Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προπατορικό αμάρτημα: Τι ήταν;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2014 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
vag_el έγραψε:

Είσαι υπέρ της θανατικής ποινής?.........ειναι σαφές νομίζω.

Ναι,
στους προδότες της πατρίδας ,
τους κατά συρροήν δολοφόνους,
τους εγκληματίες κατά της ανθρωπότητας,
τους εμπόρους ναρκωτικών και
τους βιαστές.

Τότε κι εσύ να μην κατηγορείς εύκολα τους δικαστές του Σωκράτη,αν δεν μπορείς να μπεις στη θέση τους.

Idea

Σε ποιά κατηγορία απο τις παραπανω εντασσεις ακριβως το Σωκρατη ;

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

vag_el
Πρύτανης

Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2014 12:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:

Ναι,στους προδότες της πατρίδας ,τους κατά συρροήν δολοφόνους,τους εγκληματίες κατά της ανθρωπότητας,τους εμπόρους ναρκωτικών και τους βιαστές.

Τότε θα πρέπει να καταδικάσεις πάνω απο το ήμισυ της ανθρωπότητας.Εχεις μεγάλο εργο και πολλή δουλειά Laughing
ο καλύτερος ,έχει σκοτώσει τη μάνα του

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2014 1:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Skapaneas,

άλλο πράγμα ήθελα να του πώ μετά την επεξήγηση,και νομίζω κι εσύ,......
αλλά δεν θα του το πώ.

ο Θεός βοήθειά μας

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2014 2:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

vag_el

Καλο θα ειναι ομως, να μην αφηνουμε "μισες" τις σκεψεις μας στη διαρκεια μια κουβεντας, ανεξαρτητα απο τις όποιες απροβλεπτες παρεμβασεις ( αναφερομαι σε μενα )

Αμην, στην ευχη σου

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2014 3:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Dέν είναι απλώς ''μισές'' σκέψεις.......Skapanea,

Είναι ένας ολόκληρος κατάλογος ,ένα βαρύ φορτίο ευθυνών,για όποιον πρίν σκεφτεί το ''μήν κρίνεις ινα μήν κριθείς'' θέτει τον εαυτό του ,ώς Δήμιο κάποιων άλλων που έχουν διαπράξει εγκλήματα,ή ποινικά κακότροπες πράξεις, και αδικήματα.
Δε έχω τη δυνατότητα να απευθύνω λόγο ,ή να συρρικνώσω τόσο πολύ τη σκέψη μου ΄,ωστε τα κατηγορώ μου να ειναι είναι εχέγγυα.
Μένουμε ,λοιπόν στην αυτήν σκέψη που με θάρρος απολογήθηκε,πως ει δυνατόν να κρίνουμε ως ενόχους και να τους καταδικάζουμε ως Αρχοντες που κατέχουμε την εξουσία της Σωστής και Δίκαιης Κρίσης.
Είναι ένα θέμα ,που θέλει πολύ ψυχικό σθένος και ανεξάρτητη ,αποστασιοποιημένη κριτική.
Οπως είπα και πιό πρίν,σε άλλη ανάρτηση,όταν πάσχεις ,και κάποιος έχει αφαιρέσει τη ζωή δικών σου ανθρώπων ,δε δύνασαι να συμμετέχεις σε αυτήν την ψυχοφθόρο Διαδικασία της Κρίσης και Δικαιοσύνης στην απαγγελία κατηγοριών και αποόδοση αυτής.
Ο Ιωάννης,για μένα ,έχει ΄'μένος'' και '' θυμό''.Κατι λοιπόν που δεν τον κάνει έγκυρο ένορκο μιας διαδικασίας που θέλει υπομονή για να βρείς την αλήθεια,και αντικειμενικότητα για να βρείς ποιά ακριβώς θα είναι η σωστή και δικαιολογημένη απόφαση Δικαστηρίου ,έτσι ώστε να στέκει και να υποδεικνύει,την μετέπειτα πορεία και στάση του κατηγορουμένου.

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 30, 2014 7:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

Εσύ τώρα, αν από αυτό που είπα παραπάνω, "αυτό όμως δε σημαίνει απαραίτητα πως η διαφθορά είχε μειωθεί στο ελάχιστο...", συμπέρανες το ανάποδο, ότι είπα πως η διαφθορά είχε αυξηθεί στο μέγιστο, και πως μιλούσα για γενικευμένη διαφθορά, τότε εμένα κάτι μου λέει αυτό για τον τρόπο που εξετάζεις, φιλοσοφείς και συζητάς, και όχι μόνο.

