Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

"... είμαι κάποιος στο ανώνυμο πλήθος ..."

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ygiok
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 02, 2006 11:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: "... είμαι κάποιος στο ανώνυμο πλήθος ..." Απάντηση με Συμπερίληψη

... η ανάγκη μας να ξεχωρίσουμε στο πλήθος, να διαφέρουμε από τη μάζα, να εξέχουμε από τους "άλλους" ...

... αλήθεια όμως, έχουμε αναρωτηθεί ποτέ πως μπορεί κάποιος που από τη φύση του ανήκει στη μάζα (είναι άνθρωπος), ζει σε αυτή (ανήκει στη καθημερινότητα) και εξελίσσεται με βάση τους κανόνες που ορίζει η μάζα?

... μήπως ακόμα και αυτή η ανάγκη μας να είναι αποτέλεσμα της μάζας?

... αρκετές φορές έχω "πιάσει" τον εαυτό μου να με παρατηρεί στο δρόμο ως τρίτος παρατηρητής. Να με βλέπω ως μέρος της μάζας κι άλλες φορές να θέλω να διαφέρω, κι άλλες να νιώθω την ανάγκη να ανήκω σε αυτή. Κι όμως πότε αλήθεια κάποιος ξεχωρίζει στο ανώνυμο πλήθος?
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center