Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η Πρώτη Επιστημονική Απόδειξη για Ύπαρξη Μεταθανάτιας Ζωής.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 19, 2014 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η επιστήμη δεν μπορεί ν' αποδείξει τα πάντα αλλά η θρησκεία δεν μπορεί ν' αποδείξει τίποτε.Αυτή είναι η διαφορά!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2014 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:


Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να αποδειχθεί πειραματικά τώρα ή και μελλοντικά , κάτι που έπαψε πλέον να υφίσταται.

Είναι σαν να επινοούμε πειράματα εντοπισμού της βαρύτητας , μετά την οριστική απώλεια της μάζας , τη στιγμή μάλιστα που ορίζουμε ως βαρύτητα, το αποτέλεσμα της στρέβλωση του χωροχρόνου ένεκα της ύπαρξης μάζας .
Πως αναμένουμε να εντοπίσουμε βαρύτητα , χωρίς να υπάρχει μάζα?

Πως είναι δυνατόν να μπορέσουμε να εντοπίσουμε την “συνείδηση” ενός ατόμου, όταν το άτομο αυτό πάψει να ζει .

Η πεισματική άρνηση οριστικής παύσης του “εγώ” , οδηγεί στην ελπίδα / ψευδαίσθηση , διατήρησής του και μετά την αμετάκλητη παύση λειτουργίας του στοιχείου που το ανέδειξε

Μιλάμε για “υποθέσεις” εκτός λογικής, συνέπεια ύπαρξης ενός “εγωιστικού γονιδίου” στον άνθρωπο , στοιχείο που εξισορροπεί την “επίγνωση” του βέβαιου τέλους της ζωής του ατόμου , μια γνώση όλων των νοήμονων όντων


.


Αν ορίζεις έτσι τη συνείδηση,ναι,είναι παράλογο.

Η επιστήμη,όμως,ανακαλύπτει νέους ορισμούς ή συμπληρώνει παλιούς. Γι' αυτό είναι έτοιμη να ερευνήσει κάθε πρόκληση,το αντίθετο απ' τη θρησκεία δηλαδή.


Γνωρίζεις εσύ κάποιον άλλο ορισμό της συνείδησης που να μην την συνδέει άμεσα με τον ανθρώπινο εγκέφαλο?

Μιλάμε πάντα για την “ζώσα” συνείδηση του ανθρώπου
Καμία άλλη συνείδηση δεν γνωρίζουμε να υπάρχει .

Είναι σαν να μου λες πως κάποτε θα μπορούμε να εντοπίσουμε την ζωντανή μελωδία του βιολιού , ακόμα και όταν δεν υπάρχει βιολί και βιολιτζής .

Κάποια πράγματα , εξ ορισμού, είναι δεδομένα , αν και πάντα σχετικά

Και στην περίπτωσή μας , η ανθρώπινη συνείδηση σχετίζεται άμεσα με τον ζώντα ανθρώπινο εγκέφαλο , το κορυφαίο υλικό ανθρώπινο όργανο που την παράγει , και η ζωντανή μελωδία του βιολιού σχετίζεται (υπαρξιακά) με το βιολί που την παράγει και τον βιολιτζή που το χειρίζεται.

Και τό ένα και το άλλο παύουν να υπάρχουν , όταν πάψει οριστικά να τα παράγει το ανάλογο όργανό τους .

Είναι ουτοπία κατά την γνώμη μου, να ελπίζουμε το αντίθετο,
να εντοπίσουμε δηλαδή πως κάπου συνεχίζουν να υπάρχουν ζώντα.

Είναι εκτός “λόγου”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2014 12:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τι παει να πει "εξ ορισμου δεδομενα αλλα σχετικα"? Confused σαν πρωτοτυπος ορισμος της "πιστης" μου ακουγεται... μηπως εννοείς "αξιώματα";


τελικά, περαν ορισμου της συνειδησης ως ιδιοτητας του εγκεφαλου, υπαρχει καποια επιστημονικη αποδειξη για αυτον τον ισχυρισμο;
(
JollyRoger έγραψε:
καποια επιστημονικη αποδειξη οτι ο εγκεφαλος "παραγει" κι οχι "αναμεταδιδει" το "φαινομενο της συνειδησης";
)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2014 5:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:


Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να αποδειχθεί πειραματικά τώρα ή και μελλοντικά , κάτι που έπαψε πλέον να υφίσταται.

