Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 399, 400, 401 ... 448, 449, 450  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 12:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
vag_el έγραψε:
κατάλαβα τι λέγατε ,και γιατί το λέγατε,
μη κρύβεσαι πίσω απο το δάχτυλό σου..........


ποια αυτοκριτική,?......φανέρωσα εγω ποτέ την αυτοκριτική μου στον κόσμο?........


Έχεις όρεξη για καυγά πάλι; Πού το βρίσκεις τόσο μίσος;


μάλλον έχεις παρανοήσει,

εγω απο το θεό ζήτησα στην προσευχή μου
να σε συγχωρήσει.........
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 12:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μην κάνεις τον κόπο,εδώ δεν άκουσε τον Υιό του,θ' ακούσει εσένα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 1:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

λίγο ασυνείδητα μου τα πες την τελευταία φορά,
αυτά ειναι τα λόγια τα αποσπασματικά,

των κειμενων της Ιεράς Γραφής,
δε τα χεις διαβάσει όλα,
πήγαινε για επανάληψη
στου κόσμου τις Γραφές,
και ξανα έλα ,να μας τα ξαναπείς.......

πότε ειναι η Ανάληψη?
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 1:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αντε καληνύχτα...........
_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 10:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneasΚαι απ΄ ο,τι καταλαβαινω λεγοντας εσυ λογικη εννοεις την ικανοτητα του ανθρωπου να ανακαλυπτει αληθειες 




Είναι ικανότατα του ανθρώπου να συλλογιέμαι ορθά , η ικανότητα της κρίσης/σύγκρισης και διάκρισης της αλήθειας του κόσμου μας, η διατύπωση συνεπών προτάσεων / προβλέψεων, που θα οδηγούν σε αλήθειες επιβεβαιώσιμες.

Ο κόσμος είναι αιώνιος , και ως εκ τούτου λογικά συνεπής , διαφορετικά δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχε εν ευατώ ο “λόγος”
Ο “λόγος” , είναι ένα ακόμα κατηγόρημα του “κάτι” , και υπάρχει εν εαυτώ , άναρχα και αυθύπαρκτα όπως και ο “κόσμος” που νοείται και οφείλει να νοείται συνολικά ως ύλη, ενέργεια, χώρος, χρόνος , φυσικοί νόμοι.

Αλλά όλα αυτά είναι στα πλαίσια της δικής μου λογικής προσέγγισης του όντος υπαρκτού, και συμφωνήσαμε να ... “αναστείλουμε” προς το παρόν την εξέτασή τους, και να ασχοληθούμε αποκλειστικά με την δική σου προσέγγισης , για να μήν μπερδευόμαστε.
Αν στην πορεία συγκλίνουμε στο ίδιο σημείο – που δεν αποκλείεται – θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε εξετάζοντας παράλληλα τις δύο προσεγγίσεις και αλληλοσυμπληρώνοντας την μία με την άλλη .

Με δεδομένο την αλήθεια του “λόγου” , δεν μπορεί να ισχύει και η μιά περίπτωση και η άλλη.
Βεβαίως με την ίδια “κοινή λογική” , θα μπορούσε να είναι “ψευδείς” και η μία και η άλλη.
Θα μπορούσε να είναι αληθής μια άλλη που ουδέποτε προτάθηκε , με δεδομένο που τα όντα που σκέφτονται λογικά και εξετάζουν την ύπαρξη, ευρίσκονται εντός της ύπαρξης , αποτελούν μέρος της .

Περιμένω να μου ορίσεις τι ονομάζεις “κοσμικό” στο δικό σου αρχικό συλλογισμό, για να ελέγξω την λογική ορθότητα του συμπεράσματός σου

“άρα ο κόσμος έχει δημιουργό”



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 12:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Περιμένω να μου ορίσεις τι ονομάζεις “κοσμικό” στο δικό σου αρχικό συλλογισμό, για να ελέγξω την λογική ορθότητα του συμπεράσματός σου

“άρα ο κόσμος έχει δημιουργό”

Idea

Το εχω ηδη πραξει


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Περιμένω να μου ορίσεις τι ονομάζεις “κοσμικό” στο δικό σου αρχικό συλλογισμό, για να ελέγξω την λογική ορθότητα του συμπεράσματός σου

“άρα ο κόσμος έχει δημιουργό”

Idea

Το εχω ηδη πραξει


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Δεν το είδα φίλε μου , γιατί τις ποιο πολλές φορές δεν διαβάζω τις συζητήσεις άλλων, εκτός και αν τυχαία δω κάποια άποψη που με ενδιαφέρει και έχω χρόνο θα σχολιάσω.

