, θάνατος ) , διαφέρει πάρα πολύ , από το ένα είδος στο άλλο, και αυτό ορίζεται στο γενετικό τους πρόγραμμα (στο βιολογικό κύκλο των κυττάρων των οργάνων τους)
Παράθεση:
Καποιος λοιπον που πιστευει οτι η ζωη για τα οντα συνεχιζεται μετα θανατον, εχει νοημα να μιλαει για βιολογικο κυκλο, αν βεβαια αυτος ο καποιος πιστευει παραλληλα και στη μετενσαρκωση

Κοίτα να δεις , εσύ μπορεί να “πιστεύεις” , όχι μόνο σε ζωή μετά τον θάνατον, αλλά και σε γοργόνες και σε καλικάντζαρους και άλλα ...χαρούμενα όντα.
Μπορεί να “πιστεύεις” στο “μάτιασμα” , σε δαιμονισμένους και σε μάγια , ακόμα και στην ....μάγια την μέλισσα.
Η “πίστη” του καθενός , είναι προσωπική του υπόθεση.
Αυτό που ενδιαφέρει τους άλλους είναι , αν όσα πιστεύει κάποιος σαν αλήθεια , μπορεί να τα εξηγήσει “λογικά” και να προτείνει τρόπους που θα επιβεβαιώνουν την πίστη του.

Μπορείς εσύ , να εξηγήσεις λογικά , για ποιο λόγο θεωρείς πως η ζωή των όντων – όλων των όντων – συνεχίζεται και μετά τον θάνατο τους
Από που προκύπτει αυτή η γνώση σου?

.

.
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται! Δεν απαντώ στους συνομιλητές μου σαν να ήταν τρίχρονα παιδιά. Σεβάσου,λοιπόν,κι εσύ τον εαυτό σου και σκέψου τ' αυτονόητα μόνος σου!

Τα δυσκολως προσδιοριζομενα απο σενα, γινονται ( απο σενα ) ευκολως εννοουμενα για τους συνομιλητες σου

Κριμα !!!

skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 06, 2017 3:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

" ..., ... χαλκος ηχων ή κυμβαλον αλαλαζον " ( Α΄Κορινθιους ιγ, 1 )

«Τυφλός τα τ' ώτα τον τε νουν τα τ' όμματ' ει»
(Σοφοκλής στο «Οιδίπους Τύραννος» (στχ.371))

Παράθεση:
Σου παραθετω πιο κατω το γνωστο ποιημα του Ριτσου ( οπως κάνεις συνηθως κι εσυ "χαριτολογωντας" ... δηθεν ...
Απίστευτο ρε φίλε !!!!!
Έχεις διαβάσει Γιάννη Ρίτσο?
Φαντάζομαι τότε , πως θα έχεις διαβάσει και το ανεπανάληπτο “μοιρολόγι” της χαροκαμένης μάνας στον “Επιτάφιο” .
Ένα μέρος του , το μελοποίησε ο Θεοδωράκης .
Σου παραθέτω το φινάλε του (που δεν έχει μελοποιηθεί) και ενδεχομένως δεν το έχεις σαν άκουσμα, και έτσι δεν το γνωρίζεις

Ὦ Παναγιά μου, ἂν εἴσουνα, καθὼς ἐγώ, μητέρα,
βοήθεια στὸ γιό μου θἄστελνες τὸν Ἄγγελο ἀπὸ πέρα.
Κι, ἄχ, Θέ μου, Θέ μου, ἂν εἴσουν Θεὸς κι ἂν εἴμασταν παιδιά σου
θὰ πόναγες καθὼς ἐγώ, τὰ δόλια πλάσματά σου.
Κι ἂν εἴσουν δίκειος, δίκαια θὰ μοίραζες τὴν πλάση,
κάθε πουλί, κάθε παιδὶ νὰ φάει καὶ νὰ χορτάσει.
Γιέ μου, καλὰ μοῦ τἄλεγε τὸ γνωστικό σου ἀχεῖλι
κάθε φορὰ ποὺ ὁρμήνευε, κάθε φορὰ ποὺ ἐμίλει:
Ἐμεῖς ταγίζουμε ζωὴ στὸ χέρι: περιστέρι,
κ᾿ ἐμεῖς οὔτ᾿ ἕνα ψίχουλο δὲν ἔχουμε στὸ χέρι.
Ἐμεῖς κρατᾶμε ὅλη τὴ γῆς μὲς στ᾿ ἀργασμένα μπράτσα
καὶ σκιάχτρα στέκουνται οἱ Θεοὶ κι ἀφέντη ἔχουνε φάτσα.

Πολύ ουσιώδης επίλογος
Συμφωνείς φαντάζομαι ...
Έτσι?

Που ακριβως ειναι το ουσιωδες ;

Στο οτι ο Ριτσος ριχνει στο θεο τις αδικιες των ανθρωπων στο μοιρασμα της Γης και των αγαθων της, οταν ο θεος τους επλασε ολους ισους και ελευθερους ;

Αν διαφωνεις, γραψε τη γνωμη σου επ΄αυτου ...

Παράθεση:

Βεβαίως ο Ρίτσος αναφέρεται σε γεωμετρικό κυκλικό σχήμα .
Είναι ξεκάθαρο αυτό .
Τι δεν καταλαβαίνεις?

