Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 44, 45, 46  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 11:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Bugman

Γιάννη το ασυνειδήτο σε ποιο σημείο στο DNA το έχει;
Αστειεύομαι.

Αφού ρωτάς για ...πλάκα , θα πει πως ξέρεις καλά το “σημείο” αυτό του DNA
Επομένως δεν ρωτάς για να μάθεις κάτι που θα διευρύνει τις ελλιπείς επιστημονικές γνώσεις σε αυτό το θέμα , και κατα συνέπεια δεν χρειάζεται να στο πω , να μάθεις κάτι σωστό..

Αστειεύομαι.
Παράθεση:

Εγω πιστεύω ότι όλο το σύμπαν είναι κάτι το ζωντανό, όχι επειδή "σαλεύει" αλλά επειδή θεωρώ κάθετι ζωναντό.με την έννοια ότι δρα και αντιδρά.

Βασικό στοιχείο λοιπόν - κατα το “πιστεύω” σου- που διαχωρίζει το “ζωντανό” από το “ψόφιο” , είναι η δράση και αντίδραση .
Που θα πει , πως ότι δρα και αντιδρά , είναι ζωντανό, και κατα συνέπεια ότι δεν δρα και δεν αντιδρά , είναι νεκρό.
.

Για να το εμπεδώσουμε αυτό που λες, η μηχανική δράση και αντίδραση που παρατηρούμε , -παράδειγμα-, σε μια μπάλα του μπάσκετ, την καθιστά “ζωντανή” όταν αναπηδά στο παρκέ και “ψόφια” όταν ηρεμεί ακίνητη?

Αυτό λες?
Παράθεση:
Η θεώρηση του "θανάτου" έχει να κάνει με το πλαίσιο "ζωή"-"θάνατος" που δίνουμε σε "Ζώντες" οργανισμούς όπως τους γνωρίζουμε..
Για κάτσε ρε συ!
Τώρα μιλάς για άλλο πράγμα.
Μόλις πριν έδωσες ένα ορισμό του “ζωντανός” , που είναι η δράση και αντίδραση, και πριν αλέκτωρ ..... κλπ κλπ , τον αλλάζεις ?
Σε μπερδεύει ο “θάνατος” ?
Μα ο θάνατος νοείται ώς αντίθετο της “ζωής” σύμφωνα με αυτά που λες , της ζωής που εξ αρχής όρισες , ώς δράση και αντίδραση.
Που μπλοκάρεις?
Παράθεση:
Τη πέτρα δεν την λέμε ζωντανή, δεν "αναπαράγεται", ούτε μετακοινείται. Της λείπει δηλαδή κάτι για να είναι ένα "Αυτόνομο" σύνολο.

Όπα !
Όπα ρε συ!
Πάλι μου τα αλλάζεις .
“Ζωντανό” τώρα είναι ότι “αναπαράγεται” και “μετακινείται” ?
Σύμφωνα με αυτόν τον νέο ορισμό σου, κάτι που αναπαράγεται αλλά δεν μετακινείται , πως θα το χαρακτήριζες ?
Ζωντανό ή ψόφιο?

Μπορεί να μην το ξέρεις βέβαια , αλλά υπάρχει και αυτή η περίπτωση στον “πραγματικό” μας κόσμο
Δεν μπορώ να πιστέψω βέβαια , πως είσαι τόσο άσχετος , απλά είσαι μάλλον λίγο μπερδεμένος .
Τι να κάνεις και εσύ , με τόσες μπούρδες που ακούς εδώ μέσα.

Για την πέτρα που ανέφερες , σε πληροφορώ, πως αν αυτή βρίσκεται στην επιφάνεια της γης , θα αλληλεπιδρά αναγκαστικά με το περιβάλλον ηλεκτρομαγνητικά , αλά αυτή η αλληλεπίδραση είναι πολύ αργή για τον ανθρώπινο χρόνο.
Ο Αϊνστάιν , ο σπουδαίος φυσικός και εμπνευστής της πολύ σπουδαίας ΓΘΣ, πήρε το νόμπελ φυσική όχι για την ΓΘΣ , αλλά για την εξήγηση του φωτοηλεκτρικού φαινόμενου .
Αυτό που μεταβάλει αργά αργά , την μοριακή δομή της πέτρας.