Αν “κοσμικό” “ειναι ο,τιδηποτε αποτελει μερος του κοσμου και χαρακτηριζεται απο τις βασικες ιδιοτητες του κοσμου : υλη, ενεργεια, χωρο, χρονο, φυσικους νομους, ...” , τότε συμφωνούμε, γιατί μιλάς για κατηγορήματα του όντως υπαρκτού.

Έχω μάλιστα προτείνει , πως αυτά τα πολύ συγκεκριμένα κατηγορήματα του όντως υπαρκτού, αναφέρονται και χαρακτηρίζουν , αυτό που ονομάζουμε “κόσμος” , και νοούνται ώς ένα στοιχείο / φύση του όντως υπαρκτού “Άπαν κάτι”

Ερωτώ!
Γιατί η ύλη , η ενέργεια, ο χώρος , ο χρόνος και οι φυσικοί νόμοι , με μιά λέξη , ο “κόσμος” , οφείλει να έχει δημιουργό?.

Η ίδια ερώτηση με διαφορετική διατύπωση,

Αν τα τέσσερα πρώτα στοιχεία υπάρχουν(ύλη, ενέργεια, χώρος, χρόνος) και “αναγκαστικά” (ώς αναπόσπαστο στοιχείο του “κόσμου” ) υπάρχουν και οι φυσικοί νόμοι, γιατί “απαιτείται' ένας δημιουργός, που θα οδηγεί στη “εικόνα” του “κόσμου” που τώρα παρατηρούμε ?

Υ.Γ
Συμπληρωματικά επισημαίνω, πως ο κόσμος μας “φαίνεται” να διαμορφώνεται, να κινείται , να αλληλεπιδρά σύμφωνα με τους νόμους της φύσης , χωρίς παρεκκλίσεις , αλλαγές και διαφοροποιείσεις που να οδηγούν στην υπόθεση επέμβασης , κάποιας διαφορετικής “αιτίας” πέραν των σταθερών φυσικών νόμων

Για ποιο λόγο αναζητάς κάποιο δημιουργό ?
.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 2:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πως γινεται κατι αντικειμενικο να μην εχει δημιουργό(αιτία);

δεν θελω κινεζικη απαντηση... παραδειγμα θελω, αν εχεις... ή και μη-απαντηση, με καλυπτει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 6:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Ερωτώ!
Γιατί η ύλη , η ενέργεια, ο χώρος , ο χρόνος και οι φυσικοί νόμοι , με μιά λέξη , ο “κόσμος” , οφείλει να έχει δημιουργό?.

Η ίδια ερώτηση με διαφορετική διατύπωση,

Αν τα τέσσερα πρώτα στοιχεία υπάρχουν(ύλη, ενέργεια, χώρος, χρόνος) και “αναγκαστικά” (ώς αναπόσπαστο στοιχείο του “κόσμου” ) υπάρχουν και οι φυσικοί νόμοι, γιατί “απαιτείται' ένας δημιουργός , που θα οδηγεί στη “εικόνα” του “κόσμου” που τώρα παρατηρούμε ?

Υ.Γ
Συμπληρωματικά επισημαίνω, πως ο κόσμος μας “φαίνεται” να διαμορφώνεται, να κινείται , να αλληλεπιδρά σύμφωνα με τους νόμους της φύσης , χωρίς παρεκκλίσεις , αλλαγές και διαφοροποιείσεις που να οδηγούν στην υπόθεση επέμβασης , κάποιας διαφορετικής “αιτίας” πέραν των σταθερών φυσικών νόμων

Για ποιο λόγο αναζητάς κάποιο δημιουργό ?

Idea !

