Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Απόδειξη μη ύπαρξης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 22, 2015 8:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Σκαπανέα σε αυτα που γράφεις και που αφορούν το δίπολο υπαρξη και μη υπαρξη συμφωνώ.
Στα περί κοσμολογιας τωρα μου τα χαλάς. Οι κοσμολογοι δεν αποκλείουν τίποτα. Ερωτήσεις κανουν και προσπαθούν να εξάγουν τις κατάλληλες απαντήσεις. Δεν ξέρω επιςης τι ακριβώς νόημα δίνεις στη λέξη άναρχος. Εννοείς απλα πως μπορει να μην εχει αρχή η πως ειναι άναρχος εξ ολοκλήρου, δηλαδη δεν εχει αρχές η νόμους; Αν ισχύει το πρώτο τοτε πρέπει να πω πως εκτός απο την ευθεία γραμμή που διαθέτει αρχή και τέλος αντιδιαμετρικά το ενα στο άλλο, υπαρχει και ο κύκλος όπου αρχή και τέλος συμπίπτουν. Μπορει να ισχύει και κατι τετοιο. Αν εννοείς πως ειναι άναρχος εξ ολοκλήρου, η απάντηση ειναι πως όχι, γιατί τοτε δεν θα μπορούσαμε παλι να νοησουμε τίποτα σε αυτόν, καθ όσον απουσιάζουν οι σχέσεις, δηλαδη νόμοι που να το διέπουν. Ακόμα και η θεωρία του χαους εχει αναγνωρισιμα μοτίβα, αλλιώς ουτε γι αυτήν δεν θα μπορούσαμε να πούμε τίποτα. Ότι είμαστε όντα ατελή τωρα, αυτο ειναι γνωστό, αλλα δεν πρέπει αυτο να μας αποθαρρύνει απο την έρευνα, καθ όσον και η ιδια η λογική μας εξελίσσεται, οπως και οτιδήποτε άλλο στο γιγνεσθαι.

Idea

Ouliathis

Σχετικα με τους κοσμολογους δεν εχω αντιρρηση να κανουν οσες ερωτησεις θελουν και να ψαχνουν τις απαντησεις λογικα και ... στα χαρτια, οπως γινεται καλη ωρα εδω ( στο forum )
Οταν ομως οι ερωτησεις τους και το ψαξιμο των απαντησεων κοστιζουν στους λαους τοτε υπαρχει προβλημα

Αναρχος ειναι αυτος που δεν εχει αρχη, αφετηρια, ξεκινημα

Και η ευθεια, οπως τη δεχεται η ευκλειδια γεωμετρια, δεν εχει αρχη και τελος, διοτι τα ακρα της χανονται στο απειρο
Οσο για την αντιδιαμετρικοτητα εχει νοημα μονο στο κλειστο σχημα του ευκλειδιου κυκλου, για τον οποιο εχω ενστασεις βεβαια αλλά αυτο ειναι άλλο ζητημα

Τωρα σχετικα με την εξελιξη της λογικης μας στην οποια αναφερεσαι στο τελος, θεωρω οτι το μηδεν ειναι πραγματι το οριο της
Και εξηγουμαι γιατι το θεμα ειναι καπως περιπλοκο και περιλαμβανει και την απαντηση στην υποσημειωση σου ( "Το όριο της λογικής εχει όνομα και αυτο ονομάζεται παραλογισμός" )
Το μηδεν, ως ορος, ( για τον οποιο λογικα δεν μπορουμε να πουμε τιποτα συμβατικα γιατι εννοουμε συνηθως την απολυτη ανυπαρξια ), εχει την ιδιοτητα να απαγορευει ρητα στη συμβατικη μας λογικη να κανει παιχνιδι μαζι του
Λεμε απλα : το μηδεν ειναι μηδεν : και τελειωνουμε μια και καλη με την απλη λογικη χρηση του
Με την εννοια αυτη και μονο, το μηδεν αποτελει για μας ενα απαγορευτικο και αδιαπεραστο με τη συνηθη λογικη μας νοητικο φραγμο
Κατα συνεπεια μεσα στο χωρο του μηδενος ( "αν" υπαρχει ) δεν μπορουμε να εισελθουμε συμβατικα και να ενεργησουμε πραγματικα με καποιο τροπο
Για παραδειγμα, μεσα στο χωρο που υποδηλωνεται με τον ορο : κβαντικη φυσικη : μπορουμε να μπουμε αν ανοιξουμε τα βιβλια που πραγματευονται το θεμα αυτο και με τη σταδιακη μας εξοικειωση μαζι του να αρχισουμε να λειτουργουμε καπως κβαντοφυσικα
Στο χωρο του μηδενος ομως, γιατι ως ορος οφειλει να εχει καποιο περιεχομενο, ειναι αδυνατο να εισελθουμε αντικειμενικα, διοτι δεν υπαρχει βιβλιο το οποιο να πραγματευεται τη φυση του και ... το περιεχομενο του

