Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προπατορικό αμάρτημα: Τι ήταν;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 49, 50, 51 ... 55, 56, 57  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 25, 2014 8:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-Αν,λοιπόν,όπως λες επιδιώκουμε όλοι την αρετή,γιατί λες και διακηρύσσεις
ότι σαν και σένα δε θα βρούμε άλλον να νοιάζεται για την αρετή προσβάλλοντας έτσι τη μνήμη των προγόνων σου που θεμελίωσαν το σημερινό μας πολίτευμα αλλά κι εμάς που πριν από λίγο μας θεώρησες ισότιμους στην αρετή με εσένα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 25, 2014 11:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
1) Τι τον ρώτησαν; "Θα ήθελες ένα δωράκι απ' την πόλη;" Laughing

Άσε το δούλεμα ,mark! Ξέρεις πολύ καλά ότι η απάντηση στη δεδομένη ερώτηση ήταν αλαζονική.


Ρε μανία συνέχεια να μου λες πως ξέρω ποια είναι η αλήθεια αλλά υποστηρίζω το αντίθετο. Δηλαδή λες πως λέω ψέμματα; Γιατί πώς αλλιώς μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος που κάνει αυτό που λες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 25, 2014 8:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
-Αν,λοιπόν,όπως λες επιδιώκουμε όλοι την αρετή,γιατί λες και διακηρύσσεις
ότι σαν και σένα δε θα βρούμε άλλον να νοιάζεται για την αρετή προσβάλλοντας έτσι τη μνήμη των προγόνων σου που θεμελίωσαν το σημερινό μας πολίτευμα αλλά κι εμάς που πριν από λίγο μας θεώρησες ισότιμους στην αρετή με εσένα;


Δυνητικη απαντηση Σωκρατη
Τα θελετε και τα λετε ολα αυτα κυριε δικαστα ή σας ξεφευγουν απο το αγχος σας να βρειτε στοιχεια ενοχοποιητικα εναντιον ενος εναρετου οντως πολιτη της Αθηνας ο οποιος ποτέ δεν εβλαψε κανενα και αποδεδειγμενα υπερασπιστηκε με παθος και αυταπαρνηση την πατριδα του όποτε κι αν αυτη του το ζητησε καλωντας τον σε πολεμους μακρινους μερικες φορες και ο οποιος αφιερωσε τη ζωη του κυριολεκτικα στο να κραταει ενεργο την ιδεα της αρετης στη συνειδηση των πολιτων της αλλά και των ξενων της χωρις διακριση ωστε ο καθενας να εχει το μετρο των δυναμεων του ανα χειρας καθε στιγμη της ζωης του και να πορευεται με επιγνωση των οριων του και των δυνατοτητων του μη υπερβαινων υπεραιρομενος των δυναμεων του των πραγματικων παρα μονο προβαλλων την καθ΄εαυτου αγνοια του επι της ουσιας των οντων και σε συγκριση με ολα οσα θα μπορουσε να κατεχει και τα οποία του διαφευγουν κυριολεκτικα λογω της προσκολλησης του μετα παθους στα γηϊνα και στα εγκοσμια υλοφρονών και παραβλεπων κραυγαλεως την ψυχην του και τις αναγκες της ; ; ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 25, 2014 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

-Τα θέλω και τα λέω.Θα απαντήσεις τώρα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 27, 2014 7:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
...θες να μου βρεις κάποιο λάθος;Θα ψάξεις πολύ ακόμα!


Δε χρειάζεται να ψάξω και πολύ! Πολλά λάθη κάνεις, και εγώ στα υποδεικνύω μα εσύ δεν τα βλέπεις, και βέβαια δεν τα παραδέχεσαι, όπως δεν παραδέχεσαι κανένα λάθος σου. Από το λεξιλόγιό σου έχεις ξεριζώσει λέξεις και φράσεις όπως, κατά τη γνώμη μου, κατά την άποψή μου, πιστεύω, θεωρώ, νομίζω κλπ. Στην αρχή, όταν σε πρωτογνώρισα στο φόρουμ, νόμιζα πως έτσι ήταν το στυλ γραφής σου, πλέον όμως είμαι σίγουρος πως γράφεις με αυτόν τον τρόπο διότι πιστεύεις πως η άποψη σου είναι η απόλυτα σωστή και πως όποιος λέει κάτι διαφορετικό είναι λάθος. Και έτσι έχεις γίνει αδιάλλακτος και δογματικός. Τι σόι φιλόσοφος είσαι, ήθελα να ήξερα.