Σχολιο
Θελω να σου θυμισω κατ΄αρχην οτι η επιλογη να συζητησουμε την εκδοχη μου ειναι δικη σου
Κι αυτο δεν εχει καμια σημασια για την ιδια τη συζητηση που ελπιζω να ακολουθησει σε πολιτισμενα και λογικα πλαισια
Και εξηγουμαι :
- Ειδα οτι η μακροχρονη συζητηση μας για τον κοσμο ( συμφωνα με τον 1ο νομο της κοινης λογικης που ηδη εχω εκθεσει σε κοινη διαβουλευση ) ειχε φτασει σε οριακο σημειο
- Τοτε αποφασισα αφου εσυ δεν διατυπωνες τους νομους της κοινης λογικης να το πραξω εγω
Αυτη η καινοτομος ενεργεια ηταν και ειναι συμφωνη με το 2ο νομο της κοινης λογικης, κατα τον οποιο οταν τα πραγματα λογικα φτανουν σε οριακο σημειο, τοτε εισαγεται αξιωματικα μια νεα δραστικη παραμετρος η οποια επεχει του λοιπου θεση ΝΟΜΟΥ στην εξελιξη των πραγματων. Αυτη η νεα δραστικη παραμετρος εδω ειναι η ιδια η διατυπωμενη πλεον κοινη λογικη
- Συμφωνα και παλι με την κοινη λογικη ( η οποία αν θυμαμαι καλα τοτε ηταν ακομα αδιατυπωτη ως συστημα των γνωστων πλεον 4 νομων, αλλά ουσα κοινη λογικη ηταν σε λειτουργια ) χρησιμοποιησα τον 3ο της νομο ( που ειναι η τετρανομη τυπικη λογικη, η οποία με τον δευτερο δικο της νομο επιβαλλει το γνωστο ή Α ή οχι Α ) και σου εθεσα το διλημμα να συζητησουμε ή τη δικη σου εκδοχη ή τη δικη μου μονο και μετα το τελος της όποιας σχετικης κουβεντας μας, να ασχοληθουμε με την αλλη εκδοχη... Κι εσυ επελεξες ως αρχη, τη συζητηση στη δικη μου εκδοχη
- Ο τεταρτος νομος της κοινης λογικης, επιβαλλει οτι καθε επιλογη μας που δημιουργει ενα συστημα δρασης πρεπει να ειναι σεβαστη και χωρις παρεκλισεις με εισαγωγη άλλων παραμετρων με χαρακτηρα νομου, γιατι τοτε παραγεται ενα μεικτο διαφορετικο συστημα με αποτελεσματα εξ ολοκληρου διαβλητα ως προς την αληθειας τους σε σχεση με το αρχιικα επιλεγμενο συστημα δρασης ( εν προκειμενω συζητησης )

Τα παραπανω θεωρω αναγκαιο να υπαρχουν καταγραμμενα ως σχολια στο περιθωριο της συζητησης μας γιατι δινουν και την εικονα του γενικοτερου πλαισιου

Και βεβαιως κι εσυ θα ηθελα να δινεις επι του πραγματικου παντοτε τα δικα σου σχολια εκτος της κυριας συζητησης



Επι της ουσιας

Και τα τρια ερωτηματα που διατυπωνεις παραπανω ειναι "λαθος"
"οφειλει", "απαιτειται", "αναζητω" : ειναι εκτος λογικης κουβεντας
Τα σωστα ερωτηματα ειναι :
- οφειλει να εχει ο κοσμος δημιουργο ;
- απαιτειται να εχει ο κοσμος δημιουργο ;
- υπαρχει λογος να αναζητα κάποιος νοημων, ευφυης, λογικος και συνειδητος οργανισμος δημιουργο του κοσμου ;

Και τα τρια ερωτηματα σου ειναι σωστα
Αλλά λαμβανεις υποψη σου στη διατυπωση τους ο,τι εχει προηγηθει
Και θεωρεις δεδομενο το οτι εγω πιστευω στην υπαρξη δημιουργου του κοσμου
Το τι πιστευει ομως ο καθενας μας στη ζωη του ειναι εκτος λογικης συζητησης σε μια ανοιχτη αναζητηση λογικων συνεπειων που ξεκινανε απο ορισμενη παντοτε και καλα προσδιορισμενη αφετηρια
Η αφετηρια εδω ειναι Η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ για να βρουμε καποια ακρη στη φυση του κοσμου

