Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Για τη Μαθηματική Λογική, υπάρχει Θεός.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 30, 31, 32  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης

Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2014 7:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα, το να φυτρώσει ένα δάχτυλο, δεν είναι θαύμα.
Είναι φυσικό φαινόμενο.
Όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή, αποκτούν μέλη που φυτρώνουν στο σώμα τους. Και τα ζώα και τα φυτά επίσης.

Για παράδειγμα, κόψε το κλαδί ενός δέντρου.
Μετά από μερικούς μήνες θα δεις να φυτρώνει εκεί ένα άλλο καινούργιο κλαδί.
Τι θα πούν τότε οι "άθεοι";
Θαύμα;
Και αφού το βλέπουν, τότε γιατί δεν πιστεύουν στα θαύματα; Wink Laughing

¶λλη είναι η σημασία του θαύματος, αλλά πρέπει να έχει κανείς και το απαραίτητο επίπεδο μόρφωσης για να μπορεί να καταλάβει τι και ποιό είναι θαύμα.
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2014 7:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Όσο και να πιέζεις τον νου σου, όσο και να παιδεύεσαι και να αναλώνεσαι με τάματα και όρκους πίστης σε θεούς και αγίους, δεν πρόκειται να μεγαλώσει χιλιοστό ένα κομμένο μέλος σου, ούτε καν το κομμένο σου μικρό δαχτυλάκι σου – αν το έχεις χάσει (λέω άν) – πρόκειται να φυτρώσει .
Αν φύτρωνε , αυτό ΝΑΙ θα ήταν θαύμα.

Έχεις ακούσει ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο?

Idea

Στο θαυμα δεν χρειαζεται να πιστευω
Καθε στιγμη ειναι ενα θαυμα!!!

Για το θαυμα εχεις πολυ περιορισμενη αντιληψη αν το εντοπιζεις μονο στο φυτρωμα κομενων μελων του σωματος

Και ειναι μαλλον απιθανο να υπαρχει ανθρωπος στη Γη που δεν βιωνει ανεξηγητα πραγματα τα οποια παραβλεπει σα να μη τρεχει τιποτα

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2014 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Στο θαυμα δεν χρειαζεται να πιστευω
Καθε στιγμη ειναι ενα θαυμα!!!

Για άλλα “θαύματα” μιλάμε .
Μιλάμε για αυτά που συχνά αναφέρονται στα “θρησκευτικά πανηγύρια” σαν “θαύματα”, αλλά και για τα άλλα , αυτά που βιώνουν συχνά πυκνά οι θρησκόληπτοι και τα περιγράφουν με “ανατριχίλα” όπως- παράδειγμα - η “μυστηριώδης” εξαφάνιση ενός κουρελιού .
Αυτό και αν δεν ήταν “θαύμα” καραμπινάτο.

Στην πλειοψηφία τους , τα “θάματα” αυτά είναι ψυχολογικά θαύματα , και γίνονται σε αυτούς και για αυτούς που τα “πιστεύουν” .
Υπάρχουν και “κατασκευασμένα” θαύματα ,που σκοπό έχουν την χειραγώγηση των θρησκόληπτων (όπως για παράδειγμα το “θαύμα” με το άγιο φως)
Παράθεση:
Για το θαυμα εχεις πολυ περιορισμενη αντιληψη αν το εντοπιζεις μονο στο φυτρωμα κομενων μελων του σωματος 

Σε πληροφορώ πως έχω πολύ σαφή αντίληψη για το τι ονομάζεται “θαύμα”
Έχω ερευνήσει το θέμα για αρκετά χρόνια , οχι μόνο τα θαύματα της εκκλησίας, αλλά και φαινόμενα psi

Υπάρχουν βέβαια – όπως έχω πεί πολλές φορές - και τα “θαύματα του νου”.
Οι περιπτώσεις όμως αυτές, είναι άλλου παπα βαγγέλιο.
Θέλει πολύ κουβέντα το θέμα και δεν έχω τόσο πολύ χρόνο καλοκαιριάτικα. .

Όσο για το κομμένο ανθρώπινο μέλος , αν φύτρωνε νέο στην θέση του κομμένου, αυτό σίγουρα θα το έλεγα “θαύμα” γιατί θα ήταν κάτι μή φυσιολογικό.

Βεβαίως υπάρχουν κάποιοι που βλακωδώς παρομοιάζουν ένα κομμένο ανθρώπινο μέλος , με ένα κομμένο κλαδί , και αυτοί οι βλάκες , παριστάνουν και τους μορφωμένους .

Τι να πει κανείς?
Θα περιοριστώ στην επιβεβαίωση πως, η βλακεία είναι ακατανίκητη
Παράθεση:
Και ειναι μαλλον απιθανο να υπαρχει ανθρωπος στη Γη που δεν βιωνει ανεξηγητα πραγματα τα οποια παραβλεπει σα να μη τρεχει τιποτα 

Και αυτό τι επιβεβαιώνει φίλε μου?
Επιβεβαιώνει αυτά που λέω εγώ και όχι την δική σου άποψη.

Η ερμηνεία των “ανεξήγητων” και η αντιμετώπισή τους είναι που μετρά .
Ο θρησκόληπτος χριστιανός σταυροκοποιέται αναφωνόντας “θαύμα, θαύμα” , και μένει στο “θαύμα” πιστεύοντας πως είναι θαύμα.

Ο “περίεργος” , ερευνά το “ανεξήγητο” , να βρει το φυσικό του αίτιο, και δεν σταματά να το ερευνά μέχρι να εξηγήσει το “ανεξήγητο” με εργαλείο την λογική και την επιστημονική γνώση. .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2014 12:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Πληροφορημενος φαινεσαι για το τι ειναι θαυμα Γιαννη...

