Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 44, 45, 46  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 05, 2017 8:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν Απάντηση με Συμπερίληψη

Το παρακάτω βίντεο αναλύει όλες τις σύγχρονες απόψεις για το Σύμπαν. Παρακολουθείστε το όσοι έχετε υ\την υπομονή, γιατί μπορεί να αποτελέσει βάση για μεγάλη και ενδιαφέρουσα συζήτηση, όσον αφορά τις επιπτώσεις που μπορούν να έχουν αυτές οι απόψεις η και αποδείξεις σε κάποιες περιπτώσεις, για την φιλοσοφία αλλά και για την καθημερινή ζωή επίσης.

https://www.youtube.com/watch?v=MPumZlAePpk
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 07, 2017 8:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανατρεπτικος και κουλ.
Μου αρεσαν περοσσοτερο τα τελευταια 30' με τις ερωτησεις. Πολυ ευστοχος στα τελευταια 10'.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 07, 2017 2:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

εγω τον βρηκα πολυ συναισθηματικο... τουλαχιστον σε 2-3φασεις, οταν παρα-"χαιροτανε", δεν καταλαβαινα τι εξηγει

για αυτα που ελεγε, δεν εχω να πω κατι ιδιαιτερο, γιατι δεν ξερω ουτε τις θεωριες προ-ανατροπης και γιατι, για μενα, δεν τα τεκμηριωσε, οπως ισχυριστηκε, οτι θα τα καταλαβει και μαθητης του γυμνασιου



περι ενδιαφεροντων αποψεων, εχω να προτεινω αυτο: What the bleep do we know greek subs
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 07, 2017 8:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή ο Δανέζης δεν αναφέρει καθόλου στο βίντεο του σε ποια θεωρία αναφέρεται, όταν μιλάει γι αυτά τα πολύ περίεργα φαινόμενα που συμβαίνουν στην "αρχή πριν την αρχή" πριν και λίγο μετά την μεγάλη έκρηξη δηλαδή, όπως οι πολλές διαστάσεις, τι σημαίνει μάζα η χρόνος σε αυτή την συγκεκριμένη περίοδο κλπ, βρίσκω αναγκαίο να δείξω εδώ ένα συμπληρωματικό βίντεο που εξηγεί κατά κάποιον τρόπο την θεωρία των χορδών, που είναι ακριβώς αυτή στην οποία αναφέρεται και ο Δανέζης.


https://www.youtube.com/watch?v=MJBa7NfF9kw
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 6:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρότζερ πρόσεξε περισσότερο τα βίντεο που αποδέχεσαι ως αληθινά, γιατί το ψέμα καταφέρνει να επιβιώνει επειδή διαφοροποιείται από την αλήθεια κατά ένα μόνο μικρό ποσοστό, καλά όμως κρυμμένο μέσα της.
Ακόμα και κάποιοι φιλόσοφοι που εμφανίζονται στην ταινία, την κατάγγειλαν αργότερα πως ηθελημένα διαστρεβλώθηκαν τα λόγια τους, δίνοντάς τους νόημα διαφορετικό. Η πληροφορία που δίνεται για τους Ινδιάνους που δεν είδαν τα καράβια είναι ανακριβής, ο δε φωτογράφος που υποτίθεται πως φωτογράφισε τα μόρια του νερού με αλλαγμένη μορφή, είπε προφανώς ψέματα κλπ
Δες εδώ για να καταλάβεις. Λυπάμαι γιατί τα άρθρα που βρήκα στην βικιπαίδεια είναι στα αγγλικά, αν τυχόν έχεις πρόβλημα χρησιμοποίησε έναν μεταφραστή από τους πολλούς που υπάρχουν στο ιντερνετ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Masaru_Emoto

Το παραπάνω λινκ μιλάει για τον φωτογράφο.

Παράθεση:
Emoto was personally invited to take the One Million Dollar Paranormal Challenge by James Randi in 2003, and would have received US$1,000,000 if he had been able to reproduce the experiment under test conditions agreed to by both parties. He did not participate


Του προσέφεραν μέχρι και 1000000 δολλάρια για να δεχτεί να επαναλάβει το πείραμα δηλαδή, αλλά.... ποτέ δεν εμφανίστηκε

Το παρακάτω λινκ μιλάει για την ίδια την ταινία, τις καταγγελίες εναντίον της από κάποιους που συμμετείχαν σε αυτή, καθώς και για τον τρόπο που διαστρεωλώνει τα συμπεράσματα της κβαντικής φυσικής

https://en.wikipedia.org/wiki/What_the_Bleep_Do_We_Know!%3F

Πρόσεχε λοιπόν, το ίντερνετ είναι διάσημο όχι μόνο για την μάθηση που μπορεί να προσφέρει, αλλά και για τις αμέτρητες παγίδες του.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 6:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τα εχω ξανακουσει αυτα.. δεν αλλαζει οτι οι αποψεις, μου ειναι ενδιαφερουσες... δεν εχω προβλημα να ειμαι πειραματοζωο Smile ... θεωρω οτι δεν εχω επιλογη παρα να ειμαι πειραματοζωο, απο την στιγμη που αναλαμβανω την ευθυνη της αντιληψης μου ... το ειδες;

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την JollyRoger στις Τετ Μάρ 08, 2017 7:05 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το τι αποδέχεσαι ως αλήθεια είναι φυσικά δικό σου θέμα αφού εσύ κατέχεις την επιλογή του τι αποδέχεσαι και τι όχι. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου διευρύνω τις επιλογές κι εσύ διαλέγεις. Τίποτα παραπάνω Smile
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 7:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

το βαζω σε νεο μηνυμα γιατι με προλαβες ....


