Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Για τη Μαθηματική Λογική, υπάρχει Θεός.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 30, 31, 32  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 3:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ανθρωπινος προγονος παυλος ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης

Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 3:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing *..χικ..* Laughing
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 5:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros

Μα το να φυτρώνουν μέλη, είναι απόλυτα φυσιολογική διαδικασία. 
Όλα τα όργανα όλων των οργανισμών, κάποια στιγμή φύτρωσαν και για τους περισσότερους οργανισμούς, φυτρώνουν κάθε φορά που κόβονται. 
Αν λοιπόν κάποιος ισχυριστεί ότι κόπηκε το ένα του χέρι και φύτρωσε ένα άλλο, θα μπορούσαμε άνετα να το εξηγήσουμε ως μια "ενεργοποιήση" της γενετικής διαδικασίας που είχε ως βρέφος στην κοιλιά της μητέρας του. 
Αν τώρα, αυτή η ενεργοποίηση έγινε μέσω κάποιας μετάλλαξης ή απλά συνέβη, αυτό θα ήταν ένα άλλο επίπεδο έρευνας. Πάντως μια πρώτη φυσιολογική εξήγηση θα ήταν προφανής. 
Δεν το θεωρώ λοιπόν θαύμα, διότι είναι κάτι που συμβαίνει γενετικά στη φύση συνεχώς και μπορεί κάλιστα τυχαία ή λόγω μετάλαξης να συμβεί και σε ένα σπονδυλωτό. 

Σπύρο μου , ή είσαι τελείως βλάκας ή κάνεις τον βλάκα για να δικαιολογήσεις τα μαργαριτάρια που πετάς,
Με πόνο ψυχής στο λέω , μην με παρεξηγήσεις

Δεν εξηγείται διαφορετικά ρε συ , να λες τέτοιες αρλούμπες .
Πότε σπυρο μου, έχει αναφερθεί ότι φύτρωσε κάποιο κομμένο μέλος σε άνθρωπο, - έστω ένα κομμένο δαχτυλάκι.
Πας καλά ?
Σαλαμάντρα είναι ρε σύ ο άνθρωπος?
Παρεμπιπτόντως η σαλαμάντρα είναι σπονδυλωτό και τα χαμένα μέλη της “φυτρώνουν” φυσιολογικά , όχι λόγο μετάλλαξης.
Και στον αστακό που δεν είναι σπονδυλωτό , τα κομμένα του μέλη αναπληρώνονται πλήρως.

Στον άνθρωπο πότε δεν φύτρωσε κανένα μέλος γιατί δεν είναι φυσιολογικό να φυτρώνει .
Και η πλάκα είναι , πως αυτό δεν μπορεί να γίνει ούτε και με εντολή του παντοδύναμου Γιαχβέ .
Ακόμα και ο Ιησούς δεν μπόρεσε ποτέ , να κάνει κάτι τέτοιο.
Αυτό ναι , θα ήταν πράγματι “θαύμα”

Παράθεση:

Είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι το μάθημα των θρησκευτικών είναι εντελώς άχρηστο στα σχολεία. 
Δε μου λές κ.ερευνητά, εκτός από το μάθημα των θρησκευτικών συνήθιζες να πετάς αετό και στην ώρα των άλλων μαθημάτων; 
Αν νομίζεις ότι ο Θεός θέλει να σου αποδείξει την παντοδυναμία του, τότε πιστεύεις σε έναν Θεό που για μένα είναι ανύπαρκτος. 

Ρε σύ , αν και καμαρώνεις πως τα ξέρεις σωστά τα βαγγέλια , δεν ξέρεις τι σου γίνεται .
Καλά λέω πως όπου διατυπώνεις δική σου άποψη , λες μπούρδες .
Μόνο στα βιντεάκια και στις παραπομπές σε απόψεις άλλων , κάτι προσπαθείς.

Δες τι γράφει ο Ιωάννης στο δικό του βαγγέλιο , για τον εκ γενετής τυφλό.
Διάβασε ποια εξήγηση έδωσε ο ίδιος ο Ιησούς, για τον λόγο που γεννήθηκε τυφλός ο φουκαράς εκείνος , που βασανιζόταν στο σκοτάδι για μια ζωή.

Ξέρεις την εξήγηση του Ιησού?
Αν δεν την γνωρίζεις ψάξε να την μάθεις να δείς τι ήθελε να σου αποδείξει ο παντοδύναμος,

Εγώ δεν τις χρειάζομαι τέτοιες σικέ αποδείξεις .
Είμαι ορθολογιστής , δεν πιστεύω στα θαύματα.

.
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Ο Παυλος ειναι προγονος μας αν ειμαστε ανθρωποι Cool

Διαβάζοντας ένας που ξέρει τι θα πει Έλληνας, τέτοια εξωφρενικά, η μόνη επιλογή που έχεις είναι πλέον να γίνεις τελείως έξω φρενών.

