Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ποιο είναι το νόημα της ζωής ;;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 100, 101, 102  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 5:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ποιο είναι το νόημα της ζωής ;; Απάντηση με Συμπερίληψη

Υπάρχει νομίζω μεγάλο πρόβλημα να βρούμε το νόημα της ζωής.

Μπορούμε να εξηγήσουμε το νόημα των περισσοτέρων πράξεών μας.

Κάνουμε καθημερινά ενέργειες γιατί μας ευχαριστούν ή γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να τις κάνουμε. Αν δεν κάνουμε κάτι από αυτές, νιώθουμε άσχημα ή ευχάριστα ή έχουμε τις συνέπειες. Σωστά μέχρι εδώ. Που είναι όμως το πρόβλημα;;

Το πρόβλημα είναι ότι άν σκεφτούμε το όλο πράγμα, το νόημα της ζωής μας σαν σύνολο, φαίνεται να μήν έχει κανένα νόημα.

Ισως έχετε σκεφτεί ότι τίποτα δεν έχει αξία, αφού σε 300 χρόνια όλοι θα έχουμε πεθάνει. Εμείς, τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας, και τα δισέγγονά μας. Ποιος από εμάς ξέρει τον πρόγονό του, το 1700μχ ;;; Και ποιον ενδιαφέρει ποιος ήταν ο πρόγονός του το 1700μχ. Νομίζω κανέναν. Εκτός εάν κάποιος έχει για πρόγονο, κάποιον που έχει αφήσει διαχρονικά επιτεύγματα.

Βρισκόμαστε σε μία ανταγωνιστική κοινωνία, όπου προσπαθούμε να
καλυτερεύσουμε την ζωή μας και να πετύχουμε τους στόχους μας, αλλά αυτό έχει νόημα μόνον αν τα επιτεύγματά μας είναι μόνιμα.

Δεν είναι όμως μόνιμα. Ακόμα και δημιουργήσουμε τη μεγαλύτερη επιστημονική ανακάλυψη ή να γράψουμε ένα λογοτεχνικό έργο που να διαβάζεται πολλές χιλιάδες χρόνια, γνωρίζουμε ότι το ηλιακό σύστημα θα καταστραφεί, το σύμπαν θα αποδιοργανωθεί και κάθε ίχνος των έργων μας θα εξαφανιστεί. Αλλά οι περισσότεροι από εμας δεν μπορούμε να ελπίζουμε ούτε σε ένα κλάσμα μια τέτοιας αθανασίας.

Με αυτές τις πρώτες σκέψεις, για να μην κουράσω περισσότερο, περιμένω τις απόψεις σας.
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δυστυχώς αυτά τα πράγματα δεν τα πολυσκέφτονται οι πολλοί που τους νοιάζει το εφήμερο. Το ζήτημα για τον φιλόσοφο είναι η ενδοκοσμική αθανασία. Η υστεροφημία. Αλλά και αυτή όπως είπες έχει ημερομηνία λήξης μιας και κάποτε θα καταστραφούν τα πάντα.

Μήπως τελικά δεν είμαστε τίποτα άλλο από φύλλα δέντρων που τα σκορπίζει ο άνεμος;
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 9:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ακου afram έναν αντίλογο(υποθετικό), από καποιον που θα απαντούσε στον προβληματισμό μας.

Θα έλεγε:
Σωστά αυτά που λέτε.
Και λοιπόν ; Εμένα με αρκεί να ενδιαφερθώ για τα παιδιά μου , ή την γυναίκα μου, ή τους γονείς μου. Δεν έχει σημασία αν η δική μου ζωή δεν έχει νόημα ή δεν έχουν νόημα η ζωή των αγαπημένων μου.
Και θα συνέχιζε:
Για μένα είναι αρκετό η φροντίδα των αγαπημένων μου, έχουν σημασία τα καθημερινά πράγματα (το αν προλάβω το τρένο , το άν ταίσω τον σκύλο μου, κλπ). Δεν μου χρειάζεται τίποτα περισσότερο για να συνεχίσω την ζωή μου.

