Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Σύμφωνο συμβίωσης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 7:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν η ηθική είναι ό,τι συμφέρει τον καθένα, δε θα υπήρχαν κοινωνίες. Και κατά δεύτερο λόγο, δε θα υπήρχε εξέλιξη ηθική.


Αφού ,λοιπόν, οι άνθρωποι ,μέσα από την τραγικότητα της σύγκρουσης του προσωπικού συμφέροντος με την αλήθεια αναγκάζονται εκ των πραγμάτων να προσαρμοστούν στο κοινό συμφέρον, ηθικό είναι το αληθινό και επειδή η αλήθεια δεν είναι θέμα ερμηνείας,η ηθική δεν είναι σχετική, σχετική είναι η αντίληψη που έχουμε για το κοινό συμφέρον.Όσο περισσότερο προσεγγίζουμε την αλήθεια, τόσο περισσότερο δίκαιοι γινόμαστε και προς τον εαυτό μας και προς τον κόσμο.

Συμφωνω !!!

Αυτο ομως που αφηνεις ασαφες ειναι ο τροπος προσεγγισης της αληθειας

Και αυτη η ασαφεια ειναι και γινεται πολλες φορες αιτια των συγκρουσεων


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Όπα!
Ποιο τρανταχτή απόδειξη του παραλογισμού σου υπάρχει?
Δεν σε προβληματίζει να συμφωνεί μαζί σου ο ... θεμελιωτής του άκρατου παραλογισμού , ο ιδρυτής του “συνειρμικού λογισμού” ?

Καθε γνησιος εραστης της αληθειας αναγνωριζει στο Συνειρμικο Λογισμο ενα χρησιμο εργαλειο αποκαλυψης της
Ο Συνειρμικος Λογισμος ειναι δικοπο μαχαιρι
Ειναι ρομφαια διστομος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 10:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

giannis,

1) Η ουσία της ηθικής ατόμων και κοινωνιών είναι ότι αποτελεί τον τρόπο να σχετίζομαι με τους άλλους είτε θεωρώντας τους ως μέσον για τις επιδιώξεις μου είτε ως ισότιμα πλάσματα. Γι" αυτό είπα ότι μοιάζουν. Δεν είπα ότι είναι ταυτόσημες.


2) Η ιστορική εξέλιξη της ηθικής αποτελεί μια τεράστια σύγκρουση ανάμεσα στο "εγώ"
και το "εμείς". Η τελική σύνθεση είναι το μέτρο το φυσικό: ν" αναπτύσσει καθένας την προσωπικότητά του χωρίς να εμποδίζει το ίδιο για τους άλλους. Και είναι φυσικό γιατί χωρίς αυτή τη σύνθεση θα υπάρξει μια άλλη, η εξαφάνισή μας από τη φύση προς όφελος άλλων ειδών.


3)Η ανθρωποθυσία είναι μια μαγική τελετουργία. Όσο εξελίσσεται ο πολιτισμός η μαγεία πάει περίπατο.

Ο πόλεμος είναι αποτέλεσμα οικονομικών ανισοτήτων ,στη βάση των οποίων κρύβεται η μαγική αντίληψη ότι η ανάπτυξη του ατόμου είναι δυνατή μόνο εις βάρος των άλλων.

Οι άνθρωποι, από τη φύση τους,ούτε ανθρωποθυσίες θέλουν ούτε πολέμους,απλά είτε πείθονται από την κυρίαρχη ιδεολογία επειδή οι γνωστικές τους αντιστάσεις είναι μειωμένες είτε αναγκάζονται μέσω της βίας είτε ο ψυχισμός τους έχει διαφθαρεί από τα πρότυπα και την αγωγή τους.

Φυσική εξέλιξη του πολιτισμού σημαίνει, λοιπόν, κατάργηση των ανθρωποθυσιών και των πολέμων .

4) Ή αλήθεια είναι αλήθεια, δεν είναι ιδιωτική άποψη ή στάση ζωής.Δεν υπάρχει,λοιπόν,αλήθεια του ενός ή του άλλου.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 10:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Η αλήθεια που ο άνθρωπος κατακτά σταδιακά, η αλήθεια του κόσμου που τον περιβάλλει και του εαυτού του,ώστε να βρίσκει το μέτρο ανάμεσα στις δικές του επιθυμίες και την πραγματικότητα.Ποια αλήθεια θες να σου πω,αφού ή αναζήτησή της είναι αιώνια;


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

4) Ή αλήθεια είναι αλήθεια, δεν είναι ιδιωτική άποψη ή στάση ζωής.Δεν υπάρχει,λοιπόν,αλήθεια του ενός ή του άλλου.