Θεωρω λοιπον οτι η εξελιξη της λογικης μας, κατευθυνεται προς τα "σημεια" εκεινα τα οποία αν και εχουν ονομα ειναι συμβατικα ακατανοητα
Και η εξελιξη ειναι αυτη ακριβως η διαδικασια της κατανοησης των θεωρουμενων ακατανοητων ( και το γραψιμο σχετικων βιβλιων εννοειται )
Το μηδεν λοιπον ειναι ( ;; !!! ) ο γενικος ορος αποδοσης ή περιγραφης ολων των ακατανοητων ορων που θεωρουνται ταμπου νοηματικα και αρα απαγορευτικα για τη συμβατικη λογικη

Με λιγα λογια : καθε μη κατανοημενη θετικη δηλωση αποτελει μια φυσικη εκφραση του μηδενος
Παραδειγμα : η θετικη σου δηλωση


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 22, 2015 11:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι καθε μη κατανοημενη απο τον οποιοδήποτε, αλλα καθε δήλωση η οποία ειναι εξ αντικειμένου αόριστη. Ουτε τωρα ουτε αύριο μπορει να γίνει κατανοητή, διότι διαφορετικά, οποία δήλωση γίνει απο κάποιον τωρα, η οποία για τους υπόλοιπους ειναι ακατανόητη απλα και μονο γιατί δεν ειναι σε θέση να την κατανοήσουν, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι αυτή στερείται νοήματος. Ετσι καθε θετική δήλωση απέχει απο το μηδεν τοσο όσο αυτή μπορει να λεει κατι, καθ όσον ειναι προϊόν σκέψης, και αφού όντως ειναι, δεν μπορει να ειναι μηδεν, κι εδω έχω την υποψιαστικη υποψία κρίνοντας απο όλα τα δημοσιεύματα σου σχετικά με αυτο, ότι αυτο που θες να πεις και δεν το λες καθαρά, μπορει να ειναι πως καθ όσον η μη υπαρξη ειναι αναπόδεικτη, και εφόσον καθε θετική δήλωση λεει κατι, τοτε το μηδεν όντως υπαρχει, εφόσον μιλάμε γι αυτο. Μπαζουμε για να το πω λαϊκά, το μηδεν δηλαδη στην υπαρξη, απο την πίσω πόρτα. Άρα τωρα καθε θετική δήλωση ειναι αληθινή γιατί λεει κατι, και καθε θετική δήλωση επισης ειναι ψεύτικη αφού δεν μπορει να αποδειχθεί η ανυπαρξία της. Άτοπον. Μηδεν ομως σημαίνει πάνω απ όλα μη σκέψη. Αποτελεί προϋπόθεση γι αυτο. Και ειναι επισης γνωστό πως για να διανύσεις οποιαδήποτε απόσταση χρειάζεται να κανείς το πρώτο βήμα. Αφού αυτο στην περίπτωση του μηδενος δεν μπορει να γίνει, άρα ισχύει πως καθε δήλωση ειναι σωστή στον βαθμό που ειναι σωστα ορισμένη όσο το επιτρέπουν τα ανθρώπινα όρια να το κανει. Ταυτόχρονα στον βαθμό που η θετική δήλωση ειναι αόριστη, τοσο πλησιάζει στο μηδεν χωρίς ποτε να το φτάνει, ακόμα και οταν μιλάμε γι αυτο το ιδιο.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 22, 2015 12:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει. Συνεννοηθήκαμε τώρα. Άρα κακώς προηγουμένως προτίμησες την απουσία του Γιάννη από την ανυπαρξία του. Αφού δεν ξέρεις, έπρεπε να πεις δεν ξέρω και όχι να ψηφίσεις απουσία. Twisted Evil
(Έχω χορτάσει να βλέπω ιπτάμενους γαϊδάρους, αλλά αυτή τη φορά ευελπιστώ ότι τη γλίτωσα.)
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 22, 2015 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν νομίζω πως η αναζήτηση της αλήθειας εχει να κανει σε τίποτα με τις εκλογές, συνεπώς μην προσπαθείς να με βάζεις να κάνω πράγματα που δεν έκανα.. Σίγουρα λοιπόν δεν ψήφισα. Περιορίστηκα απλα σε αυτα που η δύναμη της δικης μου λογικής, μου επέτρεψε να προσδιορίσω, χωρίς να υπεισερχομαι σε θέματα πίστης. Εσυ φαίνεται να προτίμησες να μην μας δείξεις και την δίκη σου λογική δύναμη αλλα να περιοριστεις σε μια μικρή ανάκριση. Δεν παραπονούμαι γι αυτο πάντως απλώς το σημειώνω, μιας και ανταποκρινόμενος εγω πρώτα στις ερωτήσεις σου, σου επέτρεψα να την κανεις.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 23, 2015 10:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Όχι καθε μη κατανοημενη απο τον οποιοδήποτε, αλλα καθε δήλωση η οποία ειναι εξ αντικειμένου αόριστη. Ουτε τωρα ουτε αύριο μπορει να γίνει κατανοητή, διότι διαφορετικά, οποία δήλωση γίνει απο κάποιον τωρα, η οποία για τους υπόλοιπους ειναι ακατανόητη απλα και μονο γιατί δεν ειναι σε θέση να την κατανοήσουν, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι αυτή στερείται νοήματος. Ετσι καθε θετική δήλωση απέχει απο το μηδεν τοσο όσο αυτή μπορει να λεει κατι, καθ όσον ειναι προϊόν σκέψης, και αφού όντως ειναι, δεν μπορει να ειναι μηδεν, κι εδω έχω την υποψιαστικη υποψία κρίνοντας απο όλα τα δημοσιεύματα σου σχετικά με αυτο, ότι αυτο που θες να πεις και δεν το λες καθαρά, μπορει να ειναι πως καθ όσον η μη υπαρξη ειναι αναπόδεικτη, και εφόσον καθε θετική δήλωση λεει κατι, τοτε το μηδεν όντως υπαρχει, εφόσον μιλάμε γι αυτο. Μπαζουμε για να το πω λαϊκά, το μηδεν δηλαδη στην υπαρξη, απο την πίσω πόρτα. Άρα τωρα καθε θετική δήλωση ειναι αληθινή γιατί λεει κατι, και καθε θετική δήλωση επισης ειναι ψεύτικη αφού δεν μπορει να αποδειχθεί η ανυπαρξία της. Άτοπον. Μηδεν ομως σημαίνει πάνω απ όλα μη σκέψη. Αποτελεί προϋπόθεση γι αυτο. Και ειναι επισης γνωστό πως για να διανύσεις οποιαδήποτε απόσταση χρειάζεται να κανείς το πρώτο βήμα. Αφού αυτο στην περίπτωση του μηδενος δεν μπορει να γίνει, άρα ισχύει πως καθε δήλωση ειναι σωστή στον βαθμό που ειναι σωστα ορισμένη όσο το επιτρέπουν τα ανθρώπινα όρια να το κανει. Ταυτόχρονα στον βαθμό που η θετική δήλωση ειναι αόριστη, τοσο πλησιάζει στο μηδεν χωρίς ποτε να το φτάνει, ακόμα και οταν μιλάμε γι αυτο το ιδιο.

