Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 44, 45, 46  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Συμφωνείς ή όχι με το άρθρο; Ή συμφωνείς σε ό,τι σε βολεύει;

Α, εσυ δεν καταλαβαινεις και τι λεμε μεταξυ μας ...

Αφου ηδη σου ειπα οτι διαφωνω με τον ορισμο, τι με ρωτας ;

Ετσι για να πεις κατι ;


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό λέει και το άρθρο πιο κάτω,άρα συμφωνείς!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 2:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάποτε δύο μέλη ενός φόρουμ προσπαθούσαν να κάνουν κουβέντα για διάφορα θέματα και κάθε φορά συζητούσαν παράλληλα .Ο ένας είχε δικές του απόψεις ,που μπορούσε να τις στηρίξει με λογικά επιχειρήματα. Μπορούσε επίσης να δίνει ορισμούς για διάφορες έννοιες ,όπως φαντασία ,αιωνιότητα ,καλό κακό ,θαύμα ,λογική ,υπερφυσικό ψυχή ,πνεύμα …,,κ.λοιπά.
Εν ολίγοις διέθετε την απαραίτητη πνευματική καλλιέργεια ,ώστε να αποδίδει πνευματικούς καρπούς.
Το άλλο άτομο ,δεχότανε απόψεις άλλων ατόμων ,δεν είχε δικές του και ούτε μπορούσε να έχει επειδή δεν καλλιεργούσε το πνεύμα στο οποίο φυσικά δεν δεχότανε ότι υπάρχει.
Συνεχίζουν ακόμη και σήμερα να προσπαθούν να συνεννοηθούν και θα συνεχίσουν ακόμη για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.
Προσωπική μου άποψη είναι ,ότι ο ένας προσπαθεί να διευρύνει την συνείδησή του ,μελετώντας όλα τα κείμενα ,δηλαδή φιλοσοφικά ,θρησκευτικά, κοινωνικά ,πολιτικά, ψυχικά ,πνευματικά ,συνειδησιακά με αποτέλεσμα να έχει θέσει τις βάσεις για την παραγωγή πνευματικών εδεσμάτων για τον εαυτό του και για αρκετούς συνανθρώπους του .
Το άλλο μη δεχόμενο την ύπαρξη πνεύματος και πιθανότατα δεχόμενος το πνεύμα και την ύλη ως ένα δεδομένο ,λόγω επίσης έλλειψης δεκτικότητας ,επιμένει στις απόψεις του, τις οποίες ο ίδιος δεν μπορεί να τις στηρίξει ,παραπέμποντας σε συνδέσμους και κείμενα της επιστημονικής κοινότητας .


Ένα άτομο πνευματικά κατευθυνόμενο και ένα άλλο υλιστικά κατευθυνόμενο ,αποκλείεται εις τον αιώνα τον άπαντα να συναντηθούν κάποτε σε αυτόν τον κόσμο οι απόψεις τους και να συμφωνήσουν για το τι είναι πνεύμα και τι ύλη …,,,
Το μήνυμα γράφηκε καλοπροαίρετα με στόχο να δείξει στα δύο άτομα το αίτιο που επικοινωνούν μονίμως παράλληλα …,αν δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμη και δεν εμπεριέχει κανένα δόλο ,η κακοπροαίρετο σκοπό…,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμπέρασμα: όποιος αναζητά τεκμήρια επιστημονικά ,είναι πνευματικά μη δεκτικός.

Καλή λευτεριά στην ανοησία ,λοιπόν,και την αυθαιρεσία!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Skapaneas


Το θέμα δεν ασχολείται με την ζωή ,αλλά με το περιβάλλον στο οποίο αυτή εκδηλώνεται. Για τον λόγο αυτόν δεν έδωσα απάντηση ,για το ερώτημα στο τι είναι ζωή.
Αφήνεις όμως να εννοηθεί ,ότι οι 7 συμπαντικοί νόμοι θα μπορούσαν να εμπεριέχουν αξίες ,που έχουν άμεση σχέση με την ζωή .
Θα έπρεπε ήδη να έχουν συζητηθεί οι νόμοι ,τους οποίους οι παππούδες μας Σωκράτης ,Αριστοτέλης κ.λοιπά ,τιμούσαν με την προσπάθειά τους να τους υλοποιούν καθημερινά στον βίο τους .
Ζωή είναι άπειρη στο σύνολο της και αυτό που εμείς εδώ κάτω στον δυαδικό κόσμο βιώνουμε καθημερινά ,είναι ο αγώνας με όλα τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών .
Κάποιοι το έχουν αντιληφθεί και ήδη προσπαθούν όπως για παράδειγμα εσύ ,να δίνουν ορισμούς στις σύνθετες ,τις αφηρημένες έννοιες ,όπως π.χ η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ,ώστε να τις συνειδητοποιούν .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 3:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Συμπέρασμα: όποιος αναζητά τεκμήρια επιστημονικά ,είναι πνευματικά μη δεκτικός.
Καλή λευτεριά στην ανοησία ,λοιπόν,και την αυθαιρεσία!




