Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τι είναι ταχύτητα;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 12:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν αθροίσεις όλες τις συνιστώσες τότε προϋποθέτεις ότι υπάρχουν συνιστώσες της βαρύτητας και σε άλλες διαστάσεις.Αυτό είπα κι εγώ πριν ,άρα συμφωνήσαμε.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 1:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οπότε που είναι το πρόβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 2:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα,πριν υπήρχε όταν ο 5διάστατος κόσμος δεν περιείχε βαρύτητα.Θα πρέπει ,λοιπόν,να περιέχει για να μην υπάρχει η αντίφαση που λέγαμε.

Αλλά αν περιέχει,δε θα βλέπει τον 4διάστατο ως ακίνητο,έτσι δεν είναι;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 3:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Πεμ Μάρ 12, 2015 7:08 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 3:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμμ... λαθος ή εννοείς κατι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 4:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα πράγματα είναι αρκετά πολύπλοκα στις 4 διαστάσεις, γιατί θέλεις να το αναλύουμε σε περισσότερες; Very Happy

Απλά σκέψου το παρελθόν σου ως ένα παράθυρο στα windows 95 το οποίο έχει κρασάρει και το σέρνεις. Υπάρχει κάπου το παρελθόν μας, ή μάλλον κάποτε. Η μορφή του είναι στατική. Το μόνο που κινείται είναι η συνείδηση.

Αυτή η τοποθέτηση σχετίζεται και με την ελεύθερη βούληση. Αν το σύμπαν μας είναι στατικό, πως γίνεται να έχουμε ελεύθερη βούληση;

Και εδώ μπαίνει στο παιχνίδι η θεωρία των παράλληλων συμπάντων που δίνει την απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το εξετάζω γιατί μ' ενδιαφέρει ο χρόνος χωρίς συνείδηση.

Αν,λοιπόν,ο 5διάστατος κόσμος περιέχει βαρύτητα,θα περιέχει και χρόνο,είτε υπάρχει συνείδηση είτε όχι.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Πεμ Μάρ 12, 2015 7:56 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 12, 2015 7:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στη φυσική μετράει η αναφορά στις συνθήκες. Τα φαινόμενα αλλάζουν σε διαφορετικές συνθήκες. Με τη λογική ότι οι διαστάσεις είναι τέσσερις αμέσως έχουμε διαγράψει άλλες σημαντικές διαστάσεις. Η ταχύτητα ως έννοια δεν περιορίζεται στη κίνηση. Έχουμε για παράδειγμα τη ταχύτητα αντιδράσεων.Τα θερμά μόρια ταλαντώνουν, ενώ κοντά στο απόλυτο μηδέν ακινητοποιούνται.
Συζητάμε για το κενό....ενώ δεν υπάρχει πραγματικό κενό. Στο διάστημα δεν υπάρχει κενό. Πώς γίνεται να προχωράει κάτι από έναν μη κενό χώρο...που όμως τον λέμε κενό...επειδή πράγματι κινείται; Αν είχαμε απόλυτο μηδέν θα μπορούσε κάτι να περάσει; Και όμως θα μπορούσε εφόσον η κίνηση σημαίνει ενέργεια και η διέλευση από κενό χώρο σημαίνει συγκρούσεις, συνήθως ελαστικές, οπότε τα μόρια που τυχόν βρίσκονται αραιά στη διεύθυνση του κινητού...θα απορροφήσουν ενέργεια, κατά την αναλογία των μαζών. Έτσι το κινητό ανάλογα θα φρενάρει. Το φως διαμέσου των υγρών πάει πιο αργά. Το c είναι η ταχύτητα του φωτός στο κενό. Το φως σκεδάζεται από την μεγάλη βαρύτητα.
Αυτό που απασχολεί τους φυσικούς είναι το φαινόμενο της διαστολής του χρόνου...που για κάτι κινητό...δεν είναι τίποτα, αλλά αν αναζητούμε το ταυτόχρονο...θα βρούμε λάθος, το οποίο είναι και η διαπίστωση της διαστολής. Από μία άλλη σκοπιά η διαστολή είναι αποτέλεσμα διαφορετικών συνθηκών.
Πρόσφατα διάβασα για το πείραμα των δίδυμων όπου ο ένας είναι αστροναύτης και έχει μείνει σε διαστημικό σταθμό. Θα προσπαθήσουν να βρουν διαφοροποιήσεις λόγω διαστολής χρόνου σε δύο πανομοιότυπους ανθρώπους...
Αυτά τα ολίγα, για σκέψη....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 8:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Το εξετάζω γιατί μ' ενδιαφέρει ο χρόνος χωρίς συνείδηση.

Αν,λοιπόν,ο 5διάστατος κόσμος περιέχει βαρύτητα,θα περιέχει και χρόνο,είτε υπάρχει συνείδηση είτε όχι.


Αν ο χρόνος είναι η 4η διάσταση, λες ότι η 5η διάσταση θα περιέχει την 4η διάσταση. Είναι άτοπο. Μια διάσταση ορίζεται ως το κάθετο διάνυσμα στις υπόλοιπες διαστάσεις.

