Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Φιλοσοφία της Επιστήμης και της Θρησκείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 345, 346, 347 ... 448, 449, 450  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Είναι η θρησκεία και η επιστήμη συμβατές;
Ναι
23%
 23%  [ 25 ]
Όχι
60%
 60%  [ 63 ]
Μόνο αν η επιστήμη κατανοήσει τα όρια της
5%
 5%  [ 6 ]
Μόνο αν η θρησκεία κατανοήσει τα όρια της
10%
 10%  [ 11 ]
Σύνολο Ψήφων : 105

Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2014 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Από τη ...ακατάσχετη και περιττή φλυαρία σου , υπάρχει ΜΟΝΟ μία πρόταση που έχει σχέση με το θέμα που κουβεντιάζουμε , αυτή εδώ.....

“Για μενα βεβαια ( τωρα ) ειναι μονο το : αληθης : και τιποτα αλλο  “



Συμφωνεί με αυτό που τόσες φορές είπα , πως η αλήθεια των προτάσεων σου, θεωρείται δεδομένη για σένα , γιατί πολύ απλά εσύ τις θέτεις .

Έτσι ρωτώ ξανά , με ποια λογική , από την αλήθεια της δικής σου πρώτης πρότασης / παραδοχής   , προκύπτει το συμπέρασμα της δεύτερης ?

(Δεχόμενοι συμβατικά (τώρα) την αλήθεια της πρώτης, στην σειρά, πρότασης σου)

! ! ! ! ! Idea


Ποια ειναι λοιπον η λογικη κατασκευης των αξιωματων ;



H Κοινή Λογική

! ! ! ! ! Idea

Συντεκνε μελλοθανατε για ορισε λοιπον την "κοινη λογικη" που αναγνωριζεις οτι ειναι η λογικη με τη βοηθεια της οποιας ολοι οι επιστημονες συνθετουν τα αξιωματα των θεωριων που επινοουν . . .

Σου θυμιζω οτι αυτη την "κοινη λογικη" εχεις επικαλεστει κατα κορον δημοσια υπερασπιζομενος την αντιρρρητη αληθεια της Θεωριας (σου) περι του ΑπανΚατι



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2014 5:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Από τη ...ακατάσχετη και περιττή φλυαρία σου , υπάρχει ΜΟΝΟ μία πρόταση που έχει σχέση με το θέμα που κουβεντιάζουμε , αυτή εδώ.....

“Για μενα βεβαια ( τωρα ) ειναι μονο το : αληθης : και τιποτα αλλο  “



Συμφωνεί με αυτό που τόσες φορές είπα , πως η αλήθεια των προτάσεων σου, θεωρείται δεδομένη για σένα , γιατί πολύ απλά εσύ τις θέτεις .

Έτσι ρωτώ ξανά , με ποια λογική , από την αλήθεια της δικής σου πρώτης πρότασης / παραδοχής   , προκύπτει το συμπέρασμα της δεύτερης ?

(Δεχόμενοι συμβατικά (τώρα) την αλήθεια της πρώτης, στην σειρά, πρότασης σου)

! ! ! ! ! Idea


Ποια ειναι λοιπον η λογικη κατασκευης των αξιωματων ;



H Κοινή Λογική

! ! ! ! ! Idea

Συντεκνε μελλοθανατε για ορισε λοιπον την "κοινη λογικη" που αναγνωριζεις οτι ειναι η λογικη με τη βοηθεια της οποιας ολοι οι επιστημονες συνθετουν τα αξιωματα των θεωριων που επινοουν . . .

Σου θυμιζω οτι αυτη την "κοινη λογικη" εχεις επικαλεστει κατα κορον δημοσια υπερασπιζομενος την αντιρρρητη αληθεια της Θεωριας (σου) περι του ΑπανΚατι



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα



Κοινή λογική, είναι η αίσθηση της αλήθειας για “κάτι” , που ισχύει και επιβεβαιώνεται υπό τις ίδιες προϋποθέσεις , από ένα νοήμον και ευφυές ον, οπουδήποτε θα μπορούσε να υπάρξει

Παράδειγμα

Η δική σου αίσθηση πως υπάρχεις , είναι αυτή που σε οδήγησε στη απόλυτη βεβαιότητα πως υπάρχει το “κάτι”
(όλα αυτά βέβαια, υπό την προϋπόθεση, πως είσαι νοήμον και ευφυές ον , κάτι όχι και τόσο πολύ βέβαιο)

Την ίδια αίσθηση θα έχει κάθε νοήμον και ευφυές ον , στον εγγύτατο του Κενταύρου , αν βέβαια μπορούσε να υπάρχει εκεί ( άσχετα αν είναι άνθρωπος ή όχι, αρκεί να είναι νοήμον και ευφυές)


Παραδείγματα εκτός κοινής λογικής

Μια πληροφορία που ουδέποτε εστάλη, δεν μπορεί να διατρέξει όλο το σύμπαν και να επιστρέψει στην πηγή της , πριν καν η πηγή της την εκπέμψει? 

Διαίρεση με το μηδέν ΔΕΝ γίνεται.

Δύο σχήματα δεν μπορεί να είναι ίσα και άνισα ταυτόχρονα .

Κλπ κλπ .......

Υ.Γ
......Το “αξίωμα” του ..... αστακού

“Κάθε πολυκύτταρος οργανισμός , γεννιέται και πεθαίνει”.
......... Ακόμα και ο υπέρ... αιωνόβιος αστακός δεν είναι αθάνατος.

Και εσύ .....γεροντομπασμένε , μην ξεγελιέσαι από τα “θαύματα” της επιστήμης
Ούτε η μετάγγιση πλάσμα αίματος θα σε σώσει.
Οσονούπω τον πλησιάζεις τον φοβερό εναγκαλισμό σου με τον κύριο και αφέντη σου.
Αντί να σε χαροποιεί αυτός ο εναγκαλισμός , τον αποστρέφεται βρε σύ ... ολιγόπιστε , μετά μανίας ?.

Η άρνηση της βασιλείας των ουρανών και η εμμονή παραμονής στον μάταιο τούτον κόσμον είναι “κάτι” εκτός “ λογικής” .

