Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 350, 351, 352 ... 448, 449, 450  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 09, 2014 5:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="spyros"]
gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:

Κολλάς πολύ άσχημα.

Γιατί θα πρέπει να επαναληφθούν οι διαδικασίες ξανά και ξανά σε ένα άπειρο κάτι;
Μπορείς να μου πεις δυο αριθμούς που να επαναλαμβάνονται στο απειροσύνολο των φυσικών αριθμών;

Το άναρχο αναφέρεται στην αρχή με την έννοια της προσπάθειας να προσεγγίσεις την αρχή. Όσο προσπαθείς να προσεγγίσεις την αρχή τόσο διαπιστώνεις ότι δεν υπάρχει αρχή. Δεν αναφέρεται στο τέλος. Ούτε το αιώνιο απαραίτητα αναφέρεται στο τέλος. Το αιώνιο είναι προσδιορισμός που έχει να κάνει με το παρελθόν. Το μέλλον δεν το ξέρεις. Γιατί επιμένεις να προσποιείσαι ότι το ξέρεις;[/quote

Οι “αριθμοί” , είναι ένα ανθρώπινο επινόημα , όπως και το “μηδέν/τίποτα”

Εγώ αναφέρθηκα σε “διαδικασίες” που οδηγούν σε κάποιο αποτέλεσμα , και το έκανα για να δείξω πως οποιαδήποτε διαδικασία. που θα οδηγούσε στην απόλυτη εξαφάνιση του “κάτι”, δεν είναι επιτρεπτή , γιατί όφειλε να έχει ξεκινήσει άπειρες στιγμές πριν και να έχει ήδη ολοκληρωθεί .
Γιατί?
Γιατί έχουμε δεχθεί πως το “κάτι” είναι , “άναρχο” , “άπειρο” , και “αυθύπαρκτο”

Τι θα πει φίλε μου πως “αναζητάς ... την αρχή” του .... “άναρχου”, όταν μάλιστα το “άναρχο” είναι ταυτόχρονα και “άπειρο” και “αυθύπαρκτο” ?
Το παρελθόν του “άναρχου” , του “άπειρου” και “αυθύπαρκτου κάτι” , είναι άπειρο.
“Υπάρχει” δηλαδή στη αιωνιότητα .

Μην κολλάς ?

Αν μια διαδικασία , που θα μπορούσε να οδηγήσει το “κάτι” στο “απόλυτα μηδέν” δεν ξεκίνησε ΠΟΤΕ , θα πεί πως μια τέτοια διαδικασία δεν επιτρέπεται , γιατί μια τέτοια διαδικασία είναι παράλογη.
Γιατί?
Γιατί πολύ απλά το “απόλυτο μηδέν” ΔΕΝ υπάρχει.

Αν έχουμε εντοπίσει μια τέτοια διαδικασία να υπάρχει , θα πει πως κάτι δεν μετράμε καλά , κάτι δεν καταλαβαίνουμε καλά, κάπου αλλού αναπληρώνεται πλήρως η απώλεια , η μετατρέπεται σε κάτι μη ανιχνεύσιμο με την έως τώρα τεχνολογία μας.
Η λογική προηγείται της έρευνας που θα επιβεβαιώσει τις προβλέψεις της.

Η λογική “υποδεικνύει”, πως το απόλυτα υπαρκτό “κάτι” , δεν μπορεί να προέλθει αλλά και ούτε μπορεί να οδηγηθεί , στην απόλυτη ανυπαρξία , γιατί μια τέτοια κατάσταση – η μή ύπαρξη” είναι εκτός λογικής , δεν υπάρχει.

Πως να στο πω διαφορετικά , για να το καταλάβεις.
Επαναλαμβάνω!!
Αν ήταν δυνατή μια τέτοια διαδικασία , έστω και σαν ενδεχόμενο, θα είχε ήδη συμβεί, στο άπειρο παρελθόν του “κάτι”, και μάλιστα μόνο μία φόρα...
..... και ΤΕΛΟΣ .
Απλό είναι
Η λογική έχει τα όριά της , η φαντασία του ανθρώπου είναι αχαλίνωτη

Οκ, αφού οι αριθμοί είναι ανθρώπινο επινόημα θα σου φέρω ένα φυσικό γεγονός.

Υπάρχουν δύο εντελώς όμοιες νιφάδες χιονιού;

ΟΧΙ.

Όπως βλέπεις στο απλούστερο και πιο συνηθισμένο μόριο που υπάρχει γύρω μας, υπάρχουν επίσης απλές φυσικές διεργασίες (η ψύξη) που το κάνουν να μην επαναλαμβάνεται ποτέ!

Άρα, εκτός από τους αριθμούς, υπάρχουν και φυσικά αντικείμενα που ποτέ δεν θα επαναληφθούν κατά την ΙΔΙΑ διαδικασία ανακατασκευής τους..!

Συνεπώς, που στηρίζεις το επιχείρημά σου, όταν και η λογική (μαθηματικά) και η φύση (νιφάδες) σε διαψεύδουν;

Παράθεση:
Οκ, αφού οι αριθμοί είναι ανθρώπινο επινόημα

Γιατί δεν είναι ?