Άσε τα αυτά τώρα εσύ και πες μου, την αλήθεια περί πρωκτικού ερωτισμού και οργασμού την κατέκτησες ή ακόμα; Βρήκες το μέτρο ανάμεσα στις δικές σου επιθυμίες και την πραγματικότητα;

Η αλήθεια να λέγεται!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να τη κι η Κατίνα, στην ώρα της!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 11:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι, έτσι, κρύψου!

Για την ταμπακιέρα τίποτα ε;

Μα τι να περιμένει κανείς από έναν άθλιο και τιποτένιο σαν και σένα! Laughing

Θες και να φιλοσοφήσεις τρομάρα σου! Και να μιλήσεις περί ηθικής! Ποιος; Εσύ, ο ανηθικότερος όλων!!!!

Ρε άει από δα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 11:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άσε τον τρελό στην τρέλα του!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και τον άθλιο στην αθλιότητά του! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 12:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θρασυδειλία κεφ. ...χ εις την νιοστήν!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 12:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν η ηθική είναι ό,τι συμφέρει τον καθένα, δε θα υπήρχαν κοινωνίες. Και κατά δεύτερο λόγο, δε θα υπήρχε εξέλιξη ηθική.


Αφού ,λοιπόν, οι άνθρωποι ,μέσα από την τραγικότητα της σύγκρουσης του προσωπικού συμφέροντος με την αλήθεια αναγκάζονται εκ των πραγμάτων να προσαρμοστούν στο κοινό συμφέρον, ηθικό είναι το αληθινό και επειδή η αλήθεια δεν είναι θέμα ερμηνείας,η ηθική δεν είναι σχετική, σχετική είναι η αντίληψη που έχουμε για το κοινό συμφέρον.Όσο περισσότερο προσεγγίζουμε την αλήθεια, τόσο περισσότερο δίκαιοι γινόμαστε και προς τον εαυτό μας και προς τον κόσμο.

Συμφωνω !!!

Αυτο ομως που αφηνεις ασαφες ειναι ο τροπος προσεγγισης της αληθειας

Και αυτη η ασαφεια ειναι και γινεται πολλες φορες αιτια των συγκρουσεων


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Όπα!
Ποιο τρανταχτή απόδειξη του παραλογισμού σου υπάρχει?
Δεν σε προβληματίζει να συμφωνεί μαζί σου ο ... θεμελιωτής του άκρατου παραλογισμού , ο ιδρυτής του “συνειρμικού λογισμού” ?

Καθε γνησιος εραστης της αληθειας αναγνωριζει στο Συνειρμικο Λογισμο ενα χρησιμο εργαλειο αποκαλυψης της
Ο Συνειρμικος Λογισμος ειναι δικοπο μαχαιρι
Ειναι ρομφαια διστομος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Έλα ρε συ!
Αυτό τον παραλογισμό δεν επεσήμανα και εγώ?
Αν εσύ , ως “άρχων” της λογικής του παραλόγου, διάβασες, κατανόησες και συμφώνησες με αυτή την άποψη , αυτό καθιστά αυτόματα την άποψη αυτή παράλογη

Τι ποιο απλό?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
giannis,

1) Η ουσία της ηθικής ατόμων και κοινωνιών είναι ότι αποτελεί τον τρόπο να σχετίζομαι με τους άλλους είτε θεωρώντας τους ως μέσον για τις επιδιώξεις μου είτε ως ισότιμα πλάσματα. Γι" αυτό είπα ότι μοιάζουν. Δεν είπα ότι είναι ταυτόσημες.


2) Η ιστορική εξέλιξη της ηθικής αποτελεί μια τεράστια σύγκρουση ανάμεσα στο "εγώ"
και το "εμείς". Η τελική σύνθεση είναι το μέτρο το φυσικό: ν" αναπτύσσει καθένας την προσωπικότητά του χωρίς να εμποδίζει το ίδιο για τους άλλους. Και είναι φυσικό γιατί χωρίς αυτή τη σύνθεση θα υπάρξει μια άλλη, η εξαφάνισή μας από τη φύση προς όφελος άλλων ειδών.