Πρέπει σε όλα τα παραπάνω να απαντήσουμε με σαφήνεια στον φίλο μας και να πούμε:

Τέλεια όλα όσα λές φίλε. Δύσκολα μπορούμε να πούμε ότι δεν έχουν αξία για σένα.
Αλλά κάνεις ένα μεγάλο λάθος.
Αυτά που ισχυρίζεσαι, αποδίδουν επειδή αποφεύγεις να βάλεις ψηλότερους στόχους, και να ρωτήσεις ποιο είναι το νόημα του όλου πράγματος.
Γιατί από την στιγμή που θα το κάνεις, εκτίθεσαι στην πιθανότητα ότι η ζωή σου δεν έχει νόημα.
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 10:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο Επίκουρος νομίζω μας είπε να μην ξεχνάμε πως ακόμα κι αν είναι να πεθάνουμε (που είναι), να μην ξεχνάμε πως κάποτε με τις σκέψεις μας ακουμπήσαμε τα αστέρια, και διαλογιστήκαμε πάνω στο άπειρο. Η προσπάθεια για την προσπάθεια κύριοι και ότι βρέξει ας κατεβάσει. Καλοδεχούμενο είναι.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mirage
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 592

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 30, 2006 11:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό ήταν! Επιτέλους ετέθη!!

Ναι! Αυτό είναι ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ για ένα forum σαν και αυτό! Αυτό είναι το πρωτερώτημα της φιλοσοφίας, κάθε φιλοσοφίας ... Γιατί ζούμε; τι ήρθαμε να κάνουμε εδω; συμμετέχουμε σε κάτι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ απο εμάς; Και αν ναι ποιό το νόημά του; Η αταραξία, η ενδελέχεια, η αρμονία, η αγάπη, κλπ, κλπ

Απο αυτό θα ξεχυθούν ύστερα όλα τα άλλα ερωτήματα σαν ποτάμι, σαν τσουνάμι και τελειωμό δεν θα έχουν. Όλα τα άλλα ερωτήματα που έχουν βάλει κατά καιρούς οι φιλόσοφοι για την πρώτη ουσία, το όλον και τα σχετικά είναι επόμενα ερωτήματα που πηγάζουν απο αυτό ...

Όλη μας η ζωή μήπως δεν είναι αυτό το ακριβώς το πράγμα, η αναζήτηση της απάντησης σε αυτήν ακριβώς την ερώτηση; Και ο βολεμένος πνευματικά είτε με την πίστη ή με την καθημερινή ζωή έχει δώσει μια προσωρινή απάντηση για να πνίξει τον φόβο, να καθησυχάσει το ερώτημα και να καταπραύνει τον πόνο που μπορεί να του προκαλέσει. Υπάρχει κύνδινος να ξεχυθεί απο μέσα του η πρωτερώτηση και η εύλογη απάντηση να έρθει αποστομωτική όπως είπες ... και τότε ποιός τον σώζει;;! Πράγματι διατρέχει μεγάλο κύνδινο αν ρωτήσει, γι αυτό και το αποφεύγει.

Μήπως αυτός ο φόβος είναι μεγαλύτερος ακόμη και απο αυτόν του θανάτου; Θέλει πολύ θάρος να αντιμετωπιστεί το ερώτημα ακόμη και μόνο να τολμήσει να το ρωτήσει κανείς!

Μπράβο nlion1! Μπράβο!!! Είχαν μπει μερικά ενδιαφέροντα ερωτήματα μέχρι τώρα, αλλά τούτο εδώ αξίζει όλα τα posts! Ειδικά εδω στο filosofia.gr!!!
_________________
Σταματήστε να πιστεύετε ... αρχίστε να σκέφτεστε!
http://philosophical-mirage.blogspot.com/
http://notes-mirage.blogspot.com/
http://bio-mirage.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 6:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis, μαρέσουν οι απόψεις του Επίκουρου. Πριν με τραβήξει ο Πλάτωνας, τον θεωρούσα σαν τον φιλόσοφο που μπορεί να δώσει απαντήσεις στους ανθρώπους της εποχής μας.