Αν και δεν λες με σαφηνεια και καθαροτητα : θαυμα ειναι "αυτο"...
π.χ. : να αναφανει ενα νεο μελος στο σωμα καποιου ζωντανου οργανισμου, το οποιο μελος δεν προβλεπεται απο το DNA του
Τραβηγμενο μαλλον αυτο που λεω, αλλά "κατι" τετοιο αντιλαμβανομαι οτι εννοεις

Εσυ εχεις ζησει "κατι" απο την παιδικη ηλικια ως τωρα που ως απλος ανθρωπος θα το ονομαζες θαυμα και ως καλα πληροφορημενος επιστημονας θα το εβαζες στα ανεξηγητα ψαχνοντας την ερμηνεια του ;

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2014 1:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Idea

Πληροφορημενος φαινεσαι για το τι ειναι θαυμα Γιαννη...

Αν και δεν λες με σαφηνεια και καθαροτητα : θαυμα ειναι "αυτο"...
π.χ. : να αναφανει ενα νεο μελος στο σωμα καποιου ζωντανου οργανισμου, το οποιο μελος δεν προβλεπεται απο το DNA του
Τραβηγμενο μαλλον αυτο που λεω, αλλά "κατι" τετοιο αντιλαμβανομαι οτι εννοεις

Εσυ εχεις ζησει "κατι" απο την παιδικη ηλικια ως τωρα που ως απλος ανθρωπος θα το ονομαζες θαυμα και ως καλα πληροφορημενος επιστημονας θα το εβαζες στα ανεξηγητα ψαχνοντας την ερμηνεια του ;

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων

Θα ονόμαζα θαύμα κάτι που συμβαίνει .... “αφύσικα” , παραβιάζοντας δηλαδή το “φυσιολογικό”, όπως για παράδειγμα αν έβλεπα κάποιον άνθρωπο να αιωρείται χωρίς μηχανική υποστήριξη, “ακυρώνοντας” την βαρύτητα , θα το έλεγα θαύμα .
Θαύμα θα ήταν , να “φυτρώσει” το πόδι κάποιου, που του το έκοψε νάρκη.

Έγινα σαφής?

Όσο για .... “παράξενα” περιστατικά που έχω “ζήσει” , ναι έχω ζήσει αρκετά, αλλά θα σε απογοητεύσω,
Τα έχω εξηγήσει όλα με την λογική και την γνώση πως οφείλονται σε φυσικά αίτια , ή σε παιχνίδια του νου των άλλων .

Εσύ αν θες , πες κάποιο θαύμα που ο ίδιος βίωσες για να δούμε πόσο “θαύμα' ήταν,
Το ότι κατάφερες να .... αλλάξεις χαρακτήρα – όπως λες - δεν είναι θαύμα, αλλά αποτέλεσμα δικής σου προσπάθειας .

.
Επιστροφή στην κορυφή
spyros
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 02, 2014 3:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Όσο και να πιέζεις τον νου σου, όσο και να παιδεύεσαι και να αναλώνεσαι με τάματα και όρκους πίστης σε θεούς και αγίους, δεν πρόκειται να μεγαλώσει χιλιοστό ένα κομμένο μέλος σου, ούτε καν το κομμένο σου μικρό δαχτυλάκι σου – αν το έχεις χάσει (λέω άν) – πρόκειται να φυτρώσει .
Αν φύτρωνε , αυτό ΝΑΙ θα ήταν θαύμα.

gianiss έγραψε:

Βεβαίως υπάρχουν κάποιοι που βλακωδώς παρομοιάζουν ένα κομμένο ανθρώπινο μέλος , με ένα κομμένο κλαδί , και αυτοί οι βλάκες , παριστάνουν και τους μορφωμένους .

Συ είπας.. Wink

Και τώρα στην ουσία.
Αν φύτρωνε, δεν θα το έλεγες θαύμα, αλλά φυσικό φαινόμενο.
Μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

Το ¶γιο Φως γιατί πιστεύεις ότι δεν είναι θαύμα; Έχεις πάει και το έχεις μελετήσει;
Όχι.
¶ρα, γιατί πιστεύεις ότι δεν είναι θαύμα, αφού ποτέ δεν έκανες τον κόπο να το ερευνήσεις;
Το ίδιο κάνεις και με μια δική μου μαρτυρία.
Εγώ ξέρω πολύ καλά τι συνέβει και είμαι 100% σίγουρος (όχι 99,99%) ότι συνέβει έτσι όπως το αντιλήφθηκα και το βίωσα και το μετέφερα. Και όποτε το περιγράφω, το μεταφέρω ξανά και ξανά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Εσύ όμως, παρότι δεν ήσουν μπροστά εκφέρεις εμμονικά μια αντιδραστική άποψη, σαν να ήσουν! Δεν είναι παιδιάστικη ανοησία και παράλογος εγωισμός που στην τελική σε ταπεινώνει, αυτό που κάνεις;
Βλέπεις πόσο σε τυφλώνει η φανατική σου πίστη και πόσο προκατελλειμένο και μισαλλόδοξο σε κάνει;
Έτσι και με τα μέλη που θα "φύτρωναν". Ποτέ δεν θα παραδεχόσουν ότι πρόκειται για θαύμα και μην γίνεσαι αφελής ισχυριζόμενος σαν μικρό παιδί ότι αν το έβλεπες θα το παραδεχόσουνα.
Αν το έβλεπες να γίνεται, θα έβρισκες κάτι άλλο και ποτέ σου δεν θα παραδεχόσουνα κάτι που αντιτίθεται στην πίστη που υιοθετεί η ελεύθερή σου βούληση.
Π.χ, θα έλεγες "γιατί δεν γεμίζει αυτόματα ο τραπεζικός λογαριασμός της οικογένειάς μου; Αν γίνει αυτό, τότε θα παραδεχτώ δημοσίως ότι είναι θαύμα"..!

