Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 384, 385, 386 ... 448, 449, 450  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 11:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι απώθηση; Από τι;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Σου ειπα κατ΄ επαναληψη οτι συμφωνω με τη μη υπαρξη δημιουργου στη θεωρια σου

Τι άλλο να πω ;

Γιατι πρεπει να σου πω σωνει και καλά οτι διαφωνω ;

Δεν διαφωνω...

Παμε τωρα στο ενδεχομενο 2. ;


Το ξαναγυρισμα σου στα ιδια και στα ιδια δεκαδες φορες, ειναι αρκετη αποδειξη οτι καπου "κολλας" απο την αρχη...
Αυτος ειναι ο ατερμονας κοχλιας στον οποιο αναφερομαι προς το Σπυρο
Και ειναι χαρακτηριστικο δειγμα αβεβαιοτητας ή απροσδιοριστιας στα αξιωματα σου, που μονο εσυ γνωριζεις που οφειλεται


Τα υπολοιπα τα αντιπαρερχομαι ως αναξια λογου κυριολεκτικα


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα




Δεν σου ζήτησα να συμφωνήσεις αλλά να αντιπαρατεθείς , προβάλλοντας τα δικά σου επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα.
Η κουβέντα μπορεί να γίνεται ενίοτε και έντονη, αλλά αν γίνετε καλοπροαίρετα πάντα ωφελεί.
Ιδέες και απόψεις κουβεντιάζουμε και αυτές κρίνουμε, αντιπαραθέτουμε τις δικές μας , ή συμπληρώνουμε.

Ο σχολιασμός και η κριτική της άποψης κάποιου όταν γίνεται στον ίδιο είναι ευθύς και υπεύθυνη πράξη , γόνιμη και καλοδεχούμενη όσο σκληρή και αν είναι .
Όταν όμως δεν γίνεται στον ίδιο αλλά σχολιάζεται υποτιμητικά και κατινίστικα με τρίτο , είναι πράξη απρεπής και δηλωτική του ήθους του .

Βεβαίως φίλε μου, χρειάστηκε να σου επαναλαμβάνω δέκα φορές (και ποιο πολλές ) τα ίδια και τα ίδια , και να γυρνώ συχνά πίσω στην πρώτη αρχή, για να σου δώσω να καταλάβεις τα βασικά νοήματα.
Αυτό δεν είναι δικό μου φταίξιμο , αλλά δικό σου.
Εγώ απλά τα λέω , εσύ δεν τα καταλαβαίνεις σωστά.
Η λογική απόδειξη μιας άποψης φίλε μου, δεν είναι μια ιστοριούλα που την λέμε και τέλος .
Χρειάζεται βήμα βήμα ανάλυση , εξέταση , απόφαση εννοιών , που πάνω τους θα στηριχθούν επιχειρήματα και θα εξεταστούν νέες προτάσεις και θα παρθούν νέες αποφάσεις .
Κάθε μία πρόταση πρέπει να είναι σαφής και να αιτιολογείται ή να στηρίζεται σε προηγούμενη παραδοχή.

Πως μπορείς φίλε μου να με κρίνεις όταν χρησιμοποιείς λάθος την λογική?
Δες ένα δείγμα λογικής
Υπάρχω εγώ,
άρα υπάρχει ο κόσμος (κάτι)

Υπάρχει ο κόσμος ,
άρα υπάρχει ο δημιουργός του

Πως , από το συμπέρασμα της πρώτης πρότασης (που είναι σωστό) , οδηγείσαι στο συμπέρασμα της δεύτερης ?

Σε έχω ρωτήσει δέκα φορές , και δεν έχεις απαντήσει ρητά
Με ποια λογική κρίνεις και μπορείς , καλέ μου άνθρωπε να με σχολιάζεις ?
Ούτε δυο σωστές λογικές προτάσεις δεν μπορείς να διατυπώσεις.

Θα μπορούσες που απλά να πεις.
“Πιστεύω εις ένα θεό πατέρα παντοκράτορα ιδρυτή ουρανού και γης.....”
Στην “πίστη” δεν χρειάζεται “λογική” απόδειξη.
Είναι “δόγμα” , καμία σχέση με την λογική που βασανίζεις με σοφιστείες .

Ο καθείς έχει το δικαίωμα να “πιστεύει” ότι τον ευχαριστεί , αρκεί να μην βλάπτει τους συνανθρώπους του.
Παράθεση:
Αυτος ειναι ο ατερμονας κοχλιας στον οποιο αναφερομαι προς το Σπυρο 



Ότι είχα να πω στον σπύρο , το είπα εγώ ο ίδιος , απευθείας στον σπυρο.
Κατά τα άλλα
Έμαθες και τον ατέρμονα κοχλία τρομάρα σου.

