Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Έφτασε η εποχή του Επιστημονικού Μεσαίωνα;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 ... 17, 18, 19  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2014 1:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Επομένως ασυμφωνία μεταξύ επιστήμης και θεολογίας δεν υπάρχει.
Πάλι καλά που κάναμε έναν μικρό κύκλο μέχρι να το καταλάβουμε.

Ωστόσο, πάλι δεν απάντησες στο ερώτημά μου.
Τι γίνεται; Πετάς μια πρόκα και όποιον πάρει ο χάρος;

Μπράβο το κατάλαβες και κρύβομαι πίσω από τον καντ για να μην καταρεύσει ο υλιστικός κόσμος της φαντασίας μου.

Καταλαβαίνουμε πως σε έναν πιθανοαιτιοκρατικό κόσμο στο ερώτημα πόσοι άγγελοι μπορούν να χορέψουν πάνω στο κεφάλι μιας καρφίτσας ναι η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά και αναλαμβάνουν οι θεολόγοι. Στο ζήτημα όμως τι καιρό θα κάνει αύριο θα προσπαθήσει να το εξηγήσει και ο θεολόγος με στοιχεία την βούληση του θεού και τα αμαρτήματα του ανθρώπου αλλά και ο μετεωρολόγος. Ok seems legit
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2014 2:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αντι παραληρηματος και αλλων αντι αλλων πυροτεχνηματων, θα σε συμβουλευα να μεινεις στο διαλογο.
Και μια και το εθεσες, οι αγγελοι ειναι πνευματικες οντοτητες. Συνεπως, το σχολιο σου ειναι λογικα εν γενει ατοπο.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 13, 2014 7:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν μιλάμε για συγκρουση, Spyros, μιλάμε για σύγκρουση θρησκείας και επιστήμης, έτσι δεν είναι; Λοιπόν, αυτό σού είπα. πώς δεν είναι δυνατόν αυτά τα δύο να συγκρούονται. Θα συγκρούονταν αν προσπαθούσαμε να αποδείξουμε την ύπαρξη του θεού, αλλά η πίστη όπως είπαμε δεν έχει αυτόν τον σκοπό...
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 15, 2014 8:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι, τέτοια σύγκρουση δεν υπάρχει.

Είναι σαν να περιμένουμε από τους επιστήμονες να μένουν ανέραστοι, ή ανήθικοι, επειδή ο έρωτας ή ηθική συγκρούεται με την επιστήμη. Όμως ούτε τέτοια σύγκρουση υπάρχει. Ερωτεύθηκες τη σύζηγό σου διότι πρώτα πίστεψες σε αυτήν. Δεν έκανες επάνω της το πρωτόκολο "θεωρία-πείραμα-παρατήρηση-θεωρία-πείραμα-παρατήρηση-θεωρία.." πολλές φορές και μετά έκανες επάνω στη σχέση σας στατιστικό fitting και αφού εβγαλες τις γκαουσιανές έκανες τη σύνοψη και έγραψες το paper "οικογένεια Δάκη". Φαντάζομαι δεν το έκανες και με τα παιδιά σου αυτό. Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι εφόσον δεν το έκανες, αυτό που ζεις με την οικογένειά σου έρχεται σε σύγκρουση με την επιστήμη!

Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις, η πραγματική και μοναδική σύγκρουση δεν είναι επιστήμης-θρησκείας, ή επιστήμης-έρωτα, ή επιστήμης-οικογένειας, αλλά λογικής-ανοησίας στα κεφάλια κάποιων θερμοκέφαλων φονταμενταλιστών, που αυτοχαρακτηρίζονται είτε υπηρέτες του Θεού, είτε άθεοι.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 15, 2014 8:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ Spyros κάνεις ένα λογικό άλμα. Ο έρωτας ή η οικογένεια συνιστούν ιδέες που απολαμβάνονται στην τωρινή ζωή και αυτό είναι οκ και πολύ ωραίο. Η θρησκεία διεκδικεί μια ζωή πέρα από την τωρινή. Αυτή είναι η διαφορά. από τη στιγμή που δεν μπαίνεις στον κόπο να αποδείξεις αυτό το τελευταίο τότε όλα είναι οκ.
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως!
Ο έρωτας και η οικογένεια δεν είναι ιδέες, αλλά αθλήματα της καθημερινής πραγματικότητας. Το ίδιο και η θρησκεία· είναι και αυτή τρόπος ζωής και όχι ιδεολόγημα.