Όσο ποιο γρήγορα συνηθίσεις σε αυτή την ιδέα, τόσο ποιο γαλήνια θα είναι τα τέλη της ζωής σου.
Ο καιρός σου είναι εγγύς .
Άρχισε να προετοιμάζεσαι να αντιμετωπίσεις τον μέγα τιμωρό αφέντη σου.
Κυρίως να έχεις έτοιμη την δικαιολογία , γιατί παρακαλάς συνεχώς να μην σε πάρει ποτέ στην αγκαλιά του.

Μέγας εγωισμός και αμάρτημα βαρύ, για ένα τέκνο του Γιαχβέ.
.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2014 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Από τη ...ακατάσχετη και περιττή φλυαρία σου , υπάρχει ΜΟΝΟ μία πρόταση που έχει σχέση με το θέμα που κουβεντιάζουμε , αυτή εδώ.....

“Για μενα βεβαια ( τωρα ) ειναι μονο το : αληθης : και τιποτα αλλο  “



Συμφωνεί με αυτό που τόσες φορές είπα , πως η αλήθεια των προτάσεων σου, θεωρείται δεδομένη για σένα , γιατί πολύ απλά εσύ τις θέτεις .

Έτσι ρωτώ ξανά , με ποια λογική , από την αλήθεια της δικής σου πρώτης πρότασης / παραδοχής   , προκύπτει το συμπέρασμα της δεύτερης ?

(Δεχόμενοι συμβατικά (τώρα) την αλήθεια της πρώτης, στην σειρά, πρότασης σου)

Ποια ειναι λοιπον η λογικη κατασκευης των αξιωματων ;



H Κοινή Λογική


Συντεκνε μελλοθανατε για ορισε λοιπον την "κοινη λογικη" που αναγνωριζεις οτι ειναι η λογικη με τη βοηθεια της οποιας ολοι οι επιστημονες συνθετουν τα αξιωματα των θεωριων που επινοουν . . .

Σου θυμιζω οτι αυτη την "κοινη λογικη" εχεις επικαλεστει κατα κορον δημοσια υπερασπιζομενος την αντιρρρητη αληθεια της Θεωριας (σου) περι του ΑπανΚατι




Κοινή λογική, είναι η αίσθηση της αλήθειας για “κάτι” , που ισχύει και επιβεβαιώνεται υπό τις ίδιες προϋποθέσεις , από ένα νοήμον και ευφυές ον, οπουδήποτε θα μπορούσε να υπάρξει

Παράδειγμα

Η δική σου αίσθηση πως υπάρχεις , είναι αυτή που σε οδήγησε στη απόλυτη βεβαιότητα πως υπάρχει το “κάτι”
(όλα αυτά βέβαια, υπό την προϋπόθεση, πως είσαι νοήμον και ευφυές ον , κάτι όχι και τόσο πολύ βέβαιο)

Την ίδια αίσθηση θα έχει κάθε νοήμον και ευφυές ον , στον εγγύτατο του Κενταύρου , αν βέβαια μπορούσε να υπάρχει εκεί ( άσχετα αν είναι άνθρωπος ή όχι, αρκεί να είναι νοήμον και ευφυές)


Παραδείγματα εκτός κοινής λογικής

Μια πληροφορία που ουδέποτε εστάλη, δεν μπορεί να διατρέξει όλο το σύμπαν και να επιστρέψει στην πηγή της , πριν καν η πηγή της την εκπέμψει? 

Διαίρεση με το μηδέν ΔΕΝ γίνεται.

Δύο σχήματα δεν μπορεί να είναι ίσα και άνισα ταυτόχρονα .

Κλπ κλπ .......

! ! ! ! ! Idea

Συντεκνε μελλοθανατε πολυ αοριστος ο ορισμος σου

Η κοινη λογικη ειναι η λογικη της κοινωνιας και οχι μονο των ευφυων ατομων της κοινωνιας
Βρες αλλο ονομα

Οπως σου εχω ξαναπει η δικη μου αισθηση πως υπαρχω με οδηγει στην απολυτη βεβαιοτητα πως υπαρχω εγω... κι οχι κατι αοριστο... εγω δεν ειμαι κατι... ειμαι εγω...

Το "κατι" εισαι εσυ που εχω την αισθηση πως υπαρχεις, βασει των δικων μου κριτηριων περι υπαρξης

Την ιδια αισθηση εχει καθε νοημον, ευφυες, λογικο και συνειδητο ον που υπαρχει

Στο δικο σου λοιπον ορισμο αντιτεινω το δικο μου ακολουθο ορισμο

Καθε νοημον ευφυες και λογικο και συνειδητο ον λεει : υπαρχω εγω
" Κοινη Λογικη λοιπον ειναι η αισθηση της αληθειας του Εγω "

Γιατι ο δικος σου ορισμος ειναι καλυτερος απο το δικο μου ;

Κι αυτος ο ορισμος μου ειναι οντως κοινη λογικη κυριολεκτικα γιατι πραγματικα μεσα σε μια κοινωνια ολοι εχουμε την αισθηση του εγω και οχι μερικα μονο ατομα προικισμενα με ευφυϊα

Λοιπον να το ξακαθαρισουμε : αλλο το "κατι" και αλλο το εγω
Η αισθηση του "κατι" αναφερεται σε υπαρκτο που δεν ειναι εγω

.........................................................................................

Ας παμε τωρα σε κατι αλλο ουσιαστικο κατα τη γνωμη μου

Το να εχει Γιαννη καποιος την αισθηση της υπαρξης ενος πραγματος, δεν ειναι λογικη
Ειναι αισθηση υπαρξης τινος
Κι ο ζωγραφος εχει την αισθηση αυτη και ο μουσικος και γενικα καθε αφαιρετικος καλλιτεχνης

Λογικη, κατα τη γνωμη μου γενικα βεβαια, ειναι ενας συγκεκριμενος τροπος να χειριζεται καποιος το λογο και να πετυχαινει τα αποτελεσματα που θελει
Αυτος ο επιλεγομενος χειρισμος του λογου υποκειται σε κανονες και αξιωματα λειτουργιας επιλεγμενα απο τον επινοητη της λογικης, οπότε και μπορει να διδαχθει σε αλλους πως να τη χρησιμοποιουν ( αυτη τη δομημενη λογικη ) και να τους ειναι χρησιμη και αποτελεσματικη

