Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Απόδειξη μη ύπαρξης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 20, 2015 9:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Cumus έγραψε:
Γιατί δε ζητάει ο Δικαστής από τον εναγόμενο να αποδείξει την αιτιολογία του αλλά συνεχίζει να το ζητάει από τον ενάγοντα;

Θα κάνω μια προσπάθεια, λέγοντας κάτι πολύ απλό. Φαντάσου αύριο πρωί να ποινικοποιηθεί το ψέμμα, και εάν κάποιος εγκαλείται ότι ψεύσθηκε, να πρέπει να αποδείξει ως εναγόμενος ότι δεν ψεύσθηκε.

Φαντάσου τι θα γινότανε στην πολιτική και στη διαφήμιση - μόνο αυτά τα δυο να αναφέρω! Από τα 10 εκατ. του ελληνικού λαού τα 9 θα έπρεπε να εργάζονται στο δικαστικό κλάδο! Εδώ να φανταστείς, ότι ούτε με το να πέφτει το βάρος της αποδείξεως στον ενάγοντα κάτι τέτοιο θα ήταν πρακτικό, ακόμη δηλ. και τώρα που το ψεύδεσθαι είναι νόμιμο, θα γινόταν η ζωή κόλαση. Οι λόγοι είναι καθαρά πρακτικοί, κάτι τέτοιο φαίνεται μεν θεωρητικά λογικό, αλλά πρακτικά είναι ανέφικτο. Προσπαθείς με τη θεωρία να λύσεις ένα θέμα που δεν λύνεται με τη θεωρία.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Cumus
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 20 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Καβάλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 20, 2015 10:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark στο παράδειγμα που σου έδωσα λειτουργεί όπως σου είπα. Τα πράγματα στα νομικά είναι ρευστά... μπορεί να έχουμε 10 απόψεις για το ίδιο πράγμα και μπορεί και οι 10 είναι σωστές, το θέμα είναι ποια άποψη θα δεχτεί ο δικαστής, μπορεί τη μία να δεχτεί τη μία άποψη την άλλη μια άλλη. Έτσι λοιπόν υπάρχει η άποψη που λέει ότι η καταγγελία σ' αυτή την περίπτωση ακυρώνει τη σύμβαση αναδρομικά. Που να φανταστώ βέβαια ότι εσύ θα ψάξεις να βρεις μια αντίθετη άποψη για να μου την πεις.

Τώρα να κάνω και μια άλλη ερώτηση. Γιατί πρέπει πάντα σ' αυτές τις συζητήσεις να εμφανίζονται ξερόλες και να χαλάνε τη συζήτηση;

Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 10:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Και βεβαιως ενα συνακολουθο ερωτημα ειναι και το εξης : γιατι μολονοτι σ΄ αυτες ( ;;; ) τις συζητησεις εμφανιζονται "ξερολες" επιμενει καποιος να μπαινει και να συζηταει ; Cool

Και ακομα : ειναι δυνατο να αποδειχθει οτι ειναι αδυνατο να μην υπαρχουν "ξερολες" στις διαφορες συζητησεις ; Cool Cool

Και τελος : γιατι ενας "ξερολας" χαλαει μια συζητηση ; Wink Wink Wink


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 10:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Cumus έγραψε:
Τα πράγματα στα νομικά είναι ρευστά... μπορεί να έχουμε 10 απόψεις για το ίδιο πράγμα και μπορεί και οι 10 είναι σωστές, το θέμα είναι ποια άποψη θα δεχτεί ο δικαστής, μπορεί τη μία να δεχτεί τη μία άποψη την άλλη μια άλλη.

Idea

Μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα στο οποιο να φαινεται οτι οταν ενας δικαστης καλειται να αποφασισει εχει μπροστα του 10 διαφορετικες αποψεις σωστες ;

Γνωμη μου ειναι οτι καθε δικαστης οταν εκδικαζει μια υποθεση εχει μπροστα του μια και μονο αποψη και την αρνηση της και το εργο του ειναι να σταθμισει τα υπερ και τα κατα σε αυτη τη μια και μοναδικη αποψη και αδεσμευτα να αποφασισει με βαση τον ισχυοντα καθε φορα νομο ή υπερ της ή να την απορριψει ( οπότε τασσεται υπερ της αρνησης της )