Είναι σαν να επινοούμε πειράματα εντοπισμού της βαρύτητας , μετά την οριστική απώλεια της μάζας , τη στιγμή μάλιστα που ορίζουμε ως βαρύτητα, το αποτέλεσμα της στρέβλωση του χωροχρόνου ένεκα της ύπαρξης μάζας .
Πως αναμένουμε να εντοπίσουμε βαρύτητα , χωρίς να υπάρχει μάζα?

Πως είναι δυνατόν να μπορέσουμε να εντοπίσουμε την “συνείδηση” ενός ατόμου, όταν το άτομο αυτό πάψει να ζει .

Η πεισματική άρνηση οριστικής παύσης του “εγώ” , οδηγεί στην ελπίδα / ψευδαίσθηση , διατήρησής του και μετά την αμετάκλητη παύση λειτουργίας του στοιχείου που το ανέδειξε

Μιλάμε για “υποθέσεις” εκτός λογικής, συνέπεια ύπαρξης ενός “εγωιστικού γονιδίου” στον άνθρωπο , στοιχείο που εξισορροπεί την “επίγνωση” του βέβαιου τέλους της ζωής του ατόμου , μια γνώση όλων των νοήμονων όντων


.


Αν ορίζεις έτσι τη συνείδηση,ναι,είναι παράλογο.

Η επιστήμη,όμως,ανακαλύπτει νέους ορισμούς ή συμπληρώνει παλιούς. Γι' αυτό είναι έτοιμη να ερευνήσει κάθε πρόκληση,το αντίθετο απ' τη θρησκεία δηλαδή.


Γνωρίζεις εσύ κάποιον άλλο ορισμό της συνείδησης που να μην την συνδέει άμεσα με τον ανθρώπινο εγκέφαλο?

Μιλάμε πάντα για την “ζώσα” συνείδηση του ανθρώπου
Καμία άλλη συνείδηση δεν γνωρίζουμε να υπάρχει .

Είναι σαν να μου λες πως κάποτε θα μπορούμε να εντοπίσουμε την ζωντανή μελωδία του βιολιού , ακόμα και όταν δεν υπάρχει βιολί και βιολιτζής .

Κάποια πράγματα , εξ ορισμού, είναι δεδομένα , αν και πάντα σχετικά

Και στην περίπτωσή μας , η ανθρώπινη συνείδηση σχετίζεται άμεσα με τον ζώντα ανθρώπινο εγκέφαλο , το κορυφαίο υλικό ανθρώπινο όργανο που την παράγει , και η ζωντανή μελωδία του βιολιού σχετίζεται (υπαρξιακά) με το βιολί που την παράγει και τον βιολιτζή που το χειρίζεται.

Και τό ένα και το άλλο παύουν να υπάρχουν , όταν πάψει οριστικά να τα παράγει το ανάλογο όργανό τους .

Είναι ουτοπία κατά την γνώμη μου, να ελπίζουμε το αντίθετο,
να εντοπίσουμε δηλαδή πως κάπου συνεχίζουν να υπάρχουν ζώντα.

Είναι εκτός “λόγου”

.



Έτσι είναι όπως τα λες...μέχρι τώρα. Η επιστήμη βάζει πάντα αυτό το "μέχρι τώρα" , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η προηγούμενη γνώση θα εξαφανιστεί με τη βίαιη επέλαση της νέας αλλά ότι θα ενσωματωθεί σ' ένα νέο γνωστικό μοντέλο. Π.χ. αν υπάρχει συνείδηση χωρίς "εγκεφαλική λειτουργία" ,ίσως οφείλεται σε κάποια εγκεφαλική λειτουργία άλλων διαστάσεων,αόρατη προς εμάς αλλά υπαρκτή. Λέμε τώρα...