Αλλά, εφόσον είμαστε στο νήμα μου και οφείλω να συμμετέχω στους διαλόγους, θα προσπαθήσω να βάλω το μυαλουδάκι σου να δουλέψει:
Τι θα κέρδιζε πνευματικά ένας άνθρωπος, αν ο Χριστός έκανε το χέρι του να "φυτρώσει";
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 03, 2014 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Οι Ελληνες απεχθανονταν τη δουλεία ;
Μαλλον ονειρευεσαι...
... Οταν οι μισοι ( τουλαχιστον ) κατοικοι της Αρχαιας Αθήνας ηταν δουλοι
Αρα ο χριστιανισμος "ηταν" στο αιμα μας..

Πότε εκανες ταξιδι μαζι με τη Γη προσωπικα και ειδες οτι η κινηση της Γης ειναι περιφορα ;
Η επιστημη δεν στο ειπε ;
Εσυ προσωπικα δεν βιωνεις καμια περιφορα
Μονο χειμωνα - καλοκαιρι και μερα - νυχτα, για να συμπεριλαβω και την περιστροφη γυρω απο τον αξονα της

Τα υπολοιπα ειναι ζητημα επιστημης... "ευκολοπιστε" ... Cool

1. Αυτό λέω,απεχθάνονταν να γίνουν όλοι δούλοι,όπως μας λέει ο Παύλος.

2. Μ' ένα απλό τηλεσόπιο το διαπιστώνεις και μόνος σου (παράλλαξη αστέρων),εμένα η γνώμη μου δε μετράει τόσο όσο το δικό σου αποδεικτικό βίωμα.
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 03, 2014 6:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

1. Αυτό λέω,απεχθάνονταν να γίνουν όλοι δούλοι,όπως μας λέει ο Παύλος.

2. Μ' ένα απλό τηλεσόπιο το διαπιστώνεις και μόνος σου (παράλλαξη αστέρων),εμένα η γνώμη μου δε μετράει τόσο όσο το δικό σου αποδεικτικό βίωμα.

Idea

Και παλι "ονειρευεσαι", για το "ολοι" και το μισοι

Οταν στην καθημερινοτητα τους την τρεχουσα, αποδεχονταν τη δουλεία ως "κατι" φυσικο και αναποτρεπτο οπως εκαναν οι αρχαιοι Ελληνες και οχι μονο οι Αθηναιοι, οπ΄οσο θυμαμαι τωρα, αλλά και οι Σπαρτιατες ( Ειλωτες ) και οι Μακεδονες μετα την καταστροφη της Θηβας και το "χειρισμο" των κατοικων της απο τον Αλεξανδρο ( εδω πιθανον να μη θυμαμαι καλα ) ηταν σαφως υπερ της δουλείας την οποία και ειχαν μεσα τους κοινωνικα και περασμενη στο "πετσι" τους και τους ηταν απολυτως αδιανοητο να υπαρχει μια κοινωνια στην πραξη και στη δικη τους την καθημερινη πρακτικη χωρις δουλεία
Επομενως ερχεται ως απολυτως φυσικο επακολουθο η "δουλεία" στο Θεο
Την οποία αν δεν την βιωσεις εξακολουθητικα ειναι αδυνατο να αντιληφτεις οτι προκειται για την υψιστη εκδηλουμενη πραγματικα εκφραση ελευθεριας
Ο,τι και να σου πω εγω, η λογικη ( σου ), και καλά κανει, το αμφισβητει ευθεως
Και λεω καλα κανει, διοτι αν η λογικη δεν φτασει στα ορια της δεν μπορει να κανει το αλμα στο "κενο" και να αποδεχθει ( αξιωματικα ) το Θεο

Με το τηλεσκοπιο, μονο παρατηρεις και ερμηνευεις
Δεν βιωνεις
Βιωμα σημαινει προσωπικη μετοχη σε ενα δρωμενο
Αρα εξακολουθεις και εισαι "ευκολοπιστος" στα οσα μας σερβιρει η επιστημη ως αναντιρρητες αληθειες

Και το ταξιδι στη Σεληνη το ειδες στην τηλεοραση
Ακουσες πολλα γι΄ αυτο
Και διαβασες ακομα περισσοτερα
Αλλά το ποδι σου στη Σεληνη δεν το πατησες
Κι ομως το πιστευεις "αφελως"...
Γιατι καπου πρεπει να πιστευεις...
Οπως ολοι μας...

Αν ειναι λοιπον ( εφ΄οσον δηλαδη πρεπει ) να πιστευω οπωσδηποτε καπου, ωστε να επενδυω "παραγωγικα" και παραγωγικα την εμφυτη και αρα φυσικη δυναμη της πιστης που χαρακτηριζει καθε ανθρωπο απο γεννησιμιου του, επιλεγω συνειδητα και πρωταρχικα το Θεο

skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 03, 2014 7:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Θα ονόμαζα θαύμα κάτι που συμβαίνει .... “αφύσικα” , παραβιάζοντας δηλαδή το “φυσιολογικό”, όπως για παράδειγμα αν έβλεπα κάποιον άνθρωπο να αιωρείται χωρίς μηχανική υποστήριξη, “ακυρώνοντας” την βαρύτητα , θα το έλεγα θαύμα .
Θαύμα θα ήταν , να “φυτρώσει” το πόδι κάποιου, που του το έκοψε νάρκη.

Έγινα σαφής?

Όσο για .... “παράξενα” περιστατικά που έχω “ζήσει” , ναι έχω ζήσει αρκετά, αλλά θα σε απογοητεύσω,
Τα έχω εξηγήσει όλα με την λογική και την γνώση πως οφείλονται σε φυσικά αίτια , ή σε παιχνίδια του νου των άλλων .