Idea ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Αυτο που δεν εχεις καταλαβει καλα φαινεται Γιαννη, ειναι οτι στα αξιωματα του οποιουδηποτε δεν χωραει αντιπαραθεση

Τα αξιωματα αποτελουν παραδοχες για αυτον που τα διατυπωνει και ειναι αδιαπραγματευτα για τον ιδιο

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αντιπαρατεθω στις αξιωσεις σου στη θεωρια σου

Να κατανοησω ο,τι λες, ναι !

Αλλά να αποφανθω οτι το αξιωμα σου, το όποιο αξιωμα σου, ειναι λαθος, γιατι ;

Αυτο μπορει να γινει αν τα αξιωματα σου αντιφασκουν μεταξυ τους

Αλλά και παλι αυτο θα το αποφασισεις εσυ ως ο εισηγητης της θεωριας σου

Και για να γινει αυτο πρεπει ολα τα αξιωματα της θεωριας σου να ειναι παροντα και διατυπωμενα

Τα εχεις ολα τα αξιωματα της θεωριας σου ;

Αν τα εχεις παρουσιασε τα συνολικα ...


Τωρα σχετικα με την απορια σου για το : υπαρχει ο κοσμος αρα υπαρχει ο δημιουργος του...
Δεν υπαρχει τιποτα μυστηριο και ακατανοητο
Απλη λογικη χρειαζεται μονο
Αναγνωριζεις ως σωστο το : υπαρχω εγω αρα υπαρχει ο κοσμος και συνεπως δεν χρειαζεται "αποδειξη" υπαρξης του κοσμου
Με δεδομενο λοιπον οτι ο κοσμος ο υλικος υπαρχει αντικειμενικα και λειτουργει "τελεια" με τη βοηθεια των φυσικων νομων,
"οπως" ακριβως και οι αντικειμενικες μηχανικες κατασκευες των ανθρωπων,
αρα και ο κοσμος οφειλει να εχει εναν αντιστοιχο κατασκευαστη
Αναγκαστικα λοιπον οποιοσδηποτε νοημων και ευφυης και λογικος και συνειδητος οργανισμος στη Γη οφειλει να "αποδεχτει" οτι ο κοσμος εχει δημιουργο
Η υπαρξη του κοσμου παραπεμπει ευθεως και αρα λογικα στο δημιουργο του


Οσο για τα υπολοιπα σχολια σου απλα και παλι τα αντιπαρερχομαι


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 12:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
Τι απώθηση; Από τι;



Ο άνθρωπος απωθεί τους φόβους ή απαγορευμένες επιθυμίες για να ζήσει αυτό που λέμε "στον κόσμο του".
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
mark έγραψε:
Τι απώθηση; Από τι;



Ο άνθρωπος απωθεί τους φόβους ή απαγορευμένες επιθυμίες για να ζήσει αυτό που λέμε "στον κόσμο του".


Ομολογώ πως με μπερδεύεις. Αναφορικά με αυτά που μου είχες πει παλιότερα για τον έρωτα, περίμενα να μου πεις πως ο άνθρωπος καταφέρνει να την παλέψει στον άθλιο τούτο κόσμο με τον έρωτα και την αγάπη, και όχι με την απώθηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 12:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο πολιτισμός βασίζεται στην απώθηση του έρωτα και της επιθετικότητας. Όταν ,όμως,αυτή η απώθηση γίνει υπερβολική για τις ανάγκες μιας καταστροφικής και ανεξέλεγκτης κερδοφορίας,το αποτέλεσμα είναι όλες αυτές οι δυνάμεις να διοχετεύονται στη συμπεριφορά ως ιδιωτικότητα,έγκλημα,ρατσισμός,νευρώσεις,ψυχώσεις,ναρκωτικά,πόλεμοι κ.λπ.
Με λίγα λόγια,η υπεραπώθηση οδηγεί στην καταστροφή του πολιτισμού.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Θα ήθελα κάτι απ' τη θρησκεία,αν θεωρούσα πως προσφέρει κάτι στην φυσική ενέργεια του ανθρώπου που οδηγεί στην αρετή:την ερωτική και λογική ενέργεια.


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

...ο ίδιος ο μοναχισμός να θεωρείται απ' τη θρησκεία διαστροφή της ερωτικής ενέργειας,αφού καταπιέζει την ερωτική ενέργεια στο βαθμό που αυτή μεταβάλλεται σε ταπείνωση χωρίς λόγο.