Ο Παύλος ήταν ένας τυπικός ανατολίτης τζιχαντιστής σχιζοφρενής, που είδε ξαφνικά το όραμα και αμέσως από εκεί που σκότωνε χριστιανούς μετεστράφη κλπ. Ως δια μαγείας βέβαια. Ίσως να έβλεπε συχνά οράματα, αλλά επειδή δεν θα ταίριαζε στην χριστιανική παραμυθολογία μια μετέπειτα μεταστροφή, τσιμουδιά για το τι συνέβη μετά, αν συνέβη.

Ένα απύθμενο χάος χωρίζει την φιλοσοφία των φανατισμένων ανατολίτικων μπασταρδοφυλών νομάδων των ερήμων (με τους συνεχείς πολέμους και γενοκτονίες αφανίζονταν συστηματικά) που ως μόνιμη ασχολία είχαν την φυλετική εμπάθεια, το μίσος, το τζιχάντ, το πάθος εναντίον κάθε αλλόφυλλου αλλόθρησκου κλπ., και ενός οποιουδήποτε πλάσματος που θεωρεί τιμή του που ανήκει στο ανθρώπινο γένος. Ή όπως είπε ο Θαλής, χάριν έχειν τη τύχη ότι άνθρωπος εγενόμην και ου θηρίον.

Αυτή την ερμηνεία της ιστορίας μετέφερε ο χριστιανισμός από τον ιουδαϊσμό, το ίδιο μίσος, την ίδια εμπάθεια, την ίδια τύφλα, την ίδια πανάρχαια απολιτισιά, μαζί με όλες τις ιδιότητες του κτήνους. Ντροπή να λέει κάποιος ότι είχε αυτά τα κτήνη προγόνους. Ακόμα είναι στο επίπεδο του κτήνους. Ένα πλάσμα που ντροπιάζει το ανθρώπινο είδος.

Καιρός να βάλετε τη γκλάβα σας να δουλέψει όλοι εσείς που σας έχει αποβλακώσει η χριστιανική απολιτισιά, και να αποτινάξετε από μέσα σας όλη τη συσσωρευμένη ηλιθιότητα και άγνοια με την οποία σας έχουν εκπαιδεύσει από μικρούλια. Αλλά η θρησκεία είναι ο πρώτος και μέγιστος διδάξας της προπαγάνδας, οπότε δύσκολα τα πράγματα όχι μονάχα για σας αλλά για όλους δυστυχώς.

Idea

Ενταξει iason κατεγραφη η ενσταση σου Smile Smile Smile Smile Smile

μαλλον ομως συγχεεις τον Ανθρωπο με τον Ελληνα
εκτος βεβαια και πιστευεις οτι μονο ο ελληνας ειναι ανθρωπος

Και μαλλον δεν εχεις και την απαιτηση να σε παρω στα σοβαρα
Διοτι καθως γραφεις με εμφαση στην υπογραφη σου, κανεις μονο αντιλογο

iason στην υπογραφη του έγραψε:
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Επικατάρατος όστις με πάρει στα σοβαρά.

Και επιπλεον, όποιος σε παρει στα σοβαρα θα εχει ... " κυρωσεις "

Και τι ακριβως νομιζεις οτι λεει ο Θαλης σε αυτο αναφερεις οτι ειπε ;

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 6:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Αφού σε πειράζει το ρημάδι, κόψτο να πάει στο διάολο..

...χικ...
Εκεί πήγα ήδη αλλά εσείς βρε χριστιανάκια ούτε εκεί με αφήνετε να αγιάσω! Twisted Evil
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss προς Σπυρο έγραψε:

Όσο για το δικό σου “βίωμα” , ήδη στο ανέφερα. \
Κατά την γνώμη μου λες αλήθεια .
Έτσι εσύ το βίωσες. , το γεγονός είναι λάθος .

Αν είσαι “επιστήμων” - όπως δηλώνεις – είμαι περίεργος αν αυτό το “βίωμά” σου, το έχεις αναφέρει σε κάποιο επιστημονικό (όχι θρησκευτικό/μεταφυσικό) φόρουμ.
Η εξαφάνιση ενός αντικειμένου – που δεν έγινε φυσιολογικά – είναι ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης .

Idea

Γιαννη τωρα υπερβαλλεις και τα γυριζεις...