Παράθεση:

Όπως βλέπεις στο απλούστερο και πιο συνηθισμένο μόριο που υπάρχει γύρω μας, υπάρχουν επίσης απλές φυσικές διεργασίες (η ψύξη) που το κάνουν να μην επαναλαμβάνεται ποτέ! 

Επαναλαμβάνω την θέση μου γιατί μπορεί να μην έγινα κατανοητός

Οποιαδήποτε διαδικασία συντελείται στο απόλυτα υπαρκτό κάτι, αν δεν οδηγεί στο μηδέν και μπορεί να συμβαίνει αιώνια, δηλαδή επ άπειρον, τότε αναπόφευκτά θα οδηγηθεί και στα ίδια αποτελέσματα ξανά όχι απαραίτητα με την ίδια σειρά εναλλαγών .
Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί μία φορά , αν του δοθεί η δυνατότητα άπειρων δοκιμών , θα συμβεί ξανά και ξανά.
Αυτό δεν προκύπτει εμπειρικά , αλλά λογικά , είναι συνέπεια του “άπειρο” , “άναρχο” και “αυθύπαρκτο κάτι” .

Υ.Γ
Περιμένω την δική σου θέση στα θέματα που αναφέρω στο προηγούμενο υστερόγραφό μου.
Αν δεν έχεις θέση , αν δεν γνωρίζεις δηλαδή, αγνόησε τις ερωτήσεις μου,

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 09, 2014 5:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss
έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
ρε γιαννη... ξεμπερδεψε τη λογικη απο τα αξιωματα... δεν βγαινει ακρη

Τι θες και μπερδεύεσαι ρε συ με την “λογική” και τα “αξιώματα” της ?

Θα χάσω λες τον χρόνο μου να σου εξηγήσω?

Από αυτό που λες, είναι φανερό πως δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

Idea ! ! ! ! ! ! ! !

Μην ανησυχεις εχεις απειρο χρονο... Cool
Οπότε δεν προκειται να χασεις "τιποτα" ... Twisted Evil
Η θεωρια σου το επιβεβαιωνει... Rolling Eyes

Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

Χαίρομαι κάργα που ......
... επιβεβαιώνεις την θεωρία μου .....
..... έστω και στο .....τέλος του δικού σου χρόνου
.... που δυστυχώς για σένα δεν είναι ... άπειρος .

Τάχει αυτά η ζωή , φίλε μου
Κουράγιο !!!

Idea ! ! ! ! ! ! ! !

Ως συνηθως φιλε μου δεν καταλαβες... Twisted Evil

Κι αυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι η θεωρια σου επιβεβαιωνει απολυτα οτι εσυ δεν πεθαινεις Cool

Εσυ ειναι αδυνατο να πεθανεις ο,τι και λες για τη φυση και τη "σοφια" της

Κι αν δεν πεθαινεις εσυ ο αθεος, ουτε βεβαιως κι εγω ως πιστος ομοιως ( και παλι βασει της θεωριας σου )

Φιλε μου συγχαρητηρια !!!

Εχουμε την επιστημονικη θεωρια της Αειζωϊιας... Exclamation

" Τα ΄χει αυτα η ζωη, φιλε μου
Κουραγιο !! "

Οι θεωριες μερικες φορες εχουν απροβλεπτα αποτελεσματα !!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Smile Smile

η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

Χα! χα! χα!
Δεν κατάλαβα λες?
Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
Το ότι απάντησα με χιούμορ, στην δική σου χιουμοριστική παρέμβαση , στο σχόλιο μου προς τον φίλο μου jolly?

Εκτός και αν η δική σου παρέμβαση δεν ήταν χιουμοριστική .
Μιλούσες σοβαρά ρε συ?

Σε αυτή την περίπτωση ήταν μάλλον χαζά τα λεγόμενά σου
Και στο λέω στα σοβαρά.
Δεν κάνω πλάκα , .

.
Επιστροφή στην κορυφή
gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 09, 2014 6:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
mark

Συνεπώς παραδέχεσαι πως εσύ μπορεί να πεθάνεις πριν από τον σκαπανέα. Δεν είναι δηλαδή η ηλικία αυτή που καθορίζει τον χρόνο στον οποίο θα πεθάνουμε, αν και μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να πεθάνει κάποιος από έναν νεότερό του. 

Αυτό το είπα ήδη ο ίδιος .
Τι κακό και αυτό να μην διαβάζεις αυτά που λέω και να κάνεις χαζές ερωτήσεις ρωτόντας αυτό που έχω πει. .