Εφ΄οσον συμφωνεις με τα αναδιατυπωμενα ερωτηματα, πεσ΄το και θα προχωρησω στην απαντηση τους ( ή τουλαχιστον θα το επιχειρησω )



Σχολιο
Αντικειμενικος σου στοχος πρεπει να ειναι και οφειλει να ειναι να με "στριμωξεις" λογικα ωστε να μην εχω απαντησεις στους όποιους λογικους ισχυρισμους μου
Και το λεω αυτο, διοτι τα ερωτηματα σου και τα όποια συμπερασματα σου απο τις απαντησεις μου-θεσεις μου πρεπει να εχουν λογικη και σαφηνεια χωρις να απαιτειται εγω να καταβαλλω προσπαθεια για να καταλαβω τι λες καθε φορα ως λογικο και μεσα στα καθορισμενα πλαισια "αντιλογο"


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2014 8:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneasΤα παραπανω θεωρω αναγκαιο να υπαρχουν καταγραμμενα ως σχολια στο περιθωριο της συζητησης μας γιατι δινουν και την εικονα του γενικοτερου πλαισιου 

Και βεβαιως κι εσυ θα ηθελα να δινεις επι του πραγματικου παντοτε τα δικα σου σχολια εκτος της κυριας συζητησης 


Δεν σχολιάζω.
Αρκούμαι σε τεκμηριωμένη αντιπαράθεση απόψεων.
Παράθεση:



Επι της ουσίας

Και τα τρια ερωτηματα που διατυπωνεις παραπανω ειναι "λαθος" 
"οφειλει", "απαιτειται", "αναζητω" : ειναι εκτος λογικης κουβεντας 
Τα σωστα ερωτηματα ειναι : 
- οφειλει να εχει ο κοσμος δημιουργο ; 
- απαιτειται να εχει ο κοσμος δημιουργο ; 
- υπαρχει λογος να αναζητα κάποιος νοημων, ευφυης, λογικος και συνειδητος οργανισμος δημιουργο του κοσμου ; 

Και τα τρια ερωτηματα σου ειναι σωστα 
Αλλά λαμβανεις υποψη σου στη διατυπωση τους ο,τι εχει προηγηθει 
Και θεωρεις δεδομενο το οτι εγω πιστευω στην υπαρξη δημιουργου του κοσμου 
Το τι πιστευει ομως ο καθενας μας στη ζωη του ειναι εκτος λογικης συζητησης σε μια ανοιχτη αναζητηση λογικων συνεπειων που ξεκινανε απο ορισμενη παντοτε και καλα προσδιορισμενη αφετηρια 
Η αφετηρια εδω ειναι Η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ για να βρουμε καποια ακρη στη φυση του κοσμου 

Εφ΄οσον συμφωνεις με τα αναδιατυπωμενα ερωτηματα, πεσ΄το και θα προχωρησω στην απαντηση τους ( ή τουλαχιστον θα το επιχειρησω ) 




Επί της ουσίας , εξετάζουμε την δική σου λογική προσέγγιση του κόσμου
(αν αυτό έγινε με δική σου ή δική μου προτροπή, όπως και να έγινε , δεν αλλάζει στο ελάχιστο την ουσία)
Λες λοιπόν

"Ο κόσμος υπάρχει."   
"Κάθε τι κοσμικο που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του"    
"Αρα ο κοσμος εχει το δημιουργο του"    

Διατυπώνοντας τις δύο πρώτες προτάσεις οδηγείσαι στο συμπέρασμα (δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύεις) , πώς ο “κόσμος έχει το δημιουργό του”

Άρα εσύ ο ίδιος δέχεσαι πως ο κόσμος απαιτεί τον “δημιουργό” του

Το συμπέρασμα σου είναι λάθος , γιατί εξάγεται από μια αυθαίρετη παραδοχή.
Η εισαγωγή της δεύτερης πρότασης είναι αυθαίρετη , ειδικά τώρα που όρισες το νόημα της λέξης “κοσμικό” ως “οτιδήποτε χαρακτηριζεται απο τις βασικες ιδιοτητες του κοσμου : υλη, ενεργεια, χωρο, χρονο, φυσικους νομους, ...”