Εδω και μηνες ακουω απο σενα τα χειροτερα για αυτο το περιστατικο που ειχε αναφερει ο Σπυρος και δεν ηξερα σε τι αναφερεσαι γιατι δεν ειχα δει τη σχετικη δημοσιευση

Ζητησα λοιπον απο το Σπυρο να δω τη δημοσιευση και μετα "κοπου" βρηκε τη διευθυνση και την εδωσε
http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=178159#178159

Το σχετικο αποσπασμα της δημοσιευσης του Σπυρου ειναι το ακολουθο :

Παράθεση:
Επειδή και εγώ είμαι περισσότερο εμπειρικός παρά θεωρητικός και η περιέργειά μου μια ζωή με έκανε να την ψάχνω εμπειρικά παρά "διανοητικά", είχα επιχειρήσει πριν μερικά χρόνια να ικανοποιήσω την περιέργειά μου για το προζύμι.
Έβαλα λοιπόν λίγο νερό σε ένα πλαστικό δοχείο, έριξα από πάνω μια χούφτα απλό αλεύρι, το έκλεισα με το καπάκι του και έβαλα από πάνω από το καπάκι ένα κομματάκι ύφασμα από αυτό που δίνουν στον Άγιο Σπυρίδωνα στην Κέρκυρα, για ευλογία. Τοποθέτησα το ταπερ πάνω σε ένα ντουλάπι και το άφησα. Την αμέσως επόμενη ημέρα πήγα να το δω και όχι μόνο είχε γίνει προζύμι, αλλά είχε ξεχειλίσει το προζύμι από το ταπερ ανοίγοντας και παρασύροντας και το καπάκι!
Μάλιστα από τότε έχασα και την ευλογία με το ύφασμα (δεν το έχω βρει ακόμα και είναι ένα πραγματικό μυστήριο, διότι ειλικρινά το έψαξα πολύ καλά.. Laughing ). Το καλύτερο: όταν μετά από μήνες ξαναεπιχείρησα να το κάνω δεν έπιασε. Και τώρα που το θυμήθηκα για πλάκα μπορεί να το ξαναδοκιμάσω απόψε.. Laughing
Βέβαια, θα πει κάποιος, κάτσε ρε φίλε και παλιά πως κάνανε προζύμι όσοι δεν ήταν χριστιανοί κ.λ.π και θα έχει δίκιο.
Λοιπόν, δεν ξέρω, προφανώς και δεν έχει να κάνει με την θρησκεία, αλλά είμαι σίγουρος ότι γενικά μια δόση πίστης πάντα βοηθά, αυτό τουλάχιστον έχω αποκομίσει εγώ.
Δεν είναι αξιόπιστο αυτό που λέω, αλλά μέσα μου έχω την αίσθηση ότι μάλλον έτσι είναι.. Laughing

Οσες φορες και να το διαβασα δεν βρηκα "κατι" που να δικαιολογει τις λοιδωριες και το χλευασμο απο την πλευρα σου
Ειναι ενα λιτο κειμενο, ακριβες, περιγραφικο, με ολα τα χαρακτηριστικα μιας επιστημονικης και αποτελεσματικης δοκιμης ενος πραγματος
Με λιγα λογια προκειται για μια αποτελεσματικη πειραματικη δοκιμη που συνοδευτηκε απο την απωλεια του κεντρικου του στοιχειου ( κομματι υφασμα απο τον Αγιο )
Και οχι μονο αυτο...
Γιατι ο Σπυρος ως επιστημων διατυπωνει ευθεως τον προβληματισμο του για την εξαφανιση του υφασματος αλλά και προσωπικους του σχολιασμους με χιουμορ και απλοτητα
Και μη ξεχνας οτι δεν προκειται για επιστημονικη ανακοινωση αλλά για απλη αναφορα ενος προσωπικου βιωματικου γεγονοτος σε μια συζητηση μεταξυ συμφουρομιστων

Λοιπον ;

Γιατι μεσα στη τοση εμπειρια σου στην αιτιολογηση των παραξενων συμβαντων που σου εχουν συμβει και εχεις βρει την εξηγηση τους τη λογικη ως ορθολογιστης που εισαι, δεν προτεινες στο Σπυρο μια λιστα απο 10 πιθανες ερμηνειες στο πραγματικο προβλημα που με καθαροτητα εξεθεσε ωστε να τον βοηθησεις να βρει μια ακρη ;

Τον ρωτας τελος αν εχει εκθεσει το συμβαν σε επιστημονικο forum γιατι θα εχει ενδιαφερον ως αντικιμενο συζητησης...

Μα ηδη το ανεφερε εδω και αντιμετωπισε τα χειροτερα απο σενα...
Δεν αποτελουσε για σενα ενδιαφερον θεμα συζητησης ;
Εσυ δεν εισαι επιστημων ;

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 6:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Μπα,δεν ήξερα ότι η υπακοή σε οποιαδήποτε εξουσία ήταν ελληνική αξία!