Αυτη η λογικη λοιπον στην οποια αναφερεσαι, η οποια οντως υπαρχει, θα μπορουσε να ονομαστει Υπεραισθητή Λογικη και την εχουν πολυ λιγα ατομα, παρα πολυ λιγα ατομα... μετρημενα...
Εδω στο forum εφτα χρονια που ειμαι μελος την εχω δει σε τρια τεσσερα το πολυ ατομα

Το καλο ειναι οτι υπαρχουν αυτα τα ατομα...
Το "κακο" ειναι οτι δεν γνωριζουν τιποτα για την υπαρξη αυτης της λογικης με αποτελεσμα να βρισκονται σε συγχυση ( ;;; ) με αυτο που αντιλαμβανονται και δεν γνωριζουν που να το ενταξουν και πως να το χειριστουν
Αυτη η ικανοτητα Γιαννη του λογικου χειρισμου του υπεραισθητου, που εκδηλωνεται βιωματικα ως η απολυτη βεβαιοτητα για την αληθεια ενος πραγματος, ειναι ενα χαρισμα της φυσης και πρεπει να μαθεις πρωτα να το αποδεχεσαι ως δωρο εξελικτικο της φυσης και μετα να μαθεις να το χειριζεσαι λογικα και με συνεση

Ειναι δικοπο μαχαιρι
Ρομφαια κυριολεκτικα
Που αν δεν γνωριζεις το τι και το πως περι αυτης ( της Υπεραισθητης Λογικης ) μπορει να σε καταστρεψει
Και κυριολεκτω

Η ασυνειδητη χρηση αυτης της λογικης και εννοω ασυναισθητη για να μη παρεξηγηθω, οδηγει σε αποτελεσματα τα οποια ειναι εξ απαντος αληθινα για το χρηστη της ομως και μονο
Και αυτος μη γνωριζοντας αυτη την ιδιομορφια της Υπεραισθητης Λογικης και εχοντας την αισθηση της απολυτης αληθειας οπως ειπα πριν, νομιζει οτι επιασε τον πάπα απο τα... @@
Νομιζει οτι κερδισε το λοττο και τον πρωτο αριθμο του λαχειου

Η Υπεραισθητη Λογικη δεν εχει καμια σχεση με φυσικες θεωριες
Ειναι Απολυτα Καθαρη Λογικη
Μπορει ομως ο χρηστης της ή καποιος αλλος να δημιουργησει απο το προϊον της, και αναλογα με το αντικειμενο στο οποιο την εχει χρησιμοποιησει ελεγχομενα, μια ή περισσοτερες θεωριες
Πραγμα που ειναι δυσκολο αλλά οχι ακατορθωτο

Το εκπληκτικο με την Υπεραισθητη Λογικη ειναι οτι δεν την διαλεγεις, αλλά σε διαλεγει αυτη
Κι οπως καταλαβαινεις μπορει να επιλεξει ατομα καθε ειδους τα οποια βεβαιως μπορει και να μην εχουν καμια σχεση με την Επιστημη

Και αυτα ( μετα τη γραμμη ..................... ) τα λεω οντως φιλικα Smile



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2014 10:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιάννη όσα θεωρείς δεδομένα δεν είναι.
Σκέψου λίγο.
Σκέψου γιατί τα θεωρείς δεδομένα.
Πήγες να κάνεις διαίρεση με το μηδέν και έπεσε φωτιά να σε κάψει;
Ποιος σου ΕΙΠΕ ότι δεν γίνεται;
Στα ΠΛΑΙΣΙΑ ποιανού συστήματος;
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
vag_el
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 3707
Τόπος: Leykada

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 06, 2014 10:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λυπάμαι Σκαπανέας,

που είμαι υποχρεωμένος και ''υπερχρεωμένος'', Very Happy

αλλα πρέπει να διαφωνήσω στα προγεγραμμένα σου,σε σχέση με το θέμα της ''κοινής λογικής''.


Πλέον,.....έπειτα απο τις προβολές εικόνων ,στοιχειωδώς διαμορφωμένων απο έργα μη ταυτόσημα και αποτροπιαστικά θα έλεγα ,πολλές φορές,δε φθάνω στο σημείο να ισχυριστώ,όσο κι αν ακούγεται εγωπαθές,πως διαθέτω κοινή λογική ή συμπεριλαμβάνομαι σχετικιστικά με ανθρώπους που τέμνουν ορθολογιστικώς με εμένα.
Θα διέπεμπα τον όρο σου ''κοινή λογική'' εάν και μόνον υπήρχε μιά κοινή οδός λύουσα τις προσδοκίες και ταυτοποιώντας τα όνειρα όλων των ανθρώπων και της φύσης μηδενός εξαιρουμένου.
Οσον αφορά τις προσδοκίες μας ,είναι κατανοητό πως ειναι σχετικώς διάφορες ,και αποσκοπούν στο προσωπικό συμφέρον του κάθε ατόμου.Εαν υπήρχε μια σωστά τοποθετημένη σύμπλευση ιδεών των κοινωνιών μας ,τότε δε θα υπήρχε διαφορετικότητα και συγκερασμός ιδεών ,πράγμα ολοφάνερα διάφορο ειδικά πρό της Κρίσεως όπου και υπέστη έξαρση το φαινόμενο διαφορετικότητα ,υλισμός ,τέχνη.
¨Οπως καταλαβαίνεις και οι φίλοι εδω ,ειναι Κοινωνιολογικό το πρόβλημα ,χμ ...αν λέγεται πρόβλημα η διαφορετικότητα,και σίγουρα όχι κοινή λογική αλλά συμπορευόμενη με τον μη ρατσισμό και την αγάπη για όλους.

_________________
ανθάκια μου χλωμά,
που σας επήραν σε
κήπους μακρινούς να σας φυτέψουν,

Κώστας Καρυωτάκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 6:11 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

vag_el
έγραψε:
Λυπάμαι Σκαπανέας,

που είμαι υποχρεωμένος και ''υπερχρεωμένος'', Very Happy

αλλα πρέπει να διαφωνήσω στα προγεγραμμένα σου,σε σχέση με το θέμα της ''κοινής λογικής''.


