Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 44, 45, 46  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 4:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

giannis,
πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάτι:
Η ερμηνεία που δίνουμε σε φαινόμενα είναι μια "ζωγραφιά μας", ένα έργο μας. Η επιστήμη στα έργα αυτά έβαλε υπογραφές και έτσι βγήκαν οι "Αυθεντίες", αυτοί δηλαδή που χαίρουν σεβασμό για το έργο τους.
Αν θέλει κάποιος μπορεί να βλέπει τον κόσμο έμμεσα. βάσει των έργων άλλων. Δεν μαθαίνει να ερμηνεύει, αλλά να γνωρίζει ερμηνείες. Υπάρχει διαφορά από το να λειτουργεί κανείς συνθέτοντας εμπειρίες και ιδέες, από το να διαβάζει και να καταλήγει στο να αποδέχεται τον ένα και να απορρίπτει τον άλλο "ζωγράφο".
Φαντάσου κάποιον να διαβάζει για γεύσεις, χωρίς ποτέ να έχει δοκιμάσει αυτά που "γνωρίζει", ενώ κάποιος άλλος γνωρίζει μόνο αυτά που "τρώει"...ίσως πολύ περισσότερα από τον γνώστη του βιβλίου.

Τα θέματα λογικής που βάζεις έχουν εκατό τρύπες. Πχ ενώ όλα είναι σε κίνηση, αδιαφορείς για την μεταβολή της κίνησης, γιατί αυτό είναι ενδιαφέρον, πώς και γιατί κάτι αλλάζει ταχύτητα. Παράδειγμα το g μπορεί να είναι σταθερό...αλλά ο χρόνος για τη γη είναι τόσο τεράστιος που σε δικούς μας χρόνους μόνο υπάρχει σταθερότητα. Όπως και τα βουνά δεν περπατάνε..αλλά στην ουσία τίποτα δεν μένει όρθιο, και οι λιθοσφαιρικές πλάκες (πάνω τέτοια βρισκόμαστε), φέρνουν τούμπα, δηλαδή γυρνούν προς τα μέσα, και ότι σήμερα είναι πάνω από τη γη, θα πάει από κάτω. Γιατί στην πράξη τίποτα στη Γη δεν έχει ισορροπία, αλλά φαινόμενη ισορροπία αν το εξετάσει κανείς σε μικρό χρονικό διάστημα.
Η "απαίτηση" για δυνάμεις ή μεγέθη που επενεργούν στην κίνηση, όπως η μάζα, έχει νόημα όταν πας να βρεις αριθμητικά μεγέθη. Δεν ξέρεις όμως τι ουσιαστικά είναι η δύναμη, πώς επενεργεί! Ξέρεις μόνο ότι βλέπεις, το αποτέλεσμα. Δεν το συνεχίζω εδώ, πιστεύω ότι μπήκες στο πνεύμα μου.
Το ζήτημα της θρησκείας είναι κάτι ξεχωριστό. Δεν υπάρχει λογική για το τι και πώς επικοινωνεί το Θείο με μας. Είναι κάτι πάνω από εμάς, και σαν άνθρωποι η αποδοχή αυτού μας τιμά, μας κάνει να βλέπουμε ότι υπάρχει κάτι για μας και όλο το περιβάλλον, ότι δεν είμαστε όλοι μας μια "σαβούρα", κάτι το περιττό, πάνω στη Γη.
Σε προηγούμενα μηνύματα έβαλα στη συζήτηση την έννοια του πλαισίου. Το πλαίσιο διαχωρίζει αυτά που είναι εντός με αυτά που είναι εκτός. Όταν λοιπόν θέλουμε να συζητήσουμε για κάτι....μπορούμε να δώσουμε το πλαίσιο εκείνο που θα βάζει αυτό που εμείς θεωρούμε απαραίτητο. Όμως ξέρουμε ότι εντός άλλου πλαισίου αυτό το κάτι έχει άλλη θέση, αξία ή και προοπτική, αν μιλάμε για άτομα.
Πχ ο Αυθόρμητος λέει ιστορίες για Ερμή τρισμέγιστο...και επτά νόμους, και του λες ότι αυτά είναι της φασιστικής οργάνωσης...ΑΒΓ...να μην ονομάσω. Αμέσως βάζεις ένα πλαίσιο στη συζήτηση και τον Αυθόρμητο εκτός από αυτό. Δηλαδή τώρα για να συνεχίσει κανείς την συζήτηση μαζί σου πρέπει να δεχτεί το πλαίσιο αυτό. Αλλά αυτό είναι διαδικασία.
Πώς βλέπω το θέμα λοιπόν που βάζεις επί της ουσίας. Δεν αναγνωρίζω καμία οργάνωση με το χαρακτηρισμό που βάζεις, αν και θυμάμαι δημοσιεύματα με φωτογραφίες, αλλά δεν θυμάμαι ποιος και γιατί τα έγραψε. Προσωπικά ουδείς με έχει ενοχλήσει με σημαία/ένδειξη από αυτή την οργάνωση. Αν πρεσβεύουν ότι Θεός είναι το μοσχάρι, δικό τους θέμα. Αν κάνουν προσηλυτισμό θρησκευτικό, πάλι δικό τους θέμα. Αλλοίμονο αν χάσω την πίστη μου επειδή με πλησίασε κάποιος να μου τα πει αλλιώς. Εδώ δεν αλλάζουμε ομάδα στο ποδόσφαιρο...θα αλλάξουμε θρησκεία. Αν το δεις "εκπαιδευτικά"...πάλι εδώ δεν είναι σχολείο. Οφείλουν οι γονείς να προσέχουν τι διαβάζουν τα παιδιά τους, και τι κάνουν στο διαδίκτυο γενικότερα.