Idea

Δεν βαζω το μηδεν στην υπαρξη απο την πισω πορτα, οπως λες, αλλά λεω ευθεως οτι το μηδεν συνοψιζει λογικα ως ορος ολα οσα λεγονται και δεν κατανοουνται
Γιατι υπαρχουν αμετρητα πραγματα που λεγονται και δεν εχουμε συναισθηση τι στην πραγματικοτητα λεμε
Ως εκ τουτου το μηδεν μπορει να λαβει λογικα απειρες μορφες
Δηλαδη απειρες θετικες δηλωσεις των οποιων το περιεχομενο μπορει καποιες φορες να μην εχουμε κατα νου ουτε κι εμεις που τα λεμε
Και ναι, με την εννοια αυτη, το μηδεν ειναι αδυνατο να αναφερεται σε κατι οντως ανυπαρκτο, οπως συνηθως εννοουμε ενω δεν ειναι ετσι
Γιατι για το οντως ανυπαρκτο ειναι αδυνατο να μιλαμε
Για το οντως ανυπαρκτο δεν μπορει να διατυπωνεται λογος
Κατα συνεπεια, δεν υπαρχει το οντως ανυπαρκτο, διοτι μολονοτι δεν εχουμε μια συνηθη λογικη θετικη δηλωση της υπαρξης του, εχουμε τη γενικη εκφραση του μηδενος, μεσα στην οποια περιλαμβανονται ολες οι θετικες δηλωσεις που ακομα δεν εχουμε κανει και οι οποιες ως αγνωστες ειδικα η καθε μια αναφερονται σε αυτο που λεμε οντως ανυπαρκτο και το οποιο σταδιακα μεταφερεται στην υπαρξη μεσω των θετικων δηλωσεων που αναπτυσσουμε με την παροδο του χρονου

Ενα παραδειγμα ( ή και αποδειξη αν θες λογικη των παραπανω ) ειναι η θετικη σου δηλωση περι του μηδενος
Στη δηλωση αυτη νοηματοδοτεις το μηδεν με πρωτοτυπο τροπο, εκ του οποιου δυο σπουδαια και λογικα παντα συμπερασματα εξαγονται :
1. εφ΄ασον το μηδεν σημαινει πανω απο ολα μη σκεψη, αρα σημαινει και άλλα πραγματα... τα οποια προφανως και ειναι πολλα ...
2. με τη μη σκεψη, που ειναι ενα απο τα σημαινομενα του μηδενος, δηλωνεις καθαρα οτι η μη σκεψη, που δεν ειναι αλλο απο το σταματημα της συνειδητης λειτουργιας του νου - του μυαλου - του εγκεφαλου, αποτελει μια μηδενικη κατασταση
Κατι το οποιο μπορει να μην ειχες κατα νου οταν διατυπωνες τη νοηματοδοτηση του μηδενος, αλλά με την κατανοηση της δηλωσης αυτης προκυπτει αμεσα