Ξεκαθαρίζοντας αυτά , καταλαβαίνεις γιατί δεν χρειάζεται απάντηση σε όλα τα άλλα που λες .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί , - στο έχω πει πολλές φορές- ζουν και συμπεριφέρονται έτσι , όπως ορίζει το πρόγραμμα που εμπεριέχεται στο DNA τους

Κρατουμενο πρωτο :
Ολοι οι οργανισμοι ειναι ζωντανοι, εξ ορισμου
Δεν υπαρχουν οργανισμοι μη ζωντανοι

Κρατουμενο δευτερο :
Με τα λεγομενα σου οριζεις αυτο που σε εχω ρωτησει επανειλημμενα, για το τι ειναι για σενα οργανισμος
Και λες : Οργανισμος ειναι καθε πραγματικη δομη που φερει DNA

Κρατουμενο τριτο :
Εφοσον καθε οργανισμος συμπεριφερεται οπως οριζει το προγραμμα του ( βλεπε DNA ), αρα ολοι οι ερευνητες που ασχολουνται με τον ανασυνδυασμο του DNA δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να εκφραζουν στην πραξη αυτο που τους υπαγορευει το γενετικο τους προγραμμα
Κατα συνεπεια και με δεδομενο οτι με τον ανασυνδυασμο του DNA οι γενετιστες σκοπευουν σε ενα γενετικο υλικο, ανθρωπινο τελικα, το οποίο να εχει καλυτερες ιδιοτητες απο το παρον, το υπαρχον DNA στον ανθρωπο "αντιλαμβανεται" οτι ειναι ατελες και επιζητει μεσω της λογικης και της ερευνας των γενετιστων τη βελτιωση του

Κρατουμενο τεταρτο :
Εφ΄οσον ολοι κάνουν πραγματικα αυτο που τους υπαγορευει το DNA τους, όπως λες, τοτε γιατι διαφωνεις με αυτους που λενε πραγματα διαφορετικα απο σενα ;
Μηπως πιστευεις οτι ειναι δυνατο καποιος να παρακαμψει το DNA του και να πραττει και να λεει πραγματα τα οποία δεν προβλεπονται απο το γενετικο του υλικο ;

Κρατουμενο πεμπτο :
Τι λεει το DNA σου για ολα οσα γραφονται εδω ;
Αν λεει οτι ειναι "μπουρδες" τοτε δεν φταις εσυ προφανως
Φταιει το DNA σου που δεν σου επιτρεπει να αντιληφτεις τι λεμε εδω, γιατι το δικο μου το DNA, λεει οτι μια χαρα τα λεω τα πραγματα και μαλιστα με τετοιο τροπο ωστε να μην εχω αντιλογο με λογικα επιχειρηματα παρα μονο αναρθρες κραυγες
Ποιο DNA ειναι πιο αληθινο ;
Το δικο μου ή το δικο σου ;

Κρατουμενο εκτο :
Λαβε υποψη σου οτι δεν σε παρεξηγω ( τι "φιλοι" Cool Twisted Evil ειμαστε αλλωστε )
Ουτε και προσπαθω να "ανασυνδυασω" το DNA σου
Αυτο ειναι θεμα δικο σου κι εγω σεβομαι την πρωτοβουλεια σου για την προσωπικη σου εξελιξη
Αυτο που επιδιωκω προς το παρον, και μαλιστα επιτυχως πραγμα που αποδεικνυεται απο την επιμονη σου να "σπαταλας" τον πολυτιμο οπως λες χρονο σου μαζι μου, ειναι να αφυπνισω πλευρες του γενετικου σου υλικου που μεχρι τωρα ειναι αδρανεις, με αποτελεσμα να πιστευεις οτι ο θανατος ειναι αυτοσκοπός για καθε λογικο και συνειδητο οργανισμο και παρ΄ ολα αυτα και μετα την αναπαραγωγη σου να μη λες να πεθανεις, κανοντας πεισματικα το καθε τι προκειμενου να κρατηθεις στη ζωη αν και ο,τι ηταν να κάνεις για τη γενετικη βελτιωση της ανθρωπινης ρατσας ηδη το εχεις κάνει

Κρατουμενο εβδομο :
Τα προηγουμενα 6 σημεια μη νομιζεις οτι με μια αναγνωση τα καταλαβες ...
Ξαναδιαβασε τα πολλες φορες, και καθε φορα θα αντιλαμβανεσαι διαφορετικα πραγματα, οπως πολυ σωστα επισημαινει και ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ σε ενα σχολιο του
Αν νομιζεις οτι αρκει ενα διαβασμα για να πιασεις το νοημα ενος κειμενου που σε αφορα, τοτε το DNA σου κοιμαται βαθια






Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά τι ανέφερα – κινδυνεύοντας να γίνω μονότονος-

Όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί , - στο έχω πει πολλές φορές- ζουν και συμπεριφέρονται έτσι , όπως ορίζει το πρόγραμμα που εμπεριέχεται στο DNA τους .
Στην περίπτωση των πολυκύτταρων οργανισμών , το πρόγραμμα αυτό περιλαμβάνει σαν βασικό στοιχείο την αναπαραγωγή και τον θάνατο των ατόμων , και ο κύκλος αυτός, αναπαραγωγή (γέννηση) , θάνατος , οδηγεί στο θαυμαστό κόσμο των όντων που παρατηρούμε .