Όσο απίθανο κι αν φαντάζει κάτι τέτοιο,δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε εκ των προτέρων,ταυτίζοντας τις εμπειρικές προτάσεις με τις ταυτολογίες.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2014 6:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αόρατη ,ήταν και δίχως αίτιο η προειδοποίηση ,για την κατάσταση του πατέρα μου που πάσχει απο καρκίνο,μέσα απο τα όνειρά μου ,και δανείζομαι την προσέγγισή μου αυτή απο ένα πόστ του Βυgman σε σχέση με τα όνειρα.

Ολα λοιπόν μέσα σ αυτά τα όνειρα με προετοίμαζαν για την δυσχερή αυτή κατάσταση ,που όμως επιστημονικά δεν αποδυκνείεται ,ούτε το γιατί ούτε το πώς ξαφνικά ένα όνειρο γίνεται Μάντης κακών ή καλών ειδήσεων.
Εδω δεν υπάρχει γιατί ,υπάρχει μόνον η δική μου απόδειξη μέσω του λόγου.
Είναι γεγονός πως η επιστήμη δε μπορεί να κατανοήσει το πώς γεννιούνται τα όνειρα και τί ειναι αυτό που σε φέρνει στην κατάσταση του να γίνεσαι μάντης με όποια θετική ή αρνητική επισφόρτιση.
Υπάρχει μόνον η κατανόηση μέσω της ψυχής και του Θεού.
Ετσι λοιπόν δε μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για το τι υπάρχει μετα θάνατον.
Δεν είμαι βέβαιος ,δεν το απορίπτω κιόλας το να υπάρχει ζωή και ανάσταση σ αυτόν ή σε άλλο κόσμο.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 2:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΕΥΑΓΓΕΛΕ ΛΕΥΚΑΔΙΩΤΗ

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΩΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ! Ω ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ

ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ

ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΠΟΡΙΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

ΑΝ ΙΣΩΣ ΛΕΩ, ΑΝ ΛΕΩ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ

ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΔΑΜΑΣΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ ΟΤΙ

ΠΑΠΑΛΑ

"ΔΙΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ,
ΕΧΕΙ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΓΙΓΝΩΣΚΕΙ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΟΕΙ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ"

ΑΥΤΑ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ


υ.γ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΘΝΗΤΟΙ

https://www.youtube.com/watch?v=2ho4-lpihc4

https://www.youtube.com/watch?v=uN9tulBHr8Y




_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 9:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:


Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να αποδειχθεί πειραματικά τώρα ή και μελλοντικά , κάτι που έπαψε πλέον να υφίσταται.

Είναι σαν να επινοούμε πειράματα εντοπισμού της βαρύτητας , μετά την οριστική απώλεια της μάζας , τη στιγμή μάλιστα που ορίζουμε ως βαρύτητα, το αποτέλεσμα της στρέβλωση του χωροχρόνου ένεκα της ύπαρξης μάζας .
Πως αναμένουμε να εντοπίσουμε βαρύτητα , χωρίς να υπάρχει μάζα?

Πως είναι δυνατόν να μπορέσουμε να εντοπίσουμε την “συνείδηση” ενός ατόμου, όταν το άτομο αυτό πάψει να ζει .

Η πεισματική άρνηση οριστικής παύσης του “εγώ” , οδηγεί στην ελπίδα / ψευδαίσθηση , διατήρησής του και μετά την αμετάκλητη παύση λειτουργίας του στοιχείου που το ανέδειξε

Μιλάμε για “υποθέσεις” εκτός λογικής, συνέπεια ύπαρξης ενός “εγωιστικού γονιδίου” στον άνθρωπο , στοιχείο που εξισορροπεί την “επίγνωση” του βέβαιου τέλους της ζωής του ατόμου , μια γνώση όλων των νοήμονων όντων


.