Πλέον,.....έπειτα απο τις προβολές εικόνων ,στοιχειωδώς διαμορφωμένων απο έργα μη ταυτόσημα και αποτροπιαστικά θα έλεγα ,πολλές φορές,δε φθάνω στο σημείο να ισχυριστώ,όσο κι αν ακούγεται εγωπαθές,πως διαθέτω κοινή λογική ή συμπεριλαμβάνομαι σχετικιστικά με ανθρώπους που τέμνουν ορθολογιστικώς με εμένα.
Θα διέπεμπα τον όρο σου ''κοινή λογική'' εάν και μόνον υπήρχε μιά κοινή οδός λύουσα τις προσδοκίες και ταυτοποιώντας τα όνειρα όλων των ανθρώπων και της φύσης μηδενός εξαιρουμένου.
Οσον αφορά τις προσδοκίες μας ,είναι κατανοητό πως ειναι σχετικώς διάφορες ,και αποσκοπούν στο προσωπικό συμφέρον του κάθε ατόμου.Εαν υπήρχε μια σωστά τοποθετημένη σύμπλευση ιδεών των κοινωνιών μας ,τότε δε θα υπήρχε διαφορετικότητα και συγκερασμός ιδεών ,πράγμα ολοφάνερα διάφορο ειδικά πρό της Κρίσεως όπου και υπέστη έξαρση το φαινόμενο διαφορετικότητα ,υλισμός ,τέχνη.
¨Οπως καταλαβαίνεις και οι φίλοι εδω ,ειναι Κοινωνιολογικό το πρόβλημα ,χμ ...αν λέγεται πρόβλημα η διαφορετικότητα,και σίγουρα όχι κοινή λογική αλλά συμπορευόμενη με τον μη ρατσισμό και την αγάπη για όλους.

! ! ! ! ! ! Idea

Το γνωριζω φιλε μου οτι διαθετεις την κοινη λογικη στην οποια αναφερεται ο Γιαννης κι εγω παραπανω
Και εισαι ενα απο τα τρια τεσσερα ατομα που μετρησα πριν
Εγω αντιθετα δεν διαφωνω με οσα λες, αλλά κατανοω οτι ακολουθεις ενα αλλο τροπο απολυτως προσωπικο, και τοποθετεισαι στα πραγματα

Οπως αντιλαμβανεσαι αλλο πραγμα το κατανοω τον τροπο που μιλας και αλλο πραγμα κατανοω αυτα που λες

Για να κατανοησω αυτα που λες θα πρεπει να μπω σε διαδικασια αναλυσης των λεγομενων σου και να τα προσαρμοσω στα δικα μου δεδομενα, πραγμα που εχω πραξει με αλλα μελη στο forum στο παρελθον, και ειναι μια εξαιρετικα επιπονη διαδικασια
Δεν ξαναμπαινω σε αυτη τη "φαση" πλεον

Η κοινη λογικη, που κι εσυ ονομαζεις παρομοια με το Γιαννη, επαναλαμβανω οτι δεν ειναι η λογικη της κοινωνιας και του πληθους, της καθημερινοτητας και των συνηθων βιωτικων μας συναλλαγων

Ειναι η λογικη των φιλοσοφων, οι οποιοι οταν ειναι γνησιοι και οχι μιμητες, ειναι απολυτως πρωτοτυποι στις συλληψεις τους τις πνευματικες και δεν θυμιζουν κανενα αλλο
Μα απολυτως κανεναν αλλο...

Στο μονο που μοιαζουν ειναι οτι ειναι πρωτοτυποι

Αυτα μεχρι εδω φιλικα και προς εσενα

Και αλλαζω υφος μετα τη γραμμη που ακολουθει
Και μπαινω στην "αντιφασκουσα λογικη" ( ο ορος ειναι δικος σου Cool )

...............................................................

"Λυπαμαι" φιλε μου αλλά αυτα που λες παραπανω ( παραθεση ) ειναι τουλαχιστον ακατανοητα
Χρησιμοποιεις ορους και εκφρασεις που ειναι εξω απο την κοινη λογικη των απλων ανθρωπων και της συνηθους επικοινωνιας
"Δειχνουν" μια συγχυση νοηματων και δεν βγαζει κανεις ευκολα "κατι" απο τα λεγομενα σου
Τα σημεια που εχω επισημανει θελουν "μεταφραση"
Και μπορουν να γινουν ολοκληρες συζητησεις σε καθενα απο αυτα
Κι ενω για σενα ειναι λογικα τα οσα λες, οταν τα λες, αν σου ζητησω εγω ή καποιος αλλος εξηγησεις θα δυσκολευτεις
Και αυτο ειναι ( συνηθισμενο ) φαινομενο της Υπεραισθητης Λογικης ή "Κοινης Λογικης" ή Λογικης των Φιλοσοφων ή Εξερευνητικης Λογικης ή Διαισθητικης Λογικης ή Λογικης της Αλήθειας ...
Ο τροπος σου, ο τροπος που μιλας, ειναι ακατανοητος
Κι αν θες να σε καταλαβαινουν οι ανθρωποι αλλαξε υφος

..........................................................................

Επανερχομαι στο συζητησιμο υφος τωρα Smile
Η παραπανω " παρενθεση " ( μεταξυ των γραμμων ) ειναι ενα πολυ καλο και αληθινο παραδειγμα του τι συμβαινει οταν καποιος ακολουθει "τυφλα" τη δικη του γραμμη και θεωρει οτι ολοι οι αλλοι εχουν λαθος προοσεγγιση στα πραγματα των υψηλων ( ;;; ) νοηματων
Και οτι ειναι υποχρεωμενοι ( οι αλλοι ) να τον καταλαβαινουν
Οχι φιλε μου οσο κι αν θεωρει τον εαυτο του ευφυη ( αυτο ειναι σποντα για το Γιαννη ) οφειλει να ειναι κατανοητος και απλος, ανεξαρτητα με τα υψηλα νοηματα ή τις υπερφυεις ιδεες που εχει ή νομιζει οτι εχει

Δεν ειναι τυχαιο το γεγονος λοιπον που ασχολεισαι με την ποιηση

Γιατι γενικα ο ποιητης μπορει να εκφραζεται ελευθερα ( ποιητικη αδεϊα που λεμε ) χωρις να ειναι υποχρεωμενος να δωσει εξηγησεις σε κανενα
Καμια απολυτως εξηγηση δεν δινει ο ποιητης
Και ειναι αυτος που ειναι
Και όποιος καταλαβει καταλαβε ( προσφιλης εκφραση του Γιαννη στο παρελθον )

Γι αυτο και οι μεγαλοι ποιητες και ολοι αυτοι οι "τυποι" της "κοινης λογικης" Twisted Evil "ειναι" συνηθως αποκοσμοι και ... αποκομμενοι απο τον πολυ κοσμο...
Δεν "κολλανε" μαζι του ή αυτος μαζι τους...
Μπορει να ειναι μαζι με κοσμο και να ειναι κοινωνικος και συζητησητικος ( !!! ; Rolling Eyes ) αλλά στην ουσια ειναι "μονος"


Το να μπορεις να φιλοσοφεις οντως φιλε μου vag_el δεν ειναι προνομιο, ειναι ευθυνη ( 14 )



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 8:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:
gianiss έγραψε:

Ο φίλος μου σκαπανέας μόνο προσπαθεί να ...... “ξεχάσει” αυτό που αρχικά ρώτησα και ήταν

"Για πες την σειρά των “ λογικών συλλογισμών” που σε οδήγησαν σε ένα θεό δημιουργό σύμπαντος κόσμου εκ του μηδενός."  