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Cumus
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 20 Ιαν 2013
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Καβάλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα στο οποιο να φαινεται οτι οταν ενας δικαστης καλειται να αποφασισει εχει μπροστα του 10 διαφορετικες αποψεις σωστες;


Εφαρμόζει την άποψη που θεωρεί αυτός σωστή για τη συγκεκριμένη υπόθεση. Αυτό συμβαίνει γιατί ο νομοθέτης δε μπορεί να προβλέψει τα πάντα, οι συνθήκες οικονομικοκοινωνικές κτλ. μπορεί να αλλάξουν. Οπότε κάνουμε ερμηνείες του νόμου τελολογική ερμηνεία, γραμματική ερμηνεία, συστηματική ερμηνεία, διασταλτική ερμηνεία κτλ. όλες αυτές οι ερμηνείες μπορεί να είναι σωστές ως συλλογισμοί αλλά η κάθε μία μας οδηγεί σε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Έτσι υπάρχουν για κάθε ζήτημα κρατούσες και μειοψηφούσες απόψεις σε θεωρία αλλά και σε επίπεδο δικαστικών αποφάσεων (νομολογία). Ο δικηγόρος κάθε φορά θα υποστηρίζει αυτή που τον συμφέρει για τον πελάτη, μένει αν θα τη δεχτεί ο δικαστής.

Αλλά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε αυτό, οπότε σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και αποχαιρετώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιατι δεν εχει νοημα η συνεχιση μπορουμε να μαθουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 12:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέα σε αυτα που γράφεις και που αφορούν το δίπολο υπαρξη και μη υπαρξη συμφωνώ.
Στα περί κοσμολογιας τωρα μου τα χαλάς. Οι κοσμολογοι δεν αποκλείουν τίποτα. Ερωτήσεις κανουν και προσπαθούν να εξάγουν τις κατάλληλες απαντήσεις. Δεν ξέρω επιςης τι ακριβώς νόημα δίνεις στη λέξη άναρχος. Εννοείς απλα πως μπορει να μην εχει αρχή η πως ειναι άναρχος εξ ολοκλήρου, δηλαδη δεν εχει αρχές η νόμους; Αν ισχύει το πρώτο τοτε πρέπει να πω πως εκτός απο την ευθεία γραμμή που διαθέτει αρχή και τέλος αντιδιαμετρικά το ενα στο άλλο, υπαρχει και ο κύκλος όπου αρχή και τέλος συμπίπτουν. Μπορει να ισχύει και κατι τετοιο. Αν εννοείς πως ειναι άναρχος εξ ολοκλήρου, η απάντηση ειναι πως όχι, γιατί τοτε δεν θα μπορούσαμε παλι να νοησουμε τίποτα σε αυτόν, καθ όσον απουσιάζουν οι σχέσεις, δηλαδη νόμοι που να το διέπουν. Ακόμα και η θεωρία του χαους εχει αναγνωρισιμα μοτίβα, αλλιώς ουτε γι αυτήν δεν θα μπορούσαμε να πούμε τίποτα. Ότι είμαστε όντα ατελή τωρα, αυτο ειναι γνωστό, αλλα δεν πρέπει αυτο να μας αποθαρρύνει απο την έρευνα, καθ όσον και η ιδια η λογική μας εξελίσσεται, οπως και οτιδήποτε άλλο στο γιγνεσθαι.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 12:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Cumus δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σου όσον αφορά το παράδειγμα της δανειακής σύμβασης. Φυσικά και ειναι λογικότατο να αθωωθεί εδω αυτος που αρνείται την σύμβαση καθ όσον αυτή θα πρέπει να ειναι βεβαιωμένη με τα κατάλληλα έγγραφα που την αποδυκνειουν. Ο δικαστής δεν ειναι μάγος. Αν δεν ήταν ετσι τοτε θα μπορούσα να σε κατηγορήσω εγω πως μου χρωστάς χρήματα, και μονο λόγω της ύπαρξης της κατηγορίας εσυ θα επρεπε να με πληρώσεις. Δεν γίνονται αυτα.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α και μια υποσημείωση εδω σκαπανέα που αφορά την αντίφαση που είδες στην απουσία του νοήματος. Το όριο της λογικής εχει όνομα και αυτο ονομάζεται παραλογισμός. Αν αυτο εννοείς με αυτο που αναφερες ως μοντελοποίηση του μηδενος στο πεδίο της συνείδησης τοτε ναι ειναι σωστό.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 1:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Cumus έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα στο οποιο να φαινεται οτι οταν ενας δικαστης καλειται να αποφασισει εχει μπροστα του 10 διαφορετικες αποψεις σωστες;