Αυτό που γράφεις ότι: "ακουμπάμε τα αστέρια και διαλογιζόμαστε το άπειρο" είναι πολύ ποιητικό, πολύ οπτιμιστικό. Επίσεις πιστεύω ότι, κάθε αισιόδοξη άποψη, πρέπει να την αποδεχόμαστε. Με βρίσκει λοιπόν σύμφωνο.
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 7:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

mirage, ευχαριστώ για το μπράβο!!

Θα γράψω ένα ακόμα αντίλογο από ένα(υποθετικό) φίλο μας. Μπορεί αρκετοί να θεωρήσουν ότι είναι χωρίς αξία. Αλλά εμείς πρέπει να δώσουμε απαντήσεις.

Θα έλεγε:
Λάθος είναι οι σκέψεις σας. Ο χρόνος που ζούμε πάνω στη γή, είναι μια προετοιμασία για την αιώνια συνάντηση με το Θεό.

Θα απαντούσαμε
Το θρησκευτικό νόημα της ζωής, περιέχει πράγματι μια διαφορετική αντιμετώπιση. Είναι διαφορετικό από το νόημα της ζωής των αγαπημένων μας προσώπων.
Αν πιστεύεις φίλε, θα λέγαμε, ότι το νόημα της ζωής προέρχεται από την εκπλήρωση των σκοπών του Θεού που μας αγαπά, και θα μας φέρει στην αθανασία του παραδείσου, τότε φίλε σε ρωτάμε " ποιό είναι το νόημα αυτού του πράγματος" "ποιό είναι το νόημα του Θεού" . Γιατί υποτίθεται ότι ο Θεός έχει νόημα καθεαυτός, και δεν έχει νόημα έξω από τον εαυτό του.

Θα νομίζαμε έτσι ότι θα είχαμε αποστομώσει τον φίλο μας.

Αλλά ο φίλος μας θα συνέχιζε, λέγοντας
Το νόημα του Θεού περιέχεται μέσα στον εαυτό του. Ο ιδέα του Θεού είναι μια ιδέα που μπορεί να εξηγήσει κάθε άλλη, χωρίς να χρειάζεται εξήγηση η ίδια.

Θα απαντούσαμε αμέσως
Και γιατί, καλέ μου φίλε, πιστεύεις ότι αυτό που λες είναι αλήθεια ;;
Δεν απαντάς σε δύο βασικά ερωτήματα : "ποιό είναι το νόημα του Θεού και "ποια είναι η εξήγηση του Θεού".

Θα απαντούσε ο φίλος μας, θυμωμένος ίσως
Ο Θεός είναι η αλήθεια. Αυτός είναι η Αλήθεια. Και στο κάτω-κάτω αυτό "πιστεύω". Δεν έχεις διαβάσει πόσοι φιλόσοφοι πίστευαν και πιστεύουν στον Θεό ;;

Μετά από από αυτό πρέπει να απαντήσουμε με σεβασμό νομίζω.
Αυτό που είπες είναι πίστη, δεν είναι απόδειξη αλήθειας. Σεβόμαστε όμως την πίστη σου. Και των φιλοσόφων που πιστεύουν στον Θεό. Ίσως να έχετε δίκαιο.
Αλλά εμεις θα συνεχίσουμε τον δύσκολο δρόμο, να ψάχνουμε ποιό είναι το νόημα της ζωής.
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 8:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο ρόλος του Θεού ώς έσχατης εξήγησης, είναι μια ιδέα που δεν καταλαβαίνω.