... και για μία ακόμα φορά σου εξηγώ πως στο βασικό πρόγραμμα ΟΛΩΝ των πολυκύτταρων οργανισμών περιλαμβάνεται – μεταξύ των άλλων πληροφοριών – και οδηγίες που ορίζουν την αναπαραγωγή και τον “κύκλο” της ζωής-θανάτου.
Ήταν γραφτό σου ο τρόπος και ο χρόνος αναπαραγωγής σου , και είναι γραμμένο στις πληροφορίες των κυττάρων των βασικών οργάνων σου , πότε θα εκπέσουν / πάψουν να λειτουργούν.

Η αναπαραγωγή και ο θάνατος που εμπεριέχεται οπωσδήποτε στο DNA κάθε πολυκύτταρου οργανισμού , είναι το βασικό/ φυσιολογικό εργαλείο της εξέλιξης των ειδών.
Έτσι και εσύ -μια και πλησιάζεις να κλείσεις τον κύκλο σου- , ενδεχομένως θα πεθάνεις φυσιολογικά, σε 5-10 χρόνια (αν είσαι 70-75 ετών) .
Βέβαια το καλό με εσένα είναι , πως μετά τον θάνατό σου , -ώρα καλή-, θα συνεχίζεις να ζεις , μεταπηδώντας με κάποιο θαυμαστό τρόπο στην υπέροχη βασιλεία των ουρανών.

Το παράξενο στην περίπτωσή σου είναι , πως σε αγχώνει αυτό το ... “πήδημα” στην αιωνιότητα.
Η μόνη περίπτωση που μπορώ να υποθέσω να θες να γαντζωθείς αιώνια πάνω σε αυτόν τον υλικό και μάταιο κόσμο που τώρα ζεις , είναι ανεξήγητη.
Μα να σε τρομάζει τόσο πολύ η αγκαλιά του Γιαχβέ?
Δεν εξηγείται αυτό το υπερβολικό άγχος που σε διακατέχει.
Πρόσεχε το φίλε !
Το άγχος σκοτώνει .
Μπορεί να επιταχύνει την ... αποδόμηση σου και είναι κρίμα να μας φύγεις πριν την ώρα σου.
Παράθεση:
Το παραδοξο ειναι οτι αν και εχεις ως φαινεται μαθει τι κανουν αυτοι που εξεταζουν το νου,


Πράγματι κάτι λίγα ξέρω για το θέμα αυτό και αυτό δεν είναι παράξενο.
Παράξενο είναι γιατί εσύ , που είσαι παντελώς άσχετος με αυτές τις εγκεφαλικές λειτουργίες , εμπλέκεσαι σε τέτοιες συζητήσεις και εκτίθεσαι με τις μπούρδες που πετάς με ύφος μάλιστα ειδικού γνώστη

Είναι ένα θέμα.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 11:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά τι ανέφερα – κινδυνεύοντας να γίνω μονότονος

Μα αυτο κάνεις χρονια τωρα, σπαταλωντας τον "πολυτιμο" χρονο σου, με αποτελεσμα να εχεις γινει μονοτονος ... Cool

Σαν τη συναρτηση που τεινει μονοκομματα στο θανατο ( δηλαδη, στο ... μηδεν ) Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 11:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:



Ποιος είναι ο σκοπός σου?
Αλιεύεις αφελείς για την βλακώδη οργάνωση σου?





Μεγαλύτερο βλάκα από εσένα δεν έχω συναντήσει στην ζωή μου .
Είσαι ,..,είσαι και παραείσαι βλάξ και πανιλίθιος από πάνω .
Σε χαρακτηρίζω έτσι επειδή ,ενώ γνωρίζεις ότι δεν είμαι το άτομο αυτό ,συνεχίζεις ακόμη την προσπάθεια να με φέρεις εκτός ελέγχου ,να χάσω την ψυχραιμία μου και να πέσω στο δικό σου το επίπεδο ,δηλαδή να σε χαρακτηρίσω αρνητικά .
Μπράβο ρε πανίβλακα τα κατάφερες ,με έκανες να πέσω στο δικό σου το ελεεινό επίπεδο .


