Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΙΘΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 28, 29, 30  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 7:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σιωνισμός και Νεοπαγανισμός

Από την αρχή της ιστορίας του οι "Εβραίοι" (λάθος όρος, εννοώ την καθεκυστυία τάξη, δηλαδή τους σημερινούς Σιωνιστές), σκέφτονται και πράττουν "μεσσιανικά". Όλη η κουλτούρα τους έχει διαμορφωθεί πάνω σε αυτήν την προσδοκία.
Ο Μεσσίας, θα πρέπει να είναι ταυτόχρονα οικονομικός, πολιτικός και θρησκευτικός ηγέτης, ώστε να οδηγήσει τον εβραϊκό λαό σε μια παγκόσμια κυριαρχία, αδιαμφισβήτητη από όλη την παγκόσμια κοινότητα.

Η εμφάνιση του Ιησού Χριστού έφερε ένα τεράστιο ρήγμα στον εβραϊκό λαό όσον αφορά τον μεσσιανισμό και το νόημα που του προσέδωσε. Το πλειοψηφικό κομμάτι του εβραϊσμού όμως που παρέμεινε στο άρμα του μεσσιανισμού, απέκοψε μετά βδελυγμίας τον Ιησού Χριστό, τη διδασκαλία και τους μαθητές του και τους θεώρησε και θεωρεί υπεύθυνους για το ανεπανόρθωτο ρήγμα. Η ιστορία είναι γνωστή.


Ωστόσο, οι εβραίοι κατόρθωσαν να κρατήσουν ζωντανό το όραμα του μεσσία, ακόμα και μέσα από τις αντίξοες συνθήκες της διασποράς των 2000 ετών!

Από τα τέλη του 18ου αιώνα, όταν η οικονομική επιφάνεια το επέτρεψε, το εύρωστο εβραϊκό λόμπι αρχίζει να συγκεντρώνεται γύρω από αυτό που σήμερα αποκαλούμε "Σιωνισμό".
Σιωνισμός είναι η πολιτική και οικονομική συνεργασία με σκοπό την παγκοσμιοποίηση.
Γιατί τους ενδιαφέρει τόσο η παγκοσμιοποίηση;
Διότι ο πυρήνας του Σιωνισμού είναι ο Μεσσιανισμός.
Χωρίς μεσσιανισμό δεν υπάρχει σιωνισμός.
Η παγκοσμιοποίηση λοιπόν, έχει οικονομική, πολιτική και θρησκευτική διάσταση και γιαυτόν τον λόγο πρέπει να προηγηθεί του σιωνιστικού μεσσία.

Έτσι πρώτα είχαμε την εμφάνιση των μεγάλων οικογενειών με την τεράστια οικονομική και κοινωνική επιφάνεια (17ος, 18ος, 19ος αιώνας) έπειτα την διάχυση της εξουσίας τους σε πολιτικό και τραπεζικό επίπεδο, την οικονομική εκμετάλλευση των παγκοσμίων πολέμων και την πολιτική εκμετάλλευση των πολέμων αυτών με δύο αποτελέσματα απόλυτα συνεπή με το Σιωνιστικό όραμα:
Την ίδρυση του Ο.Η.Ε και την ίδρυση του κράτους του Ισραήλ.

(Συνεχίζεται)
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 8:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η χριστιανική "Αποκάλυψη" δεν τελειώνει με παγκοσμιοποιημένο happy end;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 2:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
ώστε να οδηγήσει τον εβραϊκό λαό σε μια παγκόσμια κυριαρχία, αδιαμφισβήτητη από όλη την παγκόσμια κοινότητα.

Αλήθεια οι εβραίοι δεν ήταν περισσότερο κλειστή κοινωνία σε σχέση με τους τους χριστιανούς:
α. να διαδωθεί το ευαγγέλιο σε όλο τον κόσμο
β. και με τις περιπέτιες των πέτρου και παύλου που αμφιταλαντευόταν για τον προσυλιτισμό εθνικών.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 7:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Ιωάννης
Μετά τη συντέλεια του κόσμου, δεν υπάρχει παγκοσμιοποίηση Ιωάννη.

@τρωικός
Ναι πάντα ήταν και είναι πιο κλειστοί.
Ακριβώς επειδή πάντα είχαν την αίσθηση ότι φέρουν το φορτίο και το χρέος της παγκόσμιας διακυβέρνησης.
Μην ξεχνάμε ότι στην πρώτη εκκλησιαστική κοινότητα, οι έλληνες χριστιανοί αντιμετωπίζονταν ρατσιστικά από τους ιουδαίους χριστιανούς, πράγμα που έφερε σε αντιπαράθεση τον Παύλο με τον Πέτρο και τους υπόλοιπους..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 6:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
@Ιωάννης
Μετά τη συντέλεια του κόσμου, δεν υπάρχει παγκοσμιοποίηση Ιωάννη.



Δηλαδή ο χριστιανισμός θα φέρει την συντέλεια του κόσμου! Laughing

Χωρίς πλάκα τώρα,η Αποκάλυψη μας λέει ότι η χιλιόχρονη βασιλεία του Χριστού πριν την έλευση της Νέας Ιερουσαλήμ, σ' αυτόν τον κόσμο που ζούμε τώρα θα γίνει.Επίσης,σ' αυτή τη Νέα Ιερουσαλήμ τα έθνη υποταγμένα θα φέρνουν τα πλούτη τους.