Τότε απάντησε άμεσα , διατυπόνοντας τρεις “λογικές” προτάσεις όπου , απο την κάθε προκείμενη, υποτίθεται, προκύπτει συμπερασματικά η επόμενη.
Ιδού τι απάντησε

Υπαρχω εγω αρα υπαρχει ο κοσμος  
Υπαρχει ο κοσμος αρα υπαρχει ο δημιουργος του  
Υπαρχει ο δημιουργος του κοσμου αρα υπαρχω εγω  



Εσύ τι λες?

Από την δήλωση/αλήθεια της πρώτης του πρότασης , προκύπτει η αλήθεια της δεύτερης?
Έχεις άποψη?



Και οι τρεις προτάσεις είναι απόλυτα λογικές, διότι είναι εμπειρικά αληθινές.
Αφού υπάρχει κάτι για την αντίληψή μας, σημαίνει ότι κάτι το δημιούργησε.

Μπορείς να μου βρεις ΕΝΑ μόνο παράδειγμα ενός υπαρκτού για τις αισθήσεις μας πράγματος που να μην το δημιούργησε κάποιος;
Όχι.
Άρα η δεύτερη πρόταση είναι πράγματι μια απόλυτα λογική συνέπεια της πρώτης.


Για κάτσε βρε σπύρο μου
Μην φανταζόμαστε πράγματα με τόση ευκολία , .... αυθαιρετόντας εξ αρχής

Η πρώτη πρόταση θα μπορούσε να είναι αληθείς , για κάθε νοήμονα που θέτει το ερώτημα.
“Υπάρχει “κάτι” ή “τίποτα” ?

Αυτός που θέτει αυτό το ερώτημα, “Είναι το κάτι” , επομένως “κάτι” υπάρχει 100%

Συμφωνείς ως εδώ?


Συμφωνώ.

Παράθεση:
Ρωτάμε ξανά.
Μπορεί το απόλυτα υπαρκτό “κάτι”, να προέλθει από το απολύτως “τίποτα” ?

Για πες?


Από την εμπειρία μας, διαπιστώνουμε ότι "όχι δεν μπορεί να προέλθει "κάτι" από το απόλυτο τίποτα".

Προχώρα..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:
gianiss
έγραψε:
Από τη ...ακατάσχετη και περιττή φλυαρία σου , υπάρχει ΜΟΝΟ μία πρόταση που έχει σχέση με το θέμα που κουβεντιάζουμε , αυτή εδώ.....

“Για μενα βεβαια ( τωρα ) ειναι μονο το : αληθης : και τιποτα αλλο  “



Συμφωνεί με αυτό που τόσες φορές είπα , πως η αλήθεια των προτάσεων σου, θεωρείται δεδομένη για σένα , γιατί πολύ απλά εσύ τις θέτεις .

Έτσι ρωτώ ξανά , με ποια λογική , από την αλήθεια της δικής σου πρώτης πρότασης / παραδοχής   , προκύπτει το συμπέρασμα της δεύτερης ?

(Δεχόμενοι συμβατικά (τώρα) την αλήθεια της πρώτης, στην σειρά, πρότασης σου)

Ποια ειναι λοιπον η λογικη κατασκευης των αξιωματων ;



H Κοινή Λογική


Συντεκνε μελλοθανατε για ορισε λοιπον την "κοινη λογικη" που αναγνωριζεις οτι ειναι η λογικη με τη βοηθεια της οποιας ολοι οι επιστημονες συνθετουν τα αξιωματα των θεωριων που επινοουν . . .

Σου θυμιζω οτι αυτη την "κοινη λογικη" εχεις επικαλεστει κατα κορον δημοσια υπερασπιζομενος την αντιρρρητη αληθεια της Θεωριας (σου) περι του ΑπανΚατι




Κοινή λογική, είναι η αίσθηση της αλήθειας για “κάτι” , που ισχύει και επιβεβαιώνεται υπό τις ίδιες προϋποθέσεις , από ένα νοήμον και ευφυές ον, οπουδήποτε θα μπορούσε να υπάρξει

Παράδειγμα

Η δική σου αίσθηση πως υπάρχεις , είναι αυτή που σε οδήγησε στη απόλυτη βεβαιότητα πως υπάρχει το “κάτι”
(όλα αυτά βέβαια, υπό την προϋπόθεση, πως είσαι νοήμον και ευφυές ον , κάτι όχι και τόσο πολύ βέβαιο)

Την ίδια αίσθηση θα έχει κάθε νοήμον και ευφυές ον , στον εγγύτατο του Κενταύρου , αν βέβαια μπορούσε να υπάρχει εκεί ( άσχετα αν είναι άνθρωπος ή όχι, αρκεί να είναι νοήμον και ευφυές)


Παραδείγματα εκτός κοινής λογικής

Μια πληροφορία που ουδέποτε εστάλη, δεν μπορεί να διατρέξει όλο το σύμπαν και να επιστρέψει στην πηγή της , πριν καν η πηγή της την εκπέμψει? 

Διαίρεση με το μηδέν ΔΕΝ γίνεται.

Δύο σχήματα δεν μπορεί να είναι ίσα και άνισα ταυτόχρονα .

Κλπ κλπ .......

! ! ! ! ! Idea

Συντεκνε μελλοθανατε πολυ αοριστος ο ορισμος σου

Η κοινη λογικη ειναι η λογικη της κοινωνιας και οχι μονο των ευφυων ατομων της κοινωνιας
Βρες αλλο ονομα

Οπως σου εχω ξαναπει η δικη μου αισθηση πως υπαρχω με οδηγει στην απολυτη βεβαιοτητα πως υπαρχω εγω... κι οχι κατι αοριστο... εγω δεν ειμαι κατι... ειμαι εγω...