Και κάτι ακόμα για να μαθαίνουν οι άλλοι όχι εσύ ,εσύ είπαμε ένεκεν βλακείας και οξείας ηλιθιότητας δεν θα καταλάβεις :
Όταν προσπαθεί ένα άτομο να κάνει με ένα άλλο άτομο διάλογο και το άλλο το άτομο για τους δικούς του λόγους ..,π.χ σχιζοφρένεια ,αλαζονεία, εγωισμό, η επειδή δεν μπορεί να δεχθεί ότι υπάρχουν ειλικρινείς και τίμιοι άνθρωποι που να επιδιώκουν διάλογο, μεταμορφώνεται σε αδυσώπητο κτήνος ,το οποίο είναι άκρως επικίνδυνο για την δημόσια υγεία και για το φόρουμ αυτό εδώ ,όπου εγώ προσωπικά βίωσα αυτά τα αρνητικά στοιχεία του .


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ στις Πεμ Απρ 27, 2017 12:51 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο σύνδεσμος στον οποίο παραπέμπω δείχνει τους 7 συμπαντικούς νόμους από το κυμβάλειο του Ερμή του τρισμέγιστου.

http://www.nea-acropoli-heraklio.gr/index.php/2013-11-18-23-34-24/2013-11-18-23-43-17/94-7

Ένας από τους λόγους που οι αρχαίοι έλληνες πρόγονοί μας προόδευσαν ,είναι η συλλογική τους προσπάθειά να ζούνε αρμονικά με το περιβάλλον τους το Σύμπαν .
Σήμερα οι συνειδήσεις στον πλανήτη ,που έχουν την ίδια επιδίωξη ,προσπαθούν το ίδιο.
Αν έμπαινε στην προσπάθεια αυτή η πλειοψηφία των ανθρώπων ,σε κάποια στιγμή σε βάθος χρόνου ,αφού ο παλαιός τρόπος ζωής θα αφομοιωνόταν ,από τον νέο ,θα είχαμε στον πλανήτη μας μια ανθρωπότητα που θα ζούσε σύμφωνα με τους 7 νόμους του σύμπαντος .
Η αρμονία μεταξύ ανθρώπου και σύμπαντος θα είχε αποκατασταθεί.
Επειδή θα αργήσει ,η δεν θα επαναληφθεί αυτή η προσπάθεια ίσως ποτέ από την ανθρωπότητα ,μπορεί το κάθε άτομο το οποίο είναι η μικρότερη μονάδα της ανθρωπότητας ,να το δεχτεί σαν μία ατομική πρόκληση ..,πνευματική ,η πρόκληση διεύρυνσης της συνείδησης του, των συνόρων της λογικής του και να προσπαθήσει για ένα διάστημα να ζει σύμφωνα με τους 7 συμπαντικούς νόμους .
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ,η παλαιά νοοτροπία και φυσικά οι κοινωνίες που διαμορφώθηκαν μέχρι σήμερα ζώντας μακριά ,από τον ελληνισμό και τους 7 συμπαντικούς νόμους .
Το κέρδος είναι μεγαλύτερο από όσα ένα άτομο θα χάσει στην προσπάθεια αυτή ,επειδή το σύμπαν είναι σταθερή διαχρονική αξία σε σχέση με τις κοινωνίες που έχουν ξεχάσει τι σημαίνει δημοκρατία και αξιοκρατία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά τι ανέφερα – κινδυνεύοντας να γίνω μονότονος

Μα αυτο κάνεις χρονια τωρα, σπαταλωντας τον "πολυτιμο" χρονο σου, με αποτελεσμα να εχεις γινει μονοτονος ... Cool

Σαν τη συναρτηση που τεινει μονοκομματα στο θανατο ( δηλαδη, στο ... μηδεν ) Smile





Αμάν!

Θάνατος = μηδέν ?
Μηδένισες και την ελπίδα της αιώνιας ζωής?
Ξέχνα φίλε μου αυτό που είναι γραμμένο στα κύτταρά σου.
Αυτά τα λένε τρελάρες επιστήμονες που τα ψάχνουν.

Αυτό που πρέπει να σκέφτεσαι είναι πως “πνεύμα” είναι αθάνατο .
Ευτυχώς αυτό είναι καλά κριμένο.

Παραμένει βέβαια αξιοπερίεργο ή βασανιστική επιθυμία σου να παραμείνεις βιολογικά ζωντανός στον μάταιο τούτο κόσμο.
Μα να μην θες να συναντήσεις τον κύριο.
Τόσο φοβερός είναι ο εναγκαλισμός του.

Η μόνη εξήγηση είναι πως δεν είσαι και τόσο σίγουρος αν υπάρχει ή όχι , η βασιλεία των ουρανών.

Αυτό φίλε μου θα το εξακριβώσεις – πρώτα ο θεός – όταν , όπως είναι γραπτό σου , αποδομηθείς στα υλικά στοιχεία της φύσης μας , όπως και όλων των πολυκύτταρων εμβίων όντων, και εμένα βεβαίως όταν μετά 30-40 χρόνια καλέσουν την κλάση μου , εκτός βέβαια , .....άγγελος κυρίου , με αναζητήσει πρόωρα.