Ναι,δεν εννοούσες "γενικευμένη διαφθορά",απλά ότι δεν υπάρχει καμιά διαφορά με το σήμερα όπου η διαφθορά είναι γενικευμένη.(!) Shocked

Διαφθορά ανέκαθεν υπήρχε και υπάρχει, και σε αυτούς που κυβερνούν και σε αυτούς που κυβερνούνται, και σε δημοκρατίες, άμεσες ή μη, και σε ολιγαρχικά πολιτεύματα. Συγκρίσεις μεταξύ των διαφόρων εποχών μπορούμε να κάνουμε, δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορούμε να αποφανθούμε εύκολα και με σιγουριά ποια εποχή ήταν η πιο διεφθαρμένη, παρά μόνο να πούμε πως διαφθορά υπάρχει πάντα. Και αυτό γιατί ο χαρακτήρας των ανθρώπων πολύ εύκολα διαφθείρεται, για πολλούς και διαφόρους λόγους, κυρίως όμως από το φόβο του θανάτου, που τους οδηγεί σε αθλιότητες. Λαμπρό παράδειγμα της εποχής εκείνης της αρχαίας Αθήνας ήταν ο Σωκράτης, ο οποίος, απ' ότι φαίνεται, ήταν αδιάφθορος. Και αυτό όχι γιατί δε φοβόταν τον θάνατο, έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον, αλλά επειδή φοβόταν πολύ περισσότερο να μην κάνει κάτι που ήξερε πως ήταν κακό, να αδικήσει ας πούμε. Ενώ για τον θάνατο δεν ήξερε και πολλά πράγματα, δεν ήξερε αν ήταν καλό ή κακό πράγμα να πάθει κανείς. Οπότε σου λέει, ας κάνω αυτά που ξέρω πως είναι καλά, ας μην κάνω αυτά που ξέρω πως είναι κακά, και από κει και πέρα, αν είναι να με σκοτώσουν ή πεθάνω, ας είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 31, 2014 11:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ ο ίδιος είδες το απόσπασμα του Αριστοτέλη ότι η δωροδοκία των δικαστών ήταν κάτι το πρωτοφανές για την εποχή.Σήμερα ακούμε "λάδωμα" και γελάμε...Κάτι λέει αυτό!
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 31, 2014 11:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
vag_el έγραψε:

Ναι,
στους προδότες της πατρίδας ,
τους κατά συρροήν δολοφόνους,
τους εγκληματίες κατά της ανθρωπότητας,
τους εμπόρους ναρκωτικών και
τους βιαστές.

Τότε κι εσύ να μην κατηγορείς εύκολα τους δικαστές του Σωκράτη,αν δεν μπορείς να μπεις στη θέση τους.

Idea

Σε ποιά κατηγορία απο τις παραπανω εντασσεις ακριβως το Σωκρατη ;

Στην προδοσία .Άσχετα αν ήταν αληθινή ή όχι.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 31, 2014 1:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκαπανέας,

καταλαβαίνεις τώρα γιατί δε θέλω να αναπτύξω τη συζήτηση μαζί του?........
¨Οποτε ,δεν έχει απάντηση ή ειναι αναγκασμένος να παραδεχτεί κάτι,γίνεται δογματικός και αυταρχικός και αντιδρά αντιστρόφως ανάλογα
.

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 31, 2014 7:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ ο ίδιος είδες το απόσπασμα του Αριστοτέλη ότι η δωροδοκία των δικαστών ήταν κάτι το πρωτοφανές για την εποχή.Σήμερα ακούμε "λάδωμα" και γελάμε...Κάτι λέει αυτό!

Ναι, από αυτά που λέει ο Αριστοτέλης, διαπιστώνουμε πως η πρώτη περίπτωση δωροδοκίας στους δικαστές ήταν το 409 π.χ., όταν ο Άνυτος γύρισε από την Πύλο. Και πως αυτό το φαινόμενο συνεχίστηκε τα επόμενα χρόνια.

