Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Επιστήμη και Θρησκεία
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 25, 2016 8:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Επιστήμη και Θρησκεία Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΣΟΙ "ΠΙΣΤΟΙ" ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΟΙ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ, ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ....ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΙΣ 7 μμ

Επιστήμη και Θρησκεία”

Η Ένωση Αθέων σας προσκαλεί στην συν-διάλεξη με θέμα:
“Επιστήμη και Θρησκεία”. Θα μιλήσουν οι:

Γιώργος Παξινός, Καθηγητής Ιατρικών Επιστημών στο Neuroscience Research Australia & στο Παν/μιο Νέας Νότιας Ουαλίας, αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών.
«Νευροεπιστήμη & Θρησκεία»

Δημήτρης Πλατής, Βιοχημικός, MSc, Ph.D Παν/μίου Imperial College of Science, Technology and Medicine.
«Η καταγωγή των ειδών: Η μεγαλύτερη αμαρτία του Δαρβίνου»

Σπύρος Σφενδουράκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Οικολογίας και Βιοποικιλότητας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (Τμήμα Βιολογικών Επιστημών).
«Είναι η επιστήμη και η θρησκεία μη επικαλυπτόμενες επικράτειες;»

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

http://union.atheia.gr/επιστήμη-και-θρησκεία-συν-διάλεξη-25-03-2016/


https://www.facebook.com/events/1014906178569191/
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 27, 2016 9:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα κρατηθούν πρακτικά; Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι ειπώθηκε. Ή αν θέλεις να μας πεις εσύ έστω και περιληπτικά.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 27, 2016 11:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ακομα πιστευεις οτι υπαρχει αθεϊστικη αποψη που μπορει να σου κινησει το ενδιαφερον;
Exclamation
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2016 9:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Θα κρατηθούν πρακτικά; Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι ειπώθηκε. Ή αν θέλεις να μας πεις εσύ έστω και περιληπτικά.


Αν ερχοσουν στην διαλεξη που ειχε πολύ μεγαλη απήχηση - κοσμος ακομα και στον δρομο - ισως να ειχες πεισθει κι' εσυ να παψεις να πιστευεις σε φαντάσματα....Τρεις ειδικοι στο θεμα επιστήμονες καθηγητες πανεπιστημιου , ο καθενας απ' την σκοπια του παρουσιασαν τεκμηριωμένα με γνωμωνα αποκλειστικα την ΛΟΓΙΚΗ και την επιστημονικη ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙς ΘΕΣΕΙς τους. Το "κλου" της βραδιας παντως, ηταν το γεγονός πως ενας παρευρισκόμενος εβραιορασοφορος χριστιανος, ΠΕΤΑΞΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τα ρασα του όταν του εγινε προταση να δουλεψει στην ενωση αθεων με διπλο μισθο για το υπολοιπο της ζωης του....Όπως καταλαβαίνεις εγινε το "ΣΩΣΕ" ....Αυτά προς το παρον φιλε Σκακο....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2016 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ακομα πιστευεις οτι υπαρχει αθεϊστικη αποψη που μπορει να σου κινησει το ενδιαφερον;
Exclamation


Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΑΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΠΥΡΟ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ ΤΟΥΣ
ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΦΕΛΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΟΛΗΠΤΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΤΕΛΙΚΑ.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2016 2:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
. Το "κλου" της βραδιας παντως, ηταν το γεγονός πως ενας παρευρισκόμενος εβραιορασοφορος χριστιανος, ΠΕΤΑΞΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τα ρασα του όταν του εγινε προταση να δουλεψει στην ενωση αθεων με διπλο μισθο για το υπολοιπο της ζωης του....Όπως καταλαβαίνεις εγινε το "ΣΩΣΕ" ....Αυτά προς το παρον φιλε Σκακο....