3)Η ανθρωποθυσία είναι μια μαγική τελετουργία. Όσο εξελίσσεται ο πολιτισμός η μαγεία πάει περίπατο.

Ο πόλεμος είναι αποτέλεσμα οικονομικών ανισοτήτων ,στη βάση των οποίων κρύβεται η μαγική αντίληψη ότι η ανάπτυξη του ατόμου είναι δυνατή μόνο εις βάρος των άλλων.

Οι άνθρωποι, από τη φύση τους,ούτε ανθρωποθυσίες θέλουν ούτε πολέμους,απλά είτε πείθονται από την κυρίαρχη ιδεολογία επειδή οι γνωστικές τους αντιστάσεις είναι μειωμένες είτε αναγκάζονται μέσω της βίας είτε ο ψυχισμός τους έχει διαφθαρεί από τα πρότυπα και την αγωγή τους.

Φυσική εξέλιξη του πολιτισμού σημαίνει, λοιπόν, κατάργηση των ανθρωποθυσιών και των πολέμων .

4) Ή αλήθεια είναι αλήθεια, δεν είναι ιδιωτική άποψη ή στάση ζωής.Δεν υπάρχει,λοιπόν,αλήθεια του ενός ή του άλλου.



1. Η ηθική , όπως την εννοώ σαν έννοια , και την έχω περιγράψει αρκετές φορές στο φόρουμ, είναι ένα σύνολο κανόνων συμπεριφοράς που μια κοινωνία έχει “άτυπα” καθιερώσει , και τα μέλη της κοινωνίας ακολουθούν , ελέγχουν και ελέγχονται . Οι κανόνες αυτοί σχετίζονται με το ότι η κοινωνία αποδέχεται σαν κοινά καλό και δίκαιο, ή αυτό που μία κλίκα επικυρίαρχων ατόμων που σχετίζονται άμεσα με το ιερατείο ή είναι οι ίδιοι το ιερατείο, επιβάλει σαν θεϊκές προσταγές (ακόμα και ανθρωποθυσίες , πολέμων υπέρ βωμών , εστιών , γυναικών , εδαφών , νερών κλπ κλπ )
Καθώς λοιπόν οι έννοιες του “καλού/κακού” , “δίκαιου/άδικου” , είναι σχετικές και αλλάζουν διαχρονικά αλλά και γεωγραφικά , η ηθική “παρακολουθεί” αυτές τις αλλαγές .
Κατά την χριστιανική ηθική – παράδειγμα – για να γαμήσει κάποιος γυναίκα όφειλε πρώτα να την παντρευτεί. Όταν ο Ιησούς εξηγούσε αυτό στους μαθητές του , αυτοί αντέδρασαν λέγοντας πως αν για να γαμήσει κάποιος γυναίκα πρέπει να την παντρευτεί , τότε καλύτερα να μην γαμήσει ποτέ του (εννοώντας να μαλακίζεται μια ζωή)
Σύμφωνα πάλι με την Ιουδαϊκή ηθική – που συμφωνεί και ο Ιησούς – αν κάποιος παντρευτεί μια γυναίκα για να την γαμάει και κάποια στιγμή αυτός πεθάνει, τότε αυτόματα ο αδερφός του αποκτά το ηθικό δικαίωμα να την γαμάει αυτός (χωρίς να ερωτηθεί η γυναίκα).
Με βάση αυτή την χριστιανική ηθική , ερωτήθηκε ο Ιησούς από τους Σαδδουκαίους , για την γυναίκα που την πέρασαν οι επτά αδερφοί . Η ιστορία είναι πολύ γνωστή και την ξέρεις.
Εσύ τώρα θα πεις , πως διαφωνείς με αυτήν την χριστιανική ηθική .
Για μένα η πράξη αυτή είναι ανήθικη όχι γιατί η γυναίκα γαμήθηκε από όλα τα αδέρφια , αλλά γιατί γαμήθηκε αναγκαστικά , χωρίς δική της επιλογή, γιατί έτσι όριζε ο Μωσαϊκός νόμος που ο Ιησούς αποδέχτηκε, και δεν τον άλλαξε .
Για τα άτομα εκείνης της κοινωνίας όμως , αυτό ήταν απόλυτα ηθικό , όπως ακόμα και τώρα η χριστιανοί υποκριτές , διδάσκουν πως είναι ανήθικο να γαμείς γυναίκα εκτός γάμου, και θεωρούν πόρνες και πόρνους όλες τις νέες και τους νέους που έχουν σεξουαλικές σχέσεις , δηλαδή σχεδόν όλους τους νέους