Μα τότε γιατί έλεγες στον Σπύρο πως διαφωνείς με τη θρησκεία η οποία καταπιέζει την ερωτική ενέργεια; Τώρα λες πως ο πολιτισμός βασίζεται στην απώθηση του έρωτα (και της επιθετικότητας). Δηλαδή θεωρείς την απώθηση του έρωτα καλή για τον πολιτισμό; Αυτό δεν είναι αντιφατικό με αυτό που έλεγες πριν; Συμφωνείς εν τέλει με την καταπίεση/απώθηση του έρωτα, όπως λες οτι κάνει και η θρησκεία;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα διέκρινα τη φυσική απώθηση από την υπεραπώθηση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δηλαδή το πρόβλημά σου με τη θρησκεία είναι πως υπερ-απωθεί την ερωτική ενέργεια, ενώ εσύ πιστεύεις πως θα πρέπει απλά να την απωθεί;

Ή λες πως λίγος έρωτας είναι καλός για τον πολιτισμό, πολύς και καθόλου είναι κακός;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η θρησκεία εξ ορισμού είναι αναγκασμένη να υπεραπωθεί την ερωτική ενέργεια αφού αποτελεί άρνηση της πραγματικότητας και η άρνηση της πραγματικότητας χωρίς την υπεραπώθηση είναι αδύνατη,εφόσον ο νους του ανθρώπου πρέπει να πιέζεται διαρκώς να αγνοεί τη φυσική του έλξη προς την αλήθεια και να δέχεται το δόγμα ως αλήθεια.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εντάξει, άσε τη θρησκεία και μίλα μου για έρωτα! Laughing

Είναι η φυσική απώθηση του έρωτα καλό πράγμα; Γιατί μου φαίνεται πως αυτό αντιφάσκει με αυτά που έλεγες παλιότερα.

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Όσο περισσότερο ερωτεύεσαι τόσο λιγότερο καταστρέφεις.


Άρα πώς λες μετά πως ο πολιτισμός βασίζεται στην απώθηση του έρωτα; Confused Κάτι δεν πάει καλά εδώ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει ένα όριο σ' αυτό, που επιτάσσει η Φύση και η Ανάγκη.Η ερωτική ενέργεια πρέπει να διοχετευτεί κι αλλού ,δεν μπορεί να είναι πάντα αυτοσκοπός επειδή η εργασία απαιτεί ένα μέρος της ενέργειας αυτής χάριν του πολιτισμού κι επειδή η Φύση δεν είναι φτιαγμένη για να μας δίνει πλήρη και διαρκή ικανοποίηση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άλλο το να διοχετευτεί και αλλού η ερωτική ενέργεια, και άλλο το να απωθηθεί.

Όσο για την εργασία, κάποιος μπορεί να είναι ερωτευμένος με το αντικείμενο της εργασίας του, υπό την άποψη πως θα του αρέσει υπερβολικά αυτό που κάνει, και θα είναι ιδιαίτερα καλός και δημιουργικός, για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Idea ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Σου ειπα κατ΄ επαναληψη οτι συμφωνω με τη μη υπαρξη δημιουργου στη θεωρια σου

Τι άλλο να πω ;

Γιατι πρεπει να σου πω σωνει και καλά οτι διαφωνω ;

Δεν διαφωνω...

Παμε τωρα στο ενδεχομενο 2. ;


Το ξαναγυρισμα σου στα ιδια και στα ιδια δεκαδες φορες, ειναι αρκετη αποδειξη οτι καπου "κολλας" απο την αρχη...
Αυτος ειναι ο ατερμονας κοχλιας στον οποιο αναφερομαι προς το Σπυρο
Και ειναι χαρακτηριστικο δειγμα αβεβαιοτητας ή απροσδιοριστιας στα αξιωματα σου, που μονο εσυ γνωριζεις που οφειλεται


Τα υπολοιπα τα αντιπαρερχομαι ως αναξια λογου κυριολεκτικα


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα




Δεν σου ζήτησα να συμφωνήσεις αλλά να αντιπαρατεθείς , προβάλλοντας τα δικά σου επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα.
Η κουβέντα μπορεί να γίνεται ενίοτε και έντονη, αλλά αν γίνετε καλοπροαίρετα πάντα ωφελεί.
Ιδέες και απόψεις κουβεντιάζουμε και αυτές κρίνουμε, αντιπαραθέτουμε τις δικές μας , ή συμπληρώνουμε.