Αυτό που για σένα είναι αυθαίρετο ,λόγω έλλειψης επιστημονικής επαλήθευσης , μπορεί να είναι ένα δεδομένο το οποίο έχουνε βιώσει άτομα ,αλλά αδυνατούνε να δώσουνε εξήγηση για το πώς συνέβη ,να περιγράψουνε τον τρόπο και όταν προσπαθούνε να το περιγράψουνε ,κάποιοι συνάνθρωποί ,τους χαρακτηρίζουν γραφικούς ,ονειροπόλους ,φαντασιόπληκτους ,άλογους ,ακόμη και τρελούς .
Να θυμάσαι ότι το νόμισμα έχει δύο πλευρές και όχι την μία που καλώς θα πω εγώ ότι ασπάζεσαι εσύ και δεν έχω κανένα λόγο να επιχειρήσω να σου δείξω την άλλη πλευρά του .

Καλή μας μέρα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 4:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αυτό λέει και το άρθρο πιο κάτω,άρα συμφωνείς!

Εσυ λες οτι συμφωνω !

Εγω λεω οτι ενα αρθρο που "δεχεται" οτι η φαντασια ειναι η βαση του ανυπαρκτου (οπως λεω εγω), δεν μπορει κατα κανενα τροπο να ειναι επιστημονικο και εγκυρο συμφωνα με τα κρατουντα δεδομενα περι εγκυροτηος

Οπότε προκυπτει το ερωτημα : πως εσυ που δινεις βαση στην επιστημονικοτητα των πραγματων επικαλεισαι ενα αρθρο επιστημονικα μη εγκυρο ; Twisted Evil

Μαλλον αρχιζεις να βαζεις νερο στο κρασι σου Cool


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Συμπέρασμα: όποιος αναζητά τεκμήρια επιστημονικά ,είναι πνευματικά μη δεκτικός.

Όποιος αναζητα τεκμηρια επιστημονικα, που σημαινει επι του πραγματικου, φανερωνει οτι εχει πνευματικες ανησυχιες που τις εχει διαμορφωσει σε θεωριες και ψαχνει να δει αν και πως αυτες αληθευουν στην πραγματικοτητα

Ειναι ηδη λοιπον πνευματικος αυτος ο τυπος, αλλά ο εγωϊσμος του ή το κοντοφθαλμο της "ορασης του" δεν τον αφηνουν να το "δει"

Καλή σου λευτεριά και απο τα δυό Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Ξέχνα όλα αυτά .
Είναι για νοήμονες , που έχουν .... “λόγο” ύπαρξης .

Εσυ, τι "λογο" υπαρξης εχεις ;




Στα έχω εξηγήσει όλα αυτά πολλές φορές , και πολύ αναλυτικά, για να συνεχίζεις να τα ρωτάς , θα πει πως δεν τα μπορείς να τα εννοήσεις.
Όλα αυτά που ρωτάς , είναι “κοινά λογικά” συμπεράσματα , και όχι δικές μου “φανταστικές υποθέσεις”

Δεν θα επαναλάβω πλέον ξανά , αυτά που είναι και βασικά και αυτονόητα σε όλους τους νοήμονες και ευφυείς

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ


Είμαστε ζωντανά κύτταρα άπειρης ζωντανής Οντότητας εντός της οποίας υπάρχουμε ,κινούμαστε και εξελισσόμεθα .
Το Σύμπαν είναι μια ζωντανή διάσταση της .



Αυτά που λες είναι πολύ αόριστα.
Όρισε πρώτα τι είναι αυτό που εσύ ονομάζεις ζωή, για να καταλάβω τι λες.
Παράθεση:
Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι πάντοτε σε κάθε χρονική στιγμή πεπερασμένη σε σχέση με το Σύμπαν και την Άπειρη Οντότητα


Για ποιο “σύμπαν” μιλάς?
Αυτό που παρατηρούμε με τα όργανα που έχουμε?
Αν μιλάς για αυτό , γνωρίζουμε τώρα πως δεν είναι άπειρο ούτε στον χώρο , ούτε στον χρόνο.
Παράθεση:
Οι 7 συμπαντικοί νόμοι δεν βρίσκουν ανταπόκριση από την ανθρωπότητα .
Με τον όρο “συμπαντικοί νόμοι” , αναφέρεσαι στους νόμους της φύσης και τις σταθερές?
Γίνε ποιο σαφής .
Τι ονομάζεις 7 συμπαντικοί νόμοι.
Εξήγησε έναν έναν , σε τι αναφέρεσαι .