Ανέφερα ήδη πως η υλη, ενεργεια, χωρος, χρονος, και φυσικοί νομοι, αποτελούν μια εννιαία οντότητα , που ονομάζουμε “κόσμο” και δεν μπορούν να νοηθούν μεμονωμένα καθεαυτά αλλά ώς σύνολο, ούτε ο “κόσμος” μπορεί να νοηθεί ως υπαρκτός με την απουσία έστω και ενός αυτών των κατηγορημάτων του.
Αν θες μπορώ να σου εξηγήσω την λογική αυτής της άποψης.

Με βάση αυτή την διευκρίνηση , εξήγησε τη λογική της δεύτερης πρότασης σου?
Για ποιο λόγο δηλαδή, η ύλη , η ενέργεια , ο χώρος , ο χρόνος και οι φυσικοί νόμοι – σαν σύνολο – δεν μπορούν να νοηθούν καθεαυτού άναρχα?
Παράθεση:

Αντικειμενικος σου στοχος πρεπει να ειναι και οφειλει να ειναι να με "στριμωξεις" λογικα ωστε να μην εχω απαντησεις στους όποιους λογικους ισχυρισμους μου 



Αντικειμενικός στόχος μου είναι η λογική ερμηνεία του κόσμου μας .
Δεν συζητώ για να “στριμώξω” κάποιον , άσχετα αν η αντιπαράθεση απόψεων μπορεί να είναι κάποιες φορές έντονη.

Δεν εξετάζω τα “πιστεύω” των ανθρώπων , και μείτε που με ενδιαφέρει τι “πιστεύει” ο καθένας.
Αν όμως διατυπώσει δημόσια τις απόψεις του, τότε θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχθεί και τον λογικά τεκμηριωμένο αντίλογο , όσο οξύς και αν είναι.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 20, 2014 7:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Ανέφερα ήδη πως η υλη, ενεργεια, χωρος, χρονος, και φυσικοί νομοι, αποτελούν μια εννιαία οντότητα , που ονομάζουμε “κόσμο” και δεν μπορούν να νοηθούν μεμονωμένα καθεαυτά αλλά ώς σύνολο, ούτε ο “κόσμος” μπορεί να νοηθεί ως υπαρκτός με την απουσία έστω και ενός αυτών των κατηγορημάτων του.
Αν θες μπορώ να σου εξηγήσω την λογική αυτής της άποψης

Idea

Δεν σε εννοω Rolling Eyes
Τι να εξηγησεις ;
Δεν ειναι αυτονοητο οτι ολα αυτα τα κοσμικα λεγομενα χαρακτηριστικα ειναι αδυνατο να υπαρξουν μεμονωμενα ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 20, 2014 9:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
Ανέφερα ήδη πως η υλη, ενεργεια, χωρος, χρονος, και φυσικοί νομοι, αποτελούν μια εννιαία οντότητα , που ονομάζουμε “κόσμο” και δεν μπορούν να νοηθούν μεμονωμένα καθεαυτά αλλά ώς σύνολο, ούτε ο “κόσμος” μπορεί να νοηθεί ως υπαρκτός με την απουσία έστω και ενός αυτών των κατηγορημάτων του.
Αν θες μπορώ να σου εξηγήσω την λογική αυτής της άποψης

Idea

Δεν σε εννοω Rolling Eyes
Τι να εξηγησεις ;
Δεν ειναι αυτονοητο οτι ολα αυτα τα κοσμικα λεγομενα χαρακτηριστικα ειναι αδυνατο να υπαρξουν μεμονωμενα ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Αυτά δεν είναι για όλους κατανοητά.
Χαίρομαι που είναι για σένα , και δεν χρειάζεται επεξήγηση.

Επί της ουσίας τώρα.