Να σου πω και ένα εξόφθαλμο λάθος σου να δούμε τι θα γίνει.

Λες πως ο Σωκράτης απαίτησε να σιτίζεται ισόβια στο πρυτανείο. Ο Σωκράτης όμως δεν απαίτησε αλλά απάντησε όταν του ζήτησε να προτείνει την ποινή του. Και πρότεινε τρία πράγματα. Στην αρχή ισόβια σίτιση, μετά να πληρώσει πρόστιμο 1 μνα με δικά του λεφτά, και τέλος 30 μνες, έχοντας ως εγγυητές τους φίλους του. Δεν απαίτησε λοιπόν, πρότεινε.

Το παραδέχεσαι αυτό το λάθος σου, όταν έλεγες πως ο Σωκράτης απαίτησε ισόβια σίτιση, ναι ή ού;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 28, 2014 1:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν δεν το κατάλαβες,το ειρωνικό σου στυλάκι επιτρέπει παρόμοια αντιμετώπιση...επειδή το βαρέθηκα,όμως,σταματώ εδώ!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 01, 2014 12:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε σε ειρωνεύομαι ρε συ, σοβαρά μιλάω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 18, 2014 2:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:

''Αν εγώ από παλιά είχα επιχειρήσει να ασχοληθώ με την πολιτική, από παλιά θα είχα αφανισθεί και ούτε εσάς θα είχα ωφελήσει σε τίποτα ούτε τον εαυτό μου.
Και μη μου θυμώνετε που λέω την αλήθεια. Γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να διασωθεί, είτε από σας είτε από οποιοδήποτε άλλο πλήθος, όταν εναντιώνεται με ειλικρίνεια και εμποδίζει να γίνονται στην πόλη πολλά άδικα πράγματα και παράνομα''


Μπορεί να είσαι λιγάκι πονηρούλης,και να κρύβεις ορισμένα πράγματα,αλλά εγω δεν έχω κανέναν λόγο να αντιπαρατίθεμαι ασκόπως.
Εδω μας δείχνει πολύ καθαρά η μετάφραση .......(να αφανισθώ κ.τ.λ.) και στη συνεχεια δείχνει πως δεν θα γλίτωνε απο τους Αθηναίους,
Αλλη μετάφραση ,ίδια έννοια .Μη γίνεσαι λοιπόν πονηρός ,

Αν και δεν είναι του θέματος ,ο Σωκράτης δείχνει παρακάτω με την απολογία του πως ,προσπαθεί να φέρει Δικαιοσύνη στα όσα άδικα πράττουν οι Αθηναίοι ,γι αυτό άλλωστε και τον καταδίκασαν εις θάνατον με την πλειοψηφία


Στο απόσπασμα του οποίου έφερα τη μετάφραση μιλάει για προηγούμενα χρόνια. Στο παρακάτω που έφερες εσύ μιλάει αλαζονικά πάλι για κάθε πλήθος,που υποτίθεται είναι διεφθαρμένο.Επειδή το λέει,όμως,δε σημαίνει πως έτσι είναι τα πράγματα. Η Πλατωνική υπογραφή της Απολογίας όσον αφορά την αποστροφή στη δημοκρατία είναι εμφανής εδώ.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 12:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Καταρχήν η μετάφραση που έχεις είναι εντελώς άσχετη.Να η σωστή:
"Αν εγώ από παλιά είχα επιχειρήσει να ασχοληθώ με την πολιτική, από παλιά θα είχα αφανιστεί και ούτε εσάς θα είχα ωφελήσει σε
τίποτα ούτε τον εαυτό μου."