Παράθεση:
Αν παρατηρήσουμε την ανθρωπότητα θα διαπιστώσουμε ότι πνευματικά παραμένει στάσιμη και ότι κινείται μηχανικά για να επιβιώνει ,δηλαδή υπάρχει για να επιβιώνει .
Οι ελάχιστοι πνευματικοί άνθρωποι ,στον πλανήτη ,είναι τα ζωντανά κύτταρα της άπειρης Οντότητας ,τα οποία υπάρχουν,προσπαθούν να υπάρχουν σύμφωνα με τους 7 Συμπαντικούς νόμους .
Δηλαδή περίπου το 10 τις εκατό της ανθρωπότητας είναι πνευματικά ενεργό και επομένως ζωντανό.
Το περίπου 80 τις εκατό είναι υλιστικά ενεργό και επομένως πνευματικά στάσιμο ,ανύπαρκτο ,πεθαμένο.
Ενώ το μεγάλο αυτό ποσοστό της ανθρωπότητας κινείται ,είναι πνευματικά αναίσθητο ,δηλαδή το πνεύμα διανύει λήθη .
Επομένως εμείς ως ανθρωπότητα , σε σχέση με την ολοζώντανη άπειρη Οντότητα ,είμαστε τόσο πίσω στην πνευματική εξέλιξη ,ώστε να μπορούμε να πούμε ,ότι νομίζουμε ότι είμαστε ζωντανοί...,,,,,

Εξήγησε πρώτα αυτά που σε ρωτώ , για να καταλάβω τι λες , και την “λογική”, πως οδηγήθηκες σε αυτά τα “ποσοστά” ορισμού των ανθρώπων.

Υ.Γ

Από περιέργεια σε ερωτώ.
Εσύ σε ποιο ποσοστό των ανθρώπων κατατάσσεις τον εαυτό σου ?
Στο 10% , στο 80% ,
.... ή στο υπόλοιπο – και απροσδιόριστο – 10% ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 6:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Αυτό που για σένα είναι αυθαίρετο ,λόγω έλλειψης επιστημονικής επαλήθευσης , μπορεί να είναι ένα δεδομένο το οποίο έχουνε βιώσει άτομα ,αλλά αδυνατούνε να δώσουνε εξήγηση για το πώς συνέβη ,να περιγράψουνε τον τρόπο και όταν προσπαθούνε να το περιγράψουνε ,κάποιοι συνάνθρωποί ,τους χαρακτηρίζουν γραφικούς ,ονειροπόλους ,φαντασιόπληκτους ,άλογους ,ακόμη και τρελούς .



Τα φαινόμενα απατούν συχνά,γι' αυτό πρέπει πρώτα να ελέγχονται από τη λογική και την επιστήμη .
Αυτό έλεγαν κι οι παππούδες μας Πλάτων ,Αριστοτέλης κ.λπ.,που ανέφερες σε άλλο σχόλιο.

Επομένως,για να μην αυταπατόμαστε η μόνη δεκτή μεταφυσική εμπειρία είναι αυτή που παραβιάζει κάποιο φυσικό νόμο.Πολύ ευχαρίστως να τη δεχτούμε ,αν υπάρχει τέτοια. Αρκεί να μην είναι πλάσμα της φαντασίας αλλά αποδεδειγμένα να παραβιάζει κάποιον φυσικό νόμο.

Γιατί όπως έλεγαν κι οι παππούδες μας η Ανάγκη είναι πάνω απ' όλα...χάριν,όμως,της επιστημονικής δεκτικότητας για το απρόβλεπτο κάνουμε πάντα μια παραχώρηση στην αντίθετη άποψη να επιβεβαιωθεί στην πράξη,έστω κι αν όλες οι προηγούμενες προσπάθειεές της απέτυχαν παταγωδώς.