Το πως θα μπορούσε να υπάρχει η “ηθική” σαν “ιδέα” , έξω από τις κοινωνίες των ανθρώπων, μου ακούγεται πολύ .. πέραν του κόσμου τούτου.
Θα μπορούσα να την φανταστώ σαν “ιδέα” , αν θεωρούσα πως η φύση έχει ηθική , ως σκεπτόμενη οντότητα .
Δεν έχω όμως συναντήσει τέτοια “δείγματα” στην φύση, πέραν του “λόγου” που ορίζει τους τρόπους αλληλεπίδρασης της υλοενέργειας στο χωροχρόνο ,και είναι παντού ίδιος, και προκύπτει σαν αποτέλεσμα της αιώνιας σταθερότητας.
Είναι κάτι ( ο λόγος) που δεν μπορεί να αλλάξει όποτε ο ίδιος αποφασίσει , γιατί θα ήταν ....... παράλογος
ΔΕΝ γίνεται οι ακτίνες ενός τέλειου κύκλου να μην είναι ίδιες , ούτε να μπορεί να γίνει διαίρεση με το μηδέν


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Θρασυδειλία κεφ. ...χ εις την νιοστήν!


Λοιπόν, αρκετά ανέχτηκα εσένα και τις προσβολές σου, ας περάσω και στο κυρίως πιάτο!

Γιατί μου είπες βαριές κουβέντες, ομολογουμένως, κανείς δε μου έχει μιλήσει ποτέ έτσι, και θα σε κάνω να τις πάρεις όλες αυτές και να τις βάλεις εκεί που ξέρεις. Θα σου έλεγα πού, αλλά μπορεί να με κατηγορήσεις πάλι για νευρωτικό του πρωκτού, οπότε άσε καλύτερα!

Και τη συμπεριφορά σου αλλά και το ποιόν σου θα στηλιτεύσω, έτσι ώστε όλοι να δουν ποιος πραγματικά είσαι, ένας δογματικός, κομπλεξικός και καταπιεσμένος ηλίθιος δηλαδή, ένα μίζερο και άθλιο ανθρωπάκι γεμάτο μίσος και κακία, που δαγκώνει περισσότερα από αυτά που μπορεί να μασήσει. Θα δώσεις άλλη ερμηνεία στον Συμεών τον Στυλίτη, αν μη τι άλλο! Και στο πιο ψηλό βουνό θα σε παλουκώσω, και θα φαίνεσαι όπως οι φάροι από μακρυά, που προειδοποιούν τους ναυτικούς για τον κίνδυνο και τα βράχια, σαν παράδειγμα προς αποφυγήν. Γιατί έχω την εντύπωση πως οι άλλοι εδώ μέσα σε παίρνουν στα σοβαρά, αλλά δεν έχουν καταλάβει, όπως και εγώ δεν είχα καταλάβει πιο παλιά, με ποιον, ή μάλλον με τι, πραγματικά συζητούν. Ούτε έχουν συνειδητοποιήσει πόσο πολύ τους επηρεάζεις με τις ανοησίες και τις σοφιστείες σου, και τους αποπροσανατολίζεις από την αλήθεια και τη δύναμη που αυτή προσφέρει. Θα έλεγα πως προσπαθείς να τους ευνουχίσεις πνευματικά και να τους κάνεις σαν τα μούτρα σου.

Όλα τα παραπάνω βέβαια μπορούν να αποφευχθούν αν κάνεις το εξής: μου ζητήσεις ειλικρινά συγγνώμη για όλα αυτά που μου προέσαψες και μου δηλώσεις την πλήρη σου και άνευ όρων παράδοση.

Τι λες, υπάρχει ακόμη χρόνος για να σωθείς.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 3:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν η ηθική είναι ό,τι συμφέρει τον καθένα, δε θα υπήρχαν κοινωνίες. Και κατά δεύτερο λόγο, δε θα υπήρχε εξέλιξη ηθική.