Αλήθεια δεν έχεις ποτέ απαντήσει , αν και σε έχω ρωτήσει πολλές φορές , είσαι ο ίδιος άνθρωπος μα τον αρχικό Αδάμ?
Ούνα φάτσα ούνα ράτσα με τον Αδάμ, ή έχεις μεταλλαχθεί σε άλλο είδος , από το ομοίωμα του θεού “Αδάμ” ?

Έχει ενδιαφέρον να μάθω από κάποιον καλό χριστιανό, που δεν δέχεται τις μεταλλάξεις των όντων , την βιολογική συγγένεια του με τον Αδάμ

Για πες!!!


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Σε χαρακτηρίζω έτσι επειδή ,ενώ γνωρίζεις ότι δεν είμαι το άτομο αυτό (δηλαδή μέλος της νέας ακρόπολης)


Αυτό που κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια δεν είναι ένας σκύλος που ξέρει ξένες γλώσσες, αλλά μια γάτα.

Για τον ίδιο λόγο , ένα άτομο που έχει ακριβώς ακριβώς την ίδια ιδεολογία με τα μέλη της νέας ακρόπολις , αναμασώντας τις ίδιες ακριβώς απόψεις και “πνευματικές” γνώσεις , χαρακτηρίζεται άμεσα σαν μέλος της , και ας κάνει τον βλάκα , πως τάχα δεν καταλαβαίνει τι του προσάπτουν.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να είναι πράγματι βλάκας και μάλιστα με περικεφαλαία , και να ενδημεί στα πέριξ της νέας ακρόπολις , χωρίς να έχει πάρει χαμπάρι που βρίσκεται.

Είσαι εν αγνοία σου στην οργάνωση?
Δεν ξέρεις ποιοι ήταν η Έλενας Μπλαβάτσκι και ο Τζόρτζιο Άγγελο Λιβράγκα?
Δεν γνωρίζεις τις απόψεις τους , που κατά διαβολική σύμπτωση είναι ακριβώς αυτές που εσύ παπαγαλίζεις ?
Τι σχέση έχει βρε βλάκα , ο Δανέζης που επικαλείσαι , με αυτούς ?
Τι σχέση έχει η φυσική επιστήμη με τον “ερμητικό” μυστικισμό και την μαγεία ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσα έγραψα ισχύουν .Ο διαχειριστής του φόρουμ θα έπρεπε να σε είχε πετάξει με τις κλωτσιές όξω από αυτό το φόρουμ ,επειδή είσαι τόσο βλάξ ,μιλάμε για την άπειρη βλακεία που αναφέρει ο Einstein ,όλη μέσα σου .,αλλά σε αφήνει επειδή τον γνωρίζεις προσωπικά ,η διότι διασκεδάζεις όλο το φόρουμ με τις σαχλαμάρες σου .
Εδώ σε σένα ισχύει ότι ένα άτομο μπορεί να έχει ,1,2,3,4,5,..,100 πανεπιστημιακά πτυχία και να παραμένει ντουβάρ ,τούβλο…, αγενής μέχρι αηδίας ,η να έχει καβαλήσει το καλάμιον και να νομίζει ότι μόνο αυτός έχει τα επιχειρήματα τα λογικά ,δηλαδή μιλάμε για τέτοια αλαζονεία ,που τον κάνει να δέχεται ότι αυτός έχει το μονοπώλιο των λογικών επιχειρημάτων και οτιδήποτε άλλο που ο ίδιος δεν μπορεί να το φάει ,να το χωνέψει και να το αφομοιώσει ,το φτύνει ,επειδή φοράει χαλασμένο επεξεργαστεί στον εγκέφαλο και δεν το αντιλήφθηκε ..,δηλαδή τσάμπα καίει η λάμπα του ,γιατί ούτε μια σπίθα φως δεν ρίχνει στο περιβάλλον ..,
Προσωπικά θα μπορούσα να σε παρομοιάζω με ένα ρομπότ τεχνικής νοημοσύνης που εργάζεται με δύο νούμερα το 1 και το 0 ,δηλαδή μια μηχανή …,,
Εσύ το ξεκίνησες και μπορείς να το τελειώσεις με ένα συγνώμη ,αλλά αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό σου και αν υπάρχει έχεις να την χρησιμοποιήσεις από τότε που γεννήθηκες .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σε τι διαφέρουν αυτά που λες , από τα “πιστεύω” της “νέας ακρόπολις”?
Για πες !!

Συμπτωματικά ταυτίζονται?

Τι γκαντεμιά και αυτή φίλε μου , να λες τα ίδια με αυτά τα ανθρωποειδή , χωρίς να έχεις περάσει ούτε από έξω από τα γραφεία τους.