Φυσικά,μιλάει για τους Τριάκοντα Τυράννους κι όχι για τη δημοκρατία.Το λέει πιο κάτω άλλωστε. Να προσέχεις,λοιπόν,τα αποσπάσματα που διαλέγεις...


Μιλάει και για τη δημοκρατία, και για τους Τριάκοντα:

Και μη μου θυμώνετε που λέω την αλήθεια. Γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να διασωθεί, είτε από σας είτε από οποιοδήποτε άλλο πλήθος, όταν εναντιώνεται με ειλικρίνεια και εμποδίζει να γίνονται στην πόλη πολλά άδικα πράγματα και παράνομα. Αλλά είναι αναγκαίο εκείνος που πράγματι μάχεται για το δίκαιο, αν πρέπει να διασωθεί για λίγο χρονικό διάστημα, να παραμείνει ιδιώτης και να μην συμμετέχει στη δημόσια ζωή. Και θα σας δώσω μεγάλες αποδείξεις γι' αυτό, όχι λόγια, αλλά εκείνα που εσείς εκτιμάτε περισσότερο, έργα. Ακούστε λοιπόν αυτά που μου συνέβησαν, για να δείτε ότι δεν υποχωρώ σε τίποτα που να είναι αντίθετο στο δίκαιο από το φόβο του θανάτου, ακόμα κι αν μη υποχωρώντας θα πέθαινα. Θα σας μιλήσω και με λόγια κοινά και με τη γλώσσα των δικαστηρίων, αλλά θα σας πω την αλήθεια. Εγώ λοιπόν, άνδρες Αθηναίοι, δεν κατέλαβα ποτέ κανένα άλλο αξίωμα στην πόλη, διετέλεσα όμως κάποτε βουλευτής και έτυχε να πρυτανεύει η δική μας η φυλή, η Αντιοχίς, τότε που εσείς, τους δέκα στρατηγούς που δεν μάζεψαν τους ναυαγούς μετά τη ναυμαχία, θέλατε να τους δικάσετε όλους μαζί, παράνομα, όπως αργότερα το καταλάβατε όλοι σας. Τότε, μόνος από όλους τους πρυτάνεις σας εναντιώθηκα, υποστηρίζοντας ότι δεν πρέπει να κάνετε τίποτα αντίθετο προς τους νόμους, και ψήφισα ενάντια στη θέλησή σας. Και ενώ ήταν έτοιμοι οι ρήτορες να με καταγγείλουν και να στείλουν να με συλλάβουν, και εσείς τους παροτρύνατε με φωνές, έκρινα ότι είναι προτιμότερο να διακινδυνεύσω όντας με την πλευρά του νόμου και του δικαίου, παρά να είμαι με το μέρος το δικό σας, που δεν σκεφτόσαστε δίκαια, από φόβο μήπως φυλακισθώ ή θανατωθώ. Και αυτά συνέβαιναν ενώ ακόμα υπήρχε δημοκρατία στην πόλη. Αλλά και όταν έγινε ολιγαρχία, οι τριάκοντα πάλι, αφού με κάλεσαν μαζί με τους άλλους τέσσερις στη Θόλο, μας διέταξαν να πάμε να φέρουμε από τη Σαλαμίνα τον Λέοντα τον Σαλαμίνιο, για να τον σκοτώσουν. Τέτοιες διαταγές έδιναν συχνά και σε πολλούς άλλους, επειδή ήθελαν να εμπλέξουν στα εγκλήματά τους όσο το δυνατόν περισσότερους. Τότε λοιπόν εγώ, όχι με τα λόγια, αλλά έμπρακτα, απέδειξα πάλι ότι εμένα - για να μιλήσω πιο καθαρά - δεν με ενδιαφέρει διόλου ο θάνατος. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μη διαπράξω κάτι άδικο κι ανόσιο. Γιατί εμένα εκείνο το καθεστώς, παρά την ισχύ του, δεν με φόβισε τόσο ώστε να αναγκαστώ να κάνω κάτι άδικο. Αλλά αφού βγήκαμε από τη Θόλο, ενώ οι τέσσερις πήγαν στη Σαλαμίνα και έφεραν τον Λέοντα, εγώ έφυγα και πήγα στο σπίτι μου. Και ίσως να είχα πεθάνει γι' αυτή μου την πράξη, αν δεν είχε καταλυθεί σύντομα η εξουσία τους. Γι' αυτά μπορούν να σας μιλήσουν πολλοί μάρτυρες.