Αφού ,λοιπόν, οι άνθρωποι ,μέσα από την τραγικότητα της σύγκρουσης του προσωπικού συμφέροντος με την αλήθεια αναγκάζονται εκ των πραγμάτων να προσαρμοστούν στο κοινό συμφέρον, ηθικό είναι το αληθινό και επειδή η αλήθεια δεν είναι θέμα ερμηνείας,η ηθική δεν είναι σχετική, σχετική είναι η αντίληψη που έχουμε για το κοινό συμφέρον.Όσο περισσότερο προσεγγίζουμε την αλήθεια, τόσο περισσότερο δίκαιοι γινόμαστε και προς τον εαυτό μας και προς τον κόσμο.

Συμφωνω !!!

Αυτο ομως που αφηνεις ασαφες ειναι ο τροπος προσεγγισης της αληθειας

Και αυτη η ασαφεια ειναι και γινεται πολλες φορες αιτια των συγκρουσεων


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Όπα!
Ποιο τρανταχτή απόδειξη του παραλογισμού σου υπάρχει?
Δεν σε προβληματίζει να συμφωνεί μαζί σου ο ... θεμελιωτής του άκρατου παραλογισμού , ο ιδρυτής του “συνειρμικού λογισμού” ?

Καθε γνησιος εραστης της αληθειας αναγνωριζει στο Συνειρμικο Λογισμο ενα χρησιμο εργαλειο αποκαλυψης της
Ο Συνειρμικος Λογισμος ειναι δικοπο μαχαιρι
Ειναι ρομφαια διστομος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Έλα ρε συ!
Αυτό τον παραλογισμό δεν επεσήμανα και εγώ?
Αν εσύ , ως “άρχων” της λογικής του παραλόγου, διάβασες, κατανόησες και συμφώνησες με αυτή την άποψη , αυτό καθιστά αυτόματα την άποψη αυτή παράλογη

Τι ποιο απλό?

Που το ειδες το απλο ;
Εσυ ο,τι δεν καταλάβαινεις το αποκαλεις παραλογο
Οπότε ολος ο κοσμος ειναι για σενα παραλογος μια και δεν παραδεχεται ( ως "ανοητος" αρα παραλογος ) το οντως υπαρκτο που για σενα ειναι το μονο λογικο
Ετσι δεν ειναι ;
Υπαρχει κανείς που να αποδεχεται αυτουσια ο,τι λες για το οντως υπαρκτο ;
Ουδεις !!!
Ακομα κι εσυ διαφωνεις με την ιδεα αυτη, μια και αναγνωριζεις οτι υπαρχουν ανθρωποι εξυπνοι ( οι επιστημονες ) που απορριπτουν την ιδεα του οντως υπαρκτου


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αν η ηθική είναι ό,τι συμφέρει τον καθένα, δε θα υπήρχαν κοινωνίες. Και κατά δεύτερο λόγο, δε θα υπήρχε εξέλιξη ηθική.


Αφού ,λοιπόν, οι άνθρωποι ,μέσα από την τραγικότητα της σύγκρουσης του προσωπικού συμφέροντος με την αλήθεια αναγκάζονται εκ των πραγμάτων να προσαρμοστούν στο κοινό συμφέρον, ηθικό είναι το αληθινό και επειδή η αλήθεια δεν είναι θέμα ερμηνείας,η ηθική δεν είναι σχετική, σχετική είναι η αντίληψη που έχουμε για το κοινό συμφέρον.Όσο περισσότερο προσεγγίζουμε την αλήθεια, τόσο περισσότερο δίκαιοι γινόμαστε και προς τον εαυτό μας και προς τον κόσμο.

Συμφωνω !!!

Αυτο ομως που αφηνεις ασαφες ειναι ο τροπος προσεγγισης της αληθειας

Και αυτη η ασαφεια ειναι και γινεται πολλες φορες αιτια των συγκρουσεων


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Όπα!
Ποιο τρανταχτή απόδειξη του παραλογισμού σου υπάρχει?
Δεν σε προβληματίζει να συμφωνεί μαζί σου ο ... θεμελιωτής του άκρατου παραλογισμού , ο ιδρυτής του “συνειρμικού λογισμού” ?

Καθε γνησιος εραστης της αληθειας αναγνωριζει στο Συνειρμικο Λογισμο ενα χρησιμο εργαλειο αποκαλυψης της
Ο Συνειρμικος Λογισμος ειναι δικοπο μαχαιρι
Ειναι ρομφαια διστομος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Έλα ρε συ!
Αυτό τον παραλογισμό δεν επεσήμανα και εγώ?
Αν εσύ , ως “άρχων” της λογικής του παραλόγου, διάβασες, κατανόησες και συμφώνησες με αυτή την άποψη , αυτό καθιστά αυτόματα την άποψη αυτή παράλογη

Τι ποιο απλό?