Μπορεί να υπάρχει κάτι(ο Θεός) , που δίνει νόημα σε κάτι άλλο περικλείοντάς το (o άνθρωπος), χωρίς να μπορεί, ή χωρίς να χρειάζεται, να έχει νόημα το ίδιο ;; Κάτι δηλαδή που να μην μπορεί να αμφισβητηθεί από έξω, επειδή δεν υπάρχει έξω ;;

Αλλά ίσως αυτό να είναι το όλο θέμα, και εγώ απλώς δεν καταφέρνω να κατανοήσω τις θρησκευτικές έννοιες.
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 8:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nlion1 έγραψε:


Τέλεια όλα όσα λές φίλε. Δύσκολα μπορούμε να πούμε ότι δεν έχουν αξία για σένα.
Αλλά κάνεις ένα μεγάλο λάθος.
Αυτά που ισχυρίζεσαι, αποδίδουν επειδή αποφεύγεις να βάλεις ψηλότερους στόχους, και να ρωτήσεις ποιο είναι το νόημα του όλου πράγματος.
Γιατί από την στιγμή που θα το κάνεις, εκτίθεσαι στην πιθανότητα ότι η ζωή σου δεν έχει νόημα.


"........Ειπα ποσο αγαπησα βουδισμο, στη νιοτη μου ζητησα την πειθαρχια την πιο ηρωικη και βρηκα το βουδισμο. Μα ειμαι Ελληνας, δηλαδη αγαπω και πιστευω στον ορατο κοσμο, και παραμεριζω τ αορατα. Μα συναμα ο Βουδας μ εμαθε πως ο ορατος κοσμος ειναι κι αυτος μια φαντασμαγορια. Παλη λοιπον μεταξυ Απολλωνα και Βουδα, αγαπη στον κοσμο και συναμα nada (τιποτα, το χαος)Γι αυτο η νιοτη μου τραγικη. Μοχτησα, μοχτω ακομα για συνθεση: ν αγαπω το ορατο και να ξερω συναμα πως ειναι αυταπατη, κι ετσι, ξεροντας ποσο εφημερος ειναι ο κοσμος, να τον αγαπω με παθος και τρυφεραδα.
Βλεπω πια με ματι ελευτερο, καλωσορριζω τα παντα.
Τρεις δρομοι να φτασεις ανωτερη σοφια: meditation, καλες πραξεις, ομορφια. Ενα λουλουδι μπορει να σε οδηγησει στην ανωτατη σοφια.
.................................................................................................................
Και τοτε του διηγηθηκα για φυλλο δεντρου. Χριστος σταυρωμενος, Χριστος αναστημενος.
Επειτα διηγηθηκα παραδοση: Ο Σωκρατης θελησε να μαθει απο σοφο Ανατολιτη νομους να κυβερναει την πολιτεια. Ο Βουδας του χαμογελασε, ο Σωκρατης δεν καταλαβε τιποτα και γυρισε στην Ελλαδα απραχτος.
Ησυχη, βαθια συνομιλια. Ειπα πως οι Δυτικοι δεν μπορουν να γινουν ποτε αληθινοι βουδιστες, γιατι ο Βουδας προσταζει να παρατησουμε τα παντα, ενω οι Δυτικοι θελουμε να καταχτησουμε τα παντα. Ειπα πως απ τους τρεις δρομους της σοφιας εγω ακολουθησα το δρομο της ομορφιας, και τοτε ο Μπικου σηκωθηκε και μου εφερε ενα αγγλικο βιβλιο.
-Εδω θα βρεις, ειπε, τη μεθοδο που διαλεξες.
Χωρισαμε
Ειστε ο πρωτος Ελληνας που βλεπω, ειπε
............................................................
.............Ο θεατης συνεργαζεται με την φαντασια, δημιουργει, πλαθει και κανει ορατο το αορατο, οπως το θελει, οπως θα τον συγκινουσε πιο πολυ. Η αληθεια περιοριζει τη φαντασια και τη συγκινηση".