Ερωτώ να εξηγήσεις γιατί "Κάθε τι κοσμικό που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του" ,
Και αντικαθιστώντας το “κοσμικό” με ύλη , ενέργεια, χώρο , χρόνο και φυσικοί νόμοι, γιατί όλα αυτά - που στο σύνολό τους είναι ο όντως υπαρκτός κόσμος - να έχουν τον δημιουργό τους?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 20, 2014 12:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

δηλαδή εξηγείται γιαννη το αυτο-νοητο; Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 20, 2014 3:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss έγραψε:
Ανέφερα ήδη πως η υλη, ενεργεια, χωρος, χρονος, και φυσικοί νομοι, αποτελούν μια εννιαία οντότητα , που ονομάζουμε “κόσμο” και δεν μπορούν να νοηθούν μεμονωμένα καθεαυτά αλλά ώς σύνολο, ούτε ο “κόσμος” μπορεί να νοηθεί ως υπαρκτός με την απουσία έστω και ενός αυτών των κατηγορημάτων του.
Αν θες μπορώ να σου εξηγήσω την λογική αυτής της άποψης

Idea

Δεν σε εννοω Rolling Eyes
Τι να εξηγησεις ;
Δεν ειναι αυτονοητο οτι ολα αυτα τα κοσμικα λεγομενα χαρακτηριστικα ειναι αδυνατο να υπαρξουν μεμονωμενα ;


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα


Αυτά δεν είναι για όλους κατανοητά.
Χαίρομαι που είναι για σένα , και δεν χρειάζεται επεξήγηση.

Επί της ουσίας τώρα.

Ερωτώ να εξηγήσεις γιατί "Κάθε τι κοσμικό που υπάρχει, έχει τον δημιουργό του" ,
Και αντικαθιστώντας το “κοσμικό” με ύλη , ενέργεια, χώρο , χρόνο και φυσικοί νόμοι, γιατί όλα αυτά - που στο σύνολό τους είναι ο όντως υπαρκτός κόσμος - να έχουν τον δημιουργό τους?

Idea

Και παλι δε σε εννοω

Μιλαμε για ενα θεμα βασιζομενοι στην κοινη λογικη
Και θεωρεις οτι υπαρχουν ζητηματα τα οποία στην λογικη αυτη δεν ειναι κατανοητα απο ολους ;
Ο χωρος, ο χρονος, η υλη, η ενεργεια και οι φυσικοι νομοι, δεν μπορει λογικα να μην ειναι εννοιες κατανοητες απο ολους
Και πολυ περισσοτερο δεν μπορει να μην ειναι κατανοητο οτι αυτα ειναι αδυνατο να μη συνυπαρχουν στον κοσμο μας
Μπορει για παραδειγμα να μην ειναι κατανοητο λογικα οτι :
Χωρος ειναι η εκταση η τρισδιαστατη που απλωνεται γυρω μας κια καθε πραγμα εχει το μεριδιο του σ΄ αυτον
Χρονος ειναι η διαρκεια των πραγματων και γενικα η διαρκεια
Υλη ειναι αυτο τουτο το ιδιο το καθε πραγμα
Ενεργεια ειναι το αιτιο που κινει συνεχως το καθε πραγμα εσωτερικα αλλά και εξωτερικα
Φυσικος νομος ειναι ο ιδιαιτερος τροπος λειτουργιας που εχει ορισει η φυση ωστε το καθε πραγμα να υπαρχει ;

Στην Κοινη Λογικη δεν μπορει να υπαρχουν δυσκολα και δυσνοητα
Κι αν προκυπτουν εξ αναγκης οροι δυσνοητοι οφειλουν να επεξηγουνται ωστε να ειναι κατανοητοι

Μη ξεχνας οτι εσυ μου ζητησες να ορισω το πραγματικα αυτονοητο
Τι σημαινει δηλαδη : κοσμικο
Που για καποιον που καταλαβαινει τι ειναι ο κοσμος το αντιλαμβανεται χωρις δυσκολια

Εξηγησε λοιπον τι εννοεις λεγοντας : "Αυτά δεν είναι για όλους κατανοητά "


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 20, 2014 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneasΜιλαμε για ενα θεμα βασιζομενοι στην κοινη λογικη 
Και θεωρεις οτι υπαρχουν ζητηματα τα οποία στην λογικη αυτη δεν ειναι κατανοητα απο ολους ; 



Πάλι τα ίδια θα λέω?
Όταν μιλώ για “κοινή λογική” δεν αναφέρομαι στη λογική όλων των ανθρώπων , αλλά στην λογική που είναι κοινή σε όλα τα νοήμονα και ευφυή όντα , οποτεδήποτε αυτά μπορούν να υπάρξουν , σε οποιαδήποτε περιοχή της γης ή του σύμπαντος κόσμου.