Ρε σύ , γνωρίζεις πόσα γεγονότα μπορεί να συμβούν , από την στιγμή που σε τρώει το δεξί σου αρχίδι (ή το αριστερό δεν παίζει ρόλο) , μέχρι να φέρεις το χέρι σου εκεί να το ξύσεις ?
Μπορεί να μην προλάβεις καν να πας το χέρι σου εκεί.
Το μεγαλύτερο ποσοστό θανάτων , έχει άλλη αιτία , όχι τα γηρατά
Με λίγα λόγια , ο σκαπανέας είναι πολύ τυχερός που έφτασε σε αυτή την ηλικία.
Για αυτό άρχισε να πιστεύει πως τον ξέχασε και ο θεός του και ο χάρος.
Βέβαια αυτά τα λέει έτσι , για να τα πιστέψει ο ίδιος
Μέσα σου όμως , έχει κλάσει μαλλί.
Δεν κοιμάται τα βράδια , με τον τρόμο του επικείμενου εναγκαλισμού με τον επουράνιο πατέρα του.
Σαν τον μπάρμπα στρούφ με τον δρακουμέλ .
Τέτοια κατάσταση , σου λεω, βιώνει ο άνθρωπος .
Προσπαθώ όσο μπορώ να τον ηρεμήσω, έτσι ώστε να είναι καρτερικά τα τέλη της ζωής του, ανώδυνα, ανεπαίσχυντα, ειρηνικά, και να ετοιμάσει μια καλή απολογία στον πατέρα του , που θα τον ρωτήσει γιατί τον αποστέφεται τόσο πολύ πισματικά.

Πές του και σύ μιά καλή κουβέντα, δεν χάνεις κάτι.!!!
Σε κάποια χρόνια , - μην νομίζεις - και εσύ θα είσαι στην θεση του
Δεν υπάρχει άνθρωπος ζωντανός που δεν θα πεθάνει .

Παράθεση:
Όπως και να έχει, πιστεύεις πως θα φύγεις με τη συνείδησή σου καθαρή γιατί έκανες αυτό που σου "ετάχθη", δηλαδή να σπείρεις παιδιά.

Δεν “πιστεύω” , το γνωρίζω !
Γιατί οι πράξεις μου είναι εναρμονισμένες με τις ιδέες μου, και αυτές οι ιδέες , θα δώσουν το μαλλί και το γάλα τους , σε κάποιους ανθρώπους του αύριο.
Αυτό μου αρκεί, και μπορώ και χαμογελώ .... κατά μέσα μου.

Παράθεση:
Πόσα παιδιά έκανες ρε μπαγάσα, ρε επιβήτορα εσύ;

Δεν μπορώ να πω ρε συ, και ούτε που το ξέρω
Μα δεν είναι και πρέπον να το πω, ακόμα και να ξέρω
Μόνο η μάνα μπορεί να ξέρει σίγουρα, πόσα παιδιά έχει γεννήσει.

.
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 09, 2014 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss
έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
ρε γιαννη... ξεμπερδεψε τη λογικη απο τα αξιωματα... δεν βγαινει ακρη

Τι θες και μπερδεύεσαι ρε συ με την “λογική” και τα “αξιώματα” της ?

Θα χάσω λες τον χρόνο μου να σου εξηγήσω?

Από αυτό που λες, είναι φανερό πως δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

Idea ! ! ! ! ! ! ! !

Μην ανησυχεις εχεις απειρο χρονο... Cool
Οπότε δεν προκειται να χασεις "τιποτα" ... Twisted Evil
Η θεωρια σου το επιβεβαιωνει... Rolling Eyes

Χαίρομαι κάργα που ......
... επιβεβαιώνεις την θεωρία μου .....
..... έστω και στο .....τέλος του δικού σου χρόνου
.... που δυστυχώς για σένα δεν είναι ... άπειρος .

Τάχει αυτά η ζωή , φίλε μου
Κουράγιο !!!

Idea ! ! ! ! ! ! ! !

Ως συνηθως φιλε μου δεν καταλαβες... Twisted Evil

Κι αυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι η θεωρια σου επιβεβαιωνει απολυτα οτι εσυ δεν πεθαινεις Cool

Εσυ ειναι αδυνατο να πεθανεις ο,τι και λες για τη φυση και τη "σοφια" της

Κι αν δεν πεθαινεις εσυ ο αθεος, ουτε βεβαιως κι εγω ως πιστος ομοιως ( και παλι βασει της θεωριας σου )

Φιλε μου συγχαρητηρια !!!

Εχουμε την επιστημονικη θεωρια της Αειζωϊιας... Exclamation

" Τα ΄χει αυτα η ζωη, φιλε μου
Κουραγιο !! "

Οι θεωριες μερικες φορες εχουν απροβλεπτα αποτελεσματα !!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Smile Smile

Χα! χα! χα!
Δεν κατάλαβα λες?
Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
Το ότι απάντησα με χιούμορ, στην δική σου χιουμοριστική παρέμβαση , στο σχόλιο μου προς τον φίλο μου jolly?

Εκτός και αν η δική σου παρέμβαση δεν ήταν χιουμοριστική .
Μιλούσες σοβαρά ρε συ?

Σε αυτή την περίπτωση ήταν μάλλον χαζά τα λεγόμενά σου
Και στο λέω στα σοβαρά.
Δεν κάνω πλάκα , .

Idea ! ! ! ! ! ! ! !

Για πες ρε συ, μια και το λες σοβαρα και δεν κανεις πλακα, γιατι ηταν χαζα τα λεγομενα μου ;

Σοβαρα στο λεω κι εσυ να απαντησεις σοβαρα
Χωρις περιττα
Για να μπορω να καταλαβω την απαντηση σου

spyros
Πρύτανης

Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 09, 2014 8:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:

ΟΧΙ.