Το "κατι" εισαι εσυ που εχω την αισθηση πως υπαρχεις, βασει των δικων μου κριτηριων περι υπαρξης

Την ιδια αισθηση εχει καθε νοημον, ευφυες, λογικο και συνειδητο ον που υπαρχει

Στο δικο σου λοιπον ορισμο αντιτεινω το δικο μου ακολουθο ορισμο

Καθε νοημον ευφυες και λογικο και συνειδητο ον λεει : υπαρχω εγω
" Κοινη Λογικη λοιπον ειναι η αισθηση της αληθειας του Εγω "

Γιατι ο δικος σου ορισμος ειναι καλυτερος απο το δικο μου ;

Κι αυτος ο ορισμος μου ειναι οντως κοινη λογικη κυριολεκτικα γιατι πραγματικα μεσα σε μια κοινωνια ολοι εχουμε την αισθηση του εγω και οχι μερικα μονο ατομα προικισμενα με ευφυϊα

Λοιπον να το ξακαθαρισουμε : αλλο το "κατι" και αλλο το εγω
Η αισθηση του "κατι" αναφερεται σε υπαρκτο που δεν ειναι εγω

.........................................................................................

Ας παμε τωρα σε κατι αλλο ουσιαστικο κατα τη γνωμη μου

Το να εχει Γιαννη καποιος την αισθηση της υπαρξης ενος πραγματος, δεν ειναι λογικη
Ειναι αισθηση υπαρξης τινος
Κι ο ζωγραφος εχει την αισθηση αυτη και ο μουσικος και γενικα καθε αφαιρετικος καλλιτεχνης

Λογικη, κατα τη γνωμη μου γενικα βεβαια, ειναι ενας συγκεκριμενος τροπος να χειριζεται καποιος το λογο και να πετυχαινει τα αποτελεσματα που θελει
Αυτος ο επιλεγομενος χειρισμος του λογου υποκειται σε κανονες και αξιωματα λειτουργιας επιλεγμενα απο τον επινοητη της λογικης, οπότε και μπορει να διδαχθει σε αλλους πως να τη χρησιμοποιουν ( αυτη τη δομημενη λογικη ) και να τους ειναι χρησιμη και αποτελεσματικη

Αυτη η λογικη λοιπον στην οποια αναφερεσαι, η οποια οντως υπαρχει, θα μπορουσε να ονομαστει Υπεραισθητή Λογικη και την εχουν πολυ λιγα ατομα, παρα πολυ λιγα ατομα... μετρημενα...
Εδω στο forum εφτα χρονια που ειμαι μελος την εχω δει σε τρια τεσσερα το πολυ ατομα

Το καλο ειναι οτι υπαρχουν αυτα τα ατομα...
Το "κακο" ειναι οτι δεν γνωριζουν τιποτα για την υπαρξη αυτης της λογικης με αποτελεσμα να βρισκονται σε συγχυση ( ;;; ) με αυτο που αντιλαμβανονται και δεν γνωριζουν που να το ενταξουν και πως να το χειριστουν
Αυτη η ικανοτητα Γιαννη του λογικου χειρισμου του υπεραισθητου, που εκδηλωνεται βιωματικα ως η απολυτη βεβαιοτητα για την αληθεια ενος πραγματος, ειναι ενα χαρισμα της φυσης και πρεπει να μαθεις πρωτα να το αποδεχεσαι ως δωρο εξελικτικο της φυσης και μετα να μαθεις να το χειριζεσαι λογικα και με συνεση

Ειναι δικοπο μαχαιρι
Ρομφαια κυριολεκτικα
Που αν δεν γνωριζεις το τι και το πως περι αυτης ( της Υπεραισθητης Λογικης ) μπορει να σε καταστρεψει
Και κυριολεκτω

Η ασυνειδητη χρηση αυτης της λογικης και εννοω ασυναισθητη για να μη παρεξηγηθω, οδηγει σε αποτελεσματα τα οποια ειναι εξ απαντος αληθινα για το χρηστη της ομως και μονο
Και αυτος μη γνωριζοντας αυτη την ιδιομορφια της Υπεραισθητης Λογικης και εχοντας την αισθηση της απολυτης αληθειας οπως ειπα πριν, νομιζει οτι επιασε τον πάπα απο τα... @@
Νομιζει οτι κερδισε το λοττο και τον πρωτο αριθμο του λαχειου

Η Υπεραισθητη Λογικη δεν εχει καμια σχεση με φυσικες θεωριες
Ειναι Απολυτα Καθαρη Λογικη
Μπορει ομως ο χρηστης της ή καποιος αλλος να δημιουργησει απο το προϊον της, και αναλογα με το αντικειμενο στο οποιο την εχει χρησιμοποιησει ελεγχομενα, μια ή περισσοτερες θεωριες
Πραγμα που ειναι δυσκολο αλλά οχι ακατορθωτο

Το εκπληκτικο με την Υπεραισθητη Λογικη ειναι οτι δεν την διαλεγεις, αλλά σε διαλεγει αυτη
Κι οπως καταλαβαινεις μπορει να επιλεξει ατομα καθε ειδους τα οποια βεβαιως μπορει και να μην εχουν καμια σχεση με την Επιστημη

Και αυτα ( μετα τη γραμμη ..................... ) τα λεω οντως φιλικα Smile



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα




Παράθεση:
Λοιπον να το ξακαθαρισουμε : αλλο το "κατι" και αλλο το εγω 
Η αισθηση του "κατι" αναφερεται σε υπαρκτο που δεν ειναι εγω 


Αλλά .... παραξενιά και τούτη....
Πάμε πάλι με εργαλείο την κοινή λογική.