Παρε δεκα ατομα πραγματικα και προσπαθησε να τα στησεις σε κυκλο πραγματικο και ... γεωμετρικο

Κι αν τα καταφερεις, ελα να μου το πεις ...

Να σου θυμισω αυτο που ελεγες παλια οτι ο γεωμετρικος κυκλος ειναι ανεφικτος στην πραγματικοτητα, αλλά για τις αναγκες μας κανουμε τα στραβα ματια και κατασκευαζουμε κατα προσεγγιση κυκλικα αντικειμεινα που τα δεχομαστε ως γεωμετρικα κυκλικα ;

Αν λοιπον με δεκα ατομα ειναι ανεφικτος ο γεωμετρικος κυκλος στην πραγματικοτητα, πολυ περισσοτερο ειναι ανεφικτος ο "κυκλος" του Ριτσου με ολα τα παιδια της Γης ( και οχι μονο, αν λαβεις υποψη σου και τις υπολοιπες στροφες στο ποιημα )

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις , για τον “βιολογικό κύκλο” των εμβίων όντων , είσαι σε διαρκή σύγχυση .
Ο “κύκλος” αυτός , αναγνωρίζεται σε κάθε διακριτό είδος όντων , όχι σε μεμονωμένο άτομο.
Για να καταλάβεις μάλιστα την έννοια του όρου, σου υπέδειξα δύο παραδείγματα διακριτών ειδών με μεγάλο εύρος στην διάρκεια στον κύκλο της ζωής τους (το άλογο και την χελώνα) .
Η διάρκεια του βιολογικού τους κύκλου , (σύλληψη, γέννηση , ενηλικίωση , πολλαπλασιασμός, θάνατος ) , διαφέρει πάρα πολύ , από το ένα είδος στο άλλο, και αυτό ορίζεται στο γενετικό τους πρόγραμμα (στο βιολογικό κύκλο των κυττάρων των οργάνων τους)

Βλεπεις την αντιφαση σου σε αυτα που αναφερεις ;
Ξεκινας απο ενα "σημειο" ( συλληψη ) και καταληγεις σε ενα αλλο "σημειο" ( θανατος )
Μια "απλη" ( βιολογικη ) διαδρομη ειναι ...
Ουτε κυκλος, ουτε "τιποτα" σχετικο
Για να υπηρχε εστω η υποψια κυκλου, θα επρεπε ενα τουλαχιστον σταδιο να εμφανιζεται δυο φορες
Εδω ομως ξεκινας απο ενα σημειο και καταληγεις μονοδρομα σε ενα άλλο σημειο
Μη μιλας λοιπον για κυκλο ( βιολογικο )

Παράθεση:

Κοίτα να δεις , εσύ μπορεί να “πιστεύεις” , όχι μόνο σε ζωή μετά τον θάνατον, αλλά και σε γοργόνες και σε καλικάντζαρους και άλλα ...χαρούμενα όντα.
Μπορεί να “πιστεύεις” στο “μάτιασμα” , σε δαιμονισμένους και σε μάγια , ακόμα και στην ....μάγια την μέλισσα.
Η “πίστη” του καθενός , είναι προσωπική του υπόθεση.
Αυτό που ενδιαφέρει τους άλλους είναι , αν όσα πιστεύει κάποιος σαν αλήθεια , μπορεί να τα εξηγήσει “λογικά” και να προτείνει τρόπους που θα επιβεβαιώνουν την πίστη του.

Μπορείς εσύ , να εξηγήσεις λογικά , για ποιο λόγο θεωρείς πως η ζωή των όντων – όλων των όντων – συνεχίζεται και μετά τον θάνατο τους
Από που προκύπτει αυτή η γνώση σου?

Κάνεις λαθος, ως συνηθως ...
Κανείς δεν ειναι υποχρεωμενος να αποδειξει σε κανενα οτι αυτα που πιστευει ειναι αληθεια
Τα πιστευει και αυτο του ειναι αρκετο για να ευθυγραμμισει τη ζωη του με αυτα που πιστευει αν ειναι ειλικρινης βεβαια σε αυτα που πιστευει

Αντιθετα ομως με την μη αναγκαιοτητα αποδειξης στους "ασχετους" της αληθειας της πιστης καθενος, ο καθενας ειναι απολυτα υποχρεωμενος να χρησιμοποιει ορους εκφρασης της πιστης του, κατανοητους στον καθενα που θελει καλοβολα να κατανοησει τι ακριβως ο άλλος πρεσβευει
Και ο στοχος αυτης της κατανοησης δεν ειναι να αποδειξει ο κατανοων την αναληθεια της πιστης του άλλου, γιατι δεν υπαρχει τετοιο πραγμα
Γιατι ειπαμε αρκει η πιστη αυτου που πιστευει για να ειναι στα ματια του η πιστη του και το περιεχομενο της αληθινο
Ο στοχος της κατανοησης ειναι να δει ο κατανοων τον κοσμο μεσα απο ενα αλλο πρισμα που οι δικες του πεποιθησεις δεν του επιτρεπουν να πραξει
Κι αυτο δε σημαινει οτι θα εγκαταλειψει τις δικες του πεποιθησεις ...
Οπως δεν εγκαταλειπει και το σπιτι του αν παει για βεγγερα στο σπιτι του γειτονα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 31, 32, 33 ... 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 32 από 46

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center