Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 44, 45, 46  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 8:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Δεν λέω πως δεν υπάρχει καμμία δόση αληθείας σε όλα αυτά, αλλά σε ποιο βαθμό είναι το ζήτημα. Αν σκεφτόμαι πως θα κερδίσω το τζόκερ πχ αυτό σημαίνει πως θα γίνει; Υπάρχει μεγάλη δόση υπερβολής σε όλα αυτά κατά την γνώμη μου. Πρώτον γιατί τι υπερισχύει τελικά, οι δικές μου σκέψεις για το Σύμπαν η αυτό το ίδιο; Και τι είμαι εγώ; Οι σκέψεις μου η οι πράξεις μου; Έτσι δύο πολύ πρόχειρα παραδείγματα!

αν καταλαβα καλα τον δανεζη, ειπε οτι τα παντα ειναι παντου... το δεχεσαι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 8:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι, κι αυτό γιατί ο χωροχρόνος στην γενική σχετικότητα είναι ενιαίος, που σημαίνει πως είτε πεις πως ο χρόνος διαστέλεται, είτε πεις πως ο χώρος συστέλεται, λες ακριβώς το ίδιο πράγμα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 8:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Αν έχει μεταφερθεί όπως τα είπε, τότε πρέπει να λέει ψέματα, δεν υπάρχει ράψε κόψε εδώ, και εκτίθεται έτσι διπλά ο ίδιος!

δεν συμφωνω... μπορει το κοψε ραψε του ενος, να μην ειναι το κοψε ραψε του αλλου, λογω διαφορετικης οπτικης των πραγματων... μπορει ενας να θεωρει οτι ελεγε κατι για να καταληξει καπου, ενω ο αλλος να χρησιμοποιησει καποιο τμημα των λεγομενων ως στοιχειο, για να καταληξει αλλου... αυτα τα λεγομενα μπορει να ειναι και ακριβη, και "διαστρεβλωμενα/κοψε-ραψε", αναλογα πως το κοιτας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 9:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι φίλε μου αν ήταν έτσι δεν θα μπορούσαμε να συνεννοηθούμε ποτέ!!! Το μεταφέρω αυτούσια ότι λες, σημαίνει πως δεν κόβω τίποτα! Αν όμως σε μια πρόταση πχ, ξεκινάς εκθέτοντας μια άποψη που δεν είναι δική σου, και μετά συνεχίζεις με ένα αλλά εγω θεωρώ...κλπ, και ο σκηνοθέτης μεταφέρει το πρώτο μισό, κόβει όμως τα απόλοιπα που αρχίζουν από το αλλά....κλπ, αυτό λέγεται κόψιμο ράψιμο και είναι ασυγχώρητο, γιατί αλλάζει τελείως το νόημα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δεν λεω οτι δεν υπαρχει αυτο που λες... λεω ομως οτι δεν ειναι η μονη περιπτωση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 9:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει αλλά εγώ τι να πω τώρα; Αν κάποιος λέει πως υπήρξε ράψιμο, αλλά παρ όλα αυτά, για τον ένα λόγο η τον άλλο, δεν υπήρξε τέτοιο πράγμα, πάλι δεν πλήττεται η αξιοπιστία του; Αφού αναιρεί ο ίδιος αυτά που είπε έτσι τότε, δηλαδή δεν πιστεύει αυτός τον εαυτό του και θα τον πιστέψω εγώ;;;;;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 9:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμμ τι να σου πω κι εγω, δεν ξερω ποια ειναι η περιπτωση... και προσωπικα, σου ειπα, πειραματοζω, οποτε αν μου καθεται καλα, το δοκιμαζω... αν οχι, οχι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ουλιαδη, θυμηθηκα κι αυτο... μονο αγγλικα.... πανε χρονια που το ειδα, αλλα μου φαινεται μαλλον σχετικο...
The Dalai Lama and Quantum Physics (2007)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 11:01 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι ψάχνετε τώρα εσείς; Αν ψάχνατε ψύλλους στα άχερα περισσότερους θα βρίσκατε. Η επικοινωνιολογία, η σημειολογία κλπ. είναι ολόκληρες επιστήμες στις οποίες ουδέποτε κανείς έβγαλε άκρη. Ο,τιδήποτε λέιε ένας άνθρωπος, ή γράφει, και το ακούει ένας άλλος αποτελεί ένα εξαιρετικό πεδίο παρεξηγήσεων, διότι ο καθένα ςαντιλβάνεται τις έννοιες με διαφορετικό τρόπο.