<Ν.Καζαντζακης>
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nlion δεν ξερω αν παρακολουθεις τη συζητηση στην ενοτητα για τους αμαζονιους,παντως λεγεται,λογικα μαλλον,οτι θεμελιο καθε αναζητησης,καθε ορισμου,αρα και νοηματος ειναι η εννοια του ενος που ειναι τα παντα,η οτι τα παντα ειναι ενα(αυτο που μαλλον εννοουν ως θεο).αν δεν πειστεις γι αυτο δεν εχει νοημα να συζητας για νοημα.
απ την αλλη αν το κανεις θα εκτεθεις στον κινδυνο η ζωη σου να εχει νοημα που δεν θα καταλαβεις ποτε εντελως.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την kaneis στις Τρι Ιαν 31, 2006 8:40 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis, θα μελετήσω τους αμαζονίους(δεν τους παρακολουθώ), και θα απαντήσω.
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 9:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα απαντησω στο αρχικο ερωτημα, περα απο τις σημαντικες αποψεις που τεθηκαν. Στην παρουσα κατασταση(καθως ισχυουν τα sein und zeit, γηρασκω αει διδασκομενος και τα παντα ρει) θεωρω, δεν υπαρχει νοημα. Ποιο το νοημα της ζωης, του λυκου; Η φυσικη επιλογη που τιθεται ως νοημα. Του ανθρωπου, νομιζω κανενα. Γεννιεται, υπαρχει, πεθαινει...
Σαν ολη την αλλη φυση.

Δεν το θετω, πεσιμιστικα. Με βαση την φυση και τους νομους της, το θετω.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim man, θα πρόσθετα και κάτι άλλο.

Νομίζω υπάρχουν πολλές εξηγήσεις(νόημα), για τα πράγματα που κάνουμε ή δεν κάνουμε, όταν τα δούμε από μέσα από την ζωή.

Το πρόβλημα (το νόημα της ζωής σαν σύνολο), αν το δούμε από έξω, φαίνεται να μην έχει κανένα νόημα.

Επιτυχίες, αποτυχίες, δραστηριότητες, αγώνες, απογοητεύσεις, όλες οι δραστηριότητες φαίνεται να μην έχουν κανένα νόημα.

Αν το δούμε από έξω :
Δεν έχει σημασία αν δεν είχαμε υπάρξει,
Και όταν δεν θα υπάρχουμε , δεν θα έχει σημασία ότι, υπήρξαμε.