Που το ειδες το απλο ;
Εσυ ο,τι δεν καταλάβαινεις το αποκαλεις παραλογο
Οπότε ολος ο κοσμος ειναι για σενα παραλογος μια και δεν παραδεχεται ( ως "ανοητος" αρα παραλογος ) το οντως υπαρκτο που για σενα ειναι το μονο λογικο
Ετσι δεν ειναι ;
Υπαρχει κανείς που να αποδεχεται αυτουσια ο,τι λες για το οντως υπαρκτο ;
Ουδεις !!!
Ακομα κι εσυ διαφωνεις με την ιδεα αυτη, μια και αναγνωριζεις οτι υπαρχουν ανθρωποι εξυπνοι ( οι επιστημονες ) που απορριπτουν την ιδεα του οντως υπαρκτου


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )


Άραγε η αλλαγή των απόψεων μου , γίνεται στα πλαίσια της βλακώδους θεωρίας που “ακούει” στο κομψό όνομα “συνειρμικός λογισμός”?
Αυτός που κάνεις όμως δεν είναι παραλογισμός

Αν το κάνεις σκόπιμα , είναι απάτη, και πρέπει να ντρέπεσαι για αυτό.
Αν το κάνεις , έχοντας άγνοια της ουσίας των νοημάτων , είσαι βλάκας .

Παράλογο είναι ότι είναι εκτός “λόγου” .

Ότι όντως υπάρχει , άρα το έχουμε εντοπίσει αλλά δεν μπορούμε με τις μέχρι τώρα γνώσεις που έχουμε να το εξηγήσουμε, συνεχίζουμε να το ψάχνουμε , να το ερευνούμε , αναζητώντας τρόπους να το ερμηνεύσουμε με λογικές προτάσεις και τους νόμους της φυσικής

Παράδειγμα ?
Η επιταχυνόμενη απομάκρυνση των γαλαξιών .
Δεν γνωρίζουμε ακριβώς το γιατί , το ψάχνουμε , δεν λέμε πως είναι παράλογο .

Βεβαίως για σένα , η “παραξενιά” αυτή, επιβεβαιώνει την δογματική πίστη σου σε ένα φανταστικό Γιαχβέ.
Όταν θα βρεθεί η λογική εξήγηση αυτού του φαινομένου , όπως βρέθηκε η ερμηνεία του κεραυνού , απλά θα το βουλώσεις , και θα κατηγορείς τη επιστήμη και την λογική , όπως συνήθως κάνεις εσύ και άλλοι πολλοί σαν εσένα , που δυστυχώς είσαστε πολύ , επιβεβαιώνοντας τον ποιητή που έλεγε πως η “βλακεία είναι ακατανίκητη”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 10:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark,

πόσο ακόμα στον κατήφορο της δειλίας μέσω της διαδικτυακής φωλίτσας σου; Ποντικάκι! Πάρε τα ψιχουλάκια από τις συζητήσεις μας,ό,τι μπορεί ν' αποκομίσει το μυαλουδάκι σου και γρήγορα στη φωλίτσα σου ,αγόρι μου! (ή κορίτσι μου,αν προτιμάς!)


gianiss,


δηλαδή η γυναίκα που βιάστηκε ουσιαστικά κατά το νόμο 7 φορές δεν υπέστη η ίδια καμιά βιοψυχική αρνητική συνέπεια,επομένως δε βιάστηκε αλλά ακολούθησε ένα έθιμο του πολιτισμού της; (!!!!!!!!!!!!)

Μήπως ήταν και μια ωραία ανάμνηση που θα την διηγιόταν και στα εγγόνια της;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 30, 2015 11:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
mark,

πόσο ακόμα στον κατήφορο της δειλίας μέσω της διαδικτυακής φωλίτσας σου; Ποντικάκι! Πάρε τα ψιχουλάκια από τις συζητήσεις μας,ό,τι μπορεί ν' αποκομίσει το μυαλουδάκι σου και γρήγορα στη φωλίτσα σου ,αγόρι μου! (ή κορίτσι μου,αν προτιμάς!)


Οπότε να υποθέσω πως δε θες να μου ζητήσεις συγγνώμη, ε; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο
Σελίδα 13 από 16

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center