Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ζωή ως όνειρο
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 11, 2015 4:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Η ζωή ως όνειρο Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολλοί θα το έχετε ακούσει, πολλοί θα το έχετε βιώσει: η αντίληψη του χρόνου μέσα σε ένα όνειρο διαφέρει από την αντίληψη του χρόνου που έχουμε στην πραγματικότητα. Συγκεκριμένα εκτιμούν ότι το 1 λεπτό μέσα σε ένα όνειρο, είναι 5 λεπτά στην πραγματικότητα.

Έχετε σκεφτεί ποια είναι τα όρια αυτής της διαφοροποίησης της αντίληψης του χρόνου; Τι θα γινόταν αν το 1 λεπτό μέσα σε όνειρο το βιώναμε ως 1 χρόνο στην πραγματικότητα; Κάθε φορά που θα πέφταμε για ύπνο, θα ζούσαμε μια ζωή, γιατί 30 χρόνια είναι μια ζωή αν το καλοσκεφτείς.

Μπορούμε να απορρίψουμε την πιθανότητα αυτό που ζούμε να είναι ένα όνειρο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 12, 2015 12:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πολυ ενδιαφερουσα ερώτηση. Αν ειναι έτσι, το πρόβλημα είναι ποια μπορεί να είναι τα σημάδια αυτά που μπορεί να σε κάνουν να αναγνωρίσεις πως ζεις σε ένα όνειρο!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 12, 2015 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω ότι υπάρχουν δύο ενδεχόμενα σχετικά με ποια είναι τα σημάδια.

Το πρώτο είναι να τα βλέπουμε κάθε μέρα, αλλά να μην έχουμε τη γνώση για να κάνουμε σύγκριση. Για παράδειγμα, όταν αποκτάς συνείδηση μέσα σε ένα όνειρο υπάρχουν κάποια reality check που μπορείς να κάνεις ώστε να βεβαιωθείς ότι είσαι μέσα σε όνειρο. Αλλά αυτοί οι έλεγχοι έχουν νόημα επειδή υπάρχει μια διαφοροποίηση ανάμεσα στον κόσμο που ζεις εκείνη τη στιγμή (όνειρο), με τη γνώση που έχεις για τον κόσμο που γνωρίζεις (πραγματικότητα).

Το δεύτερο ενδεχόμενο είναι να μπορούμε να φτάσουμε σε μια συνειδητότητα ώστε να έχουμε πρόσβαση στα δεδομένα του "πραγματικού" κόσμου, οπότε για να βρούμε τα σημάδια θα πρέπει να ψάξουμε για κάτι που δεν είναι λογικό σύμφωνα με τον "πραγματικό" κόσμο, όπως γίνεται και στα όνειρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το όνειρο δεν μπορεί να διαχωριστεί από την πραγματικότητα με κάποιο "αντικειμενικό" κριτήριο.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ΚΛΑΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 2:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Η ζωή ως όνειρο Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Πολλοί θα το έχετε ακούσει, πολλοί θα το έχετε βιώσει: η αντίληψη του χρόνου μέσα σε ένα όνειρο διαφέρει από την αντίληψη του χρόνου που έχουμε στην πραγματικότητα. Συγκεκριμένα εκτιμούν ότι το 1 λεπτό μέσα σε ένα όνειρο, είναι 5 λεπτά στην πραγματικότητα.

Έχετε σκεφτεί ποια είναι τα όρια αυτής της διαφοροποίησης της αντίληψης του χρόνου; Τι θα γινόταν αν το 1 λεπτό μέσα σε όνειρο το βιώναμε ως 1 χρόνο στην πραγματικότητα; Κάθε φορά που θα πέφταμε για ύπνο, θα ζούσαμε μια ζωή, γιατί 30 χρόνια είναι μια ζωή αν το καλοσκεφτείς.

Μπορούμε να απορρίψουμε την πιθανότητα αυτό που ζούμε να είναι ένα όνειρο;


Είναι πολύ πιθανόν, η ζωή που ζούμε να αποτελεί ένα όνειρο, στο οποίο μπαίνουμε όταν θα γεννηθούμε και θα βγούμε από αυτό, όταν πεθάνουμε...

Η κβαντική επιστήμη υποστηρίζει, ότι αυτό που ζούμε αποτελεί ένα μέρος της πραγματικότητας..Και όταν εγκλωβιζόμαστε μονάχα σε αυτό το λίγο μέρος, στο τέλος καταντά ψευδαίσθηση...Π.χ. Ο τοίχος...Αποτελεί ένα συμπαγές και αδιαπέραστο μέρος...Ερχεται όμως η κβαντική και σου λέει ότι ο τοίχος, τα άτομα που αποτελούν τον τοίχο , είναι κατά 99,9 % ΚΕΝΑ!!!
Δηλαδή, ο τοίχος είναι ΚΕΝΟΣ!, ΑΝΟΙΧΤΟΣ!, ΑΔΕΙΟΣ!!
Και αυτό που μας κάνει να βλέπουμε τον τοίχο συμπαγή, είναι οι κινήσεις των ηλεκτρονίων γύρω από τα άτομα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 2:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ νομίζω ότι ο χρόνος στο όνειρο είναι πιο γρήγορος...Δηλαδή δέκα λεπτά ονείρου είναι ας πούμε ένα λεπτό πραγματικό...
Η διαφορά ονείρου και ζωής είναι ότι στο όνειρο απουσιάζει ο πόνος. Να γιατί λέμε "τσίμπα με να δω αν ζω σε όνειρο".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 3:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Το όνειρο δεν μπορεί να διαχωριστεί από την πραγματικότητα με κάποιο "αντικειμενικό" κριτήριο.