Και τι πιο ωραίο, για όσους έχουν την εξυπνάδα να θρησκεύουν, εκτός από την βιωματική καθημερινότητα, να διεκδικούν και μια άλλη καλύτερη αιωνιότητα; Wink
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 6:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:


@Ιωάννης
και εσύ Ιωάννη βλέπεις τον ήλιο να ανατέλει, να μεσουρανεί και να δύει.
Ποιό το πρόβλημά σου αν ο Ιησούς του Ναυή είδε τον ήλιο να μεσουρανεί ακίνητος;
Παρεξηγήθηκες γιατί δεν του είχε κάνει ο Θεός μαθήματα αστρονομίας;



"Και πράγματι εστάθη ο ήλιος και έμεινεν εις την θέσιν της η σελήνη, μέχρις ότου ο Θεός απέκρουσε τελείως τους εχθρούς των Ισραηλιτών. Ο ήλιος εσταμάτησεν ακίνητος στο μέσον του ουρανού. "


Αν θες ν' αλλάξεις το κείμενο επειδή σε βολεύει κανένα πρόβλημα.Το κείμενο,όμως,πουθενά δε λέει ότι ο ήλιος φάνηκε στον Ιησού ότι σταμάτησε αλλά ότι σταμάτησε. Ο Προκρούστης είναι σπουδαίος μύθος και πάντα επίκαιρος ...προς αποφυγή.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2014 6:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ερωτεύθηκες τη σύζηγό σου διότι πρώτα πίστεψες σε αυτήν.



Δεν είναι πίστη εκ του μηδενός αλλά βασισμένη στην εμπειρία.Μπορεί να διαψευστεί ή όχι.Η θρησκευτική πίστη είναι έμμονη ιδέα,δε διαψεύδεται με τίποτα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 12:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
spyros έγραψε:


@Ιωάννης
και εσύ Ιωάννη βλέπεις τον ήλιο να ανατέλει, να μεσουρανεί και να δύει.
Ποιό το πρόβλημά σου αν ο Ιησούς του Ναυή είδε τον ήλιο να μεσουρανεί ακίνητος;
Παρεξηγήθηκες γιατί δεν του είχε κάνει ο Θεός μαθήματα αστρονομίας;



"Και πράγματι εστάθη ο ήλιος και έμεινεν εις την θέσιν της η σελήνη, μέχρις ότου ο Θεός απέκρουσε τελείως τους εχθρούς των Ισραηλιτών. Ο ήλιος εσταμάτησεν ακίνητος στο μέσον του ουρανού. "


Αν θες ν' αλλάξεις το κείμενο επειδή σε βολεύει κανένα πρόβλημα.Το κείμενο,όμως,πουθενά δε λέει ότι ο ήλιος φάνηκε στον Ιησού ότι σταμάτησε αλλά ότι σταμάτησε. Ο Προκρούστης είναι σπουδαίος μύθος και πάντα επίκαιρος ...προς αποφυγή.


Μόλις έθεσες ένα ενδιαφέρον θέμα.

Εγώ ισχυρίζομαι ότι το κείμενο γράφτηκε από έναν άνθρωπο ο οποίος ισχυρίζεται ότι έβλεπε τον ήλιο να μεσουρανεί ακίνητος.
Εσύ ισχυρίζεσαι ότι το κείμενο το έγραψε ο Θεός και ότι δεν φάνηκε απλά ο ήλιος ακίνητος, αλλά ήταν πράγματι ακίνητος;
Πιστεύεις ότι το κείμενο το έγραψε ο Θεός, άρα πράγματι ήταν ακίνητος ο ήλιος, διότι ο Θεός δεν ψεύδεται, ή πιστεύεις ότι το κείμενο το έγραψε άνθρωπος, άρα η ακινησία του ήλιου εμπίπτει στην ανθρώπινη εκτίμηση του;