Με την ερμηνεια αυτη της δηλωσης σου, αναρωτιεται κανείς αν υπαρχει αντικειμενικα αυτη η κατασταση ή αν μπορει να υπαρξει
Δηλαδη αν υπαρχει εν ζωη του ανθρωπου η κατασταση της μη σκεψης και οχι στην κατασταση της φυσικης νεκροτητος του όπου εκει ο εγκεφαλος οντως δεν λειτουργει σκεψιακα
Το σταματημα λοιπον της σκεψης εν ζωη ειναι δυνατο και εφικτο οπως λενε αυτοι που το επιτυγχανουν και ειναι η κατασταση του διαλογισμου, στην οποια η εγκεφαλικη λειτουργια και γενικοτερα η νοητικη λειτουργια τιθεται σε αναστολη, οπότε και δεν εχουμε σκεψη
Αρα η κατασταση του διαλογισμου στην οποια μπορει να μπει συνειδητα ο ανθρωπος ειναι μια μηδενικη κατασταση και συμφωνα με τη συζητηση μας ειναι μια κατασταση "ανυπαρξιας", η οποια χαρακτηριζεται απο τη μη σκεψη

Αν κατακλειδι, ολες οι θετικες δηλωσεις που δεν εχουν γινει ή εχουν γινει αλλά παραμενουν ακατανοητες, οι μεν πρωτες εμπεριεχονται στο γενικο ορο μηδεν οι δε δευτερες αποτελουν τις φυσικες λογικα εκφρασεις του μηδενος, και αφορουν σε καταστασεις συμβατικα ανυπαρκτες οι οποιες "περιμενουν" ειτε να διατυπωθουν και να κατανοηθουν ειτε να κατανοηθουν αν ειναι ηδη διατυπωμενες και εξ αυτης της κατανοησης να οδηγηθουν τελικα στην υπαρξη υλοποιουμενες σε καταστασεις ανθρωπινες πραγματικες πρωτοτυπες και λειτουργικες οι οποιες θα δινουν νεες διαστασεις στην ανθρωπινη ζωη


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 23, 2015 3:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α το πας στην Ανατολική φιλοσοφία. Εξ όσον έχω διαβάσει γύρω απο αυτα τα πράγματα, η κατάσταση διαλογισμού δεν ειναι μηδενική κατάσταση αλλα κατάσταση ηρεμίας, δεν ειναι μη σκεψη αυτο, ειναι κατι άλλο. Ο νους υποτίθεται, και λέω υποτίθεται γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία του πράγματος παρά μονο πληροφορίες, πως φτάνοντας σε κατάσταση πλήρους ηρεμίας, τοτε αντικατοπτρίζει τον κοσμο οπως ακριβώς ειναι. Αυτο κάποιοι το αποκαλούν σταμάτημα του κόσμου, και ο όρος αυτος εχει εξαιρετικό ενδιαφέρον!! Κατι μου θυμίζει, μα τι μου θυμίζει!!! Πάντως σίγουρα καμία σχέση με το μηδεν δεν εχει. Ο νους δεν φτάνει ποτε εκει, κάπου άλλου ειναι που φτάνει.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 23, 2015 6:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Στην πραγματικοτητα δεν το παω εγω...
Μονο του παει ...
Ερμηνευοντας κατανοητικα το λογο σου περι του μηδενος...
Μια αλλη διαφορετικη θετικη δηλωση περι του μηδενος απο καποιον αλλο, πιθανοτατα οδηγει σε μια διαφορετικη εκφανση της μηδενικης καταστασης στον κοσμο της γης ...

Για παραδειγμα, η δικη μου εκδοχη περι του μηδενος, η οποια περναει και μεσα απο τα μαθηματικα, οδηγει στο οτι η μηδενιικη κατασταση αυτης της προσεγγισης, ειναι η αυτογνωσια ...

Στη μηδενικη του κατασταση οταν βρισκεται ο ανθρωπος, ειναι απολυτα ισορροπημενος...
Και παραμενει σε απολυτη ισοοροπια εσωτερικη οσο διατηρει τον εαυτο του στην προσωπικη του μηδενικη κατασταση ...

Σημειωσε δε οτι η κατασταση του διαλογισμου, που ειναι η μηδενικη κατασταση που αποκαλυπτεται μεσα απο τη δικη σου προσεγγιση του μηδενος, στο χριστιανισμο και στη χριστιανικη ορολογια ειναι η προσευχη
Στην πραγματικη κατασταση της προσευχης, ο προσευχομενος παυει να σκεπτεται και ο νους αρπαζεται στα υπερκοσμια, συμφωνα με μαρτυριες γεροντων που βιωσαν κατ΄επαναληψη τη μη σκεψη εν Χριστω


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 24, 2015 3:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

https://www.youtube.com/watch?v=xTV5_rMHMls
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 24, 2015 2:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
στην πραγματική κατάσταση της προσευχής ο προσευχόμενος παύει να σκέπτεται και ο νους αρπάζεται στα υπερκοσμια


