Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

υποδοχη πρωτοετων

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Olga
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 12 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 12, 2003 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: υποδοχη πρωτοετων Απάντηση με Συμπερίληψη

Πιστευα οτι σαν πρωτοετεις ψαρουκλες θα εχουμε την αναλογη υποδοχη απο τους καθηγητες μας.Ξερετε τι εννοω:κατανοηση,βοηθεια κλπ.Δε λεω,εν μερει την ειχαμε αλλα βρεθηκαν εμποδιο στο δρομο μας καποιοι "εκλεκτοι" καθηγητες που θεωρησαν καλο να μη δεχτουν ορισμενους απο εμας στο μαθημα τους,ενω καποιοι αλλοι μας δεχτηκαν με ανοιχτες αγκάλες την πρωτη μερα και μετα μας ΕΔΙΩΞΑΝ με την προφαση οτι μπορουν να αναλαβουν μονο συγκεκριμενο αριθμο φοιτητων.Τεταρτη πρωι,ακουγοταν οτι στο μαθημα των προφορικων ο καθηγητης θα δεχοταν ΜΟΝΟ 22 φοιτητες.Στριμωχτηκαμε λοιπον εξω απο την αιθουσα και περιμεναμε τον αξιοτιμο κυριο καθηγητη να ερθει.Μολις ηρθε εβγαλε εναν αναστεναγμο γεματο αγανακτηση γιατι του χαλασε η ηρεμη διαθεση βλεποντας εμας τα καημενα σαν σαρδελες να σπρωχνομαστε στην ουρα.Δηλωσε οτι θα παρει τους 22 πρωτους της ουρας.Οι υπολοιποι την επομενη ωρα.Δεν χαθηκε κι ο κοσμος.Σωστα.Γιατι αγχωθηκαμε ετσι?ΑΧ,ΤΙ ΕΥΤΥΧΙΑ...ημουν το νουμερο 22,η τελευταια τυχερη της ουρας κι ετσι τρυπωσα μεσα στην αιθουσα ενω πισω μου εκλεισε η πορτα στη μουρη του οχλου.Χαρηκα ιδιαιτερα γιατι αυτο ηταν το μονο ωραριο που με βολευε.Καθησα αναπαυτικά και ο καθηγητης μας εδωσε κατι καρτελες να συμπληρωσουμε τα στοιχεια μας,τι ιδιαιτερες γνωσεις εχουμε,τα ενδιαφεροντα μας κλπ.Εφυγα χαρουμενη που κατοχυρωσα τη θεση μου στη συγκεκριμενη ωρα του κυριου καθηγητη.Οι εναπομειναντες γραφτηκαν αλλες ωρες που ειχε αυτος μαθημα.Κανενας δεν εμεινε παραπονεμενος.Ξεκινησα δουλεια αφου πρωτα ειχα γραφτει σε ολα τα μαθηματα που επρεπε και ενημερωσα το αφεντικο μου αναλογα,ωστε να ξερει κι αυτος τα ωραρια μου.Ηρθε λοιπον και η επομενη Τεταρτη,εγω ανεβασα πυρετο και πραγματικα στεναχωρηθηκα που δεν θα πηγαινα στο πολυποθητο μαθημα.Ξαφνικα με παιρνει μια συμμαθητρια μου τηλεφωνο: "ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ,Ο χχχ ΣΕ ΕΔΙΩΞΕ!"
Μου ηρθε ταμπλάς!Δεν καταλαβαινα για ποιο λογο με εδιωξε αφου ηδη γραφτηκα στο μαθημα του.Μετα μου εξηγει αυτη οτι τελικα αυτος ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ να κρατησει 18 φοιτητες απο τους 22 και εκανε μια κληρωση μονος του,βγαζοντας 4 φοιτητες εκτος.Μεσα στους 4 ημουν κι εγω.ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 22,ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑ?ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ?ΤΙ ΘΑ ΠΩ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΑΝΤΑΡΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΟΥΛΑ ΩΡΑΡΙΑ?ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΣΕΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΑΠ'ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ?ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΟΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΕΡΓΙΕΣ.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΞΥΠΝΑΤΕ.ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΙΕΣ.ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΡΕ.ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΡΙΜΑΔΟΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΓΙΝΩ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ,ΕΣΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ! Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 12, 2003 12:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άμα αρπάξεις καμια βρεγμένη σανίδα και ορμήξεις στο γραφείο του να σου πω εγώ για πότε σε εξυπηρετεί. Βγαίνει ο κάθε καθηγητίσκος και νομίζει ότι είναι ο Καίσαρας.

Μάλλον θα έχει ασταθή σεξουαλική ζωή. Laughing

Κανά ονοματάκι έχουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 13, 2003 12:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ΤΡΕΛΑΘΩ!
Μιλάμε για το ΙΚΑ ή για ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ;
Για εξέταση θα πηγαίνατε ή για μάθημα;
Μήπως πρέπει την επόμενη φορά να πάτε με κάμερα -on the air / live-
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 13, 2003 6:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman το πέτυχες ακριβώς. Και εγώ την αίσθηση του ΙΚΑ έχω τόσα χρόνια. Μάλιστα αυτή ακριβώς την έκφραση έχω πει και στο παρελθόν.

Να φανταστείς ότι στο μάθημα της Αρχαίας Οντολογίας πήγα να εξεταστώ στις 2 το μεσημέρι και εξετάστηκα στις 8 το βράδυ!!

