Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Προπατορικό αμάρτημα: Τι ήταν;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 55, 56, 57  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 6:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Το θέμα μας δεν ήταν για κάποιο καινούριο είδος ανθρώπων αλλά για το συνηθισμένο είδος μάγων και απατεώνων που λυμαίνονται την ανθρωπότητα χιλιάδες χρόνια.

πολύ περίεργο ,που αποφάσισε η φύση να γεννήσει Μάγους,......δε άφηνε σε εσένα καλύτερα την απόφαση ,ξέρεις καλύτερα.....

αλλά τι συζητάμε,δε μας χρειάζονται ούτε κι οι Ποιητές,....απ όσο θυμάμαι κάποιος το είπε εδω μέσα,...ούτε οι μουσικοί μας χρειάζονται.......ούτε οι ζωγράφοι.......χαραμοφάηδες όλοι τους.....
να τι μας χρειάζεται ,,,......ναζισμός και αποκεφάλισμα......

Αν οι καλλιτέχνες είναι "ατάλαντοι",ναι,δε μας χρειάζονται.
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 6:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Α! μην το λες αυτό
Δες την καλή εκδοχή .
Όλα τα πλάσματα της φύσης, για να υπάρχουν , υπάρχουν για κάποιο σοφό λόγο.

Παράδειγμα , τα διαβολεμένα τα κουνούπια .
Αν δεν υπήρχαν, πως θα εκτιμούσαμε την αξία της παρακολούθησης του έναστρου ουρανού τις καλοκαιρινές νύχτες , χωρίς την χρήση βλαβερών εντομοαπωθητικών ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 8:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει,να διορθώσω...τώρα που καταλάβαμε πόσο όμορφα είναι χωρίς αυτούς κι έχουν καταγραφεί οι δυσάρεστες εμπειρίες από αυτούς στις βιβλιοθήκες της ανθρωπότητας,δεν τους χρειαζόμαστε πλέον!
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Idea

Αλλα για πες μου mark, δεν σου φαινεται υπερβολικο ως περιεχομενο η απολογια του Σωκρατη για λογος που εκφωνηθηκε μια φορα χωρις προετοιμασια και χωρις σημειωσεις ; Cool

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

Ναι, έτσι μου φαίνεται, καλογραμμένο, συνεπές, πλήρες, κατανοητό.

Αλλά και ο λόγος του Χριστού, όπως τον διαβάζουμε μέσα από την καινή διαθήκη και οι διάλογοι που είχε με τους διάφορους, κάπως έτσι δεν είναι;

Για τον Σωκράτη, υπάρχουν δύο απολογίες, η μία του Πλάτωνα που παρέθεσα και μια άλλη, λιγότερο γνωστή, από τον Ξενοφώντα, την οποία δεν έχω διαβάσει, αλλά λένε πως έχει μεγάλες διαφορές από αυτή του Πλάτωνα.

Καθώς δεν υπήρχαν μαγνητόφωνα τότε για να καταγράψουν αυτά που είπαν και να γίνει απομαγνητοφώνηση, οι λόγοι του Σωκράτη καθώς και του Χριστού, μεταφέρθηκαν από τρίτους, χρόνια αργότερα.

Τι λες πως έγινε εδώ;

Idea

Η δίκη και η καταδικη του Σωκρατη πιστευω οτι ειναι ενα ιστορικο γεγονος

Η απολογια του ομως με τους οντως παραπανω χαρακτηρες που της αποδιδεις μοιαζει "στημενη" για να ειναι αληθινη σε ολη της την εκταση
Το δε εκπληκτικο, οπως σημειωσα και στην πρωτη μου εκτιμηση, ειναι οτι δεν αφηνει κανενα πεδιο της ζωης ανεγγιχτο
Ουτε και αυτα ακομα τα επουρανια και τα υποχθονια
Και ειναι φανεροτατο οτι ο μεγιστος των σοφων οπως χαρακτηριζεται πιστευει ακραδαντα στο θεο
Ο οποιος μαλιστα θεος τον καθοδηγει ανοιχτα στη ζωη του και στη δραση αποδεικνυοντας ( ο θεος ) σε ολους τους ακροατες διαχρονικα της απολογιας του Σωκρατη οτι ειναι ζωντανος και ενεργος ( ο θεος ) και ενδιαφερεται δραστικα και αμεσα ( ο θεος ) για τα τεκταινομενα στην ανθρωποτητα