Άρα, εκτός από τους αριθμούς, υπάρχουν και φυσικά αντικείμενα που ποτέ δεν θα επαναληφθούν κατά την ΙΔΙΑ διαδικασία ανακατασκευής τους..!

Συνεπώς, που στηρίζεις το επιχείρημά σου, όταν και η λογική (μαθηματικά) και η φύση (νιφάδες) σε διαψεύδουν;

Παράθεση:

Γιατί δεν είναι ?

Παράθεση:

Οποιαδήποτε διαδικασία συντελείται στο απόλυτα υπαρκτό κάτι, αν δεν οδηγεί στο μηδέν και μπορεί να συμβαίνει αιώνια, δηλαδή επ άπειρον, τότε αναπόφευκτά θα οδηγηθεί και στα ίδια αποτελέσματα ξανά όχι απαραίτητα με την ίδια σειρά εναλλαγών .
Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί μία φορά , αν του δοθεί η δυνατότητα άπειρων δοκιμών , θα συμβεί ξανά και ξανά.
Αυτό δεν προκύπτει εμπειρικά , αλλά λογικά , είναι συνέπεια του “άπειρο” , “άναρχο” και “αυθύπαρκτο κάτι” .

Οι Πυθαγόρειοι και οι Πλατωνιστές και πολλοί σύγχρονοι μαθηματικοί πιστεύουνε ότι οι αριθμοί δεν είναι ανθρώπινο δημιούργημα.
Είναι τελικά και αυτό θέμα πίστης.

Όμως, στο ξαναλέω, ο λόγος σου είναι προφητικός και όχι λογικός.
Παραβλέπεις τη λογική των Πλατωνιστών ότι οι αριθμοί δεν είναι ανθρώπινο δημιούργημα, και παρά το ότι είναι άπειροι ποτέ δεν επαναλαμβάνονται, παραβλέπεις και τη λογική της φύσης και της επιστημονικής παρατήρησης όπου οι νιφάδες του χιονιού παρά τις αλλεπάλληλες εμφανίστεις τους στο χρονικό διηνεκές δισεκατομμυρίων ετών (τουλάχιστον), επίσης ποτέ δεν επαναλαμβάνονται αν και κάθε φορά που χιονίζει, σε κάθε τόπο και χρόνο, σχηματίζονται εκατομμύρια από αυτές και εμμένεις εγωιστικά και εντελώς παράλογα σε μια θέση που αφορά το μέλλον και που δεν μπορείς να τη στηρίξεις.
Και κάθε φορά επαναλαμβάνεις το ίδιο πράγμα, νομίζοντας ότι την στηρίζεις!
Είσαι 100% λάθος και λογικά και εμπειρικά.

Θαυμάζω την πίστη σου, αλλά δεν με αφήνει η εμπειρία και η λογική να τη συμμεριστώ..
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 09, 2014 8:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros
προς gianiss
έγραψε:

.....................................

Και κάθε φορά επαναλαμβάνεις το ίδιο πράγμα, νομίζοντας ότι την στηρίζεις !

...............................
Θαυμάζω την πίστη σου, αλλά δεν με αφήνει η εμπειρία και η λογική να τη συμμεριστώ..

Idea ! ! ! ! ! ! ! ! !

Οντως Σπυρο !!

Η "κοινη λογικη" ειναι η λογικη των προφητων, η λογικη της αληθειας

Και προκειται για λογο επιστημονικα προφητικο, ο οποιος βασιζεται στις δυο θεμελιωδεις forumικες συνιστωσες του φιλου μας του Γιαννη : Ζωη και Θανατο Cool

Οσο για την ακραδαντη πιστη του, ενα εχω να πω : " αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι " Twisted Evil

Τωρα για την επαναληψη, κολλαει η βελονα καμια φορα ή το λειτουργικο στον υπολογιστη και βγαζει συνεχως στην οθονη τηνννννννν ιδια εικονα
( ξερει ο Γιαννης απο αυτα... ειναι μαστορας στα κολληματα του μυαλου... )

Υστερογραφο

gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2014 9:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:

ΟΧΙ.

Παράθεση:

Γιατί δεν είναι ?

Παράθεση:

Οι Πυθαγόρειοι και οι Πλατωνιστές και πολλοί σύγχρονοι μαθηματικοί πιστεύουνε ότι οι αριθμοί δεν είναι ανθρώπινο δημιούργημα.

Παραβλέπεις τη λογική των Πλατωνιστών ότι οι αριθμοί δεν είναι ανθρώπινο δημιούργημα, και παρά το ότι είναι άπειροι ποτέ δεν επαναλαμβάνονται, παραβλέπεις και τη λογική της φύσης και της επιστημονικής παρατήρησης όπου οι νιφάδες του χιονιού παρά τις αλλεπάλληλες εμφανίστεις τους στο χρονικό διηνεκές δισεκατομμυρίων ετών (τουλάχιστον), επίσης ποτέ δεν επαναλαμβάνονται αν και κάθε φορά που χιονίζει, σε κάθε τόπο και χρόνο, σχηματίζονται εκατομμύρια από αυτές και εμμένεις εγωιστικά και εντελώς παράλογα σε μια θέση που αφορά το μέλλον και που δεν μπορείς να τη στηρίξεις.
Και κάθε φορά επαναλαμβάνεις το ίδιο πράγμα, νομίζοντας ότι την στηρίζεις!
Είσαι 100% λάθος και λογικά και εμπειρικά.