Εσύ αν θες , πες κάποιο θαύμα που ο ίδιος βίωσες για να δούμε πόσο “θαύμα' ήταν,
Το ότι κατάφερες να .... αλλάξεις χαρακτήρα – όπως λες - δεν είναι θαύμα, αλλά αποτέλεσμα δικής σου προσπάθειας .

Idea

Θαυμα λοιπον θεωρεις ο,τι γινεται κατα παρεκλιση των ( γνωστων ) φυσικων νομων

Και το σημειωνω αυτο

Σχετικα με τα "αξιοπεριεργα" περιστατικα στη ζωη μου, τα πιο πολλα ειναι του τυπου για τα "πανηγυρια" οπως τα ονομαζεις "χαρτολογωντας" και κυριολεκτωντας στην ουσια για σενα

Ωστοσο υπαρχουν αυτη τη στιγμη δυο "περιστατικα" αυτου τυπου στο νου μου που μπορει μαλλον να αποκλινουν απο τον "πανηγυριώτικο" χαρακτηρισμο σου
Και σ΄αυτα θα ηθελα την υπευθυνη, λογικη και τεκμηριωμενη αποψη σου

Στο ενα υπηρξα αυτηκοος μαρτυς
Και στο άλλο, καμια 25αρια χρόνια νωριτερα απο το πρωτο, υπηρξα και αυτηκοος και αυτοπτης μαρτυς και ατυχως και "δραστης"

Και τα δυο θα ηθελα να τα συζητησω με τη σειρα και ενα ενα αναλυτικα μαζι σου ( και οχι μονο, εννοειται ), οσο πιο αναλυτικα γινεται, μια και φτασαμε στα θαυματα και στα "θαυματα"

Αλλά πριν, καλο θα ειναι να μας εκθεσεις εδω μερικα, ενα τουλαχιστον οπωσδηποτε, απο τα αξιοπεριεργα βιωματα σου και τα οποία εξηγησες ολα με τη λογικη
Κατα προτιμηση, αν επιλεξεις ενα μονο, διαλεξε το πιο δυσκολο και το πιο δυσεξηγητο και αυτο που σου πηρε τον περισσοτερο χρονο για να το κατανοησεις
Ετσι ωστε να εχω ενα "μετρο συγκρισης" για το ειδος και την ποιοτητα της εξηγησης που πρεπει να αναμενω και για τα δυο προαναφερομενα δικα μου περιστατικα

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2014 10:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Οταν στην καθημερινοτητα τους την τρεχουσα, αποδεχονταν τη δουλεία ως "κατι" φυσικο και αναποτρεπτο οπως εκαναν οι αρχαιοι Ελληνες και οχι μονο οι Αθηναιοι, οπ΄οσο θυμαμαι τωρα, αλλά και οι Σπαρτιατες ( Ειλωτες ) και οι Μακεδονες μετα την καταστροφη της Θηβας και το "χειρισμο" των κατοικων της απο τον Αλεξανδρο ( εδω πιθανον να μη θυμαμαι καλα ) ηταν σαφως υπερ της δουλείας την οποία και ειχαν μεσα τους κοινωνικα και περασμενη στο "πετσι" τους και τους ηταν απολυτως αδιανοητο να υπαρχει μια κοινωνια στην πραξη και στη δικη τους την καθημερινη πρακτικη χωρις δουλεία
Την οποία αν δεν την βιωσεις εξακολουθητικα ειναι αδυνατο να αντιληφτεις οτι προκειται για την υψιστη εκδηλουμενη πραγματικα εκφραση ελευθεριας
Και λεω καλα κανει, διοτι αν η λογικη δεν φτασει στα ορια της δεν μπορει να κανει το αλμα στο "κενο" και να αποδεχθει ( αξιωματικα ) το Θεο

Μπα,δεν ήξερα ότι η υπακοή σε οποιαδήποτε εξουσία ήταν ελληνική αξία! Πέρα απ' το ότι αγνοείς πολλά για την κατάσταση των δούλων στην αρχαία Ελλάδα, δεν έχεις διαβάσει ούτε τον Παύλο:

Προς Ρωμαίους ιγ, 1-7: «Καθένας να υποτάσσεται στις ανώτερες αρχές γιατί δεν υπάρχουν εξουσίες που δεν προέρχονται από τον Θεό, και οι εξουσίες αυτές τοποθετούνται από τον Θεό. ΓιΆ αυτό όποιος εναντιώνεται στην εξουσία, εναντιώνεται στην τάξη πραγμάτων που έχει εγκαθιδρύσει ο Θεός, και αυτοί που εναντιώνονται θα προσελκύσουν πάνω τους μια καταδίκη. Δεν είναι για μια καλή πράξη, αλλά για μια κακή πράξη που πρέπει να φοβόμαστε τους δικαστές/άρχοντες. Ο δικαστής είναι υπηρέτης του Θεού για το καλό σου. Αλλά αν κάνεις το κακό, φοβάσαι, γιατί δεν έχει μάταια το ξίφος, καθώς είναι υπηρέτης του Θεού για νΆ ασκεί την εκδίκηση και να τιμωρεί όποιον κάνει κακό. Είναι λοιπόν αναγκαίο να υποτάσσεσαι όχι μόνον από τον φόβο της τιμωρίας, αλλά και για τη συνείδησή σου. Για τον ίδιο λόγο πληρώνετε και τους φόρους . Γιατί οι δικαστές είναι υπηρέτες του Θεού οι εντεταλμένοι γιΆ αυτή τη λειτουργία. Δίνετε σΆ όλους ό,τι τους οφείλετε: τον φόρο σΆ όποιους οφείλετε τον φόρο, την τιμή σΆ όποιους οφείλετε την τιμή».