Τελικα και μονο η απολογια του Σωκρατη να σωζοταν θα ηταν αρκετη για να αποδειχθει το μεγαλειο του και η σοφια του ( του Σωκρατη )

Το μονο "σκοτεινο" ( και αρα ηρακλειτειο ;;; ) σημειο στην απολογια του Σωκρατη ειναι η λογικη αποδεικτικη διαδικασια, καπου προς το μεσον του λογου του, με την οποια αποδεικνυει το αβασιμο του κατηγορητηριου που του προσαπτεται και τον σκοπιμο δι΄αυτου ( του κατηγορητηριου ) και προεπιλεγμενο και προαποφασισμενο αφανισμο του με την εσχατη των ποινων

Και σ΄αυτο μοιαζει απολυτα με τον προειλημμενη αποφαση εξοντωσης του Χριστου απο τους Ιουδαιους

Ενα αξιοσημειωτο γεγονος στην απολογια του, με το οποιο αποδεικνυει περιτρανα οτι σε καθε στιγμη της ζωης του τελουσε εν αυτογνωσια πραγματικη και ειχε συναισθηση των πραγματικων ευθυνων του ειναι το οτι αναθετει στην πολιτεια, μετα την καταδικασικη αποφαση εις βαρος του, τη διαπαιδαγωγηση των τριων γιων του, με τον τροπο ομως που ο ιδιος διδαξε και τους πολιτες της Αθηνας αλλά και τους συμπολιτες του στον κοσμο

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
1) Άλλο λέω, δε με ενδιαφέρει η σχολική αποτυχία, έκανα απλά μια παρομοίωση. Όπως κάποιος που είναι νοητικά καθυστερημένος, δεν μπορεί να μάθει γράμματα, και κάποιος που δεν έχει "μαθηματικό" μυαλό, δεν είναι καλός στα μαθηματικά παρά μόνο μέτριος, έτσι και κάποιος ενδέχεται να μην μπορεί να γνωρίσει τον εαυτό του, αν του λείπουν κάποια φυσικά χαρίσματα, ανεξαρτήτως περιβάλλοντος. Γιατί κάποιος που δεν έχει δυνατότητες αυτογνωσίας, τότε είναι σίγουρο πως σε οποιοδήποτε περιβάλλον και να βρεθεί, όσο ευνοϊκό και να είναι για την αυτογνωσία του, ουδέποτε θα γίνει αυτογνώστης, ενώ κάποιος άλλος που έχει αυτές τις δυνατότητες από φυσικού του, τότε μπορεί να γνωρίσει τον εαυτό, μπορεί και όχι, υπάρχουν τουλάχιστον κάποιες πιθανότητες και δεν είναι μηδαμινές όπως στην άλλη περίπτωση.

2) Δεν το νομίζω. Το πολίτευμά μας είναι δημοκρατικό. Αν είναι κακέκτυπο δημοκρατίας, αυτό είναι άλλο, πάντως κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί πως έχουμε κάτι άλλο εκτός από δημοκρατία. Το γεγονός και μόνο που η Χρυσή Αυγή βγαίνει τρίτο κόμμα, μου φαίνεται το αποδεικνύει αυτό.