Ειδικά στα προφορικά γίνονται πολλά αίσχη όχι μόνο σχετικά με την ώρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 13, 2003 2:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαφωνώ με τον Afham. Στο ΙΚΑ θα πήγαινα για να γιατρευτώ. Εκεί θα πήγαινα για να αρρωστήσω. Surprised
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
notasentence
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 29
Τόπος: ΟΥΤΟΠΙΑ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2003 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αφου τα πραγματα ειναι τοσο χαλια γιατι δεν το παρατατε το ρημαδι.
Αυτα δεν ειναι Πανεπιστημια.Μαλλον προς Τεταρτη Λυκειου φερνουν.
Αφου το παιζετε ελευθεροι και φιλοσοφοι...βρειτε λυση.
_________________
Προτιμώ να με λένε φίλο της σοφίας παρά σοφό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Olga
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 12 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2003 1:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΛΟ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ?ΦΟΙΤΗΤΗΣ?ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ?ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ,ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΒΟΥΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ.ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΧΑΛΛΛΑΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ?ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.ΠΑΛΙ ΧΑΜΕΝΟΙ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΑΣ.ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΕΙΟ ΕΔΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑΚΙ.ΕΔΩ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΕ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ.ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ,ΜΗΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΣΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑΤΙΑΝΝΑ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 24, 2003 10:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Olga εγώ μπορεί να είμαι από το υπερπέραν αλλά σίγουρα εκεί που είμαι εγώ ΔΕΝ είσαι εσύ!
Με απλά λόγια κάθε μάθημα στο ΤΕΙ χρεωνόταν σε μια ομάδα μαθημάτων. Αυτή η ομάδα περιλάμβανε τρεις καθηγητές και δυο φοιτητές. Αν κάτι δεν πήγαινε καλά με ένα μάθημα, αυτοί ήταν υποχρεωμένοι να αναφέρουν γραπτώς το πρόβλημα.
Δεν θα αναφερθώ στα λειτουργικά των ομάδων μαθημάτων (ήταν αρκετές), απλά θα πω ότι αυτές δεν λειτούργησαν ποτέ για χάρη των σπουδαστών που συμμετείχαν -συνήθως φοιτητοπατέρες-.
Τώρα προς κάθε πικραμένο φοιτητή:
Αν έχεις το θάρρος να αλλάξεις τα πράγματα ρώτα αν υπάρχει ομάδα μαθήματος με συμμετοχή φοιτητών, δες ποιοι είναι και κάνε ΓΡΑΠΤΗ αναφορά. Αν δεν βρεις τέτοια ομάδα ή δεν θέλει να αντιδράσει χρησιμοποίησε το μυστικό όπλο των επιστολών που λέγεται:ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ. Στέλνεις δηλαδή μια επιστολή εκεί που πρέπει να πάει και κοινοποιείς την ίδια στο αφεντικό του -δες υπουργείο. Οι κοινοποιήσεις λένε στον Υπάλληλο Καθηγητή (γιατί υπάλληλος είναι), άνθρωπε μην το πετάς το χαρτί γιατί το έχει λάβει και άλλος.
Όσο για την αυτοτέλεια των πανεπιστημίων: Η αυτοτέλεια δεν σημαίνει ανευθυνότητα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Olga
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 12 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 24, 2004 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: 4 μηνες μετα την ψυχρολουσία... Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Λοιπον εχεις δικιο.4μηνες μετα την "καλη" αρχη που εκανα στο ΑΠΘ,εμαθα αρκετα για το συστημα τους,συζητησα και με τα υπολοιπα παιδια και καταλαβα οτι αυτο το κλιμα ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ πλεον στα ελληνικα πανεπιστημια.Ομως,πανω απ' ολα εμαθα πολλα για τον εαυτο μου και κυριως συνηδειτοποιησα οτι δεν ειμαι πια παιδακι στο σχολειο να καταβαλλει προσπαθειες ο καθηγητης να στρωσει στο διαβασμα ακομα και το τελευταιο "τουβλο",γιατι περναει καθε βδομαδα η μαμα του να ρωτησει για την προοδό του!Καταλαβα λοιπον οτι εδω ειμαστε κυριοι του εαυτου μας,επιλεξαμε να βρισκομαστε σ'αυτο το χωρο και μονοι μας πλεον κινουμαστε,οδευοντας προς την πληρη ανεξαρτησια.Πλεον δεν περιμενουμε θαυματα απο τους καθηγητούληδες(οπως θα ελεγε κι ο Αυτιάς),αναλαμβανουμε εμεις να βελτιωσουμε ο,τι επιδεχεται βελτιωση και αυτο θα κανουμε απο δω και περα στη ζωη μας,στα παιδια μας,στο σπιτι μας,στα οικονομικα μας κ.λ.π.
Το μονο που θα αργησω να συνηθησω ειναι οτι δεν θα πηγαινει πλεον η μαμα στον καθηγητη και τη γραμματεια Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 24, 2004 1:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Olga προσοχή. Το ότι δεν είμαστε παιδάκια δε σημαίνει ότι καταργούνται και οι ευθύνες των καθηγητών. Ίσα ίσα που πρέπει να καταβάλλουν περισσότερες προσπάθειες γιατί αντιμετωπίζουν υπεύθυνες και σοβαρές (αν και κρατώ επιφυλάξεις) προσωπικότητες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center