Απο που προκυπτει αυτο ;

Από αυτά που είπες,ότι δηλαδή επειδή υπήρχε δουλεία στην αρχαία Ελλάδα ήταν φυσικό επακόλουθο η ιδέα της δουλείας στο θεό,που επιτάσσει υπακοή σε κάθε εξουσία.(!)

skapaneas έγραψε:

Για την κατασταση των δουλων μπορει να αγνοω πολλα, αλλά αν ηταν μια κατασταση μη δουλικη θα ειχε αλλο ονομα

Ό,τι κι αν ήταν ,σίγουρα δεν ήταν επιθυμητή για τους ελεύθερους.

skapaneas έγραψε:

Και με τον Παυλο που ειναι η ενσταση σου ;
Μιλα ως ανθρωπος που πιστευει στο θεο και κρινεις ως αθεος
Αντιφατικο
Εισαι εξω απο το "χορο"
Δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλαει

Από μεγάλα λόγια χορτάσαμε.Το κείμενο είναι εκεί,δείξε τι δεν κατάλαβα.

skapaneas έγραψε:

Αν είναι να φτάσει η λογική μου σε τέτοια σαδομαζοχιστικά όρια ,την προτιμώ περιορισμένη.

Τι εννοεις προτιμας τη λογικη σου περιορισμενη ;
Αν επιλεγεις να κρατας τη λογικη σου υπο περιορισμο δεν μπορεις να κρινεις ο,τι αφορα το απεριοριστο*
Το σημειωσα και παλι με άλλα λογια σε αλλη θεση

* αυτο που υπερβαινει τη νοηση μας

Μεγάλα λόγια,χωρίς έργα!

skapaneas έγραψε:

Ποιες ακριβως ειναι οι πραγματικες συνεπειες που εδειξες και οι οποιες απορρεουν απο την παραδοχη του ηλιοκεντρισμου ;

Οι συνέπειες είναι ότι θα παρατηρήσεις την παράλλαξη των αστέρων επειδή το σύστημα είναι ηλιοκεντρικό.

skapaneas έγραψε:

Δεν ξερω ακριβως σε ποια επιστημη μεταφυσικης αναφερεσαι, αλλά μεταφυσικη χωρις πιστη ειναι αδυνατη
Και οχι ελλειψη πιστης ως φυσικης ανθρωπινης ικανοτητας, αλλά πιστη στην υπαρξη και τις δυνατοτητες της μεταφυσικης
Και λεγοντας εγω μεταφυσικη εννοω υπεραισθητα πεδια αντιληψης
Στα οποία εσυ δεν πιστευεις

Περιμένουμε κάποια πρόβλεψη ή συνέπεια,όπως αυτή που σου έδειξα.Μέχρι τώρα μόνο λόγια!

skapaneas έγραψε:

Και βιωμα χωρις ερμηνεια για σενα βεβαιως και υπαρχει
Ζεις ως αθεος αναμεσα σε ανθρωπους που πιστευουν στο θεο, και αναφερομαι γενικα στην κοινωνια, και αυτο σου ειναι κυριολεκτικα ακατανοητο
Δηλαδη ανερμηνευτο

Όχι,βέβαια!Όλα έχουν την αιτία τους.

skapaneas έγραψε:

Αν ομως ο αστροναυτης ( ή καποιος "αστροναυτης" ), περιγραψει το βιωμα του ( ή "βιωμα" του αντιστοιχα ) στη σεληνη και ο τυφλος αμεσα και ενθουσιασμενος του πει : ναι, φιλε μου σε πιστευω, γιατι αυτα ειναι κατορθωματα της επιστημης στην οποία πιστευω, τοτε ο αλλος δικαιολογημενα θα του πει ( ή μπορει να του πει ) : εισαι ευκολοπιστος φιλε μου [/color]

Και ο τυφλός θα του πει τότε: "Κι εσύ είσαι ευκολόπιστος επειδή πιστεύεις στις αισθήσεις και τη λογική σου.Οι δικές μου αισθήσεις δεν αποκαλύπτουν καμιά σελήνη."

Είδες πού οδηγεί μια τέτοια προσέγγιση;Στον αγνωστικισμό και σολιψισμό.
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 7:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Γιαννη τωρα υπερβαλλεις και τα γυριζεις... 

Εδω και μηνες ακουω απο σενα τα χειροτερα για αυτο το περιστατικο που ειχε αναφερει ο Σπυρος και δεν ηξερα σε τι αναφερεσαι γιατι δεν ειχα δει τη σχετικη δημοσιευση 

Ούτε υπερβάλω, ούτε τα γυρίζω.
Τα ίδια είπα τότε , τα ίδια λέω και τώρα.
Ο σπύρος λέει αλήθεια (τουλάχιστον , έτσι αυτός κατάλαβε το γεγονός )
Το γεγονός το ίδιο, είναι λάθος .
Το κουρέλι δηλαδή, ΔΕΝ χάθηκε έτσι “μαγικά”.
Αυτό ο σπύρος , σαν “επιστήμονας” (αν είναι) , όφειλε να το γνωρίζει καλά , και να όφειλε ψάξει σοβαρά όλα τα ενδεχόμενα , να εξακριβώσει δηλαδή , τι έγινε το κουρέλι του και όχι να μας παραμυθιάζει με τρίχες.