3) Μα και εγώ δεν είπα για την αποσιώπηση των ιδεών, αλλά για την αποσιώπηση της σκέψης. Γιατί αυτό γίνεται όταν σκοτώνεις κάποιον, η σκέψη του αποσιωπάται. Οι ιδέες του βέβαια συνεχίζουν όσο υπάρχουν άνθρωποι που τις μεταδίδουν. Τι παραδέχθηκε ο ίδιος; Έχεις διαβάσει την απολογία του;

4) Ρε συ, σε ξαναρωτώ, έχεις διαβάσει την απολογία του; Γιατί με αυτά που λες μου δείχνεις πως δεν το έχεις κάνει. Ο Σωκράτης ήταν ιδιαίτερα σεμνός, ταπεινός και επιφυλακτικός στην απολογία του, και όχι μόνο, από την άλλη όμως έπρεπε να βρει και να υποστηρίξει την αλήθεια. Και είναι πολύ δύσκολο να βρίσκεσαι σε μια τέτοια θέση, όπως και εσύ άλλωστε, πιστεύω εγώ, θα έχεις βρεθεί στη ζωή σου. Από τη μια δηλαδή να γνωρίζεις την αλήθεια για κάποιο θέμα και να πιστεύεις πως πρέπει να την πεις και να τη μοιραστείς με άλλους που θεωρείς φίλους σου, και από την άλλη να φοβάσαι πως αν τους την πεις, μπορείς να τους πληγώσεις ή/και να τους προκαλέσεις. Για παράδειγμα, αν μάθεις πως η γυναίκα του κολλητού σου του κλέβει λεφτά και τον απατάει. Θα του πεις την αλήθεια;

Και επαναλαμβάνω πως οι κατήγοροι του Σωκράτη ήταν τραγικοί. Αυτός ήταν ο μόνος που είχε ξεπεράσει την τραγικότητα της ζωής του. Η ανθρώπινη ιστορία είναι όντως τραγωδία γιατί απαρτίζεται από τραγικούς ανθρώπους.

1) Δεν υπάρχει άνθρωπος ανίκανος σε όλα,εκτός αν είναι βαριά καθυστερημένος .

2) Οι εκλογές αυτής της "δημοκρατίας" είναι παρωδία λαϊκής βούλησης.Όποιος κι αν βγει,οι αποφάσεις παίρνονται από μια επαγγελματική ομάδα ώστε ν' αναπαράγονται οι κοινωνικές ανισότητες στην καλύτερη περίπτωση χωρίς πολλούς κραδασμούς..

3)Παραδέχθηκε ότι προετοιμαζόταν χρόνια γι' αυτή τη δίκη.Άρα ήξερε ότι προσβάλλει,καλώς ή κακώς,τα ήθη της πόλης,με τη συμπεριφορά του. Αυτή δικάστηκε,λοιπόν,όχι οι ιδέες του. Αν ίσχυε το αντίθετο,θα είχαν ρίξει όλους τους σωκρατικούς διαλόγους στην πυρά,κάτι αδιανόητο για την εποχή αλλά απόλυτα συμβατό με τις χριστιανικές αυτοκρατορίες του Μεσαίωνα.

4)Τι σεμνός,ρε φίλε; Όταν λέει πως μόνο αυτός κεντρίζει την πόλη που κοιμάται,γι' αυτό και πρέπει να τον ταΐζει ισόβια; Μην τα παραλέμε!
(Κώστας Βάρναλης)

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Πεμ Ιούν 12, 2014 8:57 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
vag_el
Πρύτανης

Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 8:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Gια τον Ιωάννη ,όποιος έχει ανάγκη απο Σίτιση,και σπίτι είναι άσεμνος και αναιδής δε το χεις καταλάβει ακόμη?

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 8:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για τον vag_el ,η κατηγορία του Σωκράτη ήταν η παράνομη επαιτεία! Laughing
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

.......όσο δίκαιη ,σαν απόφαση αλλά και σαν δικαίωμα ειναι η ποινή εις θάνατον. έχει ευθύνη η τότε Δημοκρατία όπως και σήμερα στη Δολοφονία.