Αν ορίζεις έτσι τη συνείδηση,ναι,είναι παράλογο.

Η επιστήμη,όμως,ανακαλύπτει νέους ορισμούς ή συμπληρώνει παλιούς. Γι' αυτό είναι έτοιμη να ερευνήσει κάθε πρόκληση,το αντίθετο απ' τη θρησκεία δηλαδή.


Γνωρίζεις εσύ κάποιον άλλο ορισμό της συνείδησης που να μην την συνδέει άμεσα με τον ανθρώπινο εγκέφαλο?

Μιλάμε πάντα για την “ζώσα” συνείδηση του ανθρώπου
Καμία άλλη συνείδηση δεν γνωρίζουμε να υπάρχει .

Είναι σαν να μου λες πως κάποτε θα μπορούμε να εντοπίσουμε την ζωντανή μελωδία του βιολιού , ακόμα και όταν δεν υπάρχει βιολί και βιολιτζής .

Κάποια πράγματα , εξ ορισμού, είναι δεδομένα , αν και πάντα σχετικά

Και στην περίπτωσή μας , η ανθρώπινη συνείδηση σχετίζεται άμεσα με τον ζώντα ανθρώπινο εγκέφαλο , το κορυφαίο υλικό ανθρώπινο όργανο που την παράγει , και η ζωντανή μελωδία του βιολιού σχετίζεται (υπαρξιακά) με το βιολί που την παράγει και τον βιολιτζή που το χειρίζεται.

Και τό ένα και το άλλο παύουν να υπάρχουν , όταν πάψει οριστικά να τα παράγει το ανάλογο όργανό τους .

Είναι ουτοπία κατά την γνώμη μου, να ελπίζουμε το αντίθετο,
να εντοπίσουμε δηλαδή πως κάπου συνεχίζουν να υπάρχουν ζώντα.

Είναι εκτός “λόγου”

.



Έτσι είναι όπως τα λες...μέχρι τώρα. Η επιστήμη βάζει πάντα αυτό το "μέχρι τώρα" , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η προηγούμενη γνώση θα εξαφανιστεί με τη βίαιη επέλαση της νέας αλλά ότι θα ενσωματωθεί σ' ένα νέο γνωστικό μοντέλο. Π.χ. αν υπάρχει συνείδηση χωρίς "εγκεφαλική λειτουργία" ,ίσως οφείλεται σε κάποια εγκεφαλική λειτουργία άλλων διαστάσεων,αόρατη προς εμάς αλλά υπαρκτή. Λέμε τώρα...


Όσο απίθανο κι αν φαντάζει κάτι τέτοιο,δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε εκ των προτέρων,ταυτίζοντας τις εμπειρικές προτάσεις με τις ταυτολογίες.


Βεβαίως αναφέρομαι σε αυτό που “τώρα” περιγράφουμε ώς συνείδηση .
Ο όρος αναφέρεται βεβαίως σε κάτι πολύ σύνθετο , κάτι που σχετίζεται όμως πάντα με το ανθρώπινο (υλικό) σώμα , και αυτό (το ανθρώπινο σώμα) είναι η αιτία ύπαρξης της , και αν δεν υπάρχει η “αιτία” της , πως θα μπορούσε να υπάρχει?

Αν στο μέλλον περιγράψουν οι άνθρωποι “κάτι” άλλο , με τον ίδιο όρο , τότε θα μιλάμε για κάτι άλλο , και το θέμα τότε , θα είναι άλλο.