Μιλάμε για την χωρίς λόγο , εξαφάνιση ενός αντικειμένου.
Το καταλαβαίνεις ?
Δεν πρόκειται για κάποιο “παράλυτο” που σηκώθηκε , πήρε το κρεβάτι του παραμάσχαλα και την κοπάνισε.
Τέτοια .... “θαύματα” γίνονται και παραγίνονται , δεν λέω για κάτι τέτοιο. .

Αν θεωρείς εσύ πως η εξαφάνιση ενός διακριτού αντικειμένου – το κουρέλι - θα μπορούσε να γίνει χωρίς φυσική εξήγηση , τότε είσαι και εσύ το ίδιο φαντασιόπληκτος όσο και ο σπύρος.

Δεν σε βρίζω.
Την πραγματικότητα λέω.
Αν είναι σκληρή , δεν φταίω εγώ

Παράθεση:

Γιατι μεσα στη τοση εμπειρια σου στην αιτιολογηση των παραξενων συμβαντων που σου εχουν συμβει και εχεις βρει την εξηγηση τους τη λογικη ως ορθολογιστης που εισαι, δεν προτεινες στο Σπυρο μια λιστα απο 10 πιθανες ερμηνειες στο πραγματικο προβλημα που με καθαροτητα εξεθεσε ωστε να τον βοηθησεις να βρει μια ακρη ; 

Μάλλον δεν παρακολούθησες όλη την συζήτηση.

Στον σπύρο πρότεινα δυο ενδεχόμενα .
Τα ποιο πιθανά κατα την γνώμη μου.
1.Το κουρέλι το πήρε κάποιο ποντικάκι , για να φτιάξει φωλιά (ή για να το φάει αν μύριζε ζυμάρι)
2.Κάποιος εξαφάνισε το κουρέλι , για να του κάνει πλάκα , (ή για να τον κάνει να “πιστέψει” στο “θαύμα” ) . Τέτοια “κόλπα” δικαιολογούνται από τους “πνευματικούς” των “πιστών”, στο βωμό του “ ο σκοπός αγιάζει τα μέσα”.

Αν το γεγονός , το ανέφερε η “κυρα Κατίνα” , ούτε που θα έχανα τον χρόνο μου, να ασχοληθώ με αυτό.

Σε ένα σοβαρό φόρουμ φιλοσοφίας όμως δεν μένουν αναπάντητα τέτοιες αστειότητες από “δηλωμένους” επιστήμονες.
Πρόσφατα μάλιστα υποστηρίζει πως υπάρχει τάχα, μαθηματική απόδειξη ύπαρξης του Γιαχβέ.
Αν είναι δυνατόν να λέγονται τέτοιες μπούρδες και να μένουν αναπάντητες.

Υ.Γ

Με τον “άνθρωπο” σπύρο , δεν έχω κάποιο πρόβλημα .
Γιατί να έχω?
Αυτά που λέει σαν “επιστήμονας” μόνο σχολιάζω με δικά μου επιχειρήματα .
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 06, 2014 9:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
τι θα γίνει ρε ιάσον με εσένα; μόνον όταν γίνεσαι ντίρλα στο τσίπουρο θα μπαίνεις στο φιλοσοφια;
Δεν μπορείς μια φορά να μπεις χωρίς να βρίζεις θεούς και δαίμονες και να μιλήσεις πολιτισμένα, όπως ας πούμε έκαναν οι αρχαίοι φιλόσοφοι πρόγονοί σου;
Αφού σε πειράζει το ρημάδι, κόψτο να πάει στο διάολο..

Εδώ ταιριάζει ένα σχόλιο, επειδή πρόκειται για χαρακτηριστικό χριστιανικό αποσυντονισμό. Παρότι είναι τόσο το ύψος του φιλοσοφικού προβληματισμού, που είναι δύσκολο να ανταποκριθείς...

Ένας χριστιανός είναι από προεπιλογή ευαίσθητος σε θέματα *αλκοόλ* ούτως ή άλλως. Ως γνωστόν η περίσσεια οινοπνεύματος καλύπτει την έλλειψη πνεύματος. Ένα ακόμα σημείο υπεροχής του Ισλάμ. Α πα πα τι είπα τώρα, Ισλάμ είπα σα δε ντρέπομαι. Να μη μπερδεύουμε τα βούκινα με τα κρυφά καμάρια.
spyros
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 06, 2014 12:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει ιασων, έκανες τη φιλοσοφική σου παρέμβαση, ως άξιο τέκνο των φιλοσόφων προγόνων μας.
Άιντε τώρα, μεσημέριασε, ώρα για τον μεσημεριανό σου μεζέ..