Περιμένουμε,λοιπόν...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Παρ Απρ 21, 2017 6:44 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 6:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Εγω λεω οτι ενα αρθρο που "δεχεται" οτι η φαντασια ειναι η βαση του ανυπαρκτου (οπως λεω εγω), δεν μπορει κατα κανενα τροπο να ειναι επιστημονικο και εγκυρο συμφωνα με τα κρατουντα δεδομενα περι εγκυροτηος



Δε λέει αυτά.Όταν διαβάσεις κάποτε προσεκτικά τι λέει,τα ξαναλέμε!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Ειναι ηδη λοιπον πνευματικος αυτος ο τυπος, αλλά ο εγωϊσμος του ή το κοντοφθαλμο της "ορασης του" δεν τον αφηνουν να το "δει"

Καλή σου λευτεριά και απο τα δυό Smile




Το ξέρω ότι είμαι πνευματικός,αφού τεκμηριώνω τις θέσεις μου και δεν ταυτίζω τη φαντασία με την πραγματικότητα...δηλαδή αυτό που κάνεις εσύ και δε σ' αφήνει να διακρίνεις την υπόθεση από την αλήθεια.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
το νόμισμα έχει δύο πλευρές και όχι την μία που καλώς θα πω εγώ ότι ασπάζεσαι εσύ και δεν έχω κανένα λόγο να επιχειρήσω να σου δείξω την άλλη πλευρά του .


Τα νομίσματα ναι!
Έχουν πράγματι δύο πλευρές, αν μιλάς για νομίσματα.

Όπως και να έχει όμως , ότι και αν είναι αυτό που εσύ αναφέρεσαι , καταλαβαίνω από αυτά που λες, - όσα μπορώ να καταλάβω με τα Ελληνικά που ξέρω - πως του αναγνωρίζεις δύο υπαρκτές πλευρές.

Εννοείς πως αυτό που υπάρχει έχει δύο τελείως διαφορετικές φύσεις , ίδια και οι δυο υπαρκτές , και οι δυο μαζί συγκροτούν διακριτά και χωριστά η κάθε μία, αυτό που πράγματι υπάρχει?

Σε αυτή την θεωρία αναφέρεσαι, όταν ονομάζεις κάπου , τον κόσμο μας “δυαδικό” ?

Αυτή η φιλοσοφική θεωρία ονομάζεται Δυϊσμός (λέγεται και Διαρχία)?
Ο όρος “δυαδικός” , που λες , αναφέρεται σε σύστημα αρίθμησης με δύο αριθμητικά σύμβολά (0, 1)

Γίνε σαφής , για να καταλάβουμε τι λες.

Υ.Γ
Ο Δυϊσμός , αντιτίθεται στον Μονισμό , ενώ στα συστήματα αρίθμησης – όπως το δυαδικό που αναφέρεις - , μπορούμε να επινοήσουμε πολλά


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 21, 2017 10:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Gianiss

Σε όλα αυτά που με ρωτάς να απαντήσω ,δεν είναι απαραίτητο ,επειδή κάνω αναφορά στο όλο ,περνώντας από τον δυαδικό στον πολυδιάστατο κόσμο ,από τον μικρόκοσμο στον μακρόκοσμο και αυτό επειδή έχουν συνοχή ο ένας κόσμος με τον άλλον και δεν μπορείς να απομονώσεις τον έναν από τον άλλον ,όταν αναφέρεσαι σε πολυσύνθετο περιβάλλον όπως το Σύμπαν .
Το Σύμπαν με τα ανθρώπινα δεδομένα είναι άπειρο, το να δείξουμε ο ένας στον άλλον ποιο από τα δύο ευσταθή ,είναι για μένα χάσιμο χρόνο.
Ο καθένας μας έχει διαμορφώσει απόψεις από διάφορες πληροφορίες και δεν έχω την υπομονή να ψάξω να βρω αυτές που χρειάζονται για να στηρίξω αυτό το οποίο δέχομαι ως αληθινό γεγονός.

Στους επτά συμπαντικούς νόμους του Ερμή του τρισμέγιστου αναφέρομαι.
Τέλος για τις απόψεις ,με αναφορά στο νόμισμα ,εννοώ ότι οτιδήποτε στον δυαδικό μας κόσμο ,έχει δύο φαινομενικά αντίθετα ζεύγη ,έννοιες ,τα οποία ,οι οποίες ουσιαστικά εκδηλώνονται από μία δύναμη με θετικό και αρνητικό πόλο..,,,
Για να φτάσει όμως ένα άτομο να συνειδητοποιήσει αυτήν την αλήθεια ,θα πρέπει πρώτα να διαφωτίσει όλα τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών ,όπως για παράδειγμα το ζεύγος καλό –κακό, πνεύμα –ύλη .
Κάτι παρόμοιο γράφεις και εσύ εδώ :
Εννοείς πως αυτό που υπάρχει έχει δύο τελείως διαφορετικές φύσεις , ίδια και οι δυο υπαρκτές , και οι δυο μαζί συγκροτούν διακριτά και χωριστά η κάθε μία, αυτό που πράγματι υπάρχει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 17 από 46

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center