Εγώ μιλώ για αυτό που τώρα κουβεντιάζουμε , και στο οποίο γίνεται λόγος επιστημονικής – τάχα - επιβεβαίωσης συνέχισης ύπαρξης συνείδησης και μετά τον επιβεβαιωμένο και μη αναστρέψιμο θάνατο του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Πρόκειται για ευσεβείς πόθους των ερευνητών, ή για εντεταλμένων ερευνητών με στόχο την παραπλάνηση των αφελών (βλέπε spyros)


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 11:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

TΡΙΟΜΗΔΗΣ έγραψε:
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΕΥΑΓΓΕΛΕ ΛΕΥΚΑΔΙΩΤΗ

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΩΣ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ! Ω ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΩΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ

ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ

ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΠΟΡΙΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

ΑΝ ΙΣΩΣ ΛΕΩ, ΑΝ ΛΕΩ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ

ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΔΑΜΑΣΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ ΟΤΙ

ΠΑΠΑΛΑ

"ΔΙΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ,
ΕΧΕΙ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΓΙΓΝΩΣΚΕΙ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΟΕΙ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ"

ΑΥΤΑ

ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ


υ.γ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΘΝΗΤΟΙ

https://www.youtube.com/watch?v=2ho4-lpihc4

https://www.youtube.com/watch?v=uN9tulBHr8Y





Γειά σου και σένα φίλε Τριομήδη,

είναι καλό να πιστεύει ο άνθρωπος στον Θεό,
ο Θεός μόνον καλό μπορεί να σου κάνει,
μπορεί να θεραπεύσει αρρώστιες,εσένα ή μέλη της οικογένειάς σου,
να σου λύσει προβλήματα οικογενειάκα,κοινωνικά,οικονομικά και όποιας άλλης φύσης προβλήματα υπάρχουν.
Δε έχει καμμία σχέση με όσα ακούστηκαν περι Γιαχβέ και εκδίκησης.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 12:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
μπορεί να θεραπεύσει αρρώστιες,εσένα ή μέλη της οικογένειάς σου,
να σου λύσει προβλήματα οικογενειάκα,κοινωνικά,οικονομικά και όποιας άλλης φύσης προβλήματα υπάρχουν.
Δε έχει καμμία σχέση με όσα ακούστηκαν περι Γιαχβέ και εκδίκησης.

Μπορεί να βγάζει και λεφτά. Πολλά λεφτά!
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 1:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Ο όρος αναφέρεται βεβαίως σε κάτι πολύ σύνθετο , κάτι που σχετίζεται όμως πάντα με το ανθρώπινο (υλικό) σώμα , και αυτό (το ανθρώπινο σώμα) είναι η αιτία ύπαρξης της , και αν δεν υπάρχει η “αιτία” της, πως θα μπορούσε να υπάρχει?
θα μπορουσε να υπάρχει απροσδιοριστα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 2:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
vag_el έγραψε:
μπορεί να θεραπεύσει αρρώστιες,εσένα ή μέλη της οικογένειάς σου,
να σου λύσει προβλήματα οικογενειάκα,κοινωνικά,οικονομικά και όποιας άλλης φύσης προβλήματα υπάρχουν.
Δε έχει καμμία σχέση με όσα ακούστηκαν περι Γιαχβέ και εκδίκησης.

Μπορεί να βγάζει και λεφτά. Πολλά λεφτά!



Σημασία έχει πως τελικά τον αποδέχεσαι πως υπάρχει.
Αν δεν υπήρχε δε θα έβγαζε λεφτά........

ο πρώτος άθεος που το παραδέχεται.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 7:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Βεβαίως αναφέρομαι σε αυτό που “τώρα” περιγράφουμε ώς συνείδηση .
Ο όρος αναφέρεται βεβαίως σε κάτι πολύ σύνθετο , κάτι που σχετίζεται όμως πάντα με το ανθρώπινο (υλικό) σώμα , και αυτό (το ανθρώπινο σώμα) είναι η αιτία ύπαρξης της , και αν δεν υπάρχει η “αιτία” της , πως θα μπορούσε να υπάρχει?

Αν στο μέλλον περιγράψουν οι άνθρωποι “κάτι” άλλο , με τον ίδιο όρο , τότε θα μιλάμε για κάτι άλλο , και το θέμα τότε , θα είναι άλλο.