Αυτή ειναι η κοινή κληρονομιά όλων των θρησκειών θα έλεγα, και απο αυτή την σκοπιά απολύτως σεβαστή. Αλλα ακομη κι ετσι, ακολούθως θα πρεπει να ερμηνεύσει το μυαλό την εικόνα, και σε αυτο επισης δεν χωράει αμφιβολία.
Γι αυτο πρώτα πρεπει να μάθεις τα περί του εαυτού σου, να αμφισβητήσεις πρώτα τις ίδιες σου τις πεποιθήσεις, και ακολούθως τα του κόσμου.
Οι οργανωμένες θρησκείες δυστυχώς δεν κανουν αυτο, αλλα ξεκινούν εντελώς ανάποδα, φτάνοντας στο σημείο να δικαιολογήσουν έναν θεό που αντιπροσωπεύει το κράτος πολυ περισσότερο, απο ότι το όραμα ενός ενιαίου κόσμου. Αυτο περνάει σε δεύτερη μοίρα και σε πρώτη η κενή προσευχή προς ενα όν που αν δεν το πιστεύεις, αυτο θα σε τιμωρήσει αυστηρά λες και εχει ανάγκη να το λατρεύουν. Φυσικά πάντα θα υπάρχουν και κάποια άτομα σε όλες τις θρησκείες που δεν θα πέφτουν σε αυτή την παγίδα. Θα ειναι πάντα λίγοι αλλα καλοί.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 25, 2015 12:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
στην πραγματική κατάσταση της προσευχής ο προσευχόμενος παύει να σκέπτεται και ο νους αρπάζεται στα υπερκοσμια


Αυτή ειναι η κοινή κληρονομιά όλων των θρησκειών θα έλεγα, και απο αυτή την σκοπιά απολύτως σεβαστή. Αλλα ακομη κι ετσι, ακολούθως θα πρεπει να ερμηνεύσει το μυαλό την εικόνα, και σε αυτο επισης δεν χωράει αμφιβολία.
Γι αυτο πρώτα πρεπει να μάθεις τα περί του εαυτού σου, να αμφισβητήσεις πρώτα τις ίδιες σου τις πεποιθήσεις, και ακολούθως τα του κόσμου.
Οι οργανωμένες θρησκείες δυστυχώς δεν κανουν αυτο, αλλα ξεκινούν εντελώς ανάποδα, φτάνοντας στο σημείο να δικαιολογήσουν έναν θεό που αντιπροσωπεύει το κράτος πολυ περισσότερο, απο ότι το όραμα ενός ενιαίου κόσμου. Αυτο περνάει σε δεύτερη μοίρα και σε πρώτη η κενή προσευχή προς ενα όν που αν δεν το πιστεύεις, αυτο θα σε τιμωρήσει αυστηρά λες και εχει ανάγκη να το λατρεύουν. Φυσικά πάντα θα υπάρχουν και κάποια άτομα σε όλες τις θρησκείες που δεν θα πέφτουν σε αυτή την παγίδα. Θα ειναι πάντα λίγοι αλλα καλοί.

Idea

Αυτη η εικονα ( εικονες ) που αποκομιζει ή καλυτερα εντυπωνεται ο νους οταν αρπαζεται στα υπερκοσμια στην κατασταση της μη σκεψης, η οποία συμφωνω οτι ειναι κοινο κληροδοτημα στους πιστους ολων των θρησκειων αν και σε καθε θρησκεια εμφανιζεται με διαφορετικους τροπους και η οποια ( εικονα ) θεωρω οτι πρεπει να μοιαζει απο αποψη δομης με τα συνηθισμενα ονειρα ( ενυπνια ), δεν πρεπει κατα τη γνωμη μου να ερμηνευεται
Οφειλει, βιουμενη αμεσα και εσωτερικα, να εκλογικευεται εξ ισου αμεσα, αυθορμητα και ψυχρα χωρις φοβο και παθος
Δηλαδη να μετατρεπεται σε καθαρο λογο χωρις την παρεμβαση της λογικης και μαλιστα σε μια και μονο φραση
Ετσι οπως αναδυεται απο την ιδια τη βιουμενη εικονα
Κι αυτο πρεπει να γινεται την ωρα που βιωνεται η εικονα

Αυτη η εσωτερικη εικονα αναφερεται στη λεγομενη μη υπαρξη, δεδομενου οτι ολα οσα πραγματευεται καθε φορα ( η εικονα ) βρισκονται εκτος της συνηθους φυσικης πραγματικοτητας, και αποτελει μια απο τις απειρες εκφανσεις της
Ο λογος ο μονοφραστικος που διατυπωνεται ο αμεσος και αυθορμητος που εκπηγαζει απο αυτη την εικονα ειναι μια φυσικη εκφραση του μηδενος
Και σε αυτο το λογο εφαρμοζεται μετα συνειδητα η λογικη επεξεργασια για να γινει κατανοητος