Παράθεση:

Γνωρίζω και τους μεν και ΔΕΝ , και πολλούς άλλους που την γνώμη τους “άκουσα” , για να μπορώ να έχω την δική μου άποψη για τον κόσμο .
Κάθε νέα γνώση την εξετάζω με πολύ προσοχή, και προσαρμόζω την “άποψη” μου αν χρειαστεί , γιατί αντίθετα με σένα , έχω μια “άποψη” σχετική για την αλήθεια που ερευνώ .
Γνωρίζω πως την αλήθεια δεν την κατέχω, ενώ εσύ είσαι κολλημένος σε μια “μοναδική δογματική αλήθεια”
Εσύ “πιστεύεις” , όχι εγώ.
Δεν έχεις ακόμα καταφέρει να διακρίνεις την διαφορά της “πίστης” και της “άποψης”

Προσπάθησα να σου “δείξω” , με τον ένα και τον άλλο τρόπο , πως η μόνη πραγματική αλήθεια σου , η “απόλυτη” ύπαρξη του “κάτι” , δεν μπορεί να έχει αιτία την “μη ύπαρξη”, το “απολύτως τίποτα” , και ούτε μπορεί να οδηγηθεί σε “κάτι μη υπαρκτό”, στο “απολύτως τίποτα”, σε “κάτι” που δεν έχει “λογική ύπαρξης”

Δεν θέλω – και ούτε μπορώ – να κλονίσω την “πίστη” σου όποια και να είναι.
Η “πίστη” σε μια φανταστική αλήθεια είναι πολύ εύκολη λύση και αποδεκτή από οποιονδήποτε , ακόμα και σε πρωτόγονους.
Αν δεν βλάπτει το άτομο και την κοινωνία που ζει , δίνει ελπίδα στον αδύναμο και τον βοηθά , να αντιμετωπίζει τα προβλήματα της καθημερινότητας του.
Έχω την άποψη πως ακόμα και να μην υπήρχε μια “πίστη” σε κάτι μεταφυσικό/φανταστικό, - άσχετα τι - θα έπρεπε να την επινοήσουμε και να την εμπνεύσουμε σε όλα τα αδύναμα άτομα που έχουν αυτή την ανάγκη, να πιστεύουν δηλαδή σε κάτι.
Όχι όμως με την απειλή φοβερών τιμωριών μέχρι τρίτης και τετάρτης γενεάς για του “άπιστους” και χωρίς την υλική εκμετάλλευση αυτών των ατόμων , από δολερούς καιροσκόπους, και δημαγωγούς απατεώνες.

Όσο για το προφήτης ?
Βεβαίως είμαι .
Μπορώ να προφητεύσω με 100% σιγουριά , πως κάποτε εσύ, εγώ, ο έντρομος φίλος μου σκαπανέας καθώς και κάθε ζωντανός πολυκύτταρος οργανισμός θα πεθάνει.
Μα θα μου πεις , αυτή δεν είναι προφητεία , αλλά φυσική νομοτέλεια.
Εγώ το ξέρω , ο φίλος μου σκαπανέας δεν θέλει να το “πιστέψει” και τώρα που άκουσε από τον φίλο μου τον στακός, να λέει τα νέα ..... “επιστημονικά” ευρήματα , πως οι αστακοί είναι τάχα αθάνατοι , προσεύχεται στον επουράνιο πατέρα του , νύχτα και μέρα - να τον κάνει αστακό , με την ελπίδα να παραμείνει αιωνίως κολλημένος στην γη..... μέχρι την “συντελεία του αιώνος” (σε περίπου 4 δίς χρονάκια)

Πες του επί τη ευκαιρία ( αν γνωρίζεις βέβαια) , για την αυθαιρεσία του Αϊνστάιν να μας πλασάρει το αυθαίρετο αξίωμά του για την ταχύτητα του φωτός , για την πρακτική αδυναμία διαίρεσης με το μηδέν, την παραλογισμό της πληροφορίας που μια πηγή θα εκπέμψει .... πριν την εκπέμψει.

Θλίβεται η καρδιά μου μέχρι δακρύων , όταν τον ακώ να επαναλαμβάνει ξανά και ξανά τέτοιες απαράδεκτες μπούρδες σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας .

.
Επιστροφή στην κορυφή
JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2014 9:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θλίβεται η καρδιά μου μέχρι δακρύων , όταν τον ακώ να επαναλαμβάνει ξανά και ξανά τέτοιες απαράδεκτες μπούρδες σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας . Shocked Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2014 9:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Γνωρίζω και τους μεν και ΔΕΝ , και πολλούς άλλους που την γνώμη τους “άκουσα” , για να μπορώ να έχω την δική μου άποψη για τον κόσμο .
Κάθε νέα γνώση την εξετάζω με πολύ προσοχή, και προσαρμόζω την “άποψη” μου αν χρειαστεί , γιατί αντίθετα με σένα , έχω μια “άποψη” σχετική για την αλήθεια που ερευνώ .
Γνωρίζω πως την αλήθεια δεν την κατέχω, ενώ εσύ είσαι κολλημένος σε μια “μοναδική δογματική αλήθεια”
Εσύ “πιστεύεις” , όχι εγώ.
Δεν έχεις ακόμα καταφέρει να διακρίνεις την διαφορά της “πίστης” και της “άποψης”

Προσπάθησα να σου “δείξω” , με τον ένα και τον άλλο τρόπο , πως η μόνη πραγματική αλήθεια σου , η “απόλυτη” ύπαρξη του “κάτι” , δεν μπορεί να έχει αιτία την “μη ύπαρξη”, το “απολύτως τίποτα” , και ούτε μπορεί να οδηγηθεί σε “κάτι μη υπαρκτό”, στο “απολύτως τίποτα”, σε “κάτι” που δεν έχει “λογική ύπαρξης”

Δεν θέλω – και ούτε μπορώ – να κλονίσω την “πίστη” σου όποια και να είναι.
Η “πίστη” σε μια φανταστική αλήθεια είναι πολύ εύκολη λύση και αποδεκτή από οποιονδήποτε , ακόμα και σε πρωτόγονους.
Αν δεν βλάπτει το άτομο και την κοινωνία που ζει , δίνει ελπίδα στον αδύναμο και τον βοηθά , να αντιμετωπίζει τα προβλήματα της καθημερινότητας του.
Έχω την άποψη πως ακόμα και να μην υπήρχε μια “πίστη” σε κάτι μεταφυσικό/φανταστικό, - άσχετα τι - θα έπρεπε να την επινοήσουμε και να την εμπνεύσουμε σε όλα τα αδύναμα άτομα που έχουν αυτή την ανάγκη, να πιστεύουν δηλαδή σε κάτι.
Όχι όμως με την απειλή φοβερών τιμωριών μέχρι τρίτης και τετάρτης γενεάς για του “άπιστους” και χωρίς την υλική εκμετάλλευση αυτών των ατόμων , από δολερούς καιροσκόπους, και δημαγωγούς απατεώνες.

Όσο για το προφήτης ?
Βεβαίως είμαι .
Μπορώ να προφητεύσω με 100% σιγουριά , πως κάποτε εσύ, εγώ, ο έντρομος φίλος μου σκαπανέας καθώς και κάθε ζωντανός πολυκύτταρος οργανισμός θα πεθάνει.
Μα θα μου πεις , αυτή δεν είναι προφητεία , αλλά φυσική νομοτέλεια.

Εγώ το ξέρω , ο φίλος μου σκαπανέας δεν θέλει να το “πιστέψει” και τώρα που άκουσε από τον φίλο μου τον στακός, να λέει τα νέα ..... “επιστημονικά” ευρήματα , πως οι αστακοί είναι τάχα αθάνατοι , προσεύχεται στον επουράνιο πατέρα του , νύχτα και μέρα - να τον κάνει αστακό , με την ελπίδα να παραμείνει αιωνίως κολλημένος στην γη..... μέχρι την “συντελεία του αιώνος” (σε περίπου 4 δίς χρονάκια)

Πες του επί τη ευκαιρία ( αν γνωρίζεις βέβαια) , για την αυθαιρεσία του Αϊνστάιν να μας πλασάρει το αυθαίρετο αξίωμά του για την ταχύτητα του φωτός , για την πρακτική αδυναμία διαίρεσης με το μηδέν, την παραλογισμό της πληροφορίας που μια πηγή θα εκπέμψει .... πριν την εκπέμψει.

Θλίβεται η καρδιά μου μέχρι δακρύων , όταν τον ακώ να επαναλαμβάνει ξανά και ξανά τέτοιες απαράδεκτες μπούρδες σε ένα φόρουμ φιλοσοφίας .

Idea ! ! ! ! ! ! ! ! !

"Σπυρο"

Πες στο φιλο μας το Γιαννη οτι αυτα τα δυο που εχω επισημανει παραπανω δεν μπορουν να συμβαινουν ταυτοχρονα

- Η φυσικη νομοτελεια λεει : θανατος, αφανισμος, "τιποτα" ...

- Το "κατι" ειναι αυθυπαρκτο, αναρχο και απειρο, το οποιο ουδεποτε και με κανενα τροπο δεν οδηγειται στο "τιποτα"
Και αποδειξη γι΄αυτο, ειναι ο φιλος μας ο Γιαννης και η "λογικη" του, που νοημον και ευφυης καθως ειναι θετει "λογικα" το ερωτημα του "κατι ή τιποτα" και στο οποιο ερωτημα απανταει ο ιδιος ( γιατι εχει τη βεβαιη αισθηση της υπαρξης του ) : προφανως "κατι"

Πες λοιπον Σπυρο στο φιλο μας το Γιαννη να (ανα)προσαρμοσει την αποψη του ωστε τα δυο παραπανω να ειναι συμβατα