Λοιπόν Ιωάννη; Το κείμενο το έγραψε ο Θεός, ή ο Ιησούς του Ναυή;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 6:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος κι αν το έγραψε,δεν έγραψε ότι του φάνηκε ότι ο ήλιος σταμάτησε αλλά ότι σταμάτησε.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 11:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οπότε, αν δεχθούμε ότι το έγραψε ο Θεός, τότε εφόσον γράφει ότι σταμάτησε, πράγματι σταμάτησε.
Αν δεχτθούμε όμως την δική μου άποψη, ότι δηλαδή το έγραψε άνθρωπος, τότε μπορεί ο ήλιος πράγματι να σταμάτησε, μπορεί όμως και να του φάνηκε ότι σταμάτησε.
Σε όλες τις περιπτώσεις η διδαχή είναι ότι ο Κύριος είναι ο κύριος της φύσης, είτε όσον αφορά τα άβια (ήλιος, γη, σελήνη κλπ), είτε τον άνθρωπο (ψυχολογικός χρόνος, φαινόμενος και απόλυτος χρόνος κλπ).
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 2627
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 11:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως!
Ο έρωτας και η οικογένεια δεν είναι ιδέες, αλλά αθλήματα της καθημερινής πραγματικότητας. Το ίδιο και η θρησκεία· είναι και αυτή τρόπος ζωής και όχι ιδεολόγημα.

Και τι πιο ωραίο, για όσους έχουν την εξυπνάδα να θρησκεύουν, εκτός από την βιωματική καθημερινότητα, να διεκδικούν και μια άλλη καλύτερη αιωνιότητα; Wink


Μα αυτό λέμε spyros. Διεκδικούν κάτι που δεν μπορούν και πότε δε θα μπορέσουν να αποδείξουν. Αυτή είναι η διαφορα της θρησκείας απο την επιστήμη. Είδες που συμφωνούμε τελικά;
_________________
Δεν υπάρχει τίποτα πιο θαυμαστό και αξιόλογο από την ανάδειξη του ωραίου. Αρκεί, ο σκοπός της ίδιας της πράξης να μην αναλώνεται μέσα σε μια ανερμάτιστη και φλύαρη ματαιοδοξία

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 12:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαίρομαι που συμφώνησες με το σχόλιό μου.

Και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι το πλέον ασύγκριτο πλεονέκτημα της θρησκείας. Ακόμα μεγαλύτερο και από το αντίστοιχο του έρωτα ή της οικογένειας.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 5:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Οπότε, αν δεχθούμε ότι το έγραψε ο Θεός, τότε εφόσον γράφει ότι σταμάτησε, πράγματι σταμάτησε.
Αν δεχτθούμε όμως την δική μου άποψη, ότι δηλαδή το έγραψε άνθρωπος, τότε μπορεί ο ήλιος πράγματι να σταμάτησε, μπορεί όμως και να του φάνηκε ότι σταμάτησε.
Σε όλες τις περιπτώσεις η διδαχή είναι ότι ο Κύριος είναι ο κύριος της φύσης, είτε όσον αφορά τα άβια (ήλιος, γη, σελήνη κλπ), είτε τον άνθρωπο (ψυχολογικός χρόνος, φαινόμενος και απόλυτος χρόνος κλπ).


Ο ήλιος δε μπορεί να σταμάτησε ,απλούστατα γιατί ο ήλιος δεν κινείται από ανατολικά προς δυτικά για να μπορεί κάποιος να τον σταματήσει,έστω κι αν μπορούσε αυτός ο κάποιος να τον σταματήσει.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 17, 2014 5:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Χαίρομαι που συμφώνησες με το σχόλιό μου.

Και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι το πλέον ασύγκριτο πλεονέκτημα της θρησκείας. Ακόμα μεγαλύτερο και από το αντίστοιχο του έρωτα ή της οικογένειας.


Να προσθέσουμε και το μειονέκτημα της εμμονής, την αλλοίωση της πραγματικότητας χάριν του εγωκεντρισμού.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 ... 17, 18, 19  Επόμενο
Σελίδα 4 από 19

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center