Εφαρμόζει την άποψη που θεωρεί αυτός σωστή για τη συγκεκριμένη υπόθεση. Αυτό συμβαίνει γιατί ο νομοθέτης δε μπορεί να προβλέψει τα πάντα, οι συνθήκες οικονομικοκοινωνικές κτλ. μπορεί να αλλάξουν. Οπότε κάνουμε ερμηνείες του νόμου τελολογική ερμηνεία, γραμματική ερμηνεία, συστηματική ερμηνεία, διασταλτική ερμηνεία κτλ. όλες αυτές οι ερμηνείες μπορεί να είναι σωστές ως συλλογισμοί αλλά η κάθε μία μας οδηγεί σε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Έτσι υπάρχουν για κάθε ζήτημα κρατούσες και μειοψηφούσες απόψεις σε θεωρία αλλά και σε επίπεδο δικαστικών αποφάσεων (νομολογία). Ο δικηγόρος κάθε φορά θα υποστηρίζει αυτή που τον συμφέρει για τον πελάτη, μένει αν θα τη δεχτεί ο δικαστής.

Αλλά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε αυτό, οπότε σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και αποχαιρετώ.

Idea

Βλεπεις λοιπον τι αναγνωριζεις τελικα ;
Ο δικαστης εφαρμοζει αυτη την αποψη που θεωρει σωστη αλλά και ενδεδειγμενη
Αρα δεν υπαρχουν πολλες σωστες ερμηνειες του νομου, αλλά μια καθε φορα ...
Αν ελεγες οτι υπαρχουν πολλες δυνατες ερμηνειες του νομου, δεν θα υπηρχε προβλημα ...
Και ο νομοθετης μπορει και "σκοπιμα" να αφηνει μερικα πραγματα αδιευκρινιστα, ωστε να παρεχει τη δυνατοτητα ευελιξιας στο δικαστη και αναλογα με την περιπτωση να αναπτυσσει και τη δικη του την πρωτοβουλεια σε καθε συγκεκριμενη οσο και ειδικη υποθεση που εκδικαζει

Και πριν "φυγεις" θα ηθελα να ρωτησω κατι απλο : τι ρολο παιζει αυτη η παρεκλιση της κουβεντας στα δικαστικα δρωμενα σε σχεση με την απαντηση που αναζητας ανοιγοντας το ζητημα το υπαρξιακο ;

Και ποια ειναι εν τελει η απαντηση που αποκομισες στο αρχικο σου ερωτημα ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Cumus
Συγγνώμη αλλά δεν παίζεις τίμια. Έκανες μια ερώτηση αρχική, φιλοσοφικού περιεχομένου, μετά περιόρισες το θέμα στη νομική του πλευρά, και όταν δεν παίρνεις την μερική απάντηση που περιμένεις, αποχωρείς; Συγγνώμη, δεν σε "μαλώνω", όχι ότι τρέχει τίποτα, αλλά να, μας αφήνεις στα κρύα του λουτρού.

@Ουλιάδης
Εκεί με τον Γιάννη τον απόντα, σίγουρα μου τα λες καλά; Εάν μιλάς για τον Γιάννη τον Παπαδόπουλο, ναι είναι απών, γιατί έναν τηλεφωνικό κατάλογο να ανοίξεις θα βρεις πολλούς τέτοιους. Εάν όμως αναφέρεσαι στον Γιάννη τον Απαυτοπιπεροντοματοτρεχαγυρευόπουλο, τότε μιλάμε για ανυπαρξία όχι για απουσία, γιατί τέτοιος δε νομίζω να υπάρχει κανένας, έτσι δεν είναι;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 2:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΧΑΙΡΕΤΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ

ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΚΟΥΜΟΥΣΗΔΗ

ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

ΛΟΙΠΟΝ

ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΟΒΒΑΡΑ ΕΤΣΙ

ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩ

ΑΠ'ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΞΕΙ

ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

"ΟΤΙ Η ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ"

ΑΡΑ

"Η ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ

ΔΙΟΤΙ

Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ

ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΟΥ Ο ΕΑΥΤΟΣ"

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΕ


ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 3:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
@Cumus
Συγγνώμη αλλά δεν παίζεις τίμια. Έκανες μια ερώτηση αρχική, φιλοσοφικού περιεχομένου, μετά περιόρισες το θέμα στη νομική του πλευρά, και όταν δεν παίρνεις την μερική απάντηση που περιμένεις, αποχωρείς; Συγγνώμη, δεν σε "μαλώνω", όχι ότι τρέχει τίποτα, αλλά να, μας αφήνεις στα κρύα του λουτρού.