Υπαρχουν λοιπον αρχικα τρια ευδιακριτα μεταξυ τους σταδια στη διαχειριση της μη υπαρξης
1. το βιωμα της μη υπαρξης με την εσωτερικα αποκαλυπτομενη εικονα
2. η εκλογικευση της εσωτερικης εικονας
3. κατανοηση του μονοφραστικου καθαρου λογου που αναδυεται απο την εικονα

Στη βαση ολων των κανονικων και "οργανωμενων θρησκειων" που αναφερεις ( Βουδισμος, Χριστιανισμος, Ιουδαϊσμος, Μουσουλμανισμος, ... ) υπαρχει παντοτε μια αποκαλυψη η οποια εχει μετατραπει σε καθαρο πρωτογενη και "αφτιασιδωτο" λογο
Και μεχρι εδω καλα...
Αλλά οταν μετα αρχιζει να ερμηνευεται ( απο τους "επιγονους" ) αυτος ο αρχικος πρωτογενης λογος, τοτε αρχιζουν να αναδεικνυονται οι αυθεντιες και να μπαινει το νερο στ΄αυλακι της οργανωσης των πραγματων και της θεσπισης των θρησκειων και το κοπαδιασμα των πιστων, το οποιο και αφανιζει τα ατομα

Το κλειδι του μη εγκλωβισμου εδω, ειναι η κατανοηση απο καθε πιστο οτι οπως καθε αυθεντια, απολυτως ισοδυναμη μαζι του ανθρωπινα, εχει την ικανοτητα να ερμηνευει τον πρωτογενη λογο και να καταληγει σε συγκεκριμενα εφαρμοσιμα συμπερασματα ετσι και ο ιδιος ( ο πιστος ) εχει την ικανοτητα να ερμηνευει και αυτος τον ιδιο αρχικο πρωτογενη λογο
Αρκει να ξερει να γραφει και διαβαζει και να μπορει να καταγραφει τη σκεψη του


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 25, 2015 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οσον αφορά αυτα που γράφεις περί κοπαδιασματος των πιστών στις οργανωμένες θρησκείες συμφωνώ.
Αν τωρα ο πιστός μπορει να φτάσει στην αληθεια αν εξακολουθεί να μένει ειλικρινής στον εαυτό του μπορω να το δεχτώ κι αυτο! Την τυφλή πίστη ομως που λεει πως η δίκη μου πίστη ειναι η ευλογημένη και οι άλλοι αποτελούν τα σκουπίδια του σύμπαντος, αυτο δεν μπορω να το δεχτώ. Με την ιδια έννοια δεν δέχομαι και την πίστη του άθεου, δεδομένου πως δεν ειναι κι αυτή παρά μια πίστη. Δεν λέω πως ως γνωμη δεν μπορει να μην αποδειχθεί κάποτε σωστή. Και του σπανού τα γενιά μπορούν να γίνουν. Λέω πως δεν την δέχομαι ως πίστη. Βιβλία που γράφτηκαν απο θεούς επισης δεν μπορω να τα δεχτώ ουτε ως γνωμη. Βιβλία που γράφτηκαν απο ανθρώπους αποβλέποντας κάπου κατα το δυνατόν και κατα τον πολιτισμό τους ναι. Ολα αυτα βεβαια αποτελούν την γνωμη μου.
Όσον αφορά το μηδεν παλι, νομίζω πως εξακολουθείς να κανεις ενα λάθος στο οποίο μπορει να συμβάλλω και εγω λίγο. Λέγοντας πως το μηδεν ειναι μη σκεψη στην πραγματικότητα το συσχετίσεις με αυτο, συνεπώς το μπαζεις στην υπαρξη, η νομίζεις πως το κανεις, παλι απο την πίσω πόρτα. Ιδού πως. Αν το μηδεν ειναι μη σκεψη, και αν η μη σκεψη ειναι δυνατή κατάσταση, άρα μη σκεψη ισούται με το μηδεν. Όχι μως. Πως ειναι δυνατόν; Το μηδεν δεν υπαρχει. Δεν ειναι ουτε μη σκεψη, ουτε σκεψη, ουτε Θανάσης, ουτε μη Θανάσης άρα πιθανόν Βαγγέλης η οτιδήποτε, απλα δεν υπαρχει. Ειναι ενα όνομα που δηλώνει την ανυπαρξία, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο απο αυτο. Ορίστε και ένας τρόπος κατανόησης του ονόματος, αφού τα ονόματα πρεπει να έχουν και ενα νόημα. Το μηδεν ειναι το όριο του όντος, όπου πέραν αυτού δεν υπαρχει τίποτα, δεν αρχίζει το μηδεν.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 25, 2015 10:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Α το πας στην Ανατολική φιλοσοφία. Εξ όσον έχω διαβάσει γύρω απο αυτα τα πράγματα, η κατάσταση διαλογισμού δεν ειναι μηδενική κατάσταση αλλα κατάσταση ηρεμίας, δεν ειναι μη σκεψη αυτο, ειναι κατι άλλο. Ο νους υποτίθεται, και λέω υποτίθεται γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία του πράγματος παρά μονο πληροφορίες, πως φτάνοντας σε κατάσταση πλήρους ηρεμίας, τοτε αντικατοπτρίζει τον κοσμο οπως ακριβώς ειναι. Αυτο κάποιοι το αποκαλούν σταμάτημα του κόσμου, και ο όρος αυτος εχει εξαιρετικό ενδιαφέρον!! Κατι μου θυμίζει, μα τι μου θυμίζει!!! Πάντως σίγουρα καμία σχέση με το μηδεν δεν εχει. Ο νους δεν φτάνει ποτε εκει, κάπου άλλου ειναι που φτάνει.


