Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Το χέρι του Θεού...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2016 4:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τύχη δεν μπορεί να είναι η ανυπαρξία αιτιών αλλά η ανυπαρξία κεντρικού σχεδίου που συντονίζει όλες τις αιτίες προς έναν σκοπό.

Με αυτή την έννοια θα συμφωνήσω με τον φίλτατο προλαλήσαντα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2016 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παιδιά, θέλει κότσια για να παραδεχτείς ότι όλα έγιναν στην τύχη, διότι αυτή η παραδοχή είναι παράλογη. Μόνο αν είσαι παράλογος μπορείς να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.
Από τη στιγμή που έχεις ένα ολόκληρο σύμπαν άβιων και έμβιων όντων το οποίο εξελίσσεται με βάση πολύ συγκεκριμένους και απόλυτα ακριβείς νόμους, είναι παραλογισμός να πιστεύεις στην τύχη.
Αν υπήρχε η τύχη τα πάντα θα άλλαζαν διαρκώς, ακόμα και οι αιώνιοι φυσικοί νόμοι.

Θέλει κότσια όντως..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2016 5:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν υπάρχει το δίλημμα "Τύχη (=ανυπαρξία νόμων) ή φυσικοί νόμοι" αλλά "Φυσικοί νόμοι με κεντρικό σχέδιο ή χωρίς (=τύχη)"!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2016 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Αν υπήρχε η τύχη τα πάντα θα άλλαζαν διαρκώς, ακόμα και οι αιώνιοι φυσικοί νόμοι.

Θέλει κότσια όντως..

Ναι αλλά τι εννοείς ως νόμο;! Ο νόμος έχει δύο κομμάτια, την αντικειμενική ισχύ και την ανθρώπινη λογιστική. Προσπαθούμε να εννοήσουμε το πρώτο, αλλά υπάρχει και το δεύτερο, αναπόφευκτα.

Οι "νόμοι της τύχης" είναι κατ΄ εξοχήν πεδίο όπου αυτό το πρόβλημα εκφράζεται. Παράδειγμα: βγαίνεις βόλτα με το μηχανάκι και σού χώνεται ένα μυγάκι στο μάτι. Λες, καλά ολόκληρος τόπος και στο δικό μου μάτι ρε άτιμο βρήκες να χωθείς; Σωστό. Αν όμως σκεφτείς πόσες χιλιάδες μυγάκια υπάρχουν και πόσα πέρασαν δίπλα σου, μάλλον θα έπρεπε να πεις ευχαριστώ που σε βρήκε μόνο ένα!

Γι΄ αυτό οι αρχαίοι την Τύχη την πίστευαν ως θεά. Ο Θαλής (ξέρουμε τι επιστήμονας ήταν) "έφασκε χάριν έχειν τη ΤΥΧΗ ότι άνθρωπος εγενόμην και ου θηρίον".

Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 20, 2016 11:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτο με τον Θαλη μου θυμησε μια ρηση του αγίου Παϊσίου: "αν δεν υπήρχε Θεός, ποιός ξέρει που θα αλήτευα..".

Για εμενα η τυχη δεν ειναι παρα η αγνοια μας πανω στη χρονικη εξελιξη των γεγονοτων.
Απο τη στιγμη που ολα τα γεγονοτα υφιστανται απο υλικες οντοτητες και οι υλικες οντοτητες κυβερνωνται απο τους φυσικους νομους, η τυχη δεν υπαρχει.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2016 9:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

iason έγραψε:
Ο νόμος έχει δύο κομμάτια, την αντικειμενική ισχύ και την ανθρώπινη λογιστική.

Αν δεν υπηρχε λογικη να "αναγνωρισει" τους νομους, θα υπηρχαν αντικειμενικα νόμοι ; Twisted Evil


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2016 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Αυτο με τον Θαλη μου θυμησε μια ρηση του αγίου Παϊσίου: "αν δεν υπήρχε Θεός, ποιός ξέρει που θα αλήτευα..".

Για εμενα η τυχη δεν ειναι παρα η αγνοια μας πανω στη χρονικη εξελιξη των γεγονοτων.
Απο τη στιγμη που ολα τα γεγονοτα υφιστανται απο υλικες οντοτητες και οι υλικες οντοτητες κυβερνωνται απο τους φυσικους νομους, η τυχη δεν υπαρχει.


Για απάντηση σε παραπέμπω σε δύο ήδη λεχθέντα, πρώτο το λογιστικό μέρος που ανέφερα, και δεύτερο στο παράδειγμα με το μισοάδειο/μισογεμάτο ποτήρι στην προηγούμενη σελίδα. Ελπίζω να μπορείς να τα συνδυάσεις αυτά τα δυο. Με τη λογική του σακαπανέα θα έλεγα έστω... Wink

Όσο για τον "άγιο παϊσιο", ευτυχώς που δεν αλήτευε ο άνθρωπος, περιφερόμενος "στα σπήλαια και τα τρύπας" ο άγιος ερημίτης του θεού... Όπως κι εκείνος έτσι κι εσύ, μπροστά σας είναι οι απαντήσεις και σεις αλητεύετε στους ουρανούς...
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2016 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα εκεί βρίσκεται ο σκοπός του σχεδίου. Στον ουρανό.

Κάποιοι βλέπουν και τους νόμους και το σχέδιο και τον σκοπό του σχεδίου.

Κάποιοι βλέπουν μόνο τους νόμους και δεν μπορούν ακόμα να δουν ούτε το σχέδιο, ούτε τον σκοπό του σχεδίου. Και επειδή δεν μπορούν να δουν καλά, νομίζουν ότι δεν υπάρχει ούτε σχέδιο, ούτε σκοπός. Αυτήν λοιπόν την αδυναμία και την έλλειψη γνώσης την αποκαλούν τύχη.