Υ.Γ.
Giannis, Μην αναπαράγεις μια λέξη που γράφτηκε ανορθόγραφα, τυχαία, μέσα από τάμπλετ που αλλάζει γράμματα καμία φορά, και βάζεις μάλιστα και εισαγωγικά, χάνεις την σοβαρότητά σου! Εγώ το διόρθωσα στο δικό μου κείμενο. Αν δεις κάτι κακώς πεσμένο δεν θα το σηκώσεις;
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas
Μηπως θελεις να συζητησουμε κατι "πιο" προσφατο οπως ειναι : "τα παντα ρει και ουδεν μενει " ; Cool

Ή και αυτο το θεωρεις πολυ παρωχημενο ;



Αυτό το έχουμε συζητήσει πολλές φορές γιατί ήταν κάτι που είχε μεγάλη αξία , ειδικά αν σκεφτούμε πότε ειπώθηκε , είναι σωστό 100% και διαχρονικό
Δεν καταλαβαίνεις την ορθότητα του.
Αυτό δεν με ξαφνιάζει, αν κρίνω την σύγκριση που επιχειρείς με τις .... “ερμητικές” μπούρδες.
Είναι ιεροσυλία να συγκρίνεις τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους , με μυστικιστές και μάγους της αρχαίας Αιγύπτου.
Αυτοί οι φαύλοι που το επιχειρούν , έχουν τον σκοπό τους.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 6:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

μπορω να σου αποδειξω οτι η ζωη συνεχιζεται "μετα" θανατο ...
Δεν ξερω αν σου κάνει μια τετοια αποδειξη


Αν μου κάνει λέει.
Προχώρα στο παρασύνθημα και απέδειξε μου με λογικά επιχειρήματα ότι ο ..... πεθαμένος ζει .

Αναμένω!

Παράθεση:
Δηλαδη απο τη μια πιστευεις οτι ο Αδαμ ηταν ανυπαρκτος και απο την αλλη μου ζητας να συγκρινω τον εαυτο μου με κατι ανυπαρκτο ...
Μα, τοσο αντιφατικος εισαι ;


Εσύ που είσαι 100% σίγουρος πως ο Αδάμ υπήρχε , οφείλεις να εξηγήσεις αν ήταν ίδιος με σένα ή όχι και να δικαιολογήσεις την απάντησή σου , αν υπάρχουν διαφορές στα χαρακτηριστικά σας(δηλαδή στο γενετικό σας κώδικα)

Σε τσούζει βλέπω το θέμα , και προβάλεις χαζές , βλακώδεις προφάσεις , γιατί δεν ξέρεις τι να πεις.

Για πες μια και πιστεύεις ακλόνητα πως είσαι απόγονος του Αδάμ, σε τι μοιάζεις μαζί του?
Είσαι φτυστός με τον ... πρωτόπλαστο , ή πλαστός ?
Και μια που στον μεγάλο πνιγμό , χάθηκε κάθε ζων οργανισμός , μαζί και όλη η αμαρτωλή ανθρωπότητα , με εξαίρεση τον Νώε και την φάρα του , πες μου αν εσύ , ο Αδάμ και ο Νώε είσαστε ίδια ράτσα

Για πες ?