Είναι όμως έτσι ;;
Ή κάτι μας ξεφεύγει και σφάλουμε στην σκέψη μας ;
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 31, 2006 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό το ερώτημα με απασχόλησε στα 16 μου χρόνια! Γράφοντας μια έκθεση σε θέμα δικό μου, "Η Έρημος μας", σκέφθηκα το ζήτημα στη διάστασή του.
Ξεκίνησα αναφέροντας την πρακτική των μυστών, την φυγή στην έρημο, που ουσιαστικά είναι μια ζωή δίχως τίποτα, με ευκολία όμως εύρεσης, λιγοστής βέβαια, τροφής. Βρίσκεις μια μικρή όαση και τρώς ρίζες και πίνεις νερό! Σε αυτή την περιπλάνιση σκέφτεσαι ένα σχέδιο.Κάθε νέος αναζητεί μια απομόνωση, έστω και ένα κλείσιμο στον εαυτό του.
Σ΄αυτή τη φάση μια εικόνα δείχνει την θέση μας. Βρισκόμαστε στο χείλος ενός γκρεμού και πίσω μας τεράστια καβούρια έρχονται καταπάνω μας. Με απλά λόγια η κατάσταση είναι σοβαρή. Οι λύσεις φαντάζουν δύο. Πηδάμε με όποιοδήποτε κόστος, ή περιμένουμε την μοίρα μας., να γίνουμε τροφή! Το νόημα της ζωής είναι στην τρίτη λύση. Σ' αυτή που δεν βλέπουμε, σε αυτήν που δεν πιστεύουμε. Η σωτήρια κίνηση είναι το πέταγμα, το πήδημα από την δυσκολία! Όσο απίστευτο και αν είναι, είναι το μόνο που αφήνει πίσω τα καβούρια και μας πάει σε μια άλλη καλύτερη θέση. Γιατί μην ξεχνάτε πως εμείς βλέπουμε τα πράγματα τόσο δύσκολα....όσο και τόσο εύκολα.
Πράγματι όταν βρισκόμαστε σε δύσκολη θέση, μια αναθεώρηση των πραγμάτων, για κάποιες παραδοχές, είναι αναγκαία. Μπροστά στο να χάσουμε το Α και να βρεθούμε στο Β, βρίσκουμε το Γ που δεν επηρρεάζεται από το Α και το Β, δεν τα περιλάμβάνει μέσα, γίνονται αδιάφορα!
Έτσι το "νόημα" (τρόπος εδώ) της ζωής είναι να μην κολλάμε στην τωρινή ζωή μας και να επιδιώκουμε ενέργειες σε άλλα πεδία. Η αξία της ζωής δεν είναι σ' αυτά που έχουμε αλλά στη διαδρομή και την αλλαγή δραστηριοτήτων. Πράγματι ουδείς είναι ευχαριστημένος από την ρουτίνα, και περισσότερη ευχαρίστηση έχουμε όταν σκεφτόμαστε που είμαστε και που είμασταν, και αυτά απέχουν πολύ μεταξύ τους, τόσο που και μεις δεν μπορούμε να αναλογιστούμε πως είναι δυνατόν να έγιναν. Ευχαριστιόμαστε δηλαδή όταν το δυνατό, αυτό που έγινε, το βλέπουμε ακατανόητο. Τότε το νόημα γίνεται η ίδια η αλλαγή, και δεν υπάρχει άλλο νόημα να την περιγράψει!
Γι΄αυτό το λόγο και δεν μπορούμε από πριν να βρούμε το νόημα της ζωής, αλλά μόνο να ζήσουμε...τη ζωή μας, και αυτό θα αποτελεί το ζωντανό νόημα!
Μόλις ο νέος το καταλάβει, φεύγει από την έρημο...(και αυτή είναι η υπέρβαση, το πέταγμα), και από την "σκεπτική" ζωή μπαίνει στην "δημιουργική" ζωή. Η αποκάλυψη της ζωής είναι το νόημα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nlion1
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 453
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 01, 2006 12:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman, αν κατάλαβα καλά την τοποθέτησή σου, είναι κάπως έτσι:

Αν κάνω στον εαυτό μου το ερώτημα:
" Ποιό είναι, τέλος πάντων, το νόημα ότι είμαι ζωντανός, και κάνω την συγκεκριμμένη ζωή του επιστήμονα, του επιχειρηματία, του εμπόρου, του υπαλλήλου ή όποια ζωή κάνει ο καθένας μας ".

Θα πρέπει να απαντήσω
"Δεν υπάρχει νόημα. Δεν θα είχε σημασία αν δεν υπήρχα καθόλου ή αν δεν νοιαζόμουν για τίποτα. Νοιάζομαι όμως. Και αυτό είναι όλο. Ζω.... την ζωή μου. Αυτό είναι το....ζωντανό νόημα."

Πολλοί άνθρωποι βρίσκουν την στάση αυτή ικανοποιητική.
Άλλοι όμως την βρίσκουν καταθλιπτική.

Bugman, νομίζω ότι αν πάρουμε την ύπαρξή μας σοβαρά, θέλουμε να έχουμε σημασία "εξωτερικά".

Νομίζω ότι, πάντα υπάρχει μέσα μας κάτι, που μας παρακολουθεί, μας κλείνει το μάτι, και δεν μπορούμε να κοροιδέψουμε. Ένα μέρος που μένει ανικανοποίητο, όταν δεν βρίσκουμε ένα νόημα, και η ζωή μας φαίνεται σαν σύνολο ανόητη(χωρίς σκοπό).
_________________
Primum vivere, diende fhilosopfare
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 100, 101, 102  Επόμενο
Σελίδα 1 από 102

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center