Αν είναι να φτάσει η λογική μου σε τέτοια σαδομαζοχιστικά όρια ,την προτιμώ περιορισμένη.

skapaneas έγραψε:

Δεν βιωνεις
Αρα εξακολουθεις και εισαι "ευκολοπιστος" στα οσα μας σερβιρει η επιστημη ως αναντιρρητες αληθειες

Όλα ερμηνεία είναι ,αφού τα ερμηνεύουμε μέσω της λογικής.Υπάρχουν,βέβαια,και οι αυθαίρετες ερμηνείες,όπως ότι υπάρχει βίωμα χωρίς ερμηνεία.Δείξε μου ένα τέτοιο,όχι να μου το εξηγήσεις ,να μου δείξεις τις πρακτικές του συνέπειες,όπως σου έδειξα κι εγώ τις συνέπειες απ' την παραδοχή του ηλιοκεντρικού συστήματος. Η επιστήμη της μεταφυσικής τόσο αδύναμη είναι πια;

skapaneas έγραψε:

Ακουσες πολλα γι΄ αυτο
Οπως ολοι μας...

Αν ειναι λοιπον ( εφ΄οσον δηλαδη πρεπει ) να πιστευω οπωσδηποτε καπου, ωστε να επενδυω "παραγωγικα" και παραγωγικα την εμφυτη και αρα φυσικη δυναμη της πιστης που χαρακτηριζει καθε ανθρωπο απο γεννησιμιου του, επιλεγω συνειδητα και πρωταρχικα το Θεο

Δηλαδή αν ένας τυφλός ,που δεν είδε ποτέ του τη σελήνη,συναντήσει τον Όλντριν που περπάτησε στη σελήνη,θα είχε δίκιο αν του έλεγε: "Είσαι ευκολόπιστος,δεν έχω δει τη σελήνη,άρα δεν υπάρχει" Shocked
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 04, 2014 5:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas
έγραψε:

Μπα,δεν ήξερα ότι η υπακοή σε οποιαδήποτε εξουσία ήταν ελληνική αξία!

Απο που προκυπτει αυτο ;

Πέρα απ' το ότι αγνοείς πολλά για την κατάσταση των δούλων στην αρχαία Ελλάδα, δεν έχεις διαβάσει ούτε τον Παύλο:

Προς Ρωμαίους ιγ, 1-7: «Καθένας να υποτάσσεται στις ανώτερες αρχές γιατί δεν υπάρχουν εξουσίες που δεν προέρχονται από τον Θεό, και οι εξουσίες αυτές τοποθετούνται από τον Θεό. ΓιΆ αυτό όποιος εναντιώνεται στην εξουσία, εναντιώνεται στην τάξη πραγμάτων που έχει εγκαθιδρύσει ο Θεός, και αυτοί που εναντιώνονται θα προσελκύσουν πάνω τους μια καταδίκη. Δεν είναι για μια καλή πράξη, αλλά για μια κακή πράξη που πρέπει να φοβόμαστε τους δικαστές/άρχοντες. Ο δικαστής είναι υπηρέτης του Θεού για το καλό σου. Αλλά αν κάνεις το κακό, φοβάσαι, γιατί δεν έχει μάταια το ξίφος, καθώς είναι υπηρέτης του Θεού για νΆ ασκεί την εκδίκηση και να τιμωρεί όποιον κάνει κακό. Είναι λοιπόν αναγκαίο να υποτάσσεσαι όχι μόνον από τον φόβο της τιμωρίας, αλλά και για τη συνείδησή σου. Για τον ίδιο λόγο πληρώνετε και τους φόρους . Γιατί οι δικαστές είναι υπηρέτες του Θεού οι εντεταλμένοι γιΆ αυτή τη λειτουργία. Δίνετε σΆ όλους ό,τι τους οφείλετε: τον φόρο σΆ όποιους οφείλετε τον φόρο, την τιμή σΆ όποιους οφείλετε την τιμή».

Για την κατασταση των δουλων μπορει να αγνοω πολλα, αλλά αν ηταν μια κατασταση μη δουλικη θα ειχε αλλο ονομα

Και με τον Παυλο που ειναι η ενσταση σου ;
Μιλα ως ανθρωπος που πιστευει στο θεο και κρινεις ως αθεος
Αντιφατικο
Εισαι εξω απο το "χορο"
Δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλαει

Αν είναι να φτάσει η λογική μου σε τέτοια σαδομαζοχιστικά όρια ,την προτιμώ περιορισμένη.

Τι εννοεις προτιμας τη λογικη σου περιορισμενη ;
Αν επιλεγεις να κρατας τη λογικη σου υπο περιορισμο δεν μπορεις να κρινεις ο,τι αφορα το απεριοριστο*
Το σημειωσα και παλι με άλλα λογια σε αλλη θεση

* αυτο που υπερβαινει τη νοηση μας

skapaneas έγραψε:

Δεν βιωνεις

Όλα ερμηνεία είναι ,αφού τα ερμηνεύουμε μέσω της λογικής.
Υπάρχουν,βέβαια,και οι αυθαίρετες ερμηνείες,όπως ότι υπάρχει βίωμα χωρίς ερμηνεία.
Δείξε μου ένα τέτοιο,όχι να μου το εξηγήσεις ,να μου δείξεις τις πρακτικές του συνέπειες,όπως σου έδειξα κι εγώ τις συνέπειες απ' την παραδοχή του ηλιοκεντρικού συστήματος.
Η επιστήμη της μεταφυσικής τόσο αδύναμη είναι πια;