Ο Αριστοτέλης όμως λέει και άλλα πολλά για τη δημοκρατία εκείνης της εποχής, τα οποία δεν είναι διόλου κολακευτικά για τη δημοκρατία. Για παράδειγμα αυτό που λέει για τον Περικλή, πως αυτός ήταν που κρατούσε τη δημοκρατία σε καλά σχετικά επίπεδα, και πως μετά τον θάνατό του, τα πράγματα πήραν μεγάλη τροπή προς το χειρότερο. Τώρα πώς γίνεται σε μια δημοκρατία, όπου αποφασίζουν οι πολλοί, αυτή να εξαρτάται από το ήθος ενός και μόνο ανδρός, είναι απορίας άξιο.
Επιστροφή στην κορυφή
spyros
Πρύτανης

Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 31, 2014 8:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καθόλου παράξενο.
Αν είχατε ζήσει λίγο τα μεγαθήρια της μεταπολίτευσης Καραμανλής (Κων/νος) και Παπανδρέου (Ανδρέας) θα ξέρατε ότι ένας πραγματικός ηγέτης εμπνέει και δημιουργεί κεντρομόλες δυνάμεις γύρω από το άτομό του. Και όταν ο ηγέτης αυτός έχει δημοκρατική συνείδηση, τότε λίγοι τολμούν να λειτουργήσουν αντιδημοκρατικά.
Δυστυχώς ζήσατε μόνο τα ξενόφερτα ανδρείκελα Σιμήτης, Καραμανλής (Κώστας) και Παπανδρέου (Γιώργος) και είδατε τις φυγόκεντρες αντιδημοκρατικές δυνάμεις που ανέπτυξε η πολιτική τους ελαφρότητα..
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 31, 2014 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
Σκαπανέας,

καταλαβαίνεις τώρα γιατί δε θέλω να αναπτύξω τη συζήτηση μαζί του?........
¨Οποτε ,δεν έχει απάντηση ή ειναι αναγκασμένος να παραδεχτεί κάτι,γίνεται δογματικός και αυταρχικός και αντιδρά αντιστρόφως ανάλογα
.

Idea

vag_el

Δεν μπορω να πω οτι καταλαβαινω απολυτα τους ενδοιασμους σου
Ο καθενας μας εχει το δικο του τροπο αντιληψης
Κι ας υποστηριζει οτι ο τροπος που σκεφτεται ειναι κατανοητος απο τους αλλους
Ολοι μας προσεγγιζουμε τα ζητηματα με την ιδιοπροσωπεια που μας κανει ξεχωριστους τον ενα απο τον αλλο
Ειτε πιστευουμε στο θεο ειτε οχι
Για μενα δεν υπαρχουν αθεοι που λενε οτι ειναι αθεοι
Ο πραγματικος αθεος δεν κανει καμια απολυτως αναφορα στο θεο
Για τον οντως αθεο ο θεος δεν υπαρχει
Κι αρα δεν κατεχει καμια απολυτως θεση στο λογο του, στη σκεψη του και στα εργα του
Όποιος ομολογει οτι ειναι αθεος και παλευει να το αποδειξει, στην πραγματικοτητα ομολογει την αδυναμια του να διαχειριστει την ιδεα του θεου αποτελεσματικα
Αυτο που μαλλον ειναι δυσκολο να αντιληφτουν και να κατανοησουν οι ομολογουντες αθεϊα, ειναι οτι η παλη τους και ο πολεμος τους ειναι με την ιδεα του θεου και οχι με τον ιδιο το θεο
Γιατι ο ιδιος ο θεος ειναι "Κατι" παραπανω απο ιδεα, ειναι Ενεργεια Ζωσα και Απολεμητος
Κανείς ανθρωπος ζωντανος δεν μπορει να πολεμησει τη ζωη που ειναι η Ενεργεια χωρις να καταστρεψει τελικα, επιμενοντας, τον εαυτο του
Ο θεος ειναι απειρος και ο ανθρωπος πεπερασμενος
Ποτέ το πεπερασμενο δεν μπορει να καταβαλλει το απειρο

gianiss
Σχετικα με το απειρο που αναφερω παραπανω, δραττομαι της ευκαιριας με την αναφορα μου αυτη, να αναφερθω εδω στο "ορισμο" που δινεις στο απειρο
Απειρο, εσυ λες, ειναι τα παντα
Και "περιεχει" τα παντα
Ακομα η ιδεα του θεου ( αν υπαρχει ) περιεχεται στο απειρο
Και συνεπως και ο ιδιος ο θεος ( αν υπαρχει ) περιεχεται στο απειρο
Απο την αλλη πλευρα, εγω λεω, Θεος ειναι τα παντα
Και περιεχει τα παντα
Ακομα και το απειρο ( που υπαρχει ) περιεχεται στο θεο