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Αν είναι να μάθει το φανατισμό και το πετσόκομα των πηγών,καλύτερα να μη μάθει τίποτα.


Τελικά ποιος είναι αυτός τώρα που πετσοκόβει τις πηγές;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 3:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
vag_el έγραψε:

''Αν εγώ από παλιά είχα επιχειρήσει να ασχοληθώ με την πολιτική, από παλιά θα είχα αφανισθεί και ούτε εσάς θα είχα ωφελήσει σε τίποτα ούτε τον εαυτό μου.
Και μη μου θυμώνετε που λέω την αλήθεια. Γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να διασωθεί, είτε από σας είτε από οποιοδήποτε άλλο πλήθος, όταν εναντιώνεται με ειλικρίνεια και εμποδίζει να γίνονται στην πόλη πολλά άδικα πράγματα και παράνομα''


Μπορεί να είσαι λιγάκι πονηρούλης,και να κρύβεις ορισμένα πράγματα,αλλά εγω δεν έχω κανέναν λόγο να αντιπαρατίθεμαι ασκόπως.
Εδω μας δείχνει πολύ καθαρά η μετάφραση .......(να αφανισθώ κ.τ.λ.) και στη συνεχεια δείχνει πως δεν θα γλίτωνε απο τους Αθηναίους,
Αλλη μετάφραση ,ίδια έννοια .Μη γίνεσαι λοιπόν πονηρός ,

Αν και δεν είναι του θέματος ,ο Σωκράτης δείχνει παρακάτω με την απολογία του πως ,προσπαθεί να φέρει Δικαιοσύνη στα όσα άδικα πράττουν οι Αθηναίοι ,γι αυτό άλλωστε και τον καταδίκασαν εις θάνατον με την πλειοψηφία


Στο απόσπασμα του οποίου έφερα τη μετάφραση μιλάει για προηγούμενα χρόνια. Στο παρακάτω που έφερες εσύ μιλάει αλαζονικά πάλι για κάθε πλήθος,που υποτίθεται είναι διεφθαρμένο.Επειδή το λέει,όμως,δε σημαίνει πως έτσι είναι τα πράγματα. Η Πλατωνική υπογραφή της Απολογίας όσον αφορά την αποστροφή στη δημοκρατία είναι εμφανής εδώ.


Θεωρείς Δημοκρατική απόφαση την απόφαση της πλειοψηφίας,επειδή κατηγορείται για Διαφθορά των νέων?και η στήριξη στην θανατική καταδίκη ,είναι η ετυμηγορία ''σου'' ,ή ''εκείνων'' αυτο που φέρεται ώς αλαζονεία?.....

Αν ένα στοιχείο του χαρακτήρα επηρεάζει μια απόφαση τόσο οικτρά,δε θα μπορέσουμε να ξαναμπούμε σε Δικαστήριο ,στηρίζοντας τον εαυτό μας όπως και καθώς πρέπει.Αλλωστε η Δήθεν ''Διαφθορά των νέων'' δείχνει απο τον χαρακτήρα του πως αψηφα και μειώνει την πνευματικότητα των Αθηναίων.
Και....χαρακτήρισέ μου εσύ την πνευματικότητα και την Δημοκρατία των Αθηναίων ,όταν με νόμο επιβάλλουν την θανατική καταδίκη.
Αν λοιπόν είμαι αλαζόνας θα πρέπει να καταδικάζομαι σε θάνατο?>>>>>>