Ποιες ακριβως ειναι οι πραγματικες συνεπειες που εδειξες και οι οποιες απορρεουν απο την παραδοχη του ηλιοκεντρισμου ;
Η περιφορα της Γης γυρω απο τον ηλιο ;
Αυτο ειτε το παραδεχοσουν ειτε οχι δεν θα αλλαζε τιποτα στην πραγματικοτητα
Η Γη θα εξακολουθουσε να γυριζει γυρω απο τον ηλιο

Δεν ξερω ακριβως σε ποια επιστημη μεταφυσικης αναφερεσαι, αλλά μεταφυσικη χωρις πιστη ειναι αδυνατη
Και οχι ελλειψη πιστης ως φυσικης ανθρωπινης ικανοτητας, αλλά πιστη στην υπαρξη και τις δυνατοτητες της μεταφυσικης
Και λεγοντας εγω μεταφυσικη εννοω υπεραισθητα πεδια αντιληψης
Στα οποία εσυ δεν πιστευεις

Και βιωμα χωρις ερμηνεια για σενα βεβαιως και υπαρχει
Ζεις ως αθεος αναμεσα σε ανθρωπους που πιστευουν στο θεο, και αναφερομαι γενικα στην κοινωνια, και αυτο σου ειναι κυριολεκτικα ακατανοητο
Δηλαδη ανερμηνευτο

skapaneas έγραψε:

Ακουσες πολλα γι΄ αυτο
Οπως ολοι μας...

Δηλαδή αν ένας τυφλός ,που δεν είδε ποτέ του τη σελήνη,συναντήσει τον Όλντριν που περπάτησε στη σελήνη,θα είχε δίκιο αν του έλεγε: "Είσαι ευκολόπιστος,δεν έχω δει τη σελήνη,άρα δεν υπάρχει" Shocked

'Αλλα λεω εγω, κι εσυ επιλεγεις να καταλαβαινεις ο,τι σε συμφερει
Ειναι δυνατον να πει ο τυφλος στον αστροναυτη : εισαι ευκολοπιστος ;
Ειναι δυνατον ο τυφλος να κρινει τα λεγομενα του αστροναυτη τα αναφερομενα στο βιωμα του αστροναυτη ;
Ειναι δυνατον αυτος ( ο τυφλος ) που δεν ξερει οχι που πεφτει η σεληνη, αλλά ουτε και τι βρισκεται ενα βημα περα απο κει που παταει, να κρινει καθ΄οιονδηποτε τροπο αυτον που διασχιζει τους αιθερες και το διαστημα σαν να ειναι σπιτι του ;

Αν ομως ο αστροναυτης ( ή καποιος "αστροναυτης" ), περιγραψει το βιωμα του ( ή "βιωμα" του αντιστοιχα ) στη σεληνη και ο τυφλος αμεσα και ενθουσιασμενος του πει : ναι, φιλε μου σε πιστευω, γιατι αυτα ειναι κατορθωματα της επιστημης στην οποία πιστευω, τοτε ο αλλος δικαιολογημενα θα του πει ( ή μπορει να του πει ) : εισαι ευκολοπιστος φιλε μου

gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 9:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Θαυμα λοιπον θεωρεις ο,τι γινεται κατα παρεκλιση των ( γνωστων ) φυσικων νομων 

Και το σημειωνω αυτο

Βεβαίως , αυτό εννοώ.
Εκτός από τα “θαύματα του νου” .
Σε αυτή την περίπτωση , υπάρχουν “θαύματα” κατα παρέκκλιση των φυσιολογικών ανθρώπινων ικανοτήτων..
Έχω -για παράδειγμα – επιβεβαιώσει , άτομα σε “ύπνωση” να έχουν καλύτερη (διακριτή) όσφρηση.
Μπορεί σε κατάσταση υποβολής τα άτομα αυτά , αν και ευρισκόμενα σε περιβάλλον πολύ χαμηλής θερμοκρασίας , να αρχίσουν να ιδρώνουν και να βγάζουν τα ρούχα τους . Να αντιδράσει δηλαδή ο οργανισμός τους σαν να βρίσκονται στην Σαχάρα, γιατί απλά ο εγκέφαλός τους “πιστεύει” πως βρίσκεται εκεί. .

Αυτές είναι μερικές από τις κατα παρέκκλιση φυσιολογικές συμπεριφορές ανθρώπων , τις οποίες έχω πειραματικά επιβεβαιώσει ο ίδιος.

Έχω δει “παράλυτο” να περπατά κανονικά (χωρίς να παίρνει – είναι αλήθεια – μαζί του και το κρεβάτι ) , ευρισκόμενος σε ύπνωση.
Δεν έχω διαπιστώσει ποτέ κομμένο πόδι να φυτρώνει, ούτε καν ..... φαλακρό να αποκτά σγουρά, πυκνά μαλλιά,( ακόμη και σε ύπνωση )
Έστω και ίσα , βρε αδερφέ.

Όσο για κάποιο “θαυμαστό” γεγονός , θα αρκούσε μόνο να σου περιγράψω το γεγονός που αντιμετώπισα σαν περιστατικό πριν 25 χρόνια , όπου κουτσός (αρτιμελής ) με ξερό το δεξί πόδι , (δεν λύγιζε καθόλου στο γόνατο - όχι εκ γενετής-) , περπάτησε -ξανά - κανονικά .

Λόγο εποχής – τα μπάνια του λαού- δεν έχω πολύ χρόνο να στο περιγράψω αναλυτικά.

.
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 9:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros

Και τώρα στην ουσία. 

Αν αυτό που λες , είναι η ουσία , τότε στην ουσία με επιβεβαιώνεις.