Η αίσθηση του “μη εγώ ” (“εκείνο κάτι”) , αναφέρεται σε “κάτι υπαρκτό”.
Η αίσθηση του “εγώ ” είναι “κάτι υπαρκτό”
Συμπέρασμα , το “εγώ” και το “εκείνο” , είναι “κάτι υπαρκτό”,
Αποτελούν δηλαδή μαζί και τα δυο, το όντως υπαρκτό “κάτι”

Υ.Γ
Δεν υπάρχουν “καθαρές” και “βρομερές” κοινές λογικές.
Η κοινή λογική είναι μία ......
..... ο μπακλαβάς καλύτερος , είναι στη γωνία


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 11:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Γιάννη όσα θεωρείς δεδομένα δεν είναι.
Σκέψου λίγο.
Σκέψου γιατί τα θεωρείς δεδομένα.
Πήγες να κάνεις διαίρεση με το μηδέν και έπεσε φωτιά να σε κάψει;
Ποιος σου ΕΙΠΕ ότι δεν γίνεται;
Στα ΠΛΑΙΣΙΑ ποιανού συστήματος;



Φίλε μου δεν θεωρώ “κάτι” δεδομένο εκ προοιμίου, αλά το “δέχομαι” μετά από λογική σκέψη.
Την “απόφαση” πως διαίρεση με το μηδέν ΔΕΝ γίνεται , δεν την ... “έλαβα”, μετά από πολλές άκαρπες προσπάθειες υλοποίησης μιά τέτοιας μαθηματικής πράξης. .
Είναι θέμα λογικής όχι μαθηματικών
Καλείσαι να μοιράσεις “κάτι” απόλυτα υπαρκτό, σε απόλυτα μη υπαρκτά μερίδια.
Θα μας τρελάνεις?
Για πες , πως θα μπορούσε φίλε μου, να γίνει λογικά και ουσιαστικά κάτι τέτοιο?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
gianiss έγραψε:
spyros έγραψε:
gianiss έγραψε:

Ο φίλος μου σκαπανέας μόνο προσπαθεί να ...... “ξεχάσει” αυτό που αρχικά ρώτησα και ήταν

"Για πες την σειρά των “ λογικών συλλογισμών” που σε οδήγησαν σε ένα θεό δημιουργό σύμπαντος κόσμου εκ του μηδενός."  



Τότε απάντησε άμεσα , διατυπόνοντας τρεις “λογικές” προτάσεις όπου , απο την κάθε προκείμενη, υποτίθεται, προκύπτει συμπερασματικά η επόμενη.
Ιδού τι απάντησε

Υπαρχω εγω αρα υπαρχει ο κοσμος  
Υπαρχει ο κοσμος αρα υπαρχει ο δημιουργος του  
Υπαρχει ο δημιουργος του κοσμου αρα υπαρχω εγω  



Εσύ τι λες?

Από την δήλωση/αλήθεια της πρώτης του πρότασης , προκύπτει η αλήθεια της δεύτερης?
Έχεις άποψη?



Και οι τρεις προτάσεις είναι απόλυτα λογικές, διότι είναι εμπειρικά αληθινές.
Αφού υπάρχει κάτι για την αντίληψή μας, σημαίνει ότι κάτι το δημιούργησε.

Μπορείς να μου βρεις ΕΝΑ μόνο παράδειγμα ενός υπαρκτού για τις αισθήσεις μας πράγματος που να μην το δημιούργησε κάποιος;
Όχι.
Άρα η δεύτερη πρόταση είναι πράγματι μια απόλυτα λογική συνέπεια της πρώτης.


Για κάτσε βρε σπύρο μου
Μην φανταζόμαστε πράγματα με τόση ευκολία , .... αυθαιρετόντας εξ αρχής

Η πρώτη πρόταση θα μπορούσε να είναι αληθείς , για κάθε νοήμονα που θέτει το ερώτημα.
“Υπάρχει “κάτι” ή “τίποτα” ?

Αυτός που θέτει αυτό το ερώτημα, “Είναι το κάτι” , επομένως “κάτι” υπάρχει 100%

Συμφωνείς ως εδώ?


Συμφωνώ.

Παράθεση:
Ρωτάμε ξανά.
Μπορεί το απόλυτα υπαρκτό “κάτι”, να προέλθει από το απολύτως “τίποτα” ?

Για πες?


Από την εμπειρία μας, διαπιστώνουμε ότι "όχι δεν μπορεί να προέλθει "κάτι" από το απόλυτο τίποτα".

Προχώρα..


Συνοψίζω λοιπόν και συνεχίζω παρακάτω.

Με μόνο όπλο λοιπόν την “κοινή λογική” και την “ευφυΐα” , ένας νοήμον οργανισμός (άνθρωπος ή άλλος) θα μπορούσε να οδηγηθεί σε αυτή την απόλυτη αλήθεια της “ύπαρξης κάτι” και στην “λογική απόφαση” πως αυτό το υπαρκτό “κάτι” δεν μπορεί να έχει προέλθει από “το απόλυτο τίποτα”


Τίθεται ερώτημα ..
Μπορεί το “κάτι” να οδηγηθεί στο “τίποτα”?
Όχι!
Γιατί το “ κάτι” είναι απόλυτα υπαρκτό , ενώ το “τίποτα” ΔΕΝ υπάρχει απόλυτα.
Η απόλυτη ύπαρξη του “κάτι” , επιβεβαιώνει και ακυρώνει δια παντός οποιαδήποτε σκέψη , ακόμη και υπόθεση που θα οδηγούσε στο “τίποτα” , καθότι το “τίποτα” , δηλαδή το “απόλυτο μηδέν” , είναι ακόμα και σαν έννοια , εκτός κοινής λογικής.
Συμφωνείς?
Αν το “κάτι” δεν μπορεί να έχει αιτία το “τίποτα”, και ούτε να οδηγηθεί στο “τίποτα” , τότε το “κάτι” είναι “άναρχο” , και “αυθύπαρκτο”
Λογικό?

Τίθεται ερώτημα.
Έχει το “κάτι” όρια ?
Όχι!
Γιατί αν είχε, θα περικλείετο από το “τίποτα”, που δεν υπάρχει παντελώς.

Άρα το “κάτι” , είναι , “άναρχο” , “αυθύπαρκτο”, και “άπειρο”

Συμφωνείς με την ορθότητα αυτών – μέχρι τώρα - των κατηγορημάτων του “κάτι” ?
Αν υπάρχει , αντίλογος πάνω σε αυτά τα “λογικά συμπεράσματα” , καλό είναι να τα κουβεντιάσουμε τώρα, γιατί αυτά θα είναι οι υπερκείμενες παραδοχές που θα μας οδηγούν σε νέα λογικά συμπεράσματα.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 12:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιαννη.. η λογικη αποφαση οτι δεν μπορει να εχει προέλθει το κατι απο το τιποτα... προκύπτει λογο του οτι δεν μπορούμε να εντοπίσουμε αναίτια πράγματα ή καπως αλλιώς?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 12:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
γιαννη.. η λογικη αποφαση οτι δεν μπορει να εχει προέλθει το κατι απο το τιποτα... προκύπτει λογο του οτι δεν μπορούμε να εντοπίσουμε αναίτια πράγματα ή καπως αλλιώς?