Αχα! Δωροδοκία δηλαδή!
Αυτοί είναι δυστυχως οι άθεοι κύριοι. Ανήθικοι κεφαλαιοκράτες που δεν διστάζουν να εκμεταλευτούν την ανάγκη φτωχών ανθρώπων και να εξαγοράσουν με κάθε μέσο τις συνειδήσεις τους..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 28, 2016 6:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
. Το "κλου" της βραδιας παντως, ηταν το γεγονός πως ενας παρευρισκόμενος εβραιορασοφορος χριστιανος, ΠΕΤΑΞΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τα ρασα του όταν του εγινε προταση να δουλεψει στην ενωση αθεων με διπλο μισθο για το υπολοιπο της ζωης του....Όπως καταλαβαίνεις εγινε το "ΣΩΣΕ" ....Αυτά προς το παρον φιλε Σκακο....


Αχα! Δωροδοκία δηλαδή!
Αυτοί είναι δυστυχως οι άθεοι κύριοι. Ανήθικοι κεφαλαιοκράτες που δεν διστάζουν να εκμεταλευτούν την ανάγκη φτωχών ανθρώπων και να εξαγοράσουν με κάθε μέσο τις συνειδήσεις τους..



Τι δωροδοκια και σαχλαμάρες λες βρε Σπυρο....Το συμφέρον του κοιταξε ο εβραιοχριστιανος ....όπως ολοι σας αλλωστε με την εκμεταλευση των απανταχου αφελων, ανεγκεφαλων πιστων που τους ευλογητε όταν κανουν "ταματα" στους "αγιους σας....και τα βαζετε ΜΑΥΡΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ.
Το τι κανετε δε στα νεκροταφεία ...ας μην το συζητάμε. Παντου ΒΡΩΜΑ υπαρχει γυρο σας ...δεν μιλαω για τα παιδακια που βιαζονται κατά κανονα στα μοναστηρια ουτε για τους τυπους που την παιδεραστια την εχουν επαγγελμα....Μαλλον θα εχεις αγνοια εσυ υποθετω για όλα αυτά που συμβαινουν στα εβραιοχριστιανικα club ολων των ειδων,...Α και κατι ακομα
Φτωχοι ρασοφόροι δεν υπαρχουν, όπως και ανεργοι, όπως και πεινασμένοι, όπως και ανασφαλείς, όπως αστεγοι και κακομοιριδες....ΚΟΙΛΑΡΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ !!!!
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2016 11:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ενας ανθρωπος που πουλα τοσο ευκολα αυτα που ισχυριζεται οτι πιστευει, αποδεικνυει οτι τελικα δεν ηταν ποτε συνεπης-συμβατος με τα πιστευω του.
Στην πραγματικοτητα ο τυπος ηταν παντα αθεος, απλα υποκρινοταν.
Μονον ενας αθεος θα αντιδρουσε ετσι. Wink
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 29, 2016 11:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λάθος λογική:

Αν είσαι άθεος ,μπορείς να πουληθείς. (συνεπαγωγή)
Συμπέρασμα:Αν μπορείς να πουληθείς,είσαι άθεος (αντίστροφη συνεπαγωγή-ισοδυναμία)

Στα μαθηματικά,για όσους τα εφαρμόζουν και στη ζωή τους,η συνεπαγωγή δεν ταυτίζεται με την ισοδυναμία. Εκτός κι αν η πρακατάληψή μας είναι τόσο ισχυρή ώστε η λογική πάει περίπατο!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2016 9:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ενας ανθρωπος που πουλα τοσο ευκολα αυτα που ισχυριζεται οτι πιστευει, αποδεικνυει οτι τελικα δεν ηταν ποτε συνεπης-συμβατος με τα πιστευω του.
Στην πραγματικοτητα ο τυπος ηταν παντα αθεος, απλα υποκρινοταν.
Μονον ενας αθεος θα αντιδρουσε ετσι. Wink



Σπυρο
Οσο και να δωροδοκισω ένα πιστο φαντασματων να μην πιστευει σ' αυτά, αυτος θα τα πιστευει στο βαθος του εγκεφαλου του. Επομένως τσαμπα θα παει η οποια δωροδοκια... Το ιδιο βεβαια ισχυει και για ένα Αθεο. Δωσε μου εμενα μερικα εκατομμύρια και να δεις πως δηλωνω ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ !!!! Βεβαια στη συνειδηση μου θα είμαι παντα ΑΘΕΟΣ αλλα θα το ξερω μονο εγω....Που το βλέπεις το κακο. Αλλωστε αν εξετασεις διεξοδικα του "πιστους" φιλους σου θα δεις πως λειτουργουν στο δογμα "ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ...."Εσεις οι εβραιοχριστιανοι το πρωτοείπατε αυτό το σλόγκαν....Την καλημέρα μου...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2016 12:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα και από εμένα.

"Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχές ημών" λέει ο ψαλμός και όχι "τα καλά και συμφέροντα ταις τσέπες ημών" που λένε οι άθεοι.. Wink

Φυσικά και θα δηλώσεις ότι θέλω αν σε πληρώσω ένα ικανοποιητικό για εσένα ποσό. Εφόσον είσαι άθεος, φυσικά και θα το κάνεις, ακόμα και να υποκριθείς τον πιστό. Αυτό ακριβώς έγραψα και χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις. Wink
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2016 1:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
spyros έγραψε:
Ενας ανθρωπος που πουλα τοσο ευκολα αυτα που ισχυριζεται οτι πιστευει, αποδεικνυει οτι τελικα δεν ηταν ποτε συνεπης-συμβατος με τα πιστευω του.
Στην πραγματικοτητα ο τυπος ηταν παντα αθεος, απλα υποκρινοταν.
Μονον ενας αθεος θα αντιδρουσε ετσι. Wink



Σπυρο
Οσο και να δωροδοκισω ένα πιστο φαντασματων να μην πιστευει σ' αυτά, αυτος θα τα πιστευει στο βαθος του εγκεφαλου του. Επομένως τσαμπα θα παει η οποια δωροδοκια... Το ιδιο βεβαια ισχυει και για ένα Αθεο. Δωσε μου εμενα μερικα εκατομμύρια και να δεις πως δηλωνω ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ !!!! Βεβαια στη συνειδηση μου θα είμαι παντα ΑΘΕΟΣ αλλα θα το ξερω μονο εγω....Που το βλέπεις το κακο. Αλλωστε αν εξετασεις διεξοδικα του "πιστους" φιλους σου θα δεις πως λειτουργουν στο δογμα "ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ...."Εσεις οι εβραιοχριστιανοι το πρωτοείπατε αυτό το σλόγκαν....Την καλημέρα μου...


Maxim τι ακούω; Αν κάποιος σε πληρώσει είσαι διατεθειμένος να το παίζεις πιστός; Καλά μέχρι εκεί φτάνει η ηθική σου; Και δεν ντρέπεσαι να το λες και ανοικτά;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2016 2:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
skakos έγραψε:
Θα κρατηθούν πρακτικά; Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι ειπώθηκε. Ή αν θέλεις να μας πεις εσύ έστω και περιληπτικά.


Αν ερχοσουν στην διαλεξη που ειχε πολύ μεγαλη απήχηση - κοσμος ακομα και στον δρομο - ισως να ειχες πεισθει κι' εσυ να παψεις να πιστευεις σε φαντάσματα....Τρεις ειδικοι στο θεμα επιστήμονες καθηγητες πανεπιστημιου , ο καθενας απ' την σκοπια του παρουσιασαν τεκμηριωμένα με γνωμωνα αποκλειστικα την ΛΟΓΙΚΗ και την επιστημονικη ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙς ΘΕΣΕΙς τους. Το "κλου" της βραδιας παντως, ηταν το γεγονός πως ενας παρευρισκόμενος εβραιορασοφορος χριστιανος, ΠΕΤΑΞΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τα ρασα του όταν του εγινε προταση να δουλεψει στην ενωση αθεων με διπλο μισθο για το υπολοιπο της ζωης του....Όπως καταλαβαίνεις εγινε το "ΣΩΣΕ" ....Αυτά προς το παρον φιλε Σκακο....


Είδα φωτογραφίες στο FB. Είχατε και χορό; Πάντως σοβαρά τώρα αν θέλει κανείς να δει τη σχέση επιστήμης και θρησκείας αρκεί να διαβάσει τα άρθρα μου που έχω στην υπογραφή μου. Αν θέλεις μας λες τι είπανε και στη συνάντηση βέβαια μήπως είπαν και κάτι σωστό.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2016 2:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Καλημέρα και από εμένα.

"Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχές ημών" λέει ο ψαλμός και όχι "τα καλά και συμφέροντα ταις τσέπες ημών" που λένε οι άθεοι.. Wink

Φυσικά και θα δηλώσεις ότι θέλω αν σε πληρώσω ένα ικανοποιητικό για εσένα ποσό. Εφόσον είσαι άθεος, φυσικά και θα το κάνεις, ακόμα και να υποκριθείς τον πιστό. Αυτό ακριβώς έγραψα και χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις. Wink


Που ζεις βρε Σπυρο ;;;;
"Τα καλα και συμφεροντα..." αποτελουσαν και αποτελουν ΚΑΝΟΝΑ στις συνειδησεις των εβραιοχριστιανων ρασοφόρων επαγγελματιων πιστων....Ολοι τους -πλην ελαχιστων περιπτώσεων - τρωνε με χρυσα κουταλια και εχουν κανει περιουσιες ετσι για τα "γεραματα" τους αν θυμασαι ποιος το ειχε πει...ΟΙ ΤΣΕΠΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...και επι Τουρκοκρατιας που ολοι οι ρασοφόροι το επαιζαν εισπρακτορες φορων ως υπαλληλοι του Σουλτανου
και βεβαίως μεχρι σημερα οπου ο πλεον φτωχος παπας είναι απειρως πιο πλούσιος ενός μεσου ανθρωπου...
Τελος το μονο που επιβεβαιωνω είναι πως ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ανεξάρτητα θρησκεύματος η πολιτικων πεποιθήσεων αν τους "λαδωσουν" ικανοποιητικα ....οι αντιστασεις τους περιορίζονται και το γυριζουν στο τσαμικο...Οποιος και αν αντισταθεί θεωρείται απλα μαλακας...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την maxim_97 στις Τετ Μάρ 30, 2016 4:55 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 30, 2016 2:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
spyros έγραψε:
Ενας ανθρωπος που πουλα τοσο ευκολα αυτα που ισχυριζεται οτι πιστευει, αποδεικνυει οτι τελικα δεν ηταν ποτε συνεπης-συμβατος με τα πιστευω του.
Στην πραγματικοτητα ο τυπος ηταν παντα αθεος, απλα υποκρινοταν.
Μονον ενας αθεος θα αντιδρουσε ετσι. Wink



Σπυρο
Οσο και να δωροδοκισω ένα πιστο φαντασματων να μην πιστευει σ' αυτά, αυτος θα τα πιστευει στο βαθος του εγκεφαλου του. Επομένως τσαμπα θα παει η οποια δωροδοκια... Το ιδιο βεβαια ισχυει και για ένα Αθεο. Δωσε μου εμενα μερικα εκατομμύρια και να δεις πως δηλωνω ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ !!!! Βεβαια στη συνειδηση μου θα είμαι παντα ΑΘΕΟΣ αλλα θα το ξερω μονο εγω....Που το βλέπεις το κακο. Αλλωστε αν εξετασεις διεξοδικα του "πιστους" φιλους σου θα δεις πως λειτουργουν στο δογμα "ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ...."Εσεις οι εβραιοχριστιανοι το πρωτοείπατε αυτό το σλόγκαν....Την καλημέρα μου...


Maxim τι ακούω; Αν κάποιος σε πληρώσει είσαι διατεθειμένος να το παίζεις πιστός; Καλά μέχρι εκεί φτάνει η ηθική σου; Και δεν ντρέπεσαι να το λες και ανοικτά;


ΑΝ Η ΗΘΙΚΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΑΙΜΑΤΟΒΑΜΜΕΝΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ....ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΚΥΡΙΕ ΣΚΑΚΟ ΔΗΛΩΝΩ ΩΣ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΝΗΘΙΚΟΣ !!!!
ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ - ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΗΣ. ΕΓΩ ΩΣ ΑΘΕΟΣ ΜΟΝΟ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ. ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ....Ότι είναι σημερα οι Ταλιμπαν και οι Τζιχαντιστες στην "ηθικη" τους....εισασταν εσεις για αιωνες "αγαπης"...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center