Πάντως από ότι κατάλαβα , κάποιοι αφελείς , τσίμπησαν .
Ακόμα μερικά κοπλιμέντα στον ΙΩΑΝΝΗ , και που ξέρεις .....
.... αν και θα σε δυσκολέψει η περίπτωση

Εσύ πάντως, συνέχισε την προσπάθεια .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 5:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν μπορώ να αναφερθώ σε κάτι που μου είναι άγνωστο και το ακούω για πρώτη φορά από εσένα, ούτε θα μπω στην διαδικασία να ψάξω να βρω ποιοι είναι και τι λένε επειδή, ένα φάντασμα μου είπε κάποια πράγματα. Εσύ όμως το φαντομ , συνέχισε τον χαβα των πόρδων σου, δεν με πιάνει πλέον η δυσοσμια τους, διότι καταφερες ότι δεν μπορείς να διανοηθεις. Με καθοδηγησες συνειδητά, η ασυνειδητα στον δικό σου κτηνωδη κόσμο...,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά τι ανέφερα – κινδυνεύοντας να γίνω μονότονος

Μα αυτο κάνεις χρονια τωρα, σπαταλωντας τον "πολυτιμο" χρονο σου, με αποτελεσμα να εχεις γινει μονοτονος ... Cool

Σαν τη συναρτηση που τεινει μονοκομματα στο θανατο ( δηλαδη, στο ... μηδεν ) Smile

Αμάν!

Θάνατος = μηδέν ?

Αυτο δε λες ; Smile

Μονοτονα ;; Cool

Σε βαθμο "απελπιστικο" και ... διαφωτιστικο της καταστασης σου ;;; Twisted Evil

Ελπιζω μονο να το πιστευεις ειλικρινα ... και οχι περιστασιακα ... για να πουλάς αντιδραση στο forum ...

Γιατι η ειλικρινεια ειναι ανεξαρτητη απο αυτα που πιστευεις και κάνεις πραγματικα ...

Και χαρακτηριζει τη διαθεση σου και τη σταση σου απεναντι στη ζωη ..."αυτο" που εννοουμε ολοι λεγοντας ζωη ... ξερεις εσυ Question


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 6:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Ο σύνδεσμος στον οποίο παραπέμπω δείχνει τους 7 συμπαντικούς νόμους από το κυμβάλειο του Ερμή του τρισμέγιστου.

http://www.nea-acropoli-heraklio.gr/index.php/2013-11-18-23-34-24/2013-11-18-23-43-17/94-7

gianiss

Ανοιγοντας το συνδεσμο που δινει ο ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ, δινω στη συνεχεια χωρις σχολια τους Επτα Συμπαντικους Νόμους, στους οποίους ο Ιδιος εχει αναφερθει κατ΄επαναληψη


Παράθεση:
1. Η Αρχή της Νοητικότητας
« Το Παν είναι Νους. Η ρίζα του σύμπαντος είναι Νοητική »


2. Η Αρχή της Αντιστοιχίας ή της Αναλογίας


3. Η Αρχή της Δόνησης
« Τίποτα δεν ησυχάζει, όλα κινούνται, όλα δονούν. »


4. Η Αρχή της Πολικότητας
Όλα είναι διπλά, κάθε πράγμα έχει δυο πόλους, όλα έχουν δυο άκρες. Όμοιο και ανόμοιο έχουν την ίδια σημασία. Οι αντίθετοι πόλοι έχουν την ίδια φύση, αλλά διαφορετικούς βαθμούς. Τα άκρα αγγίζονται. Όλες οι αλήθειες δεν είναι παρά μισές αλήθειες. Όλα τα παράδοξα μπορούν να συμφιλιωθούν ».


5. Η Αρχή του Ρυθμού
« Όλα κυλούν μέσα και έξω. Κάθε πράγμα έχει τη διάρκεια του. Όλα εξελίσσονται και εκφυλίζονται. Η ταλάντωση του εκκρεμούς εκδηλώνεται σε όλα. Το μέτρο της αιώρησης του προς τα αριστερά είναι το ίδιο με το μέτρο της αιώρησης του προς τα αριστερά. Ο Ρυθμός είναι σταθερός »


6. Η Αρχή της Αιτίας και του Αποτελέσματος
« Κάθε αιτία έχει το αποτέλεσμα της. Κάθε αποτέλεσμα έχει την αιτία του. Όλα συμβαίνουν σύμφωνα με τον Νόμο. Η Τύχη δεν είναι παρά ένα όνομα, που δίνεται στον μη αναγνωρισμένο Νόμο. Υπάρχουν πολλά επίπεδα αιτιότητας, αλλά τίποτε δεν ξεφεύγει από το Νόμο ».