@Ουλιάδης
Εκεί με τον Γιάννη τον απόντα, σίγουρα μου τα λες καλά; Εάν μιλάς για τον Γιάννη τον Παπαδόπουλο, ναι είναι απών, γιατί έναν τηλεφωνικό κατάλογο να ανοίξεις θα βρεις πολλούς τέτοιους. Εάν όμως αναφέρεσαι στον Γιάννη τον Απαυτοπιπεροντοματοτρεχαγυρευόπουλο, τότε μιλάμε για ανυπαρξία όχι για απουσία, γιατί τέτοιος δε νομίζω να υπάρχει κανένας, έτσι δεν είναι;


Νομίζω πως απο την συνειδησιακή άποψη καλά τα λέω, γιατί η συνείδηση δεν γνωριζει που πήγε ο Γιάννης, ζωή ναχει ο άνθρωπος δηλαδη, αυτο που βλέπει ειναι πως δεν ειναι εκει. Απο κει και πέρα, αν γλίστρισε στο μηδεν η όχι, ειναι θέμα πίστης, και με την τελευταία δεν ασχολούμαι ουδολως.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 9:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάτσε κουμπάρε. Σε ενδιαφέρει η αντικειμενική αλήθεια ή όχι; Τι θα πει από συνειδησιακή άποψη; Η συνείδηση δεν θέλει να ξέρει τι συμβαίνει; Αφού δεν σε ενδιαφέρει η πίστη, προφανώς σε ενδιαφέρει η γνώση, το να μάθεις αυτά που δεν γνωρίζεις, δηλαδή όχι από τον εαυτό σου αλλά από τον αντικειμενικό κόσμο. Δηλαδή σου αρκεί να γνωρίζεις ότι δεν γνωρίζεις που πήγε ο Γιάννης; Να μάθεις! Και να ξέρεις για ποιον Γιάννη μιλάς. Διαφορετικά, πως μπορείς να μιλάς για αυτόν και για την απουσία του και για την ανυπαρξία του; Με τι ασχολείσαι δηλαδή, σχετικά με το Γιάννη;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 21, 2015 10:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καθιστός ειμαι κουμπάρε! Δεν γράφω στο πόδι Smile
Η αντικειμενική αληθεια φυσικά και με ενδιαφέρει, αλλα αν γνωρίζεις κατι που δεν το ξέρω εγω καλό θα ειναι να μας ενημερώσεις και για την θέση σου, μην ρωτάς μονο!
Για να επιμένεις να ρωτάς που στο καλό πήγε ο Γιάννης, υποθέτω πως περιμένεις να σου πω πως πέθανε Φινιτο! Καπούτ που λένε, τέρμα ο Γιάννης. Ξέρουμε που πήγε ο Γιάννης. Στο πουθενά πήγε. Υποθέτω πως αυτο λες. Εγω ομως εξακολουθώ να λέω πως αυτο το σύμπαν ειναι μυστήριο, ποσο μάλλον αν υπάρχουν κι αλλα απο πίσω, οπως σοβαρότατοι κατα τα αλλα επιστήμονες υποστηρίζουν. Για να μην αναφέρω και διαφορά θρήσκο-φιλοσοφικά συστήματα οπως ο βουδισμός κλπ. Κάποιους απο αυτούς τους ξέρεις κιόλας απο ότι είδα στο άλλο θέμα για το Ισλάμ. Για όλους αυτούς τους λόγους τοποθετώ και το ζήτημα του θανάτου ως θέμα πίστης, και το θέτω ως τετοιο απλουςτατα γιατί εγω τουλάχιστον δεν γνωρίζω ακόμα, όχι μονο συνειδησιακά αλλα και αντικειμενικά. Αν εσυ ξέρεις περισσότερα ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.
Α όσο για αυτόν τον αντικειμενικό κοσμο, ακόμα τον ψάχνουμε ποιος ακριβώς ειναι
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 5 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center