Μην είσαι τόσο σίγουρος. Έχω κάνει πολλές φορές reality check σε όνειρα και έχουν πετύχει κάθε φορά. Προσπάθησε να διαβάσεις την ώρα ενός ψηφιακού ρολογιού μέσα σε ένα όνειρο, κι αν τα καταφέρεις έλα να με διαψεύσεις για το αντικειμενικό κριτήριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Εγώ νομίζω ότι ο χρόνος στο όνειρο είναι πιο γρήγορος...Δηλαδή δέκα λεπτά ονείρου είναι ας πούμε ένα λεπτό πραγματικό...
Η διαφορά ονείρου και ζωής είναι ότι στο όνειρο απουσιάζει ο πόνος. Να γιατί λέμε "τσίμπα με να δω αν ζω σε όνειρο".


Πρώτη φορά ακούω αυτή τη διαπίστωση. Οπότε αν η μέση μέγιστη διάρκεια των ονείρων που έχουμε κάθε μέρα είναι 30 λεπτά, νιώθεις ότι βλέπεις όνειρα που κρατάνε 3 λεπτά το πολύ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 4:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη




_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 5:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προφανώς αν υπάρχει ένδειξη περί των 30 λεπτών θέασης ονείρων με εξωτερικό τρόπο (πχ ηλεκτροεγκεφαλογράφημα), τότε θα λέμε για πολύ περισσότερα λεπτά "ιστορίας".
Χωρίς διάθεση να περιαυτολογώ αλλά για την συζήτηση: Έχω πάντα την εντύπωση αν ξυπνήσω νωρίς το πρωί και κοιμηθώ ξανά πως έχει περάσει πολύ ώρα, επειδή έχουν περάσει πολλά συμβάντα (μέσα στο όνειρο), και μετά ξυπνάω και βλέπω την ώρα να έχει περάσει πχ δέκα ή πέντε λεπτά! Επιπλέον είναι μυστήριο πως ξυπνάω συνήθως χωρίς ξυπνητήρι...καθώς επίσης μπορώ να κοιμηθώ με φως ή χωρίς φως, με ήχο (έχω κοιμηθεί σε μηχανοστάσιο πλοίου) ή χωρίς ήχο! Δεν βλέπω ποτέ εφιάλτες, αλλά μου έχει τύχει να κρατηθώ πραγματικά για να αποφύγω πτώση σε όνειρο, δηλαδή η αντίδραση περνάει στο συνειδητό μέρος ενώ η δράση εξελίσσεται εντός. Όσο για το χρώμα, έχω την χαρά να βλέπω έγχρωμα όνειρα, αν και δεν είναι βέβαιο ότι πάντα είναι έγχρωμα. Τα όποια όνειρα θυμηθώ...συνήθως τα ξεχνώ εντός μιας η δυο ωρών. Παρόλα αυτά είμαι πεπεισμένος ότι πολλά όνειρα τα έχω δει πολλές φορές ίδια ή σχεδόν ίδια και με μεγάλη χρονική απόσταση επανεμφάνισης μεταξύ τους.
Εντύπωση μου είχε κάνει μια εικόνα να βρίσκομαι σε ένα τελεφερίκ, να ανυψώνεται με περίπου 45 μοίρες γωνία, και να περνάει πάνω από μια περιοχή με σπίτια κίτρινα και μισογκρεμισμένα (λες και ήταν από πόλεμο) με τρία παιδιά μου, ένα γιο με μαύρα μαλλιά και δυο κόρες, η πρώτη καστανή και η μικρότερη ξανθιά. Πράγματι ακριβώς έτσι είναι τα παιδιά μου, μόνο που την εικόνα αυτή την έχω δει πριν κάνω οικογένεια! Μάλιστα όταν περίμενα το τρίτο παιδί ήμουν σίγουρος πως θα είναι κορίτσι με ξανθά μαλλιά! Παρά ήταν σύμπτωση ο αριθμός και τα χρώματα των μαλλιών! Στην ουσία δεν ήταν το όνειρο μόνο αλλά και η επίδραση αυτού στην ψυχολογία, στο ότι το έβλεπα με μια σοβαρότητα!
Το ερώτημα εδώ που μπαίνει είναι...Υπάρχουν και άλλες, δύσκολα κατανοητές, αισθήσεις; Δηλαδή αισθήσεις που τα αποτελέσματά τους δεν τα έχουμε "γυμνάσει";
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