Εγώ μιλώ για αυτό που τώρα κουβεντιάζουμε , και στο οποίο γίνεται λόγος επιστημονικής – τάχα - επιβεβαίωσης συνέχισης ύπαρξης συνείδησης και μετά τον επιβεβαιωμένο και μη αναστρέψιμο θάνατο του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Πρόκειται για ευσεβείς πόθους των ερευνητών, ή για εντεταλμένων ερευνητών με στόχο την παραπλάνηση των αφελών (βλέπε spyros)


.


Ναι,αλλά για να περιγράψουν οι άνθρωποι κάτι άλλο θα πρέπει να έχουν αποδείξεις ότι το προηγούμενο δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.Μια τέτοια απόδειξη είναι αυτή που δεν τους έκατσε με το συγκεκριμένο πείραμα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 7:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
vag_el έγραψε:
μπορεί να θεραπεύσει αρρώστιες,εσένα ή μέλη της οικογένειάς σου,
να σου λύσει προβλήματα οικογενειάκα,κοινωνικά,οικονομικά και όποιας άλλης φύσης προβλήματα υπάρχουν.
Δε έχει καμμία σχέση με όσα ακούστηκαν περι Γιαχβέ και εκδίκησης.

Μπορεί να βγάζει και λεφτά. Πολλά λεφτά!



Ε,με τόσα προβλήματα που λύνει τι θες κι εσύ; Για την ψυχή της μάνας του να δουλεύει; Laughing Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 21, 2014 9:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:

Βεβαίως αναφέρομαι σε αυτό που “τώρα” περιγράφουμε ώς συνείδηση .
Ο όρος αναφέρεται βεβαίως σε κάτι πολύ σύνθετο , κάτι που σχετίζεται όμως πάντα με το ανθρώπινο (υλικό) σώμα , και αυτό (το ανθρώπινο σώμα) είναι η αιτία ύπαρξης της , και αν δεν υπάρχει η “αιτία” της , πως θα μπορούσε να υπάρχει?

Αν στο μέλλον περιγράψουν οι άνθρωποι “κάτι” άλλο , με τον ίδιο όρο , τότε θα μιλάμε για κάτι άλλο , και το θέμα τότε , θα είναι άλλο.

Εγώ μιλώ για αυτό που τώρα κουβεντιάζουμε , και στο οποίο γίνεται λόγος επιστημονικής – τάχα - επιβεβαίωσης συνέχισης ύπαρξης συνείδησης και μετά τον επιβεβαιωμένο και μη αναστρέψιμο θάνατο του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Πρόκειται για ευσεβείς πόθους των ερευνητών, ή για εντεταλμένων ερευνητών με στόχο την παραπλάνηση των αφελών (βλέπε spyros)


.


Ναι,αλλά για να περιγράψουν οι άνθρωποι κάτι άλλο θα πρέπει να έχουν αποδείξεις ότι το προηγούμενο δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.Μια τέτοια απόδειξη είναι αυτή που δεν τους έκατσε με το συγκεκριμένο πείραμα.


1.για να περιγράψουν οι άνθρωποι κάτι άλλο θα πρέπει να έχουν αποδείξεις ότι το προηγούμενο δεν ισχύει [σε όλες τις περιπτώσεις]

2.για να περιγράψουν οι άνθρωποι κάτι άλλο θα πρέπει να έχουν αποδείξεις ότι το προηγούμενο δεν [ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις]

ποιο απ τα 2 λες ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 22, 2014 12:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
vag_el έγραψε:
μπορεί να θεραπεύσει αρρώστιες,εσένα ή μέλη της οικογένειάς σου,
να σου λύσει προβλήματα οικογενειάκα,κοινωνικά,οικονομικά και όποιας άλλης φύσης προβλήματα υπάρχουν.
Δε έχει καμμία σχέση με όσα ακούστηκαν περι Γιαχβέ και εκδίκησης.

Μπορεί να βγάζει και λεφτά. Πολλά λεφτά!



Ο θεός αποκλείεται...
Αυτοί που λένε πως υπάρχει , ναι!

Τυχαίο που αυτοί , φοράνε φαρδιά ράσα?



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 18, 19, 20  Επόμενο
Σελίδα 3 από 20

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center