ειδικα αυτο που λες με τους ινδιανους, μου φαινεται αλληγορια του κοληματος που εχουμε οταν δεν εχουμε ξαναδει κατι, να θεωρουμε οτι δεν μπορει να υπαρξει, και να το απορριπτουμε εκ προοιμιου... σου θυμιζει κατι; Razz

επισης ο φωτογραφος, δεν ειπε "προφανως" ψεμματα... αυτη ειναι μια ερμηνεια

δεν μου ειπες.. το ειδες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 7:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βεβαίως και μου θυμίζει, έχω και εγώ δημοσιεύσει κάτι παρόμοιο, αλλά το να μην δουν τίποτα απολύτως πάει πολύ!!! Μην ξεχνάς επίσης πως ακόμα και άτομα που συμμετείχαν στην ταινία, δήλωσαν πως διαστρεβλώθηκαν τα λεγόμενά τους, αυτό είναι σοβαρό χτύπημα για την αξιοπιστία της ταινίας.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 7:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι φυσικά και το είδα, πως θα το σχολίαζα αν δεν το είχα δει;;;;;;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

(σε προλαβα, προσθεσα το σχολιο για τον φωτογραφο στο πιο πανω μηνυμα)

δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητα χτυπημα για την αξιοπιστια... εξαρταται απο τον τροπο που αντιλαμβανονται τα πραγματα... πχ ο Dawking και οι "skeptics", για μενα ειναι προκατειλημενοι μηχανιστικο-σκεπτομενοι... παρολα αυτα μπορει να πουν και κατι που βρισκω σωστο... αν εκεινο το κατι, εγω το βαλω σε ταινια, να περιμενω οτι ο dawking θα συμφωνησει με το νοημα της ταινιας ή να περιμενω οτι θα πει οτι διαστρεβλωσα τα λεγομενα του; ...


χαχα, εεε μου χει συμβει ουκ ολιγες φορες να σχολιαζει καποιος χωρις να το εχει δει Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 8:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ πως δεν θα μπορούσες να περιμένεις άλλη αντίδραση από τον Ntawkin, αλλά δεν είναι μόνο αυτός όμως. Δεν λέω πως δεν υπάρχει καμμία δόση αληθείας σε όλα αυτά, αλλά σε ποιο βαθμό είναι το ζήτημα. Αν σκεφτόμαι πως θα κερδίσω το τζόκερ πχ αυτό σημαίνει πως θα γίνει; Υπάρχει μεγάλη δόση υπερβολής σε όλα αυτά κατά την γνώμη μου. Πρώτον γιατί τι υπερισχύει τελικά, οι δικές μου σκέψεις για το Σύμπαν η αυτό το ίδιο; Και τι είμαι εγώ; Οι σκέψεις μου η οι πράξεις μου; Έτσι δύο πολύ πρόχειρα παραδείγματα!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 8:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή είδα καλύτερα τι εννοείς για τον Dawkins, η απάντηση είναι πως αν μεταφέρεις ακριβώς τα λόγια του Dawkins χωρίς να κόβεις και να ράβεις κατά τα μέτρα σου, δεν νομίζω πως θα είχε πρόβλημα επειδή η ταινία υποστηρίζει άλλα. Άλλο όμως αυτό και άλλο να κόβεις και να ράβεις.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 8:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Επειδή είδα καλύτερα τι εννοείς για τον Dawkins, η απάντηση είναι πως αν μεταφέρεις ακριβώς τα λόγια του Dawkins χωρίς να κόβεις και να ράβεις κατά τα μέτρα σου, δεν νομίζω πως θα είχε πρόβλημα επειδή η ταινία υποστηρίζει άλλα. Άλλο όμως αυτό και άλλο να κόβεις και να ράβεις.

χμμ δεν συμφωνω.. υπαρχει το ενδεχομενο αυτο που θα μεταφερω εγω, με την πεποιθηση οτι ειναι ακριβες και αυτονομο ως προς το κοματι που με ενδιαφερει, ο αλλος να το θεωρησει κοψε-ραψε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 08, 2017 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν έχει μεταφερθεί όπως τα είπε, τότε πρέπει να λέει ψέματα, δεν υπάρχει ράψε κόψε εδώ, και εκτίθεται έτσι διπλά ο ίδιος!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 1 από 46

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center