Μου θυμίζει την πρόσφατη εξέλιξη των Τζιχαντιστών ,που με διακύβευμά τους,αποφάσισαν να αφαιρούν την ζωή των Χριστιανών,αν και εφόσον δεν δεχτούν το Ισλάμ ως θρησκεία τους.
Συγνώμη που αμφισβητώ το ότι απο την Αρχαία Ελλάδα μας έχει απομείνει Πατροπαράδοτα ,είμαι αναγκασμένος όμως να δέχομαι και να στηρίζω την αλήθεια.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όπως είπα και στην αρχή της συζήτησης και οι 2 πλευρές φτάνουν στην υπερβολή,γι' αυτό η τραγωδία δεν άργησε να συμβεί:ο Σωκράτης με την έμμεση αλλά κραυγαλέα περιφρόνηση των θεσμών μέσω της αλαζονείας του και οι Αθηναίοι με την ακραία καχυποψία τους ότι κάτι τέτοιο αποτελεί κακό προηγούμενο ώστε να πρέπει να παταχτεί.
Η δική μου γνώμη είναι ότι μια δημοκρατία πρέπει ν' ανέχεται ακόμα και τη Χρυσή Αυγή αλλά δεν μπορώ να κρίνω καταδικαστικά μια κοινωνία που η καχυποψία της τότε ήταν εν μέρει δικαιολογημένη (τέλος Πελοποννησιακού πολέμου).
Όλα τ' άλλα είναι ρομαντισμοί εκ του ασφαλούς.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Τρι Ιούλ 22, 2014 5:34 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 5:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:

Μιλάει και για τη δημοκρατία, και για τους Τριάκοντα:

Και αυτά συνέβαιναν ενώ ακόμα υπήρχε δημοκρατία στην πόλη.



Δημοκρατία υπήρχε θεωρητικά,εν καιρώ πολέμου τα δημοκρατικά ήθη χαλαρώνουν.

mark έγραψε:
Τελικά ποιος είναι αυτός τώρα που πετσοκόβει τις πηγές;


Αυτός που δεν ξέρει να τις ερμηνεύει σωστά:ο Σωκράτης χρησιμοποιεί κάθε μέσο για να κατασυκοφαντήσει τη δημοκρατία,ταυτίζοντάς την ακόμα και με την οχλοκρατία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 22, 2014 6:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όπως είπα και στην αρχή της συζήτησης και οι 2 πλευρές φτάνουν στην υπερβολή,γι' αυτό η τραγωδία δεν άργησε να συμβεί:ο Σωκράτης με την έμμεση αλλά κραυγαλέα περιφρόνηση των θεσμών μέσω της αλαζονείας του και οι Αθηναίοι με την ακραία καχυποψία τους ότι κάτι τέτοιο αποτελεί κακό προηγούμενο ώστε να πρέπει να παταχτεί.
Η δική μου γνώμη είναι ότι μια δημοκρατία πρέπει ν' ανέχεται ακόμα και τη Χρυσή Αυγή αλλά δεν μπορώ να κρίνω καταδικαστικά μια κοινωνία που η καχυποψία της τότε ήταν εν μέρει δικαιολογημένη (τέλος Πελοποννησιακού πολέμου).
Όλα τ' άλλα είναι ρομαντισμοί εκ του ασφαλούς.