Ετσι οπως ειναι, ( τα δυο παραπανω ), "λενε" οτι οτι το απειρο, αυθυπαρκτο και απειρο "κατι" ( γνησιος εκπροσωπος του οποιου ειναι ο φιλος μας ο Γιαννης με το σωμα του μαζι ) το αφανιζει τελικα η φυσικη νομοτελεια και το οδηγει στο "τιποτα" : "κατι" ---------> "τιποτα"

Σημειωση

Εγω, ως νοημων και ευφυης και λογικος και συνειδητος οργανισμος δεν θετω αυτο το ερωτημα
Λεω απλα : Υπαρχω Εγω Αρα Υπαρχει Ο Κοσμος

Εσυ προφανως Σπυρο, λες "κατι" αλλο θεμελιωδες και βασικο ως νοημων, ευφυης, λογικος και συνειδητος οργανισμος, δηλαδη ως ενα αλλο προσωπο ζον

Και το καθε πραγματικο προσωπο με τα προηγουμενα ανθρωπινα χαρακτηριστικα εχει μια αλλη αφετηρια της προσωπικης του φιλοσοφιας στη ζωη

Το "κατι ή τιποτα ;" ποιον αντιπροσωπευει και χαρακτηριζει "λογικα" ;

Το φιλο μας το Γιαννη

Αν λοιπον λειψει απο τη ζωη λογω φυσικης νομοτελειας, καθως λεει, τοτε συμπαρασυρει μαζι του στο "τιποτα" και το "κατι"

Δεν ειναι κριμα ;

spyros
Πρύτανης

Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2014 3:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλλα λογια ν αγαπιωμαστε εισαι Γιαννη.

Πουθενα δεν ανεφερα για Θεο.

Μη κολλας τοσο ασχημα.
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2014 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Idea ! ! ! ! ! ! ! ! !

Δεν κολλαει Σπυρο στο θεο
Ο θεος ειναι ο τρομος του
Γιατι ειναι μια αμεση ανοιχτη δυνατοτητα στη θεωρια του οταν αυτη συνδυαζεται με την "αδηριτη" φυσικη νομοτελεια του θανατου
Ο φιλος μας ο Γιαννης ειναι κυριολεκτικα πανικοβλητος γιατι δεν μπορει να αποκλεισει "λογικα" την υπαρξη του θεου
Γι΄ αυτο και θελει να αποδειξει "λογικα" την μη υπαρξη του θεου
Ο θεος ομως "λογικα" προβαλλει πανισχυρος ως ενεργος δυνατοτητα μεσα στο μυαλο του
Και αυτο δεν μπορει να το αποφυγει με τιποτα
Ειναι απλο !!!
Δεν προερχεται αυτη η ενεργος δυνατοτης ουτε απο μενα ουτε απο σενα ουτε απο καποιον αλλο...
Και πολυ περισσοτερο ουτε απο την Εκκλησια και γενικοτερα απο τη θρησκεια
Προερχεται απο τον ιδιο του τον εαυτο και την "κοινη λογικη"
Γι΄αυτο και αναφερεται συνεχως ( αξιωματικα ) σε ολα τα νοημονα και ευφυη οντα οπουδηποτε κι αν αυτα υπαρχουν στο συμπαν, προσαπτοντας τους το δικο του εφευρημα " κατι ή τιποτα ;"
Ψαχνει στηριγματα για να μπορει να πεθανει ησυχος
Χωρις το "στηριγμα" των αλλων νοημονων και ευφυων οντων, η θεωρια του του "λεει" οτι ειναι αδυνατο να πεθανει
Του απαγορευει κυριολεκτικα να πεθανει
Και αυτο δεν μπορει να το συμβιβασει με τη φυσικη "νομοτελεια" του θανατου

Γιαννη φιλε μου, αν ησουν το μονο ευφυες και νοημον ον σε ολοκληρο το συμπαν τι θα ελεγες για το "κατι" ;

gianiss
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 11, 2014 9:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Αλλα λογια ν αγαπιωμαστε εισαι Γιαννη.

Πουθενα δεν ανεφερα για Θεο.

Μη κολλας τοσο ασχημα.

Αυτά σπυρο μου στα επιστρέφω
Δείξε μου που σου μίλησα για θεό
Δικές σου είναι οι εμμονές και τα κολλήματα .

Εγώ απλά αναφέρθηκα στο θέμα της «πίστης» , μιας και έκανες λόγο για τα «πιστεύω» με την αναφορά σου στους Πυθαγόρειους και Πλατωνιστές λέγοντας.
«Οι Πυθαγόρειοι και οι Πλατωνιστές και πολλοί σύγχρονοι μαθηματικοί πιστεύουνε ότι οι αριθμοί δεν είναι ανθρώπινο δημιούργημα.
Είναι τελικά και αυτό θέμα πίστης»

Έφερες σαν επιχείρημα τα «πιστεύω» κάποιων , για να αντικρούσεις την δική μου «άποψη» , πως οι αριθμοί είναι ανθρώπινο επινόημα , και δεν υπάρχουν στην ουσία στην φύση
Στην φύση , στον κόσμο μας, υπάρχει - έχουμε εντοπίσει έως τώρα - «ύλη» , «ενέργεια» , «χώρος» , «χρόνος» και «νόμοι» που «ορίζουν» τον «τρόπο» που όλα αυτά αλληλεπιδρούν .
Μα λείπουν κάποιες «ποσότητες» ύλης και ενέργειες, και κάποια υποατομικά σωματίδια για να μπορέσουμε να «δούμε» και να περιγράψουμε τον κόσμο μας καλύτερα .