Με αυτή την "κοινή λογική " , μία πληροφορία είναι αδύνατον να κάνει τον κύκλο του σύμπαντος και να επιστρέψει στην πηγή της πριν η πηγή την εκπέμψει.

Θα μου πεις , πως υπάρχουν κάποιοι που λένε πως αυτό μπορεί να γίνει.
Ε! και?
Εγώ είπα πως δεν γίνεται , δεν είπα πως δεν υπάρχουν τρελοί.
Και από "τρελούς" εδώ....
Ουουυ!
Παράθεση:
Ο χωρος, ο χρονος, η υλη, η ενεργεια και οι φυσικοι νομοι, δεν μπορει λογικα να μην ειναι εννοιες κατανοητες απο ολους 


Δεν ανέφερα κάτι τέτοιο.
Αλλά ακόμα και για αυτό – για κάθε έννοια μεμονωμένα - υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.
Ειδικά για την έννοια του χώρου και του χρόνου , έχω ακούσει αρκετές διαφορετικές προσεγγίσεις.

Παράθεση:
Και πολυ περισσοτερο δεν μπορει να μην ειναι κατανοητο οτι αυτα ειναι αδυνατο να μη συνυπαρχουν στον κοσμο μας 


Δεν εξέτασα, αν αυτά τα κατηγορήματα του κόσμου συνυπάρχουν ή όχι – αυτό το γνωρίζει (πως συνυπάρχουν) και το παρδαλό κατσίκι.
Κατσίκια και πρόβατα μπορεί να συνυπάρχουν στην ίδια περιοχή, δεν είναι όμως το ίδιο ζώο.

Η άποψη που διατύπωσα είναι πως η “ύλη”, η “ενέργεια” , ο “χώρος” , ο “χρόνος” οι “φυσικοί νόμοι” και ο “λόγος” , νοούνται και οφείλουμε να δεχτούμε , ως ένα αδιάσπαστο σύνολο. τον “κόσμο” .
Δεν μπορούν να αποκοπούν από αυτόν (κόσμο) , γιατί η απουσία έστω και ενός κατηγορήματος , .... “εξαφανίζει” τον “κόσμο”


Νόμιζα πως ήταν σαφής η τοποθέτησή μου, και για αυτό χάρηκα που την θεώρησες αυτονόητη.
Αυτονόητη όμως δεν είναι για όλους .

Παράθεση:
Στην Κοινη Λογικη δεν μπορει να υπαρχουν δυσκολα και δυσνοητα 



Ποιος στο είπε?
Είναι θέμα νοημοσύνης
Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια ικανότητα κρίσης και εξαγωγής ενός λογικού συμπεράσματος .

Ξέρεις το ανένδοτο με το Μήτσο , το γάιδαρο και το σακί με στάρι?.
Ο Μήτσος καβάλα στο γάιδαρο είχε το σακί στον ώμο του , για να μην κουράζει τον γαιδαράκο .
Κουβάλαγε που κουβάλαγε τον ίδιο , να μην κουβαλά και το σακί.
Παράθεση:
Εξηγησε λοιπον τι εννοεις λεγοντας : "Αυτά δεν είναι για όλους κατανοητά " 


Μου ζητάς να το επαναλάβω?
Αυτό στο εξήγησα όσο μπορούσα ποιο απλά .
Για να το καταλάβεις , θα σου πω άλλο ένα παράδειγμα.

Η πρόταση“όλες οι αλήθειες είναι γνωστές” , είναι για μένα “αυτονόητα” ορθή.

Είναι για σένα?
Είναι για όλους?

Είδες που δεν είναι όλες οι αλήθειες αυτονόητες?

Αφού τα κατάλαβες τώρα όλα αυτά , απάντησε – επι τέλους - στη δική μου απλή και σαφή ερώτηση .

Από που προκύπτει η αλήθεια της πρότασης πως

"Κάθε τι κοσμικό που υπάρχει (όπως αυτό εσύ όρισες) , έχει τον δημιουργό του" ? 
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 399, 400, 401 ... 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 400 από 450

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center