Λες λοιπον οτι ο πιθανον υπαρχων θεος αποτελει ενα κατηγορημα του απειρου
Λεω οτι το ασφαλως υπαρχον απειρο αποτελει ενα κατηγορημα του θεου

Λογικα λοιπον για μενα προκυπτει οτι οταν δυο εννοιες αποτελουν η μια κατηγορημα της αλλης τοτε οι δυο εννοιες ταυτιζονται
Αρα : Απειρο = Θεος και Θεος = Απειρο

Ιωαννη
Η αντιστοιχη επιμονη σου για τη συνδεση του δυναμει απειρου με το απειρο οπως "εκφραζεται" στην πραγματικοτητα, που κατα τη γνωμη σου ειναι εφικτο να συμβει ενω η πραγματικοτητα ως πεπερασμενη σε ολες της τις εκφανσεις δεν φαινεται να συμμεριζεται την αποψη σου, θυμιζει εντονα τις αντιφασεις που "εντοπιζεις" κατα καιρους σε οσα λεγονται
Και μια τετοια κορυφαια κατα τη γνωμη μου αντιφαση υπαρχει και στη δικη σου τη φιλοσοφικη γραμμη

Παράθεση:
Είμαστε Ον,αφού Ον είναι τα πάντα... αλλά δεν είμαστε Ον,αφού το Ον δεν έχει μέρη,είναι Εν.

Η κατανόηση αυτής της αντίφασης είναι η σχέση μας με το Ον...ουσιαστικά είναι σχέση με τον εαυτό μας,όχι με το Ον.

Ενω σε αλλη θεση δηλώνεις

Παράθεση:
Αν η αντίφαση δηλώνεται στο τέλος ενός συλλογισμού,τότε απορρίπτεται η αρχική πρόταση.
Αν δεν υπάρχει συλλογισμός,τότε η πρόταση είναι ακατανόητη από μόνη της και χρειάζεται επεξήγηση για ν' αρθεί η αντίφαση.

Σε ποια κατηγορια της δευτερης παραθεσης εντασσεις την αντιφαση σου στην πρωτη παραθεση ;
Γιατι ζητας κατανοηση στην δικη σου αντιφασης, ενω αυτη εχει προελθει μετα απο μια μακρια σχετικα ( διαλογικη ) σειρα συλλογισμων ;
Εχει σχεση αυτη η ανοχη σου με την ανοχη που δειχνεις στη σχεση δυναμει απειρου και "πραγματικου" απειρου ;
Δεν πρεπει λογικα να απορριψεις τη θεση σου για το ΕΝ, εφ' οσον αυτη οδηγει σε αντιφαση ;

vag_el

Βλεπεις σε αδρες γραμμες και με το δικο μου το "φιλτρο" αντιληψης, τεσσερες διαφορετικους τροπους σκεψης ( μαζι με σενα, στην παραθεση )
Ποιος ειναι πιο σωστος ;
Δεν υπαρχει πιο σωστο...
Ειναι ολοι ισοδυναμοι, αρκει να οδηγουν σε μια πραγματικη κατασταση αντιστοιχης ζωης τον καθενα

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2014 8:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

Ναι, από αυτά που λέει ο Αριστοτέλης, διαπιστώνουμε πως η πρώτη περίπτωση δωροδοκίας στους δικαστές ήταν το 409 π.χ., όταν ο Άνυτος γύρισε από την Πύλο. Και πως αυτό το φαινόμενο συνεχίστηκε τα επόμενα χρόνια.

Ο Αριστοτέλης όμως λέει και άλλα πολλά για τη δημοκρατία εκείνης της εποχής, τα οποία δεν είναι διόλου κολακευτικά για τη δημοκρατία. Για παράδειγμα αυτό που λέει για τον Περικλή, πως αυτός ήταν που κρατούσε τη δημοκρατία σε καλά σχετικά επίπεδα, και πως μετά τον θάνατό του, τα πράγματα πήραν μεγάλη τροπή προς το χειρότερο. Τώρα πώς γίνεται σε μια δημοκρατία, όπου αποφασίζουν οι πολλοί, αυτή να εξαρτάται από το ήθος ενός και μόνο ανδρός, είναι απορίας άξιο.