7. Η Αρχή του Γένους
« Σε όλα τα πράγματα υπάρχει ένα Γένος. Όλα έχουν τις Αρχές του, του Αρσενικού και του Θηλυκού. Το Γένος εκδηλώνεται σε όλα τα επίπεδα »


Σε τι διαφωνεις ;

Ολοι δεν ειναι λιγο πολυ επιστημονικες διαπιστωσεις ;

Προερχομενες απο μια εποχη, ομως, που δεν υπηρχε η συμβατικη επιστημη

Αυτος ο νόμος που μπορει να σε δυσκολεψει καπως ειναι ο 2ος
Που ειναι χωρις "επεξηγηση"
Αλλά ως νοημων που εισαι, όπως λεει και ο 1ος Συμπαντικος Νόμος, γρηγορα θα αντιληφτεις το περιεχομενο του


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 7:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά τι ανέφερα – κινδυνεύοντας να γίνω μονότονος

Μα αυτο κάνεις χρονια τωρα, σπαταλωντας τον "πολυτιμο" χρονο σου, με αποτελεσμα να εχεις γινει μονοτονος ... Cool

Σαν τη συναρτηση που τεινει μονοκομματα στο θανατο ( δηλαδη, στο ... μηδεν ) Smile

Αμάν!

Θάνατος = μηδέν ?

Αυτο δε λες ; Smile

Μονοτονα ;; Cool

Σε βαθμο "απελπιστικο" και ... διαφωτιστικο της καταστασης σου ;;; Twisted Evil

Ελπιζω μονο να το πιστευεις ειλικρινα ... και οχι περιστασιακα ... για να πουλάς αντιδραση στο forum ...

Γιατι η ειλικρινεια ειναι ανεξαρτητη απο αυτα που πιστευεις και κάνεις πραγματικα ...

Και χαρακτηριζει τη διαθεση σου και τη σταση σου απεναντι στη ζωη ..."αυτο" που εννοουμε ολοι λεγοντας ζωη ... ξερεις εσυ Question




Άσε τι λέω εγώ .
Εγώ δεν είμαι μηδενιστής και το ξέρεις.
Εσύ ..... εισάγεις το “μηδέν” στον κόσμο σου.

Αυτός είναι ο λόγος που σου εξηγώ αυτές τις τρομαχτικές συνέπειες του εκμηδενισμού σου .
Δεν τις σκέφτεσαι ?
Προφανώς αυτές οι τρομαχτικές συνέπειες είναι που σε αγχώνουν , καθώς δεν φαίνεται να πολυπιστεύεις στην ουράνια βασιλεία .

Μην χάσεις την ελπίδα σου ρε συ, άστη την ριμάδα να πεθάνει τελευταία.

Μετά θάνατον .....
... ποιος ζει ποιος πεθαίνει....

Ας πούμε κάτι για τον Αδάμ , που είναι μια χαρούμενη ιστοριούλα.
Υπάρχουν μεταλλάξεις μεταξύ Αδάμ και σκαπανέα , ή εσύ και ο Αδάμ, ως τέλεια εξ αρχής δημιουργήματα του Γιαχβέ είσαστε ίδιοι , “ούνα φάτσα , ούνα ράτσα”?

Με δύο λόγια , τα διάφορα είδη ζώων και φυτών , τι λες, είναι τα ίδια εξ αρχής όπως τα δημιούργησε ο Γιαχβέ τέλεια , ή έχουν μεταλλαχθεί σε διαφορετικά είδη τώρα ?

Για πες!

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 7:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Ο σύνδεσμος στον οποίο παραπέμπω δείχνει τους 7 συμπαντικούς νόμους από το κυμβάλειο του Ερμή του τρισμέγιστου.

http://www.nea-acropoli-heraklio.gr/index.php/2013-11-18-23-34-24/2013-11-18-23-43-17/94-7

gianiss

Ανοιγοντας το συνδεσμο που δινει ο ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ, δινω στη συνεχεια χωρις σχολια τους Επτα Συμπαντικους Νόμους, στους οποίους ο Ιδιος εχει αναφερθει κατ΄επαναληψη


Παράθεση:
1. Η Αρχή της Νοητικότητας
« Το Παν είναι Νους. Η ρίζα του σύμπαντος είναι Νοητική »


2. Η Αρχή της Αντιστοιχίας ή της Αναλογίας


3. Η Αρχή της Δόνησης
« Τίποτα δεν ησυχάζει, όλα κινούνται, όλα δονούν. »


4. Η Αρχή της Πολικότητας
Όλα είναι διπλά, κάθε πράγμα έχει δυο πόλους, όλα έχουν δυο άκρες. Όμοιο και ανόμοιο έχουν την ίδια σημασία. Οι αντίθετοι πόλοι έχουν την ίδια φύση, αλλά διαφορετικούς βαθμούς. Τα άκρα αγγίζονται. Όλες οι αλήθειες δεν είναι παρά μισές αλήθειες. Όλα τα παράδοξα μπορούν να συμφιλιωθούν ».