Ο σχολιασμός και η κριτική της άποψης κάποιου όταν γίνεται στον ίδιο είναι ευθύς και υπεύθυνη πράξη , γόνιμη και καλοδεχούμενη όσο σκληρή και αν είναι .
Όταν όμως δεν γίνεται στον ίδιο αλλά σχολιάζεται υποτιμητικά και κατινίστικα με τρίτο , είναι πράξη απρεπής και δηλωτική του ήθους του .

Βεβαίως φίλε μου, χρειάστηκε να σου επαναλαμβάνω δέκα φορές (και ποιο πολλές ) τα ίδια και τα ίδια , και να γυρνώ συχνά πίσω στην πρώτη αρχή, για να σου δώσω να καταλάβεις τα βασικά νοήματα.
Αυτό δεν είναι δικό μου φταίξιμο , αλλά δικό σου.
Εγώ απλά τα λέω , εσύ δεν τα καταλαβαίνεις σωστά.
Η λογική απόδειξη μιας άποψης φίλε μου, δεν είναι μια ιστοριούλα που την λέμε και τέλος .
Χρειάζεται βήμα βήμα ανάλυση , εξέταση , απόφαση εννοιών , που πάνω τους θα στηριχθούν επιχειρήματα και θα εξεταστούν νέες προτάσεις και θα παρθούν νέες αποφάσεις .
Κάθε μία πρόταση πρέπει να είναι σαφής και να αιτιολογείται ή να στηρίζεται σε προηγούμενη παραδοχή.

Πως μπορείς φίλε μου να με κρίνεις όταν χρησιμοποιείς λάθος την λογική?
Δες ένα δείγμα λογικής
Υπάρχω εγώ,
άρα υπάρχει ο κόσμος (κάτι)

Υπάρχει ο κόσμος ,
άρα υπάρχει ο δημιουργός του

Πως , από το συμπέρασμα της πρώτης πρότασης (που είναι σωστό) , οδηγείσαι στο συμπέρασμα της δεύτερης ?

Σε έχω ρωτήσει δέκα φορές , και δεν έχεις απαντήσει ρητά
Με ποια λογική κρίνεις και μπορείς , καλέ μου άνθρωπε να με σχολιάζεις ?
Ούτε δυο σωστές λογικές προτάσεις δεν μπορείς να διατυπώσεις.

Θα μπορούσες που απλά να πεις.
“Πιστεύω εις ένα θεό πατέρα παντοκράτορα ιδρυτή ουρανού και γης.....”
Στην “πίστη” δεν χρειάζεται “λογική” απόδειξη.
Είναι “δόγμα” , καμία σχέση με την λογική που βασανίζεις με σοφιστείες .

Ο καθείς έχει το δικαίωμα να “πιστεύει” ότι τον ευχαριστεί , αρκεί να μην βλάπτει τους συνανθρώπους του.
Παράθεση:
Αυτος ειναι ο ατερμονας κοχλιας στον οποιο αναφερομαι προς το Σπυρο 



Ότι είχα να πω στον σπύρο , το είπα εγώ ο ίδιος , απευθείας στον σπυρο.
Κατά τα άλλα
Έμαθες και τον ατέρμονα κοχλία τρομάρα σου.

Idea ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Αυτο που δεν εχεις καταλαβει καλα φαινεται Γιαννη, ειναι οτι στα αξιωματα του οποιουδηποτε δεν χωραει αντιπαραθεση

Τα αξιωματα αποτελουν παραδοχες για αυτον που τα διατυπωνει και ειναι αδιαπραγματευτα για τον ιδιο

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αντιπαρατεθω στις αξιωσεις σου στη θεωρια σου

Να κατανοησω ο,τι λες, ναι !

Αλλά να αποφανθω οτι το αξιωμα σου, το όποιο αξιωμα σου, ειναι λαθος, γιατι ;

Αυτο μπορει να γινει αν τα αξιωματα σου αντιφασκουν μεταξυ τους

Αλλά και παλι αυτο θα το αποφασισεις εσυ ως ο εισηγητης της θεωριας σου

Και για να γινει αυτο πρεπει ολα τα αξιωματα της θεωριας σου να ειναι παροντα και διατυπωμενα

Τα εχεις ολα τα αξιωματα της θεωριας σου ;

Αν τα εχεις παρουσιασε τα συνολικα ...