Αν σκεφτουμε οτι τα ονειρα αποτελουν βιωματα σε εναλλακτικες πραγματικοτητες και οτι σε καθε μια ο χρονος "τρεχει" με διαφορετικο ρυθμο, τοτε οι υπολογισμοι που κανουν για την αντιστοιχια ονειρικου χρονου και χρονου γηϊνης ζωης ειναι εκτος "πραγματικοτητος" εννοωντας με αυτο το τελευταιο το συνολο των εναλλακτικων πραγματικοτητων

Το μοναδικο πραγματικο σημαδι για να καταλαβεις οτι ονειρευσαι ειναι το "σημειο" στο οποιο συνειδητοποιεις οτι καλεισαι να παρεις μια αποφαση σε καποιο ονειρικο δρωμενο ή ( που ειναι το ιδιο πραγμα ) οτι δρας και αντιλαμβανεσαι τη δραση σου και την παρακολουθεις - εκτελεις πλεον συνειδητα και με επιγνωση

Καθε ονειρο αυτου του τυπου ειναι μια μαναδικη εμπειρια και σου προσφερει μια καθαρη επιγνωση των πραγματικων σου δυνατοτητων

Η ζωη στη Γη ειναι η δεσμευση μας σε μια απο τις πολλες εναλλακτικες πραγματικοτητες

Γιατι αραγε ;

Η ψυχη ομως, το ον που ειμαστε, ειναι ελευθερη και στη διαρκεια του υπνου το αποδεικνυει με τα τα ονειρα
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 13, 2015 10:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τεστ ευφυΐας για ονειροπαρμένους:
Η ζωή ως όνειρο σάς απασχολεί. Εντάξει, φυσικά, δικαίωμα σας και καλά κάνετε.
Το όνειρο ως ζωή, σας απασχόλησε ποτέ; Δηλαδή, ως μια φυσική εκδήλωση της ζωής, ένα φυσικό φαινόμενο;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 14, 2015 3:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Νομίζω ότι υπάρχουν δύο ενδεχόμενα σχετικά με ποια είναι τα σημάδια.

Το πρώτο είναι να τα βλέπουμε κάθε μέρα, αλλά να μην έχουμε τη γνώση για να κάνουμε σύγκριση. Για παράδειγμα, όταν αποκτάς συνείδηση μέσα σε ένα όνειρο υπάρχουν κάποια reality check που μπορείς να κάνεις ώστε να βεβαιωθείς ότι είσαι μέσα σε όνειρο. Αλλά αυτοί οι έλεγχοι έχουν νόημα επειδή υπάρχει μια διαφοροποίηση ανάμεσα στον κόσμο που ζεις εκείνη τη στιγμή (όνειρο), με τη γνώση που έχεις για τον κόσμο που γνωρίζεις (πραγματικότητα).

Το δεύτερο ενδεχόμενο είναι να μπορούμε να φτάσουμε σε μια συνειδητότητα ώστε να έχουμε πρόσβαση στα δεδομένα του "πραγματικού" κόσμου, οπότε για να βρούμε τα σημάδια θα πρέπει να ψάξουμε για κάτι που δεν είναι λογικό σύμφωνα με τον "πραγματικό" κόσμο, όπως γίνεται και στα όνειρα.


το πρώτο το καταλαβαίνω εντάξει, αν βλέπεις πως πετάς ας πούμε δεν μπορεί παρά να ονειρεύσαι, αλλά το δεύτερο με δυσκολεύει. Πως μπορεί να ξέρεις ποιος ακριβώς είναι ο αντικειμενικός κόσμος ώστε να τον συγκρίνεις με αυτό που δεν θα συμφωνεί ακριβώς με αυτόν
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 14, 2015 5:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι παραλογο ο λογικος ανθρωπος να πεθαινει συνειδητα και ανεξελεγκτα ως ζωο α-λογο
Idea

iason έγραψε:
Το όνειρο ως ζωή, σας απασχόλησε ποτέ; Δηλαδή, ως μια φυσική εκδήλωση της ζωής, ένα φυσικό φαινόμενο;

Τι πιο φυσικο ως φαινομενο απο το να αποτελει το ονειρο τη φυσικη γεφυρα αναμεσα σε εναλλακτικες πραγματικοτητες ;


Πως ειναι δυνατον ενας οργανισμος που κοβει και ελεγχει το χρημα μονοπωλιακα να το δανειζει απαιτωντας επιστροφη με τοκο πραγματικο ;;
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 14, 2015 10:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"Εναλλακτικές πραγματικότητες". Μάλιστα.

Οπότε, κρατάει καθένας την... πραγματικότητά του, και καλή ομφαλοσκοπία.

Κάτι λέγαμε για ονειροπαρμένους, αλλά δεν πειράζει, σε όνειρο γράφω εγώ, σε όνειρο διαβάζεις και συ, και όλα καλά βρέξει χιονίσει.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center