Ο διαλογισμός έχει σαν στόχο το να φτάσεις σε μια κατάσταση μη-σκέψης. Το ίδιο και ο ανατολικός και ο Χριστιανικός τρόπος "διαλογισμού". Η σκέψη είναι αυτή που μας κάνει να μην βλέπουμε πράγματα που θα βλέπαμε αν απλά δεν σκεφτόμασταν όσο σκεφτόμαστε.
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 26, 2015 11:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Όσον αφορά το μηδεν παλι, νομίζω πως εξακολουθείς να κανεις ενα λάθος στο οποίο μπορει να συμβάλλω και εγω λίγο. Λέγοντας πως το μηδεν ειναι μη σκεψη στην πραγματικότητα το συσχετίσεις με αυτο, συνεπώς το μπαζεις στην υπαρξη, η νομίζεις πως το κανεις, παλι απο την πίσω πόρτα. Ιδού πως. Αν το μηδεν ειναι μη σκεψη, και αν η μη σκεψη ειναι δυνατή κατάσταση, άρα μη σκεψη ισούται με το μηδεν. Όχι μως. Πως ειναι δυνατόν; Το μηδεν δεν υπαρχει. Δεν ειναι ουτε μη σκεψη, ουτε σκεψη, ουτε Θανάσης, ουτε μη Θανάσης άρα πιθανόν Βαγγέλης η οτιδήποτε, απλα δεν υπαρχει. Ειναι ενα όνομα που δηλώνει την ανυπαρξία, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο απο αυτο. Ορίστε και ένας τρόπος κατανόησης του ονόματος, αφού τα ονόματα πρεπει να έχουν και ενα νόημα. Το μηδεν ειναι το όριο του όντος, όπου πέραν αυτού δεν υπαρχει τίποτα, δεν αρχίζει το μηδεν.

Idea

Να παρατηρησω κατ΄αρχας οτι το μηδεν υπαρχει εφ΄ οσον ηδη το χρησιμοποιεις κι εσυ, κι εγω, και ολοι μας
Υπαρχει σαν φραση ( λεξη ), υπαρχει σαν συμβολο, υπαρχει ως εκφραση, υπαρχει ως το ουδετερο στοιχειο της προσθεσης στα μαθηματικα
Κι αυτο ειναι περα απο καθε αμφισβητηση
Αρα ειναι κατι υπαρκτο ως αντικειμενο χρησιμο πολλαπλα στην καθημερινοτητα, στην επιστημη και συνεπως στη ζωη μας

Το ζητουμενο ειναι να διευκρινησουμε αν αυτη η υπαρξη του και η χρηση του, παραπεμπει κατα βαση καπου αλλου ...
Αν υπαρχει δηλαδη κατασταση η οποια να κρυβεται πισω απο την εισαγωγη του ως εννοιας στη ζωη μας και στην επιστημη

Ο μονος τροπος να διευκρινησουμε το ζητημα ειναι η αναζητηση των αναγκων που οδηγησαν στην εισαγωγη του στο λογο μας αρχικα και μετα στη ανθρωπινη ζωη

Γιατι λοιπον βαλαμε το μηδεν στο λεξιλογιο μας ;
Τι μας αναγκασε να θεσπισουμε αυτο τον ορο και μετα να κονταροχτυπιομαστε για το αν υπαρχει ή οχι ;
Τι δηλωνουμε λεγοντας μηδεν ;
Τι ειναι τελικα το μηδεν ;

Μια απαντηση ρητη στο τι ειναι το μηδεν ειναι η θετικη δηλωση σου στην παραθεση

" Το μηδεν ειναι το όριο του όντος, όπου πέραν αυτού δεν υπαρχει τίποτα "

Τι εννοεις λοιπον με αυτο ;

Προφανως και εννοεις οτι καθε τι που χαρακτηριζεται απο ζωη ειναι μεσα στα ορια του μηδενος
Και οτι εκτος του μηδενος και της ζωης που υπαρχει εντος των οριων που αυτο θετει δεν υπαρχει ζωη
Αρα δεν υπαρχει και το μη ον, μια και λες επιπλεον και παλι ρητα και στην ιδια μονοφραστκή δηλωση οτι περαν του μηδενος ουδεν υπαρχει