@γιανηςς
τι ακριβώς προσπαθείς να πεις;
Παράθεση:
Δεν πρόκειται για κάποιο “παράλυτο” που σηκώθηκε , πήρε το κρεβάτι του παραμάσχαλα και την κοπάνισε.
Τέτοια .... “θαύματα” γίνονται και παραγίνονται , δεν λέω για κάτι τέτοιο. .

Πιστεύεις δηλαδή στα θαύματα παραλύτων που περπατάνε, αλλά δεν πιστεύεις σε ποιά θαύματα ακριβώς;
Με μπερδέυεις...
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 2:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Η Βιβλος mark δεν ερμηνευει

Σωστά, η βίβλος δεν ερμηνεύει. Αυτός που τη διαβάζει ερμηνεύει αυτά που γράφει η βίβλος. Και υπάρχουν τόσες διαφορετικές ερμηνείες της βίβλου, όσοι υπάρχουν, υπήρξαν ή ενδεχομένως να υπάρξουν ποτέ και άνθρωποι. Δηλαδή δισεκατομμύρια ερμηνείες. Και αναρωτιέμαι αν μπορεί να υπάρξει ποτέ μία και μοναδική ερμηνεία την οποία όλοι οι άνθρωποι να αποδέχονται.

skapaneas έγραψε:

Καταγραφει γεγονοτα.

Τώρα για αυτό θα διαφωνήσω. Μιλάει για γεγονότα που συνέβησαν, για γεγονότα που ο συγγραφέας θα θέλησε να είχαν συμβεί έτσι όπως τα λέει, δίνει ο συγγραφέας τη δική του ερμηνεία στα γεγονότα, παρέχονται όλα αυτά αλληγορικά, σαν μύθος, ή είναι συνδυασμός όλων αυτών; Αν μη τι άλλο, οι συγγραφείς της βίβλου μιλούσαν εξ ονόματος της θεότητας. Στην παλαιά διαθήκη ο συγγραφέας μετέφερε τα λόγια του θεού, ενώ στην καινή, τα λόγια του υιού του. Πόσο καλά όμως είχε αντιληφθεί ο συγγραφέας τη θεότητα, πόσο βαθιά στο μυαλό της είχε μπει; Ενδεχομένως να έκανε κάποια λάθη ή παραλείψεις.

Το να μπει πάντως κάποιος θρήσκος σε μια διαδικασία διαφορετικής ερμηνείας των ιερών γραφών του από αυτές στις οποίες είναι συνηθισμένος, κάτι τέτοιο ίσως να μην του αρέσει και πολύ και να του προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση και εκνευρισμό. Γιατί άλλο πράγμα είναι το να συζητάει ένας ένθεος με έναν άθεο για την ύπαρξη ή μη του θεού, και εντελώς διαφορετικό είναι να κονταροχτυπιούνται δύο ένθεοι για το πόσο καλύτερα έχει καταλάβει ο καθένας τη θεότητα. Δε νομίζεις πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των δύο καταστάσεων;

skapaneas έγραψε:

Θυμαμαι ( σαν να ειναι ) τωρα καποιον ιερεα παλια ( πριν απο τριαντα περιπου χρονια ) [ μαθηματικος παρακαλω που χειροτονηθηκε και αφιερωθηκε στο θεο, μετα απο καποιο ανεξηγητο και σωτηριο γεγονος στη ζωη του που ποτέ δεν εμαθα και δεν επιδιωξα να μαθω τι ηταν ], ο οποιος σε καποια αναφορα του στο γεγονος Της Σταυρικης Θυσιας του Χριστου, ειπε οτι η Σταυρωση δεν ηταν αποφασισμενη απο πριν να συμβει...
Ηταν μια δυνατοτητα στο Θειο Σχεδιο, για τη σωτηρια του ανθρωπου
Η στιγμη που εγειρε την πλαστιγγα προς αυτη τη δυνατοτητα ηταν οταν ο Χριστος επιτελεσε το θαυμα του πολλαπλασιαμου των αρτων και των ιχθυων στην ερημο και οι Ιουδαιοι αντι να κατανοησουν το γεγονος, εψαχναν μετα να βρουν το Χριστο για να τον κανουν βασιλια και να τους ταϊζει τσαμπα
Ε, τοτε αρχισε να λειτουργει ο "μηχανισμος" ( εναλλακτικη ) που οδηγησε στη Σταυρωση

Προσωπικα "κατεγραψα" την τοποθετηση του, γιατι τη βρηκα πολυ λογικη, και γιατι αφηνε καθαρα να διαφανει η ελευθερια της βουλησης του ανθρωπου, πραγμα που ισχυε μεχρι και την τελευταια στιγμη με τον Ιουδα

Προφανώς, αν όλοι οι άνθρωποι καταλάβαιναν, δε θα υπήρχε λόγος για τη θυσία του Χριστού. Έτσι να θυσιάζοταν, τιμής ένεκεν;
Επιστροφή στην κορυφή
spyros
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 08, 2014 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ θα έλεγα ότι η Βίβλος αποκαλύπτει τον Θεό.