Είναι αφέλεια όμως να υποστηρίζουμε ότι υπάρχει μόνο αυτό που βλέπουμε εμείς, ακόμα και αν έχουμε βγάλει όλες τις τσίμπλες από τα μάτια, έτσι δεν είναι; Κάποιοι σίγουρα βλέπουν καθαρότερα και περισσότερα από εμάς.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2016 3:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

iason έγραψε:
spyros έγραψε:
Αυτο με τον Θαλη μου θυμησε μια ρηση του αγίου Παϊσίου: "αν δεν υπήρχε Θεός, ποιός ξέρει που θα αλήτευα..".

Για εμενα η τυχη δεν ειναι παρα η αγνοια μας πανω στη χρονικη εξελιξη των γεγονοτων.
Απο τη στιγμη που ολα τα γεγονοτα υφιστανται απο υλικες οντοτητες και οι υλικες οντοτητες κυβερνωνται απο τους φυσικους νομους, η τυχη δεν υπαρχει.

Όσο για τον "άγιο παϊσιο", ευτυχώς που δεν αλήτευε ο άνθρωπος, περιφερόμενος "στα σπήλαια και τα τρύπας" ο άγιος ερημίτης του θεού... Όπως κι εκείνος έτσι κι εσύ, μπροστά σας είναι οι απαντήσεις και σεις αλητεύετε στους ουρανούς...

Το ιδιο και η επιστημη αλητευει με τις ονειροπλασμενες θεωριες της που ξεκινανε απο την πραγματικοτητα ( λεμε τωρα ... Smile ), προσπαθωντας να εξηγησει λογικοφανως με τη φαντασια τα θαυματα του θεου Evil or Very Mad


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2016 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Κάποιοι σίγουρα βλέπουν καθαρότερα και περισσότερα από εμάς.

Σίγουρα. Αυτό δέστο κόμπο.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 21, 2016 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε αφού το ίδιο κάνει και η επιστήμη, εντάξει, δικαιολογημένα βρε παιδί μου, εντάξει, μπορεί να κάνει κανείς ότι του κατέβει και να λέει ότι αυτός είναι λογικός ενώ όσοι διαφωνούν λογικοφανείς. Κοίτα να δεις, που δεν το είχα καταλάβει.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 22, 2016 12:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσοι βλέπουν το κεντρικό σχέδιο του κόσμου,με λίγη αστρονομία θα το αμφισβητήσουν στο άψε σβήσε.

Με μπόλικη θεολογία,βέβαια,το σχέδιο είναι κεντρικότατο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 22, 2016 12:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ολίγην αστρονομία μπορεί να σε κάνει να την ψωνίσεις και να νομίζεις ότι τα έμαθες και τα είδες όλα. Ας αφήσουμε λοιπόν έναν κορυφαίο αστρονόμο να μας πει τι βλέπει πολύ καλύτερα από εμάς τους ταπεινούς και τους ολίγον αστρονόμους.

Παράθεση:
Για μένα ο Θεός είναι ο μουσικοσυνθέτης του Σύμπαντος... Αυτή η μεγάλη συμφωνία αποτελεί έκφραση μιας τέλειας αρμονίας.

Τα μαθηματικά είναι η ζωή μου, εκεί όπου έχω ταλέντο, και προσπαθώ να συναντιέμαι με αυτή την πλευρά του Θεού. Μέσω των μαθηματικών, όπου έχω κάποια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τον μέσο άνθρωπο, αυτό που μπορώ να κάνω είναι προσεγγίζω αυτή την αρμονία που αντιπροσωπεύει την ύπαρξη του Θεού.

Μια τέτοια στιγμή συνάντησής μου με τον Θεό είναι όταν ανακάλυψα "το αναλλοίωτο στο άπειρο"! Σκέφτηκα πώς είναι δυνατόν κάτι τόσο αφηρημένο, κάτι το οποίο ανήκει εντελώς στον κόσμο των ιδεών, να είναι άμεσα συνδεδεμένο με κάτι που είναι μπροστά στα μάτια μου;


Αρα ο Νεύτωνας και ο Αρχιμήδης είχαν συνεχή επικοινωνία με τον Θεό, έτσι;

Οπωσδήποτε. Εγώ νομίζω ότι υπάρχει μόνο η θεία χάρις, η οποία σου αποκαλύπτει κάτι. Κανείς δεν ανακάλυψε κάτι που να μην υπήρχε. Φευγαλέα ίσως βλέπεις περισσότερα πράγματα. Στην προσπάθεια όμως να τα κάνεις συγκεκριμένα, πολλά σου ξεφεύγουν και μένεις τελικά με λιγότερα.


https://en.wikipedia.org/wiki/Demetrios_Christodoulou
http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=108578
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 22, 2016 1:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία, αλλά μπορείς ένα πράγμα να μου εξηγήσεις; Αφού είσαι ταπεινός και ολίγον, όπως ο ίδιος το ομολογείς, πώς μπορείς να κρίνεις εσύ ποιος αστρονόμος είναι μεγαλόφρων και πολύς; Αυτή την απορία έχω! Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 22, 2016 1:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εύκολο.
Από το βάθος και την έκταση της δουλειάς του.

Εξάλλου, στους ολίγον, υπάρχουν οι πολύ ολίγον, οι αρκετά ολίγον και οι σκέτα ολίγον. Κάποιοι ολίγον καταλαβαίνουν περισσότερα από άλλους ολίγον.


Wink
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 2 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center