Λέει ότι ακούστηκαν παράπονα από μερικούς...άρα επιφυλασσόμαστε .

Και πιο κάτω λέει:" Απεναντίας ,οι Αθηναίοι φαίνεται ότι πολιτεύτηκαν καλύτερα και πολιτικότερα απ' όλους,και ως άτομα και ως σύνολο,απέναντι στις προηγούμενες συμφορές τους".(κεφ. XL)

Άρα εντείνονται οι επιφυλάξεις ,για να μην πω διασκεδάζονται.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2014 8:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Καθόλου παράξενο.
Αν είχατε ζήσει λίγο τα μεγαθήρια της μεταπολίτευσης Καραμανλής (Κων/νος) και Παπανδρέου (Ανδρέας) θα ξέρατε ότι ένας πραγματικός ηγέτης εμπνέει και δημιουργεί κεντρομόλες δυνάμεις γύρω από το άτομό του. Και όταν ο ηγέτης αυτός έχει δημοκρατική συνείδηση, τότε λίγοι τολμούν να λειτουργήσουν αντιδημοκρατικά.
Δυστυχώς ζήσατε μόνο τα ξενόφερτα ανδρείκελα Σιμήτης, Καραμανλής (Κώστας) και Παπανδρέου (Γιώργος) και είδατε τις φυγόκεντρες αντιδημοκρατικές δυνάμεις που ανέπτυξε η πολιτική τους ελαφρότητα..

Λες για τα μεγαθήρια που χρέωσαν τη χώρα στα μεγαθήρια των διεθνών τοκογλύφων; Τα ζήσαμε αλλά μετά καταλάβαμε ότι με ξένα κόλυβα μεγαθήριο δε γίνεσαι.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 01, 2014 9:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Ιωαννη
Η αντιστοιχη επιμονη σου για τη συνδεση του δυναμει απειρου με το απειρο οπως "εκφραζεται" στην πραγματικοτητα, που κατα τη γνωμη σου ειναι εφικτο να συμβει ενω η πραγματικοτητα ως πεπερασμενη σε ολες της τις εκφανσεις δεν φαινεται να συμμεριζεται την αποψη σου, θυμιζει εντονα τις αντιφασεις που "εντοπιζεις" κατα καιρους σε οσα λεγονται
Και μια τετοια κορυφαια κατα τη γνωμη μου αντιφαση υπαρχει και στη δικη σου τη φιλοσοφικη γραμμη

Παράθεση:
Είμαστε Ον,αφού Ον είναι τα πάντα... αλλά δεν είμαστε Ον,αφού το Ον δεν έχει μέρη,είναι Εν.

Η κατανόηση αυτής της αντίφασης είναι η σχέση μας με το Ον...ουσιαστικά είναι σχέση με τον εαυτό μας,όχι με το Ον.

Ενω σε αλλη θεση δηλώνεις

Παράθεση:
Αν η αντίφαση δηλώνεται στο τέλος ενός συλλογισμού,τότε απορρίπτεται η αρχική πρόταση.
Αν δεν υπάρχει συλλογισμός,τότε η πρόταση είναι ακατανόητη από μόνη της και χρειάζεται επεξήγηση για ν' αρθεί η αντίφαση.

Σε ποια κατηγορια της δευτερης παραθεσης εντασσεις την αντιφαση σου στην πρωτη παραθεση ;
Γιατι ζητας κατανοηση στην δικη σου αντιφασης, ενω αυτη εχει προελθει μετα απο μια μακρια σχετικα ( διαλογικη ) σειρα συλλογισμων ;
Εχει σχεση αυτη η ανοχη σου με την ανοχη που δειχνεις στη σχεση δυναμει απειρου και "πραγματικου" απειρου ;
Δεν πρεπει λογικα να απορριψεις τη θεση σου για το ΕΝ, εφ' οσον αυτη οδηγει σε αντιφαση ;

Η αντίφαση ,όπως είπα ,είναι σχέση με τον εαυτό μας κι όχι με το Ον.Η αντίφαση είναι η έκφραση της αυτογνωσίας μας ότι το Ον δεν ορίζεται αλλά αυτό δεν οδηγεί σε απόρριψή του γιατί είναι αυτονόητο ότι ο κόσμος και η λογική υπάρχουν,το περιεχόμενο της ύπαρξης δε γνωρίζουμε.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57  Επόμενο
Σελίδα 53 από 57

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center