Αν φύτρωνε ένα κομμένο πόδι κάποιου, μόνο και μόνο γιατί “έταξε” στον παντοδύναμο θεό να του το αναπλάσει , ή γιατί “πίστεψε” βαθιά μέσα του , οτι ο παντοδύναμος Γιαχβέ μπορούσε να τον κάνε ξανά “φυσιολογικό” άνθρωπο, τότε αυτό θα ήταν ένα θαύμα, και όχι φυσιολογικό φαινόμενο, όπως εσύ αντιεπιστημονικά ισχυρίζεσαι.

Όσο για το δικό σου “βίωμα” , ήδη στο ανέφερα. \
Κατά την γνώμη μου λες αλήθεια .
Έτσι εσύ το βίωσες. , το γεγονός είναι λάθος .

Αν είσαι “επιστήμων” - όπως δηλώνεις – είμαι περίεργος αν αυτό το “βίωμά” σου, το έχεις αναφέρει σε κάποιο επιστημονικό (όχι θρησκευτικό/μεταφυσικό) φόρουμ.
Η εξαφάνιση ενός αντικειμένου – που δεν έγινε φυσιολογικά – είναι ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης .

Παράθεση:
Τι θα κέρδιζε πνευματικά ένας άνθρωπος, αν ο Χριστός έκανε το χέρι του να "φυτρώσει";

Το κέρδος του ανθρώπου , θα ήταν προφανές και πολύ σπουδαίο για αυτόν που έχασε τα δύο του χέρια - .
Εσύ δεν μπορείς να το καταλάβεις, γιατί είσαι αρτιμελής.

Για το κέρδος για τον Ιησού δεν διερωτάσαι?

Για τον Ιησού, θα ήταν ακόμα ποιο σπουδαίο , γιατί θα ήταν μιά πολύ μεγάλη ευκαιρία να παρουσιάσει , πέραν πάσης αμφιβολίας , τη παντοδυναμία του.
Το έκανε – για αυτόν ακριβώς τον λόγο – με τον εκ ... “γενετής τυφλό”

'Όσο για το γνωστό σου τροπάρι της “μισαλλοδοξίας” του “τυφλού μίσους” , δεν το βαρέθηκες ρε συ?
Το αναφέρεις στερεότυπα σε όποιον εκφράζει άλλη άποψη από την δική σου.

Σοβαρέψου, και κατάθεσε τεκμηριωμένα τις απόψεις σου!!!
Οι αφορισμοί και ο δογματισμός , “ έτσι είναι γιατί έτσι λένε....” κάποιοι που εσύ θεωρείς αυθεντίες , δεν είναι επιχείρημα.
Αν εσύ έχεις άποψη δική σου , πές την και στήριξέ την με δικά σου λογικά επιχειρήματα .
Τα βιώματά σου δεν με ενδιαφέρουν , αυτά είναι δικά σου.

Και οι άνθρωποι της βροχής στα δάση της Ιάβα έχουν βιώματα.
Ε! και?
Με ενδιαφέρουν μόνο σαν ερευνητή , όπως – κατ αναλογία - και η συμπεριφορά των μπαμπουίνων, και των Βουσμάνων (την συμπεριφορά των δύο τελευταίων , έχω μελετήσει στο φυσικό τους περιβάλλον ο ίδιος)

.
Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Ο Παυλος ειναι προγονος μας αν ειμαστε ανθρωποι Cool

Διαβάζοντας ένας που ξέρει τι θα πει Έλληνας, τέτοια εξωφρενικά, η μόνη επιλογή που έχεις είναι πλέον να γίνεις τελείως έξω φρενών.

Ο Παύλος ήταν ένας τυπικός ανατολίτης τζιχαντιστής σχιζοφρενής, που είδε ξαφνικά το όραμα και αμέσως από εκεί που σκότωνε χριστιανούς μετεστράφη κλπ. Ως δια μαγείας βέβαια. Ίσως να έβλεπε συχνά οράματα, αλλά επειδή δεν θα ταίριαζε στην χριστιανική παραμυθολογία μια μετέπειτα μεταστροφή, τσιμουδιά για το τι συνέβη μετά, αν συνέβη.

Ένα απύθμενο χάος χωρίζει την φιλοσοφία των φανατισμένων ανατολίτικων μπασταρδοφυλών νομάδων των ερήμων (με τους συνεχείς πολέμους και γενοκτονίες αφανίζονταν συστηματικά) που ως μόνιμη ασχολία είχαν την φυλετική εμπάθεια, το μίσος, το τζιχάντ, το πάθος εναντίον κάθε αλλόφυλλου αλλόθρησκου κλπ., και ενός οποιουδήποτε πλάσματος που θεωρεί τιμή του που ανήκει στο ανθρώπινο γένος. Ή όπως είπε ο Θαλής, χάριν έχειν τη τύχη ότι άνθρωπος εγενόμην και ου θηρίον.

Αυτή την ερμηνεία της ιστορίας μετέφερε ο χριστιανισμός από τον ιουδαϊσμό, το ίδιο μίσος, την ίδια εμπάθεια, την ίδια τύφλα, την ίδια πανάρχαια απολιτισιά, μαζί με όλες τις ιδιότητες του κτήνους. Ντροπή να λέει κάποιος ότι είχε αυτά τα κτήνη προγόνους. Ακόμα είναι στο επίπεδο του κτήνους. Ένα πλάσμα που ντροπιάζει το ανθρώπινο είδος.

Καιρός να βάλετε τη γκλάβα σας να δουλέψει όλοι εσείς που σας έχει αποβλακώσει η χριστιανική απολιτισιά, και να αποτινάξετε από μέσα σας όλη τη συσσωρευμένη ηλιθιότητα και άγνοια με την οποία σας έχουν εκπαιδεύσει από μικρούλια. Αλλά η θρησκεία είναι ο πρώτος και μέγιστος διδάξας της προπαγάνδας, οπότε δύσκολα τα πράγματα όχι μονάχα για σας αλλά για όλους δυστυχώς.
spyros
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 05, 2014 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
spyros

Και τώρα στην ουσία. 