Τωρα σχετικα με την απορια σου για το : υπαρχει ο κοσμος αρα υπαρχει ο δημιουργος του...
Δεν υπαρχει τιποτα μυστηριο και ακατανοητο
Απλη λογικη χρειαζεται μονο
Αναγνωριζεις ως σωστο το : υπαρχω εγω αρα υπαρχει ο κοσμος και συνεπως δεν χρειαζεται "αποδειξη" υπαρξης του κοσμου
Με δεδομενο λοιπον οτι ο κοσμος ο υλικος υπαρχει αντικειμενικα και λειτουργει "τελεια" με τη βοηθεια των φυσικων νομων,
"οπως" ακριβως και οι αντικειμενικες μηχανικες κατασκευες των ανθρωπων,
αρα και ο κοσμος οφειλει να εχει εναν αντιστοιχο κατασκευαστη
Αναγκαστικα λοιπον οποιοσδηποτε νοημων και ευφυης και λογικος και συνειδητος οργανισμος στη Γη οφειλει να "αποδεχτει" οτι ο κοσμος εχει δημιουργο
Η υπαρξη του κοσμου παραπεμπει ευθεως και αρα λογικα στο δημιουργο του


Οσο για τα υπολοιπα σχολια σου απλα και παλι τα αντιπαρερχομαι


Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη και Ο Ανθρωπος που τετραγωνιζει τον κυκλο Idea η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα




Δεχόμαστε ως αρχή τον “λόγο”
Έτσι μιλάμε για λογικά αξιώματα , δηλαδή για προτάσεις που η ορθότητα τους είναι προφανής , γίνονται κοινά αποδεκτές και η εφαρμογή τους δεν οδηγεί σε παράδοξα .

Στην δική μου προσέγγιση της “ύπαρξης” , χρησιμοποιώ μόνο λογικά αξιώματα.

Ο δικός σου όμως συλλογισμός στηρίζεται εξ αρχής , σε ένα αξίωμα που οδηγεί σε αδιέξοδο .
Θεωρείς δεδομένο και σε αυτό στηρίζεσαι πως
“οτιδήποτε υπάρχει , έχει τον δημιουργό του”
Αυτό εκ πρώτης όψεως μοιάζει προφανές , αλλά αν το δεις σωστά θα καταλάβεις πως οδηγεί λογικό παράδοξο , όπως όλα τα λογικά παράδοξα, (του κουρέα, του ψεύτη κλπ κλπ)
Για αυτό ακριβώς τον λόγο , όφειλες να το αποφύγεις

Στο έχω εξηγήσει πολλές φορές το γιατί.
Στο εξηγώ ξανά .
Αν δεχθούμε σαν αυτονόητο, πως ότι υπάρχει έχει τον δημιουργό/αιτία του , τότε το ίδιο θα ισχύει και για τον δημιουργό του , γιατί και αυτός είναι “κάτι υπαρκτό”
Με τέτοια αξιώματα , οδήγησε σε συνεχή αναζήτηση δημιουργού.
Είναι αδιέξοδα .

Η λογική φίλε μου δεν διδάσκετε .
Δεν έχει νόημα να μάθει κάποιος τις αρχές / νόμους της λογικής , αν λογική δεν έχει.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mark έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
mark έγραψε:


Όχι!!! Να είσαι μίζερος όπως και να έχει, ανεξαρτήτως λόγου! Γιατί και εγώ βλέπω την οικολογική καταστροφή αλλά μίζερος δεν είμαι.



Τότε γιατί κατηγορείς εμένα για μιζέρια,αφού τη βλέπεις κι εσύ;Θα μας τρελάνεις;


Σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα στην εποχή μας για να κάνουν κάποιον να είναι μίζερος. Η οικολογική καταστροφή που είπαμε, το σκότωμα ζώων για να τα φάμε, για ιατρικούς σκοπούς ή για ... πλάκα, αρρώστιες, πόλεμοι, γηρατειά, θάνατος, έλλειψη επικοινωνίας, μοναξιά, αβεβαιότητα, οικονομική καταστροφή, μη πραγμάτωση των ονείρων μας και των δυνατοτήτων μας, για να αναφέρω μερικά. Παρ' όλα αυτά, πολλοί άνθρωποι φαίνονται ευτυχισμένοι. Πώς τα καταφέρνουν;


μαρκ,


είσαι vegan....?


_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 07, 2014 1:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν διοχετεύεται ως ενέργεια προς άμεση ικανοποίηση αλλά ως μέσον προς εξυπηρέτηση κάποιου σκοπού.Ο αυτοσκοπός της απωθήθηκε για να μετουσιωθεί σε μέσον.

Η εργασία ως αυτοσκοπός απ' τη στιγμή που υπάρχει η ανταλλαξιμότητά της σε χρήμα είναι παραμύθι.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στις Σαβ Ιούν 07, 2014 1:51 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 384, 385, 386 ... 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 385 από 450

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center