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 9:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

όλοι οι Αστεγοι και οι άσιτοι ,όπως ο Σωκράτης τον Ιωάννη πρέπει να εμπιστευθούν για Δικαστή,......κονομήσανε θανατική ποινή,.....δε του χρειάζονται σε τίποτα. Laughing Laughing

Βάζω και στοίχημα ,ότι συμφωνεί με την όλη σημερινή κατάσταση της Δημοκρατίας μας ,το πώς οδεύουμε βάση Κρίσης ,τη σημερινή φτώχεια των λαικών στρωμάτων,και το υποχθόνιο σχέδιο της Ε.Τ και ΔΝΤ ,με την όλη κατάσταση που ρίχνει τον πολύ κόσμο στα δεινά και τη φτώχεια.
Με τον ΣαμοαροΒενιζέλο πρέπει να είναι και την όλη αντιλαική Πολιτική που κάνουν.

Κώστας Καρυωτάκης

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την vag_el στις Πεμ Ιούν 12, 2014 9:10 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 9:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aν ήμουν δικαστής,θα σ' έκλεινα ισόβια για "βιασμό" της Ιστορίας. Cool
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
vag_el
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2014 9:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

πες μας και για τις καθαρίστριες.......είχε Δίκαιο ο Αρειος Πάγος που πήρε πίσω την ετυμηγορία απόφαση του Πρωτοδικείου ,τι γνώμη έχεις?

πές μας επίσης αν ντοπάρεσαι........το ''ρουφάς'' καθόλου το ''μυρωδάτο''?..

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
mark έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
Idea

Αλλα για πες μου mark, δεν σου φαινεται υπερβολικο ως περιεχομενο η απολογια του Σωκρατη για λογος που εκφωνηθηκε μια φορα χωρις προετοιμασια και χωρις σημειωσεις ; Cool

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων

Ναι, έτσι μου φαίνεται, καλογραμμένο, συνεπές, πλήρες, κατανοητό.

Αλλά και ο λόγος του Χριστού, όπως τον διαβάζουμε μέσα από την καινή διαθήκη και οι διάλογοι που είχε με τους διάφορους, κάπως έτσι δεν είναι;

Για τον Σωκράτη, υπάρχουν δύο απολογίες, η μία του Πλάτωνα που παρέθεσα και μια άλλη, λιγότερο γνωστή, από τον Ξενοφώντα, την οποία δεν έχω διαβάσει, αλλά λένε πως έχει μεγάλες διαφορές από αυτή του Πλάτωνα.

Καθώς δεν υπήρχαν μαγνητόφωνα τότε για να καταγράψουν αυτά που είπαν και να γίνει απομαγνητοφώνηση, οι λόγοι του Σωκράτη καθώς και του Χριστού, μεταφέρθηκαν από τρίτους, χρόνια αργότερα.

Τι λες πως έγινε εδώ;

Idea

Η δίκη και η καταδικη του Σωκρατη πιστευω οτι ειναι ενα ιστορικο γεγονος

Η απολογια του ομως με τους οντως παραπανω χαρακτηρες που της αποδιδεις μοιαζει "στημενη" για να ειναι αληθινη σε ολη της την εκταση
Το δε εκπληκτικο, οπως σημειωσα και στην πρωτη μου εκτιμηση, ειναι οτι δεν αφηνει κανενα πεδιο της ζωης ανεγγιχτο
Ουτε και αυτα ακομα τα επουρανια και τα υποχθονια
Και ειναι φανεροτατο οτι ο μεγιστος των σοφων οπως χαρακτηριζεται πιστευει ακραδαντα στο θεο
Ο οποιος μαλιστα θεος τον καθοδηγει ανοιχτα στη ζωη του και στη δραση αποδεικνυοντας ( ο θεος ) σε ολους τους ακροατες διαχρονικα της απολογιας του Σωκρατη οτι ειναι ζωντανος και ενεργος ( ο θεος ) και ενδιαφερεται δραστικα και αμεσα ( ο θεος ) για τα τεκταινομενα στην ανθρωποτητα