Είναι θεόπνευστη, αλλά η σοφία και η θεοπνευστία της δεν φαίνονται στον αδαή. Η θεοπνευστία της αφορά το πνευματικό της περιεχόμενο και όχι τον τύπο της. Και η σοφία της αποδεικνύεται μέσα στον χρόνο και σε κάθε χρόνο, είτε μέσω της επιστήμης, είτε της φιλοσοφίας της θεολογίας, είτε βιωματικά με την ατελείωτη αλυσίδα των Αγίων που εγκυμονεί.

Η σοφία της είναι τέτοια που διαχρονικά απαντά ακόμα και στο ποιά ερμηνεία της είναι σωστή!
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 09, 2014 9:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
... βιωματικά με την ατελείωτη αλυσίδα των Αγίων που εγκυμονεί.

...

...οι οποίοι,κατά παράδοξο τρόπο,πέθαναν σαν το τελευταίο σκουληκάκι αυτής της Γης.
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 09, 2014 4:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας τα πάρουμε ένα ένα. Όχι ότι βγαίνει άκρη με τους... θεόπνευστους, αλλά έτσι για να το διασκεδάσουμε λιγάκι.

Εγώ θα έλεγα ότι η Βίβλος αποκαλύπτει τον Θεό
Κι εγώ θα έλεγα ότι ο γάιδαρος πετάει. Δημοκρατία έχουμε, ότι θέλει λέει ο καθείς, και το ψεύδεσθαι συνιστά απυρόβλητο δημοκρατικό δικαίωμα.

η Βίβλος αποκαλύπτει τον Θεό
Θεός που πρέπει να αποκαλυφθεί, δεν μας κάνει. Είναι μονομερής, επιλεκτικός, κρυψίνους. Κάποτε ο "θεός" (η θεότητα) ήταν ανοικτός στους πάντες και τα πάντα, μέχρι που οι ανατολικές θρησκείες ισοπεδώνοντας τους ανθρώπους σε δούλους, λανσάρισαν θεούς-αφέντες. Οι κακές γλώσσες ακόμα αναρωτιούνται γιατί έγινε κάτι τέτοιο.

η σοφία και η θεοπνευστία της δεν φαίνονται στον αδαή
Οι οποίοι θεοί-αφέντες βεβαίως έχουν τα δικά τους μυστικά, τα οποία θα αποκαλύπτουν μόνο στους εκλεκτούς. Τους υπόλοιπους, ας τους φάει η μαρμάγκα. Πλάσμα του θεού κι αυτή, πρέπει να ζήσει. Φυσικά το ποιος είναι αδαής και ποιος όχι, δεδομένο ποιος θα το κρίνει.

Η θεοπνευστία της αφορά το πνευματικό της περιεχόμενο και όχι τον τύπο της
Στο χρηματιστήριο όλη η ιστορία είναι να είσαι insider, να είσαι στο κόλπο. Στη θρησκεία όλη η ιστορία είναι να είσαι θεόπνευστος. Οι άλλοι, οι διαολόπνευστοι, έχουν το προνόμιο του αιρετικού.

Και η σοφία της αποδεικνύεται μέσα στον χρόνο
Στο χρηματιστήριο πάντως η σοφία αποδεικνύεται με το τσέπωμα.

με την ατελείωτη αλυσίδα των Αγίων που εγκυμονεί
Όλη ιστορία είναι αυτό το ανεμογγάστρι. Κάτι θα ήξερε η Μαρία και μύριζε κρίνους στο γκιουλ μπαξέ.

Η σοφία της είναι τέτοια που διαχρονικά απαντά ακόμα και στο ποιά ερμηνεία της είναι σωστή!
Αλίμονο φυσικά, και το θαυμαστικό απαραίτητο, εάν ο καθένας έχει την εξουσία να ερμηνεύει δεν κάνουμε τίποτα. Βέβαια υπάρχει ένα καίριο ερώτημα, εάν κάτι απαιτεί ερμηνεία τότε ποια είναι η ουσία του. Αλλά όπως είπαμε αλίμονο εάν ήταν όλα για όλους. Το χρηματιστήριο δεν θα έβγαζε φράγκο.
spyros
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 10, 2014 2:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επιτέλους Ιάσων! Ένα σχόλιο που μπορεί να μπει σε λογική αντιπαράθεση.
Είμαι περίεργος όμως αν θα συνεχίσεις σε αυτό που ξεκίνησες, ή κατά την προσφιλή σου τακτική γίνεις λούης (στην καλύτερη) αφήνοντας πίσω σου έναν οχετό χαρακτηρισμών (στην χειρότερη). Αν θέλεις φιλοσοφικό διάλογο, από εμένα τουλάχιστον θα τον έχεις, αλλά στο χέρι σου είναι να διαψεύσεις τις όχι αδικαιολόγητες επιφυλάξεις μου. Οψόμεθα.