Παράθεση:
Εσυ παραπανω, μιλάς για τη ζωη
Όρισε την
Και μετα μίλα


Σου έχω εξηγήσει τόσες φορές πως δεν ζήτησα ένα “σωστό” ορισμό της ζωής , αλλά ένα συμβατικό .
Ζήτησα από αυτόν τον άσχετο που πρώτος αναφέρθηκε σε “ζωή” και σε “ζωντανός” , να εξηγήσει σε τι αναφέρεται , ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε τι μπούρδες λέει.

Κατάλαβες?
Σίγουρα όχι, αν λάβω υπ όψιν μου πως διάβασες όσα εξηγούσα στον bugman, καθώς σε αυτά τα λόγια μου με παραπέμπεις .
Έχεις προφανώς πρόβλημα νόησης .
Απλά τα λέω αυτά εκεί , στα λόγια μου, που εσύ με παραπέμπεις,
Διάβασε τα ξανά .
Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 6:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:


Λογική εμπειρία για εσένα είναι και το 1+1=0,κάτι που είναι εντελώς παράλογο.

Εχεις αποδειξεις για αυτο που λες ή απλα το ισχυριζεσαι Cool




Αφού είσαι υπέρμαχος του οντολογικού μηδενισμού,ότι δηλαδή το μηδέν υπάρχει ως ουσία,τι άλλη απόδειξη θες;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 6:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
]
Μα εσυ εισαι αναφανδον εναντιον των μαγικων πραγματων
Πως τωρα επιχειρηματολογεις με τη χρηση τους για να αιτιολογησεις λογικα τα αδικαιολογητα ;
Και εν πασει περιπτωσει, τι να τα κάνεις ολα αυτα τα "μαγικα" πραγματα, αφου η καταληξη ειναι μηδεν ;
Το αντιλαμβανεσαι αυτο ;
Ολα καταληγουν στην απωλεια, κατα τη γνωμη σου ( αυτο το εχεις πει και το πιστευεις και δεν ειναι απλος ισχυρισμος μου Cool )
Ποιός ο λογος για ολη αυτη την "μαγεια" ;




Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο "μαγική" από τα θαύματα που υπάρχουν μόνο στη φαντασία σου! Ο κόσμος είναι "κόσμημα" ,αν συντονίζεσαι με την ανθρώπινη φύση,βεβαίως,δηλαδή με την αρετή!

Ο λόγος της εφήμερης "μαγείας" είναι γιατί αν δεν ήταν εφήμερη ,δε θα ήταν "μαγική" ! Η ζωή ,η αρετή κι ο έρωτας έχουν ως κίνητρο την ευδαιμονία και τη μείωση του πόνου (δράση).Κι επειδή κάθε δράση αντιστοιχίζεται με μια αντίδραση,μάντεψε ποια είναι η ζωοποιός αντίδραση της ζωής!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 6:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Η καταστροφη σημαινει απλα αφανισμο κι οχι αλλαγη της φυσικης καταστασης ( υλοενεργειακα παντα ), οπως ειναι αυτη η οποία συμβαινει κατα τη συντηξη υλης και αντιϋλης

Η αναφορα απο σενα, πραγματων που εχουν πει αλλοι, δεν σημαινει οτι τους κανει αυθεντιες ή αλανθαστους επειδη τους αναφερεις

Βαλε το μυαλο σου να κρινει τα λεγομενα τους και παρε το θαρρος να διορθωσεις τις αβλεψιες τους ( αν υπαρχουν βεβαια ) στα οσα λενε



Προσθετω ακομα ( σε επεξεργασια της δημοσιευσης ) οτι η ονομασια αντιπρωτονιο στη συγκεκριμενη διατυπωση ειναι λαθος, διοτι

Παράθεση:
Το αντιπρωτόνιο είναι δομικό σωματίδιο της αντιύλης (αντισωματίδιο) το οποίο έχει την ίδια μάζα με το πρωτόνιο αλλά αντίθετο (-1) φορτίο.
Τα αντιπρωτόνια είναι σταθερά σωματίδια, αλλά στο περιβάλλον της ύλης συνήθως έχουν μικρή διάρκεια ζωής γιατί σε επαφή με πρωτόνια εξαϋλώνονται (ένα αντιπρωτόνιο με ένα πρωτόνιο) και η μάζα τους μετατρέπεται σε ενέργεια