Τελικα και μονο η απολογια του Σωκρατη να σωζοταν θα ηταν αρκετη για να αποδειχθει το μεγαλειο του και η σοφια του ( του Σωκρατη )

Το μονο "σκοτεινο" ( και αρα ηρακλειτειο ;;; ) σημειο στην απολογια του Σωκρατη ειναι η λογικη αποδεικτικη διαδικασια, καπου προς το μεσον του λογου του, με την οποια αποδεικνυει το αβασιμο του κατηγορητηριου που του προσαπτεται και τον σκοπιμο δι΄αυτου ( του κατηγορητηριου ) και προεπιλεγμενο και προαποφασισμενο αφανισμο του με την εσχατη των ποινων

Και σ΄αυτο μοιαζει απολυτα με τον προειλημμενη αποφαση εξοντωσης του Χριστου απο τους Ιουδαιους

Ενα αξιοσημειωτο γεγονος στην απολογια του, με το οποιο αποδεικνυει περιτρανα οτι σε καθε στιγμη της ζωης του τελουσε εν αυτογνωσια πραγματικη και ειχε συναισθηση των πραγματικων ευθυνων του ειναι το οτι αναθετει στην πολιτεια, μετα την καταδικασικη αποφαση εις βαρος του, τη διαπαιδαγωγηση των τριων γιων του, με τον τροπο ομως που ο ιδιος διδαξε και τους πολιτες της Αθηνας αλλά και τους συμπολιτες του στον κοσμο

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλ
ο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων

Όχι μόνο πίστευε ακράδαντα στον θεό, αλλά τον γνώριζε καλά. Όπως καλά γνωρίζει ένας γιος τον πατέρα του. Wink

Ο θεός τον καθοδηγεί μέσω του δαιμονίου του, το οποίο μεταφέρει σκέψεις και επιθυμίες μεταξύ της θεϊκής και ανθρώπινης φύσης, σαν αγγελιοφόρος. Το δαιμόνιο τον εμποδίζει και αποτρέπει από κάποια πράγματα, τον συμβουλεύει πάντα τι να μην πει και να μην κάνει, αλλά ποτέ τι να πει και να κάνει, αυτό το αφήνει στην ελεύθερή του βούληση, κρίση και λογική του. Το δαιμόνιο είναι ο έρωτας ή αλλιώς το άγιο πνεύμα, κατά τη χριστιανική διδασκαλία.

Για τα άλλα που λες, θα σου πω κάποια άλλη στιγμή.

Αλλά τι εννοείς εκεί που λες για το σκοτεινό σημείο;
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 13, 2014 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea

Καλα τα λες mark

Αναφερομαι σε ενα κομματι της απολογιας του που χρησιμοποιει "λογικα τερτιπια" και πολυπλοκους συλλογισμους ( "μαθηματικου τυπου" Cool ), σωκρατικο-μαιευτικο διαλογο και συμπερασματα που βγαζει ο "ιδιος", κατα το συνηθειο του ( απ΄οσο ξερουμε )
Ενω ολο το υπολοιπο κειμενο ειναι βατο, στρωτο και κατανοητο σε "λαϊκη" ορολογια, με νοηματα που αντιστοιχουν σε εικονες καθημερινες και αμεσα προσληψιμες, εκεινο το τμημα πρεπει να το σκεφτεις για να "δεις" τι λεει...
Ειναι θα ελεγα το θεωρητικο μερος της απολογιας
Και αυτο ειναι που δημιουργει υπονοιες οτι "προκειται" για μη ( ;;; ) αυθεντικη σωκρατικη σκεψη

mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιο λες ρε φίλε; Από πού έως πού;
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 14, 2014 6:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Ποιο λες ρε φίλε; Από πού έως πού;

Idea

Θα το βρω και θα σου πω

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 55, 56, 57  Επόμενο
Σελίδα 40 από 57

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center