Όταν λέει ο Δανέζης π.χ. ότι ο χρόνος δεν υπάρχει, μέσα στη συλλογιστική του αυτό έχει βάση βέβαια, αλλά αν αυτό το ίδιο λεγόμενο το τοποθετήσεις σε μια διαφορετική θέση, σε ένα άλλο πλαίσιο, μπορεί να φαίνεται ένα εξαιρετικό ψέμμα. Ένα απλό παράδειγμα είναι αυτό.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 12:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας το χοντρύνω και εγώ λίγο, τότε:

Τόσο η θεωρία της σχετικότητας, όσο και η κβαντομηχανική, τοποθετούν τον άνθρωπο στο κέντρο του σύμπαντος.

(Πείτε το εγωιστικό πείτε το όπως θέλετε, ούτως ή άλλως δεν απασχολεί ούτε την μια, ούτε την άλλη.)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κακό δεν είναι να λέει ο καθένας το “χοντρό” του και το “ψηλό” του, αρκεί σε κάθε μια περίπτωση, να μην το θεωρεί αυτό που λέει “δογματικά” και σωστό.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 2:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Κακό δεν είναι να λέει ο καθένας το “χοντρό” του και το “ψηλό” του, αρκεί σε κάθε μια περίπτωση, να μην το θεωρεί αυτό που λέει “δογματικά” και σωστό.

καθε τι που λεγεται, προφανως θεωρειται σωστο απο εκεινον που το λεει.. αν διαφωνεις, παρακαλω εξηγησε με ποιον τροπο λες πραγματα που θεωρεις λαθος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 3:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Τόσο η θεωρία της σχετικότητας, όσο και η κβαντομηχανική, τοποθετούν τον άνθρωπο στο κέντρο του σύμπαντος.

Σοβαρά; Κι εγώ ως κέντρο του σύμπαντος να την πατήσω τόσο άγρια; Απαράδεκτο! Razz
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 3:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
ο καθένας το “χοντρό” του και το “ψηλό” του

Χόντρυνε ο αμανές τώρα;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 09, 2017 5:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
gianiss έγραψε:
Κακό δεν είναι να λέει ο καθένας το “χοντρό” του και το “ψηλό” του, αρκεί σε κάθε μια περίπτωση, να μην το θεωρεί αυτό που λέει “δογματικά” και σωστό.

καθε τι που λεγεται, προφανως θεωρειται σωστο απο εκεινον που το λεει.. αν διαφωνεις, παρακαλω εξηγησε με ποιον τροπο λες πραγματα που θεωρεις λαθος



Όταν κάποιος αναφέρεται σε μια άποψη , δεν είναι υποχρεωτικό να την “πιστεύει” σαν σωστή, χωρίς να την θεωρείς και λάθος .
Αν γνωρίζει τι ακριβώς λέει ,και τον ενδιαφέρει να ακούσει και τις απόψεις των άλλων πάνω σε αυτό, την κουβεντιάζει, εκτός και αν γνωρίζει την μοναδική αλήθεια , εξ αποκαλύψεως, οπότε εκεί όλες οι άλλες απόψεις είναι περιττές .

Μέχρι αυτή την στιγμή , όσον αφορά εμένα δεν γνωρίζω κάτι εξ αποκαλύψεως, - ευτυχώς-
Υποθέσεις κάνω για πολλά πράγματα που μαθαίνω , κάνοντας προβλέψεις που ενδεχομένως επιβεβαιώνουν την ορθότητα τους , αν οι συλλογισμοί μου είναι σωστοί.
Ακόμα και τότε όμως , δεν μπορώ να αποφανθώ για την ορθότητα της άποψης , καθώς δεν γνωρίζω αν έχω εξετάσει κάθε άλλη δυνατή περίπτωση , που να οδηγεί σε άλλη λύση .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 2 από 46

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center