κατι που θα μπορουσες να εχεις δει κι εσυ, αντι να παραθετεις μηχανικα το συνδεσμο

Ή θα μπορουσες να παρατηρησεις οτι οι λεξεις "αρνητικα φορτισμενο" πλεοναζουν, αφου εξ ορισμου το αντιπρωτονιο ειναι αρνητικα φορτισμενο σωματιδιο ισομαζικο με το πρωτονιο




Είπαμε,όταν δεν κατέχουμε το αντικείμενο ,δεν είναι σωστό να κάνουμε τον ειδικό.Αλαζονεία!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 7:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas
Μηπως θελεις να συζητησουμε κατι "πιο" προσφατο οπως ειναι : "τα παντα ρει και ουδεν μενει " ; Cool

Ή και αυτο το θεωρεις πολυ παρωχημενο ;


Αυτό το έχουμε συζητήσει πολλές φορές γιατί ήταν κάτι που είχε μεγάλη αξία , ειδικά αν σκεφτούμε πότε ειπώθηκε , είναι σωστό 100% και διαχρονικό
Δεν καταλαβαίνεις την ορθότητα του.

Εσυ καταλαβαινεις αυτο που λες παρακατω ;

gianiss έγραψε:
Το ότι έχει ειπωθεί κάτι εδώ και χιλιάδες χρόνια, είναι απόδειξη της αλήθειας του?


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 8:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

μπορω να σου αποδειξω οτι η ζωη συνεχιζεται "μετα" θανατο ...
Δεν ξερω αν σου κάνει μια τετοια αποδειξη


Αν μου κάνει λέει.
Προχώρα στο παρασύνθημα και απέδειξε μου με λογικά επιχειρήματα ότι ο ..... πεθαμένος ζει .

Αναμένω!

Δεν μπορω να σου αποδειξω οτι ο πεθαμενος ζει
Μπορω να σου αποδειξω μαθηματικα οτι ο ανθρωπος δεν πεθαινει
Οσο και να πιστευεις οτι ο ανθρωπος που τεινει διαρκως με την καθε μερα της ζωης του στο θανατο, τελικα πεθαινει
Σου κάνει ;

Και με την ευκαιρια να σημειωσω και παλι "κατι" που σου ειχα πει και παλιοτερα, αλλά σκοπιμα σιωπησες
- "εσυ, εχεις προσωπικες αποδειξεις αδιασειστες οτι θα πεθανεις ως gianiss ;", οπως λες



Παράθεση:
Δηλαδη απο τη μια πιστευεις οτι ο Αδαμ ηταν ανυπαρκτος και απο την αλλη μου ζητας να συγκρινω τον εαυτο μου με κατι ανυπαρκτο ...
Μα, τοσο αντιφατικος εισαι ;


Εσύ που είσαι 100% σίγουρος πως ο Αδάμ υπήρχε , οφείλεις να εξηγήσεις αν ήταν ίδιος με σένα ή όχι και να δικαιολογήσεις την απάντησή σου , αν υπάρχουν διαφορές στα χαρακτηριστικά σας(δηλαδή στο γενετικό σας κώδικα)

Σε τσούζει βλέπω το θέμα , και προβάλεις χαζές , βλακώδεις προφάσεις , γιατί δεν ξέρεις τι να πεις.

Για πες μια και πιστεύεις ακλόνητα πως είσαι απόγονος του Αδάμ, σε τι μοιάζεις μαζί του?
Είσαι φτυστός με τον ... πρωτόπλαστο , ή πλαστός ?
Και μια που στον μεγάλο πνιγμό , χάθηκε κάθε ζων οργανισμός , μαζί και όλη η αμαρτωλή ανθρωπότητα , με εξαίρεση τον Νώε και την φάρα του , πες μου αν εσύ , ο Αδάμ και ο Νώε είσαστε ίδια ράτσα

Για πες ?