Λοιπόν στο σχόλιό σου βλέπω μια θεολογική και μια ηθική θέση.

Α)Θεολογική Θέση:
Ιάσων έγραψε:
Θεός που πρέπει να αποκαλυφθεί, δεν μας κάνει. Είναι μονομερής, επιλεκτικός, κρυψίνους. Κάποτε ο "θεός" (η θεότητα) ήταν ανοικτός στους πάντες και τα πάντα, μέχρι που οι ανατολικές θρησκείες ισοπεδώνοντας τους ανθρώπους σε δούλους, λανσάρισαν θεούς-αφέντες.
..
Βέβαια υπάρχει ένα καίριο ερώτημα, εάν κάτι απαιτεί ερμηνεία τότε ποια είναι η ουσία του.

Η θεολογική σου θέση σου λοιπόν είναι:
Ο Θεός δεν είναι δυνατόν να αποκαλύπτεται και αν υπάρχει, μπορεί να προσεγγιστεί από τον οποιονδήποτε. Η δε προσέγγιση δεν χρειάζεται ερμηνεία, διότι η προσπάθεια ερμηνείας ακυρώνει την ουσία της προσέγγισης.

-------------------------------------------------------------------------------------
Β)Ηθική θέση:
Ιάσων έγραψε:
Οι ανατολικές θρησκείες ισοπεδώνοντας τους ανθρώπους σε δούλους, λανσάρισαν θεούς-αφέντες.
..
Οι οποίοι θεοί-αφέντες βεβαίως έχουν τα δικά τους μυστικά, τα οποία θα αποκαλύπτουν μόνο στους εκλεκτούς. Τους υπόλοιπους, ας τους φάει η μαρμάγκα. Πλάσμα του θεού κι αυτή, πρέπει να ζήσει. Φυσικά το ποιος είναι αδαής και ποιος όχι, δεδομένο ποιος θα το κρίνει.
..
Στο χρηματιστήριο όλη η ιστορία είναι να είσαι insider, να είσαι στο κόλπο. Στη θρησκεία όλη η ιστορία είναι να είσαι θεόπνευστος. Οι άλλοι, οι διαολόπνευστοι, έχουν το προνόμιο του αιρετικού.
Στο χρηματιστήριο πάντως η σοφία αποδεικνύεται με το τσέπωμα.
..
Όλη ιστορία είναι αυτό το ανεμογγάστρι. Κάτι θα ήξερε η Μαρία και μύριζε κρίνους στο γκιουλ μπαξέ.
..
Αλίμονο φυσικά, εάν ο καθένας έχει την εξουσία να ερμηνεύει δεν κάνουμε τίποτα. Βέβαια υπάρχει ένα καίριο ερώτημα, εάν κάτι απαιτεί ερμηνεία τότε ποια είναι η ουσία του. Αλλά όπως είπαμε αλίμονο εάν ήταν όλα για όλους. Το χρηματιστήριο δεν θα έβγαζε φράγκο.

Η ηθική σου θέση λοιπόν είναι:
Δεν βλέπω τίποτα άλλο, παρά μόνο την προσπάθεια χειραγώγησης και εκμετάλλευσης των ανθρώπων που ασπάζονται κάποια θρησκεία, από μια ελιτ-ιερατείο, ένα θρησκευτικό καταστημένο, με σκοπό την οικονομική και εξουσιαστική επικράτηση αυτής της ελιτ-ιερατείο.

Θα το εκτιμούσα, αν ελλάττωνες λίγο τη φλυαρία και γινόσουν πιο λακωνικός, διότι αναγκάζομαι να συμμαζεύω και να χάνω πολύτιμο χρόνο. Εσύ βέβαια μπορεί να το διασκεδάζεις και πολύ καλά κάνεις, αλλά θέλω να το διασκεδάζω και εγώ.
Εν πάσει περιπτώσει, αυτές τις θέσεις ήθελες να γράψεις και όταν ξελαμπικάρω από τα διαδοχικά copy-paste του συμμαζέματος και έχω τη διάθεση, θα τοποθετηθώ στις δύο αυτές θέσεις.
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 30, 31, 32  Επόμενο
Σελίδα 12 από 32

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center