Είναι μια απλή απόφαση , κοινή λογικής .
Μάλιστα πάρα πολύ απλή.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 12:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιάννη μια παράκληση: Μην στολίζεις τα κείμενά σου με περιττούς χαρακτηρισμούς (ευφυΐα, νοήμων. κ.λπ) γιατί γίνονται κουραστικά. Χτύπα στο ψαχνό και στο θέμα.


Παράθεση:
Τίθεται ερώτημα ..
Μπορεί το “κάτι” να οδηγηθεί στο “τίποτα”?
Όχι!
Γιατί το “ κάτι” είναι απόλυτα υπαρκτό , ενώ το “τίποτα” ΔΕΝ υπάρχει απόλυτα.
Η απόλυτη ύπαρξη του “κάτι” , επιβεβαιώνει και ακυρώνει δια παντός οποιαδήποτε σκέψη , ακόμη και υπόθεση που θα οδηγούσε στο “τίποτα” , καθότι το “τίποτα” , δηλαδή το “απόλυτο μηδέν” , είναι ακόμα και σαν έννοια , εκτός κοινής λογικής.
Συμφωνείς?


Δεν μπορώ να απαντήσω, διότι δεν έχω αρκετά εμπειρικά δεδομένα.

Για παράδειγμα δύο υλικά σωμάτια με μάζα, φορτίο, σπιν 1/2, μπορούν να εξαφανιστούν δίνοντάς μας δύο φωτόνια χωρίς μάζα, χωρίς φορτίο και σπιν 1 (το φαινόμενο λέγεται εξαΰλωση).
Το φορτίο εξαφανίστηκε, πήγε στο απόλυτο τίποτα..!
Δεν μπορώ να απαντήσω λοιπόν.


Παράθεση:
Αν το “κάτι” δεν μπορεί να έχει αιτία το “τίποτα”, και ούτε να οδηγηθεί στο “τίποτα” , τότε το “κάτι” είναι “άναρχο” , και “αυθύπαρκτο”
Λογικό?

Διαφωνώ, διότι το "άναρχο" έχει να κάνει με την αρχή και όχι με το τέλος.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω με τη φράση "το κάτι δεν μπορεί να οδηγηθεί στο τίποτα" για τους λόγους που είπα πιο πάνω.


Παράθεση:

Τίθεται ερώτημα.
Έχει το “κάτι” όρια ?
Όχι!
Γιατί αν είχε, θα περικλείετο από το “τίποτα”, που δεν υπάρχει παντελώς.

Άρα το “κάτι” , είναι , “άναρχο” , “αυθύπαρκτο”, και “άπειρο”

Συμφωνείς;

Ναι φαίνεται λογικό.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την spyros στις Τετ Μάϊ 07, 2014 12:26 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 12:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss
έγραψε:
Αλλά .... παραξενιά και τούτη....
Πάμε πάλι με εργαλείο την κοινή λογική.

Η αίσθηση του “μη εγώ ” (“εκείνο κάτι”) , αναφέρεται σε “κάτι υπαρκτό”.
Η αίσθηση του “εγώ ” είναι “κάτι υπαρκτό”
Συμπέρασμα , το “εγώ” και το “εκείνο” , είναι “κάτι υπαρκτό”,
Αποτελούν δηλαδή μαζί και τα δυο, το όντως υπαρκτό “κάτι”

Υ.Γ
Δεν υπάρχουν “καθαρές” και “βρομερές” κοινές λογικές.
Η κοινή λογική είναι μία ......
..... ο μπακλαβάς καλύτερος , είναι στη γωνία

! ! ! ! ! ! ! Idea

Συντεκνε μελλοθανατε, παμε παλι απο την αρχη μια και το θες

Το εγω και το μη εγω ( εφ΄ οσον υπαρχει ) ειναι διαφορετικα πραγματα

Το εγω υπαρχει συμφωνα με το κριτηριο της υπαρξης που εχει θεσει το ιδιο
Το μη εγω υπαρχει ( οχι απο μονο του, αλλά απο την πλευρα του εγω ) μονο αν υπακουει στο κριτηριο υπαρξης που εχει θεσει το εγω

Το εγω λοιπον ειναι εγω
Και το μη εγω ειναι μη εγω
Γιατι το μη εγω το ονομαζεις επιπλεον "εκεινο κατι" ;

Γιατι θελεις οπωσδηποτε να εισαγαγεις στο λογισμο σου την εννοια του "κατι" ;

Το εγω και το μη εγω ( εκεινο ) ειναι απλα εγω και εκεινο ( ή αλλο )

Αν θελεις το μη εγω ή εκεινο ή αλλο, να το ονομασεις αυτονομα "κατι", κανενα προβλημα

Και τοτε μπορεις να λες : εγω και το "κατι" ή εγω και εκεινο ή εγω και το αλλο



Idea Λογος Θεωρια Πραξη Λειτουργια Κατασταση Αλληλεπιδραση Παραγωγη Idea
η γη ειναι το σταυροδρομι του συμπαντος και η ελλαδα το φαναρι που φωτιζει το διαβα των ανθρωπων
στην ελλαδα ο ανθρωπος διδασκεται την επιστημη του λογου γιατι ο λογος του θεου δεν προσεγγιζεται διαφορετικα

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 07, 2014 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
γιαννη.. η λογικη αποφαση οτι δεν μπορει να εχει προέλθει το κατι απο το τιποτα... προκύπτει λογο του οτι δεν μπορούμε να εντοπίσουμε αναίτια πράγματα ή καπως αλλιώς?


Είναι μια απλή απόφαση , κοινή λογικής .
Μάλιστα πάρα πολύ απλή.


.
δηλαδη? σε στυλ αξιωμα? ειπα κι εγινε? χωρις αιτιολογηση/δικαιολογηση;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 345, 346, 347 ... 448, 449, 450  Επόμενο
Σελίδα 346 από 450

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center