χεχε Laughing

......το πρόβλημα Νεοφώτιστε ,δεν ήταν όταν δέχεσαι πράττοντας Δημοκρατικά και σκεπτόμενος την αρετή που διαφωτίζει την ψυχή σου,Η Σοφία δημιουργεί και έτσι ούτως ώστε να προλαμβάνεις φαινόμενα τύπου Χρυσής Αυγής.Και φυσικά,.......όταν βλέπεις πως οι άνθρωποι ,όπως και τότε ναι,επι εποχής Χίτλερ ,ψηφίζουν Δημοκρατικά σκεπτόμενοι ,ότι όπως σκεπτόμαστε εμείς ,δηλαδή φιλοσοφικά και Ειρηνικά έτσι σκέπτονται κι οι υπόλοιποι,και καταφέρνουν να δώσουν την πλειοψηφία στο Κόμμα τότε των Σοσιαλιστών ,έτσι και με την Χρυσή Αυγή ,μη περιμένεις το αποτέλεσμα να ειναι διάφορο της πραγματικότητας.Δηλαδη,τους χαριζόμαστε ,αλλά αυτοι δε χαρίζονται ποτέ,.Ετσι γεννιέται ένας φαύλος κύκλος ,προβληματισμών που κινούνται ανάμεσα στο ρίσκο και στον Συντηρητισμό .Αραγε θα μας φερθούν όπως τους φερθήκαμε?Εγώ λέω όχι,....ο Φασίστας συνεχίζει να είναι Φασίστας γιατί ο κύκλος του δεν είναι των Ποιητών αλλα αυτών που ζητωκραυγάζουν ,και χαιρετούν σημαίες που ειναι τοποθετημένες στον ιστό του αίματος και των θυμάτων του πολέμου,........ενω των Ποιητών ειναι σημαίες που δηλώνουν ταπείνωση και ιδεαλισμό,νεάτερνταλ΄και Πολιτισμού όμοιού εκείνου των Βιεννέζικων στρωμάτων επι εποχής Νεοκλασσικισμού.
Γενικώς η Ειρήνη ,και η Δημοκρατία έχει γίνει φιλαυτία ,στα στόματα που γεμίζονται με τις εικόνες αυτής και τρώγονται για να ξαναγεννηθούν ,όπως στην Αναγέννηση του Εξευρωπαισμού.Δε μπορώ να ''ανεχτώ'' πλέον το φαινόμενο Χρυσή Αυγή,που ρίχνει Στάχτη στα μάτια του Κόσμου, λέγοντας παπαγαλιστί ότι θέλει ο λαός ,αλλα συγχρόνως σε προδίδει με τον έσχατο τρόπο αφαιρώντας Φασιστικά ζωές και διενεργώντας Βάναυσα για της Δημοκρατία μας.Οσο τεχνοτροπικά και να το κάνει στη φιλολογία ,η πραγματική της φιλοσοφία δεν άλλάζει και πλέον δε γίνομαι θύμα αυτής.
Δε θα αναπτύξω άλλο ,τον όντως φιλοσοφικά πεπραγμένο εδώ και δεκαετίες τρόπο ,που τολμούν να καταδυναστεύουν Πατρίδες,και με μέθοδο ,ιδεαλιστικού τροποπαίγνιου,έχοντας αφήσει στ αυτιά μας τον απόηχο της Ειρήνης και της Δημοκρατίας.......Ψάξε βρες τώρα εσύ ,ποιός σε κοροιδεύει,λιγότερο ή περισσότερο.
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Δημοκρατία υπήρχε θεωρητικά,εν καιρώ πολέμου τα δημοκρατικά ήθη χαλαρώνουν.


Παλιότερα υποστήριξες πως όταν ο Σωκράτης έλεγε πως θα είχε αφανιστεί αν είχε επιχειρήσει να ασχοληθεί με την πολιτική, αναφερόταν στους Τριάκοντα και όχι στη δημοκρατία, και πως αυτό το λέει παρακάτω στην απολογία του. Σου έδειξα λοιπόν πως παρακάτω μιλούσε και για τους Τριάκοντα, αλλά και για τη δημοκρατία. Και στη δημοκρατία υπήρχε κίνδυνος να τον φυλακίσουν ή να τον σκοτώσουν, όπως τουλάχιστον υποστήριξε ο ίδιος.

Τώρα μου λες εσύ πως η δημοκρατική εποχή στην οποία αναφερόταν ο Σωκράτης, δεν ήταν δημοκρατική. Και πως θεωρητικά υπήρχε δημοκρατία! Και μετά λες κάτι εντελώς διαφορετικό, πως εν καιρώ πολέμου, τα δημοκρατικά ήθη χαλαρώνουν. Γιατί άλλο είναι να υπάρχει δημοκρατία στη θεωρία μόνο, και άλλο κάποια ήθη ή θεσμοί να έχουν χαλαρώσει.