5. Η Αρχή του Ρυθμού
« Όλα κυλούν μέσα και έξω. Κάθε πράγμα έχει τη διάρκεια του. Όλα εξελίσσονται και εκφυλίζονται. Η ταλάντωση του εκκρεμούς εκδηλώνεται σε όλα. Το μέτρο της αιώρησης του προς τα αριστερά είναι το ίδιο με το μέτρο της αιώρησης του προς τα αριστερά. Ο Ρυθμός είναι σταθερός »


6. Η Αρχή της Αιτίας και του Αποτελέσματος
« Κάθε αιτία έχει το αποτέλεσμα της. Κάθε αποτέλεσμα έχει την αιτία του. Όλα συμβαίνουν σύμφωνα με τον Νόμο. Η Τύχη δεν είναι παρά ένα όνομα, που δίνεται στον μη αναγνωρισμένο Νόμο. Υπάρχουν πολλά επίπεδα αιτιότητας, αλλά τίποτε δεν ξεφεύγει από το Νόμο ».


7. Η Αρχή του Γένους
« Σε όλα τα πράγματα υπάρχει ένα Γένος. Όλα έχουν τις Αρχές του, του Αρσενικού και του Θηλυκού. Το Γένος εκδηλώνεται σε όλα τα επίπεδα »


Σε τι διαφωνεις ;

Ολοι δεν ειναι λιγο πολυ επιστημονικες διαπιστωσεις ;

Προερχομενες απο μια εποχη, ομως, που δεν υπηρχε η συμβατικη επιστημη

Αυτος ο νόμος που μπορει να σε δυσκολεψει καπως ειναι ο 2ος
Που ειναι χωρις "επεξηγηση"
Αλλά ως νοημων που εισαι, όπως λεει και ο 1ος Συμπαντικος Νόμος, γρηγορα θα αντιληφτεις το περιεχομενο του




Προφανώς ή δεν κατάλαβες σε τι αναφέρεται , ή δεν γνωρίζεις τα “ερμητικά” μυστικιστικά κείμενα.
Αυτά ατόφια συμπεριλαμβάνονται μαζί με το πλήθος άλλων πνευματιστικών και μυστικιστικών δοξασιών, σε ένα παν-θρησκευτικό συνονθύλευμα – σμια νέα θρησκεία - στην “θεοσοφία” της “Έλενας” , που είναι το “ευαγγέλιο” των οπαδών της “Νέας Ακρόπολις” και του ιδρυτή της , φασίστα υπανθρώπου  Λιβράγκα .
Ότι αναφέρει εδώ ο χειροκροτητής σου , είναι ακριβώς τα ίδια , χωρίς καμία διαφοροποίηση .

Σύμπτωση ?

Με λίγη έρευνα θα καταλάβεις, πως αναφέρονται στο ίδιο πνεύμα του ενός , που είναι το πνεύμα του Ιησού , του Μωυσή, του Σωκράτη, του Αριστοτέλη , του Μωάμεθ , του Βούδα ..... του Κούδα κλπ κλπ

Και επειδή όλα αυτά είναι μπούρδες , χωρίς καμία λογική τεκμηρίωση , δεν δέχονται κριτική και αντίλογο .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 8:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανεα μια φιλική συμβουλή. Το άτομο είναι ανισοροπο. Εγώ αποχωρω από το θέμα.
Το μοναδικό πράγμα στο οποίο θα συμφωνήσει μαζί σου είναι αυτό που ο ίδιος δέχεται ότι είναι επαρκώς λογικά τεκμηριωμενο και τίποτα άλλο.
Ότι είναι αρχαίο ελληνικό, η ανατολικό, η ατομικό και δεν μπορεί να το ερμηνεύσει, αρχίζει τις αρρωστημενες αποκρουσεις,δηλαδη το συνδέει αυθαίρετα με ότι του καπνίσει.
Είναι άκρως επικίνδυνο άτομο, για κάθε υγιή δημόσιο διάλογο.
Κάθε φορά που θα βγαίνει στην διαβα μου θα το αγνοώ, γιατί την αγαπάω την υγεία μου και δεν θέλω να καταντησω έτσι,...,,, όπως αυτός ο κακομοιρης ο
συνανθρωπος μας. Έπεσα στο πνευματικό του επίπεδο και ένιωσα το μαρτύριο του. Δεν έχω όμως σκοπό να παραμείνω εκεί, για να μην κολλήσω και εγώ αλαζονεία...,
Φιλαράκι τα λέμε ίσως σε ένα άλλο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 23 από 46

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center