Αν αυτό που λες , είναι η ουσία , τότε στην ουσία με επιβεβαιώνεις.

Αν φύτρωνε ένα κομμένο πόδι κάποιου, μόνο και μόνο γιατί “έταξε” στον παντοδύναμο θεό να του το αναπλάσει , ή γιατί “πίστεψε” βαθιά μέσα του , οτι ο παντοδύναμος Γιαχβέ μπορούσε να τον κάνε ξανά “φυσιολογικό” άνθρωπο, τότε αυτό θα ήταν ένα θαύμα, και όχι φυσιολογικό φαινόμενο, όπως εσύ αντιεπιστημονικά ισχυρίζεσαι.

Όσο για το δικό σου “βίωμα” , ήδη στο ανέφερα. \
Κατά την γνώμη μου λες αλήθεια .
Έτσι εσύ το βίωσες. , το γεγονός είναι λάθος .

Αν είσαι “επιστήμων” - όπως δηλώνεις – είμαι περίεργος αν αυτό το “βίωμά” σου, το έχεις αναφέρει σε κάποιο επιστημονικό (όχι θρησκευτικό/μεταφυσικό) φόρουμ.
Η εξαφάνιση ενός αντικειμένου – που δεν έγινε φυσιολογικά – είναι ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης .

Μα το να φυτρώνουν μέλη, είναι απόλυτα φυσιολογική διαδικασία.
Όλα τα όργανα όλων των οργανισμών, κάποια στιγμή φύτρωσαν και για τους περισσότερους οργανισμούς, φυτρώνουν κάθε φορά που κόβονται.
Αν λοιπόν κάποιος ισχυριστεί ότι κόπηκε το ένα του χέρι και φύτρωσε ένα άλλο, θα μπορούσαμε άνετα να το εξηγήσουμε ως μια "ενεργοποιήση" της γενετικής διαδικασίας που είχε ως βρέφος στην κοιλιά της μητέρας του.
Αν τώρα, αυτή η ενεργοποίηση έγινε μέσω κάποιας μετάλλαξης ή απλά συνέβη, αυτό θα ήταν ένα άλλο επίπεδο έρευνας. Πάντως μια πρώτη φυσιολογική εξήγηση θα ήταν προφανής.
Δεν το θεωρώ λοιπόν θαύμα, διότι είναι κάτι που συμβαίνει γενετικά στη φύση συνεχώς και μπορεί κάλιστα τυχαία ή λόγω μετάλαξης να συμβεί και σε ένα σπονδυλωτό.

Παράθεση:

Παράθεση:

Το κέρδος του ανθρώπου , θα ήταν προφανές και πολύ σπουδαίο για αυτόν που έχασε τα δύο του χέρια - .
Εσύ δεν μπορείς να το καταλάβεις, γιατί είσαι αρτιμελής.

Για το κέρδος για τον Ιησού δεν διερωτάσαι?

Για τον Ιησού, θα ήταν ακόμα ποιο σπουδαίο , γιατί θα ήταν μιά πολύ μεγάλη ευκαιρία να παρουσιάσει , πέραν πάσης αμφιβολίας , τη παντοδυναμία του.
Το έκανε – για αυτόν ακριβώς τον λόγο – με τον εκ ... “γενετής τυφλό”

'Όσο για το γνωστό σου τροπάρι της “μισαλλοδοξίας” του “τυφλού μίσους” , δεν το βαρέθηκες ρε συ?
Το αναφέρεις στερεότυπα σε όποιον εκφράζει άλλη άποψη από την δική σου.

Σοβαρέψου, και κατάθεσε τεκμηριωμένα τις απόψεις σου!!!
Οι αφορισμοί και ο δογματισμός , “ έτσι είναι γιατί έτσι λένε....” κάποιοι που εσύ θεωρείς αυθεντίες , δεν είναι επιχείρημα.
Αν εσύ έχεις άποψη δική σου , πές την και στήριξέ την με δικά σου λογικά επιχειρήματα .
Τα βιώματά σου δεν με ενδιαφέρουν , αυτά είναι δικά σου.

Και οι άνθρωποι της βροχής στα δάση της Ιάβα έχουν βιώματα.
Ε! και?
Με ενδιαφέρουν μόνο σαν ερευνητή , όπως – κατ αναλογία - και η συμπεριφορά των μπαμπουίνων, και των Βουσμάνων (την συμπεριφορά των δύο τελευταίων , έχω μελετήσει στο φυσικό τους περιβάλλον ο ίδιος)

Είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι το μάθημα των θρησκευτικών είναι εντελώς άχρηστο στα σχολεία.
Δε μου λές κ.ερευνητά, εκτός από το μάθημα των θρησκευτικών συνήθιζες να πετάς αετό και στην ώρα των άλλων μαθημάτων;
Αν νομίζεις ότι ο Θεός θέλει να σου αποδείξει την παντοδυναμία του, τότε πιστεύεις σε έναν Θεό που για μένα είναι ανύπαρκτος.

@Ιασον
τι θα γίνει ρε ιάσον με εσένα; μόνον όταν γίνεσαι ντίρλα στο τσίπουρο θα μπαίνεις στο φιλοσοφια;
Δεν μπορείς μια φορά να μπεις χωρίς να βρίζεις θεούς και δαίμονες και να μιλήσεις πολιτισμένα, όπως ας πούμε έκαναν οι αρχαίοι φιλόσοφοι πρόγονοί σου;
Αφού σε πειράζει το ρημάδι, κόψτο να πάει στο διάολο..
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 30, 31, 32  Επόμενο
Σελίδα 11 από 32

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center