Είχε καταλυθεί τότε η δημοκρατία και δεν το ξέραμε; Οι δημοκρατικοί θεσμοί είχαν παύσει να λειτουργούν; Δεν το νομίζω. Θα ήταν εντιμότερο εκ μέρους σου να πεις πως δεν είχες προσέξει το σημείο όπου ο Σωκράτης μιλούσε για τη δημοκρατία, παρά αυτό που έκανες, να πεις πως μόνο θεωρητικά υπήρχε τότε δημοκρατία, για να συνεχίζεις με αυτόν τον τρόπο να την υποστηρίζεις. Αυτό, ξέρεις τι μου θυμίζει; Αυτό που κάνουν οι χριστιανοί όταν κάποιος έρχεται και τους θυμίζει για τα αίσχη που έκαναν παλιότερα, και ο χριστιανός τους λέει πως δεν ήταν χριστιανοί αυτοί που τα έκαναν αυτά.

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Αυτός που δεν ξέρει να τις ερμηνεύει σωστά:ο Σωκράτης χρησιμοποιεί κάθε μέσο για να κατασυκοφαντήσει τη δημοκρατία,ταυτίζοντάς την ακόμα και με την οχλοκρατία.


Παλιότερα έλεγες πως το να πετσοκόβει κάποιος τις πηγές σημαίνει να μην παραθέτει το πλήρες κείμενο. Τώρα που παρέθεσα το πλήρες κείμενο και το λάθος σου φάνηκε για αυτό που έλεγες για τη δημοκρατία, μου λες πως πετσόκομμα σημαίνει να μην ερμηνεύονται σωστά οι πηγές. Πρόσεχε μόνο μην τη λανθασμένη ερμηνεία τη δίνεις εσύ, και όχι εγώ. Πότε ταύτισε ο Σωκράτης τη δημοκρατία με την οχλοκρατία; Πότε και πώς την κατασυκοφάντησε;

https://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάνεις εσύ μαθήματα εντιμότητας που δεν έχεις παραδεχτεί κανένα λάθος σου; (εκείνο το απόσπασμα με τους δωροδοκημένους δικαστές το ξέχασες πάλι; Κι εκείνο με την ερώτηση του δικαστηρίου προς το Σωκράτη τι έλεγε ακριβώς; Κάτι έμαθες,έτσι; )

Εγώ δεν κάνω τα στραβά μάτια:ναι το είπε.Η ουσία είναι ότι παραμένει αλαζόνας ταυτίζοντας μια περίοδο πολεμικών συγκρούσεων με τη δημοκρατία,όπου η δημοκρατία φυσικό είναι να μη λειτουργεί σωστά,αφού τα πάθη των ανθρώπων εμποδίζουν την κριτική τους σκέψη.

Η αναλογία με τους χριστιανούς είναι ατυχής γιατί :
α) δε συγκρίνεται ο μεσαίωνας με τις παρεκτροπές των Αθηναίων:σταγόνα στον ωκεανό.
β)οι Αθηναίοι δεν κρύβονταν πίσω από θεόπνευστα βιβλία ,ακόμα και για τα εγκλήματά τους (λιγοστά εξάλλου) έπαιρναν την ευθύνη οι ίδιοι ,γι' αυτό και καταλάβαιναν το λάθος τους ώστε να μην το επαναλάβουν.Οι χριστιανοί "μετάνιωναν" για να ξανακάνουν τα ίδια.


Πετσόκομμα,λοιπόν,των πηγών είναι και η αυθαίρετη ερμηνεία τους (και λες ψέματα ότι δεν το είχα πει,απλά δεν το είχα ονομάσει "πετσόκομμα").
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 49, 50, 51 ... 55, 56, 57  Επόμενο
Σελίδα 50 από 57

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center