Σε ξαναρωτησα αλλά απαντηση δεν πηρα ...
Για ποιον Αδαμ μιλάς ;
Τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου ;
Με ποιό βιβλικο προσωπο να σου "αποδειξω" οτι μοιαζω ;
Αν δεν που πεις το μοντελο του Αδαμ που εχεις κατα νου, ειναι βεβαιο οτι ο,τι κι αν πω θα διαφωνεις
Προσδιορισε λοιπον με ακριβεια τον Αδαμ και τοτε θα σου απαντησω
Η εποχη των παχιων αγελαδων περασε για σενα



Παράθεση:
Εσυ παραπανω, μιλάς για τη ζωη
Όρισε την
Και μετα μίλα


Σου έχω εξηγήσει τόσες φορές πως δεν ζήτησα ένα “σωστό” ορισμό της ζωής , αλλά ένα συμβατικό .
Ζήτησα από αυτόν τον άσχετο που πρώτος αναφέρθηκε σε “ζωή” και σε “ζωντανός” , να εξηγήσει σε τι αναφέρεται , ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε τι μπούρδες λέει.

Κι εσυ, μη δωσεις το "σωστο" ορισμο της ζωης ...
Ενας συμβατικος ορισμος που σε εκφραζει, ειναι αρκετος ...
Ωστε να μπορεσουμε να καταλαβουμε το κριτηριο σου οταν κρινεις "τζαμπα" τους άλλους στο ζητημα της ζωης


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 8:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:


Λογική εμπειρία για εσένα είναι και το 1+1=0,κάτι που είναι εντελώς παράλογο.

Εχεις αποδειξεις για αυτο που λες ή απλα το ισχυριζεσαι Cool




Αφού είσαι υπέρμαχος του οντολογικού μηδενισμού,ότι δηλαδή το μηδέν υπάρχει ως ουσία,τι άλλη απόδειξη θες;

Το οτι το μηδεν υπαρχει, ειναι βεβαιο !!!!!

Το οτι 1+1=0 δεν ξερω που το βρηκες Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 8:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
]
Μα εσυ εισαι αναφανδον εναντιον των μαγικων πραγματων
Πως τωρα επιχειρηματολογεις με τη χρηση τους για να αιτιολογησεις λογικα τα αδικαιολογητα ;
Και εν πασει περιπτωσει, τι να τα κάνεις ολα αυτα τα "μαγικα" πραγματα, αφου η καταληξη ειναι μηδεν ;
Το αντιλαμβανεσαι αυτο ;
Ολα καταληγουν στην απωλεια, κατα τη γνωμη σου ( αυτο το εχεις πει και το πιστευεις και δεν ειναι απλος ισχυρισμος μου Cool )
Ποιός ο λογος για ολη αυτη την "μαγεια" ;




Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο "μαγική" από τα θαύματα που υπάρχουν μόνο στη φαντασία σου! Ο κόσμος είναι "κόσμημα" ,αν συντονίζεσαι με την ανθρώπινη φύση,βεβαίως,δηλαδή με την αρετή!

Ο λόγος της εφήμερης "μαγείας" είναι γιατί αν δεν ήταν εφήμερη ,δε θα ήταν "μαγική" ! Η ζωή ,η αρετή κι ο έρωτας έχουν ως κίνητρο την ευδαιμονία και τη μείωση του πόνου (δράση).Κι επειδή κάθε δράση αντιστοιχίζεται με μια αντίδραση,μάντεψε ποια είναι η ζωοποιός αντίδραση της ζωής!

Ολα αυτα που λες, ειναι πραγματικα ανευ ουσιας αφου ο θανατος σου ( ο αναποφευκτος οπως πιστευεις) τα "μηδενιζει" ολα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 8:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Η καταστροφη σημαινει απλα αφανισμο κι οχι αλλαγη της φυσικης καταστασης ( υλοενεργειακα παντα ), οπως ειναι αυτη η οποία συμβαινει κατα τη συντηξη υλης και αντιϋλης

Η αναφορα απο σενα, πραγματων που εχουν πει αλλοι, δεν σημαινει οτι τους κανει αυθεντιες ή αλανθαστους επειδη τους αναφερεις

Βαλε το μυαλο σου να κρινει τα λεγομενα τους και παρε το θαρρος να διορθωσεις τις αβλεψιες τους ( αν υπαρχουν βεβαια ) στα οσα λενε



Προσθετω ακομα ( σε επεξεργασια της δημοσιευσης ) οτι η ονομασια αντιπρωτονιο στη συγκεκριμενη διατυπωση ειναι λαθος, διοτι

Παράθεση:
Το αντιπρωτόνιο είναι δομικό σωματίδιο της αντιύλης (αντισωματίδιο) το οποίο έχει την ίδια μάζα με το πρωτόνιο αλλά αντίθετο (-1) φορτίο.
Τα αντιπρωτόνια είναι σταθερά σωματίδια, αλλά στο περιβάλλον της ύλης συνήθως έχουν μικρή διάρκεια ζωής γιατί σε επαφή με πρωτόνια εξαϋλώνονται (ένα αντιπρωτόνιο με ένα πρωτόνιο) και η μάζα τους μετατρέπεται σε ενέργεια