Που και πότε ανέφερα «θεό» ?
Σε ανάγκη «πίστης» σε «κάτι» μεταφυσικό , για όσους έχουν ανάγκη να «πιστεύουν» σε κάτι, οτιδήποτε είναι αυτό, που μπορεί να τους βοηθά να ξεπερνούν τα προβλήματα της καθημερινότητας τους .

Στον φίλο μου τον σκαπανέα μόνο ανέφερα τον θεό που αυτός «πιστεύει» , τον Γιαχβέ , που τον θεωρεί δημιουργό και πατέρα του .
Του επεσήμανα το παράδοξο , πως ενώ ο Γιαχβέ του έχει υποσχεθεί την αιώνιο ζωή , μετά τον θάνατο του , αυτός παρακαλεί να μην πεθάνει , και αγωνιά πότε η επιστήμη θα του χαρίσει την αθανασία , αρνούμενος την αγκαλιά του πατέρα του.

Είναι η τέταρτη φορά δεν έχεις πει την γνώμη σου σαν «επιστήμονας» (κατά δήλωσή σου )

1.Διαίρεση με το μηδέν δεν γίνεται , μόνο γιατί έτσι το λέμε ?

2.Θα μπορούσε μια πληροφορία να διατρέξει το σύμπαν και να επιστρέψει στην πηγή της , πριν καν η πηγή της την εκπέμψει?

3.Θεωρείς πως τα «αξιώματα είναι αυθαίρετοι ισχυρισμοί ?

4.Δέχεσαι ότι η ταχύτητα του φωτός στο κενό είναι ίδια παντού, ανεξάρτητα την θέση και την κίνηση του παρατηρητή και το σύστημα αναφοράς ?

Όσο για το δικό μου «αξίωμα» , δεν φαίνεται να έχεις την δυνατότητα να το «δεις»
Το διατυπώνω λιτά.

«Υπάρχει «κάτι» απόλυτα , και είναι άναρχο , άπειρο και αυθύπαρκτο»

Από αυτήν την «αξιωματική» αλήθεια , προκύπτει πως το «κάτι» δεν μπορεί (είναι παράλογο) να έχει αιτία το απόλυτο μηδέν και ούτε μπορεί να οδηγηθεί στο απόλυτο μηδέν.

Απλή κοινή λογική χρειάζεται , όχι επιστημονικές γνώσεις
Λίγη σκέψη , και περισσότερη ικανότητα αντίληψης (ευφυΐας)

.
Επιστροφή στην κορυφή
skapaneas
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 11, 2014 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:

Όσο για το δικό μου «αξίωμα» , δεν φαίνεται να έχεις την δυνατότητα να το «δεις»
Το διατυπώνω λιτά.

Από αυτήν την «αξιωματική» αλήθεια , προκύπτει πως το «κάτι» δεν μπορεί (είναι παράλογο) να έχει αιτία το απόλυτο μηδέν και ούτε μπορεί να οδηγηθεί στο απόλυτο μηδέν.

Idea ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Απο το αξιωμα ( σου ) λοιπον φιλε μου και απο την προταση που απορρεει απο αυτο, προκυπτει οτι εσυ που εισαι οντως "κατι" δεν μπορεις να οδηγηθεις στο απολυτο "τιποτα" και αρα εισαι αθανατος

JollyRoger
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 11, 2014 10:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
Έφερες σαν επιχείρημα τα «πιστεύω» κάποιων , για να αντικρούσεις την δική μου «άποψη» , πως οι αριθμοί είναι ανθρώπινο επινόημα , και δεν υπάρχουν στην ουσία στην φύση
Στην φύση , στον κόσμο μας, υπάρχει - έχουμε εντοπίσει έως τώρα - «ύλη» , «ενέργεια» , «χώρος» , «χρόνος» και «νόμοι» που «ορίζουν» τον «τρόπο» που όλα αυτά αλληλεπιδρούν .
Μα λείπουν κάποιες «ποσότητες» ύλης και ενέργειες, και κάποια υποατομικά σωματίδια για να μπορέσουμε να «δούμε» και να περιγράψουμε τον κόσμο μας καλύτερα .
Επιστροφή στην κορυφή
mark
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 11, 2014 10:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:

Το διατυπώνω λιτά.

Idea ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Απο το αξιωμα ( σου ) λοιπον φιλε μου και απο την προταση που απορρεει απο αυτο, προκυπτει οτι εσυ που εισαι οντως "κατι" δεν μπορεις να οδηγηθεις στο απολυτο "τιποτα" και αρα εισαι αθανατος

Ωπ, έχει ένα δίκιο εδώ ο σκαπανέας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 350, 351, 352 ... 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 351 από 450

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center