Το ευλογο ερωτημα ειναι τουτο λοιπον : το μηδεν που ειναι υπαρκτο οπως ειπα στην αρχη, και κατα βαση σαν εννοια, ειναι ζωντανο ;
Αν οχι, τοτε ανηκει στο μη ον και αρα ειναι αδυνατο να υπαρχει
Συνεπως εφ΄οσον δεν υπαρχει αλλο ενδεχομενο λογικα και το μηδεν ειναι υπαρκτο ( οπως σημειωσα στην εισαγωγη ), αυτο αφειλει να ειναι ζωντανο, οφειλει δηλαδη να χαρακτηριζεται απο τη ζωη
Αρα ανηκει στο χωρο της ζωης
Συμπερασμα : το μηδεν υπαρχει και αποτελει το οριο της ζωης και ταυτοχρονα ανηκει και στο χωρο στης ζωης ( αφου πραγματα χωρις ζωη ειναι αδυνατο να υπαρχουν )
Το συμπερασμα αυτο οδηγει στην πεποιθηση οτι το μηδεν αποτελει τον αδιαπεραστο "φλοιο" της ζωης
Δηλαδη μια δομη ( μορφη ) ζωης η οποια περιβαλλει συνολικα καθε μορφη ζωης και καθιστα τα παντα ζωντανα, καθ΄οσον η υπαρξη του ως οριου της ζωης, αποκλειει να υπαρχουν εντος του πραγματα που δεν ειναι ζωντανα

Στην πραγματικοτητα λοιπον τωρα το μηδεν "περιβαλλει" τη ζωη με δυο τροπους
1. με το απειρα μικρο το οποιο εξεικονιζεται λογικα στο σημειο του χωρου
2. με το απειρα μεγαλο που ειναι το αχανες κοσμικο διαστημα το οποιο περιβαλλει το υλικο συμπαν

Καθε μορφη και ειδος ζωης "εκτεινεται" αναμεσα στο απειρα μικρο σημειο του χωρου και το απειρα μεγαλο αχανες κοσμικο διαστημα
Και ταυτοχρονα δεν υπαρχει λογικα κατι, οπως ελεχθη, που δεν ειναι ζωντανο
Και οι δυο εκδοχες του μηδενος ως καταστασης ειναι υπαρκτες αντικειμενικα
Τιποτα δεν υπαρχει μικροτερο απο το σημειο
Τιποτα δεν υπαρχει μεγαλυτερο απο το κοσμικο διαστημα

Και ...

Το σημαντικο εδω ειναι οτι και το σημειο ως η "ελαχιστη" εκδοχη του μηδενος και το κοσμικο διαστημα ως η "μεγιστη" εκδοχη του μηδενος, τα οποια "περιβαλλουν" καθε μορφη ζωης, αποτελουν το "φλοιο" της ζωης, εντος του οποιου παρατηρειται, υπαρχει και λειτουργει η ζωη, και ο οποίος "φλοιος" βασει των παραπανω ειναι ζωντανος

( στην πραγματικοτητα το αχανες κοσμικο διατημα αποτελειται απο σημεια )

Επομενως και το σημειο αλλά και το αχανες κοσμικο διαστημα υποχρεωτικα και λογικα αποτελουν πραγματικες καταστασεις οι οποιες εχουν ζωη...
Αδιαγνωστη μεν ( προς το παρον ) αλλα υπαρκτη

Και αυτα "δεν" τα λεω εγω
Προκυπτουν λογικα μεσα απο τη θετικη σου δηλωση


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 26, 2015 3:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι θετικές μου δηλώσεις ειναι περιγραφικές , για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ, εστω και οταν αρχίζω με την φράση το μηδεν ειναι αυτο η εκείνο. Μην πιάνεσαι απο αυτο δες την ουσία αυτών που γράφω. Τέλος πάντων νομίζω πως το εξαντλήσαμε το θέμα, αν υπαρχει κάποιος που αναρωτιέται ακόμα, όλες οι θέσεις για το τι μπορει να αντιπροσωπεύει το μηδεν, ειναι ηδη καταγεγραμμένες. Θα γίνουμε κουραστικοί φοβαμαι απο εδω και πέρα αν δεν γίναμε ηδη Laughing
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 27, 2015 10:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Ακριβως την ουσια διερευνω των οσων λες περι του μηδενος ...
Και η ουσια, ειναι το νοημα των οσων λες ...
Κι οχι αυτο που φαινεται ...
Και αυτο που φαινεται, η θετικη δηλωση δηλαδη καθε φορα, ειναι μονο η φυσικη εκφραση δια του λογου περι του μηδενος μιας κεκρυμμενης μηδενικης καταστασης ...
Μηδενικης με την εννοια οτι δεν εχει γινει ακομα φανερη ...

Και το ζητημα του μηδενος ειναι ανεξαντλητο ...
Γιατι σε οσα μερη και αν το διαιρεσεις το μηδεν εξεταζοντας ενα απο αυτα, το μηδεν παραμενει μηδεν ...

0/α = 0, για καθε α φυσικο οσοδηποτε μεγαλο, οπως λενε και τα συμβατικα μαθηματικα ... Cool


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 6 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center