Δε νομίζω ότι οι ισχυροί της Γης θα είχαν κανένα λόγο να μη χαίρονται διαβάζοντας αυτόν τον παγκοσμιοποιημένο πολιτικο-οικονομικό εφιάλτη.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ότι νάναι είσαι Ιωάννη.. Laughing
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 8:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι δεν κατάλαβες;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vedder
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2013
Δημοσιεύσεις: 132

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 9:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:

@τρωικός
Ναι πάντα ήταν και είναι πιο κλειστοί.
Όταν λέμε <<κλειστή>> τι εννοούμε;

Τους στενούς εθνικούς και κοινωνικούς δεσμούς που διαθέτει το εβραϊκό έθνος;

Και πολύ καλά κάνει!

Οι Εβραίοι γνώρισαν τόσους σκληρούς διωγμούς ήδη από την εποχή του Μεσαίωνα που μοναχα η αλληλοπροστασια και η αλληλοβοήθεια τους επέτρεψαν να επιβιώσουν.

Για τους ιδιους λόγους ανέπτυξαν και την ευφυΐα τους όχι μονο σε χρηματοοικονομικούς τομείς αλλα και σε επιστημονικούς.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 9:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η Α' ΟΙκουμενική Σύνοδος της Νίκαιας αλλά και η Σύνοδος του Λατερανού των καθολικών απαγορεύουν την τοκογλυφία για τους χριστιανούς.Φαντάζεστε ,βέβαια,ποιοι επωφελήθηκαν από αυτά τα μέτρα...

Το χρήμα δεν έχει πατρίδα...δε χάθηκε κι ο κόσμος για μερικούς διωγμούς...η πίστη σώζει...ιδιαίτερα τα ιδρύματα "πίστεως".
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 12:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Vedder έγραψε:
spyros έγραψε:

@τρωικός
Ναι πάντα ήταν και είναι πιο κλειστοί.
Όταν λέμε <<κλειστή>> τι εννοούμε;

Τους στενούς εθνικούς και κοινωνικούς δεσμούς που διαθέτει το εβραϊκό έθνος;

Και πολύ καλά κάνει!

Οι Εβραίοι γνώρισαν τόσους σκληρούς διωγμούς ήδη από την εποχή του Μεσαίωνα που μοναχα η αλληλοπροστασια και η αλληλοβοήθεια τους επέτρεψαν να επιβιώσουν.

Για τους ιδιους λόγους ανέπτυξαν και την ευφυΐα τους όχι μονο σε χρηματοοικονομικούς τομείς αλλα και σε επιστημονικούς.


Φυσικά και πολύ καλά κάνει.

Το θέμα των ικανοτήτων των εβραίων να έχουν πρωτοπόρους επιστήμονες είναι κάτι το αξιοπρόσεκτο και έχει ένα ενδιαφέρον.
Ίσως να οφείλεται στην μεγάλη αλληλοϋποστήριξη που απολαμβάνουν.

Για παράδειγμα, εαν οι εβραίοι ήσαν χριστιανοί Ορθόδοξοι, είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα υπήρχε άλλο χριστιανικό δόγμα στην γη, κυρίως λόγω της διαλεκτικής πίεσης που θα ασκούσαν στα άλλα δόγματα και σε όλα τα επίπεδα.
Στον αντίποδα, εμείς οι Έλληνες, παρά το ότι έχουμε το προνόμιο να έχουμε στα χέρια μας έναν τέτοιο θησαυρό (λόγω γλώσσας και πατερικής παράδοσης) βρίσκουμε πάντα τρόπους να αλληλοφαγωνόμαστε και να αμφισβητούμε την κορυφαία διδασκαλία με τα πιο ηλίθια "επιχειρήματα". Είναι ένα διαχρονικό θαύμα το γεγονός ότι συνεχίζουμε ακόμα να υπάρχουμε ως έθνος.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψυχραιμία,μη βρίζεις γιατί θα βγάλεις όλους τους αρχαίους Έλληνες ηλίθιους επειδή δεν ήταν χριστιανοί!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Όχι και τόσο έξυπνο να χαρακτηριστεί κάποιος μη-Χριστιανός, όταν έχει ζήσει πολύ πριν τον Χριστό..! Laughing

Πάντως η "φαγωμάρα" δεν έλειψε ποτέ από αυτόν τον τόπο. Ούτε στην χρυσή εποχή της κλασσικής αρχαιότητας..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτερον εκάτερον...αν βρίζεις όσους Έλληνες είναι μη χριστιανοί επειδή θαυμάζουν το μη χριστιανικό ελληνισμό,βρίζεις και τον πολιτισμό.

Μη λες πράγματα επιπόλαια,λοιπόν!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πάλι λάθος κατάλαβες.
Ο πρώτος που θαυμάζει τον μη χριστιανικό πολιτισμό είμαι εγώ.
Η φαγωμάρα δεν είναι πολιτισμός, είναι η ταφόπλακα του.
Αυτό έγραψα.

Και επίσης για 2η φορά στην ίδια δημοσίευσή σου ξανακατάλαβες λάθος: Πότε έβρισα;


Ιωάννη, δεν μπορώ πλέον να σου υποδεικνύω σε κάθε σου δημοσίευση τις παρερμηνείες που κάνεις, είτε αφορούν απόψεις, είτε προθέσεις, δικών μου ή άλλων κειμένων.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 1:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εσύ δεν είπες για κάτι "ηλίθια επιχειρήματα" όσων Ελλήνων δεν αποδέχονται το χριστιανισμό; Και σου απαντώ,λοιπόν,ότι αυτά τα επιχειρήματα δεν είναι πάντα ηλίθια αλλά βγαλμένα απ' τους Έλληνες προχριστιανικούς Πατέρες μας.Άρα βρίζεις και αυτούς μαζί...


Πού είναι η παρερμηνεία;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 28, 29, 30  Επόμενο
Σελίδα 17 από 30

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center