Δεν έχει νόημα να μιλάς για χρόνο ή ταχύτητα έτσι όπως τα έχουμε στο μυαλό μας, όταν μιλάς για πράγματα έξω από τις τρεις διαστάσεις. Για παράδειγμα έστω ότι αφήνεις ένα σώμα να πέσει από ένα ύψος μέσα σε ένα δυναμικό πεδίο. Ας πούμε επειδή ανέφερες την βαρύτητα ότι αφήνεις ένα σώμα να πέσει στη Γη. Με τα μαθηματικά μπορείς να περιγράψεις την συμπεριφορά αυτού του σώματος στη διάσταση του χρόνου. Συγκεκριμένα εφαρμόζεις την αρχή του Νεύτωνα:

F = m*a
a = du/dt

Η δύναμη που ασκεί η Γη σε ένα σώμα ισούται πάντα με: F = m*g

Οπότε m*a = m*g -> a = g -> du/dt = g

Αν ολοκληρώσεις έχεις:

u = g*t + c,

Αν θεωρήσεις ότι ρίχνεις το σώμα με μηδενική αρχική ταχύτητα, τότε c = 0, άρα:

u = g*t
u = dx/dt

Ολοκληρώνοντας άλλη μια φορά έχεις:

x = g*t^2 + c1,

Αν πάρεις ως αρχή των αξόνων το ύψος από όπου άφησες το αντικείμενο τότε c1=0, επομένως έχεις:

x = g*t^2


Αυτό δηλαδή που εκφράζει μια δύναμη, είναι η μη γραμμική συμπεριφορά ανάμεσα στα μεγέθη του χώρου και του χρόνου. Ή επειδή στην πραγματικότητα ο χρόνος είναι κι αυτός μια χωρική διάσταση, μπορείς να πεις είναι μια καμπύλη και όχι μια ευθεία σε δύο χωρικές διαστάσεις. Δηλαδή μιλάς για μια τροχιά.

Το ξέρω ότι ακούγεται παράξενο να μιλάς για χωρική επιτάχυνση. Θυμάμαι είχα ένα μάθημα στους μηχανολόγους που λεγόταν ανάλυση και σύνθεση μηχανισμών στο οποίο για πρώτη φορά έπρεπε να υπολογίσω χωρικές επιταχύνσεις και ταχύτητες και μου φάνηκε τόσο περίεργο ! Αλλά πλέον μου φαίνεται απολύτως λογικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:


Αν ο χρόνος είναι η 4η διάσταση, λες ότι η 5η διάσταση θα περιέχει την 4η διάσταση. Είναι άτοπο. Μια διάσταση ορίζεται ως το κάθετο διάνυσμα στις υπόλοιπες διαστάσεις.
.



Όχι,δεν είπα αυτό αλλά ότι κάποιες συνιστώσες της βαρύτητας θα βρίσκονται σε άλλη διάσταση,κάτι που συμφωνήσαμε ότι μπορεί να συμβεί.

Αυτές οι κρυμμένες συνιστώσες δεν αποτελούν κι ένα κρυμμένο χρόνο κατά λογική αναγκαιότητα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 1:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι, είναι σαν να λες ότι η καμπύλη που σχηματίζει ένα βουνό αποτελεί χρόνο. Δεν έχει νόημα μια τέτοια έκφραση, ούτε έχει νόημα να πεις ότι ένα σωματίδιο κινείται στις 4 διαστάσεις. Η συνείδηση κινείται στις 4 διαστάσεις και έτσι βλέπουμε την σχετική κίνηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 1:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το βαρυτόνιο δε μπορεί να κινηθεί με την ταχύτητα του φωτός σε κάθε διάσταση; Η κίνησή του αυτή εξαρτάται από κάποια συνείδηση;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 3:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χρειάζεσαι άλλη μια διάσταση για να πεις ότι κινείται. Αλλά μετά μπορείς να πεις ότι οι 5 διαστάσεις είναι στατικές. Αν πεις ότι χρειάζεσαι 6 διαστάσεις για να έχεις κίνηση στις 5 διαστάσεις τότε οι 6 διαστάσεις είναι στατικές. Που σημαίνει ότι αν θέλεις να έχεις κίνηση, πρέπει να έχεις άπειρες διαστάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Νομίζω ότι η σωστή απάντηση σε αυτή την ερώτηση είναι τα πάντα. Smile

Δηλαδή αν μπορούσες να παρατηρήσεις αυτό το "πράμα" που ονομάζουμε κόσμο από μια 5η χωρική διάσταση, θα έβλεπες ένα τετραδιάστατο σεντόνι το οποίο είναι γεμάτο με κυματομορφές. Αλλά δεν θα υπήρχε η έννοια της κίνησης σε αυτό. Είναι ένα στατικό αντικείμενο.

Το μόνο πράγμα που κινείται είναι η συνείδηση. Γι αυτό το λόγο δεν μπορείς να μιλήσεις για χρόνο αν δεν βάλεις μέσα στην εξίσωση αυτή την έννοια και γι αυτό το λόγο θεωρώ ότι ο χρόνος δεν είναι διάσταση, αλλά μια συνθήκη που ορίζει την ύπαρξη μας.


Πολυ σωστά!!!! Αλλα αυτο το πάντα και αυτές οι κυματομορφές που πολυ σωστά τις ονομάζεις έτσι, έχουν τόση διαφορά στην πραγματικότητα απο το μηδέν όσο έχει και ο φάντης απο το ρετσινόλαδο!! Σωστά;;;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 13, 2015 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιο μηδέν; Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Επόμενο
Σελίδα 3 από 20

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center