κατι που θα μπορουσες να εχεις δει κι εσυ, αντι να παραθετεις μηχανικα το συνδεσμο

Ή θα μπορουσες να παρατηρησεις οτι οι λεξεις "αρνητικα φορτισμενο" πλεοναζουν, αφου εξ ορισμου το αντιπρωτονιο ειναι αρνητικα φορτισμενο σωματιδιο ισομαζικο με το πρωτονιο




Είπαμε,όταν δεν κατέχουμε το αντικείμενο ,δεν είναι σωστό να κάνουμε τον ειδικό.Αλαζονεία!

Προσγειωσου λοιπον Twisted Evil
Και μη μιλάς για πραγματα που δεν κατεχεις Cool


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 1:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

troian έγραψε:
Γιατί μήπως ο 1ος νόμος ισχύει;
Ο νους που εδώ ταυτίζεται με την συνείδηση είναι ιδιότητα της ανώτερης μορφής οργάνωσης της ύλης και όχι το αντίθετο, δηλαδή η ύλη να είναι παράγωγο του νου.

Η ερμηνεια σου ( στον 1ο Νόμο του Συμπαντος ) οτι ο νους ταυτιζεται με τη συνειδηση, ειναι απολυτως προσωπικη
Γιατι υπαρχουν ατομα που ειναι ευφυεστατα, αλλά απο συνειδηση ... "μηδεν"
Ή μηπως εχεις αντιρρηση ;

Αρα ο νους κατασκευαζοντας την υλη ( με τον τροπο του ) και εμβιωνοντας μεσα σ΄αυτη αποκτα τη συνειδηση που επισυρει σ΄αυτον αυτη η ... "συγκατοικηση"


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου

δεν γίνεται διαφορετικά σύντροφε, ακόμα και συ νομίζω δεν δέχεσαι πως ο νους δεν είχε συνείδηση του τι έκανε, ήξερε πολύ καλά τι έκανε αλλά μιλάμε κυρίως για συνείδηση του εαυτού, δηλαδή αν το ρωτήσεις τι είσαι να σε πει είμαι.
Όσο για το :
«Γιατι υπαρχουν ατομα που ειναι ευφυεστατα, αλλά απο συνειδηση ... "μηδεν" »
μας είναι αδιάφορο, μιλάμε για τον υπέρτατο νου, χώριοα που είναι λογικό σφάλμα να πηδαμε απο το γενικό στο ειδικό και ξαναμανα πίσω με αυτόν τον τρόπο, δηλαδή από τον υπερνου στον ατομικό νου και ξανά μεταφορά στον υπερνου.

Όλα αυτά βέβαια είναι υποθετικά, σε περίπτωση που υπήρχε ΄κάποιος υπερνους. Όπως είπα και σε προηγούμενη τοποθέτηση ο νους είναι παράγωγο της ύλης και όχι το αντίστροφο.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 8:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Το οτι το μηδεν υπαρχει, ειναι βεβαιο !!!!!

Το οτι 1+1=0 δεν ξερω που το βρηκες Twisted Evil




Αφού το 0 έχει ουσία ,άρα 0=1 (α)

Αν ισχύει 1+1=2,(β)

τότε 0+0=2 (λόγω α),δηλαδή 0=2.(γ)

Από β,γ με εξίσωση κατά μέλη έχουμε:1+1=0.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 8:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Ολα αυτα που λες, ειναι πραγματικα ανευ ουσιας αφου ο θανατος σου ( ο αναποφευκτος οπως πιστευεις) τα "μηδενιζει" ολα




Δεν τα μηδενίζει,αιώνια είναι η συνταγή.Αλλά για να είναι αιώνια,εμείς πρέπει να είμαστε θνητοί,ώστε να θαυμάζουμε το αιώνιο!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 8:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Προσγειωσου λοιπον Twisted Evil
Και μη μιλάς για πραγματα που δεν κατεχεις Cool




Δεν είναι δικό μου το άρθρο,οπότε η παραίνεσή σου κατευθύνεται σε κάποιον επιστήμονα...αλαζονεία,λοιπόν!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 25 από 46

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center